субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Поклон за ЕУ

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 05 фебруар 2010 12:51
паја патак
“…Грчка, Бугарска, Мађарска, Румунија, Летонија, Литванија, Естонија, све су те земље буквално банкротирале…” Осим Грчке, те земље нису у систему Евра, па њихов банкрот не мора директно да много штети Евру. Њихов пријем у ЕУ је био велика глупост, диктирана политичким притиском САД у циљу окруживања Русије новим “cordon sanitaire”. Грчка је друга ствар, и далеко озбиљнија, а њени проблеми већ утичу на знатан пад курса евра. Аутор наводи могућност: “...И онда опет Немачка може да бира: да ли да избаци Грчку из еврозоне...“, која ни теоретски не долази у обзир, јер нико никога из еврозоне не може да избаци.Али, однедавна постоји могућност да нека земља по својој вољи изађе из еврозоне . То би отворило перспективу да се Грчкој у облику неке врсте “откупа“ уплати бесповратно нека веееелика свота с тим да она по својој вољи изађе из еврозоне и врати се драхми. То је само теоретски могуће, јер ниједан Грк који је при здравој памети то не би прихватио , осим, наравно под услoвом неке “an offer you can`t refuse”. Ко зна шта се иза брда ваља и у кинеским казанима кува?
Препоруке:
0
0
2 петак, 05 фебруар 2010 13:02
звездарац
САД су очигледно тренутно потпуно незаинтересоване за ЕУ, а врло заинтересоване за Кину. Обама је чак отказао учешће на самиту САД-ЕУ, а заказао сусрет са далај-ламом.

Ствар је једноставна: судбина долара и америчке економије је у кинеским рукама. Наставак досадашње политике америчког увоза и задуживања из Кине би буквално главни град САД пребацила из Вашингтона у Пекинг. Да би то избегли, у Вашингтону се одлучују на конфронтацију са Кином, која треба да доведе до врло затегнутих односа, врсте новог хладног рата. У таквим околностима би власти САД прогласиле свој дуг неважећим, а своје становништво лакше приморале на значајан пад стандарда. Прича о глобалном загревању и смањењу емисије гасова (постаје неизбежна у свим америчким медијима и холивудским филмовима) је потпуно на тој линији: оптужити Кину за угрожавање планете и припремити своје становништво на драстично смањење потрошње. Ратови на азијском (а ускоро можда и афричком) континенту су такође уперени првенствено против Кине.
Препоруке:
0
0
3 петак, 05 фебруар 2010 15:54
drabra
Ameri gledaju unapred i znaju da Kinu danas mogu vojno da potuku a iduce godine vec ne i zato ce ameri udariti na Kinu ove godine i pobedice ih ali ce to biti Pirova pobeda. A mi sirotani bolje da se drzimo Rusije i da ne talasamo.
Препоруке:
0
0
4 петак, 05 фебруар 2010 17:43
петар
Има аутора који тврде да је сукоб Кине и Америке у америчком интересу. Иако ће штете по стандард у почетку бити приличне, дугорочно ће се окренути правац сељења фабрика из Америке у Кину. То ће дугорочно повећати америчку економску моћ, ослабити Кину и створити јој проблеме које неће моћи да реши. Кина има огромно потенцијално домаће тржиште, које може надокнадити део изгубљеног, али нема приступ сировинама које су потребне за толику економију. Многи верују да ће и кинески 'продор у Африку' завршити као и совјетски. На западној обали индијског океана нема ни једне земље без америчког војног присуства, а сва је прилика да ће их ускоро бити и у Јемену. И ту се види дугорочност америчких планова, држање теснаца између Аустралије и Азије није довољна сигурност. Једина шанса Кине је у приближавању Русији и Индији, али док то са Русијом некако и иде, са Индијом је мало теже, она је и сама уплашена од Кине.
Препоруке:
0
0
5 петак, 05 фебруар 2010 18:10
д.д.
Господине Павловићу, текст вам је јасан, кратак, прецизан. Одличан. Тако сликају велики мајстори, у неколико потеза и са ''неподношљивом'' лакоћом. Остаје нам да верујемо да ће га прочитати и власти.

Додала бих нешто што није из подручја економије. Церемонијом отварања Летњих олимпијских игара 2008. Кина је најавила нову епоху у историји цивилизације. Ником не треба појашњавати шта у говору симбола значи гнездо и у њему стилизован приказ традиције, вере, хармоније, удружених са савременим токовима развоја... Ко је хтео, видео је здраву раскош духа једног народа. Рече Достојевски: лепота ће спасити свет.

Сваких петсто до седамсто година, моћ се просто ''пресели'' у други део Света (ово је, тек успут, рекао наш познати византолог, на промоцији своје књиге, пре две године, отприлике). Ово ће бити епоха коју ће обележити Исток. Хоћу да верујем да долази време о коме је говорио Н.Берђајев, говорећи о потреби да се установи ново средњовековље (в. Филозофија историје, Н.Берђајев). Истоку ''припада'' наредних пола, а можда и цео трећи миленијума (зар Византија није опстајала 1123 године?).

Нико у чланцима НСПМ да скрене пажња на значај затварања коцкарница у Русији. Зар то није порука која, кад се максимално упрости, гласи: Овде се више нико неће ''коцкати''. Ни домаћи, ни гости, та, нарочито не гости. Пре кратког времена стигла је и вест да је у Русрији цена алкохола увећана десет пута. Обновљени су манастири, људи се враћају вери. А, онда, и о нама се има шта рећи. Имали смо црни XX век (ни остали нису били бољи, од Косовског боја наовамо) и приде још десет година искушења и патњи, али и Његову Светост нашег Патријарха г. Павла, каквог је заслужио овај напаћени народ. А био нам је вероучитељ и праведник и пример свим Србима и Српкињама. Ако се вратимо вери и не клонемо духом ... нова епоха би и за нас могла да буде ''златна''.

Запад ће са водећом улогом Истока морати да се помири. Надајмо се, без изазивања рата ширих размера.
Препоруке:
0
0
6 петак, 05 фебруар 2010 18:36
Nikola Turajlić
Autor iznosi analizu mogućih posledica konflikta Kine i USA oko prodaje oružja Tajvanu, na privredu EU i evropsku valutu.
Kako to radi, s nedovoljnom preglednošću, iz srpske močvarne džungle, izostavio je je odlučujući faktor.
U svim svetskim geopolitičkim dogadjanjima odlučujuću ulogu ima vrhovni arbitar, svetska finansijska elita (pored ostalog kreator i kineskog privrednog čuda). Narodski rečeno njihova je poslednja, pogotovo u "naprednim" zapadnim demokracijama.
Kako se u ovoj "partiji pokera" radi o maksimalnom ulogu, jer su pored njihovih ogromnih investicija, u igri dolar, celokupne svetske finansije i ekonomija, kao i zatvaranje njihopvog savremenog Eldorada, svetski vladari će tako izvući uši Obami i njegovim savetnicima (u koliko su celu stvar izveli na svoju ruku). Moguće je da su ovi izrežirali celu predstavu da dokažu Kinezima, kako su oni njihovi veliki prijatelji.
No kako bilo da bilo opkladio bih se da neće biti prodaje oružja Tajvanu, a moglo bi se desiti da se Obama sastane s dalaj lamom i tako sačuva obraz (uz "protivljenje" Kineza).
Autor daje grubu ocenu ekonomskog stanja Europske unije, a članice deli na zdrave i one oboljele od finansijskog gripa. Tu se s njim ne bih složio, u toliko da su sve članice obolele, s tim da pojedine već trebaju finansijski respirator, dok ostale nisu u tako teškom stanju. Isticanje Njemačke kao zdravog organa u obolelom organizmu je osnovano u toliko da ista nije u tako lošem stanju, kao članice koje je autor pobrojao.
EUR kao valutu ne može obezvrediti samo dug jedne Grčke, već loše ekonomsko stanje i ostalih članica monetarne unije i kada ECB počne, kao FED, masivno štampati novac.
Препоруке:
0
0
7 петак, 05 фебруар 2010 18:42
Misa
Jos jedan u nizu clanaka koji na Kinu gleda zapadnim merilima pokazujuci nerazumevanje Kineskog mentaliteta i kulture. Preporucujem svima koje Kina interesuje da procitaju Konfucija i Su Cua, mnogo ce nauciti o njihovom nacinu razmisljanja.

Obama vidi da su ga kongres i krupni kapital onemogucili u bilo kakvim sustinskim reformama u Americi i pribegava omiljenoj taktici nekoliko zadnjih predsednika, stvarajuci iluziju opasnosti iz inostranstva. Pokusava da narod sa unutrasnjih, ekonomskih problema, ponovo okrene ka spoljnoj opasnosti. Provocira Kineze u nadi da ce ovi progutati udicu, ali mislim da se vara. Kina ima verovatno najjaci lobi u Americi koji je do sada sprecio bilo kakvu rezoluciju protiv Kine. Cine ga pre svega vlasnici i menadzeri firmi koje su tamo investirale i koji bi imali ogromne gubitke u sukobu sa Kinom.

Kinu je nemoguce isprovocirati da ishitreno reaguje, sve ce se ovo zavrsiti sa nekoliko teskih reci i cajem sa Daraj lamom, bez ikakvih osziljnih posledica. Ako Kina i udje u sukob sa SAD to ce se desiti tek kad Kinezima to bude odgovaralo, kad pripreme teren i budu 100% sigurni u svoj uspeh.

Ako neko u svetu zna sta radi onda je to rukovodstvo Kine, ipak su oni komunisti.
Препоруке:
0
0
8 петак, 05 фебруар 2010 20:10
Баја Патак
Најновији (данашњи) драматичан пад акција на свим берзама се доводи директно у везу као последица слабљења Евра услед проблема у Грчкој, Португалији и Шпанији. Све више се чују гласови да је илузија имати јединствену монету и сијасет независних финансијских политика држава-чланица уз наду у стабилност те монете. Они тврде да је садашња ситуација због тога била неизбежна и да се то једино може избећи у будућности не само монетарним него политичким уједињењем Европе у једне “Сједињене Европске Државе“ са евром, као панданом Сједињеним Амерички Државама, са доларом. То, опет, наводи на питање: да ли ова садашња драма није, можда, бар делом и режирани увод за развој догађаја у том правцу?
Препоруке:
0
0
9 петак, 05 фебруар 2010 22:38
b.s.m.
Duduk sam za ekonomiju, ali sam pismen i shvatam da je clanak sjajan zbog slobodnog predvidjanja u dve varijante - sukob ili ga nema.
Ali, kao laik, da primetim da ima inventivnih ideja i razmisljanja i u komentarima. Cekam jos (upucenih) komentara.
Препоруке:
0
0
10 петак, 05 фебруар 2010 23:43
remmiz
Ukoliko je neko pratio britanski BBC u srijedu,mogao je da vidi prilog o 'svinjama' (PIGS).Dok je isao prilog,zaista je prikazivana svinja,ali tema priloga nisu bile prave svinje nego PIGS (Portugal,Italy,Greece,Spain).

Sama pomisao da se igrom rijeci ove zemlje nazovu svinjama,kao i da se prikazuje svinja dok ide prilog,govori o tome koliko je stanje zategnuto.

Naravno,radi se o parama i o ekonomijama ovih zemalja.

Kada u u teskoj besparici morate nekog da izdrzavate,a taj koga izdrzavate se ponasa rasipnicki i neodgovorno,onda je samo pitanje vremena kada ce da padnu teske rijeci..a teske rijeci vrlo lako prerastu u nesto gore.

Dakle,jedno je sigurno,stanje u Evropi je teze nego sto vecina pretpostavlja.
Препоруке:
0
0
11 субота, 06 фебруар 2010 00:33
Ultravisitor
д.д.
Господине Павловићу, текст вам је јасан, кратак, прецизан. Одличан. Тако сликају велики мајстори, у неколико потеза и са ''неподношљивом'' лакоћом. Остаје нам да верујемо да ће га прочитати и власти.


Vlast je sizofreni analfabeta. Vlast je tu da radi za sefove iz Vasingtona i Brisela, ali i iz Ankare ako treba. Jadna je vlast u Srbiji, jadna da ne moze biti jadnija. Jednostavno, nemoguce je zamisliti neku jadniju vlast od ove. Nemoguce. Meni je ponizenje ovo sve gledati. Jednostavno me sramota sto su oni takvi, kao da sam ja sam takav. Cak sam siguran da bi solo kombinacija Palma-Seceroski-Krkobabic bili prejaki za ove likove. Prejaki.
Препоруке:
0
0
12 субота, 06 фебруар 2010 01:08
Nikola Turajlić
@ Misa
U tvojem slučaju su primenjive dve narodne izreke: Uči sirotu za svoju sramotu, odnosno da učenik uvek prevazidje učitelja. Drugim rečima ti me ne goniš u zapećak (kako sam ranije predvideo), već izbacuješ na smetlište.
Predlažeš da pročitamo (kao ti) Konfučija (o kojem sam ponešto čuo) i Su Cua (nikad čuo) i tako upoznamo kineski mentalitet (za što nemam snage), ali svojim znanjem izazivaš u meni kompleks inferiornosti.
Sve što sam ja napisao u svojem komentaru (koje smo poslali praktično istovremeno) ti si ponovio (istina nedostaje ti moja elokvencija) i time si remizirao, ali si u nastavku dao dva pogotka sa prebacivanjem lopte od strane Obame na inostrani teren odnosno da Kinezi čekaju svojih pet minuta za završni udarac.
Razočarao si me samo u očekivanju da ćeš se osloboditi ideologije (skinuti komunističku odeću),
a od tebe je postao komunistički taleban.
Tvoja sigurnost i samouvrenost me zapanjuje (u uporedjenju na prethodnu skromnost), pa sumnjam da je možda razlog što si postao ideolog mladog Broza.
Препоруке:
0
0
13 субота, 06 фебруар 2010 03:58
Misa
@Nikola Turajlic

Pozdrav!

Su Cu je prvi poznati pisad vojne strategije oko 1000 p.n.e. Glavne postavke su mu nikad ne ratuj ako mozes da problem resis diplomatijom, vojska sluzi da podrzi diplomatiju. Ako si primoran da ratujes pripremi se, saznaj sve sto mozes o neprijatelju, izaberi mesto i vreme ucini sve da dobijes bitku pre bitke, bitka mora da bude tako pripremljena da tebi da maksimalne sanse za pobedu, a neprijatelju minimalne. Duboko je ukorenjen u Kineski mentalitet kako u vojsci jos vise u biznisu.

Posto se ocigledno slazemo u mnogim pitanjima, mislim da cete se sloziti da je sadasnji sistem neodrziv, momentalno se sprema da pukne balon drzavnih obveznica vecine zemalja. One ne da ne mogu da vrate glavnicu, nego je postao problem i kako servisirati kamatu. Sto je jos gore da bi zadrzale sadasnji standard one stalno moraju da upumpavaju nova sredstva i jos se vise zaduzuju. Jedini naci da prikupe jos sredstava i da se pri tome razduze je pozajmljivanje od nacionalnih banaka, Japan to radi od 90-tih, Amerikanci su to poceli masovno da rade prosle godine, a Evropljani ce to poceti ove ili sledece. To ce dovesti do ogromne inflacije i jos vise osiromasiti narod i ugusiti privredu. Politicari u demokratskim zemljama ne vide dalje od sledecih izbora i ako je resenje nekog problema nepopularno onda ga odlazu za sledeceg predsednika. Tako su se problemi nagomilali i nemoze se jos dugo odlagati resenje, a ja ga vidim samo kao ozbiljnu preraspodelu drustvenog bogatstva, bogati moraju postati mnogo manje bogati, a siromasni mnogo manje siromasni. Kriza 29 se zavrsila tek posle II rata, koji je doneo ogromnu preraspodelu bogatstva, Evropa je krenula skoro od nule. Sumnjam da se to moze desiti mirnim putem. Jos jedan problem je globalizacija, nijedna zemlja (osim mozda Rusije) se ne moze vise samostalno razvijati, trziste sirovina i gotovih proizvoda je globalno, a nema svetske vlade koja bi kordinisala ekonomsku politiku. Nastavak sledi.
Препоруке:
0
0
14 субота, 06 фебруар 2010 04:05
Misa
Takodje bi bilo neophodno stvoriti i svetsku banku sa svojim ministarstvom finansija i jedinstveni poreski sistem. Najbolji primer je EU, nemozete imati jedinstven ekonomski prosto, a 27 ekonomskih politika. Eu je ocigledno zemlje van evro zone pustila niz vodu da se same snalaze, ali je problem i sa zemljama Eura. Grupa PIGS (kako je zovu) moze lako sa sobom povuci i druge zemlje evrozone, zato ili ce EU postati Sjedinjene Evropske Drzave ili ce zavrsiti kao SFRJ. Zar vam mehanizmi i nacin odlucivanja u EU ne lice na Yugu 80tih godina.

Veoma sam siguran da ce se stanje kretati onako kako sam ga opisao, ali nevidim resenje izlaska iz ove krize koja ce trajati decenijama, kako izgleda.
Препоруке:
0
0
15 субота, 06 фебруар 2010 13:05
ББ један
Француски Le Monde у броју од 5. фебруара доноси чланак под насловом „Монетарна унија у опасности, евро нападнут“.Ево извода из тог текста.

“Да ли десет година од оснивања евро зони прети распад? ... Финансијска тржишта су узнемирена јавним дугом за који сматрају да је неодржив у неким европским земљама. Њихове зебње су најпре биле сконцентрисане на Грчку али су Шпанија, Португалија и Италија такође постале предмет забринутости.... Неки аналитичари сматрају да садашњи ниво задужености у евро зони не може бити ресорбован очекиваним економским растом који је сувише низак.“

„Председник Еврогрупе, Жан-Клод Јункер, је покушао да умири јавност тврдећи у четвртак да ситуација у овим земљама „не представља ризик“. Председник Европске централне банке, Жан-Клод Трише, је такође изнео своје поверење у способност Грчке и других европских земаља да ускоро уђу у оквире које захтева Европски пакт стабилности. Овим умирујућим изјавама се супротставља нобеловац Пол Кругман за кога „највећу опасност за еврозону не представља Грчка већ Шпанија“. Исти алармантан тон се може наћи и у анализи америчког економисте Нуријела Рубинија: ‘Грчка je проблем али би Шпанија могла постати катастрофа јер је четврта по величини привреда еврозоне’“.

„Да би превазишле кризу, тј. да би избегле катастрофу, државе су стотинама милијарди долара, евра, јена финансирале спасавање својих економија. Проблем сада није ограничен само на Европу већ обухвата све земље ОЕЦД-а. Међународни монетарни фонд је уосталом прецизирао да је глобални дефицит еврозоне и даље нижи од дефицита у земљама као што су САД или Јапан.

За економисту Жака Аталија ‘реалност је да чак и ако смо избегли катастрофу, економска ситуација у свету је и даље лоша. После почетне еуфорије, финансијска тржишта су проценила да економски раст није стабилан. Криза није окончана’“.
Препоруке:
0
0
16 субота, 06 фебруар 2010 14:38
ББ један
@Misa
Тачно, није могуће имати јединствен економски простор и 27 економских политика. Проблем је, међутим, што јединствен економски простор подразумева јединствен политички и социјални простор, а то значи постојање европских политичких партија, европског радништва, европских синдиката, европске средње класе. То пак има за претпоставку постојање европске минималне наднице, европског социјалног законодавства, европског пореза на добит корпорација, итд. Елем, то нико не жели, тачније - то не желе развијене чланице.Зато ЕУ никада неће прерасти у Сједињене Европске Државе а садашњи статус - ни држава ни трговинска зона – није одржив на дужи рок. И зато је питање времена када ће Унија завршити као СФРЈ.
Препоруке:
0
0
17 субота, 06 фебруар 2010 16:14
Kiza
Obama je predsednik jednog mandata. Dobar deo Amerike vec pravi sale o njemu gore od onih o Busu mladjem. Poznate licnosti izjavljuju da Bus mladji bio genije u odnosu na Predsednika Promene. Hilari otvoreno radi protiv njega i sprema se za sledece izbore. Cak i da ignorisete ovu prodaju oruzja Tajvanu, uvodjenje Hilari u vladu dokazuje IQ.

Medjutim, ovo o sankcijama i kontrasankcijama samo lepo zvuci, ali se nece desiti. Iako bi to bio dogadjaj decenije. Ovaj clanak zanemaruje je da su americki okupatorski ratovi jedna od najvecih stavki u budzetu. Povlacenje kineskih kredita bi moglo rezultirati brzim izvlacenjem SAD iz Iraka i Afganistana. Ali Kinezi ni to ne zele, jer bi onda SAD mogle ojacati.
Препоруке:
0
0
18 субота, 06 фебруар 2010 17:34
Nikola Turajlić
@ Misa
Konačno si "urbi et orbi" (meni i NSPM auditoriju) izložio svoje celovito "vidjenje" svetske ekonomske situacije, a dojam nije naročito upečatljiv.
Kao tvoj samoproglašeni mentor moram izneti ozbiljne primedbe na tvoju analitičku tehnologiju, nesistematski način iznošenja činjenica i zaključaka, dok su rezultati prihvatljivi, iako samo delomični.
No podjimo redom.
U svoj "tok" analitičkih misli mešaš ideološke, socijalne i kojekakve druge primese, tako da ti to onečisti utvrdjene činjenice (premise) i zaključke (konkluzije). Koristim medicinsku terminologiju: Trebaš na temelju čistih laboratorijskih nalaza utvrditi dijagnozu bolesti, a potom odredjivati terapiju izlečenja ili ublažavanja simptoma bolesti (ako je kronična). Terapije mogu biti različite, ovisno od (ne)postojanja odredjenog ideološkog (navijačkog) pristupa, ali se ne bi trebale zasnivati na željama, humanosti, potrebi za pravdom i sl. već na racionalnim temeljima.
Tekst mora imati redosled: analiza s konstatacijom činjenica, izvodjenje zaključaka iz utvrdjenih činjenica i eventualni predlog mera za promenu stanja. Ti si to u ovom tekstu sve pomešao.
Rezultati (zaključci) koji nastaju u tvojem analitičkom procesu nisu kompleksni, a u izvesnoj meri kontradiktorni. Na jednom mestu govoriš o preraspodeli BDP kao rešenju, a potom o nerešivosti krize.
Nadalje ne razlučuješ što je posledica SEK-e a što drugih sistemskih faktora.
Dozvoljavam i to da si u nastojanju da ukratko izložiš sve svoje ideje od toga učinio "miš maš", ali mislim da bi u budućnosti trebao imati u vidu ove primedbe.
Predlažem ti da pročitaš moje autorske tekstove na NSPM i oceniš njihovu formu i sadržaj i eventualno nadješ greške u mojim stavovima.
Nadalje pridaješ preveliki značaj kulturi, tradiciji, mentalitetu jer je to u principu u modernom dobu prevazidjeno.
Posebno ti prigovaram da imam dojam da preozbiljno i sa srcem pristupaš ovako teškoj problematici, što nije preporučljivo za "duševnu higijenu".
Препоруке:
0
0
19 субота, 06 фебруар 2010 19:31
Јасна Симоновић
"Ако Обама буде паметан, ЕУ је у проблему. Великом проблему. Грчка, Бугарска, Мађарска, Румунија, Летонија, Литванија, Естонија, све су те земље буквално банкротирале."

Ако Обама буде још паметнији, ЕУ неће бити у продуженом проблему, да морају бацати у банкрот своје чланице и стваратри нове чланице како би имали где да потроше прљаве новце...

Може нпр уместо наоружавања да пређе у разоружавање, односно да неутралност Србије искористи за "промену" на бази које је добио унапред Нобелову!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер