уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Држава и привреда – идеологија интервенције

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 07 фебруар 2010 23:54
Darth Vader
Srbi bi da imaju kapitalistcki standard komunistckim metodama. Bauk komunizam Srbiju nikad nije ni napustio i zato je ova drzava osudjena na dugotrajnu bjedu i siromastvo.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 08 фебруар 2010 01:27
Misa
Ima nade ima.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 08 фебруар 2010 01:29
Брка
Када се поставе професионални стандарди пословања предузећа онда је небитно ко је власник капитала.
Када би српска држава бринула о ономе што је посао државе а то је регулаторни оквир и да успостави механизме његовог мониторинга и кажњавања оних који не поштују правила игре (правна држава) а све остало да препусти тржишту било би лакше.
Када кажем тржиште онда мислим на способност управљања ресурсима тако да се оствари максимални (тржишни) резултат. Када су државна предузећа успешна онда имамо ресурсе за прерасподелу добити и на оне категорије становништва које у тржишној утакмици не могу да буду успешни.
Регулаторни оквир је начин прерасподеле ресурса у једном друштву.
Тржиште не искључује државу као власника капитала већ напротив може да буде још успешније у смислу да држава има масиван капитал (буџет) којим може да интервенише у смислу оспособљавања привредних субјеката да постигну оптималне пословне перфомансе. Нажалост држави (српској) није циљ успех већ задовољавање партијских интереса (читај подела плена). Таква држава нема неку сјајну перспективу.
После 5. октобра дошла је такозвана политичка елита која је само мислила на себе и градила Потемкинова села лажног просперитета распродајом прво успешних фирми. Сада је држва на просјачком штапу а они који су је до тога довели су све само не сиротиња какви су били када су власт преузимали (са часним изузецима).
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 08 фебруар 2010 01:32
gorshtak
kakva smejurija od istrazivanja...pa, rts treba prvi privatizovati, to su drustveni paraziti, kakvo oni istrazivanje mogu da sprovedu? normalno da podrzavaju parazitstvo drzavnih preduzeca i komunisticku socijalnu demagogiju. Koji je to nivo svesti ovog naroda...bolje mu je da mu Dinkic i co budu poslodavci sa tudjim parama, nego privatnik koji u posao ulaze svoje pare? Srbiji treba vise kapitalizma a manje dinkica, djelica i drzave! Tek tad ce Srbin biti slobodan i ponosan, kad mu drzava ne bude udeljivala mrvice i kad ne bude Srbin trazio mukte leba. I da se iz ustava izbaci drzavno vlasnistvo kao ustavna kategorija - jer je "drzavna svojina" pravni nonsens i suprotna duhu ustavnosti!
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 08 фебруар 2010 08:35
Горан Станковић
Отворено писмо јавности

ПРЕДМЕТ : Позив Самосталном синдикату Србије да се заузме код представника државе Србије у заштити НЕСПОРНИХ права БИВШИХ РАДНИКА тзв.друштвених предузећа.

Да не побркамо редослед обавеза према радницима, у тренутку када се предузимају мере смањења броја радника у државној администрацији.

Тражим од вас да се заузмете:
1. Да се прво намире радници који имају СУДСКА решења за неисплаћене плате, и уписане акције у тим предузећима. Акције су приватна имовина.
2. Да се изврши уплата у ПИО фондове за заостали период.
3. Да нам се врате и плаћени судски трошкови, јер смо сами морали да покрећемо спорове, по том основу и платимо исте. Морали смо да их покрећемо да се не би десило ЗАСТАРЕВАЊЕ дуга ( након три године ).

О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е :

• У ЗАКОНУ О ПРИВАТИЗАЦИЈИ Члан 1.говори о друштвеном власништву, Члан 5. овлашћује Агенцију за приватизацију да брине о Члану 1.
• У ЗАКОНУ О ПРЕДУЗЕЋИМА истичем Члан 398а. који недвосмислено одређује односе предузећа и државе ( коју заступа Агенција за приватизацију ), чиме се јасно дефинише и одговорност према друштвеној имовини у предузећу. Истичем и Члан 400а., који даје широка овлашћења представнику државе Србије , у овом случају влади републике.
• Моја фабрика је предала 2002 године пријаву Агенцији за приватизацију, која је прихваћена. Прва аукција одржана августа 2008, потом још две. Неуспеле. Епилог : данас је у статусу принудне ликвидације. Како, зашто, то вам могу одговорити у Агенцији, која је, и за моју фабрику, потрошила паре за процене и припреме за продају ... .

У име свих који деле моју судбину, захваљујем на разумевању свима којима се обраћам, посредством синдиката, и који ће разумети нашу позицију.


У Београду, 15.септембра 2009.год
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 08 фебруар 2010 09:13
Jasna Simonovic
Darth Vader, Tacno...Kakva smejurija pre svega od brkanja privatizovanog i pravog privatnog sektora koji nije stasao na pljacki i otimscini drustvenih preduzeca...
Kakva smejurija od brkanja pravog drzavnog vlasnistva od pljcke i otimacine drustvenog i pravog privatnog sektora...
Kakvo licemerje ne poci pre svega od sebe...RTS treba najpre da preispita sebe...PRAVNO! Od etarskih talasa, do autorskih prava do radnika....
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 08 фебруар 2010 09:42
Горан Станковић
У вези претходног коментара-Отвореног писма:
На писарницама сам , лично, предао председнику Самосталног синдиката, генералном директору РТС-а. У форми електронске поште: главном и одговорном уреднику РТС-а, Политике и на име гђе Јоргованке Табаковић као функционера значајне опозиционе странке и економисте. До данас, нема одзива у јавности ни одговора мени лично, на покренуто питање.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 08 фебруар 2010 10:27
м. -ић
Потпуно погрешна питања.

Право питање би било: Треба ли Србија да везује своју привреду само за привреде еуропске заједнице и западних земаља, да се повија по њиховим правилима, да сву трговину усмерава према тим земљама? Одговор на ово питање свако нека потражи сам.

А као малу помоћ у тражењу одговора, ево једне занимљивости коју средства јавног информисања ни у Србији, а ни на западу, не спомињу. Зачудо, чак ни НСПМ није о овоме писао. СЕКА у Индији и Кини не постоји. Људи зарађују више него икад, што је још важније, људи зарађују данас више него пре пет година и више него пре три године. Много слободније троше, немају брига о будућности, немају страха од губитка посла. Једино су цене некретнина стале с растом или су у опадању, што можда и није лоше, али кризе, незапослености, беспарице, сиромашења, нема. Звучи невероватно, зато нека свако стави мало у погон своју радозналост. Немојте чекати све други да вам сервира.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 08 фебруар 2010 10:31
Јовиша Видић
Држава Србија и није држава, у смислу каква су уобичајена друштвено-политичка уређена данас. Без обзира на друштвено-политичко уређењае држава је главни носилац (подстрекач) развоја, или пак кочница истог. Држава прописује законе, одређује услове, одређује царине, порезе, пензиски, здравствени, образовни, казнени и ини систем. Држава се стара да све то и функционише. Дали то ради и држава Србија? Одговор је не! Уколико је држава Србија прописала, да се допринос за пензијско и здравствено осигурање мора измирити, да запослени морају добити минималну зараду итд. онда је њена обавеза да се стара како би се прописано и остварило - независно дали је послодавац држава, или приватник. Сведоци смо, да се искључиво због небриге државе, догађају блокаде путева, пруга, разни штрајкови и сл. Државни "апарат" и систем, може да стимулише, или да дестимулише друштвени развој. Веровати, да ће у данашње време, саморегулација све уредити, јесте шарлатанство код носилаца власти у Србији. Држави Србији требају државници са дугорочном визијом, а не другоразредни играчи државника.
Јовиша Видић од Рудина.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 08 фебруар 2010 11:18
брм
још једном се показује колико су Срби мудар народ

навешћу само један пример супериорности државног управљњљ привредом из кога ће се видети колико би народу било боље да је сва привреда подржављена

ево нпр. Беолелектране (они што греју Београд):
1) подигли цену инфостана до трећине просечне плате и то целе године ( не само у грејној сезони)
тривијалним питањем ккако ће то неко да плаћа - нису се бавили
2) зачудо, мимо свих "пројекција" суочили се са масовним неплаћањем рачуна
3) дошли до генијалног решења - поскупеће још више инфостан, како би оне будале које плаћају покриле мањак настао неплаћањем оних којима не би преостало леба да једу кад би платили
4) понашају се рационалмно - штеде - тако прексиноћ на минус 8 уопште нису грејали целу ноћ - пребациће беду на Електродистрибуцију - сада ни њима неће плаћати нагомилане рачуне
5) а онима који не плаћају - логично - искључиће грејање на минус 10 ..понашају се тржишно - нису они приватна фирма да буду друштвено одговорни
6) добри су и према својим запосленим - њихове плате далеко превазилазе просек Србије (рачун за инфостан пута три)

е кад би сви Срби били запослени у јавним предузећима а све рачуне плаћали само приватницима ето раја на земљи
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 08 фебруар 2010 12:06
Шарло акробата
Неолиберални привредни концепт пропада услед мегаломанских инвестиција,које су упориште имале у финансијском капиталу,који се урушио као кула од карата. Да најразвијеније капиталистичке државе нису упумпале огромна средства у приватни сектор ко зна како би се све завршило,ако се уопште и завршило. Колико се сећам озбиљније се почело са интервенцијама када је једна од најлибералнијих земаља Швајцарска помогла својој авио-компанији да се спаси од банкрота.. Државни капитализам је потребан, пре свега, економски неразвијеним државама као што је Србија,где би постојали одређени механизми контроле развоја и тржишта. У противном Србија би до темеља била похарана од стране превараната са Вол Стрита.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 08 фебруар 2010 13:10
Vladimir
Evo ja predlazem opstu privatizaciju, novih 130000-250000 radnih mesta, sve obaveze drzave isplacene, manju drzavnu upravu, bolji socijalni program, polutrzisnu, plansku privredu zasnovanu na logicnim zakonima, uz minimalnu regulativu i stimulans drzave, izvrsavanja obaveza, manju birokratiju, postovanje zakona...vece plate i efikasnije poslovanje...

Smesno, mozda?

Pa samo "izvadite" clanove DS-a i G17 iz drzavnog aparata i dobicete sve ovo navedeno..
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 08 фебруар 2010 15:29
Misa
@ Sarlo akrobata

Kapitalizam podrazumeva privatna sredstva za proizvodnju. Drzavni kapitalizam ne postoji, ako su sredstva za proizvodnju, drzavna ili drustvena, onda je to socijalizam.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 08 фебруар 2010 21:59
Шарло Акробата
Misa
@ Sarlo akrobata

Kapitalizam podrazumeva privatna sredstva za proizvodnju. Drzavni kapitalizam ne postoji, ako su sredstva za proizvodnju, drzavna ili drustvena, onda je to socijalizam.

Ово је упрошћена дефиниција капитализма, јер капиталиѕам не подразумева само власништво над средствима на производњу, него и слободну конкуренцију и слободно тржиште. Како бисте ви назвали друштвени систем који је тренутно на сцени у Америци и западноевропским државама када је, рецимо, у Америци држава национализовала банке или увела строгу регулацију над њима, а једна се трећина сваке западне економије налази у државном сектору? Да није, можда,у питању социјализам?
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 08 фебруар 2010 23:17
Misa
@ Sarlo akrobata

Ipak je 2/3 privatno, regulacija je normalna stvar, zakoni regulisu sve segmente zivota pa i ekonomiju.
Raspodela profita ide vlasnicima sredstava za proizvodnju a ne radnicima ili drzavi, pa su sve te zemlje kapitalisticke. Daleko je to od socijalizma. Slobodno trziste je teoretska kategorija, uvek ga neko kontrolise retko celo, veoma cesto segmente. Najcesce banke kroz kamate i plasmane, karteli su siroko rasprostranjeni i koliko god se boris protiv njih uvek ih ima. Neke segmente kontrolise drzava(minimalne plate, podsticanje nekih delova privrede, u Evropi je poljoprivreda najbolji primer, carine i mnoge druge nacine). Nema slobodne privrede nigde u svetu, zato je mantra liberala o nevidljivoj ruci trzista, potpuno pogresna.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 08 фебруар 2010 23:35
M Petrov
Odlicn o sto ste objavili ovu anketu. Samo nedostaje opis uzorka i kako je radjena analiza; Da li treba da tumacimo? Neki od nas misle da je Srbija privatna drzava bogatih pojedinaca, ovi rezultati bi mogli da posluze u dokazivanju nase pretpostavke; nedostaju analize vezane za raspodelu bruto proizvoda u drustvu, prosecnom platom, borjem nezaposlenih, nivoom korupcije, nepotizma ...krajnje losom privatizacijom dosli smo na tacku gde je Srbija zemlja manjine bogatih i uticjanih koji su se "dobro snasli" u opstem metezu ratova, sankcija i dolaska demokrata na vlast.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 09 фебруар 2010 10:30
брм
мени је смешно кад се у Србији говори о а)капитализму и слободном тржошту
б) демократији и
в) приватизацији

а) где ви видите слободно тржиште? код мишковића и надлежног миинистра Милосављевића? или код Динкићевих банака? или код Шорошевих медија? а
где видите капиталисте = људи који су генерацијама стицали богатство кроз креативни бизнис и који имају етику рада и штедње (вланик Нокије је најбољи пример) а не потрошачког разметања ко у оријенталним деспотијама (изи кам изи гоу)

б) где видите независно судство, независне медије, контролисану полицију и УДБУ и војску, слободне изборе, кад су парије УСТАВНО ЕЈ УСТАВНО власници мандата? кад је спроведена лустрација?

в) приватизација = куповина поштено зарађеним новцем (која подразумева и плаћање наравно) . Који је тајкун нешто купио/платио?

само немојте поново да кажете ЕТО ВАМ ВАША ДЕМОКРАТИЈА
кад буде НАША ДЕМОМРАТИЈА биће друкчије све
Препоруке:
0
0
18 уторак, 09 фебруар 2010 11:47
INTERPRETATOR
@ Dart Vader
NSPM auditorij nije svestan kakovi univerzalni mislilac se krije u tebi.
Nitko na svetu nije ti ravan u tvojoj virtuoznoj neoliberalnoj, svirci na nevidljivoj tržišnoj ručici. Istina kompozicija ti je malo zastarjela.
Što je Klauzevic za ratovanje, ti si za geopolitiku i samo je pitanje vremena kada će tvoje teze biti uključene u studijske programe.
Ti si tvorac nove naučne discipline, prognostičke socijalne patologije, koja jasno dokazuje da je komunizam uzrokovao dugotrajne genetske promene, kod ljudi, a pogotovo Srba.
S velikim nestrpljenjem očekujemo tvoje dalje genijalnosti.
Препоруке:
0
0
19 среда, 10 фебруар 2010 18:41
Nikola Turajlić
@ Misa

Čoveče ti, kojemu sam htio predati žezlo "kralja" NSPM ekonomskih komentatora, (ovu titulu si svojatam jer svi beže od mene kao djavo od krsta) si me mnogo razočarao.
Nekakav Akrobata te preskakuje, a ti si se zapetljao, kao pile, u kučinama državnog kapitalizma.
Opozivam moju ponudu za preuzimanje žezla, jer očito nisi za ovo dorastao.
Morat ćeš tvrdo raditi i dokazati da imaš pravo na titulu i pripadajuće znakove.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер