петак, 01. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Српско-немачки односи: од подозрења до поверења

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 20 фебруар 2010 14:55
N. B.
Без унапређења односа са Немачком, Србија неће моћи остварити у пуној мери три своја историјска циља: креирање маневарског простора за заштиту легитимних интереса на Косову, модернизацију економије и чланство у Европској унији.


Kratko, tacno, konkretno i jasno. Srbijo, pamet u glavu i biraj svoje saveznike racionalno! Nijedna normalna zemlja ne bi zelela, niti bi trebala da zeli lose odnose sa Saveznom Republikom Nemackom. Radi svoje sopstvene perspektive i prosperiteta...
Препоруке:
0
0
2 субота, 20 фебруар 2010 17:39
Пречанин
Њемачке инвестиције у Србији?
Краткорочно, неће се разочарати онај ко ништа не очекује. Српска привреда је толико инфериорна да не може бити партнер ни знатно слабијим економијама. Земља троши више него што ствара. Српско становништво је старо, школство слабо, куповна моћ још слабија...Самоуправни капитализам не постоји, али изгледа да се то код нас још није прочуло.
За разлико од рецимо Румуније, Србија има и деликатан однос са њемачком мањином која је некада живјела у Банату...
Када би Србија привукла уштеђевине својих грађана из њемачких банака и то би било нешта. Али повјерења је њежна биљка. Са владом од 26 министарстава а скромним ауторитетом, колосалном бирократијом и јавном потрошњом, толико супростављених партија, таквом корупцијом....
Мање зановијетања ("лидер региона"), више реда, рада, дисциплине, штедње, борбе против корупције...
Препоруке:
0
0
3 субота, 20 фебруар 2010 18:32
g.loci!
....."Vreme je pokazalo štetnost ovakvog prejudiciranja, međutim, uglavnom strana koja ne protumači kontekst i interese velikih sila plati najskuplju cenu."

drugim rijecima;
... strana koja ne "prihvati dobrovolnu predaju" velikih sila plati najskuplju cenu.
A tu nema sta se protumaciti!
ali ono najbitnije je autor "zaboravio" a to jest- da nemacka jos dan danas je okupirana drzava!
zvuci malo nezamisljivo ali to ti je tako.
.... a da se toga nijemci sete ili nezaborave "moraju pogledati" ntv- programa, i to jedno do dva puta nedeljo (gdje se spustaju naci-emisije).
...ovako izgledaju nemacki odnosi!
zeli li srbija ovakve odnose,ili pa ne treba prejudicirati?
Препоруке:
0
0
4 субота, 20 фебруар 2010 19:12
Горан Јевтовић
Није ми јасно како и даље ништа не учимо из историје. Требали подсећати како смо пролазили у односима са Немцима? Никада они нејдну марку а сада еуро, нису улагали без прорачуна. Како нас прегазити, не само политички и територијално него и економски.
Сетимо се како су разбијали бившу СФРЈ острашћено. Сетимо се како су први пута после Другог св.рата употребили своју војску баш на нама, 1999. године, на Косову. Са посебним "задовољством" су то чинили. Као и када су међу првима признавали "независно Косово".
За оне које су заборавили, стотине милиона марака су уложили у ОВК, од вишегодишње обуке, преко логистике, инструктора, финансирања "бораца" итд.

Немојмо бити наивни. Пресешће нам све што нам од њих долази. Никада они нас немогу поштовати. Само онолико колико им дозволимо.
Препоруке:
0
0
5 субота, 20 фебруар 2010 19:53
Влада Канада
Пре неких 20-30 година, када је Кина започела свој економски развој око 80-90 процената инвестиција долазило је од прекоморских кинеза. Сматрало се да је најлакше задобити поверење својих људи. Остали су дошли када су ови први почели да праве лепе паре. Економска пропаст Србије је успорена новцем Срба ван Србије, који помажу своје породице и фамилију у Србији (неке да не би умрли од глади) или га троше када дођу да обиђу оно што је од Србије остало. Уместо да се понижавају (за политичаре ме није много брига, али ме је брига за Србију) садашњи српски режим би требао да ради на моделима привлачења новца Срба ван Србије (наравно не мислим на моделе Милошевића и његове клике). Има доста успешних модела, на пример, канадске пољске кредитне уније (Polish Credit Union), то је банка малих улагача. Уместо да држе новац код других банака, пољаци штеде новац у овој унији (наравно да постоји и материјални подстицај и мотиви). Тако скупљен новац (мала сума помножена са мало већим бројем даје врло велики број) може да се користи за економски развој Србије (опет, наравно, не поклањањем новца, него на стриктном пословном интересу). Овако довођењем Фијата, па Немаца, сутра ко зна кога, купује се време да се дуже остане на власти. Србија тоне све дубље и дубље док народу не почне да улази вода у уста. А онда ће сигурно доћи до полагања рачуна. Свет је постао сувише мали да би се негде побегло, где вас нико не познаје или не препознаје. Ово не треба да звучи као магловита претња, него пре као врло извесна скора будућност.
Препоруке:
0
0
6 субота, 20 фебруар 2010 21:17
INTERPRETATOR
Velika je šteta što autor nije u srpskoj vladi jer je to uistinu zaslužio, pronašavši i peti srpski stup.
Prilikom buduće rekonstrukcije srpske vlade treba zameniti Djelića, koji je već potrošio glasne žice.
U svakom slučaju je NIN dobio pravu kolumnističku zvezdu, a to se mora odraziti i na njegovu čitanost.
Препоруке:
0
0
7 субота, 20 фебруар 2010 21:30
Pera
Da je tvorac ovog teksta citao Nenadoviceva Pisma iz Nemacke on se ovde nebi projektovao.
Препоруке:
0
0
8 субота, 20 фебруар 2010 22:01
Jasna Simonovic
Lepo bi bilo kada bi Nemacka bila aksiom za normalizaciju Srbije, ali tako nije...
Tragikomicne institucije u Nemackoj odavno su zatrpale put Nemackoj koja nam je poznata iz vremena normalnih poslovnih odnosa...
Препоруке:
0
0
9 субота, 20 фебруар 2010 23:00
Небојша Малић
А мени све падају на памет некадашњи постери који причају о реду, раду и поретку, упућују Срби да узму ”памет у главу” и приступе ”европској породици народа” и да ”Немачка има посла за све”...
Препоруке:
0
0
10 субота, 20 фебруар 2010 23:41
Milan Cvetojevic
Interesantno je da se u Srbiji jos uvijek trazi neko magicno rjesenje problema. Razni stubovi, saveznici povodci i sta sve ne, a uporno se zaobilazi, po mom misljenju, najglavniji i najocitiji uzrok: nepostojanje nacionalnih elita koje bi mogle ionako zapustenu drzavu i narod da usmjere i vode. Naklapanja o kojekakvim cudotvorcima i trazenje spasa od drugih je jalova strategija koja donosi koristi samo onima koji zele da koji dan duze ostanu na vlasti kako bi nesto od toga ucarili.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 21 фебруар 2010 06:46
Nemačke Informativne Novine
Ovaj tekst predstavlja najbolji dokaz da se politika NIN-a radikalno promenila. Stari NIN bio je uglavnom skeptičan prema nemačko-evropskoj opciji i uglavnom naklonjen tradicionalnim srpskim saveznicima - Rusima i Francuzima (Le Monde diplomatique), pa i nekim engleskim, američkim i izraelskim prijateljima.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 21 фебруар 2010 15:55
Memoria
Seti se da se radi po projektu Otto von Habsburg od posle 1918 da će na Balkanu biti mir tek kada Srbija bude od Vranja do Dunava.
Langsam, langsam aber ziher što reko moj komša.
Препоруке:
0
0
13 недеља, 21 фебруар 2010 16:37
Radomir Reljic
Zvanicni stav Nemacke je da je KiM vekovna albanska teritorija i da su je Srbi 1912 oteli od Albanaca i prisvojili(ne prisajedinili-povratili)sebi.Njemacki interesi na Balkanu se razlikuju od americkih.Njihov glavni cilj(uvek bio) je povezivanje sa najvecim prijateljem-Turskom i dalje na bliski istok.Ne treba ga vezivati za interese Vatikana,jer se i njegov interes razlikuje od nemackog i americkog.
Jedan od najvecih nemackih investitora u Srbiji je korporacija Waz(kako navodi autor),ali ne zeli da kaze sta je to.Waz je novinarska kuca koja izdaje najvise novina u Nemackoj i puno investira u Srbiji. Pogodite gde?Ja znam za Politiku a verovatno su tu jos mnogi drugi(autor se ne izjasnjava za NIN).Nemacka je zajedno sa SAD,Francuskom ,V.Britanijom i Italijom uputila Jeremicu zvanicnu notu-Da malo o´ladi sa KiM.U mnogo cemu se ne slazem sa autorom.Ciljevi nemacke politike su i od ranije dobro nam poznati.Saradnja da-ali prste dalje od Srbije.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 21 фебруар 2010 21:30
NIN je postao DUGA
Činjenica je da novi NIN mnogo više liči na nekadašnju DUGU nego na svoje staro izdanje. I to posebno na tekstove koje je u Dugi pisao i rubrike koje je uređivao Dragoš Kalajić. Ovakva germanofilija mogla je da nađe samo u Dugi i u kragujevačkim Pogledima (gde su, inače, pisali Kalajićevi klonovi - Nikola Samardžić, Biljana Srbljanović i Veran Matić).

Neće me iznenaditi ako ovaj novi germanofilski NIN, uskoro počne da glorifikuje palestinske "oslobodioce" koji se bore protiv izraelske "okupacije".

O tempora, o mores...
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 22 фебруар 2010 03:00
Neću da budem Švabo!
Jasno je da stari NIN bio prava oaza "bratstva i jedinstva". Gotovo u svakom broju pojavio bi se neki tekst hrvatskih autora - Igora Mandića ili Denisa Kuljiša, zatim Slovenca Žižeka i drugih. Poznato je, međutim, da Druga Srbija već godinama vodi pravi krstaški rat upravo protiv "balkanskog Karla Krausa" (Kuljiša), kao i renesansnog Mandića, dok Žižeka donekle toleriše mada ne može da mu oprosti neke levičarske stavove.

Po svemu sudeći, sa starim NIN-om definitivno je umrla Jugoslavija - kao jedinstven kulturni i jezički prostor. Willkommen in Deutschland!
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 22 фебруар 2010 09:53
брм
дај да већ једном закључимо да смо ретарди, да не можемо сами да се бринемо о себи, да не можемо сами да организујемо своје односе, привреду, културу..и да се препустимо многобројним страним добротворима који су нам увек у историји несебично помагали...
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 22 фебруар 2010 12:50
звездарац
Из текста треба извући тачне и поучне чињенице како је Србија држава у процесу деиндустријализације (а нема никакве друге сем производне перспективе), као и како се Немачка улагањима окружила стабилним државама. Што се ове друге чињенице тиче, довољно је утврдити где су данас привреде и колики су дугови балканских и прибалтичких земаља (не граниче се са Немачком и Аустријом), а где су Пољска, Чешка, Словенија, Словачка, па и Мађарска.

Ево још неколико чињеница о теми немачко-српских односа, које се не могу наћи у тексту.

Све немачке државе су кроз историју биле непријатељи српског народа и државе. Њима је јако тешко да историјски прихвате победе српске војске у Првом светском рату. Немачка је најзласужнија од западних земаља за трагичне југословенске ратове 90-тих година. Својим раним признавањем Словеније и Хрватске, Немачка је директно утицала на избијање озбиљних сукоба, мудро перципирајући чињеницу да САД и Британија у временима еуфорије пада Берлинског зида убрзо морају заузети исти став. У току рата, немачке и аустријске банке се појављују са великим бројем филијала по градовима Словеније, Хрватске и Федерације БиХ, финансирајући шта?

Немачке и аустријске банке су највише умешане у процес кредитирања предузећа на читавом Балкану. Комплетна привреда свих земаља региона је тренутно дужна тим банкама. На овај начин, Немачка директно спроводи деиндустријализацију на Балкану.

Што се улагања у Србију тиче, Немачка је првенствено заинтересована за преузимање Телекома. Сваку могућност уласка у енергетски сектор ће такође искористити. Тешко је очекивати озбиљна улагања у индустрију (мале, државно безначајне инвестиције као што је она у Прокупљу ће се због невероватно ниске цене рада вероватно наставити).

Немачка није заинтересована за НАТО. Због чланства у НАТО-у, Немачка трпи америчке атомске бомбе на својој територији.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер