понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

На данашњи дан 1944, на Васкрс, савезничка америчка и британска авијација бомбардовалe Београд; 1346. у Скопљу крунисан Стефан Душан

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 16 април 2021 08:22
неће бити
- На данашњи дан 1944. године Београд је у Другом светском рату, на православни Ускрс, бомбардовала савезничка, америчка и британска авијација, наводно ради уништења војних и привредних објеката и зграда у које су Немци сместили администрацију. У нападу је учествовало 130, а сутрадан Бомбе су бацане по систему "тепиха", широко захватајући стамбене четврти. Никакве праве селекције циљева очигледно није било, разаране су болнице, породилиште у Крунској улици је до темеља разорено. Евидентирано је да је погинуло 1.160 српских цивила, тачан број никада неће бити утврђен.

Тачан број може итекако да се утврди ако СПЦ отвори књиге и објави колико су опела свештеници очитали тих дана

Исто као што може лако да се утврди колико је страдало цивила у Београду котком бомбардовања од 4-20 октобра 1944 од такође "савезничких" совјетских авиона

које је послао мршал Толбухин на захтев генерала Жданова

Пеко ухано на блеом коњу а Срби сахрањивали децу и жене
Препоруке:
10
9
2 петак, 16 април 2021 09:42
Vlada
Sva razaranja su se dogodila na zahtev "Generala" NOV Koče Popvića.On je bio komandant zasuzen za Srbiju.
Pogledati primer Leskovca (septembar 1944).
Препоруке:
13
7
3 петак, 16 април 2021 10:47
Mihajlovicka
Srbi su uvek imali svog Djindjica da pozove saveznike da nas bombarduju.
Препоруке:
16
7
4 петак, 16 април 2021 11:54
ех
Mihajlovicka
Srbi su uvek imali svog Djindjica da pozove saveznike da nas bombarduju.


Имају "срби" и дсада "гомилу ђинђића"

само прочитај које све "партије" позивају

европу да нас "дисциплинује"
Препоруке:
14
2
5 петак, 16 април 2021 16:27
Радио Лондон
Према званичном обавештењу које је тада објавио Радио Лондон, на Ускрс 16. априла 1944. Београд је бомбардован на захтев Маршала Тита.
Препоруке:
14
6
6 петак, 16 април 2021 17:20
Тито и Коча
Према задњим познатим сазнањима историчара 2. Св. Рата пре свега професора Момчила Павловића и др. захтев савезницима за момбардовање градова у Србији тражио је и добио за то сагласност Ј. Б. Тито. Циљеве је одређивао лично контраверзни Константин Коча Поповић, цинцар пореклом из контраверзне породице која се на непоштен начин током 1. С. Рата лиферовањем робе обогатила. Послератне власти Краљевине у судском поступку су одузеле сво богатство Кочиног оца! Као непоштено стечено! Ови Кочини Поповићи остали су упамћени у Београду као "пескари" јер су мешали песак и брашно које су лиферовали. Што се тиче порекла З. Ђинђића и ту има нејасноћа. Познато је да му је мајка Мила живела у кући Изетбеговића у Босанском Шамцу а у којој је рођен Алија Изетбеговић. Пре њене удаје за контраобавештајног официра ЈНА, КОС-а, Драгомира Ђинђића, родом из Прокупља, Србија, 1952. г. она је родила ванбрачног сина Зорана. Зорана је за ванбрачно дете прихватио поочим му Драгомир. Нису Срби тражили бомбардовање
Препоруке:
14
8
7 петак, 16 април 2021 17:21
Звонимир Бгд
Vlada

Колега Владо, увек сам се питао, а ево то се и сада дешава, зашто поред својих одличних залагања за демократију, људска права, правну државу и забрану комунистичких странака пишете тако тривијалне коментаре у вези са савременом историјом.
Једино тада коментари су вам искључиви, једнодимензионални и у нескладу са историјском науком која је већ довољно тога показала и доказала нпр. баш по питању савезничких бомбардовања не само Београда, Србије, него и других области и градова широм Европе.
Не служи Вам на част, јер се свесно одричете приближавању историјске истине.
Препоруке:
4
6
8 петак, 16 април 2021 18:45
Vlada @ Zvonimir Bg
"Profesor dr Momčilo Pavlović, iz Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, sa Veroljubom Trajkovićem autor knjige „Savezničko bombardovanje Leskovca 6. septembra 1944. Studija i dokumenti“. - U svakom slučaju, kada je avgusta 1944, prilikom Titove posete Kazerti, uspostavljena koordinacija sa savezničkim komandantima na Sredozemlju, balkanske vazduhoplovne snage pružaju direktnu vazdušnu podršku partizanima na zemlji, koji im i dostavljaju ciljeve i tačke koje bi trebalo bombardovati. To je okvir za razumevanje zahteva Koče Popovića za bombardovanje ciljeva po Srbiji, pa i samog Leskovca..."

Nikada nisam bio za "zabranu komunističkih partija" ukoliko njihovo delovanje ne moze da se okarakteriše kao "zločinačko udruživanje" (onako kako to zskoni tumače) vec za otklon od tptalitarnog Brozovog sistema i za redefinisanje odnosa prema istorijskoj ulozi KPJ.
To su dve potpuno različite stvari.
Препоруке:
2
0
9 петак, 16 април 2021 19:13
НБ
@неће бити

Грешите, Црква нема прециѕну евиденцију.
Људи су сахрањивани масовно у заједничке гробнице, великим делом неидентификовани.
У таквим околностима није било других могућности. Наравно не сви, али великим делом.

Иначе, слажем се у основи с Вашим виђењем. И посебно хвала што наглашавате, мислим једини, колико је Беград страдао у склопу припрема за ослобођење, октобра `44.
Препоруке:
1
0
10 субота, 17 април 2021 01:59
Звонимир Бгд у вези са темом и дискусијом 1
Савезничко бомбардовање градова који су били под контролом Немаца спроводило се широм Европе. Разорени су градови и насеља у многим државама. Цивилних жртава савезничких бомбардовања било је највише у Немачкој, Француској...
На територији Југославије бомбардован је шири спектар градова као што су Задар, Пула, Марибор, Ријека, Будва, Бар, Беране, Подгорица, Сарајево, Каштеле, Славонски Брод, Сплит, Трогир, Шибеник, Книн, Винковци, Бихаћ, Вишеград, Цеље, Црес, Паг, Раб..., селективно у периоду од новембра 1943. до марта 1945.г.
Постојала је посебна операција Ратвик, тзв.Недеља пацова (Ratweek) којом се у септембру 1944. дејствовало на немачку групу армија "Е" у повлачењу. Акције је покривала 15.америчка ваздушна група (15th USAAF) у чијим се документима циљеви у Србији воде као секундарни, јер је то чинила у одласку и повратку са бомбардовања нафтних извора у Плоештију, Румунија. Ипак, нешто није у реду са тим документима. Плоешти је заузела Црвена Армија још крајем јула.
Препоруке:
0
0
11 субота, 17 април 2021 02:04
Звонимир Бгд у вези са темом и дискусијом 2
Бомбардовање Београда и других циљева у Србији (Земун, Раковицу, Параћин, Јагодину, Борски рудник, Трепчу итд.) први је од Британаца, преко емигрантске владе у Лондону, тражио њен министар војске генерал Драгољуб Михаиловић, и то већ од марта 1942.г. До почетка 1944.г. упутио је влади око 30 таквих депеша. Пронађено је и неколико депеша које је командант ЈВуО послао и енглеској команди Истока у Каиро, као и команди 15.америчке армије од краја 1943.г. Све те захтеве су наведене команде само примале "к знању", јер су у то време Немци имали превласт у ваздуху. Касније, утицај генерала Михаиловића је знатно пао, па су и његови захтеви пали у заборав.
На релацији Врховни штаб НОВЈ - Савезници, први документ је од 20.септембра 1943. У корпусу тих докумената наводе се циљеви: А) ВАРОШИ: 1.Београд, касарне у Топчидеру и др.; 2.Ниш, касарне код Црвеног Крста, тенковске и топовске шупе, Тврђава са магацинима; ... Б) КОМУНИКАЦИЈЕ: друм и железничка пруга Ниш-Београд и др.
Препоруке:
0
0
12 субота, 17 април 2021 02:10
Звонимир Бгд у вези са темом и дискусијом 3
Што се тиче лично Јосипа Броза, први пронађени документ је од 17.септембра 1944.г:

"Заменик шефа независне америчке мисије код маршала Тита", пешадијски мајор Стејфор Рејд, упутио је команди 15.америчке ваздухопловне армије да је "маршал Тито изјавио да 15.ваздухопловна треба одмах бомбардовати бараке северно од града Ваљева ... тамо има 500 Немаца опкољених партизанима и забаракадираних, као и магацин муниције и да нема противавионске артиљерије".

Извори у књизи "Неизвесна прошлост Србије", Прометеј 2014, аутор проф.др Ђорђе Станковић, шеф катедре за историју ФФ у Београду.

И ово су Савезници примали "к'знању". Током марта и априла 1944.г. жестоко су нападнути циљеви у Мађарској и Румунији. Београд је означаван као "резервни циљ". Бомбардери Б-17 и Б-24 "Либератор" гађали су циљеве на земљи визуелном техником уз слабе корекције погодака. На основу немачких извора, у савезничким бомбардовањима Београда погинуло је 343 немачка и 96 италијанских војника, као и 1160 грађана.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер