петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Повратак на Косово

Kоментари (68) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 15 март 2010 22:14
Паја Патак
Дуго Вас није било, драго ми је да сте се вратили.
Као и до сада, погађате у срж, без намере да то мењате..
Само речи хвале..
моје мишљење?
Прекратко је за текст, краће је за памет и кратко је за оптимизам..
..сви политички проблеми свих Срба се решавају (колико Срби желе да их реше) у Београду, нигде другде.
Као што се проблеми породице решавају у (својој) кући, а не на суду ил' у кафани.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 15 март 2010 22:27
Pera
Али зато кроз неколико месеци, или најдуже до краја године, око тога више неће бити никакве дилеме.
Znači počelo je počelo!!!
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 15 март 2010 22:53
Једна пуста жеља
Борису Тадићу и Вуку Јеремићу се ни у земљи ни у Европи углавном није веровало када су говорили „и Косово и ЕУ“.

Нема шта ту да се верује - "из авиона" се види шта они раде!
А сасвим нешто друго је - што би ми желели да они и раде како говоре!
Не брани се Косово тако што се уступа Бојводина, Рашка ..., што Чанак прави регионе и нове покрајине, ... што се ЛДП-у уступа место и улога ЈУЛ-а ...
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 15 март 2010 22:58
Драган
Jа бих се осврнуо само на министра Јеремића.Сматрам да је у односу на претходнике, а и на своје страначко окружење, направио значајан искорак у залагању за минимум националних интереса.АЛИ то је само МИНИМУМ одговорног националног понашања, а у јавности се министар Јеремић напада као велики националиста. Министар се у јавности напада само са другосрбијанске позиције, а имало би се доста тога приговорити и "са десна".Попут прихватања ЕУлкеса,који ради на изградњи институција независног Косова, плана од 6 тачака које више нико и не помиње, затим пребрзо враћање наших дипломата у земље које су признале независност Косова и наше понашање као да се ништа није десило(тзв.изоловање разлика...), млака реакције према суседима када су признали независност Косова...Сви ти пропусти и недостатак чврстине се у великој мери надокнађују веома оштром реториком Јеремића,која је нажалост за унутрашњу употребу. Што је најзначајније, наша спољна политика има једну конструкциону, суштинску грешку, а то је да је могуће Косово и ЕУ.Ако се испостави да је то немогуће, хоће ли Јеремић и Тадић сносити одговорност јер су погрешили у процени око КЉУЧНОГ питања националне политике?
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 15 март 2010 23:13
Горан Јевтовић
"Повратак на Косово"... је могућ када растерамо НАТО увлакуше и обновимо српску војску.
Честитке господине Вукадиновићу.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 15 март 2010 23:27
remmiz
Tekst je veoma blagonaklon prema Tadicu i DS-u.Neopravdano po mom misljenju,ali i neutemeljeno.

Nejasno je na koga g.Vukadinovic misli kad kaze
А баш је било све лепо смишљено и лепо кренуло. ali ocigledno smatra da su Jeremic i Tadic ti koji su stali na put tim neimenovanim anesteziolozima i prekinuli lijepo osmisljenu amputaciju KiM iz javnog mnenja.

Борис Тадић је, свиђало се то или не, почетком 2008. на председничким изборима добио тесну, али већинску подршку за обећање да ће политику водити боље од Јовановића, Коштунице и Николића. И није искључено – говоримо о спољној политици – да је заиста и води боље.


To da je Tadic dobio izbore zbog obecanja da ce voditi politiku bolje od navedene gospode je vise nego upitno.Licno vjerujem da su sasvim drugacija obecanja dobila izbore,a sto se tice spoljne politike,stice se utisak da je stranci mogu bez problema smatrati svojom unutrasnjom politikom.

G.Vukadinovic svakako ima svoje razloge,ali ja bi se ipak slozio sa g.Kostunicom u tvrdnji da ova vlast ima opasne namjere.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 15 март 2010 23:56
roadrunner
Dobar članak kao i obično profesore, ali kuvanje žabe tj javnog mnjenja je odavno počelo.

Eto sinoć na državnom RTS2, negde oko 23, full NATO promotivna emisija. Maksimalno profi odradjena, izrežirana, prevedena... Sve kao šatro u poseti našim Norveškim "saveznicima"...obilazili razne baze, obuke, sve živo, intervijui sa oficirima, čak i snimanje kamerama na ratnom komandom mestu Norveške vojske 800m duboko u nekom brdu (to je verovatno komandno mesto severnog-artičkog krila NATO, i biće sve značajnije kako važnost resursa na Artiku bude bitnija..i tu se zagrevala situacija sa Rusijom...što su indirektno i rekli u emisiji. Veoma profi i skupa dokumentarna produkcija..i to nije sluačajno...
Препоруке:
0
0
8 уторак, 16 март 2010 00:25
Симић Манојло
Запад је ту политику толерисао само дотле док је веровао да је то само прича за унутрашњу употребу. А ако се, противно свим очекивањима, испостави да Тадић и Јеремић ово са Косовом мисле озбиљно, кренуће да траже и промовишу новог, „кооперативнијег“ локалног партнера.



Значи , Чеда следећи Предсједник !
Препоруке:
0
0
9 уторак, 16 март 2010 00:57
Dragan Jagodina
Ne mogu da se setim tog predizbornog obećanja druga Tadića da će bolje voditi politiku Srbije jer su oni,ZES,dobili izbore da EUtanazija nema alternativu.O Kosovu je govorio samo Koštunica kao prvom pitanju za Srbiju ali napaćen narod to nije prepoznao.Pošto gube poverenje naroda, a na adresu DS-a su pristigli paketi u vidu milion potpisa,večeras su na tv b92 pojačali kampanju protiv Koštunice(jer im je on izgleda veći rival od Tome)tako što se u emisiji ‚‚Reakcija‚‚ bivša vlada dovodi u vezu sa Darkom Šarićem.Pretpostavljam da ste ono na kraju teksta mislili na mišljenje Međunarodnog suda koje treba da bude doneto za nekoliko meseci ali i na vanredne izbore do kraja godine.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 16 март 2010 01:12
svetozar toza djuric
Pitanje svih pitanja je koliki je Tadicev i Jeremicev manevarski prostor?Mislim da je on tek nesto malo veci od manevarskog prostora koji je imao svojevremeno Slobodan Milosevic u odnosima velikih(i malih) sila.Taj prostor je oko 1o posto,ne vise.
Tadic i Jeremic govore jedno,ali pojedini lideri njihovih koalicionih partnera(stranaka) vec pricaju da je Milosevic izgubio Kosovo(dakle,svrsena stvar) i da mi ne smemo da izgubimo EU!(?).Da je pametnije da novac Srbije koji ide na Kosovo,gde Srbije,de fakto (i de jure) vise nema,preusmerimo na socijalna i druga davanja na preostalom delu Republike.Ne verujem da takvi govornici nastupaju kao slobodni strelci,iza ledja predsedniku Tadicu(i Vuku Jeremicu).Zanimljivo je da Vuk Jeremic daje zapaljivije i nadahnutije(patriotski nadahnutije) izjave o Kosovu nego Boris Tadic.I tu nema niceg loseg.Medjutim,cinjenica je da kod naroda,patriotski nastrojenog,on postaje popularniji i od samog sefa,sto moze da bude problem.Dakle,mislim da su ljudi na samom vrhu vlasti u Srbiji u neprilici da pricaju jedno,a da ohrabruju neke druge,oko i ispod njih,da pricaju nesto sasvim drugo.Krajnji rezultat je to sto ce osiromaseni narod na referendumu,ili kako god vec,odluciti da je bolje da on dobije novac za Kosovo,nego tamo neki Albanci,i da se Kosovo,vec ionako izgubljeno, moze povratiti kada udjemo u EU.
Kada to prodje,procice i Sandzak(Stari Ras) i Vojvodina.
Ispada,da cemo finansijski najbolje stajati kada se Srbija svede na beogradski pasaluk.
No,kazem,ne treba kriviti nikoga,pa ni predsednika Tadica.On je prinudjen da igra samo na deset posto terena(i to u najboljem slucaju).Uz to,za sada snalazi se bolje od Slobodana Milosevica u slicnoj igri.S tim sto Zapad vec ima spremnu alternativu njemu-Vuk Jeremic ili Ceda Jovanovic.Ako se otme planu igre,kao svojevremeno Zoran Djindjic).Zabluda je da je Zapad ljut na Vuka Jeremica zbog onoga sto prica i radi.Pre nego sto je postao ministar,u Vasingtonu govorio je sve suprotno ovome danas.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 16 март 2010 01:22
Nije Ceda! - @Simic Manojlo
Naravno da se spekulise ko bi mogao biti sledeci americki favorit za srpskog predsednika! Tako ste i Vi na pravom tragu kad kazete da "траже и промовишу новог, 'кооперативнијег' локалног партнера." Medjutim, Vas zakljucak nije ispravan: "Значи , Чеда следећи Предсједник!" Nece to biti Ceda, jer ima jednu manu - makar ga ne voleli, moramo mu priznati da je inteligentan! E, takvi nasim mentorima nisu po volji! Oni traze samo apsolutno poslusne, koji nastoje da im pogode zelje! Nakon Tadica, to bi s uspehom radio i njegov kum Sutanovac! Manojlo, cestitam Vam unapred na novom srpskom predsedniku Sutanovcu! Ukoliko to ipak ne bude on (Ceda nece sigurno, on ne moze sakupiti ni dovoljno glasova, a Sutanovac bi mogao, kao kadar DS-a) - to ce znaciti samo jedno: da je Srbija pred samim ambisom ipak nasla dovoljno "mudrosti" da umesto Nato-obozavaoca Sutanovca izabere nesto manje opaku alternativu, recimo Nato-domacina Nikolica.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 16 март 2010 01:35
Владимир Г.
Вукадиновић каже нови локални играч, па он је већ ту, ради човек из све снаге, има и другу странку по незваничној снази у Србији, Тома Николић је задужен да прихвати све што садашњи неће, што он драге воље и промовише у својим наступима...

Није суштина у Томи и Борису, ко ће пре продати Србију и вратити нас у време не предкумановске србије, него у време пре Берлинског конгреса 1878, није то суштина, бар ми никад нисмо оскудевали у свакаквим несрећницима. Суштина приче је у томе да цела Србија, укључујићи и њену политичку елиту, стане иза става - не даљем распарчавању Србије.

Докле год буде било политичара и лажних лидера, који ће у јавности причати једно, а испод жита прихватати распарчавање земље, Србија нема чему да се нада и тај став ЈЕ ТАЧКА НА И.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 16 март 2010 04:24
Vojislav Netanjahu ili Benjamin Koštunica
Mnogi strani analitičari sve više insistiraju na činjenici da se kosovski problem ne može razumeti ako se ne dovede u vezu sa odnosom Obamine administracije prema Izraelu. I zaista, više je nego očigledno da američki pritisak na Srbiju (kada je reč o Kosovu), po pravilu koincidira sa američkim pritiskom na Izrael. Jedina je razlika u tome što se tamo na vlasti nalazi izraelski Koštunica, a ovde je srpski Netanjahu u opoziciji...

http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2010/03/100315_israelusacrisis.shtml
Препоруке:
0
0
14 уторак, 16 март 2010 06:26
Boric
Ne bih se slozio sa autorom da Tadic vodi bolju politiku.Setimo se sta je radio i sta radi "kum" Sutanovac.Sutanovac je ministar u drzavi gde je Tadic pretsednik, samo da ne zaboravimo.Pa ljudi moji on sve radi samo nista ne radi u korist Srbije, vec u korist svojih metora preko "bare".Po ovoj logici ispada da Sutanovac ce da nam bude sledeci pretsednik, ha, ha.Pa samo on zadovoljava kriterijume........
Zaboravljaju danasnj politicari u Srbiji da se Svet iz sata u sat drasticno menja u korist velikih zemalja koji se ne nalaze na "Zapadu", kao Rusija, Indija, Kina, Brazil....Ko postavi jedra na pravi vetar na vreme sticice dalje od ostalih.Sa Sutanovcem Srbija ce postati Beogradski pasaluk.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 16 март 2010 06:28
Светислав Костић
Зачуђује да се од досадашњих 12 читалачких коментатора, сем @ remmiz-a, нико још није спотакао да је "текст (аутора) веома благонаклон према Тадићу (...). Неоправдано (...), али и неутемељено". Крај цитата "из пера" једног читаоца чија проницљивост вреди да се помене. Његовој оцјени не бих ништа могао додати, сем примједбе, да је овај пут @ remmiz тај за којег сматрам да је он према г. Вукадиновићу, с којим се по први пут у последње четири године не слажем - и сувише благ, када "благонаклоност" Ђорђа Вукадиновића према Тадићу степенује "само" са "веома". Јер по мени, и превише благонаклон према једном или било којем предсједнику, било које иоле озбиљне државе који би могао да се примјера ради поређује са Тадићевим крајње сумњивим интелектуалним квалитетима. Сем тога, не само да је позитивна оцјена о Тадићу "неутемељена", она је у потпуности неоправдана и немогуће уживити се са једном таквом оцјеном о Тадићу. Уосталом, управо је Тадићева спољна политика катастрофална. А шта је са Тадићевом унутраш унутрашљом политиком, када је Тадић у функцији министра одбране марта 2004 године за вријеме шиптарског дивљања на захтјев данашњег подпредсједника САД и освједоћеног србомрсца Бајдена забранио да војска напушта касарне. Једно оправдање више за народну изреку, чега се обичан човјек стиди, љигавци се поносе!
Препоруке:
0
0
16 уторак, 16 март 2010 08:17
Старац Фочо
@Владимир Г.

Србија нема чему да се нада и тај став ЈЕ ТАЧКА НА И


То је и проблем, јер на "и" тачке нема... бар не у ћирилици.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 16 март 2010 08:21
Nenad Milicic
Kada bih se gradjanima Evrope objasnilo da Kosovo kao nezavisna drzava ekonomski ne moze da funkcionise kao samostalna jedinica.Zasto im lepo ne objasne koliko njihovih para EU odvaja svakodnevno da bih mogli da odrze privid funkcionalnodsti,samo to za pocetak bih bilo dovoljno da se obicnim ljudima otvore oci.Neka ekonomija bude jedan od aduta u rukama kada pricaju o Kosovu.Evropa nije sposobna sama svoju ekonomiju da stavi na noge zasto bih onda ekonomski pomagali nekog ko nije ni jedan evro cent stavio u Evropske fondove???
Препоруке:
0
0
18 уторак, 16 март 2010 08:53
racel
Tekst je dobar,ali se meni cini, nezavrsen.Mislim da nikada ne treba da sa mirimo sa gubitkom Kosova, jer ono i nije sasvim izgubljeno.Izmedju Kosova i EU, nema dileme, Kosovo i nista drugo.Ukoliko pristanemo na gubitak, pa Cobel je jasno rekao sta nam sledi.A Ceda, Pesicka i oni ostali , a znamo ko su ti, vec su pripremljeni za to.Jos nesto; nije mi jasno zasto samo njih gledamo na TV/ja tada promenim kanal,jer su mi odvratni/ ko njih poziva, tj.po cijem nalogu su oni stalno na TV, ili preko radija.Smucili su mi se ovi nasi nesposobni politicari, ove supozitorije,imam utisak da sve rade protiv svog naroda i zemlje.Pozdrav i postovanje Vukadinovicu i Antonicu.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 16 март 2010 09:03
lepa Jela
Vukadinović navodi neke tri vrijante rešenja, pominje: konfrotaciju, potpunu kolaboraciju sa neprijateljima Srbije i kompromis u vidu terirorijalnih ustupaka.

Promašaj gospodine Vukadinoviću!

Zašto sada rešavati to pitanje, zašto ne preživeti (pomagati stanovnike Kosova koji već žive tamo i priznaju da je to teritorija Srbije i učiniti da njihov opstanak bude ekonomski i bezbedonosno održiv i da se ta populacija uveća) i dočekati bolji trenutak za konačno rešenje. U skladu sa principima i međunarodnim pravom.

Gazda koji ima zemlju ili preduzeće sigurno ga neće prodavati kada je u lošem stanju. U takvom trenutku se to kupuje budzašto. Domaćin će pre pokušati da preživi i opstane, da stane na noge i on i preduzeće, pa onda da vidi šta će.

Kosovo nam je valjda važnije od trenutnog mira i predaha. Valjda treba prvo da ozdravimo privredu, pravni sisteam, obrazovanje..., pa da prepustimo nekim generacijama koje dolaze da rešavaju to pitanje.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 16 март 2010 09:29
Cernisevski
Борису Тадићу и Вуку Јеремићу се ни у земљи ни у Европи углавном није веровало када су говорили „и Косово и ЕУ“. Сада се ствари у том погледу мењају. Али једна је ствар да ли они лично у ту паролу верују (чини се да је одговор на то потврдан),

- Ako neko kaze da izmedju EU i Kosova Srbija nece izabrati Evropu, onda taj (posto je sada uslov priznanja vec sasvim jasan) sigurno ne zeli da izgubi sledecih 10 -15 godina do ulaska u EU - da bi ga na kraju sacekao uslov koji on ne moze/ne zeli da ispuni. Taj bi onda _odmah trazio explicitno razjasnjenje tog pitanja, u vidu pismenih garancija u kojim granicama EU zeli da primi Srbiju.
A to sto se ovo pitanje ne zeli razjasniti, dovoljno govori da je Srbija spremna da plati kosovsku cenu za ulazak u EU (Kostunica je i uklonjen delom stoga sto je upravo zahtevao rasciscavanje toga pitanja)

Odatle je jasno da Tadic i Jeremic u parolu "i Kosovo i EU" - ne veruju.

Sa ostatkom teksta bih se slozio, pohvale autoru...
Препоруке:
0
0
21 уторак, 16 март 2010 09:51
hroničar
Pitanje je bilo koju ili čiju on (Tadić) vodi spoljnu politiku? Odgovor je nemačku.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 16 март 2010 10:52
брм
какве везе има либерална демократија са Фукојамом и Шорошем?
заборавили сте Стаљина - у његовом уставу је било највише такстаивно набројаних људских права у историји човечанства - и он је визионар либералне демократије исто колико и Шорош
Препоруке:
0
0
23 уторак, 16 март 2010 11:05
брм
избор је Косово са 5% Срба или Војводина са 80% Срба..
историјско право или фактицитет..
не може и јаре и паре..већ смо изгубили Крајину и ЦГ - земље са скоро 100% српским етничким становништвом зато што смо се определили за историјско право због Косова...на путу је да се слично деси и са Српском...

Тадић се определио за Косово..не кукајте за Војводином кад га у томе подржавате... мушки поднесите последице..
Срби са Косова су изабрали друкчије - живе већ 300 година у Војводини и зову се лале и нешто краће 100-50 година у Београду и шумадији..
слично су урадили и Срби из Крајина - па се Нови Сад утростручио за 10 година..
слично раде и Срби из ЦГ - па су цене некретнина у БГД и НС удвостручене..
е ја сам за Војводину, Српску, ЦГ, Крајину...а сад сложно на пљување моје маленкости
Препоруке:
0
0
24 уторак, 16 март 2010 11:11
Milos
Mislim da u ovom tekstu g. Vukadinovic nije pokazao bas ni malo saosecanja za odista uzasno nezavidan polozaj nase politicke elite u ovoj kosovskoj stvari. Sa jedne strane, dublje vere da se za Kosovo zaista vredi nesto boriti i radi toga zrtvovati bilo koje realne interese, apsolutno nemaju. Opet, sa druge strane, da ga se formalno odreknu nemaju te hrabrosti, jer vlast za njih i nije nista osim prilike da uspesno zavrsavaju "licne kombinacije", cije su pogubne posledice po opste interese uvek sa vise ili manje bezobrazluka uspevali da relativizuju i spinuju. A tu je Kosovo ipak previse krupno za spinovanje, i sutra bi se neuka sirotinja lako mogla dosetiti da njihov tezak i mukotrpan rad na vlastitim interesima "pametnim" koriscenjem javnih funkcija, krene da objasnjava mitskim obrascima "prodaje", "izdaje" itd..

U takvoj konstelaciji, formula "i Kosovo i Evropa" je zaista cudo jedno od dosetljivosti i ingenioznosti, gde svako moze slobodno da razvlaci za sebe, i da ipak ni za sta na kraju ne bude odgovoran, i gde svaka nadolazeca opsta katastrofa nuzno dolazi samo u obliku spasenja.
Препоруке:
0
0
25 уторак, 16 март 2010 11:12
A je to?
Ko pristaje da ustupi makar delić teritorije, najmanji deo Otadžbine, može sa sigurnošću da očekuje da će svaki sledeći problem morati da rešava sličnom tranpom.

Meni je neshvatljivo da su neki intelektualaci, navodno dobronamerni ljudi, spremni da posavetuje državni vrh u smislu neke podele Kosova... Ono što nikada ne bi uradili u privatnom životu usuđuju se da rade u javnom i dele, i između ostalog, i moju otadžbinu.
Препоруке:
0
0
26 уторак, 16 март 2010 11:17
Одбрана и последњи дани
Нови локални играч Запада није ни један од ове двојице, него трећи човек, а то је Моцарт из Јагодине. Чувар зоолошког врта у оскудна времена већ је успоставио јаку економско-културну сарадњу са Западом. Водио је у две туре студенте из Јагодине у Беч да гледају како Бечлије једу сладолед. Договорио је и посао столећа. Изградњу отпада у срцу Јагодине где ће да се чисти европско смеће. Ово је велики напредак када је у питању размена идеја, људи, роба и којечега и Запад воли овако транспарентне људе. Уз то је аутохтони домаћин који локално мисли. Космет му није ни девета рупа на свирали.
Препоруке:
0
0
27 уторак, 16 март 2010 11:29
звездарац
Период који ће уследити после давања мишљења МСП о Косову и Метохији ће заиста бити занимљив. Како по питању односа светских сила која ће се преламати и на овој теми (земље БРИК-а заиста неће одустати од одбране целовитости Србије), тако и по питању коначног одређења наше спољне политике.

Прибојавам се да је случај Ганић својеврстан показатељ. Иако је британска полиција неочекивано ухапсила оптуженог, а суд још размишља да ли и коме да га изручи, јавља се председник Тадић, да ван свих својих овлашћења предложи да га изруче БиХ - читај ослободе. Па се ја прибојавам да ће нашег председника слично изненадити и МСП са својим саветодавним мишљењем, на шта би он могао да реагује изјавом да је најбоље да ЕУ настави да се брине о Косову и Метохији.
Препоруке:
0
0
28 уторак, 16 март 2010 11:48
Биљана Николић
Аутор текста није благонаклон према председнику Србије, само га није директно оголио већ дипломатски разоружао.
Ја сам предизборну политику ЗЕСа доживала као понуду Европи да нас УСВОЈИ ЈЕР НЕ ЗНАМО САМИ ДА БРИНЕМО О СЕБИ, А МИ ЋЕМО, КАО ЗНАК ДОБРЕ ВОЉЕ, ДА СЕ ОДРЕКНЕМО НЕ САМО СВОГ ИДЕНТИТЕТА ВЕЋ НАЈТЕЖЕГ СЛУЧАЈА - КОСОВА И МЕТОХИЈЕ. Постаћемо безлична пластелин маса, лака за обликовање по жељама наших усвојитеља од које се може направити чак и најгори народ у Европи и целом свету, само да нас усвоје! Наравно, елити која ће нас предати усвојитељима слади заслужена велике новчана награда за сваку фазу процеса припреме и прераде нашег идентитета и свести како нашим дорочинитељима не би задавали проблеме својим непотребним и штетним размишљањима - они ће мислити за нас, наше је да платимо кредитима њихових банака њихове производе, шаљемо синове и кћери (родна равноправност) да гину где и кад им доброчинитељи кажу и да лепо живимо.
То је политика добровољне лоботомије коју је српски народ изгласао 2008 и којој је и даље добровољно изложен.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 16 март 2010 11:50
Morton
Не верујем Јеремићу и Тадићу. Јеремић изводи представу, како би јавност помислила да у ДС брину о националним интересима. За то време, Тадић и влада спроводе политику растурања државе, коју би и ЛДП потписао.
Размислите. Да ли је могућа већа подметачина, од јавног сучељавања Јовановића и Јеремића око Косова. Испада да је Јеремић најбољи могући представник националне опције у Србији. А он у ствари само одвлачи пажњу од онога што раде Тадић и Шутановац.
И сутра, на неким новим изборима ако то буде исплативо, ДС ће рећи:"Ево ми вам нудимо правог патриоату. Јеремић!". Па кад добију још један круг, завршиће оно што су започели у овом мандату.
Препоруке:
0
0
30 уторак, 16 март 2010 12:39
хернанес
@Није Чеда

Не треба мешати недостатак образа и савести са интелигенцијом.
Препоруке:
0
0
31 уторак, 16 март 2010 12:44
Симић Манојло
за " Nije Ceda "!

Оне прве двије реченице , за које кажете да сам на
добром трагу , припадају аутору , а ја сам само
хтио да га цитирам ( copy-paste ), ал изгледа да
то нисам добро урадио .И сам сам то примијетио па
сам свој закључак , за који кажете да није исправан
спустио за неколико редова ниже .
Па могуће је да сте Ви у праву.
Само не би требало занемарити могућност да , ако у
тренутном распореду снага Чеда , чији се експлицитни ставови у потпуности поклапају са
захјевима уцјењивача , нема довољан број гласова ,
то не значи да у повољном медијском амбијенту
( Б-92 ,Пешчаник , Време , Данас , Блиц ,Е-новине)
то у релативно кратком времену , не би могло да се
промијени .
А није сасвим немогуће да и они медији који за сада
сједе на тарабама ,уз агресиван стимуланс , лако
могу да ускоче у њихову башту .
Ја у неком , по Србију најнеповољнијем развоју
догађаја , могу да замислим чак и овакав
shuffling : Чеда предсједник Србије ,Шутановац
предсједник Владе , Марко Караџић , предсједник
Скупштине .
Искуство нас учи , да у Србији од горег , увијек
има још горе , зар не ?
Звучи иронично , али може да се испостави као
тачно , да од овакве злокобне комбинације , може
да нас спасе само Тадићева самољубивост .
Ми на жалост , не можемо више да се надамо ни у
Опозицију , која по природи ствари , у свим
демократским земљама ,из свих расположивих оружја
жестоко пуца по Предсједнику и Влади .
Наша Опозиција ( односно њихова ) се понаша као
да је дио Власти , а не као неко ко, по дефиницији
треба да их руши . Разоружана , припитомљена ,
послушна , нагодна . Свака би Власт била задовољна
са таквом Опозицијом . Као да и не постоји .
Препоруке:
0
0
32 уторак, 16 март 2010 13:07
Вози Мишко
Не слажем се са аутором, исувише је попустљив према политици цепања и даљег слабљења Србије коју води Тадић. Статут, региони, уништење војске, Цркве и академије, да не набрајам...

Економски, Србија је патуљак, без икакве производње и шансе да буде самостална држава, такорећи дужнички роб, зависник од западних кредита. Једино се слажем да време Истине ускоро долази и да ће се од Србије тражити, веома отворено, да се определи између европске перспективе и Косова.

А на Косово повратка нема без силе! Коју немамо... Нити економски можемо да издржимо "повратак на Косово", нити располажемо војном силом, нити постоји политичко јединство и расположење у народу... Заиста, сада се може рећи да је Тадић обавио свој задатак и да може доћи тај други.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 16 март 2010 15:18
Синиша Стефановић
@Vojislav Netanjahu ili Benjamin Koštunica

Не бих се сложио са коментаром, осим у чињеници да Коштуница тѕв. Косово сматра Србијом, као што Нетанјаху Западну обалу (Јудеју и Самарију) сматра Израелом. Све друго је веома различито, од личности, преко историје, до стратешких околности.

Као што сам у два наврата написао на овој интернет презентацији, Биби није човек за решење, већ за одлагање. Он је човек који као премијер функционише од данас до сутра, демагог је, нема капацитета ни индивидуалних ни политичких да уђе у Бегинове или Шаронове ципеле.

Бибија политички мори коалиција, лично немогућност да буде налик Јонију (његов брат, погинуо у Ентебе операцији) и породична традиција: отац му је био секретар Зеева Јаботинског, духовног вође израелске секуларне ционистичке деснице.

Тренутни сукоб са САД је био питање времена, идеолошки је и у вези је са веома дубоким процесима и конкретним акцијама у региону, где је палестинско питање један од дебљих, али ипак само слој. Ти су процеси од глобалног значаја.

Тек случајно коинцидирају са обновљеним притсцима на Србију.

Што се нас тиче, с обзиром да је проблем дугорочне природе, невоља је недостатак озбиљне, проактивне дебате којом би се проблем ставио где му је и место, у центар националне политике, те неорганизованост и корупција као метод остваривања политичког и сваковрсног другог утицаја. О томе лепо пише Ана Радмиловић, када су прилике "доле" у питању.

На жалост, није ништа боље ни у Београду.

У Израелу се, ипак, националним интересима и вољом већине не може трговати као код нас. Политичка култура то не дозвољава. Обама ће се у то тек уверити.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 16 март 2010 15:20
srdjan conic
U sustini velike dileme nema ni sada. U Srbiji se kozistetna politika ne vodi odavno. Nema drzavne i nacionalne strategije. Pocetkom devedesetih govorilo se da Srbija nije bila svesna da je pao Berlinski zid i da nije imala strategiju kako dalje u novim uslovima. Izgleda da i sada kasnimo jer kao da opet Srbija nije svesna da je projekat liberalnog kapitalizma propao u kome se svi problemi kao sto lepo kaze Djordje resavaju samo porezima i trzisnim zakonima.Guranje problema pod tepih nikad i nikome ne donosi nista dobro. Problemi se resavaju. Sa protivnikom se gleda u oci i prave se kompromisi ali ne truli. Ali za to je potreban jasan stav i jasna vizija. Srbija ce mnogo pre nego sto se mislilo morati da se opredeli. A dilemu je vec odavno resio sveti knez Lazar.
Препоруке:
0
0
35 уторак, 16 март 2010 16:14
Dragan Kostic
Нема шта ту да се верује - "из авиона" се види шта они раде!
А сасвим нешто друго је - што би ми желели да они и раде како говоре!
Не брани се Косово тако што се уступа Бојводина, Рашка ..., што Чанак прави регионе и нове покрајине, ... што се ЛДП-у уступа место и улога ЈУЛ-а .
Препоруке:
0
0
36 уторак, 16 март 2010 16:48
Из живота
Тачно тако "Нортоне".
Иако не признају постојање народа и памети у народу, треба им рећи да су прочитани, од прве секунде и на сваком кораку, колико год камуфлаже користили.
Препоруке:
0
0
37 уторак, 16 март 2010 18:12
Милан
Био бих веома срећан када би Србија успела да врати Косово. Ја сам Црногорац и гласач ДПС-а и хоћу да кажем браћи Србима да је нашем народу јако жао зато што је Црна Гора била приморана да призна Косово.
Препоруке:
0
0
38 уторак, 16 март 2010 18:17
Vojislav Netanjahu ili Benjamin Koštunica
@Синиша Стефановић

Ali, siguran sam da ćemo se u jednom složiti - iste one snage koje su bile najglasnije kada je 1999. Srbiju trebalo bombardovati i potom oteti joj Kosovo (američki demokrati i evropski liberali i socdemokrati), najveći su kritičari izraelske "prekomerne upotrebe sile" (zvuči poznato?); najveći zaštitnici "ugroženih" prava kosovskih Albanaca, danas su opet strašno zabrinuti zbog navodnog kršenja prava Palestinaca.

Već je svima jasno da antisemitska Evropa (kao i antisemitski lobi u američkoj Demokratskoj stranci), oduvek u Srbima vidi neku vrstu "balkanskih Jevreja". Zbog toga se svi rasistički stereotipi o Srbima gotovo potpuno podudaraju sa opštim mestima evropskog antisemitizma. Takođe, upadljiva je sličnost između prekrajanja granica Srbija i "rešenja" koja "međunarodna zajednica" nameće Izraelu:
http://www.youtube.com/watch?v=qLqP6x3PoFg&feature=related
Препоруке:
0
0
39 уторак, 16 март 2010 20:00
Peter RV
@Morton
Apsaolutno. Ovdje imamo jedno kompletno pozoriste
politicara-glumaca koji performiraju za Osovinu Vasington -Brisel. Radi se samo oko- ko ce od njih potrefit ulogu koju ce Zapad smatrat oportunom za sledecega srpskog predsjednika. Ovo ce zavisit od stepena uzbudjenja urodjenika. Ako su Srbi u stanju letargije (Sutanovac), ako su postali potpuno servilni EU(Ceda), ako se pojavljuju znaci patriotizma(Jeremic). Tadic je rezervisan kao 'joker' t.j. za one koje jos uvijek vjeruju u "i Evropu ,i Kosovo".
Ovakva tragi-komedija je trajala u Juznoj Americi- dvjesta godina, Zasto se ne osvrnemo pomalo na tamosnju istoriju. Tu se vidi buducnost koja nam se priprema.
Kako izaci iz ovoga djavoljega kruga?
Aleksandar Solzenjicin je jedamput rekao da je najveci problem u danasnjem svijetu da jedan narod ne uzima u vid iskustvo drugoga naroda.
Skoro sve juznoamericke republike su nasli njihov nacin oslobodjenja. Oni su uvidjeli da- bez preloma- nikako se ne moze izaci iz kruga.
Препоруке:
0
0
40 уторак, 16 март 2010 20:11
Синиша Стефановић
@Vojislav Netanjahu ili Benjamin Koštunica

Знате, постоји изванредан текст којег је написао, не држите ме за реч, Брудар за часопис НСПМ, у којој веома лепо образлаже тезу о "јеврејизацији" Срба током деведесетих.

Чињеница је да се одређена имена понављају, а неке ситуације веома личе једна на другу. Можда Сте у праву. Али ја сам историчар класичне школе. Појаве посматрам одвојено уколико не могу да докажем чврсту везу.

Не тврдим да не постоји.

Ипак ... сетите се особе Френка Визнера, којег је Буш поставио за преговарача за косово након дугогодишње каријере у Египту. Из тога сам прочитао могућност да САД у ствари допушта могућност поделе. Ту могућност је тадашња влада одбацила у корист "аландског" концепта. Када је наметнута Ахтисаријева брљотина проф. Р. Накарада је ламентовала над чињеницом да није примењено "европско решење".

Ако одређена веза постоји испитаћу је у овом правцу: да ли постоји основ да се помисли да би могла да претегне воља да Палестина бити наметнута Израелу као што је Косово наметнуто Србији?

Уколико будем имао шта да објавим у том смислу, а то не одређује аналогија него грађа, видећемо се, ускоро, на НСПМ.

Питање је, у сваком случају, веома интересантно.
Препоруке:
0
0
41 уторак, 16 март 2010 20:28
Вранковић
Мислим да, у овом случају, Тадића и Јеремића треба пустити да раде. Па нека у том послу стигну докле се може.
Не треба правити медијску кампању и тако онемогућавати српско руководство да ради овај посао. Изгледа да у Србији има више критичара било чега него што је то случај у Свету.
Изоловање Косова као питања у коме се Србија не слаже са појединим саговорницима је у интереси не само Србије већ и Европи у овом тренутку.

Косово није изгубљено и да ли ће то и постати, зависи првенствено од наше свести и самим тим нашег односа према овом питању. Јеремић повлачи најгоре могуће потезе у овом тренутку.
У иностраној штампи нигде се не види противљење српском чланству у ЕУ. Косово се нигде не спомиње као услов. То се једино чини у српским медијима. Подношење српског захтева за чланством у ЕУ је пропраћено на исти начин као и у свим осталим случајевима. Хладно и професионално.
Понегде се спомиње да је још Коштуницина влада раздвојила ова два питања. Данашња влада само наставља оно што је започето.
Наравно, сви европски политичари не мисле исто о овом питању али не мисле исто ни када су њихови унутарполитичка питања на дневном реду.

По мени, треба пустити наше момке да играју све док утакмица траје и не сметати им погрдним скандирањем и дефетизмом. Ипак, Србија има надпросечно квалитетан кадар МИП-у, МУП-у и даље у односу на регион па и шире.
Препоруке:
0
0
42 уторак, 16 март 2010 20:32
Вранковић
Исправка "лапсуса" у претходном коментару
"Јеремић повлачи најгоре могуће потезе у овом тренутку"
Мислио сам управо обрнуто. Најбоље а не најгоре...
Препоруке:
0
0
43 уторак, 16 март 2010 20:50
The Tao of Groove
To sto mislim da "Srbijom" upravlja Nato hunta je mozda teska kvalifikacija, ali zabraniti na ovim stranama da se takvo misljenje jednog komentatora objavi nece doprineti ni razjasnjenju problema u kojem se nalazimo, ni oslobadjanju od predrasude da postoji zavera. Zavera je kvalifikacija koja se upotrebljava kada se nesto radi krisom, iza ledja, konspirativno kako bi to rekli stranci. U Srbiji se sve radi otvoreno. Vlast je otvoreno pokazala koliko joj je stalo do drzavotvornosti Srbije. Opozicija otvoreno mlitavo nastupa u odbrani interesa Srba (izbacicu ono gradjana jer trenutna politika odgovara izvesnim gradjanima drugih nacionalnosti koji vide Sandzak u Bosni, Vojvodinu delom u Madjarskoj a delom u Hrvatskoj). Jos sam rekao da je ovaj tekst Vukadinovica jako slican prethodnim, stidljivim isticanjem necega sto je aksiom a ne dogma. "Srbijom" upravlja Nato hunta. Srbija pod navodnicima jer ovo sto je ostalo od Srbije nije Srbija a jos manje ce biti.
Препоруке:
0
0
44 уторак, 16 март 2010 20:58
Vojislav Netanjahu ili Benjamin Koštunica
@Синиша Стефановић

Pa, u prvom Bušovom mandatu, Amerikanci nisu razmišljali samo o podeli već i o mogućnosti da Kosovo pod nekim posebnim statusom ostane u sastavu Srbije. Tek je u drugom mandatu Bušova administarcija postala krajnje defanzivna i popustila je pred evropskim pritiskom (i to ne samo po pitanju Kosova).

Ali, ja ovde ne očekujem neku strogu istorijsku analizu. Mene interesuje nešto drugo - analiza diskursa, ideologije. Da li na primer neko može da poveruje da je puka slučajnost to što među evropskim miljenicima - pripadnicima Druge Srbije - ima tako mnogo antisemitizma? Da li iko može da tvrdi da je puka slučajnost činjenica da se na mestu glavnog ideologa najevropskije partije (LDP) nalazio najveći srpski antisemita - Nikola Samardžić?
Препоруке:
0
0
45 уторак, 16 март 2010 21:12
Светислав Костић
@ Вранковић, ви ствари и односе које помињете и сувише багателизујете као да се код Тадића и његовог прозападног окружења ради о недужним потезима. И врхунац цинизма, заговарати да се ваше политичаре "пусти да раде свој посао". Пита се само за кога обављају посао? Неће бити да ни Вранковићу то није познато. Или управо зато што јесте?
Препоруке:
0
0
46 уторак, 16 март 2010 21:13
Svetislav Kostić
@ Morton! O podjeli uloga od samog ustoličenja Jeremića na čelo MIP-a između Tadića i Jermića, koju bih sveo na već poznate formule u grabežnim vremenima i prostorima, na dobrog i lošeg momka. I makoliko god ja tu prostu formulu konkretnim primjerima i argumentima zaokruživao, opet i nadalje citam napise čitalaca punog entuzijazma o Jeremiću super srpskom patriotu. Uostalom inicijativa o mišljenju Međunarodnog suda pravde imala je prvenstveno za cilj da se od te medjunarodne pravosudne institucije dobije alibi i za službeno puštanje Južne srpske pokrajine nizvodu. I potvrdi da on, Jeremić, može više da postigne nego što drugi vjeruju. A do tad kada se ispostavi da je farsa sa MSP bio pucanj uprazno, Jeremićeva uloga dobrog momka pripomogla da se koliko toliko odvrati pažnja od od Tadića.
Препоруке:
0
0
47 уторак, 16 март 2010 21:44
yy
Спремате ражањ, а зец још у шуми. Тек кад га испечете можете да трљате руке. Пре тога, не.
Препоруке:
0
0
48 уторак, 16 март 2010 22:31
Милан Дамјанац
Професоре,

Одличан текст. Посебно је занимљив уводни део разматрања.
Свако добро.
Препоруке:
0
0
49 среда, 17 март 2010 00:11
Дејан
Тадић и Јеремић неће сами да одлуче о дилеми Косово или Европа. Одлучују њихови бирачи и чланови странке који су 90% за Европу. Они су прихватили паролу и Косово и Европа како би прикрили бескарактерност и саможивост издаје свог народа на Косову, не узимајући је превише озбиљно.

Тих 90% неће олако да одустане од своје десетогодишње илузије.
Препоруке:
0
0
50 среда, 17 март 2010 00:54
Божо Бјелак
Ко год буде говорио "Косово је Србија",тај неће владати у Србији. Владари из сјенке (посебно Империја зла), пронашли су нове игрече и на терену и на резервној клупи, које сам именовао у једном тексту на мрежи Видовдан. Нормално, то нису ни Тадић, ни Јеремић, ни Коштуница, ни радикали, још понајмање СПС, који ће на првим изборима заувијек нестати са политичке сцене Србије. Једна струја у ДС, са Тадићем (Јеремић је само слијепи извршилац и преносилац Тадићевих идеја и погледа, посебно на спољну политику) на челу, покушала је да са ставовима о статусу Космета, придобије патриотске снаге на будућим изборима. Касно је и за Космет и за патриотске снаге. Са великом тугом и жаљењем морам констатовати да једном призната држава, никада није изгубила тај статус. Оставите неке нека мирно почивају или чаме у казаматима Европе, Косово државу створиле су велике западне силе и Ватикан. Русија и Кина су свјесне те чињенице. Не желим да будем вулгаран, ко пита Словачку, Шпанију и још понеку земљу. Сви знамо да ове двије не признају Косово због Сјеверне Унгрије, односно Баскије, Каталоније. То је један покварени договор са Империјом, Енглеском, Француском, Њемачком... Ко данас може да вјерује Липки и Лајчаку, који су одиграли прљаву игру у Црној Гори. Ех, тај Опус Деи.
Препоруке:
0
0
51 среда, 17 март 2010 01:53
Горан Јевтовић
@ Божо Бјелак

Са великом тугом и жаљењем морам констатовати да једном призната држава, никада није изгубила тај статус.

Господине Бјелак,
сачинили сте озбиљну и истиниту анализу наше трагедије, али закључци и песимизам у стилу оног горе, нису једноставно тачни.
Јесте да то тако, у овоме 21. веку изгледа на први поглед, али, вратите "филм" назад у историју и видећете да ништа није коначно.
И било је много тежих неправди, не само нама него бројним народима и државама. Ствари су се мењале и мењаће се.

Наравно, све зависи од нас. Од наше моћи да макнемо са политичке сцене ове. Иако је то у овом тренутку скоро немогуће, видећете, доћиће до тога брже него што смо могли и да сањамо.

Божја правда је врховна и неприкосновена.
Потребно је само да се приведемо Богу. Када то кажем, мислим пре свих на оне који треба да поведу земљу а да небуду ничији "играчи". Јер по Богу је слобода, правда, поштење, искреност... Е, то је наш проблем и наше спасење.

Нећемо изгубити Косово, будите сигурни, управо због овог задњег.
Срдачан поздрав.
Препоруке:
0
0
52 среда, 17 март 2010 09:29
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
"Борис Тадић је, свиђало се то или не, почетком 2008. на председничким изборима добио тесну, али већинску подршку за обећање да ће политику водити боље од Јовановића, Коштунице и Николића. И није искључено – говоримо о спољној политици – да је заиста и води боље"

У актуелним међународним и политичким констелацијама, "добро" вођена спољна политика јесте политика глобалоцентричне идеологије која националне интересе подређује анационалним.
Ако сте на то мислили, професоре, нисте у криву. Председник Тадић, води "бриљантну" спољну политику.
Препоруке:
0
0
53 среда, 17 март 2010 09:33
Живорад
Не знам о чему ви причате.
Па Косово никада неће постати држава јер га Русија, Кина, Индија и друге садашње и још више будуће велике силе неће признати.
Немојте да, по обичају, будемо гори од странаца који су нам ово замесили!!
Препоруке:
0
0
54 среда, 17 март 2010 09:40
Живорад
Само да наставим претходно.
А ако Косово изгубимо то ће се десити због нас а не због страног фактора.
Толико љубоморе и злобе, према успешним сународницима, затим и неверице у сопствене снаге, као да смо мала деца, нема нигде у Свету, а и Стара Србија то није познавала.
Мислим да ће нам гастербајтеризам доћи главе. све је добро што није српско.
Препоруке:
0
0
55 среда, 17 март 2010 10:50
@@
Имајмо вере,имаћемо све
Препоруке:
0
0
56 среда, 17 март 2010 10:52
angelina
@ Божо Бјелак i Горан Јевтовић
Са великом тугом и жаљењем морам констатовати да једном призната држава, никада није изгубила тај статус.


Dragi gopspodine Bozo, bilo je sinoc kasno, pa umor cini svoje, zato ste izgubili iz vida Tajvan. Secate se koliko je drzava (i koje)priznavalo Tajvan do 1971? Danas su to samo Vatikan i buljuk drzavica koje se tesko nalaze na mapi (Haiti, Nauru, Burkina Faso)... Iako ne mozemo zakljucivati po analogiji, taj bi nam primer mogao biti poucan. A sto se vremena tice, g. Goran je lepo rekao, nemamo pravo na malodusnost. Ovo je nase iskusenje, na nama je da delamo svom snagom, a Gospod ce dati po milosti svojoj. Ili treba da Vas podsecam na reci Pesnika: „Nada nema pravo ni u koga/ do u Boga i u svoje ruke“?
Препоруке:
0
0
57 среда, 17 март 2010 12:10
Morton
Видим само један пут из овог врзиног кола.
То је тотална промена система.
Постепено или радикално. То ће зависити од прилика.
Доста ми је више приче о Европи и демократији. Видим Србију као Правослевни Иран, а не као европску "демократију". Земљу у којој црква и држава неће бити раздвојене. Земљу у којој српски народ неће бити последња рупа на свирали. Земљу која ће моћи да заштити наш културни идентитет, и да му омогући да се развија и цвета.
Свој живот ћу посветити томе. А верујем да нисам једини. Све више људи ће се опредељивати за тај пут. Када виде да им је алтернатива да остану слепци, у сваком погледу.
Своју децу ћу васпитавати да је Косово отето. Као и Босна и Српска Крајина.

Наше генерације морају начинити први корак на овом путу.
Главу горе браћо Срби. Вратите се Богу. Бог је са нама.
Препоруке:
0
0
58 среда, 17 март 2010 12:45
Дарко Станојевић
Одсуство пљувачке у тексту г.Вукадиновића није знак подршке режиму Боте Сота, већ одраз културе комуникације.

Оштрије то, бре! Чему? Да би се појачало дејство колумне? Од држања запаљивих говора нема селамета код Србаља, и сами знате, колеге коментатори. Осим што се мало подигне ниво читалачког адреналина, врло брзо се сви врате на "своје радне задатке".

Поздрав г.Вукадиновићу након паузе, изазване субјективним здарвственим проблемима. ;)
Препоруке:
0
0
59 среда, 17 март 2010 16:35
Danski Srbin
Fukojama i Soros su proroci cije prorocanstvo nije
ni njih nadzivelo.Kad je komunizmu dosao kraj i svi pametni to shvatili, onda je drugarica Mira izjavila da od mirne smene vlasti nema nista ,pa kaze:"Mi smo krvlju dosli na vlast ,vlast ce mo dati samo preko krvi".Da ona nije bila supruga Srpskog "kralja", a on nju ,jos pride, u svemu slusao, to bi bio oblik politickog naklapanja.
Dalje znamo sta nas je kostala politicka nepismenost,pre svega, bracnog para Milosevic.
To je taj "odmor od istorije", koji smo prvo propustili, pa nam se posle obio o glavu.
Vratimo se na nase vreme.Siroti Srbi, taman se raju primaknu a on pocinje da se topi.Mozda je taj raj prestao da bude raj, ni oni koji su brzo prihvatili prestrojavanje, nisu se bas omastili u ovom raju na zalasku.
Jeremijicevu izjavu sam primio kao ,konacno, nesto receno u ime Srbije, gde se jasno vidi da mi nismo moneta za potkusurivanje.Izjava da ce mo mi, u slucaju izbora, prioritirati povratak okupiranog dela nase zemlje umesto clanstva u EU ,je nesto sto je ,pre svega ,normalno.
Koliko oni o nama ne misle kao o ozbiljnom narodu ,u svojoj nadmenosti su zamisljali da je prica o KiM zvaka za narod, a da ce se oni sa ljudima na vrhu lako dogovoriti.
Ne kazem da ne postoje ljudi kojima komad Srbije ne znaci nista. Naravno da ima ,jedan cak vodi jednu partiju,ali je nas ostalih daleko vise i mi ne smemo dozvoliti da neko,skucene svesti,slucajno postao nesto, donosi odluke o jednom tako vaznom pitanju.
Nasi politicari na vrhu,pre svega predsednik i ministar inostranih poslova, mogu i smeju samo pro Srpsku politiku da vode. Mi znamo da vrvi od ponuda, samo znajte vas nisu izabrali da bi drugome sluzili, vec da svaki vas politicki korak bude u sluzbi nacije.Josif Broz treba da bude negativan primer coveka koji je uspeo da izbegne odgovornost za ucinjeno, zato sto mu je vlast trajala do smrti.
Vi cete vasu vlast,ako Bog da, nadziveti - nece li vas neko tada pozvati na odgovornost za ucinjeno ili ne ucinjeno.
Препоруке:
0
0
60 среда, 17 март 2010 18:03
Божо Бјелак
Цијењени, Ангелина и Горане. Вечерас ћу у малом сремском мјесту, гдје сам се склонио од силника, бити на Вечерњој, упалићу свећу, помолићу се за ваше ставове и наш Космет и то на данашњи дан када су шиптари починили велики погром, под окриљем и заштитом разних Кушнера. Умјесто да су пронашли починиоце у току ових несрећних шест година, и страни мешетари и властодршци у Приштини све предузимају да успоставе власт и њихове институције на сјеверу Покрајине.Знам да ћете се поново наљутити, али да је било памети, Космет је давно требало подијелити, када се могло дијелити. Још сам био у кући дипломатије када сам молио, писао министру (што није написано није се ни десило), предсједнику земље, предсједнику Владе да се НЕ СЈЕДА СА ШЋИПЕТАРИМА ЗА СТО, а они и даље инсистирају на преговорима. Онога момента када су сјели за сто и то у Бечу, Косово је постало самостално. О томе сам давно објавио велики текст у „Сведоку“.У току ове године доћи ће до новог „сједања“ за сто, али овога пута са представницима нове државе Војводине. Затим ће доћи преговори са представницима Рашке области (или како неки зову Санџак), Србија ће бити сведена на Београдски пашалук. Тек тада ће отићи страни мешетари и зликовци.
Препоруке:
0
0
61 среда, 17 март 2010 20:25
Горан Јевтовић
Господине Божо,

С Божјом (па ваше име је по Богу) победићемо! Истина и правда је на нашој страни. Небрините, само да се промени ова власт. Само да нас Бог погледа и одлучи када је доста овог мучења и понижавања. Видећете.

Срдачан и братски поздрав у Христу!
Препоруке:
0
0
62 четвртак, 18 март 2010 10:25
Мирослав Ђукић
Добар текст г. Вукадиновића, мислим да је његово напрасно хваљење председника Тадића у ствари иронично подсећање на дата и засад неиспуњена предизборна обећања, а не похвала политици које у ствари и нема. Потпуно се слажем са констатацијом да се косовско питање враћа на српску политичку сцену као најважније! Изгледа да је власт, верујући да су успешно скрајнули Косово из промишљања Срба, поверовала да је дошао тренутак да се позабави непријатним питањима, као што је "Сребрничка резолуција", као и приступање "атлантским интеграцијама". Гонили су натовског зеца, а истерали косовско питање у жижу пажље јавности! Доста су за нас "србовали" Кипрани, Руси, Шпанци, Кинези... време је да Срби поново буду оно што јесу и да се умешају у свој посао!
Препоруке:
0
0
63 четвртак, 18 март 2010 23:28
Младен Шипка
Да ли мислите да Тадић стварно води боље спољну политику која је у интересу Србије,од Коштунице?Бољи су наши односи са суседима? Са ЕУ? Са Кином ? Са САД ? И осталим стубовима? Па ако је тако, сигурно се и боље живи у Србији. Сигуран сам да правите разлику између речи и утисака који ствара председник ДС од резултата политике за коју је одговоран и плаћен.
Препоруке:
0
0
64 петак, 19 март 2010 09:52
lepa Jela
Koštunica je vodio katastrofalnu spoljnu politiku i u odnosu na Draškovića ministar Jeremić je Car.

Svaka mu čast.

Koštunica i njegovi partijski drugovi su napravili više štete po nacionalne interese Srbije nego svi otvoreni neprijatelji istih.
Препоруке:
0
0
65 петак, 19 март 2010 22:04
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Коштуница је водио ОДГОВОРНУ националну политику. И спољну и унутрашњу.
Сада уместо спољне политике имамо фатаморгану која нас на жалост води путем који заиста више неће имати алтернативу...
Препоруке:
0
0
66 недеља, 21 март 2010 01:31
Miloš
.Danas na Kosovu od ukupnog broja stanovnika jedva da ima 3% Srba. Pomoć koja se šalje za te gladne i namučene Srbe veoma retko dolazi do njih, jer moćnici opet Srbi se bogate šatro zpošljavajući svoju porodicu i prijatelje, a o čemu je nedavno pisala skoro sva srpska štampa.
Postavljam pitanje, političarima i pozicije i opzicije, analitičarima i kometatorima tekstova o Kosovu.
Arbanasi doneli odluku vraćaju se matici Srbiji. Šta će Srbija da radi sa milion i dvesta hiljada mladih i nezapoalenih ljudi. Možda mi samo hoćemo zemlju bez Arbanasa, pa to smo probali jedanputa pa nam Amerikanci poslaše "MILOSRDNOG ANĐELA" i svi znamo kako smo prošli.
Odluka da damo Kosovo dneta je još 1946 god. kada je spska skupština izglasala zakon o zabrani povratka proteranih Srba sa Kosova. Ovaj sramni zakon potpisao je raspop Vlada Zečević, inače provereni crnogorski komunistički kadar. Da stvar bude još efikasnija donosi se ustav 1974 god. koji pokrajinama daje sve elemente državnosti i to opet čine komunisti.
Istini za volju i naši Srbi su prodavali zemlju Arbanasima za astronomsku cenu i doseljavali se u velike industriske gradove,(Kraljevo,Niš, Kragujevac, Smederevo...)gde su dobijali posao i za kratko vreme gradili kuće.
Nismo mi tako bezgrešan narod kao što zelimo da o sebi pričamo.
Препоруке:
0
0
67 понедељак, 22 март 2010 12:21
@Miloš
А ко је идеалан или бољи од нас Срба, да Вам одговорим питањем? Нисмо безгрешни али нисмо ни једини најгори, ваљда смо равноправни са другима, подједнако добри и лоши као други и ваљда треба да бранимо своје интересе као што то и други чине. Шпанија је до седемдестих била једина фашистичка земља у Европи а данас је - шта? - по вама и даље Франкова Шпанија? Изговора за одустајање, јер је тако лакше, има не претек у било којој ситуацији, али лакше је ретко кад и исправно ( то потврђују и примери које сте Ви навели, само што би Ви да се настави са линијом мањег отпора а ја да се престане са "лакшим" решењима).
Препоруке:
0
0
68 понедељак, 29 март 2010 10:05
goxy
Trubite braćo, silnije, bolje, opet je srpsko Kosovo Polje
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер