уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Неизбежан исход финансијског спасавања Грчке

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 19 април 2010 20:49
Sokenekos
Ima li neko ovde voljan da nam objasni kako to da jedna država od 10 miliona stanovnika ima dug od 300 milijardi evra? U jednom članku ovde smo pročitali da je vrednost moćnog Airbusa oko 12 milijardi evra. Na šta su Grci onda potrošili toliki novac? Ovo je samo dokaz da kreditna ekonomija nemože opstati na duge staze jer se sve svodi na predviđanja i planove za budućnost (vradžbine) koji se najčešće razbiju o prvi zid stvarnosti, informisani kladioničari pokupe kajmak, a sirotinja raja sve to "pozlati."
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 19 април 2010 22:08
Вози Мишко
Пустите Динкића само још мало, па ће вам бити јасно како се праве дугови за вјеки вјеков.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 19 април 2010 22:19
паја патак
Било би занимљиво када би неко, на исти начин и методом као и В.Минхау, анализирао и приказао статус Србије. Носио сам се мишљу да му напишемо и замолимо га да он то уради, ако међу нама нема неког ко је то у стању. Нажалост, сигурно би тражио хонорар. Дакле - напред неки стручни добровољац!
Препоруке:
0
0
4 уторак, 20 април 2010 08:57
Mилорад Ђошић
Када је мој кум пре 40 година почео да иде у Грчку то је била ледина. Човек код кога и дан данас одседа му је постао као брат ( прошле године му није ни наплатио због старих заслуга ). Било ми је увек јако чудно да је та ледина прешиша нас који смо им основали туризам. О Португалији нећу ни да пишем, мада ће неко рећи да је била колонијална сила, што је тачно. О Ирској и Исланду такође.
Оно у шта сам ја сумњао обистинило се. Ђаво је дошао по своје, а Грци, наши истински пријатељи су толико задужени да се вратила она изрека "дужан к`о Грчка".
Кад мало поделимо испада да је сваки становник Грчке па и дете у јаслицама дужно 30.000Е. Како ће то да врате нека им је Бог у помоћи.
Што се нас тиче ми смо под омраженим Слобом били дужни 10 милијарди, а под вајном демократијом 32 милијарде. Ту ми се нешто не слаже, овамо диктатура и нисмо нешто дужни, а овамо демократија па смо дужни. Постоје само две опције. Или су паре покрадене или су негде сакривене? Прави економисти знају само за улаз и излаз,а све остало је млаћење празне сламе, па кад се направи коначни биланс, а мораће, видећемо шта ће нови председник владе да уради.
Шта је нама чинити? Ни по коју цену не дозволити распродају народних добара!!!
Препоруке:
0
0
5 уторак, 20 април 2010 13:22
Kiza
Pa Srbija upravo hrli u Evropski zagrljaj da se zaduzi k'o Grcka. Malo je to 25 Milijardi Evra, samo 2.500 Evra po glavi stanovnika.

A "duzan k'o Grcka", nije nista u poredjenju sa "duzan k'o Amerika". Svaki Amerikanac (i beba i starac) duguje $60.000 nacionalnog duga. I taj dug raste svakim metkom ispaljenim u Iraku i svakom raketom na svadbenu povorku u Afganistanu. Uglavnom duguje Kini.

Ocekuje za 3-5 godina da ce svaki zivi Amerikanac dugovati oko $100.000. Obaska privatni dugovi.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 22 април 2010 08:09
Troglavski
Totalni kolaps zapadnog sistema do kraja godine!

Grcka je nevazna, duzni pa sta, nece vratiti!

I ameri su duzni, pa sta, ni oni nece vratiti!
To nije problem.

Problem je sto se rusi sistem. Sistem u kome ameri prodaju papire i zive najbolje na svijetu.

Jim Rogers savjetuje bankarima da prodaju skupocjene maseratije i kupe traktore.

Rusi se sistem u kome ti treba 3000 kg krompira da kupis kompjuter ili 100 krava da kupis CNC masinu.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 22 април 2010 20:06
stojan nenadović
Naravno da dugovi neće biti vraćeni. Dugovi će biti otpisani i pretvoreni u nekreditni novac koji se daje kao poklon. Sadašnje društvo može dalje da se razvija samo ako shvati da je pravi novac samo novac koji se daje kao poklon. Kreditni novac se daje samo kao dug, i koliko god da se daje, to je samo dug i može da upi samo koliki je dug. Ako se daje kao poklon, takav novac ima trošak koji je jednak nuli i ne menja realne troškove, nego može da ih kupi. Kreditni novac dodaje sebe kao dug na realne troškove i stvara nominalne troškove koji su mnogo veći nego što takvog novca ima. Novca će biti dovoljno kada se bude delio kao poklon. Ako se to bude radilo samo koliko je potrebno, neće biti inflacije. To je samo nekoliko procenata od DBP.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 22 април 2010 21:54
КнињаНИН
Живим у Грчкој од Олује.. Наш једини спас је у колапсу Империјалне демократије.У супротном, бићемо(већ јесмо) "дужни ко Грчка"...
Препоруке:
0
0
9 субота, 24 април 2010 21:20
Miša
Ako može neko da mi objasni, bilo bi dobro.
Šta bi se desilo kada bi Grčka bankrotirala? Jednostavno, da kažu:" Mi ne možemo da vraćamo dugove, ili ne priznajemo pripisane kamate ili od sutra se zovemo Nova Grčka a dugovanja ostaju Grčkoj,...", kako bi se poverioci zaštitili, šta bi se desilo? U krajnjem slučaju, zar i zajmodavac nije prihvatio rizik da kredit možda neće moći da vrati zajmoprimac? Npr. Argentina, u kakvom je ona stanju sada, kako su se iščupali iz bankrota (jesu li?)? Neko se pitao kako su napravili dug od 300 milijardi, nažalost mislim da smo i mi na tom putu uveliko, a da nismo ni svesni toga. Kada sam čuo da u Bgd-u planiraju da daju 100 miliona evra na ozelenjivanje grada, podsetilo me je na novi atinski muzej koji je Grke koštao 130 miliona evra, ili kada čujete da javna preduzeća sama uzimaju kredite, ježi mi se koža-beše Putevi Srbije su napravili dug od 200 miliona evra?
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 26 април 2010 10:52
stojan nenadović
Gospodine Mišo, Argentina je članica G-20 i ona je sada u krugu zemalja koje odlučuju o sudbini sveta. Posle bankrota ona je neko vreme emitovala preko 50% non-performing loans. To su najlošiji krediti koji se ne vraćaju i pretvaraju u nekreditni novac odnosno poklon. Sa takvim Kreditima Kina je od zemlje koja ne može da prehrani svoje stanovništvo postala zemlja koja se najbrže razvija na svetu. Argentina je od zemlje koja je bila u najvećoj krizi, za par godina postasla jedna od 20 najjačih država na svetu. Poljska je jedina zemlja u Evropi koja nije zahvaćena ekonomskom krizom, ali Pojska ima 18% takvih kredita. Ja stalno pišem o nekreditnom novcu ali niko čak ni ne komentariše ideju o novcu kao poklonu koji je lek za krizu. Šta Vi mislite o tome?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер