Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Neuspeh evra u deset lekcija

Komentari (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 10 maj 2010 22:36
Jedan pažljivi čitalac
Taj evro je ideologija. Pre svega zbog toga što se od njegovog uvođenja smatralo da je on jedina mogućnost. Navodno – nije bilo alternative. Mada je čitav niz ekonomista ukazivao na scenario koji se sada odigrava, njihovi stavovi nisu bili uzimani u obzir.

Ovim je sve rečeno!
Preporuke:
0
0
2 utorak, 11 maj 2010 02:22
Kiza
Meni je interesantno kako sva Zapadna medija interpretiraju duznicku krizu u Grckoj. Po pravilu (izuzev ovog autora) optuzuje se lenjost i rasipnistvo grcke nacije i rulje.

A gde je rasipnostvo sopstvene rulje? Sjedinjene Drzave, Britanija, Japan i mnoge druge "pristojne" drzave su u slicnoj situaciji. Svi se prave blesavi i pokusavaju da zamaju da su glavni korisnici javne potrosnje upravo elite, a ne narod poput onog na ulicama Atine.

Elita obilato koristi tzv, javnu potrosnju za bogacenje, pocevsi od "odbrane" preko "zdravstva" (gripova), do "administracije". Na primer, koje je potreba prosecnog Amerikanca da njegova drzava trosi $1M u minuti u Iraku i skoro isto toliko u Afganistanu? Americka drzava se zaduzuje kod Kineza a pare odlaze u dzepove vlasnika vojne industrije.

Kad racuni stignu za naplatu, pa se populacija izadje na ulice, onda elita nahuska policijske i medijske pse na "pobunjenike" i prica price o rasipnistvu nacije i rulje.

Gde su stvarno potrosene Grcke pare i kome su otisle u dzep?
Preporuke:
0
0
3 utorak, 11 maj 2010 09:40
Milko Grbović
Kad se čovek izgubi u nekom razmišljanju, najbolje je da se vrati na početak logičkih operacija.
Pa hajde da se vratimo na početnu lekciju poliitčke ekonomije:
Dakle, učili smo ovako:
Prva premisa: Novac je ekvivalent vrednosti.
Nekada davno,među prastarim ljudima, neko je imao viška sekiru i hteo je zameniti za nešto šta mu treba. Treba mu strela, ali onome što ih ima viška ne treba sekira. Nego džak plodova. A onome što ima viška plodova, ne treba strela, nego sekira. I tako u krug.
Onda se neko seti da uzme nešto kao ekvivalenat.
U početku je taj ekvivalenat bio možda grumen soli. Ali je trebalo nešto manje kabasto ali vredno i trajno, nepotrošno. Pa plemeniti metali..

I tako je nastao novac.

Znači, svhta novca je da bude ekvivalent vrednosti različitih roba.

Ali, kada sam novac postao roba, stekli su se uslovi za špekulacije, bolje reći - manipulacije.

I to je trajalo vekovima. Korak po kroak. Do tog Fridmana i monetarista. Nije jedna Argentina prestala da proizvodi, nije je pogodila suša niti ikakav treći objaktivan razlog, nego špekulacija.

A ko se ne seća onih predratnih para po tavanima. Na svima je pisalo nešto u stilu "Donosiocu ove banknote isplaćuje se toliko i toliko dinara." Znači, novac je imao podlogu, zna se kakvu.
A onda je izgubio.

Ali, to već prelazi u drugu lekciju.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 11 maj 2010 20:14
Ptica ruglaica
LEKCIJA 3. Nemacka i Francuska naravno nece ispustiti deo svog suvereniteta ali ce to uraditi ako dobiju vise suvereniteta u EU vladi, odnosno ako dobiju priliku da upravljaju drugim clanicama EU. Zato je profesorov komentar samo delimicno tacan.
Preporuke:
0
0
5 utorak, 11 maj 2010 22:22
MP
Autor:"Taj evro je ideologija. Pre svega zbog toga što se od njegovog uvođenja smatralo da je on jedina mogućnost. Navodno – nije bilo alternative. Mada je čitav niz ekonomista ukazivao na scenario koji se sada odigrava, njihovi stavovi nisu bili uzimani u obzir."
Toliko o pojmu "nema alternativu",što na kraju plaćaju građani bilo Srbije bilo Holandije.A pravi krivci?E pa oni navodno nisu znali i sve su učinili za dobro naroda.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 12 maj 2010 09:52
Jasna Simonović
LEKCIJA BR. 10: Gulden i dalje ostaje lepša moneta, naročito njegove novčanice. Ali, to smo već ionako znali.
Pa zar gulden još uvek ima vrednost? (od lepote se ne živi!)...
Preporuke:
0
0
7 petak, 14 maj 2010 13:19
OKVIR
Evro je interes krupnog kapitala u Evropi, ali pre svega onog koji potice iz nekoliko njenih najvecih drzava. Nije interes stanovnistva u toj meri koliko samog krupnog kapitala.
Kod prijema novih clanica u EU nije uvek bilo primarno ispunjenje ekonomskih parametara vec politickih ( npr. laziranje ek. par. u slucaju Grcke, a sto je cinila jedna americka kompanija ).
Izgleda da sva ova petljanija oko krize nije nista drugo nego koriscenje informacija od strane najkrupnijeg USA kapitala ( koje samo oni poseduju ) a u svrhu kontrole i dominacije pre svega nad ( u ovom "momentu" ) EU krupnim kapitalom.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner