петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Митолошко и стварно кроз евро призму

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 17 мај 2010 11:39
Бојан
@АУТОР
Да ли је у питању Срђан Рајчевић, директор Агенције за информативно друштво?

Мој краћи коментар. Мало је претјерано говорити о економској стабилности у Српској. Ако је вама стабилно да радници имају 100 евра плату и раде у три смјене (да, има много таквих фирми) и да већина популације диже кредите за основне животне потребе онда ок, али то није стање економске стабилности које ја замишљам. Република Српска (као и Србија) је тренутно економски неодржива! Од краја рата прошло је 15 година а већина наших институција функционише по моделима из комунистичког времена. Власт(и) је врло траљава и и то мало напретка што се оствари и веома добро маркетиншки искористи је ништа односно каска за окружењем и свјетским трендовима.
Наивно је мислити да ће се уласком у ЕУ и НАТО створити бољи економски услови. Погледајте само земље типа Мађарске, Словачке, Бугарске, Румуније, које нису имале облик политичке нестабилности који је код нас присутан и имале су неке друге боље услове, па опет су у истој или горој позицији од нас. Зашто неко мисли да ће Харис Силајџић престати са својим активностима када се уђе у ЕУ? Да ће Хрвати постати бољи према Србима?

ЕУ је само далеки хоризонт, неизвјесна будућност која нас омета да се бавимо садашношћу. Ни паралелне везе дефинисане Дејтоном нису можда ни 10% искоришћене, а за то није крив страни фактор већ искључиво домаћи политичари са обе стране Дрине. За економски напредак нужна је промјена постојећег модела и метода функционисања. Улазак у ЕУ нам не гарантује никакво боље стање, све док ми у својим главама не преломимо и уђемо у процес промјена. Онда када будемо то преломили и кренемо радити на себи питање да ли смо у ЕУ или нисмо биће нам од мањег значаја.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 17 мај 2010 13:59
Triba
Neozbiljna je svaka politika koja za sebe tvrdi da nema alternativu. Ona samo u principu svedoci ili o totalitarnim i autokratskim namerama predvodnika te politike ili o nesposobnosti tog predvodnika da alternativu osmisli. Nema trece. I nista ova politika nece vise dobiti na ozbiljnosti, cak i kada se zaseceri pledoajeom o potrebi svesrpskog jedinsva.

A da i ne govorim o tome kako autor sam sebi uskace u usta kada sa jedne strane zastupa neodoljivu i spasonosnu nuznost pristupanja evroatlantskim integracijama, a sa druge tvrdi da se ovo integrisanje od strane stranih cinioca odvija po istom principu slabe Srbije po kojem je gradjena i bivsa SFRJ.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 17 мај 2010 14:55
Игор
Одличан текст. Озбиљан и нехајкачки о озбиљној и важној теми. Слагали се, или не у целини са једним или другим аутором, такви текстови и такве дебате су нам итекако потребни.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 17 мај 2010 16:16
Симић Манојло
Аутор је у праву када говори о нашој насушној потреби , да имамо моћног заштитника , јер овако
мали , несложни и никакви , нећемо на дужу стазу
моћи да опстанемо у овој " ружи вјетрова ", у чији
нас је сам епицентар , никад нас ништа не питајући,
поставио овај " западни " Молох , здушно помогнут
од домаће " елите ", " интелектуалаца ","демократа"
и припадајуће булументе подривача самих темеља
Државе и Народа .
У првој половини текста помислио сам да је неко
најзад смогао храбрости да снажно и убједљиво
проговори , о руском кишобрану , неугледном естетски , сашивеном од грубог сукна , али ефикасном у заштити од провале облака , сваке врсте.
Нажалост , у наставку аутор образлаже, који је
најбољи начин пузања , сагињања , снисходљиве
послушности , погрченог просјачења и надасве ,
биједног и недоличног самооптуживања .
Резултат оваквог профилисања може да буде , само
и једино да ћемо ми , у ЕУ или изван ње , а са
сталним и упорним понављањем да ми немамо алтернативу ,увијек бити на зачељу колоне , увијек
последњи у добијању кредита , који никад неће бити
довољни за усправљање и опоравак привреде , до
темеља урушене од ове гарнитуре на Власти .
И ова мантра да " еуроатлантске интеграције немају
алтернативу " служи само и једино овој олигархији
на Власти , да се тамо што је могуће дуже задржи .
Од 27 чланица ЕУ , само 10-ак њих имају успјешне
привреде , наредних 10-ак једва се одржава на
површини , а остатак је потонуо у дужнички муљ ,
на чијем самом дну ,треба да се нађе Тадићева
Србија .Овакав сценариј за нас су скројили мајстори
хорора " глобалистичке " аждаје ,додијеливши нашим
"извођачима радова", "интелектуалцима" , "елити" и
"прозападним демократама" , улогу главног силеџије,
разбијача и уништитеља .Ниже се и не може .
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 17 мај 2010 17:00
Небојша Малић
Уз дужно поштовање мојим земљацима, ауторима оба текста, мислим да сте промашили суштину. Српско право на Косово и Метохију је ствар принципа. Насупрот томе, Шиптари и њихови спонзори се позивају на прагматизам, "реалност" и фактичко стање - створено њиховим бомбама и етничким чишћењем. Напад 1999. је био злочин против мира. Потоња окупација је била легална само под Резолуцијом 1244, коју су спонзори "НДК" грубо погазили. Будући да је 1244 врло јасно гарантовала интегритет Србије, ако она не важи онда Србија нема неповредиве границе. А то чак ни ова власт није у стању да прихвати.

Али све и да то није проблем, опет имамо парадокс изражен у овом тексту:
...улазак у НАТО и Европску унију морају бити један од приоритета и Републике Српске и Србије јер је тај кишобран пред склапањем, поготово након дестабилизације еврозоне и дубоке финансијске кризе која је задесила поједине чланице.

и онда иза тога:
...привремени интерес ради стабилне политичке ситуације и економског опоравка измучене нације.


Па ако је еврозона дестабилизована и финансијска криза хара Европом, како онда ЕУ може да понуди економски опоравак? То просто нема логике.

ЕУ је досад обећавала силне паре, али те паре или никако да дођу, или некако увијек заврше у џеповима што невладника што еуро-фирми које добију тендере за очајне развојне пројекте. Па онда народ то треба да враћа, до седмог кољена. А као предуслов за ту "помоћ" се траже десетине хиљада закона, прописа, даџбина и "реформи" (које, узгред буди речено, од БиХ праве унитарну државу), и тек онако успут, државно и национално самоуништење.

Па шта онда спасавамо?
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 17 мај 2010 18:44
Бојан
Ево да се надовежем на коментар Малићев, када се поново погледа текст и други неки коментари чини се да аутор жели нешто да напише и каже али ни сам не зна шта.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 17 мај 2010 18:54
evoga opet
nato pa nato a oni su naivni pa kad vetar pocne da duva s druge strane a mi kazemo e sad necemo tu nego tamo.Pa da se tako razmisljalo pre nebi ni bilo 2 svetskog rata nego bi svi pod jedan kisobran firera ili ja nista nisam razumeo.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 18 мај 2010 04:29
Sokenekos
Ja sam i na Savanovićev teks ostavio komentar da isti lići na SPO politiku. Površan, bez repa i glave, u najmanju ruku naivan (ako ne i zlonameran), daj šta daš samo da se preturi još jedan dan na vlasti, a sve u vezi sa najvećim uspehom takve politike: prisustvo molitvenom doručku u (samo sa vana) beloj kući. Nažalost, dosta čitalaca ovog portala (koji verovatno ovako dokazuje neku svoju demokratičnost) izgleda uzima ovakve tekstove previše ozbiljno.
1. Srbi u RS su svoji na svome i to su obezbedili isključivo oružanim otporom; niko nam ništa nije dao. Inače nas niko ni za šta nebi pitao.
2. Preostali Srbi na Kosovu su svoji na svome i tamo su samo zahvaljujući rezoluciji 1244 koja je opet izvojevana na bojnom polju.
3. Ni jedni ni drugi neće ništa ni od koga dobiti; zadnjih dvadeset godina samo nam otimaju stečeno ili sačuvano.
4. Otimači su upravo oni pod čiji "kišobran" nas guraju ovi "mlađani" autori.
5. Kao i braći iz Krajine, i nama i Srbima sa Kosova je skoro došla glave katastrofalna politika Beograda, a ista je sada prešla u otvoreni napad protiv nas. Naravno, i naši lokalni političari su veliki deo problema.
6. Jedino što nas još drži na površini je Rusija i njeno jačanje kao i (do skora nezamislivi) raspad ovde mnogo-hvaljenog zapadnog sistema.
7. Onaj ko sme taj i uspe.
8. Autorima oba članka: "Spuštasmo se mi niz vaše uže..."
Препоруке:
0
0
9 уторак, 18 мај 2010 06:08
NATO i "Evropa" kao mitovi, Srbija i Srbi pred propascu
Zapanjujuce je sto su i NATO i samozvana "Evropa" postali stvarni mitovi medju Srbima - zrtvama upravo te i takve "Evrope" i njenog glavnog instrumenta, NATO pakta! Znamo kako im je uspelo da stvore poslusne vlasti - prvo su forsirali Dodika u Republici Srpskoj (ne zaboravimo da su Plavsicka i on rusili RS, da bi se Dodik "promenio" nakon sto je "sagledao" pravu prirodu svojih zapadnih mentora), a zutom "revolucijom" u Srbiji instalirali su poslusne garniture, agresivne prema srpskom narodu, ulizivacke prema Zapadu, cak i prema Hrvatskoj, prema Siptarima i Muslimanima. Kako su od zapadnog instaliranja ti i takvi dospeli do vecine na izborima u Srbiji, uprkos svim odvratnostima koje svakodevno demonstriraju - to je pravo pitanje za srpski narod, koji pokazuje totalnu nezrelost! Nestanak preti Republici Srpskoj, ali Tadiceva vlast ubrzano rusi i cepa i samu Srbiju - a Srbi razmisljaju o letovanju!? Jos "sanjaju" o evru, EU, progutali su i pricu o ulasku u zlocinacki NATO pakt (Dodik je uvek bio za to, sad i zvanicna Srbija to zeli), a ne vide da ta umisljena i prepredena "Evropa" prepusta i Srbiju i Srbe - Turcima! Zato, evo kako ce izgledati "scenario": Zapad ce toboze "izaci u susret" Srbiji, pa ce Kosovo ostati na neki nacin u vezi sa Srbijom, koja ce zauzvrat posve dici ruke od Republike Srpske. Zasto ce Siptari prihvatiti tu vezu sa Srbijom? Pa, oni ce time dobiti jos vise nego sto sada imaju! Jer, Kosovo ce u sadasnjem stanju i obliku uci u tu vezu sa Srbijom, Vojvodinom i Sandzakom! Dakle, nece Srbija biti nikakav drzavni okvir, nego jedan od cetiri dela te nove drzave pod patronatom Turske! Siptari na taj nacin mogu da ulaze sve dublje i dublje u ostatak Srbije, dok ce Vojvodina vrlo brzo krenuti stopama Crne Gore, ubrzanim odvajanjem od svega srpskog! A RS ce ostati bez ikakvog oslonca i buducnosti!
Препоруке:
0
0
10 уторак, 18 мај 2010 10:02
Novica
Tekst je potpuno realistican i ukazuje na greske koje cinimo i koje smo cinili. Nedostatak "svesrpske politike" kako je autor krstio je kljuc svega!
Препоруке:
0
0
11 уторак, 18 мај 2010 10:18
Сале
'Еуропа нема алтернативу' - ма немојте!?

Ниједан проблем Срби не могу решити уколико се не заустави њихов слепи поход ка еу-ропском амбису. Срби се као народ морају најпре отрести погубне еу-ропске митоманије.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 18 мај 2010 11:16
Светислав Костић
@ аутору на његов ауторски чланак! Мени лично већ Тадићевих евроатлантсих интеграција - Натоа и безалтернативне ЕУ преко главе. Само ми фалио још један такав из моје српске пречанске и јекавске средине. Светислав Костић, ратни репортер и дописник СРНЕ.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 18 мај 2010 11:47
Никола Бајић
Погрешно је нападати аутора због изнешених ставова у погледу приступа ЕУ па и НАТОу јер је дотични господин добро анализирао неозбиљност досадашњег односа Србије према Републици Српској која би требало да као "старија сестра" пропагира дејтонско уређење и сигурност РС унутар Европске уније. Спомињање грчко-кипарског модела као пута којег и Србија и РС треба да следе је пун погодак!
Посебно ми се допада разбијање идеализма и романсијерства у вођењу националне политике, а таквих примера смо у историји имали и превише.Чак и када се анализирају поједини коментари на овај чланак види се присуство политичких романтичара који или не схватају или не желе да схвате реалност а то је неминовност европског пута уз паметно повлачење потеза од стране Србије и Републике Српске, јер веровали или не, више смо ми потребни Европи него она нама. Чини ми се да РС у томе донекле и успева, док је Србија још увек у инфантилном положају мада настоји постати "лидер у региону".
Још нешто - губитак свих српских територија у протеклим ратовима је резултат немуштости тадашњег политичког руководства и непостојања дипломатске иницијативе која је своју улогу требала одиграти пре пушака.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 18 мај 2010 13:46
Сања БЛ
Оба ова текста су изнад свега ипак веома реална. То нам треба, реалност. Једно не треба да искључије друго, али Република Српска треба да има приоритет, у овом историјском тренутку. Неко је у коментарима на текст г. Савановића спомињао ресурсе - Трепчу, земљиште, винограде... Искрено сам се насмијала, од муке. Од тих ресурса нема ништа јер их користи неко други и јер тих других доле има 2 милиона и јер ти други немају ама баш никакву намјеру да оду од тога нити да дозволе Србији да то користи. То је реалност којој треба погледати у очи. Погрешна политика српска је и била у томе што смо градили на КиМ, а одавно смо знали или смо требали да знамо да ће неко други то да користи. Па сви смо издвајали за КиМ, Србија највише, али понављам реалност је ипак другачија. Народ је најважнији, тамо гдје нема народа, територија није важна. То сам и ја научила свих ових година. Да је 2 милиона Срба страдалих у Другом свјетском рату данас ту, други би вјетрови дували и не би било ни проблема на КиМ, ни проблема у БиХ, а Срби у Хрватској би били тамо, а не овде и у Србији! Дакле, народ је најважнији јер он даје наду да ће једног дана и вијековна српска територија ( а посебно КиМ која је најважнија од свега) да коначно буде тамо гдје јој је мјесто. Ја бих се сад иселила и из Бањалуке ако бих сачувала народ. Одмах. И лично бих посипала цвијећем Хитлера да му се што више додворим и да сачувам НАРОД. Била бих паметнија и од Хрвата, због НАРОДА. Најгоре од свега је то што се власт у Србији не бори ни за КиМ, што народ доле нема ништа. Њима треба помоћ која није пука реторика него конкретна помоћ на терену како би се НАРОД задржао доле и како се не би постепено, али сигурно исељавао од тамо и продавао имовину за мале паре. Немојмо продавати ништа што имамо негдје ни за велике, а поготоо не за мале паре. Тако имамо бар неку шансу. Србија само треба да не одмаже Републици Српској, нама не треба нека помоћ. Не увлачити Турке овде јер они немају ниједан разлог да буду ту. Нису у дејтонској..
Препоруке:
0
0
15 уторак, 18 мај 2010 14:00
... Сања БЛ
...причи. Затим та Тадићева и генерално формулација која долази из Србије подржаћемо све што се три народа договоре... Е у томе је замка. Три народа су се договорила, потписала договор, пред читавим свијетом, сви су ставили печат на њега и нема потребе за више договора. Јер сваки будући "договор" је на штету Републике Српске. Политика Србије треба да буде ПОШТОВАЊЕ УСТАВА И ДЕЈТОНА КОЈИ ЈЕ ЊЕГОВ ИНТЕГРАЛНИ ДИО, ни мање ни више. Значи, не одмагати, и онако нам је већ довољно тешко јер нема ко нас не притишће са свих страна. Што се економске приче тиче, свако нека гледа свој интерес, Република Српска никада није и неће очекивати од Србије ништа. Ми смо платили све што смо добили и намјеравамо и даље тако. Ови споразуми, којих је већ потисано безброј коначно требају да се проводе у пракси, а не да буду мртво слово на папиру и да скупљају прашину по фиокама обе владе. Ако постоји обострани интерес око нечега, онда радити на томе, одмах. ДЕЈТОН, тај тако важан договор, нисмо ни свјесни колико је важан. Тај папир нам је и дао могућност да кроз споразум о специјалним и паралелним везама избришемо границе између нас и да то суштински, ако не формално-правно БУДЕ ЈЕДАНА држава. Нажалост, нисмо то искористили. Надам се да још имамо времена!
Препоруке:
0
0
16 уторак, 18 мај 2010 21:27
Novica
@SANJA BL

Odličan komentar!

Upravo sam gledao Tomu Nikolića na jednoj lokalnoj banjalučkoj stanici koji je citirao misao vladike Nikolaja Velimirovića:

"Zmiju gladi, ispod nje se vadi"

To je to, i što se tiče NATO-a i EU.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 18 мај 2010 23:29
питам се, питам
Својевремено је, ако се не варам, Радован Караџић, још тамо у првој половини деведесетих, рекао да ће Србија морати да се одлучи да ли жели да живи у држави са два милиона грађана који не желе да буду у њој, или са милион и по Срба (мислио је на РС и РСК) који то жарко желе. Признајем да то, поготово када се гледа из Србије, није лака дилема. Али пошто се Србија није јасно определила ни за једно ни за друго, на путу је да остане и без једног и без другог. Но, за Косово је ратовала, или бар покушала. А РС је мање-више пуштала низ воду. Мислите о томе.
Препоруке:
0
0
18 среда, 19 мај 2010 05:54
Vanja
Desava se nešto suludo.I ako su pali u vodu falsifikati, laži, neistine proteklih balkanskih ratova.U početku sam mislio da yaqpad, yapravno nezna karakter poslednjih ratova, ali nakon knjiga Pjer Galoa "Krv Bosne" Dajane Džonston "Suludi Krstaši",a pogotovo Džona Robertsa "Nesveti Teror",uverio sam se da zapad odluično zna svu Balkanskui istinu i ko su dobri a ko loši momci.I pored toga zapad radi u korist i svoje šete, podržavajući propali projekat i Bosne i Kosova. Nakon što su u Srbiji ustoličili antinarodni i antisrspski režim Tadića, koji igra kako režiseri sviraju, sada je na redu slom Srba u BiH.Intrigama, montiranim optužnicama su uspeli zavaditi vlast i opozicijuIz naftalina su izvukli likove koji su već donijeli RS dosta štete, kao Kalinića, Čavića,izvukli su od nekud i demokratu Krsmanovića, kojeg se i porodica odriče, Ivanića pritisnuli prijetnjama, i sve je izgleda spremno za veliku predstavu i stvaranje unitarne, centralizovane muslimanije.A stvaranje te muslimanije će se nesumnivo sutra razbiti o glavu te iste Evrope.Nema dobroćudnog Islama.Islam se širio i pogotovo danas širi mačem.Sutra će mečka Islama zaigrati u Londonu, Parizu, Berlinu itd.Ako je zapad napravio dil sa islamom, grdno se vara, ako mu veruje.Nije džaba narod govorio, "ne veruj turčinu ni kad spava".Za Dodika i RS, i nema mnogo izbora.U slučaju ako Tadić ne promeni kurs(a neće 100%), ostaje mu majčica Rusija.U protivnom ZETRA postaje stvarnost, A Srbija ode u Beogradski Pašaluk ako i to preostane, juče protereše Deda Mraza iz Sarajeva, sutra će i iz Banjaluke.Samo dok su Srbi RS jedinstveni, pa barem u nacionalnim ciljevima, svi koji kidišu, mogu da polome zube, ali čim se pojavi pukotina, stanje se menja. Kako rekoše stare varalice englezi, MRKVA I ŠTAP.
Препоруке:
0
0
19 среда, 19 мај 2010 09:04
брм
i ja

@питам се, питам

зашто ми Срби не дамо САМО Косово, а све друге земље дајемо без отпора..
једина разлика између Косова и осталих земаља које дајемо је што у осталим још увек живе Срби чинећи већину становништва, док их на Косову готово више и нема..

никад нисма чуо "не дамо Далмацију", "не дамо Боку" "не дамо Босну""не дамо Барању"..у крајњем случају у чему је разлика - менталитетска и свака друга - између Срба са Косова и Македонаца?

нама је потребан прави национализам - интеграционализам - што се на српском каже саборност...али наши мозгови су затровани глупостима типа "три народа у Босни" "два народа у ЦГ" и сл.КОЈА ТРИ НАРОДА?
Препоруке:
0
0
20 среда, 19 мај 2010 21:48
Nikola
Mene stvarno zanima šta je to konkretno realno u ovom tekstu?

Svi hvale nekakvu realnost, osim realnosti da su Srbi pripadnici grčko-vizantijske civilizacije.

Ako neko želi da ide pod zapadni kišobran, a pri tom to objašnjava kao mišljenje nekoga ko se nalazi van ''romansijerskih reakcija'', mora da shvati da mi tu i takvu ''naciju'' ne želimo. Nije nam u ''interesu''.

Pa ako je do toga došlo, da devedesetih pa sve do sada Srbiju napuštaju pretežno takozvani Drugosrbijanci, red je da je i mi napustimo.

Bolje da propadne. Ne mislite valjda da vam grčko-vizantijski Srbi grade NATO državu? Radi ''privremenih'' vanistorijskih interesa? Neka hvala. Moraćete sami zasući rukave za to leglo.

Moram da podsjetim gospodina Rajčevića da postoje:
1. istorijsko-civilizacijski interesi, Jirgen Habermas bi rekao: svijet života.
2. ekonomsko-politički interesi, habermasovski: sistem.

Morao bi neko da obavijesti gospodina Rajčevića da je zid u Berlinu pao, i da više baza ne uslovljava nadgradnju. Doduše, kada bi gospodin Rajčević i poštovao redukcionistički marksizam, koji implicitno baulja između redove od početka do kraja teksta, nikada ne bi ni ulazio u EU i NATO.

Budući da je Rajčević odgovarao na tekst gospodina Savanovića, valja naglasiti da i Rajčević i gospodin Malić nekim čudom zaključiše da je Savanović insistirao na priznavanju nezavisnosti Kosova. Iako bi trebalo sačekati samog Savanovića, a ne da mu bilo ko izigrava advokata, treba reći da je suština Savanovićevog članka da je: Republika Srpska prioritet.

Ne NATO i EU i ne Kosovo. Princip privrženosti međunarodnom pravu Savanović nije ni dovodio u pitanje.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер