среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Jеданаест година Кумановског споразума: трајни значај резолуције СБ УН 1244

Kоментари (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 09 јун 2010 19:05
1000 еврића
Кумановски споразум јесте споразум јер су га 9. јуна 1999. потписале југословенска страна и представник међународне заједнице (КФОР-а).


Изгледа да горе наведено не важи и за "последњи слободан медиј"-тако је дословно говорио директор истог А.Т. у тадашњем НИН-у бр. 3010, септембра 2008 одн. за "јавни сервис европске Србије".
Наиме, у најавној шпици уопште није био најављен поменути догађај, док смо поред осталог могли и сазнати како је неки вatrogasac prona[ao nov;anik s 13.00 еврића-што би рекао Шојић. Замисли!
А у емисији Око,пре тога, могли смо од чувеног екперта М.Ђ. сазнати како он није астролог. Изгледа да је већ заборавио на предизборна и сл. обећања о 1.000 еврића?!
Препоруке:
0
0
2 среда, 09 јун 2010 20:54
Светислав Костић
У питању су јасна чињенична стања која се могу описати у неколико речи и тврдити с поносом и уздигнуте главе, да Српска војска 1999 године, не само да није била поражена, него је с обзиром на 60-стоструко јаћег непријатеља, однела једну величанствену побjеду. И то у једној мjери колико на терену толико и психолошко моралнu pobedu, да се једна до тада невиђена војна сила нашла принуђена да са српским противником којег није било могуће поразити на самом терену, а да противник не рескира да буде потућен до ногу од српских одлучних бранилаца, НАТО био присиљен да са Београдом којег у Рамбујеу тек што за дипломатским столом потцјенивали. склопие споразум, непропустљив за било какве трикове или интерпретације које нису у духу у Куманову постигнутог споразума. Тај Споразум и неприкосновену Резолуцију СБ УН било је могуће заобићи само једним државним превратом помоћу унутрашњих фактора уз снажну подршку од истих оних спољних сила које нису успеле да земљу војним путем баце на кољена. У међувремену тај процес постигнут је у битним цртама, али не и окончан. А томе није кумовао Слободан Милошецић који са својим српским политичким и војним колегама успјео да наметне један Споразум којим је истовремено демонстрирао арогантном Западу и његовом НАТО-у, границе њеихове моћи. И јер то западњачко надувано политичко и војно криминално удружење из дазастера у Србији није никаквву лекцију научило, данас су неповратно заглибљени у авганистанској каљужи.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 10 јун 2010 05:56
Драго Стен
Да, да.А они тамо уз текст Вукадиновића све то сматрају поразом.И чини се да из војске потичу.Није величанствена али нека победа у односу на Рамбује јесте.Но тај рат са намерама да нас униште - није завршем.Он траје и тртајаће.И ми коња за трку немамо.Ово што нас пресдтсавља је парада и шарада.Оно што мислимо у овим коментарима нас збуњује и чини расутим.Или ћемо имати став, један једини и не одступати од њега или ће нас једне по једне зобати како стигну и кад стигну.Из ове несреће се мора тражити излаз ванредним средствима и идејама.За сада их не видим.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 10 јун 2010 07:08
bez reci
Sve je to lepo ali ono sto me zanima je:

Sada su nam kasarne prazne i rasprodaju se pre zato da bi potpuno nestale nego da bi se dobila pravicna naknada, imamo vojnika samo da ne zaboravimo kako vojska izgleda, vise nam je aviona palo od bombardovanja do danas nego sto ih je oborila avijacija NATO i vise je naoruzanja po otpadima nego po kasarnama.

Da li je i to delo NATO?

To smo mi i za to ne smemo da krivimo druge.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 10 јун 2010 08:18
@@
Ако данас , након свега , неко каже да се историја не понавља онда са њим дефинитивно нешто није у реду .Треба се спремити за наставак репризе али у нашој режији.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 10 јун 2010 08:18
@@
Што се резолуције 1244 тиче заиста ми није јасно како је то успело да "прође",једино логично што ми на памет пада је, да је "њима" прекид дејстава био потребнији.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 10 јун 2010 09:33
Dejan P.
Bas zato sto nisu uspeli u potpunosti da poraze srpsku vojsku,ondasnji vojni vrh se sada nalazi u Hagu.To im je zahvalnica za ono sto su uradili za ovu zemlju.Nisu na vreme shvatili da je izdaja nacionalnih interesa mnogo isplativija.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 10 јун 2010 10:27
bojan
da li je iko nasao ili naisao naneki sporazum koji su amerikanci potpisali i zatim taj isti ISPOSTOVALI?ja mislim da takvog sporazuma NEMA sto govori o ljudskosti i moralnosti takvog potpisivaca.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 10 јун 2010 14:24
Горан Јевтовић
Алал вра господине Јовановићу за инзваредан чињенични текст и часно подсећање!

Убисмо се нас неколико месецима на овом сајту тумачећи вредности и домете Кумановсњког споразума и Резолуције 1244, али је мало вајде од свега тога било.
Овако, врло лепо и "сочно" утувили сте у главу, надам се и најневернијима (као и злонамернима), да политика Србије из тог периода није била баш мачји кашаљ. Није била савршена, али била је поносна и патриотска.

А о војсци и пружању отпора НАТО-у нећу да давим поново читаоце. Тврдим одговорно (као да сам и у овом тренутку на Истуреном командом месту Пр.Корпуса у Ђаковици), а Ви сте тада свакако били информисани, већ у мају 99-те 3.Армија и Пр.корпус били су спремни за стратегијски протвудар на Албанију (због активног учешћа њене армије, база терориста, као и огромних снага и инсталација НАТО) и то до линије: Тропоја-Кукс-Елбасан, у првој етапи. Докле би се зауставили, незнам, али знам да би нањс запамтили за вејеки вјекова!

Слава погинулим херојима и хвала свима онима који су се борили за Свету српску земљу, а преживели. Хвала нашим командантима, још увек живим херојима, генералима Павковић, Лазаревићу, Лукићу, Ојданићу. Величинама којима су и душмани одали велико признање за знање, моћ, јунаштво и патриотизам!
Истим онима које је европеисана Србија испоручила Хагу, оставила их тамо да труну, а ми их полако заборављамо. Као прави, модерни Срби уосталом.
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 10 јун 2010 14:30
K.C.
Резолуција СБ УН 1244 представља докуменат од изузетног, трајног значаја за Србију.


Па изгледа да исто мишњење није "јавни сервис европске Србије"!
Ево и најавне шпице Дневника, дана 09.06.2010 тј. на годишњицу К.С.:

http://hotfile.com/dl/47474268/e6844c0/2-_09_06_2010_-__-_..mp4.html
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 10 јун 2010 15:47
Владан Ненадић, први део
ОК, што би рекли Американци, по ономе што смо учили у школи, и овоме што читамо од Ж. Јовановића, ради се као и 1914. о класичном ултиматуму – или капитулација без опаљеног метка (и окупација) или рат.

Милошевић је изабрао рат и ту нема ништа спорно. Сваки частан човек у Србији тих дана, са минимумом националне и државне одговорности, би изабрао на исти начин. Али у чему се састоји разлика између С. Милошевића и краља Александра (у то време регента или старог краља Петра, свеједно)? Где је разлика између Ојданића или Мишића, на пример?

Па у томе што су Карађорђевићи водили рачуна о опстанку и спасу државе, док је С.М. у опробаном маниру комунистичког апаратчика имао на уму само краткотрајну тактичку добит, првенствено своју, а о стратешким интересима Србије није ни размишљао. Важније му је било да сачува своју фотељу и имиџ „победника“ у рату са НАТО, него да сагледа какве све последице произилазе из потписивања Кумановског споразума. Карађорђевићи, пак, су имали на уму да Краљ, Влада и Војска, па макар и у изгнанству, представљају симболе државе (макар се у то време тако на то гледало). Исход светског рата, у шта се претворио сукоб Србије и Аустроугарске, је могао да буде само повољан по Србије, само ако постоји довољна количина стрпљења и спремности на трпљење. Милошевић очигледно није имао тај осећај, и зато ће и заузети трагично место у историји српског народа.

А да је био само мало стрпљивији! Ратни ентузијазам на Западу је већ увелико слабио, а копнена интервенција којом се толико претило је по свој прилици била само претња на папиру. Па и да је дошло до интервенције, већ после првих десетина или стотина погинулих или заробљених НАТО војника (да не говоримо о хиљадама), целокупна јавност у њиховим земљама би се дигла на ноге. Не зато што воле Србе или Србију, или им је одједном стало до морала и правде, већ зато што не желе да „њихови момци“ гину због тамо неких Албанаца. Које, притом, предводе препродавци дроге и осумњичени криминалци.
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 10 јун 2010 15:49
Владан Ненадић, други део
Да ли је на страни Срба тих дана било спремности да гину за своју земљу? Тешко је то рећи 11 година касније, али има ли грађанина Србије са мрвицом националног или државног самопоштовања који не би био спреман на било какве напоре, у ситуацији када је његова земља нападнута? Шта је то што сте спремни да учините за свој народ и своју државу?

Јављао сам се већ више пута на овим страницама са коментарима на сличне теме, али без обзира на то, поновићу још једном. Шта је то што би сваки појединац, свако од нас, бранио по сваку цену без обзира на последице и ко год да му је противник? Вероватно, породица, деца, кућа, имовина итд. Па има ли држава право на тако нешто? Има ли држава некакве светиње те врсте, и има ли она право да их брани по сваку цену? Без обзира на све?

По мом мишљењу има, и све оне људске заједнице (да не кажем државе) које су у том погледу постигле висок степен сагласности, успешно су се одупрле агресору, колико год да су њихове снаге биле несразмерне.
Препоруке:
0
0
13 четвртак, 10 јун 2010 17:13
Драго Стен
Окупио нас је и некако осоколио текст мога земљака, господина Јовановића.Наравно, слажем се са свима који веле да је он гвозденим чињеницама показао право лице тог света и обрисе пораза у Куманову .Ако не пораза онда одступања од Рамбујеа.Зар је то мало.Капитулација или признање да се бомбардовањем није успело.Успеће можда сада али онда нису.Браво Јовановићу.А оно да они нису имали муниције мени личи на српску оговарачку клону у којој све што учиниш треба обезвредити.Жао ми је што морам да се не сложим али не желим , како се овде често чини, по моделу наших политичких страначких распри, да се с човеком који је то тврдио свађам.Можда је он одиста уверен да је тако било.Али ...
Препоруке:
0
0
14 четвртак, 10 јун 2010 18:05
Svetislav Kostić
Da podsjetim! bombardovanje centra Beograda 1999. je označilo početak rata, ne samo protiv vojnih snaga Srbije, nego direktno protiv srpskog naroda.

Slijedilo je bombardovanje fabrika, rafinerija nafte, mostova, čak i bolnica i škola u udaljenim selima. Onda je došlo do bombardovanja putničkog voza.

Gađani su releji TV stanica, jer je NATO išao na to da eliminiše mogučnost svog vlastitog stanovništva da vidi učinak svoje politike na srpskom civilnom stanovništvu.

Neprestani napadi na rezervoare nafte i rafinerije van većih gradova kao što su Beograd i Niš, stvaraju ekološku katastrofu. Nuklearni stručnjaci upozoravaju da upotreba projektila sa razrijeđenim uranijumom, koji širi radioaktivnu prašinu udarom, prijeti zdravstvenom krizom koja bi mogla trajati generacijama.

Zračna armada je porasla sa 400 na 1.000 aviona, i na desetine hiljada dodatnih trupa, uglavnom američkih, su poslate u područje. Takva je situacija bila samo poslije prvog mjeseca bombardovanja.

Sve indikacije su upućivale na to da je dotadašnji nivo uništenja samo uvod onoga što je, kako se zna, usledilo. Takva mjera, uprkos poricanja od strane SAD i NATO političara, mogla je biti smišljena samo u cilju srozavanja stanovništva u jedno polu-varvarsko stanje.
Препоруке:
0
0
15 четвртак, 10 јун 2010 18:43
Svetislav Kostić
I da se ne potisne u zaborav! Nakon sto su oružane snage Srbije za svega nekoliko dana slomile otpor OVK, Vašington donosi odluku da se pozove 33.000 rezervista. Iz doga se vidilo da je to bio samo prvi korak ka pripremanju kopnenog rata. U isto vrijeme Vašington je tražio da se uklone doslovno sva ograničenja kampanji bombardovanja.

Naslovna strana Njujork tajmsa je donijela članak sa naslovom--"NATO kaže da se orijentiše na imovinu srpske elite". Međutim, otkrilo se da Njujork tajms pod takvim imovinama podrazumijeva čitavu ekonomiju Srbije Isti članak je iznio zloslutno predskazivanje stepena ljudskog i materijalnog uništenja koje se pripremalo.

Vrijedno je da se taj cijeli dio citira: "Napadanje ovih ciljeva će donijeti mnogo više civilnih žrtava, demoralisati ljude jer prouzrokovaće ozbiljne smetnje i prekid normalnog svakodnevnog života običnog srpskog stanovništva“. Takvi napadi opovrgavaju NATO-vo obrazloženje za bombardovanje: da oslabe samo vojne i policijske snage „na Kosovu“ i da to, navodno, nije bio rat protiv srpskog naroda.

Citirani redovi Njujork tajmsa jasno su pokazivali da je poslije samo mjesec dana, rat dostigao stepen jedne smišljene kampanje terora i smrti protiv civilnog stanovništva u Srbiji.

Te kada se to sve zna, i još mnogo više od toga uzme u obzir, napr. da se beogradskoj i drugoj urbanoj gospodi od uticaja na društveni i politički život zemlje, jednom reči - popelo na glavu danonočno čamiti u podrumima, na Miloševića je vršen konstantan pritisak i sa tih strana, da se na prve znake spremnosti NATO-a za kompromisnim rješenjima signališe popustljivost.

A da se ne govori o zajedničkom proglasu Đinđića i Mila Đukanovića NATO-u 9. juna 1999. u kojem stajala jedva prikrivena poruka da se nastavi sa bombardovanjem, po devizi – što gore, to bolje.
Препоруке:
0
0
16 петак, 11 јун 2010 13:49
Мирослав Ђукић
Одлични интервју са г. Ж.Јовановићем ме је навео да вама и свим читаоцима НСПМ предложим следеће:
Приликом именовања „премијера Косова“ Хашима Тачија, његове „владе“, „министара“ и „државе“, будимо мудри! Ставили ми уз њихове титуле наводнике, или скраћеницу тзв. свеједно је, признали смо им на некакав начин својство и тако територијализовали проблем. Сетимо се, како Запад (САД & друштво) од почетка и доследно зову РСК, Републику Српску, Владе, премијере, председнике и министре ове наше две државе? Да ли и дан-данас Радована Караџића зову бившим председником Републике Српске, или га зову „лидером босанских Срба“ (као да би икада допао Хага, да је и тренутак желео да буде то)? Западни медији, званичници, упорно говоре о „хрватским Србима“, „босанским Србима“, понекад и о „побуњеним босанским Србима“. С друге стране, националне мањине и њихова вођства у Србији се упорно територијално одређују: „косовски Албанци“, „војвођански Мађари“ „санџачки Муслимани/Бошњаци и сл. Све ово уз наш пристанак и сарадњу, на жалост.

Предлажем да, ма како то из прве делује чудно, да Хашима Тачија именујемо као: „лидера СРПСКИХ Албанаца“ (алтернативно и: „СРБИЈАНСКИХ“), или као: „лидера побуњених СРПСКИХ Албанаца“. Доследно томе, „влада“ у Приштини би се звала: Вође СРПСКИХ Албанаца“, или „руководство побуљених СРПСКИХ Албанаца“. Даље, постоје у Србији „СРПСКИ Мађари“, „СРПСКИ Бошњаци“ итд. Ако почнете(мо) тако да их зовемо, биће ппротеста, али то лако можемо да одбранимо позивањем на „свијетле узоре“ – САД и Запад. Упамтимо, НИЈЕ СВЕЈЕДНО како неког зовемо!
Препоруке:
0
0
17 петак, 11 јун 2010 15:16
Marko, Holandija
Mislim da se drzava Srbija nije odrekla rezolucije 1244 i da vrlo dobro shvata njen znacaj. Inace, zasto bi se rezolucija 1244 nalazila u preambuli naseg ustava? Ako je ista pametno uradio Kostunica, onda je to donosenje novog ustava po kojem je Srbija drzava Srba i ostalih njenih gradjana (a ne drzava svih njenih gradjana, kao sto je Milosevic voleo da kaze) i po kojem je Kosmet sastavni deo Srbije, upravo po toj cuvenoj rezoluciji 1244.
Znam da je bilo koji ugovor postignut pretnjom ('bombardovacemo vas') ili pritiskom (faktickim bombardovanjem) nevazeci po medjunarodnom pravu, pa se pitam kakav je zapravo stutus Kumanoskog sporazuma u tom pogledu. Drugim recima, da li je SRJ potpisala Kumanovski sporazum svojom voljom?
Препоруке:
0
0
18 петак, 11 јун 2010 17:30
Svetislav Kostić
@ Za Мирославa Ђукићa - jedno veliko i debelo BRAVO! Imena su i stvorena da bi se pomoću njih označavali ljudi. (Nomina significandorumhominium gratia reperta sunt)

Ili: Nomina sunt konseque ntia = nazivi su posledica stvari!

Dakle; ako se Šiptari i njihova javna glasila služe imenima. nazivima i pojmovima kada je u pitanju od Srbije uzurpirana i medjunarodnim pravom priznata i "uknjižena" svojina - onda to uzurpatorima i njihovim mentorima služi cilju da ta imena, nazivi i pojmovi - stvore fakte i postanu presedan.

Medjutim, tako dugo dok se ti verbalni, pisani i u javnosti objavljivani vokabulari od pogodjene i pokradene strane ne prihvate, nego naprotiv za negiranje odgovarajućim verbalnim ili gramatičkim pravilima odbacuju - pljačkašima i njihovim pomagačima daje se jasno na znanje da riječ može samo da bude o jednom provizorijumu koji nema šanse da ikada bude i ozvanićen, tako dugo dok oštećena strana sama ne prizna javno i po mejunarodnimm normama predviđenoj proceduri. Nažalost, većina medija u Srbiji - ali ne i u Republici Srpskoj - prihvataju olako ako čak ne i namjerno na mig "Vrhovnog" komandanta najpre svoje lične "Dvorske garde", i zapovjednika svih koji u službi i navodno u "odbrani" srpske otadžbine smiju ili bi morali da nose vatreno oružje. O NVO finansiranih što iz mršavog budžeta Srbije što od Soroša i sličnih "fondacija" - da se govori.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер