четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Драмска пауза око Војводине

Kоментари (24) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 04 март 2009 21:35
Timok
Sve je tako.
A ako ode Vojvodina neko ce hteti da uzme i Sandzak, a o Istocnoj Srbiji da ne govorimo. Tu ima tek apetita svakojakih...
Препоруке:
0
0
2 среда, 04 март 2009 23:29
Вања
Браво!!
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 05 март 2009 01:49
Здравко
Људи, да вам је ико почетком деведесетих рекао да ће Косово прогласити независност и да ће га признати све релевантне западне земље и да фактички неће бити у саставу Србије, прогласили би сте га лудим. Данас је то факат! Данас је то чињеница! План је једноставан, разрађен и у оперативној фази. Од Србије још треба одвалити Војводину и Санџак, вјеру народа у цркву и војску свести испод 20 посто и убити сваку вољу и наду да се боримо за истину. У надирању према Русији, у позадини се не смије оставити никаква острва или џепови гдје би се неко могао побунити. Срби као велики, ајмо рећи, симпатизери Руса требају бити сатрвени. Јер ништа се не смије препустити случају, протестантски праматизам је чудо једно! Зато је Шешељ на западу луђак а Наташа Кандић паметна!
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 05 март 2009 10:53
Курјак
Одлична анализа и одлично формулисан закључак.
Уколико нам је дозвољено да приметимо један од текстова аутора који се издваја јасним стилом. Избрушен текст.
Ко јасно мисли јасно и пише.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 05 март 2009 15:23
marko
Zanimljivo je to kako Vam kršenje Ustava ne smeta kada Vam ide u korist. Po Ustavu, Skupština Vojvodine je imala rok od 90 dana nakon konstituisanja da usvoji Statut i pošalje ga u republički parlament. Ona je to uradila nakon javne rasprave. Narodna skupština treba da na taj dokument da saglasnost i to je kraj. Ustav niti Zakon za sprovođenje Ustava ne predviđaju nikakav referendum, izbornu kampanju niti bilo šta slično ni u Vojvodini niti u Srbiji, tako da bi to bilo u direktnoj suprotnosti sa Ustavom.
Zanimljivo je i kako niko nije tražio izjašnjavanje građana kada je Slobodan Milošević ukinuo nadležnosti pokrajinama, iako je u tom momentu takav potez bio protiustavan.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 05 март 2009 16:48
vlada
Novi Sad, Beograd -- Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši i nekoliko funkcionera raznih stranaka dobili su preteće pismo zbog statuta Vojvodine.

U pismu se navodi da će biti "osuđeni na smrt" ukoliko se usvoji Statut Vojvodine, saopštio je Egerešijev kabinet. Pismo su potpisale nepoznate organizacije Jugoslovenski patriotski savez, Patriotski savez Srbije, Mađarski patriotski savez i Vojvođanski savez patriota.

Pretnje smrću upućene su i predsedniku Saveza vojvođanskih Mađara Ištvanu Pastoru, predsedniku Lige socijademokrata Vojvodine Nenadu Čanku, predsedniku Pokrajinskog odbora Demokratske stranke Dušanu Elezoviću, predsedniku Pokrajinskog odbora Socijalističke partije Srbije Dušanu Bajatoviću.


Hoce li NSPM prozboriti i o ovome?
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 05 март 2009 17:13
Сремица, Сремица
Драмска пауза је настала из два разлога:
1. Европа има својих брига и није јој до нових сукоба "на овим просторима", те с тога мање жустро подупире своје пулене;
2. Отпор Русије новој држави на путу Јужног тока. После искуства са Динкићем не треба јој још један Пајтић.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 05 март 2009 17:38
Новосађанка
@marko: Занимљиво је, marko, такође, како се војвођанске сепаратистичке перјанице данас позивају на републички устав који ономад нису подржале. Шта кажете на то?
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 05 март 2009 19:00
Стева Надрљански
А колико је све ово од почетка било "поштено" говори чињеница да статут Војводине нити једна од релевантних странака није имала у свом предизборном програму, као и да је ствар око постојања статута чувана у тајности и проваљена преко једних новина, после чега је такође владала тишина у круговима власти, док нису смислили како ће заједнички да наступе пред јавношћу. Морам да признам да сам у том тренутку био убеђен да тзв. јавност, после гужве око Косова и Метохије, неће имати снаге да се узбуђује око тога, кад не лези враже - ипак се подиже прашина. Могли бисмо мало чешће да имамо ове јавне расправе по разним питањима, ваљда се и то подразумева под појмом демократије, а не само повремено убацивање листића у (углавном ћораве) кутије.
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 05 март 2009 19:01
А. Павић
@Марко
Да цитирам Душана Ковачева у вези тога шта је "јавна расправа":
Израда тако озбиљног акта као што је Статут једне аутономне покрајине у демократском друштву којим влада право, а не рецимо шоу бизнис, изгледа овако: Најпре се у оквиру референтних научних установа окупи комисија чији састав чине високи представници одговарајуће струке, пре свега уставноправне. Затим та скупштина израђује предлог акта, по правилнику комисије који утврђује правила њеног рада. Током свог рада, она редовно и периодично треба да обавештава јавност путем јавних медија, помоћу којих се води јавна расправа на разним нивоима демократске публике о теми предлога. Потом се завршени текст предлога ове комисије достави одговарајућим радним телима скупштине Аутономне покрајине, која га формално – правно уобличавају и усклађују према вишим правним актима (Уставом Србије и законима). Тада се, као формални предлог Статута подноси на усвајање републичкој Скупштини, која такође овај акт разматра у својим надлежним телима, усклађује с прописима, да би на крају, након расправе на седници Скупштине и разматрања евентуалних амандмана, предлог усвојила или одбила."

А зашто Коалиција за европску Србију није објавила своје намере у предизборној кампањи је питање на које се одговор сам по себи намеће - зато што нису смели. Е зато је неопходно ново народно изјашњавање, где ће карте бити отворене на почетку, а не на крају.
А о Милошевићу и његовом мењању Брозовог нелегитимног устава не вреди ни дискутовати у контексту било чега што има везе са демократијом.
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 05 март 2009 22:26
Неофит77
Чанак и та дружина којој наводно прете је само гомила маргиналаца који хоће опет да буду у жижи јавности.
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 05 март 2009 23:17
aleksandar
Za Marka.
Taj Titov Ustav na koji se pozivas, je bezvredan.
Govoris o ustavnosti polozaja pokrajina u Titovom rezimu.
Cepanje Srbije i njeno svodjenje na pasaluk 1974. godine je odraz te navodne ustavnosti na koju se pozivas.
Ukidanje drzavnosti takozvane pokrajine Vojvodine je jedini dobar potez Slobodana Milosevica.
Препоруке:
0
0
13 петак, 06 март 2009 13:53
marko
Titov ustav je možda bezvredan sada, ali je u tom momentu bio na snazi. A, što se tiče predizborne kampanje i namera oko Statuta, nakon usvajanja Ustava u zakonu za njegovo sprovođenje jasno stoji da je neophodno raspisivanje izbora na svim nivoima. Takođe, u tom zakonu stoji i da nova pokrajinska administracija mora da donese novi Statut. Tako da je svakom dobronamernom jasno da je usvajanje statuta bio jedan od ustavnih zadataka nove pokrajinske administracije. A to što o tome nisu pričali u izbornoj kampanji, morate pitati nekoga od njih. Ja na izborima nisam učestvovao (sem kao glasač) te nisam mogao ni da utičem na kampanje pojedinih političkih opcija.
Poštovanje Ustava i zakona je obaveza svakog građanina, ma koliko se pri tom ne slagali sa pojedinim rešenjima. Ja sam poslušao pozive LDP i LSV na bojkot ustava, ali sada kada je na snazi moram da ga poštujem i pozivam se na njega kada ga oni koji su ga usvojili krše ili zaobilaze.
Kada bude glasanje za neki drugi ustav, takođe ću saslušati različite stavove pa nakon toga odlučiti da li da ga bojkotujem ili podržim. Mislim da je to ispravan način. A onima kojima se ne sviđa što je Vojvodina sada maksimalno iskoristila ustavna rešenja, mogu da poručim da su možda i oni mogli da bojkotuju ustav, pa se možda napravio neki normalan.
Препоруке:
0
0
14 петак, 06 март 2009 15:09
racel
Po obicaju, odlican tekst.Pitam se zasto uopste postoji po0krajina Vojvodina, kada je tamo vecinsko stanovnistvo srpsko.Smatram da je treba pod hitno ukinuti jer njen i dalji nastavak cini dalju razgradnju srpskog bica i nestanak Srbije.Takode treba ove zagovornike odvajanja Vojvodine pod hitno sudski procesuirati, jer hoce opet gradanski rat, a oni ce po obicaju da se izvuku sa ogromnim bogatstvom.Ovako misli jedna brizna majka, rodoljub ciji su preci mnogo loseg iskusili od takvih kao sto su sada ovi na vlasti. Ако је Egeresiju potrebna bas takva pomoc, nama, obicnom narodu to nije potrebno.Dajte nam malo mira i spokojstva da bar jednu generacuju izvedemo na miru i u miru.I jos, neka nas pitaju i za Evropsku uniju, jer vecina nas je protiv puzanja u nju, ovako nam je bolje.
Препоруке:
0
0
15 петак, 06 март 2009 22:02
aleksandar
Za Marka.
Ako si bas takav legalista da ti je i Titov Ustav bio vazeci, kako kazes, onda da ti kazem i ovo.
Formalno, nije Milosevic kako kazes ukinuo takozvanu autonomiju Vojvodine, i te promene nisu ucinjene protivustavno.
Sama tadasnja takozvana pokrajinska skupstina je o tome odlucivala i donela odluku, a kasnije su te odluke i promene pretocene u novi Ustav Srbije.
Dakle, formalno pravno promene koje su dovele do ukidanja drzavnosti tadasnje takozvane Titove Socijalisticke autonomne pokrajine Vojvodine su u svemu donete u skladu sa tada vazecom procedurom i tada vazecim Ustavom.
Ergo, nista tu nije bilo protivustavno. Da se zna.
P.S. Bas je lepo kada se simpatizeri LDPa i LSVa pozivaju na ustavnost.
Препоруке:
0
0
16 субота, 07 март 2009 12:08
titic
Nije cudo sto se LDP-ovci pozivaju na Titov ustav, pa oni su svi izasli ispod njegovog sinjela. Juce internacionalci, danas evroatlantisti...
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 09 март 2009 13:17
marko
@Aleksandra

Istina je da je do promena došlo na način na koji ste opisali. To ne mogu, niti želim da osporim. Međutim, ono što je sporno je da je svemu tom prethodila takozvana "Jogurt revolucija" u kojoj su smenjeni svi takozvani autonomaški kadrovi. Na njihovo mesto su postavljeni oni koji su bili lojalni Slobodanu Miloševiću. Nakon toga svaka promena može se nazvati legalnom, jer su glasali po diktatu gazde iz BGD. Međutim, to ne umanjuje njihovu krivicu niti se može zvati ikako drugačije osim PUČEM! I Vi i ja znamo da sam u pravu. Jedino mi nije jasno kako uspevate da pređete preko takve stvari i kako Vam ne smeta što je neko nešto sproveo na silu, uprkos zakonima i na kraju kraje va moralnim normama.
To što sam poslušao pozive LDP i LSV za bojkot Ustava ne znači da sam njihov simpatizer, niti želim da branim njihovu politiku. Na predsedničkim izborima sam glasao za Ištvana Pastora. Da li je to loše i da li sam zbog toga manje vredan nego neko ko glasa "nacionalno ispravno"? Da li zbog toga ne smem da ovde ostavim svoj komentar, a da me narednih 15 čitalaca ne napadne? Ja ipak nisam adresa na koju treba da iskaljujete svoje nezadovoljstvo, pošto nemam nikakve veze sa politikom niti funkcionisanjem države na bilo koji način.
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 09 март 2009 20:31
aleksandar
Marko, Marko.
I danasnjem rezimu je prethodio peti oktobar, pa ne verujem da ovo sada nazivas glasanjem kako gazda kaze, a peti oktobar pucem.
Ono gde se ti i ja ne slazemo je to sto ti neces da shvatis da je zapravo Ustav iz 1974. bio nasilan i nametnut. Ako za jogurt revoluciju kazes da je posle nje bilo kako gazda kaze, sta kazes na 1974. Ko je tada bio gazda. Znas ti dobro ko je bio gazda i po cijem naredjenju je donet taj Ustav koji je nasu zemlju Srbiju podelio na tri suprotstavljena dela. Da li se narod u Srbiji tada demokratski izjasnjavao na diktat Tita, hrvatskih i autonomaskih komunista da se Srbija podeli na takozvane pokrajine. Da li je bilo referenduma 1974. Nije Marko. Pa o cemu onda govoris. Kada Tito donosi antisrpske odluke onda je u redu, kad Sloba ponistava te antisrpske odluke onda nije.
Ono sto ti Marko neces da vidis je sto je nasa drzava nasilno, nevidjenom podloscu i nevidjenom izdajom, jedina od svih tzv. Republika u SFRJ pocepana a na njenoj teritoriji su nastale de fakto tri drzave.
Inicirajuci promene u kojima je ukinuta drzavnost takozvanih socijalistickih autnomnih pokrajina, Slobodan Milosevic i jogurt revolucija su zapravo samo ponistili to duboko protivpravno stanje.
Slobodno ti izrazavaj svoje stanoviste i slusaj savete LDPa i LSVa, ali se ipak u pauzama zapitaj zasto takozvane pokrajine nisu formirane u tadasnjoj Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini nego samo u Srbiji. Zasto je samo Srbija obogacena takvim, kako si ti ubedjen, demokratskim cinom jednog nadasve demokratskog Titovog Ustava iz 1974. godine.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 10 март 2009 09:17
А. Павић
На Александров коментар и одговор Марку немам шта да додам - осим можда опаску да је првобитно насиље над српском државношћу учињено још 1945. из чега је и произишло уставно насиље из 1974. И хвала свима на коментарима.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 10 март 2009 12:43
marko
1974. godine još nisam bio rođen, tako da nemam nameru da branim nešto u šta nisam siguran 100 odsto. Ali sam 100 odsto siguran da je Vojvodina postojala pre 1974. čak i mnogo pre 1945, pa bi tu možda mogao biti odgovor na pitanje otkud ona kao pokrajina u Srbiji, dok u ostalim republikama nije bilo pokrajina.
Takođe, jedan od najvećih problema u ovoj državi upravo jeste stalno gledanje u prošlost. Ne zalažem se za vraćanje Ustava iz 1974. niti položaja Vojvodine koji je tada imala. Ali da li stvarno ne možete da shvatite da je ova država slaba i nerazvijena upravo zbog jakog centralizma. I tu ne mislim samo na Vojvodinu. Siguran sam da ministarstvo u Beogradu, ma koliko to zaista želelo, ne može da bude upoznato sa pravom situacijom u nekom delu Srbije, recimo u okolini Vranja. Ljudi iz tog regiona mnogo bolje znaju šta im treba i ne vidim zbog čega ne bi imali mogućnost da se na neki način deo odlučivanja prebaci na njih. Udruživanjem nekoliko opština ili stvaranjem nekog novog regiona. Onda bi i građani, ako se stvari ne poprave imali kome da se žale i na koga da vrše pritisak, a ne bi dežurni krivac bio Beograd.
Jučerašnji Dnevnik je objavio kako će Vršac biti prvi grad iz Srbije koji će svoju kancelariju dobiti u Briselu. Nisam video da se bilo ko od dežurnih dušebrižnika zabrinutih za opstanak srpstva oglasio po tom pitanju. Otvaranje kancelarije su najavili i Kragujevac i Niš, ali oni su verovatno dobili nekakav sertifikat srpstva pa nije potrebno komentarisati njihove namere.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 10 март 2009 14:37
Милорад
Борите се писаном речју, драга браћо Срби, против вјетрова са сјеверозапада и динарских планина, који све јаче пире у образ Србина.
Као што је у тој борби све је дозвољено, њима, а ко би онда забранио нама. Уједините се, јер пречег посла нема, да поново закаснили неби.
Немојте да вас марксисти у ђедовим шињелима надјачају.Они се само у чопору оглашавају, што се може и на овим страницама видјети.
Поздрав из Републике Српске.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 10 март 2009 15:18
Стева Надрљански
Једина "Војводина" која је постојала пре комунистичке творевине тог назива, била је она која је успостављена 1849. и трајала до 1860, а звала се "Војводство Србија и Тамишки Банат" (подвлачим: "Војводство Србија"). Цела сличност се завршава у тих неколико првих слова, све остало је сасвим различито: територија није иста, седиште није исто, управа скроз различита, држава сасвим друга, историјско-политички контекст без икаквих сличности са стањем данашње аутономне покрајине. Најважније од свега јесте да је "Војводство Србија" био искључиво српски национални пројекат (дакле, апсолутно различито од овог што данас имамо), иако је постојање тог војводства било само формално. Додуше, у свести Срба оно је оставило великог трага, јер је крајњи циљ био уједињење са Србијом, што се 1918. и десило. Међутим, подвлачим: те године није "Војводина прикључена Србији", најпре што никакве Војводине тад није било, а онда и стога што се није одједном прикључила цела "Војводина", нити су то све области (Срем, Банат, Бачка, Барања) учиниле на исти начин. Војводина није постојала као било каква засебна јединица ни пре Другог светског рата. Дакле, њено постојање је цементирано вољом комунистичких власти, за коју је документовано да је имала антисрпске намере утемељене у коминтерновској перцепцији Србије. Ето одакле потиче "војвођански идентитет" и колико траје њена парадржавност.
П.С. Лоша централизација Србије неће се излечити другом централизацијом, тј. новосадизацијом АП Војводине. Потребна је мало друкчија техника коју нам аутономаши тренутно не нуде.
Препоруке:
0
0
23 уторак, 10 март 2009 16:18
александар
Марко, Марко, ево мене опет, још само једном, пошто нема смисла са тобом даље расправљати. Не вреди говорити оном који не, жели да чује.
Пошто си сто посто сигуран да је такозвана "Војводина" постојала и пре 1945. године, а ти, понављам у паузама слушања савета ЛДП-а и ЛСВ-а (који су једино као вредни Титови сирочићи и могли да ти дају такву генијалну информацију), то провери читајући историјске књиге. Не мора то да буде наша српска историја, нађи стране изворе, па ми нађи "Војводину" која је постојала пре 1945. Посебно у историји нађи такозвану "Војводину" која је имала потпуну "судску, законодавну и извршну власт", односно државу, што у суштини желе твоји саветници.
Марко, Марко, постојало је у деветнаестом веку кратко време Српско војводство, али то није оно што призивају и на шта се позивају твоји саветници из ЛДП-а и ЛСВ-а. Они се гнушају свега што има префикс Српско. Заправо би твоји саветници радо да забораве и избришу из историје то Српско војводство, а преферирају поновно успостављање њихове никад прежаљене Аустро Угарске.
Не ради се овде Марко и централизацији и децентрализацији. То је само лажна дилема. Овде се ради о томе да твоји саветници хоће државу, јер судска, извршна и законодавна власт јесу атрибути државности и на њима почива свака држава. Случајно сам учени правник, али ако мени не верујеш, а ти питај неког другог правника. А успостављање државности такозване покрајине, мој Марко, није децентрализација, већ цепање наше земље Србије.
Ено онај твој саветник за Устав Чанак пре неки дан поново тражи успостављање "Републике Војводине". Исто хоће и сироти Чедица. Да ли заиста мислиш да је то децентрализација. Очигледно си млад човек, и искрено ми је жао што аргументи у оваквим случајевима никада не помажу. Покушај да схватиш да волети, чувати, бранити своју земљу,не дозволити да се твоја земља даље распарчава, чувати идентитет и духовно јединство свог народа, поштовати своју и туђу традицију није никакав национализам ни фашизам.
Препоруке:
0
0
24 среда, 11 март 2009 23:18
Љиља НС
Чанак опет ѕачепио нос.
Тиме хоће да каже да је он бољи од оних других.Међутим...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер