недеља, 26. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Европа све даље?

Kоментари (32) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 03 јул 2010 12:05
Deyan
Bilo bi bolje da se Srbija osloni na svoje noge , nego da trazi pomoc okolo i zaduziva se do guse ...
Od 4.000.000 Srba u svijetu koliko se procjenjuje, bar 1/4 bih se vratilo kuci ukoliko bi bili uslovi.
A ti uslovi su da se tim ljudima omoguci rad i posten zakon bez kojekakvih veza , pa da mogu ulagat u svoju zemlju...
Tako bi bilo bolje "prikupiti" sve sta se moze , te tim ljudima dati da bez poreza 1-3god rade i da otvaraju nova radna mjesta ...a kada se poslovi "razrade" da se pocne sa ubiranjem poreza drzavi ...
Ovako, se samo sakati kompletno svi od radnika , poslodavca i drzave ...

I jos jedna napomena , "emigraciju" nedaju zemlje u kojima zive , jer zamislite koliko bi one izgubile kapitala i to cistog novca kada bi dozvolile da se Srbi vrate u otazbinu. Zato oni destabilizuju Srbiju u drze je pod stalnim pritiskom razno raznih sukoba i sl.
Препоруке:
0
0
2 субота, 03 јул 2010 12:07
Jasna
Kakva demagogija!
Vucetic govori o produzenju roka,za prijem u EU,uz mudru i tome slicno politiku(ne znam kome se obraca valjda ovim mudrim politicarima na vlasti),uz ispunjenje starih(hapsenje,priznanje nezavinosti Kosova...) i novih uslova,( revizija reforme pravosudja),koju je mudra politika na vlasti sprovela.
Vucetic govori o produzenju roka,uz mudru politiku(ma sta to znacilo)
Angela Merkel tvrdi drugacije...
Препоруке:
0
0
3 субота, 03 јул 2010 12:14
Неофит77
О чему овај? Представља највећа понижења која ова власт приређује Србији као неку победу и мудру политику. Како иде време схватам да се у медијском простору ништа није променило од времена Милошевића, и даље се по медијима провлаче ликови које наше највеће поразе представљају као грандиозне победе.
Препоруке:
0
0
4 субота, 03 јул 2010 12:29
Mladen Šipka
Danas smo dalje od EU ( uz podršku svih stubove, najevropljana, i svega i svačega naj a uz obaveznu mantru EU ), što je sjajan rezultat ove porevropske vlade ( čiji je najveći problem po rečima eksperta koji to nije,a ujedno i ministra sa katastrofalnim rezulatatima za srpsku privredu i zaposlenost, loša opozicija ).Sutra ćemo biti još dalje od EU nego danas, a mnogo dalje nego za vreme vlade Koštunice. Pri tome se i svakim danom malčice gore žive, manje proizvodi,više zadužuje i praznogovori. Gde je tu odgovornost vladajuće proevropske koalicije i lidera demokratije na Balkanu?
Препоруке:
0
0
5 субота, 03 јул 2010 12:38
Cernisevski
Европа све даље?
- Iskreno se nadam...kao i da ce u dogledno vreme sasvim nestati sa horizonta.
Препоруке:
0
0
6 субота, 03 јул 2010 12:56
Јасна Симоновић
"Путуј Европо и немој више чекаи на нас", прва ми је асоцијација на овај текст...А кад Европа стигне тамо где треба можда ће се изненадити да смо већ тамо...Баш како то "нама" доликује, као "пали с Марса", "растегнути од Токија", "јадни православни Хришћани", "небески народ", "југоносталгичари" или једноставно српски довитљивци...свеједно...
Препоруке:
0
0
7 субота, 03 јул 2010 13:30
nataša
Šta li njemu znači reč pragmatski?
Moguće da se radi o preformulaciji, pa umesto da kaže prihvatanje diktata da se prizna Kosovo, ali ne deklarativo, jer deklarativno priznanje ili nepriznanje ništa ne znači, nego suštinsko priznavanje, koristi od ranije izraubovan termin pragmatičan.
U srpskoj političkoj praksi pragmatičnost znači stavljanje normi, ideoloških i zakonskih u drugi plan, odnosno prihvatanje neke štete, a neku praktičnu korist u prvi plan, s tim da je šteta očigledna, a korist nije.
U tradiciji ne samo ovih "vlasti" već i svih dugih, a Vučetić je pripadao svim vlastima koje su bile u Srbiji za njegovog života, je da se nevidljiva, nedokaziva, nemoguća, ni od koga obećana, izmišljena buduća korist, kao razlog za vidljivu i nesumnjivu štetu preimenuje u neku misterioznu pragmatičnost.
Prevara, eto šta je.
Препоруке:
0
0
8 субота, 03 јул 2010 13:42
nikola
Sve ovo oko ulaska u EUme podseca na ono kada je lisica isla zaovnom i cekala da mu otpadu m... i naravno nije docekala vec je crkla od gladi.Zutima prica o EU sluzi da opstanu na vlasti.
Препоруке:
0
0
9 субота, 03 јул 2010 15:13
au mile
Fantastičan primer kako ispisati punu stranicu a ništa novo ne reći, i ne dati bilo kakav stav.
Препоруке:
0
0
10 субота, 03 јул 2010 16:46
Небојша П
Да и с г. Вучетић обраћа нама или својим другарима из дос-а, којима се прикључио кад су дошли на власт...Један од ретких Слобиних, који је остао високо кад је дошао дос.

Да га подсетим шта беше 2002-е године: Ђинђић избаци из скупштине све коштуњаве посланике, иако је ВК био носилац листе. Нисам обожавалац лика и дела ВК, али је био највећи апсурд да нема његове странке у скупштини, и у власти коју је управо он устоличио.
И сад ДСС потегне Уставни суд. И, Вучетић, као предедник тог УС, каже да је то по уставу, и да посланици ДСС емау шта да траже у скупштини.

Али се потом некако договоре ВК и ЗЂ, да му врати мандате, а заузврат да ови не обарају владу и још пар неких погодби.
Да је тада г. Вучетић имао имало дигнтета, рекао би: Чекајте људи! Није премијер надлежан да узима или враћа мандате, зна се ко то ради. И ако сам ја, као предедник УС рекао да они не буду у скупштини, онда има да не буду тамо. На шта вама личи уставни суд?".

Био би морални ин да је поднео оставку, макар декларативно, да тиме покаже противљење силовању права од стране политике.
Јок. Господин СВ је ћутао.
Препоруке:
0
0
11 субота, 03 јул 2010 17:00
Драган
Докле браћо о Европи кад та стара .. нас неће,и што би се онда гурали у њу. А о овима што сад паметују не вреди размишљати.Удворичка власт губи компас и да се окрену онима који нас хоће упорно срљају у Евронедођију.Дакле усе и у своје кљусе а владјућа менажерија је себи пронашла место у Европи мислим у њеним институцијама па са све мислиоцима са Б92 ура са пасошима са шенгеном освајајте ту празнину.
Препоруке:
0
0
12 субота, 03 јул 2010 17:20
Гаврило
Другим речима треба смањити поприличан бирократски апарат везан за послове ЕУ интеграција који нам је наметнула ЕУ.
Није реч о малом износу јер су инвестиције у институцијама за придруживање ЕУ у виду разних агенција, канцеларија, итд. мере десетинама ако не и стотинама милиона ЕУРа годишње.
Оно што треба да остане је оперативна резерва (институти и факултети који ће пратити дешавања у ЕУ) и евентуално једна мања група од пар људи на нивоу Владе Републике Србије као тело задужено за неформалне и евентуално понеки формални контакт.
Такође треба се манути разних донација и предприступних фондова јер они ангажују поприлични бирократски апарат са релативно скромним резултатима.
Уколико ЕУ сматра да треба да будемо у њој нека јасно прецизира фер и поштене услове а не уцењивање.
Ах да не заборавим.
Сви ови пројекти помоћи ЕУ Србији су неискрени. Погледајте службено писмо у оквиру тих пројеката. Углавном се користи латиница. Учешће државних органа у тим пројектима је злоупотреба јавних средстава јер се не поштује Устав Републике Србије.
Грађани Србије нису дужни да плаћају имплементацију хрватске културне политике у Србији. Или је имплементација хрватске културне политике у Србији један од тајних услова за прикључење ЕУ.

Нека нам мото буде:
Поштоваћемо ЕУ како она нас поштује.
Ни мање али ни више.
Препоруке:
0
0
13 субота, 03 јул 2010 17:35
Еразмо
Сећам се господина В. у свим његовим издањима - човек за сва времена!
Препоруке:
0
0
14 субота, 03 јул 2010 17:44
Mile
......I iznova Evropsku Uniju nazivaju Evropom! I iznova kiptim od besa! Unija je rođena grbava, a što se grbo rodi.......
Препоруке:
0
0
15 субота, 03 јул 2010 18:29
jakov
ne lipši magarče do zelene trave...
Препоруке:
0
0
16 субота, 03 јул 2010 18:57
drago.ca
I ovaj covek je bio predsednik Ustavnog Suda Srbije????
Препоруке:
0
0
17 недеља, 04 јул 2010 00:27
Vladimir
Gospodin SV bi trebao da uziva u (ne) zasluzenoj penzijici, a ne da pokusava, kvaziintelektualnim kalkulacijama, da nam usdjuje neke promasene stavove, i lize rane pogresne politike.

EU histerija je zavrsena, planovi su pali u vodu. "Oni" planovi, gde cemo da zivimo od kredita i donacija dok se ne uvalimo jedno 200 milijardi u bulu, pa cemo vec nesto smisliti.

Doticni plan se ZNAO i 5. oktobra, i radilo se, zdusno, na realizaciji priliva i kontrole novca. Kontrole u smislu, kojim "elitama" ce biti dostupan.

Elem, nema vise fals novca, a sta nam je ciniti, zavisi od ludosti birokratije, koja mora sama sebi da amputira velike i vitalne delove, a eventualni, novopristigli novac bi morao biti upotrebljen za infrastrukturu i podizanje kvaliteta zivota..i u slucaju da pocnemo da licimo na Luksemburg, ili Belgiju, bicemo instant uclanjeni u EU

Ali, to ce se dogoditi...malo morgen..udbasko kos-ovska bratija ne zeli novu situaciju, lepse im je ovako, a nakupili su novca za narednih par generacija..
Препоруке:
0
0
18 недеља, 04 јул 2010 02:17
ББ један
Шта треба да се деси да би просечан гласач у Србији схватио да је Европска унија један промашен експеримент.
Препоруке:
0
0
19 недеља, 04 јул 2010 07:50
Nebojša P
Да не буде забуне: О г. Вучетићу немам лоше мишљење. Напротив, готивио сам га годинама. Мада је био у најужем стаблишменту СМ, био је толерантан и одмерен. Није спадао у оне Мирине јуришнике.
Можда је зато и био прихватљив за ДОС.
Међутим, ових 10 година досове владавине, није се претргао у покушајима да се у овој земљи, бар донекле успостави владавина права и институција.
Као што знамо, власт у вој земљи није везана за иституције система него за појединце. Прво председник Србије, па се „премести“ у председника СРЈ, па у премијера Србије, да би се опет „вратила“ у лик председника Србије.

Навео сма онај пример с апосланицима, као показатељ колико су наши владари изнад закона.

Даље, сетимо се, колико је година Србија била без Уставног суда. (А фанови „Легалисте“ ВК, нека провере колико је тај правни вакуум био заступљен у време његове владавине.

Хоћу да кажем: Као истакнути правник, Слободан Вучетић је имао превише прилика да дигне свој глас против насртаја политике на право. Можда сам необавештен, можда ми је нешто промакло, али ја не знам ни један такав његов покушај одбране права.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 04 јул 2010 07:51
Nebojša P
NASTAVAK

И сада, кад сам угледао његово име као аутора текста, очекивао сам нешто из његове струке.
Кад оно – изненађење: бави се спољном политиком.

Логичније би ми било да сам нашао његов коментар о реизбору судија.
Или о погрешности називања ратим злчинцима људи који нису правоснажно осуђени, па да нас г. Вучетић подсети на презумпцију невиности.
Или, да нас подсети да ли је правно утемељено продавати имовину неког осумњиченог, не само пре него је осуђен, макар и у одсуству, него пре почетка икаквог суђења.
Или, како је могуће да се људи осуђују на казне затвора на основу исказа заштићених сведока, а тај исти сведок оптужи и неке друге, па ником ништа.

Јер, ми не-правници знамо колико је право зван неког логичког кода нас лаика.

Значи, очекивао сам то од њега. А не текст о томе како нас Европа неће.
Јер, то што нас Еврипа неће, није правна тема.
Осим тога, то да нас Европа неће, знамо и без правника и без правног знања. Потребно је само мало здравог разума. И да слушамо тај здрави разум а не гледање у „мапе пута“.

ПС
На крају да наведем, један његов, можда небитан али значајан гест: у једној живој емисији, водитељка је уз његово име придодала тируле проф, др исл. А он ју је исправио, рекавши да он ије носилац тих звања. Показује његову скромност и неку реалност. Само требало би да, као ипак истакнути правник, барем покуша да и неке друге подсети ко су и шта су, каква су им знања, каква звања, какве функције и каква овлашћења.
Препоруке:
0
0
21 недеља, 04 јул 2010 09:27
Драган - Београд
следећи, фактички једнако важан услов приступања Србије ЕУ јесте решење статуса Косова. Водеће западне силе, пре свих САД, јасно стављају до знања Србији да било какво мишљење Међународног суда правде неће утицати на њихове одлуке о признању независности Косова. Такође, званично предочавају Србији да би инсистирање на наставку преговора о статусу Косова после одлуке Међународног суда правде „Србију одвело у ћорсокак”, односно да је сваки дан таквог инсистирања „за Србију изгубљени дан на путу ка европској будућности”. Истовремено званично снажно подржавају европску перспективу Косова и његов независни пут ка ЕУ. Тиме су САД и ЕУ фактички сасвим напустиле свој доскорашњи званични став да су европски пут Србије и решење статуса Косова два одвојена процеса.

Један од снажних захтева које ЕУ упућује Србији јесте помирење и успостављање свестране сарадње и добросуседских односа са земљама западног Балкана, укључујући и Косово. Тиме се врши додатни притисак на Србију кад је реч о решењу косовског питања. У току ове године дошло је до низа позитивних иницијатива, пре свега од стране председника Тадића, да се тај захтев Европе у што већој мери испуни јер је од животног интереса за Србију.
На путу ка Европи пред Србијом је и низ других важних услова. Један од њих је довршење процеса друштвених, пре свега правних и економских реформи. Ту је и решење спорних питања граница (при чему се фактички мисли и на границе са Косовом),



Да ли су жуто-црвени признали Косово, само нас још о томе нису обавестили?
Препоруке:
0
0
22 недеља, 04 јул 2010 13:35
XY@Nebojša P
Постоје људи који имају прођу у свим временима и свим режимима - па и у Мирином. Не знам да ли је толеранција прави назив за ту појаву.
Препоруке:
0
0
23 недеља, 04 јул 2010 14:23
Nebojša P
За XY да појасним, мада и нема потребе: Толеранцију сам поменуо смислу да збиља није био један од оних "орлова", иако је био врло, врло високо. Многи се не сећају да је био противкандидат Слоби за изборе,наравно у оквиру сте апртије,са Кертесом и проф. М Ђрђевићем.

А наравно, не кријем шта мислим о његовој "прилагодљивости".
Некако га сврставам у исту групу са пуковником Љубодргаом Стојаидновићем и М Ницовићем.Сваки у својој области био црвен, па сад жут или која је већ боја у моди.

И опет кажем да би требало да мало прича о непостојањеу права у овој држави, а не да нам отвара очи по питању ЕУ.

Или је можда осетио пропаст те коцепције? Па се на време поново прешалтава.

Хајде да се кладимо да ће ускоро да се и он учлани код Томе жутоточивог.
Препоруке:
0
0
24 недеља, 04 јул 2010 17:20
Скромност

Да не буде забуне: О г. Вучетићу немам лоше мишљење. Напротив, готивио сам га годинама.

Из свега осталог, видимо да је Вучетић готивљен ради своје "скромности" и што "није спадао у оне Мирине јуришнике".
Очигледно, скроман је и Дејан!
Препоруке:
0
0
25 недеља, 04 јул 2010 23:37
XY
Да, може се очекивати да се "прилагодљиви" Вучетић ускоро учлани код Томе, шампиона "прилагодљивости".
Препоруке:
0
0
26 понедељак, 05 јул 2010 01:18
Светислав Костић
Европа све даље? Од кога или од чега? Од Србије или било које друге европске земље, не може да се односи та неадекватна формулација. Ако је Европа од неког или нечег далеко, онда је то Аустралија или она вашингтонска Америка.

Европа, додуше, све је даље од саме себе и од властитих прокламованих вредности. Европа и Србија би можда и остале Европа, када Европа и Југославија са Србијом не само у Европи биле, него и европскије биле, него што су то данас. Но, Европска унија јесте у Европи, али Европска уније због тога није задуги исто што и Европа.

Тако дуго док Србија није дио једне накарадне творевине као што је то ван сумње Европска унија, Србија је, каква год била, још увијек једна земља у европи и европскија од ове бриселске. Управо зато што није у Европскокј унији у којој су приоритетно оне земље унутар Европе које су ратовале на страни Осовинме и нацистичке Њемачке.

Грчкој, најевропскијој земљи и кољевки европске културе и цивилизације, иде у сваком привредном и политичком погледу лоше, управо зато што је изгубила свој идентитет једне европске земље и то од када се распао Совјетски савез, гестратешки конкурент и кочничар Европској заједници односно унији и Натоу у њиховом надирању ван властитих оквира. Некада је сваки Американац одлазио Италију и Грчку, јер оне су биле синоним Европе.

Грчка је тада била потребна, не евопској заједници у Бриселу, него Централи Натоа у истом граду. Док самој Грчкој присуство у Натоу, било потребно да би Турску држала колико толико у шаху. Грчка је уловљена и сједи у ловушки - у клопки. Није Србија та која је у замки. У ловушки сједи њена данашња комплетна политгарнитура. Србија ће да буде слободна када се кутарише Тадића, Цветковића и свих који хоризонтално и вертикално имају посла са тим фигурама.

А што се тиче аутора овог штива за "пучкошколце" можда оне у Хрватској, јер неподобно за за бнаш српски нараштај, он ће брзо да се прилагоди и можда чак своје данашње критичаре похвали. Али, ја му ни онда не бих вјеровао.
Препоруке:
0
0
27 понедељак, 05 јул 2010 07:06
м. -ић
Еуропа све даље? Ау, а ми нисмо знали!

За аутора, види се одмах да је из Слобине радионице. Све речи крупне, мудре, нанизане ко ђинђуве, просто се чује стењући глас: Другови, нико не сме да вас лаже... А и садржином је аутор добрих пар година у закашњењу. Овакви су чланци били у Политици, негде пред оне изборе када се онај попишманио и вратио мандат. Све у свему, убав неки чланак, за читање штета наочара.
Препоруке:
0
0
28 понедељак, 05 јул 2010 08:24
thinking maize
Да не бих правио анализу текста још једног "човека за сва времена", одговорићу му у вуковском стилу, УТУК НА УТУК, парафразом његове сопствене мисли: ЕВРОПА СВЕ ДАЉЕ!!! ВУВУЗЕЛЕ СВЕ БЛИЖЕ!!!
Препоруке:
0
0
29 понедељак, 05 јул 2010 08:50
Станимир Трифуновић, раније, ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
"Што смо ми више презирали свој народ, да бисмо њима угодили, то су нас они више презирали. Умиљавали смо се око њих, страсно им исповедали своје европске погледе и убеђења, а они нас, с висине нису слушали, или су с учтивим осмехом, желећи да нас се што пре отарасе, додавали - да их нисмо добро разумели"

Ф.М.Достојевски
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 05 јул 2010 10:23
Jasna Simonović
Thinking maize...

Vuvuzele nisu "sve bliže", već su tu!

Ima nešto zaista čarobno u tim vuvuzelama...(mirišu na život)...

Eto, pre nekoliko meseci kupila sam ih u jednoj lepoj “nemačkoj” prodavnici u sred Beograda, ne znajući niti šta je to, niti kako se zove...Veruj mi da su deca, uključujući i male Holandjane koji su bili u poseti, pohrlila da duvaju u te šarmantne duvaljke zapostavljajući ostala dečja interesovanja...

ps Samo još da Nemci pobede, pa može i Holandija da zatraži procenat od vuvuzela, a Španija od izduvnog ugljendioksida, a Paragvaj od kiseonika...how does thi sound? ...
A mi svakako, pošto smo “doterali cara do duvara” da se oslonimo na duvara ili duvarku...i na “zelenu vuvuzelu” svakako...Duvati u prazno je zaista glupo, ali ponekad je real fun...
Препоруке:
0
0
31 понедељак, 05 јул 2010 13:20
thinking maize
Па Јасна, морамо да дувамо у вувузеле, не би ли што пре ОДУВАЛИ ове НЕСОЈЕ!
Препоруке:
0
0
32 уторак, 06 јул 2010 07:04
Jasna Simonović
Thinking maize, Ne, mislim da "ih" ne treba oduvati, već izduvati od prekomerne doze destruktivne sujete, pa zatim "ih" produvati od letalne doze finansijskog helijuma...

A potom neka sami duvaju u vuvuzele da pomognu i sebi i Evropi...

Jer!? Ne može baš sve u "Evropi" da uradi jedna "Aladinova čarobna lampa" (moja-ha!)i jedan zvaničan dopis Nemačkom ministarstvu za ekonomiju i tehnologiju, a koji sam davne 2000. ostavila da pomogne legalnoj nemačko-ruskoj farmaceutskoj industriji...Što li nas ostaviše 10 godina na cedilu?

ps Bolje da osvoje to prventvo da imaju od čega da nam plate nadoknadu...na dobrobit svih, svakako najpre njih...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер