среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Европски суд за људска права претворио се у политичку институцију

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 29 август 2023 08:50
Aleksandar
Eto šta se napravi od suda kad se tamo postave sve smi Sorošovci.
Препоруке:
30
1
2 уторак, 29 август 2023 09:49
raspad rimskog carstva
Nije samo sud u pitanju, cela EU je politički, ideološki zastranila i rekao bih mentalno se razbolela bez ikakvog preterivanja. To se i desi kad se političkim odlukama definiše ko je mentalno bolestan i poremećen a ko više nije.
Препоруке:
27
1
3 уторак, 29 август 2023 10:30
неко из масе
Народне банке и врховни судови су захваљујући глобалној констелацији и владавини лево-либералне идеологије, под маском наводне независности, заправо постали део глобалних сила и агенти утицаја нове, штеточинске идеологије.
Препоруке:
28
0
4 уторак, 29 август 2023 11:12
Milojica
Svojim bahaćenjem, inaćenjem, kontriranjem, sami Srbi će najveću štetu nanijeti Republici Srpskoj. Dalje enormno osiromašenje naroda, mortalitet i iseljavanje. Danas u Republici Srpskoj jedva da ima 700 hiljada Srba.
Препоруке:
9
28
5 уторак, 29 август 2023 16:07
Deda Mića, penzioner
Šta, muslimani bi, pored toga što već biraju muslimanske i hrvatske predstavnike u vlasti BiH, da biraju i srpske predstavnike. Sad su ga baš preterali - nema smisla, ili što bi narod rekao "puno mačku teleća glava".
Препоруке:
21
0
6 среда, 30 август 2023 18:54
Igranje na pogresnog konja (opet)
Ovde je rijec o ljudskim pravima i diskriminaciji. Nemoguce je u sred Evrope u danasnje vreme imati zakone koji jednu etnicku skupinu tretiraju kao povlastenu. Ne moze clana presednistva cele drzave birati samo jedan narod ili deo drzave. Srbi su pre rata u Bosni imali vece opstina. S obzirom da su bili vecina u najvecem broju opcina u BiH to vece je bilo u srpskim rukama. I u vecu gradjana Srbi su pre rata imali vise poslanika nego sada.Rusen je ustav koji je najvise Srbima odgovarao Po starom ustavu Srbi su da Hrvatima mogli vladati celom Bosnom
Препоруке:
3
11
7 среда, 30 август 2023 19:16
Драган Р
@Милојица
А шта треба Срби да раде? Да ћуте и климају главом на сваки безобразлук и отимачину? Знаш ли уопште шта значи та пресуда тзв Европског суда за људска права? Ако је уопште донета и ако је заиста таква. Значи да Србима њиховог представника у председништву БиХ и њихове посланике у Скупштини БиХ бирају муслимани (и Хрвати наравно). Знаш ли да је то рушење Дејтонског споразума (и Устава БиХ као његовог дела) на коме почива држава БиХ. Знаш ли да је то растурање и гашење Републике Српске и свођење Срба на обесправљену националну мањину? Нема ту никаквог бахаћења и инаћења, то је налог савести сваком разумном Србину у БиХ.
Препоруке:
17
3
8 четвртак, 31 август 2023 08:00
Vikar
Šta je sterije, ili šta je jače u pravu - Dejtonski sporazum kao međunarodni mirovni sporazum ili Evropski sud za ljudska prava, odnosno njegova presuda. Nisam pravnik, ali mi se čini da je ESLJP morao da se kreće u okvirima Dejtoskog sporazuma imajući u vidu njegovu specifičnu težinu. U suprotnom, rizikuje da uvede narode BiH u ratno stanje, a moj utisak je da mu je to bio cilj. E, ko rat pravio o glavi mu se radilo.
Препоруке:
5
0
9 четвртак, 31 август 2023 09:10
AH
Zar je iko ikad ozb mislio da je išta u vezi zapada mimo(njihove) politike?

Godinama bih umirao od sramote kada čujem da su građani Srbije prvi u evropi po broju tužbi sudu u Strazburu, mahom u sporovima protiv Srbije (pa makar i ove ovakve Srbije).

To je ujedno i jedan od najboljih pokazatelja stanja našeg duha.
Препоруке:
1
0
10 четвртак, 31 август 2023 10:16
Драган Р
@Vikar
Посао судова је да пресуђују на основу закона које је неко други (Скупштина) донео. Судови не могу да пишу законе, нити да одређују да ли је закон добар или не и да налажу његову измену. Исто важи и за међународне судове. И они могу само да суде на основу међународних правних аката (Повеља УН, међународни билатерални уговори-споразуми, међународне конвенције,...) а не могу да доносе та акта, да одређују да ли су добра или не и да налажу њихову измену. А Европски суд за људска права је управо то урадио. Оспорио је валидност потврђеног међународног уговора, Дејтонског споразума и Устава БиХ као његовог саставног дела. То је исто као када би, на пример, неки наш суд ослободио доказаног лопова зато што по мишљењу тог суда закон по коме му суде није добар. Дејтонски споразум је извор међународног права и темељ постојања БиХ као државе и могу га променити или укинути само они који су га и потписали. Или се у супротном укида сама држава.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер