Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Šta posle mišljenja MSP

Komentari (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 26 jul 2010 11:34
zvezdarac
Samo malo zapažanje: u poslednje vreme se u medijima sve više prostora daje DSS-u, a sve manje SNS-u - potpuno suprotna situacija od one na koju smo navikli poslednjih godinu-dve.
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 26 jul 2010 17:09
Miloš
Slažem se sa zapažanjem g. "Zvezdarca". I meni se čini da su oficijelni mediji, pa čak i B92, u poslednje vreme vrlo blagonakloni prema DSS-u. Samo što ne mislim da to ima neke naročite veze sa odlukom i politikom vladajuće garniture, već više sa kombinacijama onih koji su i onu i ovu garnituru na vlast dovodili. Treba sad malo podići DSS da sasvim ne propadne, i da bude još jedna kontrolisana alternativa narednoj vlasti. Za razliku od Srba, "oni" misle i planiraju unapred.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 26 jul 2010 17:23
Vladimir Gvo.
Posle sve naivnosti i onoga što je prethodilo u protekle dve godine i što je na delu nakon donošenja odluke MSP, jasno je ko je stajao iza razlaza DS-a i DSS-a u februaru 2008-e.
Očigledno je da su isti oni kuvari, koji su pripremili polom Srbije u Hagu, u februaru 2008-e savetovali DS-u da izadju iz koalicije sa Koštuničinom strankom i da će nakon novih izbora sve biti u redu. Naivci iz DS-a su poverovali u ovu priču, poslušali savet iz američke i britanske ambasade, podneli tužbu sudu u Hagu, verujući lažnim obećanjima, ne shvatajući da će zarad njihove naivnosti i gladi za vlašću cela Srbija biti gubitnik i taoc.
Presuda je doneta, sadašnja vlast se oseća izigrano i šta očekivati, da Koštunica kaže da su napravili dobre poteze, da podrži vlast, smešno...

Sva ova dešavanja su večiti nauk, da se politička sreća i dobit u jednoj zemlji, ne može tražiti i dobijati od inostranstva, a ujedno, da veliki uvek imaju iste interese, samo se metodi menjaju, a ti interesi se nisu promenili od Berlinskog kongresa 1878-e i Pariskog mira 1919-e.

Kada to znamo, moraju naši političari shvatiti da nam je snaga u nama samima, volji i traženju podrške u velikim zemljama čiji interes nije razbijanje Srbije i nestanak srpskog naroda, a samim tim i nestanak srpskog pitanja...
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 26 jul 2010 17:53
OKVIR
Tacno je da ovu ekipu na vlasti treba menjati - sto pre, to bolje.

Medjutim pravo pitanje je - koliko je uopste prosecan birac u Srbiji svestan kuda vodi politika ovih alavaca - koji brinu samo za sebe i svoju i svoje dece buducnost. Drustvo kao celina ih ne interesuje sem kao ovce za sisanje o kojima nee zele da brinu. Deviza im je sisaj ih dok god to dopustaju.

Pitanje Kosova i Metohije je SAMO jedan od razloga za tu smenu.

Treba prici poslu stvaranja pravne drzave, podizati privredu ( pre svega poljoprivredu i industriju - dakle proizvodnju ).
Pitanje Kosova je zapravo pitanje postojanja same Srbije i zbog tog treba u ovoj situaciji odbaciti pristup EU. Treba se okrenuti u drugom pravcu a u ekonomiji veze su moguce sa bilo kim zainteresovanim jer kapital i dolazi bilo gde - samo zbog svog interesa.

E sad je pitanje da li je ova "druzina na vlasti" dovoljno upropastila gradjane i izgubila poverenje kod njih - da bi izgubili na izborima ?! Sve se vrti oko tog kao i koliki je patriotski osecaj kod prosecnog biraca u Srbiji.

Na zalost mi Srbi kao narod nemamo ono sto se u sredjenim drzavama zove ELITA. To tek treba da se stvori kroz vreme i "zivotnu borbu".

Medjutim postoje sposobni i odgovorni pojedinci. No oni nisu uspeli da se medjusobno povezu ( "stranacke prepreke" ) pa onda zajedno da idu na "sirem frontu" sa JASNO ISTAKNUTIM CILJEM, pred narod.

Nema ni politickog konsenzusa o nacinalnom prioritetu.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 26 jul 2010 18:04
DŽon Šepard
zvezdarac
Samo malo zapažanje: u poslednje vreme se u medijima sve više prostora daje DSS-u, a sve manje SNS-u - potpuno suprotna situacija od one na koju smo navikli poslednjih godinu-dve.


G.Zvezdarac, bolje je tako nego obrnuto, iako mislim da je još rano za Vaše zapažanje. Od "naprednjaka" i nema neke "vajde", barem što se različitosti mišljenja naspram DS-a tiče. Tj. oni su, praktično, dvojajčani blizanci.

DSS i treba da iskoristi ovaj debakl Vlasti, i da im zabije klin u bok. Mada, argumentacija im je tanušna. Kao da su zaboravili da su do pre dve godine upravo oni drmali Srbijom, kako-tako.

Pozdrav.
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 26 jul 2010 19:55
Peter RV
"Politika: Kako je trebalo da bude formulisano to pitanje?
Jovanović: Mi smo se zalagali da se podnesu tužbe protiv zemalja koje su priznale secesiju Kosova jer kad je parnični postupak u pitanju sud mora da se izjasni po stavkama optužnice"

NE, gospodo iz Politike -i gospodine Jovanovicu, pitanje trebalo formulisati nesto ovako :
-Dali je agresija na Srbiju bombardovanjem i unistenjem njene privrede, sacinjavala povredu Medjunarodnog Prava i Povelje UN-a?-
Zasto je napustena (od svih demokratskih politicara),ova pozicija koja je predstavljala za Srbiju -stratesku moralnu (i pravnu) visinu?
Slobodan Milosevic je imao namjeru da je bas takvu zauzme. Vrijeme je da se Milosevic rehabilituje kao jedini politicar koji je predvidio nasu situaciju glupih iluzija.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 26 jul 2010 20:05
Ultravoice
Odlican je ovaj Jovanovic. Nadam se da ce ta nova, mladja, ekipa ljudi u DSS raditi na tome da priblizi stavove DSS-a javnosti, jer se tako stize do podrske i legitimiteta.

Sa jedne strane imaju uzasno tezak zadatak jer protiv sebe imaju one koji kontrolisu medije, a mediji formiraju javno mnjenje. Tu spadaju DS spin majstori, kao i "nenaklonjene" strane ambasade i njihove drzave. Pogotovo je teska do koje smo dosli, a to je javljanje samocenzure u medijima. Analiticari, novinari, komentatori, pa i moderatori na internet izdanjima raznih glasila, se vec odaju samocenzuri. Jedni nece da se zamere nekom i dovedu u pitanju svoju karijeru, ili radno mesto, drugi se upinju da makar deo njihovog misljenja prezivi cenzorske makaze, a treci podlezu opstoj atmosferi "podobnih" stavova. Takvi uslovi su izuzetno teski za opoziciju u njihovoj borbi za javno mnjenje.

Sa druge strane, politicki kurs ove vlasti indukuje nezadovoljstvo. Neodrziva priroda takvog kursa je, pored neodgovornosti i disharmonije koju ispoljava sama vlada, je ipak previse da bi se javnost umirila sedativima koji nam se serviraju svaki dan. Postane covek imun na jedan te isti tretman posle odredjenog vremena. Tu je sansa opozicije, u koju ozbiljno ubrajam samo DSS trenutno jer je Toma sa svojim oportunistickim SNS-om jednostavno neozbiljan.

Mozda je za DSS zapravo najbolji scenario vlada DS+SNS, koja bi definitivno radila na "normalizaciji" odnosa sa Kosmetom pod kojom god formulacijom, koja bi pored Telekoma prodala i EPS da bi servisirala dodatni dug koji ce nagomilati, koja ce sa ovakvom ekonomskom politikom sama sebi iskopati raku. Uz sve to bi bilo realno ocekivati dodatna ponizenja na nacionalnom planu, i planu "saradnje u regionu" kada za takvu saradnju nema dovoljno osnova. Posle takve vlade DSS bi bio u mnogo jacoj poziciji.

Za Srbiju, sa druge strane, bi bio luksuz da trpi jos jedan stetocinski mandat. Pogotovo sada kada nam se sprema toliko uzasnih odluka...
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 26 jul 2010 21:40
Dejan
@ DŽon Šepard

Ne može onaj ko je stao na čelo petooktobarske "obojene" revolucije, ko je bio premijer skoro 4 godine, kome je Dinkić bio ministar finansija, kažem ne može taj da zabija klinove u bok svojim petooktobarskim kolegama.

Koštunica nije deo dosmanlijske ekipe sticajem okolnosti, a ne iz dubokog ubeđenja.

Da je bio duboko ubeđen u štetočinstvo sadašnje vlasti, udružio bi se sa tadašnjim radikalima, ne bi smenio Nikolića sa mesta predsednika skupštine na sam mig DS.

Dobro je da zapažate da se naglasak prebacio na DSS, to je zato što je SNS prestigao DS, verovatno od silnih zasluga za ovaj narod je DSS na granici cenzusa.

Nisu svi doživeli lobotomiju, pa da se ne pitaju gde je Koštuničina vlada potrošila milijardu i po evra od Telenora, tj. prodaje Mobtela.

Spisak privatizacija je dugačak, treba podsećati nabeđene poštenjačine i novootkrivene patriote, a bivše obojene revolucionare, šta su radili.

Što se mene tiče radije bih da dosmanlije vladaju još 4 godine, nego da vi legalisti budete ponovo na vlasti makar i minut, toliko vas volim.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 26 jul 2010 21:49
Dragan, Bec
Odlicno gospodine Jovanovicu, ali...
Srbiji jeste potrebna nova garnitura, medjutim, Vi kao potpredsednik jedne parlamentarne i bitne stranke pocnite od svog dvorista. Sta Vi predlazete. Da umesto Djelica, Dinkica i Sutanovca, opet na vlast zajasu Mihajlov, Nikitovic i Bubalo. To bi bas bila kvalitativna promena po meri. To bi bila promena u korist Srbije. Sto se tuzbe tice, cuo sam nesto slicno u javnim istupima pre 2 godine od tadasnjeg clana pregovarackog tima-Koena i drzavnog sekretara za Kosovo-Prorokovica. Ostali, ukljucujuci gospodu Samardzica i Kostunicu o tuzbi su poceli tek posto su sisli sa vlasti. Dok su bili na vlasti, nisu je pominjali ni kao diplomatsku pretnju. Takodje, ako se dobro secam, Toma Nikolic je predlagao da donesu odluku vecinom u Narednoj skupstini o tuzbama i uopste o reakciji, posto Kostunica nije imao vecinu u Vladi. Zasto ni to Kostunica nije uradio. Zasto je i od te odluke pobegao. Vama zelim sve najbolje u politici gospodine Jovanovicu. Ali politicka partija u kojoj ste valjda od skora, duguje nam mnoga objasnjenja i oko desavanja posle proglasenja nezavisnosti i oko uloge mnogih partijskih celnika u nerazjasnjenim stvarima. Srbiji treba nova elita, verovatno i Vi u njoj imate svoje mesto, ali dobar deo Vasih partijskih saboraca tu ne pripada. Zato umesto brige o Kosovu, neka DSS brine o sopstvenom rejtingu.
Preporuke:
0
0
10 utorak, 27 jul 2010 00:21
DŽon Šepard
Dejan:
Što se mene tiče radije bih da dosmanlije vladaju još 4 godine, nego da vi legalisti budete ponovo na vlasti makar i minut, toliko vas volim.


Bog s' vama, gospodine, nisam nikakav pobornik DSS-a, taman posla!

Slažem se sa vama, bolje i ovi "europejci" sada nego ti "legalisti", ali i (vama omiljeni, kako se sećam) "naprednjaci".

U trenutnoj konstelaciji, ja sam RADIKAL, iako do pre šest meseci ne bih to ni u ludilu prevalio preko tastera!

Pozdrav.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 27 jul 2010 09:03
vlks
@Dejan
Prvo, nisu svih milijardu i po otišle Republici.(valja se setiti nekog Martina Šlafa) Drugo, te pare ova država nikad ne bi videla da DSS nije bio na vlasti(setimo se koga je Karić finansirao). Pa koliko se ja sećam kupljen je Telekom RS za 600 miliona, licenca za Crnu Goru, plate su bile više za 100 evra, dinar jači za 20 dinara, spoljno zaduženje manje za nekoliko milijardi, 150.000 ljudi je više bilo zaposleno, o infrastrukturi da ne pričamo. Ovi danas na vlasti nisu ni za šta krivi, za sve je to Koštunica kriv. Kriv je što je bio bolji od njih. Kriv je zato što je pre dve godine govorio da nećemo ući u EU do 2020. i da je priča oko Evrope glupost.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 27 jul 2010 09:11
Vidoje
Evo i kome treba da se nacrta, jucer je nacrtano na vanrednoj skupstini. U sustini imamo dve partije i ogromnu bezlicnu masu koja nam maznjava sve sto ima da se mazne.
- DSS i LDP su jedine partije koje kazu sto zastupaju jasno i decidno i to treba da se postuje. Sve izmedju samo narodu stimulise mastu i olaksava novcanik vec 20 godina.
- sada je valjda takodje jasno da je SNS i u okviru radikala u proslosti podrzavao DS ...
Preporuke:
0
0
13 utorak, 27 jul 2010 11:00
Mićko
@Vidoje

Lep komentar. "Stimuliše maštu i olakšava novčanik". Dobro sročeno, svaka čast. I baš su jedna bezoblična masa. Sve je to Farma i Miloš Bojanić. Hvataj sluđeni narod na najprostačkiju moguću foru.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 27 jul 2010 16:17
Dejan
@ DŽon Šepard

Glasao sam za radikale prvi put na predsedničkim izborima koje je Dulić onako iznenada i ne pitajući nikoga raspisao decembra 2007., ne bi li svom gazdi Tadiću obezbedio još jedan mandat pre proglašenja nezavisnosti Kosova.

U Koštunicu sam se razočarao kod izručenja Miloševića Hagu. Kao što priča ide, Pavković je pozvao Koštunicu telefonom da mu kaže da je Milošević stavljen u helikopter koji putuje u Tuzlu. Na pitanje da li da zaustavi i prizemi helikopter, sa druge strane slušalice je bila tišina. Posle je DSS-ov potpredsednik Vlade Pravdić napustio Vladu, dok je DSS povodom nezakonitog izručenja pravio predstavu, izlazio iz koalicije, samo nisu preduzeli najvažniji korak - da spuste helikopter.

Svrstati se na stranu radikala po svemu sudeći podrazumeva da čovek priča koješta.

Setite se Jojića i pisma k..vi Del Ponte ili proklinjanja Nikolićeve dece. Ljudi koji nemaju dostojanstva i kulture koliko ni za pijacu, a pretenduju da vode zemlju protiv ovakvih protivnika koje imamo, su promašaj za sebe (uskoro ispod cenzusa) i za državu.

Za početak, ponašaju se kao oni muževi koji ne mogu da se pomire sa razvodom, pa se pretvore u egzemplare za Lazu Lazarevića, a pogledajte kako se pristojno dogodio razlaz DS-DSS ili odlazak Jovanovića posle izborne skupštine DS, kad je Tadić njega i Živkovića skrajnuo, da ne upotrebim grublju reč.

Samo se raspad SRS tumači kao kataklizma.

Nikolić je, da se razumemo, imao verovatno podršku vladajuće koalicije, ne zato što je tražio, nego zato što je DS-u odgovarala situacija da se SRS raspoluti na pola, po 15 % glasača, čime bi zauvek bilo rešeno pitanje opozicije.

To što se ispostavilo da je Nikolić pokupio 90% glasača nije bilo u planu onih koji su ga ostavili u Skupštini i otvorili televiziju za njega, televiziju koja mu je opet zatvorena, jer nije ispalo kako su gazde Srbije mislile.

Šta je Nikolić trebao da uradi?

Da vrati mandate i ne priviri televiziji?

Pametniji je on od toga.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 27 jul 2010 16:50
Dejan
@ vlks

Martinu Šlafu je isplaćeno 250 miliona evra, posle prašine koju je podigao.

Austrijski ambasador i njihova vlast su pokrenuli pitanje Šlafovih para, na šta je srpska vlada stala mirno, i isplatila mu pare.

Inače, Karić je otuđio Šlafu deo svog udela ne pitajući državu kao manjinskog vlasnika.

Šlafu nije trebalo isplatiti dinara dok se to nije istražilo.

Ako možemo da kažemo da se ova vlast otvoreno udvorički ponaša prema Zapadu, za Koštuničinu vlast se može reći da je period prećutnog udvorištva.

Državnik kaže ne, kaže svoje mišljenje, ne primi austrijskog ambasadora zbog nekog Martina Šlafa.

Te pare su otišle u potrošnju kao i sve pare u poslednjih 10 godina, sve je to bila prodaja porodičnog srebra, zbog koje smo imali:

- 100 evra više plate
- 20 dinara niži kurs evra
- par stotina kilometara spektakularno
neisplativih puteva

a zbog čega je Srbija danas:

- bez deviznih rezervi
- uništene proizvodnje i nepostojećeg izvoza
- zemlja koja je za 10 godina iluzije
zadužila praunuke

Koštuničina vlada, sa Dinkićem kao ministrom finansija, nije bila nikakav otklon od post petooktobarske prakse. Sam taj kurs kojim se hvalite je napravio deficit, tako da smo odliv deviza za uvozne gluposti platili svim vrednim što imamo - telekomunikacijama, cementarama, duvanskom industrijom, i uskoro prodajom Telekoma i EPS-a.

Meni se Koštunica od Tadića i ostalih razlikuje samo po kozmetici.

Imao je dovoljno svesti da ne treba da se smeje umilno Karli Del Ponte, niti da glumi prijatelje sa našin neprijateljima.

Ono što nije imao, kao ni svi ostali, je smelost da se rečima i delima suprotstavi strancima, ne samo da im uskrati svoj osmeh.

Kad stignu presude iz Haga svima koji su "dobrovoljno" otišli za vreme Koštunice, setićemo se da je priča o nasilnom odvođenju i dobrovoljnoj predaji po konačnom učinku i posledicama potpuno ista.

Ovi sadašnji makar iskreno ne osećaju potrebu da lakiraju svoje izdajničke poteze.
Preporuke:
0
0
16 utorak, 27 jul 2010 19:57
vlks
@Dejan
Ako mislite da bi tih milijardu i 250 miliona evra danas još uvek bile u deviznim rezervama, da nisu potrošeni tih godina, grdno se varate. Sadašnjima na vlasti smeta samo što oni u tom trenutku nisu bili na vlasti da napune svoje džepove tim parama. Zato i insistiraju na prodaji Telekoma. Hoće da prodaju najuspešniju državnu firmu kako bi sa tim parama osigurali pobedu na sledećim izborima. U slučaju Mobtela je bilo drugačije jer država dugi niz godina nije upravljala njime i verovatno da Koštunica nije bio na vlasti ne bi ni danas.
Preporuke:
0
0
17 utorak, 27 jul 2010 21:47
Dejan
@ vlks

Prodaja Mobtela je posledica obračuna Dinkića sa Karićem. Kad je Dinkić krenuo u pohod na Karića, usledila je i prodaja Mobtela, to nije Koštuničina "zasluga".

Danas smo saznali da je Karić u bekstvu od februara 2006., sve se poklapa.

Moja poenta nije da kritikujem sve što je radio Koštunica. Ja sam siguran da je Koštunica pošten čovek, koji nije ušao u politiku zbog novca.

To može da potpiše i 90% Tadićevih glasača.

Problem je što ne ulazi svako u politiku zbog pohlepe za novcem. Neko ulazi zbog slave, žena, da zadovolji svoje nenormalno velike ambicije.

Druga stvar, svi znamo za "slučaj Šormaz". Neko iz DSS-a reče da Šormaz danas kritikuje DSS i Koštunicu, iako je itekako imao koristi od njih.

Interesuje me baš kakve koristi?

Ako je Koštunica pošten, nisu svi.

Rezultati kontinuiteta politike su vidljivi i danas.

"Jak" dinar je učinio izvoz neiplativim, preplavio Srbiju uvoznom robom i uništio domaću proizvodnju.

Dok se privatizovalo i zajmilo ovih deset godina sve je bilo lepo.

Višak uvoza od desetak milijardi dolara godišnje smo pokrivali devizama naših gastarbajtera, privatizacijama i zajmovima.

Građani su trošili svoje sutra za dati trenutak.

Pravi "otac nacije" bi opomenuo narod na svu pogubnost takve ekonomske i lične politike.

Ako je za neku utehu, stvari su u ekonomiji toliko izmakle kontroli da ni prodaja Telekoma tu ne pomaže.

Narod je birao CIA postavku 5. oktobra, svako je birao gde će da se svrsta tada, radikali su prvi priznali pobedu DOS-a, i pustili da narod uživa u svom izboru.

Račun za lakomislenost, samoživost i glupost sada stiže.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 27 jul 2010 22:09
vlks
@Dejan
Seti se čiju Vladu je Karić hteo da sruši u Skupštini... Posledice slabog dinara su pogubnije od jakog, a to valjni "stručnjaci" ne vide. Najvažniji problem je što mi nemamo šta da izvezemo, a to je krivica većeg kruga ljudi. Evo sad ćemo pustiti da dinar da ide nadole kao da ijedna zemlja u okruženju ima toliko nestabilnu valutu. Možeš ti reći da oni imaju jače eknomije, ali iskreno sumnjam. Ako ljude nije sramota da žive u državi koja ima najniže plate u Evorpi i da se zbog toga ne bune, onda oni i ne zaslužuju bolje. Priča o američkoj politici i finansiranju 5. oktobra je opšte poznata. Ali govoriti da je do tada bilo sjajno je smešno. Čovek koji prvo odbije bolju ponudu pa posle rata prihvata sve što mu ponude ne zaslužuje sećanje i nije državnik(ne mislim na Rez. 1244 već na Bosnu i Hrvatsku). Što reče Čavoški Kosovo se branilo u Kninu.
Preporuke:
0
0
19 sreda, 28 jul 2010 14:14
Dejan
@ vlks

Karić je osnovao po mojoj proceni političku stranku da bi parirao pokušajima političara (čitaj: Dinkića) da ga unište. Paradoksalno je upravo taj plan i doveo do njegove ubrzane ekonomske i političke propasti.

Mislim da se ne razumeš baš previše u ekonomiju kad tvrdiš da je jaka valuta bolja od slabije.

Kupujući domaću robu, zapošljavaš naše građane i daješ im platu.

Kupujući stranu robu, zapošljavaš tuđe građane i daješ Nemcu, Hrvatu, Amerikancu platu.

Izvozeći robu radiš isto kao kad se ovde kupuje domaća roba - zapošljavaš i daješ platu našim građanima.

Kina je krenula u pohod na svetska tržišta tako što je oslabila juan za 45%.

Ne bih da crtam, ali evo mehanizma:

Uzmimo čokolade Pionir i Kraš.

Neka je kurs 80.

Mi za uvoz Krašovih čokolada plaćamo devize (oni neće normalno dinare).

Dakle mi plaćamo Krašovu čokoladu na veliko u uvozu recimo 70 evrocenti.

To je 56 dinara u uvozu. Dodaj carine,porez i maržu i u našoj samoposluzi prodaješ njihovu čokoladu za 80 dinara.

Tako imaš paradoks da je Pionir čokolada iste cene kao strana - 80 dinara.

Kad trebaš da izvoziš Pionir čokoladu ona je recimo 55-60 dinara, tj. 70 evrocenti.

Znači nismo konkurentni po ceni na svetskom tržištu, na kome potrošači nisu glupi (kao kod nas) da kupuju po istoj ceni tuđe.

Evo slab kurs od 140 dinara. Svi gornji parametri su isti.

Kraš izvozi po 70 evrocenti, sada 98 dinara. Uz carine, porez i marže Krašova čokolada odjednom postaje neisplativa. U samposluzi košta 140 dinara. Pionir je i dalje 80 dinara.

U normalnim zemljama ljudi ne preračunavaju sve u tuđu valutu, već važi njihova valuta.

Pionirova čokolada od 55-60 dinara u izvozu nije više 70 evrocenti, već 40 evrocenti. Isplati se izvoz iz zemlje, a uvoz si ograničio ili sveo na ono nužno.

Šta biva sa platama radnika Pionira?

Neka je prosek 30000 dinara.

...
Preporuke:
0
0
20 sreda, 28 jul 2010 14:51
Dejan
@ vlks

Po tvojoj logici sa jakim kursom oni imaju platu od skoro 400 evra.

Posledica je što moramo da "intervenišemo na međubankarskom tržištu kako bi sprečili prekomerne dnevne oscilacije kursa".

U prevodu ta iluzija zvana plata od 400 evra može da traje dok imaš brda deviza da platiš poplavu jeftine strane robe u Srbiji. Zato smo imali deficite od 10 milijardi dolara.

Ako je dinar slab, radnici Pionira za 30000 dinara imaju nešto više od 200 evra platu.

Od povećanog izvoza će imati i povećane plate (možda Pionir i zaposli nove radnike), recimo 40000. Tako će dobiti ekvivalent od skoro 300 evra platu, ali na realnim osnovima.

Tako se zarađuju veće plate.

Plus imamo i to zadovoljstvo da slab dinar onemogućava da na nama zarađuju oni koji lumpuju svakog 6. avgusta, kad se kod nas drže parastosi pobijenima. Veruj mi, to nema cenu.

Neko te na vratima tvog stana izbode nožem, a tvoju porodicu na silu izbaci napolje iz stana.

Tebe nema, tvoj sin nastavlja borbu za stan na sudu koji je i više nego naklonjen uzurpatoru.

E to je Sloba i ova sadašnja vlast.

Neko je morao da bude fizički povređen da bi se uzurpator uselio, sin ili otac. Sudeći po sinu, on bi im sam poklonio stan, da prihvati realnost sile.

Mislim da shvataš primer.

Vlks, mogu da zaključim da si, sudeći po tvom viđenju ekonomije, trebao da podržavaš G 17, a ne DSS, jer koristiš njihove rezone.


Imam dvoje male dece i kanim da imam još jedno. Za njih moram svaki mesec da se BORIM. Nemam plate, niti iko može da me pređe. Ako mene pređu, ostaje rupa u mom budžetu, a računi samo stižu.

Zato i diskutujem sa prednošću iskustva, kad sam imao 20, drugačije sam gledao na svet.
Preporuke:
0
0
21 sreda, 28 jul 2010 17:13
vlks
@Dejan
Ja se ne razumem u ekonomiju, a evo ne razumeju se ni Hrvati, ni Bosanci. Svi smo mi tuke samo naši ekonomisti znaju da ti objasne kako je slab dinar zapravo prednost, kako si sa manje para ti zapravo bogatiji iako se kod nas sve cene računaju u evrima. Nemoj imati iluziju da će ta Pionirova čokolada ostati 80 dinara kad Krašova poskupi. Problem je što mi slabo šta izvozimo (čitaj proizvodimo), a ne u kursu. Sa slabom privredom kurs ti ne može ništa pomoći.
Preporuke:
0
0
22 sreda, 28 jul 2010 17:35
vlks
@Dejan
Uzeo si primer prehrambene industrije koja ima proizvode najmanje vrednosti. Kad bi na primer umesto o čokoladama pričali o automobilima gde bi nam bio kraj. ;)
Preporuke:
0
0
23 sreda, 28 jul 2010 21:55
Dejan
@ vlks

Znaš i sam da se eksperti kod nas mogu kupiti za sitne pare.

Tezgica od 2-3000 evra, poneki članak, konsultantska usluga sa vremena na vreme, i eto eksperta uvoznog lobija.

Uvozni lobi je imao ogroman interes da kurs drži na tom nivou, jer smo uvozili za 15 milijardi dolara godišnje.

Nijedan "tajkun" kod nas nije otvorio proizvodnju, samo usluge i uvoz, za ekonomiju jalove oblasti. Sigurno je da je njima bilo u interesu da i uguše domaću jevtiniju proizvodnju.

Uostalom Mišković ima maloprodaje, a i uvozi.

Sa kursom od 140, ne bi mu se isplatilo. Otišao bi iz zemlje ili bi otvorio fabriku. Isto važi i za strance. Otvarali bi fabrike, a ne "šoping centre".

Možda bi domaći tajkuni otišli odavde, možda stranci ne bi došli, ali bi se zato pojavio neki Srbin koji bi proizvodio sapune, šampone, kućnu hemiju, nije to nauka kao pravljenje atomske bombe.

Ljudi bi kupovali cevol, a ne mister muskolo.

Ja sam pre par godina zapanjeno tražio domaći sapun. Nisam ga našao, osim jednog koji je prepakivao turske sapune u našu ambalažu.

Države uvode carine da štite domaću proizvodnju. Veliki i traže slobodnu trgovinu, jer je to neravnopravna borba, džinovi poput Nemačke i Francuske ravnopravno sa Srbijom ili BiH.

Zato je kurs idealno sredstvo.

Prostora za proizvodnju imamo. Šta je hemijska olovka - plastika, feder i patron, gumice, sveske. Za početak.

Pravilo je da se uvozi ono najnužnije (nafta, gas, elektronika), kao što nećeš da zoveš majstora da ti zameni gumicu na slavini ili osigurač koji je iskočio, već ono što ne znaš.

U pravu si da bi domaći proizvođači, koji računaju isto u evrima profit, pokušali da povećaju cene. Ljudi ne bi kupovali sa svojih 200 faktičkih evra čokoladu za 140 dinara, pa bi cene morali da spuste, to bi ovi zvali "nevidljiva ruka tržišta".

Da se razumemo, nisam završio ekonomiju, nego pravo, ali osnovno znanje o ekonomiji moramo svi da imamo. Da nam ne bi ovi preko svojih medija prodavali nešto za bubrege.
Preporuke:
0
0
24 četvrtak, 29 jul 2010 11:29
vlks
@Dejan
Problem je što ovi na vlasti sigurno neće sprovesti tu politiku. Ovo o čemu ti pričaš je osmišljeno a sve što oni rade je nepromišljeno. Samo da podsetim da se 2008. moglo drugačije postaviti i udarac po nas ne bi bio ovoliko strašan. Ova Vlada nikad nije sprovela štednju, skresala budžet, smanjila broj ministarstava, smanjila plate, umesto toga oni su žrtvovali standard glasača. Nedostatak prihoda od carina su izvukli od građana putem raznih akciza i poreza.
Preporuke:
0
0
25 četvrtak, 29 jul 2010 16:51
Dejan
@ vlks

Kasno je sad za mnoge stvari. Profit Telekoma i NIS-a je trebao da ide u investicije.

Da od naših para napravimo makar još jednu hidrocentralu. Dođe zima, a mi imamo viška struje. Izvozimo struju. Pare u budžet, a ne prodaja svega.

Sve se može kad se čovek odluči. Kinezi sad rade već visoku tehnologiju, a počeli su sa šivenjem.

Čitam u Špiglu (ima odlično englesko izdanje) da prosečan kompjuter ima zlata, srebra, platine i paladijuma za 20 evra, mobilni telefoni imaju za 10 evra.

Kaže da Kinezi svake godine recikliraju za 9 milijardi evra zlata i ostalih plemenitih metala iz kompjutera i telefona.

Ukucam na Guglu, kad izađe mi sajt nekih Turaka koji proizvode mašine za separaciju tih plemenitih metala. Čak se hvale da nema dima i zagađenja.

Razmišljam se, jesu skupe te mašine (ne znam cenu), ali jesmo toliko glupi da makar jedno preduzeće se ne bavi time. Neka zarade 200 miliona evra, oni su gigant. Mogu da zaposle gomilu ljudi.

Ali zašto bi neko sad razmišljao o tome, kad mogu da mute i uzimaju provizije na mućke. O Srbiji nisu vaspitani da razmišljaju.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner