уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Губимо битке, а да ли и рат

Kоментари (33) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 29 јул 2010 16:26
ZoranSan
Srbi niti mogu da budu japanci niti treba da budu ,ttreba da budu ono što jesu -srbi.Bitka je izgubljena ali da bi se dobio rat treba menjati generale a to je sada naša Vlada i Tadić.Tim kada gubi određen broj utakmica prvo menja vođuodnosno trenera .Umesto da je Vlada podnela ostavku ili vratila mandat narodu ona je izglasava novu Rezoluciju kojom je došla u sukob čak i sa EU.To je još jedan auto-gol,zar su fotelje toliko važne gde je briga za narod valja i mi treba da imamo neku budućnost a ne da budemo svedeni na Beogradski pašaluk ako ova vlast produži ovako da se ponaša.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 29 јул 2010 16:54
МП
"Онај ко добије поверење народа" каже аутор и ту се потпуно слажем.Значи нови избори.Да ли је близу памети да би и они представљали медиски рат против истине како ју је аутор тачно описао?Па наравно!А тек сва средства која се користе од држаоца власти зарад голог опстанка на њој!Књига(подебела) о томе да се напише са примерима .И зашто се толико боре садашњи држаоци власти?Зар им није довољно свих привилегија,материјалних добара и поготово новца који су "стекли"?Можда и јесте, ал се поставља питање трагова који остају за њима.Кад би знали да време брише трагове(а не брише)и одговорност,они би сутра отишли на "рајска острва" широм света.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 29 јул 2010 17:22
Милоје
Овај текст сам читао до дела, на почетку, где писац каже ("открива" нам) да се "попустљивијом политиком у Рамбујеу могло постићи више", и ту прекинуо читање, уверен да ништа паметно нећу прочитати.
Писац као да је "пао с Марса", односно не зна које услове је Америка поставила Србији у Рамбујеу.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 29 јул 2010 17:50
Зоран Туцаковић
Осим великог броја словних грешака у прилично конфузном тексту, нема нечег посебног што заслужује коментар. Ипак, зарад истине и осталих који учествују активно или пасивно:
Да ли се може пример Јапана пресликати на садашњу Србију? Не може, али се може учити на туђим примерима и извлачити сопствене поуке.

Ваљало би да аутор аргументује своју тврдњу, да се може учити на туђим примерима уз извлачење "сопствених поука". Довољно је да наведе један једини пример за то.

Србија је у озбиљном проблему: од паса луталица, преко економије, учлањења у ЕУ, Косова па све до међународног положаја.

'Ајде? Да ли су ови проблеми дати 'нако по градацији, или су насумично наведени? Чуди да међу проблеме (узмимо чак и да су насумично побројани) није увршћен проблем сиромаштва великог броја грађана, проблем корупције на свим нивоима, проблем "врховне" мафије, проблем "беле куге", проблем искорењивања онога што се назива јавним интересом...

Исцрпљивање на парцијалним питањима, па макар то било и Косово, неће нас одвести даље од стања у коме смо данас. Лажни су некакви “стубови”, стратешки партнери и лидерска позиција у региону.

Проблем јесте што се нико не "исцрпљује" поводом било каквих питања, "па макар то било и Косово", него спроводи директиве добијене "са стране", или гута све што други сажваће, без напрезања властитих можданих вијуга, без учешћа душе и срца. Нисмо ми ни у каквом стању, него у ономе што се тако добро римује са тим "стањем". Поуздани "стратешки партнери" су једино страни и домаћи тајкуни.

Остале марксистичко-новоговорно-глобалистичке одреднице, попут "респектабилног фактора", "заједнице европских народа", "сопствене памети уз туђа искуства", "консензуалног формулисања", "сопствених ресурса и капацитета" овде наводим само због њихове језичке питорескности, без икаквог коментара.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 29 јул 2010 18:32
звездарац
Симпатично је помињање јапанског искуства. Сваки оптимистички осврт је добродошао.

Ипак, потпуно бих се сложио само са првом реченицом у којој аутор пореди поразе Србије 1389 и 1999. Није Србија званично постала део Отоманске империје 1389. Још неко време (преко 50 година!) је постојала као називно независна држава. Исто тако је и сад Србија називно независна земља са својом декларацијом о војној неутралности. Отоманска империја је дуги низ векова после прве косовске битке ломила вољу српском народу и владала њиме. Требало је да прође 400 година да би се родио Карађорђе. Данас, 10 година после друге косовске битке (коју је непријатељ добио из ваздуха са минималним губицима) НАТО империја узима душу српском народу и влада њиме. Колико ће проћи пре него што се појави нови Карађорђе?
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 29 јул 2010 19:04
Гербер Анкер
рпска нација ће се у наредних 10 година наћи у егзистенцијалној кризи у правом смислу те ријечи, дакле пријети нам нестанак. презадуженост, одлив мозгова, недостатак стратегије, посељачење управних и владајућих структура (нарочито изражено у Републици Српској), губитак способности да реално сагледамо вријеме и ситуацију у којој се налазимо су само неки од фактора који су сталан дио наше свакодневице. мислим немогуће је да ратко младић циједи чибе пред америчким пуковницима на састанку или да их пушта да га чекају сатима док он игра шах,немогуће је да се бахато отказују посјете иностраним политичким структурама дан прије договорене посјете (не бих да наводим примјере који нису ни доспјели до наших медија), немогуће је да се појединци без икакве накнаде труде да нам колико толико на западу сачувају образ а да матица појма нема о коме се заправо ради, и како изгледа (једини) празан сто са РС заставом на гала вечери највећих политичких и индустријских босова данашњице-наравно без отказивања посјете или каквог телеграма извињења који су за наше "високообразоване" изгледа виша математика...итд.
Омладина без циља, без знања, охлађена, незаинтересована, навикнута да им се све сервира, факултетлије које не знају да сроче ЦВ на матерњем језику, приватни факултети који не вриједе ни у граду у ком се налазе (Бањалука нпр.)...хвала вам драги политичари, у историји се није десило да се без рата и борбе изгубе генерације, територија, границе, и све оно сто по дефиницији чини једну државу укључујући понос и љубав према њој. срамота нас је рећи одакле долазимо тако да нам веома импонују страна држављанства. хвала вам! рат је већ давно изгубљен
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 29 јул 2010 19:21
rambo
Pa zar niste shvatili da oni rade to sto im ameri naredjuju prosto.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 29 јул 2010 19:51
@Радоман Јовић
Bilo bi dobro da nam kažete kako bi se "попустљивијом политиком у Рамбујеу могло постићи више", to jest: šta biste vi uradili da ste mogli?
Navedite neke primere za popuštanje i šta bi se time dobilo?
Unapred hvala!
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 29 јул 2010 19:56
Павле
@Милоје
Овај текст сам читао до дела, на почетку, где писац каже ("открива" нам) да се "попустљивијом политиком у Рамбујеу могло постићи више", и ту прекинуо читање, уверен да ништа паметно нећу прочитати.
Писац као да је "пао с Марса", односно не зна које услове је Америка поставила Србији у Рамбујеу.

Ало Милоје и сви који размишљају као што је Милоје.
Баш ме брига које је, мада је важније зашто баш такве, услове поставила Америка.
Ја немам од чега да живим, а то је "због Косова". Немам кров над главом (и то је "због Косова").
Немам могућности да се лечим (и то је "због Косова").
Све је "због Косова".
Е па није!!!
Све због политичара који су сви исти.
Чему избори када су све партије (својевремено) биле на власти и показале енементарну неспособност у свему, осим да њима буде добро.
Е то значи да је др рашковић био промућуран када је рекао да су Срби луд народ.
Па огули нас оволика администрација (коју ми плаћамо).
То сви знају и ништа не предузимају. наравно да не можемо да будемо Јапанци, јер они нису покварени, а ми?
Узалуд су сви коментари. Мора да се дигнер кука и мотика. Мука је само што нико није кадар да буде Карађорђе, или још боље лукави Милош.
Изгубићемо ми још много више од Косова док се Власи не сете. Зато "'рани сина па шаљи на војску..."
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 29 јул 2010 20:13
Svetislav Kostić
Sporazum u Rambojeu predvidio okupaciju citave Jugoslavije. Appendix B, "Status Multi-Nacionalnih Izvršnih Vojnih Snaga, dozvoljava NATO slobodno kretanje po čitavoj Jugoslaviji, tj., Srbiji, Crnoj Gori.

Tekst Člana 8 ovog Appendixa piše: "NATO-vo osoblje će uživati, skupa sa svojim vozilima, brodovima, avionima i opremom, pravo na slobodno i neograničeno kretanje i nesmetani prolaz kroz čitavu FRJ [Federativnu Republiku Jugoslaviju] uračunavajući zračni prostor i teritorijalne vode.

Ovo treba da obuhvati, ali ne i da bude ograničeno na, pravo na noćenje na otvorenom, manevrisanje, odredišta i upotrebu svih područja ili objekata koji budu potrebni za potporu, vježbe i operacije. "Član 6 garantira okupacionim snagama potpuni imunitet: "NATO-vo osoblje, pod svim okolnostima i u svako vrijeme, treba da bude imuno od sudova Jugoslavije u pogledu svih civilnih, administrativnih, kriminalnih, ili disciplinskih prekršaja koji bi mogli biti počinjeni od njih u FRJ. "Član 10 osigurava NATO-ou besplatnu upotrebu svih cesta, aerodroma i luka Jugoslavije.

Da je vlada Jugoslavije potpisala ugovor, ona bi se odrekla svih prava suvereniteta nad svojom teritorijom. "Prihvaćanje ovoga plana izgleda kao potpisivanje predaje poslije kapitulacije u ratu. Činjenica da predsedjnik Jugoslavije Milošević nije htio potpisati takav ugovor je razumljiva", rezonuje Berliner Cajtung 14. aprila 1999.

Sporazum kao što je ovaj ne može potpisati ni jedan vladar suverene države," objašnjavaju liberalno orijentisane novine Tagescajtung, prve njemačke novine koje su štampale odlomak iz ovog sporazuma. Orginalni prijedlog Kontakt Grupe, koji je služio kao temelj za konferenciju u Rambojeu, nije sadržavao te spomenute stranice.

Tokom pregovora, koji su trajali od 6. do 23. februara, pet članica Kontakt Grupe, SAD, Britanija, Nijemačka, Francuska i Italija, su otvoreno počele da prihvataju stanovište kosovskih Albanca.

Mislim da je autoru Sporazum poznat i u cjelosti.
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 29 јул 2010 20:17
горштак
Милоје
Овај текст сам читао до дела, на почетку, где писац каже ("открива" нам) да се "попустљивијом политиком у Рамбујеу могло постићи више", и ту прекинуо читање, уверен да ништа паметно нећу прочитати.
Писац као да је "пао с Марса", односно не зна које услове је Америка поставила Србији у Рамбујеу.

Заиста је тако. А за необавештене, ево само неколико захтева који су тражени од нас у Рамбујеу:

1. Да припадници НАТО-а уживају имунитет од грађанске, управне, кривичне и прекршајне јурисдикције Југославије и од сваке врсте хапшења и истражног поступка од стране југословенских власти ( што јасно значи да би војницима алијансе било дозвољено да раде шта хоће односно да се понашају као права окупациопа војска, а да за кршење закона не одговарају )

2. Да припадници НАТО-а имају пуну слободу неометаног и неограниченог кретања својим возилима, бродовима и авионима у Савезној Републици Југославији (дакле, на целој територији СРЈ а не само на Космету), укључујући право на постављање логора, одржавање маневара и право на употребу читавих региона или инсталација за потребе снабдевања, вежби или операција;

3. Да је Југославија дужна да кретању особља, возила, бродова и авиона НАТО-а да приоритет и да за то не захтева од алијансе никакву одштету, у виду царина, такси и др.

Ово су дакле само неки од многих захтева, којима се од Срба тражило да се буквално одрекну свог суверенитета и предају на милост и немилост силницима, не само на Космету него на простору читаве државе. Да смо пристали на такве услове, НАТО-вски војници би, на пример, могли да се напију у Београду, да ти упадну у кућу, направе ршум, тебе премлате на мртво име ако им се супротставиш и да никоме за то не одговарају. Могли су да раде и горе ствари и да опет никоме не одговарају ( поготово што се налазе међу Србима који су доказано ''фашистички олош'' и легитимна мета за слободан одстрел, што је одобрено онако између редова такозваног ''међународног права'' ).
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 29 јул 2010 21:07
горштак
Јапанци су то све послушно и кооперативно прихватили као нешто што се мора, али су имали визију како из тога да изађу.

Поређење наше ситуације са јапанском је неадекватно, чега је на срећу свестан и сам аутор када каже:

Србија није Јапан нити Срби могу постати Јапанци. Друге су и међународне околности и распоред снага у свету. Другачији је и карактер угрожености био тада Јапана, а данас Србије.

Срби се налазе у неупоредиво тежој ситуацији од тадашњег Јапана. Јапанци јесу били и покорени и понижени, али их силници нису у оволикој мери ниподаштавали као народ и културу нити им је набијан комплекс геноцидности ( иако је за тако нешто у јапанској историји постојало неупоредиво више разлога негу у српској ). И код самих силника је постојало чак извесно дивљење за зен-будизам, самурајску традицију, бушидо-кодекс.
Таквог дивљења према православљу, светосавском наслеђу, косовском завету, хајдучко-ускочко-комитској ратничкој традицији, међутим, нема ( осим код ретких Западњака попут списатељице Ребеке Вест, Рајса и других ). Штавише, због својих изворних вредности Срби су у колективној свести Западњака препознати као архетипско зло, баш зато што су последњи европски народ у коме још увек живе витешке и хришћанске вредности старе Европе, од које се сам Запад тако безнадежно удаљио у последњих неколико векова. Зато ''српски вирус'' и ''треба избрисати'' како рече Дејвид Гомперт, да у лику једног племенитог, храброг и мужевног народа Запад не би гледао онај идеал коме је некада и сам био близак, а више није. Разлози мржње према Србима много су више антрополошки него (гео)политички и економски и ми због тога не треба да кињимо сами себе нити да се ( као Јапанци ) прилагођавамо наметнутим ''еуроатлантским вредностима'', већ да тражимо себе у лику својих предака и колико-толико сачувамо изворни јуначко-хришћански етос који су нам предали у наслеђе, који нас је једини чувао кроз историју и који ће нас, ако Бог да, чувати и у будуће.
Препоруке:
0
0
13 четвртак, 29 јул 2010 21:09
Сокенекос
Опет Г. Туцаковић. Браво!
Можда је ово решење:

http://counterpunch.org/roberts07262010.html
Препоруке:
0
0
14 четвртак, 29 јул 2010 22:43
Нешко
И ја само да додам: Коментару Туцаковића нема шта да се дода нити одузме.
А да, још једна ствар ... пишем ћирилицом.
Препоруке:
0
0
15 четвртак, 29 јул 2010 23:17
горштак
Да не буде забуне, ја веома поштујем јапански народ, који сматрам за један од највиталнијих и најаутентичнијих на планети. Као клинац сам дуго тренирао карате и читао све у вези с јапанском историјом и традицијом. Самураји попут Мијамото Мусашија, али и велики мајстори каратеа попут Гоген Јамагучија и Масутатсу Ојаме, представљали су ми узор за достизање дисциплине тела и духа. Њиховог писца Јукиа Мишиму сматрам за једног од највећих у ХХ веку.
Поред свих разлика, Србима и Јапанцима је заједнички један специфичан идеализам, који подразумева добровољну жртву и самопрегор зарад вредности које нису ''од овога света''. Начин на који су се Јапанци ослободили окупације достојан је поштовања, иако сматрам да та методологија више није делотворна. Јер упркос свим политичким и економским успесима, она је и саме Јапанце пуно коштала на пољу духа и морала. Неолибералне ''вредности'' попут рецимо ''геј-параде'' и сличног данас се намећу и њима ништа слабије него нама. Сваковрсно помодарство, криминал, разврат, наркоманија, потрошачки индивидуализам и друге болести постмодерног света сатиру Јапанце ништа мање него Србе.
Након неуспелог државног удара који је покушао да изведе са ученицима своје самурајске школе, писац Јукио Мишима је 1970. године извршио харакири, на очиглед читавог забезекнутог света, желећи тиме да покаже своје немирење са американизацијом и европеизацијом Јапана, који су га удаљили од његове суштине. Две године касније то је из истих разлога учинио и нобеловац Јасунари Кавабата. У његовом роману ''Велемајстор'' кроз игру двојице мајстора древне игре го, приказан је судар аутентичног и модерног ( европеизованог ) Јапана, где лепоту, достојанство и рафинирану уметност игре смењује бескрупулозност, насртљивост и подлост у тактици и потезима, услед жеље за победом по сваку цену.
Када се узме у обзир та евидентна хипокризија, питање је колико је Јапан добио а колико изгубио прилагођавањем непријатељима и преузимањем њихове методологије освајања моћи.
Препоруке:
0
0
16 четвртак, 29 јул 2010 23:37
М
Хм, ово већ постаје забрињавајуће... Још један конфузан и ничим поткрепљен текст о "врућој теми"?!

„…Кумановским споразумом изгубила више контроле над Косовом него што је могла добити паметнијим, толерантнијим и кооперативнијим разговорима у Рамбујеу.“

Није него! Аутор би морао да "засуче рукаве" и прочита документ.

„…правну битку, изгубила је погрешном легалистичком платформом у Међународном суду правде у Хагу…“.

Ова фраза асоцира на наше једине "легалисте", који су предлагали нешто сасвим друго.

„Ко то може да оствари? Онај ко добије ново поверење народа.“

Опет, није него! У Србији нема странке која има иоле "подесан програм за опоравак нације" (ово сам срочио да се не расплињујем).
Препоруке:
0
0
17 четвртак, 29 јул 2010 23:45
Миле Бре 1
Умало да схватим да би требало да Србија дотакне дно као Јапан некада. Имамо већ суђења нашим ратним "злочинцима", као што су имали и Јапанци. Нама уопште није потрбно да нам окупатори уводе устав, јер се спроводе већ сад вануставни прописи ЕУ. А од "националног јединства", у Србији је то табу тема.
Свакако се слажем са аутором да би сви у Србији требали се прихватити посла, а не чекати бољи живот од ЕУ.Но они који се осећају "прозвани", засигурно се неће сложити са овом опаском.Тим ЧЕКАРОШИМА треба јасно указати, да ЕУ није на видику. Наш председник је ономад у скупштини изнео своју визију, обзиром да ЕУ нема алтернативу, мисли да ће Србија бити спроведена у ЕУ 2020-те године. О, о ...српски чекароши. А БОЉИТАК живота? То је већ проблем, са више непознатих. Наш диригент се нада да ће до тог временског термина, завршити све своје задатке. Ако пак искрсне ... е, онда још НЕ. Незамисливо је да у том периоду НЕЋЕ бити нових условљавања ни притисака на Србију. Нових штета, срамота и блаћења као: губљења и још других територија Србије, притисака на СПЦ да континуирано одступа од свог учења и традиције, увођење латинског писма као службено, одустајања од многих националних обележја и сл.
Аутор се пита ко би могао остварити, да се Србија издигне изнад муља у којем се налази, па сам одговара: "онај ко добије ново поверење народа".Пун погодак. Тај би МОГАО, а хоће ли? Ако се мисли на коалицију ДС и СНС, немам поверења. А аутор је потпуно у праву да би била потребна потпуно нова гарнитура, а уз то и национално свесна. Ако би се сада зауставио процес назадовања Србије, а уз то добило вођство које би настојало свим силама да ради у интересу Србије и њеног народа, отворила би нам се заиста перспектива са изласком из кризе. Свакако да то неби одговарало ЕУ, па би компас морао да показује коректно правац по коме би се морала усмерити Србија. Ако би се привреда усмерила према:Русији, Белорусији, Кини и другим земљама, колико би дуго трајала криза у Србији?
Препоруке:
0
0
18 четвртак, 29 јул 2010 23:45
Миле Бре 2
Подизање привреде, преусмеравање тржишта, засигурно би потрајало и до пет година. Али не десет година притисака и растакања територија и свих добара. За то време би било доста самодрицања, којих има код многих и данас. Проевропејци сматрају да ће моћи опстати, а својим залагањем и пропагирањем лажиране истине и стварности, доћи до положаја, са циљем да владају неистомишљеницима. Обзиром да владајући имају војску и полицију у својим рукама, мисле да ће отпор "противника" јењавати. Опасност од ових гласноговорника је утолико већа, ако време одмиче. Зато би сада требало ипак нешто учинити како би се последице умањиле. Они што сада имају неприродно привилеговане положаје, морали би уступити место другима, који би то заслуживали било стручношћу било залагањима. Такве ротације би компензовале кризу, која се не би битно разликовала од данашње. Развојем сопствене привреде, дошло би се до јачања и саме Србије. То би значило НЕЗАВИСНОСТ и стабилност. Такве би нас пожелели и у ЕУ, али неверујем да би за то било још икаквих интереса.
Нас плаше новим бомбардовањем и санкцијама. А свима нам је познато, да се однос сила у свету мења и нема основе за овакве тврдње. Поред тога треба имати на уму да економија БРИК-а енормо расте, па се треба тамо оријентисати.
Препоруке:
0
0
19 петак, 30 јул 2010 00:47
Дејан
Ако сам аутор каже да поређење Јапана и Србије није адекватно, онда не треба ни да се анализира.

Осврнуо бих се на једну мисао Миле бре:

Нас плаше новим бомбардовањем и санкцијама. А свима нам је познато, да се однос сила у свету мења и нема основе за овакве тврдње. Поред тога треба имати на уму да економија БРИК-а енормо расте, па се треба тамо оријентисати.


Миле, БРИК је празна прича. Бразил је пољопривредна велесила, којој објективно немамо шта да понудимо. Кина има све, не треба јој ништа од других. Индија има пола милијарде људи спремних да раде за сићу.

Једино остаје Русија, где треба да извеземо милијарде само да платимо нафту и гас.

Немам ја ништа против БРИК-а, само не сматрам да је онај који нас није бомбардовао аутоматски наш брат.

Кина неће да призна Косово због Тибета и Ђинјанга, не зато што нас воле, а вето улажу само у одбрани кинеског националног интереса. То је званична државна политика.
Препоруке:
0
0
20 петак, 30 јул 2010 01:34
Peter RV
Nevjerovatno je (pored Rambujea,ciji tekst on ignorise) da se autor usudjuje da uporedi Japan sa Srbijom.
Japan je bio jedna mocna carevina koja je napala Ameriku,a Srbija jedna mala zemlja koja nije napravila nikakvu agresiju prema Americi, niti bilo kojoj Nato-zemlji.
Ovdje je Jovic potpuno promasio sa ovakvim apsurdnim uporedjenjem.
Препоруке:
0
0
21 петак, 30 јул 2010 03:54
Теофило Стивенсон
Немогуће је у држави једнопартизма и затворених медија стећи ново поверење народа. Србија је диктатура меког типа, односно истог каква је и окупација. А пошто нема меке окупације... ново поверење народа ће стећи странке тзв опозиције које ће низ воду пустити РС, Војводину, Рашку и Прешевску долину, без размене. Није битно да ли су у питању Николић и друштво или Јовановић. Што се мене тиче, они су исти као Кандић и друге перјанице НВО сектора. Или ће Тадић, што је вероватније, остати на власти.

Ништа се неће променити да потпуне промене политичке мапе Србије, утврђивања система финансирања странака и забране деловања, а и укидања грађанских права, праћено процесима за велеиздају земље. Пошто до тога неће доћи, Србима и приличи кукумавчење. Немојте да нас уништавате, ми смо тако добри. Претпостављам да је било таквих који су стајали пред Немцима и усташама, али не верујем да су преживели рат.

Иначе, ДС није изборима дошла на власт, а када је било прилике да је изборима изгуби, Тадић је између редова претио силом. Зар мислите да му пада на памет да даје оставку? Види са каквим народом има посла и жели да Србију, на државном, националном и верском плану потпуно дотуче. Чак и да то не жели, желе они којима се, као пријатељима, хвали, које је у Србији дочекивао.

Најважније, питање свих питања је ко је инспиратор и егзекутор оваквог пораза Србије. То је страни фактор. Не знам да је у историји медицине особа која је нанела тешке телесне повреде другој особи, са намером, успела да је после тога и излечи. Да ли сте чули за силоватеља или убицу који је жртви помогао? То што ће Србима бити тешко да прогутају чињеницу да су СПС и Милошевић били поштенији од ДСа и његових бивших и садашњих вођа, је проблем интелигенције, поштења и самоувида. Наша нација је психички тешко болесна. Југословени, комунисти и евроунијати и њихова деца и унуци и даље владају Србијом. У овој земљи грађански рат није завршен 1945. године. И неће бити, до потпуног слома Србије.
Препоруке:
0
0
22 петак, 30 јул 2010 08:08
g.loci!
da bi se doslo do preporoda, prva osnova je "otreznenje", a nakon toga dolaze placanje racuna i tako redom!!! ...i sve na kraju diciplinaro na svaku produzece na ulazu stoji"da radimo dan i noc jer smo najsiromasnija nacija na svijetu".... ovo je japanska formula motivacije,a ne ona poznata "prazna" mismo najbolji,najsposobni samo sto drugi to ne vide ili nam se zavidjaju.....!!!
.....
tako je to bilo u proslosti nakon svake oluje, sa sa sadasnjim mocnim zemljama pout japana,njemacke,...(put uspeha je 90% steil!)
Препоруке:
0
0
23 петак, 30 јул 2010 08:44
Драго Стен
Гебнер Анкер.
Шта ви то причате.За чим трагате.Наши математичари, наши физичари освајају златне, хајде да кажем вашу реч, "колајне", уписују масовно Хрварде,, добијају међународне стипендије,а ви млади незнају, они овако они онако.
Није у томе проблем.Проблем је у томе што су нас притисли са свих страна.Кад не смете да напишете резолуцуију о својој територији који вам узимају а да неког не питате.Проблем је у осећју да сте под туторством.Има народа који су на то навикли, Хрвати, Словенци и Шиптари али ми нисмо.Ни под Турцима нисмо били у ропству.Ћутали смо али смо отпор пружали.Нећемо ни сада.
Јачи су .Нека бију али ћемо их преживети.А "ничија није до зоре горела", господине Гебнер.
Препоруке:
0
0
24 петак, 30 јул 2010 10:41
игор
Нисам баш приметио да је текст баш "препун грешака" (барем не у поређењу са изгледом већине текстова који се могу пронаћи на "нету", па чак и на сајтовима "великих" медија) и више ми се чини да је реч о злој вољи појединих коментатора и њиховом неслагању са основном тезом. Е, сад, стил и језик су увек помало субјективна ствар. А ко нама коментаторима брани да сами напишемо текст и покажемо "како то треба да се ради"? Мени је, рецимо, проблематична само она синтагма на крају о "заједници европских народа". А што се тиче кључне аналогије са Јапаном, она јесте важна и потенцијално подстицајна. Наравно да ситуација никада није иста, али требало би извући оно што може бити поучно и примењиво. Честитке аутору што нас је на то подсетио.
Препоруке:
0
0
25 петак, 30 јул 2010 10:46
а шта сада
Кроз цело своје постојање Србија је била брана за стратешке циљеве Зла. Прво је зауставила Исламизацију Европе, али је платила цех. Друго је зауставила хегемонију Аустроугарске над Европом и долазак тамних времена, али и за то плати губитком самосталности. Треће заустави германизацију Европе па и света, али и тада плати почетком свеопштег нестајања. На крају заустави демонкратску УСА са вођством гордог албиона у походу на Русију. Јељцин постављен у Кремљу а генерална проба спремна за Србију која је требало да траје недељу дана. Колико да се провере у пракси стратегије. Затим окупација Србије, регрутација топовског меса и зверињи скок на Русију. Али не би тако. Задржаше се у кампањи предуго, довољно да се Русија опамети и стисне редове. Али опет повукосмо мачка за реп. У коначном салдирању ако превагне зло - неће нас бити. Ако превагне добро - ето нама будућности, наравно ко преживи.
Препоруке:
0
0
26 петак, 30 јул 2010 11:16
Bas tako
@Теофило Стивенсон
U cetiri kratka i jasna pasusa rekli ste celu istinu.
Препоруке:
0
0
27 петак, 30 јул 2010 13:33
Миле Бре 1
@ г.Дејан
Поштовани господине Дејане! Необично ми је мило да Вам је мој коментар дао повода за дискусију, па макар и да се неслажете са мојим мишљењем. Полазећи од претпоставке да је Ваш став: слагање са остатком мог коментара изузимајући део који говори о БРИК-у. У том случају, био бих веома задовољан имајући (у будуће) на уму да постоје истомишљеници који ме подржавају.
Немајући у виду правдање мојих погледа, желим Вам дати за право да за сада БРИК и није нека снажна организација. Први пут сам сазнао 1995. године из света Финансијера и њихавих стручних часописа за њихове прогназе о снази привреде у свету. Још тада се предвиђало да ће водећа привредна сила почетком 21.века бити Кина, на запрепашћење обичних грађана. На другом месту је била Индија, па Русија, ЕУ, па тек онда САД. Не сећам се шта је било са Индокином, Јужном Америком, Јапаном, Африком и другима. Но данас се види да обриси прогнозе постају јаснији. Свакако да многима не одговарају позиције па покушавају да осујете даља напредовања, а у немоћи, покушавају да партиципирају на добити. Један од важних фактора који утиче на успешност привреде је кретање (довољно посла) те могућност финансирања тог кретања у привреди. Уређеност и лепота градова и земаља (поготово западних) не значи безусловно и јачина привреде. Осведочио сам се да напр. Немачка, ублажава незапосленост, привидно је смањује неком врстом социјалног запошљавања. Затим из буџета финансира радове (путева, фасада зграда, подвожњака и сл.) који често нису неопходни, не толико да би се довело у функцију, него да би се пружио посао, који повлачи за собом не само грађевинарска него и пропратна пословања. Производње некада индустиске Немачке више неема. Велики концерни као сименс, мерцедес, бмв идр. изместили су своју производњу (или бар део) у земље, где могу остваривати профит.
Но вратимо се многољудској Кини. Као земља, потпуно је свесна свог положаја. Свакако да запад жели на сваки начин да осујети или бар успори развој те земље.
Препоруке:
0
0
28 петак, 30 јул 2010 13:33
Миле Бре 2
Можемо ли рећи, да је НАТО грешком бомбардовао Кинеску амбасаду? Или разним захтевима запада за испуњавање неких норми светских норми (плагијат мајкрософта, загађење атмосфере и сл.). Са друге стране Кина је већ по ко зна који пут упућивала ноту Немачкој због промовисања Далај Ламе у јавности, те тиме и мешање Немачке у "унутрашње ствари" Кине. И колико још тога ненаведеног. Дакле, Кина је потпуно свесна свог положаја и сасвим је нормално да ће се удруживањем, стварати баланс и тиме ублажити напади са "запада". Многи уговори региона Русије-Кине-Индије већ постоје. Идеја БРИК-а је дошла до изражаја са свтком кризом. Како знамо, Бразил није ни имао кризу, а Кина већ одавно бележи раст привреде. БРИК се жели одупрети једностраном утицају запада на светску привреду.
Немислим да се неби нашло посла, за потребе овог огромног тржишта, тако мале Србије.
Препоруке:
0
0
29 петак, 30 јул 2010 13:37
@Драго Стен
Gospodine Drago,
slazem se sa vama da mladi studiraju na elitnim univerzitetima, i dobijaju nagrade ali je pitanje kakva je konkretno nacionalna korist od tih pojedinaca. Ja licno znam djavojku koja je zavrsila hemiju na berkeley-u (inace najjaca katedra hemije na svijetu), doktorat na istom, sada radi biomedicinski inzinjering u san francisku, uskospecijalizovan za razvoj CT i MRT aparata. zna li ko da jedna takva osoba postoji na ovoj planeti koja je srpkinja i izbjeglica iz sarajeva, ima li je i u jednom registru, da li se neko zapitao koliko ima takvih ljudi i kako bi oni svojim vezama i mrezama mogli da nam unaprijede drzavu i drzave. Nama su vjecito izgovori bili strani faktor, jeste pritisli su sa svih strana i ne znam kako da se toga rijesimo, ali ima stvari koje itekako mogu da se jednostavno rijese a na koje niko ne misli. Gospodine Drago, velika vecina omladine koja je u srbiji ne zna da napise tabelarni CV ( a nemaju sta da stave u njega sem licnih podataka) ili popuni aplikaciju za posao. Govorim vam iz prve ruke jer mi je kolega radio ocjenu istih, od 18 prijavljenih 3 osobe koje su se prijavile na mjesto pripravnika su prilozili potrebnu dokumentaciju, i to je nasa realnost. znaju li ti ljudi kako izgleda pravi interview za posao?mislim da malo ko zna! oni koji znaju odavno vise nisu u drzavi, a rezultate nase diplomatije vidi se u svim novinama i internet portalima. kuca se gradi odozdo prema gore, cigla po cigla. Za to je po obicaju potreban majstor koji zna kako da ih veze jednu za drugu. nasi kvalitetni majstori i dalje grade tudje kuce dok nam djilkosi,nistarije i diplomate 7 klase upravljaju zivotima.
Препоруке:
0
0
30 петак, 30 јул 2010 13:55
М
Битке које Србија сада води су, нажалост, оне битке које водиш иако већ знаш да си одавно изгубио рат! Заправо, ми смо већ одавно капитулирали! Налазимо се у парадоксалној ситуацији, када непријатељ очекује безусловну капитулацију чак и од марионетске владе коју је сам поставио после наше капитулације. Међутим, све је то ипак логично и на месту, када се узме у обзир да се ништа и не ради због нас, него због других забринутих држава и сила, као што су Шпанија и Кина, на пример. Ми само играму улогу која нам је додељена за још један ријалити шоу, који режира Империја Великог Брата.
Препоруке:
0
0
31 петак, 30 јул 2010 16:19
Марко Бојковић
По мом мишљењу једини реалистичан одговор на та питања "Шта даље?" - која се тако често постављају у текстовима на овом сајту - дао је Небојша Катић, и то још пре годину дана:

"Када се буде пренула из сна, Србија ће се суочити са новом ситуацијом у којој ће морати да стимулише, или бар прихвати имиграцију, која ће по логици миграционих токова долазити са Косова и из Азије. Ово није катастрофична, већ реалистична пројекција Србије у наредне две или три деценије. За тај социјални и културни шок, Србија се мора припремити."
( Небојша Катић: "Шок будућности" )

Мишљења сам да замлаћивање са некаквим "националним препородом" по немачком, јапанском, корејском итд. моделу, и слична залуђивања, представљају чисто губљење времена и енергије. Чињеницама треба погледати у очи. Онако како то чини и говори Чедомир Јовановић. Отворено, без Тадићеве демагогије. И без затварања очију пред чињеницама - што нажалост чини већина аутора и коментатора на овом сајту.

Чедомир Јовановић отворено гледа чињеницама у очи и припрема Србију за социјални и културни шок који је неминовно очекује. Ја га на изборима 2008. године још увек нисам разумевао. Али сада видим да је од почетка био у праву.
Препоруке:
0
0
32 субота, 31 јул 2010 13:15
300 + 1
G. Bojkovicu,

Jovanovic trazi nove moralne norme; tj. da prihvatimo da onaj koji nas bombarduju, truje zemlju i otima teritorije, koristi dvostruke standarde i radi nam o glavi, stiti ratne zlocince, stalno se zaklinjuci da nam je prijatelj, bude prihvacen kao 'avangarda' novih drustvenih vrednosti. Ako ga niste razumeli 2008, po svoj prilici se niste mirili sa tom kontradikcijom. A ta kontradikcija se prihvata daleko teze ako znate (a evo, saznajte i to, kad nam govorite o migracionim tokovima sa Kosova i iz Azije) da je americka fiskalna politika gora od Grcke. Ukratko, ako zelite da se pripremite za kulturni sok, ucite (i VBi i Vasa deca) Potonghua (mandarinski), a strah oz azijatskih hordi ostavite gdji Perovic, Otporu, Jovanovicu i LDPu.

Inace, interesantno je da je konsenzus kompletne srpske vlasti i onoga sto neki u bunilu jos uvek nazivaju opozicijom da Srbija nije deo Azije. U isto vrme, Turska postaje glavni igrac u srpskom dvoristu. Pa, ako smo neoosmanizam prihvatili oberucke, kako se onda nismo setili i to da su Turci....koja rasa? Vreme je da decaci iz Otpora prestanu da uce Photoshop,i da predju na Wikipediju...
Препоруке:
0
0
33 среда, 04 август 2010 17:56
srdjan ivosevic
Teske greske u poimanju problema
(izvinjavam se za cirilicu - na poslu sam u tudjini)
Japan je pod okupacijom. 65 godina
pijani marinci malo malo siluju decu na okinavi (to ste valjda citali)
otkud vam to da Japan nije pod okupacijom???
za vasu informaciju - Nemacka je jos pod americkom okupacijom!
japan krvari poodavno - izgubili su dushu...

pogledajte zasto im se jedan od najboljih pesnika/umetnika ubio 1970 - nije hteo da gleda propast nacije
http://en.wikipedia.org/wiki/Yukio_Mishima

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%B0_%D0%AE%D0%BA%D0%B8%D0%BE

Koji su pojavni oblici? opsednutost tehnologijom, tzv "izgubljena generacija" , noav opsednutost sexualnim sadizmom (u kontri prema ranijem socijalno-vojnim sadizmom)

pogledajte bilo koji japanski crtani film - pa se javite
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер