субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Критички осврт на уставни основ у нацрту Закона о истополним заједницама – правна егзибиција

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 22 април 2024 18:42
Уставност и законитост
Увођење нових појмова који нису до сада подразумевани Уставом значи да су ти појмови непознати Уставу, те да су самим тим неуставни.

Овај закључак је нетачан. Појединачни појмови који се употребе у новим законима, а који не постоје у уставу, не морају бити неуставни. Да није тако, маса појмова из бројних закона који нису наведени (не постоје) у уставу били би неуставни. Суштина уставности закона је да он не сме бити у супротности са одредбама и правилима устава као општег и највишег закона у држави. О противуставности закона на највишој инстанци одлучује тело које је устав донело, дакле скупштина. Скупштина је суверени тумач устава, самим тим и закона. Уставни судови и други редовни судови у правосуђу суде и пресуђују по појединачним предметима. О овоме би аутор требало да се информише пре писања текстова који разматрају правна и уставна питања.
Препоруке:
6
25
2 понедељак, 22 април 2024 18:54
Логичка грешка
Но, потпуни апсурд закона против дискриминације је у томе што он, поред хомосексуалних заједница, ни једном својом одредбом не санкционише нпр. инцест, педофилију и полигамију. Штавише, Закон против дискриминације широм отвара могућност да такве појаве постану нормативне и буду заштићене управо Законом против дискриминације.

Ово је логичка грешка "клизава низбрдица" која настаје када се тврди како одређени догађај мора да прати други догажај, а притом се не износи никакав рационалан аргумент који би доказао неизбежност тог процеса. Тај наводно неизбежни следећи догађај се користи као аргумент да се не дозволи догађај који претходи. Оваква поређења су тенденциозна јер се њима вољни истополни односи међу пунолетним лицима изједначавају са педофилијом приказујући се тако као болесни и неморални.
Препоруке:
1
26
3 понедељак, 22 април 2024 19:26
АгатонФонПетровић
ако сам погрешио нека ме неко исправи, али ја нисам видео да се и нацру закона помиње да могу да усвајају децу. ако тога нема ја немам ништа против овога, све док се ра заједница не назива браком и док нема могућности усвајања деце. знам за случај где два мушкарца већ деценијама живе заједно. обојица имају врло успешне научне каријере које имају одјека и у иностранству. ниједан од њих својице није активиста ЛГБТ нити се дефинише својим сексуалним опредељењем већ својиом каријером. међутим, било је проблема око кредита за стан, а биће и око наслеђивања истог једног дана. ми смо одавно деградирали брак када су ванбрачни партнери добили право да наслеђују пензију као да су у браку. сви су ћутали око тога. пошто ванбрачни партнери то могу, не видим зашто ти не би и могли двојица које сам поменуо. а њих двојица ионако мисле да деца требају да имају оца и мајку, као што су и они имали, а не два тате.
Препоруке:
4
23
4 понедељак, 22 април 2024 23:15
Правник
Онај ко пише под псеудонимом Уставност и законитост треба да прочита текст и узме у обзир оно што аутор текста упорно наглашава, а то је да је незаконита дискриминација веома јасно дефинисана чланом 21. ставком 3. Устава. Проблем који је потпуно исправно детектовао аутор јесте да се овде ради о Закону који потпуно редефинише незаконитост дискриминације користећи појмове који нису познати Уставу нпр.: дискриминација на основу пола, родног идентитета, сексуалне оријентације, имовног стања, рођења, генетских особености, итд.... . Дакле, Закон против дискриминације уствари каже да Устав није баш обухватио све врсте дискриминације те је неопходно кориговати Устав. То, наравно, само по себи није проблем, али Устав предвиђа на који начин се мења када је промена у вези са људским и мањинским правима у питању и када је промена у току ванредног стања (Чланови 203. и 204. Устава). Али, то очигледно могу да примете само правници...
Препоруке:
23
4
5 понедељак, 22 април 2024 23:43
Нема грешке
"Логичка грешко" биће да је управо супротно. Самим тим што "Логичка грешка" тврди да је педофилија неморална, указује на то да постоји нешто што се зове морал друштва. И сам нацрт Закона о истополним заједницама својим чланом 9. забрањује инцест, педофилију, полигамију... Правно питање за "Логичку грешку" је следеће: Зашто нацрт Закона о истополним заједницама забрањује инцест и полигамију, када и инцест и полигамија могу бити вољни и између пунолетних особа? Надам се да одговор неће бити у одбрану инцеста и полигамије, јер их и сам нацрт Закона забрањује.

Али, у комбинацији са Законом против дискриминације управо та граница се укида и ствара се правна основа да свака вољна заједница међу пунолетним особома буде законита и Уставна...

Сви смо свесни да се промене дешавају малим корацима, али ово је стварно МАЛИ КОРАК.
Препоруке:
21
3
6 понедељак, 22 април 2024 23:52
За АгатонФонПетровић
То је јако лепо од Вас. Ви сте баш хумани. Знам исто тако дивне људе који би да омогуће ловцима да могу да лове кад год и где год пожеле. Немају ништа против...
Препоруке:
23
1
7 уторак, 23 април 2024 00:15
АгатонФонПетровић
за онога ко је написао: За АгатонФонПетровић

предлажем да следећи пут када ми се обраћате узмете неки ник, а не да изгледа као да разговарам сам са собом, а у ствари причам са вама.

имате нешто против ловаца? ја немам. знам неке ловце. сматрам да су ловци корисни. сами ловци никада нису тражили да лове где и када желе. они узгајају фазане у фазанеријама које потом пуштају у ловишта и лове их. поштују и ловостај, јер ако истребе дивљач неће имати шта да лове.
Препоруке:
2
21
8 уторак, 23 април 2024 00:33
Уставност и законитост
Правник

С обзиром да сте правник, требало би да врло добро познајете принцип субординације прописа. Такође и разлику између општих и појединачних правних аката. Мало је овде простора, али ћу покушати правнички упрошћено: устав, по правилу, поставља правна начела и основне одредбе у вези са појединим темама од највећег значаја за правну организацију и политички облик државе. Закони се баве разрадом уставних одредби и иновирањем у различитим областима чији поредак прописују. Та разрада и те иновације у односу на устав имају "само" то ограничење што не смеју да буду у супротности са уставом. Поменути појмови разрађују уставно начело о забрани дискриминације тј. тек су у нацрту, па су подложни и расправи и критици. Уколико прођу ову процедуру успешно с обзиром на природу начела које разрађују, тачно је да онда постоји поступак за допуну или измену устава који нису "аутоматски". Могу, али не морају бити унети у текст устава. Иначе, цитирана реченица аутора јесте нетачна.
Препоруке:
4
17
9 уторак, 23 април 2024 00:33
AU!!!
Skidam kapu za ovakav tekst... svaka cast autoru!
Препоруке:
18
4
10 уторак, 23 април 2024 01:02
Логичка грешка
@ Нема грешке

Има грешке. Логичке, на коју сам указао. Што се тиче вашег питања, оно показује наше различито схватање појма дискриминације када је реч о праву и правди. Додуше, право и правда нису увек синоними, али бољи и хуманији свет за сада немамо. Није ствар само у "вољи" тј. слободној вољи, као правном појму. Суштина је у омогућавању оних права која немају по заједницу нежељене последице. Инцест и полигамија су два различита проблема.

Деца рођена у инцесту често имају нежељене здравствене последице. Правом је ту појединачна слободна воља ограничена (инцест је забрањен) доказаном чињеницом о њеној штетности по здравље потомства. Полигамија ("многоженство") има своје присталице (углавном у муслиманском свету, али и шире), а у случају предлога Закона има своје противнике с обзиром на практичне и социјалне аргументе (повећани здравствени ризици, ривалство међу женама - породични сукоби итд).

Иначе, није јасно зашто би се речени Закон шире бавио инцестом и полигамијом.
Препоруке:
0
19
11 уторак, 23 април 2024 02:28
Ах
Постоји огроман проблем са свим што се намеће силом са запада а ово је управо пример наметања сатанистичке праксе која почиње са "партнерством" иде после на "брак" а завршава се не само усвајањем деце већ допуштањем да малолетна деца без знања родитеља мењају насилно пол и тиме буду стерилисана што су само нацисти радили.
То се већ ради у "либералним" америчким државама и не брините са оваквом влашћу која под Вучићем пристаје на све радиће се и код нас ако се народ не дозове памети.
Препоруке:
6
1
12 уторак, 23 април 2024 12:06
andronikus
Svako od nas može da radi šta hoće i bez obzira koliko je to u suprotnosti sa našim i tuđim zdravljem koje je najvažnije. Ja sam protiv svih takvih ponašanja bez mere i obzira prema prirodi i društvu. Nije dovoljno Ustavom i nižim zakonskim aktima nešto zabranjivati. O tome se mora govoriti javno i na tom osnovu graditi zdrave društvene odnose. Da li možemo kazati srodnicima da je zakonom zabranjen incest? Možemo i? Efikasnije je razgovarati o tome i temu obrađivati kroz književnost, film, itd. Državni interes je da takve veze ne rezultiraju rađenjem deteta. U većini slučajeva ta deca imaju neku malformaciju i ona su zbog toga teret kako porodici tako i društvu. Kad nema novaca onda je to katastrofa. Zato država da ne bi trošila novce na tu decu mora da se bori protiv incesta bilo svesnog ili nesvesnog. Koliko dete koje je plod incesta pati, teško je kazati ali pati. Istopolna ljubav je čin "samoubistva na rate". Po smrti homoseksualaca nema života. A Bog je rekao množite se ljudi.
Препоруке:
1
3
13 уторак, 23 април 2024 14:40
Моралне норме нису заувек дате
Читаве цивилизације су трулиле и нестајале због немогућности да сачувају морал друштва.

Можда и зато што су промене у моралним начелима и схватањима неизбежан друштвени процес у развоју цивилизације. Некада на боље, некада на горе.

Овде бих напоменуо да је принцип секуларне државе, каква је Србија данас, да се моралне норме временом у својим сегментима могу и мењати. Нпр. некада је било неморално да у брак ступи девојка која није девица. Иако и даље има оних који ову појаву сматрају неморалном, велика већина нема више моралних придика за девојке које су у брак ступиле раздевичене. Да није тако, не мали број данашњих девојки био би под тешком моралном осудом своје околине која би им отежавала удају.
Препоруке:
0
17
14 уторак, 23 април 2024 16:10
Правник
"Уставност и законитост" немојте продавати маглу! Врло добро познајем принцип субординације прописа, али има нешто што би сваком ко користи логику било кристално јасно. Не знам колико простије од овога да Вам објасним. Закон против дискриминације се коси са Уставом! Устав јасно наводи која врста дискриминације је забрањена и аутор на то указује. Али, закон против дискриминације суштински мења члан 21. Устава. Управо према принципу субординације прописа, ни један закон не сме да суштински мењати Устав, без процедуре која је Уставом прописана. Да Вас подсетим: Устав је највиши правни акт једне земље, који уређује, између осталог, државну организацију, овлашћења државних органа и слободе и права грађана. Поштовање устава је директан услов за постојање правне државе. Ничија власт или овлашћења не могу бити изнад оних прописаних уставом.
Но, да ли сам добро разумео, да ли Ви тврдите да Закон против дискриминације још није на снази?

П.С. цитирану реченицу аутора сте извукли из контекста
Препоруке:
16
0
15 уторак, 23 април 2024 16:27
Ипак нема грешке
"Логичка грешко", ствар је само у том КО ОДЛУЧУЈЕ о томе шта по заједницу има, а шта нема нежељене последице. Дакле, није ствар у моралу нити ризику, јер то у владавини права нико на своју руку, па ни суд, не сме да одлучи. Одлуке у име читавог друштва може да донесе само друштво, народ, друштво у целини. Друштво у целини, дакле народ, одлучује о томе шта је Устав и под каквим ће законима друштво живети. Законодавно тело мора да изражава вољу друштва, извршна власт мора да буде ограничена законима, а судска може само да примењује већ донесени закон.
Понављам, суштина је ко одлучује шта је морално, рискантно и добро по друштво у целини? На све остало немојте трошити речи.
Препоруке:
15
0
16 уторак, 23 април 2024 16:35
Немам ништа против ловаца
АгатонФонПетровић-у

Наравно да немам ништа против ловаца. Поента није да ли неко има нешто против ловаца или било кога другога са страстима према некоме или нечему. Поента је у томе да закони дискриминишу и да то нема везе са тиме да ли ја или неко имамо нешто против некога. Као што аутор овога текста наводи, ако правило каже да је лов забрањен, то не значи да неко има нешто против ловаца. Али, вероватно неко има нешто против чињенице да неко у сред града парадира са пушком и понаша се као да је ушуми...
Препоруке:
16
0
17 уторак, 23 април 2024 18:34
На Западу ништа ново
За "Моралне норме нису заувек дате"

Слажем се (да моралне норме нису заувек дате), али моралне норме треба да доноси само друштво. Моралне норме не треба да се намећу споља никоме, па ни српском друштву.

А, што се тиче уласка у брак као девица, за поље права којим се овај текст бави, то је ирелевантан пример, јер питање девичанства није део законодавства. О законом регулисаном девичанству би могло бити речи у правном смислу, уколико би неко наметао иницијативу да се такав закон уведе у српско законодавство. Али, пошто нико српском законодавству не намеће девичанство, онда пример није адекватан.

Овде је реч о НАМЕТАЊУ Закона о хомосексуалним односима. Сама чињеница да неко може да намеће законе неком друштву, значи да то друштво није слободно друштво. Ради се, дакле, о принципу слободе у којој је друштво слободно да само одређује и слободно доноси своје законе. Овде се, дакле, не ради о моралисању, већ очувању слободе.
Препоруке:
15
0
18 уторак, 23 април 2024 22:14
Vukasin Stari
Moram da se oglasim povodom teksta i cestitam autoru. Skoro nisam citao razumljiviji tekst na pravne teme. Nadam se samo da ce ovaj tekst naci put i do onih do kojih treba da stigne...
Препоруке:
13
2
19 уторак, 23 април 2024 22:18
Биља
Честитке на исцрпном тексту. Хвала!!!
Препоруке:
12
2
20 уторак, 23 април 2024 22:24
Gradjanski drzavljanin
Nisam neki vernik, ali svaka cast svesteniku za tekst. Zar ovo nisu trebali nasi pravnici da pisu? Gde su pravnici? Gde su politicari koje biramo? Ima li pilota u avionu?
Препоруке:
10
2
21 уторак, 23 април 2024 23:30
Смиља М.
Пуна подршка аутору. Још нисам чула овако интелигентне критике на Закон против дикриминације и на нацрт Закона о истополним заједницама. Ваља прочитати више пута, да нешто не промакне...
Препоруке:
11
2
22 среда, 24 април 2024 01:47
Свеобухватни дијалог
Ко саветује председника по питању КиМ, по питању спољне политике, по питању нових закона у држави, по питању међународних споразума у име државе...?

Председник би могао да окупи око себе најумније људе у земљи... Да ли се окружио најбољима? - реторичко питање на које не очекујем одговор.
Препоруке:
1
0
23 среда, 24 април 2024 01:53
Deda Prole
Dobro napisan i jasan tekst na veoma komplikovanu temu.
Препоруке:
9
2
24 среда, 24 април 2024 02:36
Zakon protiv diskriminacije
Ocigledno je na delu mnogo perfidna promena zakona u Srbiji. Da li ce neko da pokrene incijativu da se Zakon protiv diskriminacije preispita i vrati na referendum? Sta je sledeci korak? Svi pisu, ali niko nista ne radi!
Препоруке:
14
0
25 четвртак, 25 април 2024 01:36
Zorana
Очигледно се чине напори да се изокрене српско друштво, али на такав начин да будемо убеђени да нисмо били тако добри као друштво. Са свих страна чујемо да нисмо баш имали толико врлина у прошлости. Они који се академски баве овом темом називају социјалну правду „кафка-замка“: Ако поричеш да си вештица онда си вештица; ако не поричеш, онда си вештица засигурно
Препоруке:
10
1
26 петак, 26 април 2024 03:20
Возач ГСП-а
Данас вест на РТС-овом сајту да је све мање људи у Србији и да морају да се доводе радници из разноразних земаља... немам коментар на то, јер ми је страшно да тако нешто чујем. Како је могуће да неке земље, чији држављани радо долазе да раде и зарађују у Србији, немају проблем са наталитетом, а Србија има???!!! Очигледно није сиромаштво. Да је разлог сиромаштво, те земље би имале проблем са наталитетом, још већи него Србија. Али, земље из којих долазе људи да раде, очигледно немају проблем са наталитетом. Погледајте законе земаља из којих сада полако настањују Србију и све ће вам бити јасније...
Препоруке:
10
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер