Ипак, у две важне тачке Тадић (засада) није попустио. Није Србију увео у НАТО. И није признао сецесију Косова.
Још није!
Препоруке:
0
0
2
среда, 25 август 2010 21:06
Cile
Gospodine Antonicu, ne znam da li Vam je poznato da Predsednik u nasoj Srbiji moze imati samo DVA mandata! Znaci, spekulacija o nekoj tamo 2018. je cista naucna fantastika! Ako mislite da on moze da istakne i zastavu Imperijalnog vojnog saveza gde mu se hoce, pa i na Skupstinu, to je poprilicno uvredljivo za sve one Srbe koji i dalje, mozda naivno, veruju u Ustav, usvojenu Rezoluciju o neutralnosti a i obaveznom REFERENDUMU po tom pitanju. Mozda su vama bliski stavovi njemu bliskog ministra vojnog koji tu stvar nije stavio ad akta, naprotiv, ne ustrucava se da otvoreno propagira mracnjastvo tog tipa i da nam soli o komparativnim "prednostima" ulaska u isto. Srecom, sa VECINOM Srba to nije slucaj.
Na kraju, jer o MSP-u je vec mnogo toga receno, trazenje misljenja je bilo potpuno pogresno iz jednostavnog razloga sto smo imali mnogo jaci instrument u Savetu bezbednosti gde su za nas obarali ruke Rusija i Kina putem famozne institucije zvane VETO! Setite se da smo svojevremeno horski zapevali za istim, a povodom EULEXA, da bi potom nasi prijatelji u SB bili umoljeni da odustanu od te rabote - posledice ove "nepromisljenosti" vec mesecima osecamo na Kosmetu! Sada smo na mnogo klizavijem terenu i ovde i tamo, i na Kosmetu i u UN, a Vi insistirate da je sve odradjeno vrhunski moguce u datim okolnostima. Apsolutno nije, ali za to se mogu abolirati samo oni koji u svemu tome nisu ucestvovali!
Препоруке:
0
0
3
среда, 25 август 2010 21:11
Марко
Већ више пута сте Ви и г. Вукадиновић поновили исте аргументе у прилог Вука Јеремића. Они не делују убедљиво. Да ли имате ишта друго да кажете? Ако немате немојте да рушите свој реноме наивним брањењем онога што не може да се одбрани.
Препоруке:
0
0
4
среда, 25 август 2010 21:12
наташа
Професор Антонић је на трагу једног великог открића и више мањих.
Мање значајно откриће је да нема снаге, расположења и ресурса унутар оног дела српског народа коме је стало до самоодржања и до српске државе за побуну и преокрет. У више коментара на страницама НСПМ сам рекао да "нема духа". Да ли ће га бити и када не знам и не могу да погађам, а можда и неће.
Такође је добро запажање да тактика "што горе то боље" у овим условима може бити само од користи непријатељима, а не може довести до смене власти. Једино јој, тој и таквој власти може дати оправдање за све неуспехе.
МОја критичност према садашњим властима и режиму иде до те границе да нећу и не желим да имам икакве везе и посла са њима.
Кад је донешена одлука у МСП која је и мене изненадила био сам на рубу очаја и спреман да пролајем на лакат.
Међутим, сада, ми се чини да сам нешто сагледао, а то је позиција Империје, у дуелу са малом Србијом. Да су Тадић и Јеремић знали да ће да истерају америчку и британску дипломатију са спуштеним гаћама на чистину, вероватно се у то никада не би упустили. Како нашим драгим истомишљеницима, људима који воле Србију није јасно да су и САД и Британци изгубили сваки морални кредибилитет. Да губитак Србије у Генералној Скупштини који је по мени известан значи потпуно и до гола разоткривање Империје у југословенској и сада балканској кризи.
Чуди ме само британска дипломатска служба која није схватила да су прешли границу у којој је мера насилности и бруталности премашила меру ефикасности. Губитак у Генералној Скупштини вреди гурања САД у позицију бруталног насилника из које нема повратка, има само пут у ништавило. Несвесно Тадић и Јеремић су са Србијом у пропаст одвукли и Империју.
"...у смрти својој да траже лека..."
не знају они метафизичку тежину тога, за разлику од Лазара и Милошевића који су се свесно жртвовали, они су без потпуног увида повукли потез који је частан и поштен као Лазарев, сејући семе будућег српског тријумфа.
Препоруке:
0
0
5
среда, 25 август 2010 21:14
Verni čitalac
Drago mi je da posle dužeg vremena mogu da pročitam originalan tekst Slobodana Antonića na sajtu NSPM. Dugo su u pitanju bili samo tekstovi preuzeti iz Pečata i Politike. Ove srede smo prijatno iznenađeni.
Препоруке:
0
0
6
среда, 25 август 2010 21:17
Тачно - 2. пут!
Погледајте шта причају и шта све обећавају – баш по питању Косова – напредњаци, па ће вам све бити јасно. Ако Вучић и Николић јавно критикују Тадића да, у вези са Косовом, „недовољно сарађује са нашим пријатељима из ЕУ“, шта ли тек нуде и причају кад су насамо са службеницима из Брисела и Вашингтона? И ко је ту заправо главни „квислинг“?
Дакле, ми бранимо мањег квислинга!
Препоруке:
0
0
7
среда, 25 август 2010 21:17
Драган
Надам се да овај текст означава крај полемике унутар национално оријентисаних медија и интелектуалца. Текст је доста избалансиран, али кључна слабост Антонићевог и Вукадиновићевог оправдавања косовске политике Тадића и Јеремића је што у разматрање узимају само мишљење МСП и потоњу резолуцију МСП.
Шта је са прихватањем Еулекса? Са непостојећим планом од 6 тачака? Са стањем на терену и препуштања Срба косовским институцијама? Недовољно јасним ставовима о косовским изборима? О смањивању буџета за КиМ? О криминализовању Срба са Севера, који пружају отпор независности? Враћању амбасадора у земље које су признале независност и понашање као да се ништа није десило?
Моја теза и доброг дела патриотске јавности је да је власт преувеличала значај тог једног догађаја у ком пружа какав такав отпор, да би могла све друго да преда без икакве борбе. Бојим се да у тој тачки НСПМ овој власти даје патриотски кредибилитет
Препоруке:
0
0
8
среда, 25 август 2010 21:23
Тачно - 3. пут!
Он, такође, није ни ауторитарни владар који не мари за оно што народ мисли. Јер, хајде да размислимо о следећем – ко би Тадића спречио да одради оба посла, само ако то науми? Влада? Скупштина? Опозиција? Медији? Па све је то под контролом, нешто мало њега, а много више Империје. Црква? Патриотски НВО сектор? Навијачи? Па све је то слабо, растурено и посвађано.
Тадић би, дакле, мирно могао да истакне НАТО заставу на Скупштину или да се рукује са Тачијем, а да му у политичком смислу не фали ни длака са главе. Председнички избори су тек 2013. године. Дотле би империјална пропагандна машинерија од њега направила „балканског де Гола“. И он би по трећи пут лако победио оног свог истог, вечног противкандидата, остајући председник до 2018.
Са напоменом: посматрано истим мерилима, ни његови претходници (још од пропасти монархије) нису били ауторитарни владари. И они су марили шта народ мисли (и још више зато што што нису имали такву пропагандну машинерију)!
Препоруке:
0
0
9
среда, 25 август 2010 21:35
Нешко
Тадић опрезан и пружа отпор? А тек Јеремић патриота.
Па онда Србија сачувана од Нато-а.
Урнебес од ставова.
А тек то да као Тадић неке ствари није урадио што је као патриота. Јес па зато сваким даном, мјесец за мјесецом, годину за годино све више умртвљује народ јер га се не плаши. Упрегао је и СПЦ у своје таљиге.
Ријешио би се он Косова и Метохије још давно без да трепне и не би глумио патриотизам да се не плаши опште побуне да то учини. Свјестан је он јако добро да још увијек постоји црвена граница коју не смије прећи јер би га онда олуја однијела.
Зато је Србија све сиромашнија, све се разграђује, жути све богатији, српски непријатељи све задовољнији да би на крају могао некжњено да спроведе и те задње двије ствари.
Препоруке:
0
0
10
среда, 25 август 2010 21:39
Горан Станков ић
Професоре, увек слушамо исту причу о томе шта мисле ЕУ ( када су признавали тзв.Косово, наведени политичари су нам тумачили да је то питање ПОЈЕДИНАЧНО-став сваке чланице, сад ЕУ-а), САД ( гдин из Српских двери је изванредно елаборирао њихов допринос ). Проблем је што не чујемо шта мисли Русија, Кина, што нисмо стално држали отворену резолуцију 1244 да се ИМПЛЕМЕНТИРА по свим ставкам, и сходно томе би смо знали став наведених земаља. И друго, мислим да је ту гдин Коштуница био једини јаса, гласан и доследан: ЕУ-и је требало стално сервирати захтев за преговарањем око свега спорног око КиМ-а. Неће бити да је само он знао за коначну фактуру?
Препоруке:
0
0
11
среда, 25 август 2010 21:40
Нетачно!
Због свега тога, нудим врло једноставан тест, прост лакмус папир исправности наше две конкурентске теорије. Ако, наиме, Тадић и Јеремић повуку резолуцију и ако са „нашим ЕУ пријатељима“ саставе другу, „разумнију“, јавно ћу признати да је све ово са УН и МСП, од 2008. па све до данас, била најобичнија глума, вешто фингирање, представа за народ, а да су Тадић и Јеремић најобичнији квислинзи, лажне патриоте и преваранти. Ако пак Тадић и Јеремић, и поред свег овог ломљења руке, не повуку резолуцију и остану упорни у покушају да за њу обезбеде већину у УН, онда би било лепо да, исто тако јавно, заступници теорије о „фингирању“ и „квислинзима“ признају да су се ова двојица наших политичара, макар по овом питању, усудила да супротставе Империји. И да нису баш потпуни „квислинзи“.
Сва прича се и врти око ове "незгодне" резолуције! Империју да брине једна резолуција?! Па каква је то Империја? Дакле, ако би Тадић "мирно могао да истакне НАТО заставу на Скупштину или да се рукује са Тачијем" зашто би се Империја узрујавала због "тамо неке резолуције, тамо неке Србије"?! Ништа с њене стране није више ангажовано него иначе, само је мало више медијски подржано! Сви они раде уобичајене свакодневне оперативне послове, а Функција медијске надуваности и јесте њена производња наводне "тешке битке" у којој "наши остају упорни у супротстављању"! Резолуција остаје иста, али пропада - Империја наставља, а "наши" часно губе!
Нетачно је и да квислинзи могу бити "мало трудни"!
Препоруке:
0
0
12
среда, 25 август 2010 21:46
EI
Ja mislim da je prof. Antonić u pravu i da istu logiku treba da primenimo i kada je reč o našem članstvu u Evropskoj Imperiji (EI). Patriotski tabor greši kada optužuje Tadića za slepo prihvatanje zahteva EI koje najbolje sažima formula "Evropa nema alterntivu".
Naprotiv, bez obzira na činjenicu da su nemačka i austrijska diplomatija daleko jače, brojnije i utacijnije, naša nejaka diplomatija ipak je ostvarila drugi ili treći korak na putu pridruženja! Preostaje nam još samo 27 koraka! S obzirom na činjenicu da nam je Imperatorka, pardon, kancelarka Merkel sasvim otvoreno poručila da u njenoj Imperiji ima mesta samo još za Hrvatsku, naša nejaka diplomatija uložila je golem napor ne bi li Imperatorku smekšala!
Činjenica je da smo na početku našeg puta ka Imperiji imali značajnu podršku manjih članica Imperije (Slovačke, Grčke i Rumunije na pr.); međutim, nekim čudom, manipulacijama u Imperijalnom parlamentu i Imperijalnoj Komisiji, glasovi Nemačke i Austrije odneli su prevagu. Ali, to ne znači da napori naše nejake diplomatije ne zaslužuju divljenje! Naprotiv!
Dakle, bilo bi lako otpisati ovaj režim kao nesposoban i nedovoljno servilan! Ja sam, naprtoiv, ubeđen da je ovaj režim zajedno sa svojom nejakom diplomatijom, kako u slučaju MSP-a tako i na putu pridruženja EI, pokazao izuzetnu upornost i izdržljivost, čime se svrstao u red najboljih kandidata za podanike Imperije.
Evropska Imperija nema alternativu!
Препоруке:
0
0
13
среда, 25 август 2010 22:01
Нетачно - 2 пут!
На крају, не могу а да не кажем да се у овом спору види и извесна методолошка, концепцијска, па и политичка разлика између „старе“ и „нове српске политичке мисли“. „Стару“ патриотску мисао, која је доминирала у делу владајућих кругова деведесетих, одликовала је, често, бруталност, ароганција, безобразлук, параноично коришћење „теорије завере“, и монополисање патриотизма (често и у сасвим утилитарне сврхе). Видевши учинке таквог патриотизма један круг патриотских интелектуалаца је, средином деведесетих, покушао да изгради „нову српску политичку мисао“, која би била много пажљивија, изнијансиранија, оштроумнија и широкогрудија.
Не види се то што Вам се чини професоре! Једноставно, све који су Вам у овом спору држали страну, доживели сте као промотере "нове", а оне друге, припадницима "старе" политичке мисли!
Боље је, ипак, посматрати аргументе и "аргументе" и једне и друге стране у спору. Није једно питање довољно репрезентативно да се направи такав закључак! Данас је уопште све мање људи који маре за патриотизам, ретко га монополишу (пре би да га поделе), а скоро да и немају прилику да то чине из утилитарних разлога, осим наравно, ако нису на (врху) власти! Само је још тамо остао известан простор, допуштен из специфичних разлога - да могу остати тамо где јесу; ради себе, а посебно, ради вештог сервисирања ино партнера!
Препоруке:
0
0
14
среда, 25 август 2010 22:31
Сергеј Булајић
Ја само могу да приметим да је режиму "јако" стало до Срба са Косова као што им је стало до неког племена у Бурундију. Моје мишљење ће увек бити поткрепљено оним што видим. Ово што видим ми говори да су колаборационисти стварно колаборационисти. Први ћу се јавно овде извинути ако видим један, само један корак режима у намери да помогне сопственом народу, а не да га на овако бруталан начин одбацује од себе и гура у руке онима који су их убијали. Ја то видим. А у будућности видим позив Србима који су остали на Косову да се укључе у потпуности у тзв Косовске институције и политички систем, јер ће им једино то донети добробит. Видим кораке које доноси режим које нису условљене жељама Империје, већ њиховом жељом да се што више додворе својим Империјалним пријатељима.
Што се тиче алтернативе- ње нема, или је још колаборационистичкија и оличена у СНС или ЛДП.
"Ово је крај наше државе онакве каквом је ми замишљамо" - рече мој комшија Душан.
Препоруке:
0
0
15
среда, 25 август 2010 22:37
FIAT LVX
Варварство, декаденција и међупростор то је данас политичка сцена Србије, од таквих можемо очекивати или неспособност или злонамерност или наивност. Међутим западно од Дрине постоји једна светла тачка, Милорад Додик, и било би веома добро када би он и у Србији основао СНСД.
Препоруке:
0
0
16
среда, 25 август 2010 22:48
Владимир
Господине Антонићу, како објашњавате улогу ЕУЛЕКС-а, система белог шенгена без Космета и укидања косовског додатка у склопу владине косовске политике?
Препоруке:
0
0
17
среда, 25 август 2010 23:04
драго.ца
Изгледа да и они најупорнији почињу да попуштају.
Поново позивам све да мало прекопају архиве и прочитају зашто је Леон Коен својевремено поднео оставку.
Све ће вам се само казати.
Препоруке:
0
0
18
среда, 25 август 2010 23:16
Kosovac
Slazem se , Srbi moraju da nauce da saslusaju i da ne zapocinju razgovor diskvalifikacijom i apsolutnom negacijom .
Ne slazem se , u ovako teskoj situaciji nam treba mnogo bolji vodja od Tadica - jednodimenzijalnog izdajnika ( savrseno formulicano )
Препоруке:
0
0
19
среда, 25 август 2010 23:17
remmiz
Vec sam priznao ranije, da je sva prilika da sam se ogrijesio o Tadica i Jeremica.
Mozda im treba priznati malo kredita.
Препоруке:
0
0
20
среда, 25 август 2010 23:42
Imperija
Niko nije protiv nijansiranja i izbegavanja crno belih pristupa,ali jasno je da je izvrsena agresija bombardovanjem protiv Srbije,da je nasilno oduzet deo teritorije,da je beskrupulozno sva krivica za to svaljena na srpski narod,da se svim sretstvima utice spolja na politiku danasnje Srbije.Ako je to napravila Imperija i njeni saveznici,kakvo nijansiranje u odnosu na nju ocekuje autor od srpskog naroda?
Препоруке:
0
0
21
среда, 25 август 2010 23:55
slepi za nijanse ili slepi od nijansiranja
Sjajan tekst g. Antonicu. I veoma neophodan za diskusiju koja se rasplamsala u srpskoj javnosti. Nabrojavsi sve bitne stavove aktera u diskusiji i sjajno artikulisuci sve tematske nijanse postavili ste ovim tekstom kao i uvek do sada istinski stozer. Na javnosti je sada da se odredi prema ovde iznetim stavovima i novim pojmovima (realni patriota, jednodimenzionalni izdajnik… ). Evo i mog skromnog priloga diskusiji:
Spomenuli ste predaju kulture drugosrbijancima, Srebrenicu, Vojvodinu, gej paradu...
Komentator Dragan opravdano pita, a sta je sa Euleksom, Kosovskim Srbima, vracanju ambasadora...
Ja dodajem: Ko je organizovao predsednicke izbore dan pre proglasenja nezavisnosti Kosova? Ko je razbio kohabitaciju - Kostunica-Tadic, najbolji politicki savez koji Srbija ima?
Dragan dalje opravdano izrazava bojazan mnogih:
Da li NSPM ovoj vlasti daje patriotski kredibilitet? (posle svega gore nabrojanog)
Dalje vi pitate nas:
Да ли је, стварно, исправна логика „што горе, то боље“? ...
Да ли би стварно било боље да уместо Вука Јеремића нашу дипломатију води Чедомир Јовановић?
Da niste ovde i vi za trenutak prestali da nijansirate?
Necemo naravno Cedu-zombija, ali hocemo Milosa Jovanovica, Vladetu Jankovica....
I nekima od nas se cini (oprostite nam za to), da je ponekad bar na kratko “bolje i sto gore”,
samo da bi sto pre pale (patriotske) maske i (imperijalisticke) zverke pokazale trag.
U zdravlje. Svako dobro.
Препоруке:
0
0
22
среда, 25 август 2010 23:57
Миле Бре
Г. Антонићу већ смо доста расправљали на ову тему.
Поред Ваше упорности, ја сам за другу могућност Др.Стивен Мајера:
"Druga – mnogo više uznemiravajuća – mogućnost jeste ta da je vladina strategija od samog početka vodila ka tome da se izgubi slučaj. Ukoliko se to dogodilo, vlada nije bila samo nesposobna već i dvolična. Ali, zašto bi se Vlada Srbije tako ponašala? Logika je prilično jednostavna, zaista. U slučaju gubitka, vlada bi mogla da tvrdi da je uradila sve što je bilo u njenoj moći, da je pripremila ubedljiv slučaj, ali na žalost, MSP nije prišao problemu na isti način kao Beograd."
С`поштовањем
Миле
Препоруке:
0
0
23
четвртак, 26 август 2010 00:06
Нина
На жалост, ни овога пута се не слажем са Антонићем. Ако се сетимо да су далеке 1992. већ били спремни позивни телефонски бројеви за будуће нове државе на Балкану, када наводно, нико није знао шта ће да се деси, онда не могу да прихватим да се и даље правимо наивни за то што нам још предстоји.
Подсећам, Србија – 381, па онда скок, Хрватска –385, Словенија –386, БиХ – 387, ФЈР Македонија – 389.
И тако Црна Гора доби 382, јер се прва одвојила од Србије, а лако је претпоставити да се за Космет спрема 383, а за Војводину 384. Интересантно је коме ће да припадне 388? Очекујемо ли поделу Македоније или даље комадање Србије?
Једина константа где никакве промене није било је да Брисел, Лондон и Вашингтон координирано раде на даљем распарчавању српског корпуса у погледу економског, политичког, културног, духовног и моралног стања и статуса. Ако се то схвати онда је лако и направити стратегују како се борити против тога. Управо је кривица свих српских вођа што то нису схватили на време. Тако је Милошевић од миротворца на Балкану постао балкански касапин, па је Ђинђић пред смрт потпуно променио свој однос према Запада када је схавтио шта се у суштини дешава, па је Коштуница дао оставку кад је схватио да су га шедног превели преко воде. Зар није онда несхватљиво да до сада нисмо научили лекцију??
Зато не могу да схватиим да после свих уступака које је учинио Тадић, Ви налазите неко оправдање, и још верујете да опет нећемо бити преварени? Ви заборавњате на ЕУлекс, 6 тачака, Устав Војводине, уништавање наше привреде, бруталну приватизацију са истим актерима од 2001., резолуцију о Сребреници, извињавања и стварања по налогу добросуседских односа, Турска на штету РС. Највише замерам што је пустио друго србијанце да роваре и држе медије, те губимо следећу генерацију младих. Нисте у праву Антонићу! Ово ће се на жалост десити:
"javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti"
Препоруке:
0
0
24
четвртак, 26 август 2010 00:08
Uskokovic Sasa
Ne moze se kosovska politika Tadica posmatrati samo kroz odluku msp-a i najavljenu rezoluciju u ujedninjenim nacijama. Prihvatili su euleks gotovo se rugajuci dobronamernima koji su im govorili da je to prihvatanje Ahtisarijevog plana. Onda su svakom odlukom euleksa bili strasno iznenadjeni. Svaki put su "sokirani" kada im euleks lupi novi samar. Kakav im je bio stav prema izborima koji je organizovala siptarska vlast? Koga su izabrali za minista? Bivseg Tacijevog minista. Kakvo je ponasanje tog ministra u praksi? Ko je drzavni sekretar? Oliver Ivanovic koji nikada nije imao podrsku kosovskih srba. Naravno ni na kakvim izborima nikada nista nije osvoji, ali nema veze,sledovala mu je funkcija. Na kraju odluka ustavnog suda o ukidanju kosovskog dodatka. Kao ustavni sud je kod nas nezavisna institucija? Mogao bih do sutra o tragicnoj politici prema kosovu i metohiji. Sto se tice odnosa prema imperiji. Razumni ljudi se uce na greskama svojih prethodnika. Ako je imperija prevarila Milosevica, prevarila Kostunicu, zasto je Tadic mislio da nece njega? Ako je zaista verovao u njihovu dobronamernost (posebno prilikom odluke o prihvatanju euleksa) on je zaista trecerazredni strateg. Da li je mozda imao najbolju nameru? Mozda, istorija ce to prosuditi. Ali Vi dobro znate da je put do pakla cesto poplocan najboljim namerama. On je jednostavno morao znati bolje.
Препоруке:
0
0
25
четвртак, 26 август 2010 00:33
Џон Шепард
После доста времена, врло одмерен и изузетно реалан текст г.Антонића.
Г.Антонићу, не сматрам да се овим текстом правдате онима који Вас вређају или не разумеју, већ да сте се најзад осврнули и видели ко Вас следи и зашто. И добро је што сте то најзад урадили.
Пречесто сте, невољно или несвесно, "инспиратор" онима који би све "преко колена", "по кратком поступку" или "нек' буде шта буде". Важно је да сте се сетили шта је НСПМ био и јесте сада, те да је бука коју пласирају неки други патриотски сајтови пречесто пуко истресање сопствених фрустрација, без икаквих резултатa. Тако се то не ради. Превише времена и енергије се троши за пуко констатовање стања, зачињено са понеким гласнијим повиком за правдом. Ако сте на то мислили, одмах сам препознао Вашу инспирацију за овај текст.
-----
За оне читаоце који од НСПМ очекују у будућности (или одмах?) некакву странку, организацију - мислим да то дочекати неће. Вероватно не ни од "Двери" и "Видовдана", "Печат" да и не спомињем. Питање је како би и реаговали обични људи на сувише познатог Вучелића, или на апсолутно непознате Анђелковића и Радуна?
Докле год се НЕКО не усуди и одлучи да НАЈЗАД јавно покрене иницијативу за политичко окупљање, дотле је НСПМ најмањи кривац за инерцију, апатију и огорчење на српском политичком простору.
Не браним НСПМ, Боже ме сачувај, али ово није место за "потеру" за новим српским "вођом". Барем се за то место г.Вукадиновић и г.Антонић не гурају.
Поздрав.
Препоруке:
0
0
26
четвртак, 26 август 2010 01:05
they rode with quantrill
@Imperija
"Империја" је ту да би се скренула пажња.
Косово је хрватски и словеначки пројекат, а не амерички. Американци се, као и ми, бакћу са затеченим стањем. И са Европом.
Велике силе су увек постојале. И мали народи. Али само Србија има титоисте.
"Империја" на страну, честитке аутору и уредништву на храбрости у "случају Тадић".
Препоруке:
0
0
27
четвртак, 26 август 2010 01:12
Нина
За Џона Шепарда
Док нам са Запада живо месо чупају без анестезије, наше вајне вође већ деценијама не могу ни да установе шта нам фали, тј. која је дијагноза наше болести, а камо ли да пронађу лек и крену са лечењем. А гангрена захвата све дубље у све поре ткива! Очекујемо да пацијент убрзо умре.
Препоруке:
0
0
28
четвртак, 26 август 2010 01:59
Bojan Tripunovic
Naravno da poziv na dijalog je uvijek dobrodosao. Dijalog je aksiom. On je dobar i medju prijateljima i neprijateljima. Problem je sto veliki dio naseg naroda je u apatiji, i nema zelju da se "osvrne". 20 godina se nad nasim narodom i zemljom vrse svi moguci pritisci koje savremeni svijet poznaje. Srbija i srpski narod su prosli i prolaze kroz epopejan period. Sto se tice Vlade i Predsjednika (ja sam rojalista, tako da se nadam da ce ta institucija jednog dana biti ukinuta, ali o tom-po tom), ovo je najgora Vlada u istoriji Srba. Da li postoje pojedinci koji odudaraju od ove katastrofalne ocjene? Da, postoje. Sto se tice odbrane Kosova u sastavu Srbije, to jeste najvaznija stvar za sve nas, a opet kako to da ipak nije? S jedne strane to je apatija (opasna dusevna bolest, jos opsanija kad je masovna, a javlja se zbog krize uopste, pa i ekonomske, identiteta, smisla itd.), a s druge su ljudi nekao, podsvjesno svjesni da velike sile sve odlucuju. Da, slozit' cu se sa ovim misljenjem. "Onoliko koliko ima Rusije u svijetu, toliko ima i Srbije na Balkanu". Sto se tice Kosova i borbe za Kosovo na mdjunarodnoj sceni, cjenjeni autor ovog veoma dobrog clanka, po mom skromnom misljenju, precjenjuje ulogu Jeremica i Tadica. Da s erazumjemo, ja postujem njihov rad, (ako nije gluma), ali i da su oni bilo ko drugi, uticaj bi bio minimalan. Rusija je ta koja igra vaznu ulogu i koliko Rusija bude htjela da Kosovo ne bude samostalno, i koliko Zapad bude slabiji, toliko ce Kosovo biti manje samostalno. Naravno da mi nikad i ni u kakavom scenariju, niti pod bilo kakvom prijetnjom bi trebalo da priznamo bilo sta, a kamo li nekakavu nezavisnost na KiM. Mi moramo biti iskreni i hrabri i reci jednu prostu stvar:"Zapad, ako niej sada nas neprijatelj, a to zasigurno jeste bio, definitivno nije nas prijatelj i po svemu sudeci to nikad nece ni biti. Mi se moramo okrenuti nasim saveznicima Rusiji, Kini, Indiji, Juznoj Americi, Iranu, africkim zemljama i prestruktuirati eknomiji za narednih...
Препоруке:
0
0
29
четвртак, 26 август 2010 02:01
Kosovac
U jednom ste gospodine Antonicu imali pogresnu percepciju i izveli potpuno netacan zakljucak - Da je Kostunica prepustio ceo finansijski sektor strancima - to prosto ne stoji , Kosunica je prepustio finansijski sektor Dinkicu i da nije bilo tog nuznog(stetnog) kompromisa imali bi smo ovakvu tragicnu vladu i tada , Kostunica je ceovek koji postuje pravila igre cak i u utakmici gde ih niko ne postuje , njega ne zanima politikanstvo , spinovanje ni jeftini marketinski trikovi , a to sto narod nije sposoban da to prepozna je druga stvar . Sa vladom u kojoj bar neko vredi smo se imali cemu nadati , a sa ovakvom vladom mozemo ocekivati jos veci besmisao od ovoga u kojem smo sada .
( pritom nisam clan DSS-a ,samo sam u to vreme imao utisak da bar neko iole zastupa nacionalne interese , tada je i moglo da se desi da Kostunicin savetnik Simic zapreti albancima vojnom intervencijom( u emisiji upitnik) sto bi danas bilo naucna fanstastika)
Препоруке:
0
0
30
четвртак, 26 август 2010 02:15
Раде Призренац
Заиста нисам дуго прочитао овако реалну анализу. Текст је стварно добар, иако много њих нажалост то не схвата. Антонић је све рекао, ја бих само додао да ако наведени лакмус папир покаже да Тадић и Јеремић нису потпуни "квислинзи", онда нас ускоро очекује цепање ДС-а, то се иначе "осећа" још одавно.
Препоруке:
0
0
31
четвртак, 26 август 2010 02:17
Bojan Tripunovic
...narednih 50 godina saradjujemo sa tim zemljama. Nemojte da mi neko kaze kako ce nam ekonomija biti gora. Pa nasa industrijska proizvidnja je manja nego 1998. godine. Ovo je ekonomska katarstrofa. Reci definitivno NATO-u i EU-u da mi tamo ne mozemo, jer se kosi sa nasim interesima bioloskog opstanka. Naoruzati armiju i postaviti najsavremenije sisteme 300 S. Praviti nuklearne elektrane. Podrzati Srbe i Crnogorce koji smatraju Srbiju svojom drzavaom, a postriti odnose sa Crnom Gorom. (Gradjanin Crne Gore, cija Vlada je priznala KiM, cijih 50% gradjana smatra Srbe nizim bicima, ciji narko kartel hara po Srbiji, koja protjeuje Srbe i srpsku kulturu, ima veca prava nego gradjanin Republike Srpske koja blokira prizanje KiH od strane BiH, gdje gradjani Srbije imaju sva prava kao i RS-a, gdje se s licnom Srbije moze uspostaviti radni odnos). Podrzati povratak Srba u Hrvatsku, i u pasose Srbije usttampati da nije bezbjedno ici u Hrvatsku za gradjane Srbije, pozdati Grcku, nedvosmisleno, po pitanju BJR Makedonije, odnosno Skopja. Pozdrati Iran, uspostaviti odlicne odnose sa islamskim svijetom, i sa Turskom. Dati sva kulturna prava manjinama, i podrzati multikuturalnost Srbije, ali jedninacionalnost Srbije takodje. Zabraniti upotrebu rujeci "Srbijanac", jer je to semanticko-psiholosko-politicko razbijanje jedinstvenog nacionalnog korpusa Srba.
Препоруке:
0
0
32
четвртак, 26 август 2010 02:21
Kosovac
Tadic se iz petnih zila uoci izbora razgoropadio na DSS da kaze s kim ce u koaliciji aludirajuci na radikale, koji su kao "partija devedesetih" jer su oni olicenje politike devedesetih a zatim on nonsalantno usao u savez sa Dacicem i tako zajedno prevarili javnost , jer je Dacic u kampanji a i dan pred izbornje cutnje izjavio da je protiv msp- sporazuma i da nikad ne bi uhapsio Ratka Mladica , i da bi najradije u Koaliciju sa Kostunicom - zar to nije najgore izvrdavanje demokratije ?
A srpski narod je tada mozda poslednji put pokazao politicku zrelost > i pro nacionalnim partijama dao vecinu , kada se pogledaju uslovi pod kojima se to desilo , mediski teror i ostalo -deluje prosto neverovatno jer racunica je jednostavna -Srbi cine 75% stanoivnika drzave, ako realno postavimo da niko od manjina ni muslimani ni albanci ni madjari nece dati glas pro nacionalnim partijama , dobijemo rezultat da je ustvari preko 70% srba dalo glas pro nacionalnim partijama sto je u ovom nemogucim uslovima za svako divljenje.
Nazalost kao rezultat svega imamo da DS partija sa 30% glasova ia predsednika, premijera ,gradonacelnika Beograda ,premijera Vojvodine .vlast u svim vecim gradovima... Zar to nije diktatura ?! Zar se njoj moze naci opravdanje ?
Препоруке:
0
0
33
четвртак, 26 август 2010 02:33
Srboljub Savic
Pokusaj profesora Antonica da oceni delovanje Predsednika Tadica i ministra Jeremica u borbi
za KiM, prihvatam kao delo intelektualca.
Iako je g. Jeremic ministar u Vladi, prema onome
sto se od njega, moglo procitati i cuti, verujem
u njegovu iskrenost. Ulozio je svu svoju mladalacku
energiju i znanje u naporu da postigne "nemoguce".
Njegov rad urodio je, ipak, paznjom UN, podelom
sudija MSP i na kraju otvorenom pretnjom "speaker"-a "Sile".
[Ponovo isticem primer Istocnog Timura, koji je
veoma lako "prosao", iako je opasan presedan.]
Da je pravni tim bio kvalifikovan (da poznaje, ne
bas tajne postupke i strategiju anglosaksonskog
prava), pitanje MSP bi moglo biti usmereno na
legalnost vojne okupacije i nasilno i nezakonito
odvajanje teritorije-suprotno vazecim (iako, sada
vidimo, ne bas eksplicitnim) zakonima, vec prihvacenom misljenju "Badinterove Komisije" i jos
cvrsce-Rezolucije 1244.
Predsednik Tadic nije ni smeo da se drukcije postavi prema KiM, iz nekoliko bitnih razloga
(Ustav, pre svega). Medjutim, kako je njegovo delovanje, znatno sire, to mu se "epizoda KiM"
tolerise. U odrzavanju interesa "Sile", dao je
dovoljno dokaza, uspesnim izvrsenjem zadataka.
Strategija "odbrane" i Vojska Srbije, niz prakticnih aspekata prema NATO na tlu Srbije,
bez ikakvih prikrivanja, spremaju se za zavrsni
cin u Skupstini.
APV, Euleks, Deklaracija o Srebrnici, do "gosto-
vanja" u Novom Pazaru (za goste se istice zastava),
samo su neke indikacije.
Ne verujem u lukavost ni "prevejanost" naseg Predsednika, ali ne sumnjam u sposobnost "Sile".
[Ona veruje da je NDK "svrsena" stvar, a to joj je
potrebno za "pokrov" jos jedne starteske pozicije ka okruzenju Rusije.]
Zbog (nama) mnogo toga, svestan ili ne, Predsednik,
Vlada ("fantasticna" koalicija) i DS, obezbedjuju
"stabilnost", do daljeg. NSS je stvorena, da razbije radikalsku (nepodobnu) snagu i da pripremi
rezervnu "fantasticnu" koaliciju i kontinualnu
"stabilnost".
Nijanse ili ...
S. Savic
Препоруке:
0
0
34
четвртак, 26 август 2010 04:11
Troglavski
MSP nije vazan, Generalna Skupstina ista tako nije vazna. (SB je vazan, ali tu imamao veto)
Vazno je da Srbija pokazuje da je 'zainteresovana'.
U slucaju da Srbija 'ohladi', pocece nova priznavanja, a to bi bilo najgore.
Jeremic me iznenadio pozitivno!
Препоруке:
0
0
35
четвртак, 26 август 2010 04:13
саша р.
Судећи по појединим коментарима, поред онолике гомиле незајажљивих трутова и полтрона из владе и опозиције, будући кривац за суноврат Србије биће двојац Вукадиновић - Антонић! Занимљиво!
Хајде овако, да не буде опет препуцавања ко је слобиста, тадићевац, шешељевац, томиста, коштуничар итд, да резимирамо чисте резултате владавина, без осуда.
Слоба - изгубљена Крајина, санкције на Дрини, дејтонски споразум на приличну штету тамошњих Срба, са Космета отишла наша, а дошла окупаторска армија, отворене прве канцеларије ЦИА у Србији.
Коштуница - изручени најбољи официри Хагу, почело растурање војске и уништавање борбене технике, потписан погубни споразум с НАТО пактом, продаја фирми странцима по багателним ценама. ЦИА, МИ-6 и хрватска обавештајна служба крстаре Србијом уздуж и попреко.
Тадић - потпуно разбијена војска и борбена техника, војска и полиција се спријатељиле с окупатором, завршене остале распродаје фирми странцима, почело разбијање земље на регије, протурена напумпана сребреничка резолуција, потписан споразум с Турском и БиХ на штету браће преко Дрине, извињавамо се коме год стигнемо.
Заједничка црта свих ових владавина су сиромашење народа и енормна богаћења пребогатих. Ту су сви били подједнако успешни, сви за једног и свако за себе, како владе тако и опозиције.
Препоруке:
0
0
36
четвртак, 26 август 2010 05:15
Зоран Туцаковић
Да ли је требало уопште покушавати, пошто смо на крају изгубили? Одговор на ово питање зависи од наше животне филозофије: треба ли се, уопште, борити са неким ко је јачи, или не. Они који на ово питање одговарају одречно, данас су махом у другосрбијанском табору. Они који одговарају потврдно, данас су, махом, у патриотском табору. Необично је да ову, типично другосрбијанску логику, поново налазимо код неких патриота.
Када се ствари оволико упросте, онда би требало да се и одговор сам наметне. Но, полази се од премисе да је "борба" ово о чему смо толиких месеци уназад обавештавани, а што је праћено хвалоспевима нашој мудрој доипломатији уз ничим неизазавано уливање оптимизма. Дакле, треба заборавити све оно што је критичка јавност унапред наговестила поводом исхода такве "борбе", и "јунаштво" мерити искључиво спрам "отворених квислинга"? Ех, да нас не изневери кинески судија својим повлачењем, куд би нам био крај?!
Савршено је јасно да, док постоји Савет безбедности са својим устројством (сталне чланице, право вета), нема никакве потребе да се упуштамо у авантуре, стављајући на коцку оно што је неспорно наше, по међународном праву и правди Бога истинога. Толико!
Препоруке:
0
0
37
четвртак, 26 август 2010 05:37
драгослав павков
Пошто немамо савршенији начин за постизање правде не преостаје нам ништа до да уредно бележимо све брљотине које председник државе и Странке прави надајући се да ће владати вечно.
То је мисија коју испуњава НСПМ.Аутори и редакција се (по мом схватању) труде да притефтере и аналитички распетљају теме које наша "политика" свакодневно намеће.
Једна од таквих тема је сигурно и дилема јесу ли председник Србије и министар иностраних послова
а)издајници и страни плаћеници,
б)патриоте које се према својим способностима и у складу са нормама које прописује тзв. међународна заједница боре за интересе Србије или
в)група незналица,припадници једног круга људи који су као синови познатих/паметних родитеља једноставно каобајаги генетски предодређени за "велика дела".
У случају да је тачно оно под а)цео проблем би лако решио суд.
Ако је тачно оно под б)-морали би смо да се замислимо над самима собом;
Нисмо ли ми патриоте (оне праве) својом неактивношћу и бахатошћу омогућили Демократској Странци да уз помоћ националних мањина,НВО и тајкуна извиче Тадића,Идоле,Г17+ и Верана Матића
за принудне управнике државом?Ко од нас је на дан избора под руку ухватио своју глуву бабу и претходно јој рекавши који број да заокружи,одвео је на биралиште?
Колико у дијаспори има патриота који су нашли стотине разлога да не оду до конзулата или амбасаде и гласају?Једнима тога дана долазе у госте деца из другог града,друге је нешто стегло у крстима,трећи "знају" да ће без обзира на њихов труд "жути" свеједно покрасти изборе...
Препоруке:
0
0
38
четвртак, 26 август 2010 06:03
драгослав павков,наставак-
Али,јесмо ли покушали да сменимо ове "жутаће" на изборима?
Не,браћо и сестре,даме и господо,другови и другарице: Учинили смо све да им омогућимо да нас зајашу "во вјеки вјеков"!
Лично сам члан једне патриотске странке од стручњака окарактерисане као десничарске;Не гурам се на политичку функцију,али не бежим од рада у странци и давања подршке страначким активностима (када их има).
Од почетка године позван сам на страначку славу,локалне изборе где сам требао да лобирам за особу која је ко зна како одређена за кандидата у мојој МЗ и на једно књижевно вече.
Истовремено,мој комшија који се учланио у ДС да би добио посао (иначе је каже Радикал),два пута месечно има састанке месног одбора своје странке на којима сасвим озбиљно расправљају о акцијама које планирају,анализирају наше грешке и труде се да их не понове,и зашто не-своје страначке другове информишу о томе ко ће из које фирме ићи у пензију,кога ОНИ имају тамо и какве су шансе да запосле неког СВОГА...Разговарајући у својој странци о овоме,доживео сам да ме општински функционер који се својом политичком функцијом бави професионално (без обзира на резултат избора) "провали",тј. да мени није битно шта је у некој новини која има тираж од 5000 продатих примерака рекао председник странке,већ бих "изгледа запослио неког свог"...На моје питање како мисли да победи на следећим изборима и зашто мисли да је неком гласачу битно да ОН остане на функцији,рече да је такво питање испод његовог нивоа,и да на такав начин неће да расправља.
Ако тај општински ћата има толики "ниво" тј. его,шта мислите колики је члановима Главног одбора?
А мој комшија је све ближи томе да Радикали и нису баш нешто без Шешеља,док се Борис баш оно,бори за СВОЈЕ.
Ако је тачно под в),опет се поставља питање какав смо то народ када верујемо да неко коме је отац академик "по дифолту" мора бити паметан и способан?
Препоруке:
0
0
39
четвртак, 26 август 2010 06:10
Драго Стен
Много је ту мудровања, нагађања и погађања, наш народ вели "цинцулирања", ово овако, оно онако.Много полутонова, нијанси, ловљења неког смисла кога у овом бесмисленом свету нема.
Шиптари то чине једнлоставно и прецизно.Где треба подмитиш, кад осетиш да је неко слаб припретиш, кад те немо моћан пордржава служиш се силом,противу онога коп ти смета, стално успеваш да будеш под нечијим скутом и непрестано у офанзиви.Пазите сви су око нас у офанзиви а ми се мотамо и замотавамо у неке расправе које ничему не воде и мало шта значе.Ми смо неки одједном смотан народ , сви од реда и кад смо за и кад смо против.Треба ударати кад се може, понекад и кад се не може, треба имати безброј иницијатива и бити с нариодиом и стварати тај народ уз ту политику и бунити се свим средствима , пторив целог света ако већ нас тај свет држи на жртвенику па куд пукло да пукло.И морају сви око нас да осесте да смо протибвни да не дамо и да стојимо на свим браницима а не да се птрегањанмо ово јесте оно није и да међусобнмо ломимо копља око разних , ајде да не кажем реч, пред сека персама.Треба да се зна да постоијимо да се бунимо.Затворимо ми њима све пролазе у Европу кад они затрварау нама проплазе до нашег света.Одмах шамар њима а не само они шамар нама.Они то једино разумеју.Све је ово што чинимо лепо и културно али крокодилова је истина да једе а не да се пренемаже.
Препоруке:
0
0
40
четвртак, 26 август 2010 06:29
драгослав павков,наставак-
Шта је то Тадић написао,објавио,урадио у својој струци и као униминистар у две владе постигао што су гласачи упамтили и дали му глас?
Наравно ништа-све је чисти маркетинг.
Као она кантри песма која има само назив али никад није снимљена,а постигла је висок пласман на националној америчкој топ-листи...
Тадића воле и за њега гласају Срби попут Михајла из Грбићевог "Европског шпијуна",Срби који још увек имају радна места код државе (полиција,БИА,војска,просвета,пошта,култура...)пензионери (га баш не воле,али схватају да он има прикључак за стране фондове из којих се исплаћују пензије),Срби који су на наговор његових "експерата" дигли кредите па се плаше активирања хипотека у случају великих промена у друштву које би могле довести до смањења њихових прихода...
Тадића такође воле и припадници мањина (националних,сексуалних,"рањивих група")који из неког разлога воле да слушају то што им говоре његови спин-мајстори,а не воле оно што урлају навијачи и фрфљају неотесани патриотски интелектуалци који мисле да ће на своју страну прешалтати педере тако што ће их стрпати у луднице,и Цигане које ће запослити код напредних пољопривредника на пољским радовима,уместо што краду поклопце шахтова и спомен плоче...
Сви побројани знају да је то маркетинг попут "вениша" који скида СВЕ флеке,али воде се логиком "да отплатим још коју рату,да пре пензије запослим сина/кћер,да израдим још који "пројекат",да мазнем још коју провизију..."
Верујем да моја размишљања многи Срби виде као површна и усмерена према само једном кривцу за ситуацију у којој се налазимо...
Али морам да поновим: На нашим изборима гласамо ми Срби и држављани Србије других националности.Хајде да најпре ми сами утврдимо колики је наш национални капацитет за промене.Ако на изборе просечно изађе мање од 60% грађана-где су оних 40%?Када њих наговоримо да изађу и гласају за патриотску опцију,можемо да се посветимо страним душманима и теоријама завере.
Толико.
Препоруке:
0
0
41
четвртак, 26 август 2010 07:10
Врт из Торонта
Рецимо да косовари пристану на широку аутономију и Тачи постане Тадићев Председник Владе...а шеф НАТО базе на косову министар одбране Србије,Николић Министар Иноземства...
Или рецимо да Тадић* Јеремић наставе да бране већ отето и да изгубимо Санђак,Војводину и Републику Српску..милом или силом...
Империја жели Београдски пашалук...и то тако да унисти српски корен..за сва времена..Тако су Немци обећали Папи..
Антонић је у право што брани Тадића у овом случају јер је све готово.
Нико ту више неможе ништа.
Тадић је одрадио своје и постаће као Анђелина ...неки амбасадор добре воље..негде далеко..А ви ћете остати ту да мудрујете...Шта нам би!
Срећа у несрећи...сукоб Израела и Запада са Ираном може да донесе неки бољитљк Србији али то је све без везе..
У некој кући на панчевачком путу користе ГУУГЛЕ да преведу ово писмо на енглески..Толико им је важно шта ми пискарамо..
Препоруке:
0
0
42
четвртак, 26 август 2010 07:58
zapazanje,
@Џон Шепард
“Г.Антонићу, не сматрам да се овим текстом правдате онима који Вас вређају или не разумеју, већ да сте се најзад осврнули и видели ко Вас следи и зашто. И добро је што сте то најзад урадили.”
Gospodine Shepherd, citaoci NSPM-a nisu stado ovaca kojima treba cobanin da ih vodi, niti bi prof. Antonic trebao da bude pastir koji svira patriotsku frulu I predvodi rodoljubivo stado. Citaoci NSPM-a su ljudi koji misle.
Mada sam sigurna da gospodin Tadic&Co smatraju da je narod (bilo koji) obicna pucina=stoka jedna grdna=mediokriteti=nesposobni za donosenje znacajnih odluka. Za uzvrat sebe vide kao (pastire)elitu=najsposobniji deo naroda=jedino oni imaju pravo na donosenje vaznih odluka. Dakle jedno vrlo “demokratsko” vidjenje naroda. Sa svojih nadmenih, arogantnih visina ne shvataju da je lako biti opasan igrac u Beogradskoj carsiji I sa sigurnom zaledjinom. Izlazak na svetsku vetrometinu je ogoleo njihovu nejakost i nesposobnost za donosenje istorijskih odluka sa nesagledivim posledicama, a sve u ime I za dobrobit “svoga srpskog stada”.
Препоруке:
0
0
43
четвртак, 26 август 2010 08:01
Анта
Теза да је Тадић могао без проблема да призна Косово, учлани Србију у НАТО и све остало, без икаквих политичких последица по своју власт је потпуно неутемељена...Да је то све већ урадио да ли имате идеју о чему би се говорило у другом дневнику европске Србије.... јуче је у том дневнику потрошено 20 минута на огроман успех фудбалера Партизана који су се пласирали у неко такмичење... чак је и неизбежни Горчин морао да објасни зашто је то добро за Србију....
Препоруке:
0
0
44
четвртак, 26 август 2010 08:09
Сергеј Булајић
http://www.mondo.rs/s180754/Hronika_i_Drustvo/Raseljenima_s_Kosova_iskljucena_struja.html
Треба ли давати још неки коментар после ове јутарње вести. Да ли би једном нормалном човеку пало на памета да уради овако нешто?! Ово је класичан пример зле намере режима и њиховог односа према онима који су довољно понижени.
Опет и увек "Риба смрди од главе" и нико ме не може убедити у супротно, јер је тако у овој јадној земљи од како сам жив. Срамота!
Препоруке:
0
0
45
четвртак, 26 август 2010 08:14
Triba
Relativno gledano, recimo prema opoziciji u vidu Nikolica i Vucica, nema spora, zaista se Tadic moze sasvim ubedljivo naslikati kao patriota. Medjutim, taj podzemni centar za proizvodjenje politickih alternativa u Srbiji (svima nam dobro poznat), uopste ne sumnjam,sutra ce izroditi opciju prema kojoj ce Nikolic izgledati kao covek integriteta i grandiozne nacionalne vizije. Da li to znaci da cemo podrskom Nikolicu i tada nastaviti da igramo ovu beskrajno jalovu igru sa sasvim izvesnim krajem - tipa cuti, nije on bas toliko los.....
Препоруке:
0
0
46
четвртак, 26 август 2010 08:40
Rainbow F Randolph
@наташа
Хм, интересантно виђење проблема. Вриједи размислити о Вашем коментару.
Али ипак, није уљудно да поредимо Лазара са Тадићем, Јеремићем и Милошевићем. Ипак је ово другачије вријеме.
Препоруке:
0
0
47
четвртак, 26 август 2010 09:09
Биљана Николић
1. - објективно- Јеремић и Тадић су одредили правни тим за МСП. Тај тим је морао темељније да одради посао. Свако обраћање суду је попут постављања једначине са више променљивих па су и решења другачија, и зато се у формулисању питања или тужбе суду (једначине) мора бити опрезан, темаљан, лукав...
1а. - субјективно - уморна сам од представљања неуспеха као најбољег решења.
2. - објективно - Тадић је био министар телекомуникација и одбране у ранијим владама па Председник Србије, сада веч други мандат и држи све конце у својим рукама, са којим успесима се може похвалити?
2а. - субјективно - не могу више да будем задовољна што постоји тежи порази и горе стање у сваком погледу од овог данас. Деведесети ме је СПС убеђивао да су порази у ратовима које не водимо у ствари наше победе, а данас да СУ НАМ СВИ КОЈИ СУ ПРОТИВ НАС - ПРИЈАТЕЉИ.
3. - објективно - махање благодетима ЕУ које само што не стигну и тако већ 10 година од стране ДСа а, како сте сами рекли, ресурси у Србији све тањи и првак ДС пружа све мањи отпор никако нису основа за поверење.
3а. - субјективно - јасно ми је да ће СНС бити још попустљивији према ЕУ, али ми није јасно ѕашто СНС има толику подршку гласача?
Препоруке:
0
0
48
четвртак, 26 август 2010 09:54
Балакаха
Мислим да је г. Антонић овог пута прекомбиновао ову варијанту са "једнодимензионалним издајником" Тадићем (можда би Момо Капор рекао:"Преучио"). Тадић нам је 2008. понудио неку политику коју ће спроводити у наредном периоду ("и Косово и ЕУ"). Сада нам је свима белодано јасно да од ове политике нема ништа. И стога најприроднији и најлогичнији потез је био да се поново распишу избори и установи се која је политика коју је спреман наш народ да истрпи у будућем периоду. Без овог потеза све друго је муљање и џаба се, г. Антонићу, трудите да браните оно што је неодбрањиво. Председник и Влада више немају легитимиет.
Постоји логички тест који се зове "Окамова оштрица" и који каже да је од могућих решења најбоље оно које има најмање претпоставки и хипотеза. По Окамовој оштрици прави демократа би расписао изборе.
Препоруке:
0
0
49
четвртак, 26 август 2010 10:17
Мирослав Ђукић
Морам да признам да се и сам двоумим између "старог" и "новог" патриотског размишљања, кад сагледавам учинак председника Тадића и министра Јеремића. Плашим се и да ме комплетан дојам вуче више на "старо" него на "ново" Сматрам и да ће се околност што је, после економије, препустио Империји и медије и културу, председнику Тадићу обити о главу. Управо је сам довео себе у ситуацију да се и овај и овакав минимални отпор од његове стране посматра од стране Империје као недопустив. Размеђе које је г Антонић поставио (хоће ли мењати текст резолуције или не) је заиста линија раздвајања која дели Вука Бранковића од Марка Краљевића.
Препоруке:
0
0
50
четвртак, 26 август 2010 10:33
Горан Јевтовић
Ради се о квалитетно планираној и прецизно вођеној издаји и разбијању Србије! Њеном растакању, уситњавању, понижавању... реч је о класичним стогодишњим, осветничким циљевима, да се не враћам у време Цара Душана.
А што се тиче оних застава НАТО и других, немојте се заваравати. И то је део прецизно утврђеног плана. Када би смо сада потпуно јединствени конкурисали, неби нас примили! Зашто? Па управо због горе наведеног. Морају имати дежурног непријатеља усред Европе. Морају имати сталну неуралгичну тачку. Па побогу, шта би радила Међународна кризна група тзв. Империје. Чиме би се "забављали" и дестабилизовали ону стварну Европу и европске вредности (не мислим на ЕУ).
Дакле, воде нас квинслинзи експерти (за мене нису, врло су проводни и делују наивно) и док то огромна већина народа не схвати и не поврати снагу од Бога и Русије, ништа нам не вреди.
Срдачан поздрав.
Препоруке:
0
0
51
четвртак, 26 август 2010 10:33
Сале
Само ви 'нијансирајте'. Мени је све јасно још од прихватања еулекса.
Препоруке:
0
0
52
четвртак, 26 август 2010 10:37
Мили
Савршено артикулисано, аргументовано и са позивом на дискусију у оквирима уљудности. Још једном браво за г. Антонића.
Препоруке:
0
0
53
четвртак, 26 август 2010 10:51
Баја Патак
Боже, како ово време, са неизвесношћу хоће ли доћи до измене текста предлога српске резолуције, (или неће),са све јачим притисцима Запада на Тадића и његове неодољиво подсећа на оне судбоносне дане у јулу 1914 године и ултиматум Аустроугарске Србији!
Историја се, заиста, понавља - једном је то трагедија, други пут фарса. Србија је оном трагичном периоду 1914 г. имала бар какве-такве савезнике. Сада их нема. На свом челу је имала људе дубоко одане свом народу и држави (какви-такви да су били). Сада их, авај, нема - а хијене вребају да заседну на њихово место.
Дакле- очекујем (мада се молим Богу да нисам у праву) да ће сада бити права, неукусна фарса и да ће доћи до попуштања у последњем тренутку. У том погледу, слажем се са одличном проценом г. Антонића да ће се онда дефинитивно видети "ко је вјера - а ко ли невјера".
Препоруке:
0
0
54
четвртак, 26 август 2010 10:58
they rode with quantrill
„Стару“ патриотску мисао, која је доминирала у делу владајућих кругова деведесетих, одликовала је, често, бруталност, ароганција, безобразлук, параноично коришћење „теорије завере“, и монополисање патриотизма (често и у сасвим утилитарне сврхе).
Па кад није имао ко. Скоро сви школци су били титоисти. Нешто мало комуниста, антикомуниста, национал-романтичара, либерал-романтичара...
Подсетио бих вас да је село до краја листом остало уз Слобу.
"Не знам откуд вама људима школованим тако мишљење о нама сељацима. Ми, бре, не мислимо ни о својој стоци ко што ви школовани мислите о нама, а јуче сте се преобули. Јуче сте бацили опанке и обојке... и заборавили чији сте.
Е па, ето, тако ја мислим да су нама прошлог рата изгинули и преко Албаније сатрвени школци који су знали ко су и чији су..."
(Књига о Милутину, Данко Поповић)
Препоруке:
0
0
55
четвртак, 26 август 2010 11:36
путоказ
Мислим да је, поготово после овог разјашњења г. Антонића све јасно. Барем оним иоле разумним и добронамернима. Остали долазе и пролазе са својим идејама и интересима, а НСПМ је био и остаје као поуздан путоказ и светионик на српском политичком мору.
Препоруке:
0
0
56
четвртак, 26 август 2010 11:48
звездарац
Сећам се да је пре неких годину дана господин Вукадиновић утврдио како је спољна политика Србије "или генијална или шизофрена". И тада је рекао како ће време показати, али да се њему чини да је ипак ово друго.
Не верујем да господа Вукадиновић и Антонић (нека ми се опрости ако безразложно њихове текстове оцењујем заједнички) сада мисле да је Јеремићева дипломатија генијална, али очигледно је више не оцењују као шизофрену. Ипак, најважнији став о тој дипломатији, који ја читам из тадашњих и данашњих текстова, је уверење да је она искрена и добронамерна. Лично ми је јако тешко да поверујем и у једну реч - а камо ли у чврст став - било ког члана ДС, али уверавам себе да и овај пут треба веровати Вукадиновићу и Антонићу.
Погледајмо на дипломатску борбу око Косова и Метохије мало шире. Тешко је поверовати - у томе морам у потпуности да се сложим са господином Антонићем - да су сви ти светски политичари одлични глумци који играју унапред написану представу. Мени се чини да је та дипломатска борба Србије против НАТО империје донела згодну монету за трговину великим силама као што су нпр. Кина или Русија. Сведоци смо да се кинески судија повукао из већа МСП кад су етничке тензије у кинеским покрајинама престале, да је Русија трајно ушла у Осетију и Абхазију а ублажила своје изјаве о Косову и Метохији. Наравно, не можемо знати чиме све велике силу тргују, али желим да кажем да је тешко процењивати улогу Јеремићеве дипломатије без узимања у обзир понашања великих сила.
На крају, хвала професору на свеобухватном тексту, који правилно утврђује тренд опадања отпора окупаторима код владалаца Србије, оштро критикује највећу опозициону странку (о којој се на овим страницама писало као о "кетмену"), и позива на отворен и добронамеран дијалог целокупне "патриотске критичке интелигенције".
Препоруке:
0
0
57
четвртак, 26 август 2010 12:04
Један пажљиви читалац
Штавише, они који не посматрају ствари црно-бело, они који нису намерно слепи за нијансе, могу јасно да виде како је Империја незадовољна Тадићем, и како му је већ спремила замену.
Цитирана реченица је прави пример неизнијансираног погледа. Империја тако ради - задовољна или не! То је просто њен оперативни метод, чиста пракса; она увек и за свакога има замену као део контролног пакета, као инструмент и - бич! Бич је претходно био Јовановић, сада је Николић. Измена је настала као резултат "прихваћене реалности" да овај први не може добијати пуно гласова, а овај други може их добити највише! И амбасадори (оперативци) су урадили своје! Није им био потребан никакав нови налог одозго, радили су по постојећем - општем налогу, очигледно, широког оперативног спектра! Дакле, Тадићу је само јасније предочено нешто што он зна већ из сопственог искуства - тек да буде бржи! Како што рекосте: "И није признао сецесију Косова". Па, вероватно да скоро и неће на онај начин како рекосте да би могао (са све НАТО-ом и Тачијем). Уосталом, у тим пословима никад и није ишло баш све одједном, у пакету; и увек се правдало избором мањег зла!
у односима САД и Србије могло би да дође до захлађења“, а „процес европских интеграција Србије да буде одложен“...
Заиста не схватам чему толика комоција да се чак и многобројне јавне изјаве високих еуропских званичника, а посебно, сасвим неупитно сведочанство Вилија Вимера (накнадно потврђено у интервјуу Вечерњим новостима) третира као некаква "теорија завере"?! Само у том маниру посматрано, (дакле, баш како ова власт и жели), изјава како ће „процес европских интеграција Србије да буде одложен“ може се доживети као нешто ново, тј. као нова, реална претња (а "наши" су је избегли, јел` да?).
Посебно питање, нарочито у светлу актуелне кризе, управо би требало да буде: има ли тај став снагу реалне претње за Србију или (само) за ову власт?!
И оставка Леона Коена је, тек тако, само "лични чин"! Другачији поглед = т. завере?!
Препоруке:
0
0
58
четвртак, 26 август 2010 12:12
Синиша Стефановић
Мени се баш свиђа шта проф. Антонић написа у закључном делу чланка: сврха НСПМ није да руши ову или ону владу већ слободна дебата слободних људи. То је само један од доприноса јачању духа демократије у Србији и ништа више.
Коме се анализе Антонића и Вукадиновића не допадају нека седне и нека напише контранализу и потпише је пуним именом и презименом уместо да инсинуира и добацује из прикрајка. Њихово је право и слобода, а у овом случају очигледно и храброст, да као и до сада мисле и пишу шта сматрају истинитим и да пливају против струје колико желе. Дозволите да када већ раде имају право и да греше, а да ли греше, показаће се већ.
Сугерисао бих проф. Антонићу да што скорије добави и овде објави текст или видео програмског говора Вука Јеремића на Факултету политичких наука: то је вредан документ и снажан аргумент за сваку анализу која за предмет има спољнополитичке аспекте косовометохијског проблема. Па нека по Генералној скупштини УН "цвета хињаду анализа" о тој теми.
Препоруке:
0
0
59
четвртак, 26 август 2010 12:13
nataša
Biće pravi trijumf srpske diplomatije ako ne povuku rezoluciju. Ako je ne bude onda je to trijum Imperije i definitivni slom Srbije.
Dakle, nisam glasao za Tadića, ne bih prihvatio ni jednu funkciju koju bi mi on ponudio, ne bih sarađivao ni sa jednom srpskom institucijom dok je on na vlasti, ni povišicu plate ne bih uzeo od njega, ali rezoluciju u Generalnoj Skupštini podržavam bez ostatka.
Препоруке:
0
0
60
четвртак, 26 август 2010 12:15
Веља
Велика захвалност професору Антонићу за исцрпан одговор критичарима и тон којим одише, а који представља пример за углед. Шта и како год мислили, останимо добронамерни. Дијалог је предуслов саборности, а она је баш сада нужна. Јер, "нико незна све, - само сви знају све".
Шта су сами о себи мислили Квислинг, Петен, ген. Милан Недић, па ни садашњи, нити можемо знати, нити је од утицаја за ток историје. Такође је мало битно да ли "очигледно није марионета која аутоматски извршава налоге империјалних службеника" или то чини невољно и у изнудици. Ауторитарни владар ипак јесте, како по стилу владања, тако и узурпирајући прерогативе које му по Уставу не припадају.
Професор (не први пут) савршено уочава да свака власт на све нижем нивоу пружа отпор Империји. У заблуди (или не) да ће лакше одолети сужавајући фронт, губили су један по један ослонац на коме отпор почива. И није аболирати никога од претходника, а још мање оне који се сада за принудне управнике кандидују.
Оно пак што садашњег највише терети јесте урушавање остатка економског, као и културног и симболичког потенцијала. О војном, образовном, духовном (СПЦ), моралном, психолошком и др. да и не говоримо. Када прода Телеком и ЕПС хоће ли уопште више бити важно који ће капетан и са којим кормиларом насукати олупину? Тадић са Јеремићем или Николић са Вучићем или Чедом?
А шта ми чинимо? Дебатујемо о томе да ли је мало више или мање патриота, виспрен и демократичан, него колаборациониста, ограничен и аутократа. И притом једни друге на сличан начин квалификујемо.
Они који више воле да им брод потоне нагло и да се брзо удаве оптужују друге, који би да то потреје у нади да ће у међувремену нешто крупно да се промени. Промена се притом прижељкује искључиво споља, јер сами ништа не предузимамо, нити имамо намеру.
Јесмо ли већ скувани као она пословична жаба, или још има наде да се придигнемо из хибернације?
Препоруке:
0
0
61
четвртак, 26 август 2010 12:18
Зоран Поповић
Као прво, искрено ми је жао што г. Антонић наставља са експлоатацијом ове теме. Образложења имају мање утемељење од мишљења МСП о легалности изјаве о независности скупштине Косова, иако подједнако лоше звуче.
О тзв. српској декларацији у ГС ОУН се неће ни гласати. Тачније, убудуће у ОУН се неће гласати о било чему што има везе Србијом, па и КиМ. Можда је то најбоље за све.
Тадић сигурно неможе "мирно да истакне НАТО заставу на скупштину или да се рукује са Тачијем" и настави да влада до 2013. године. Жао ми је што брзо заборављате. Заборављате на политички пут БТ до председника, његове изјаве и дела.
Узгред, непристојно је правити поређења у комбинацијама Милошевић-Коштуница-Ђинђић-Коштуница-Тадић-Вучић, јер врло добро знате да се то неможе поредити. Пореде се владавине на истом нивоу или само председници странака. Како су у Србији странке све, онда и овај текст је добар прилог сагледавања србијанских метастаза.
Препоруке:
0
0
62
четвртак, 26 август 2010 12:39
Milos Stankovic
Mislim da prof. Antonic nije postavio stvari kako valja. Tacno je da je jedina pozitivna strana Tadiceve sestogodosnje vlasti u kontinuitetu vezana za slucaj pred MSP. Da li je to dovoljno za zakljucak da Tadic radi u interesu drzave i naroda?
Tadic navodno radi za ostanak KiM u sastavu Srbije, a prihvatio je Euleks koji sprovodi Ahtisarijev plan. Vojvodinu je, protivno raspolozenju glasača, vratio na stari put separatizma, valjda da bi uništio jedinu pozitivnu tekovinu Miloševićeve politike. Da ne spominjem da sve vreme radi na granici ustavnosti pošto je on faktički predsednik vlade. Da ne spominjem katastrofalan Zakon o informisanju i stanje u medijima.
Mislim da g. Antonić preuveličava ulogu i značaj ministra Jeremića i u vladi i u DS.
Препоруке:
0
0
63
четвртак, 26 август 2010 12:54
брм
"Он је почео да попушта захтевима Империје не само на економском, већ и на културном и симболичком плану (предаја културе у руке другосрбијанцима, декларација о Сребреници, геј парада, итд.). Ипак, у две важне тачке Тадић (засада) није попустио. Није Србију увео у НАТО. И није признао сецесију Косова."
укратко попустио је у свему што МИ можемо самостално да креирамо, а за шта друге (сем Немаца, јер ЈЕ фалсификовање историје и културализам њихов рукопис) а не да оно за шта се не питамо и за шта немамо елементарне ресурсе да одбранимо...врло мудро...
а дугорочно гледано шта је штетније за будућа покољења .- Србија у НАТо без Косова - што је већ реално стање - или покољења српчића васпитаних да су дивље племе без историје, традиције и културе на које утичу супериорне аустро угарска, англосакосонска или руска култура?
били смо и раније под окупацијама и десетковани ратовима, сулудо вођени од домановићевских вођа..ал смо културу и идентитет задржали..а сада?
поздрав коментаторима ..вичите и даље на Америку и Енглеску док нам НЕМАЧКА ЗАЈЕДНО СА рУСИЈОМ ПАРЦЕЛИШЕ ОТАЏБИНУ..
Препоруке:
0
0
64
четвртак, 26 август 2010 13:11
FIAT LVX
@Бојан Трипуновић
"Pozdrati Iran, uspostaviti odlicne odnose sa islamskim svijetom, i sa Turskom."
Лично мислим да Србија нема интереса да негује неке блиске односе са Ираном зато што уопште не мора да значи да су сви они који су непријатељи Америке наши потенцијални партнери, као што нам уосталом ни сви савезници Сједињених Држава нису непријатељи. Али то је мање битно, оно што мене занима је где ви видите заједничке интересе Србије и Турске и то Турске која се мало по мало све више декемализује?! У Босни, Санџаку па и на Косову интереси Турске су дијаметрално супротни интересима Србије и то се неће мењати! Чак је већа шанса да свој однос према Србији промене Америка и Немачка него Турска зато што су њихови потези према нама последица њихових тренутних интереса који су у овом региону променљиви па можда чак и погрешно процењени, док ће турски интерес увек бити исти увек супротан нашем!
@Драгослав Павков
Ја лично мислим да је тачно оно што сте навели под "в" тј. да су Тадић и ДС, изузев Пајтића који јесте злонамеран, људи који немају никакву визију и који се разумеју једино у маркетинг. Па тако Тадић вероватно мисли како усвајањем Статута Војводине, резолуције о Сребреници и притискањем Републике Српске убрзава пут Србије у ЕУ. Тако кратковид не схвата да дајући уступке он може да очекује само, са једне стране, честитке и тапкање по рамену, а са друге стране, утисак да Србија после мало притисака пристаје на све, што даје рецепт за даље делање према нашој земљи, јер зашто би они мењали политику према нама уколико ова даје резултате? Тадић не схвата да евентуално чланство Србије у ЕУ много више зависи од тога у чему ће Француска и Немачка препознати интерес Европе него од наше кооперативности.
Препоруке:
0
0
65
четвртак, 26 август 2010 13:25
Анастас Јовановић
Ја се некако држим једноставног правила које гласи: "Ако нешто звучи као жаба, изгледа као жаба и понаша се као жаба, онда је то врло вероватно жаба". Дакле, декларација о Сребреници, статут Војводине, ЕУЛЕКС, Шунатовац као министар одбране итд. довољно говоре о нашем председнику и његовој владајућој коалицији.
Препоруке:
0
0
66
четвртак, 26 август 2010 13:32
srdjan conic
Profesore sve sto ste napisali u ovoj analizi je tacno reklo bi se upotpunosti ste u pravu. Vasi tekstovi pokazuju kako pravi analiticari posmatraju i analiziraju probleme u drustvu i drzavi. Prava analitika podrazumeva duboko nijansiranje sto vi u ovom tekstu cinite. Medjutim u cemu je problem. Srbiji nista ne znace nijanse. Jer cinjenica da su Toma i Vucic postali veci evro atlanski entuzijasti od Tadica i Jeremica dovoljno govori sama za sebe. Srbiji i srpskom narodu dakle, potrebni su jasni stavovi jasna politika koja ce narodu predociti sve prednosti i mane jednog i drugog puta. Sta dobijamo ako se priklonimo imperiji a sta gubimo. Olako etiketiranje da je neko kvisling ili patriota ne vodi nicemu i nikuda ali jos gora stvar je nijansiranje i trazenje svetlosti makar i iskre tamo gde se tesko moze naci. Niko ne moze da kaze da Vuk Jeremic nije patriota i niko ne moze da ospori da on i predsednik Tadic cine sve da diplomatski zadrze KIM i makar malo oznoje i zagorcaju zivot imperiji. Ali je to je samo jedna dimenzija. To je isto kao kad bi ste rekli da su patriote oni koji kazu da u svemiru postoji samo suncev sistem i nista vise. Dakle u ovom sistemu Tadic i Jeremic su za neke savrseni. Ali najveci problem je sto se kod nas promovise da neki drugi sistem ne postoji i da ga nema. Zbog toga od vas ocekujem duboko iznijansirane analize sta bi nam se dogodilo ako bi postali iskren partner Rusiji i zemljama BRIKA sta bi bilo kada bi priznali nezavinost Juzne Osetije i Abhazije kako bi se vodila politika da Rusi recimo na Kopaoniku iili Radan planini instaliraju sistem S300. Srbi su u rukama imperije kao sto su bili pod turcima 500 godina. Ali ne bi opstali kao narod i drzava da smo o Turcima govorili kao o nasim prijateljima koji su nam doneli sve blagodeti osmanlijskog carstva. Zbog toga su nam vase analize preko potrebne kao cist vazduh. I molim vas ostavite koliko god mozete sujetu po strani.
Препоруке:
0
0
67
четвртак, 26 август 2010 13:47
александар
У новонасталом спору између Вукадиновића и Антонића са једне стране, и Анђелковића, Ђурића и осталих са друге стране, ја сам на страни прве двојице.
Иако сам често и сам преоштар и искључив, иако изузетно ценим и Анђелковића.
Прочитао сам у последњем Печату чудан чланак Анђелковића уперен чини ми се против "лика и дела" Вукадиновића.
Морам да признам да не могу да поверујем у његове наводе, претпоставке и инсинуације, и да не могу да их подржим.
Ако будем почео да сумњам и у добре и патриотске намере људи Вукадиновићевог и Антонићевог кова, онда дођавола.
Онда стварно дођавола.
Онда свет мора пропасти.
Препоруке:
0
0
68
четвртак, 26 август 2010 13:52
Дете Ноћи
Да ли је Св. Деспот Стефан био ''реал патриота''?
Да ли је Коџа Милош био ''реал патриота''?
Да ли је ђенерал Милан Недић био ''реал патриота''?
Да ли су Латинка Перовић о Марко Никезић били ''реал патриоте''?
Да ли је Вук Драшковић ''реал патриота''?
Препоруке:
0
0
69
четвртак, 26 август 2010 14:03
dve kocke šećera, molim
Neke stvari bi konačno trebalo razlučiti. Sa jedne strane, trenutna vlast se prema svetu postavlja verovatno najbolje što može kako bi spasila ono za šta ima izgleda da bude spašeno. Ali, sa druge strane, njihova se vlast u Srbiji dobrim delom održava marketinškim trikovima i lepim rečima, pre negoli realnim uspesima. Zato mislim da je vrlo opasno "nijansirati" na taj način. Direktne posledice takvog stava su da bi uspeh oko rezulucije automatski dao legitimet vladajućoj koaliciji za katostrofalno socijalno stanje u zemlji. Na krilima takvog uspeha bi, siguran sam, brže-bolje izjavili kako je sve što oni čine ispravno. Zaključak bi mogao da važi i u suprotnom: Zbog velikog pritiska spolja nismo u stanju da rešimo probleme unutar Srbije.
Mislim da je greška što se diplomatska borba spoljne politike i njeni eventualni uspesi brane sa stanovišta "stajlinga i autfita" unutrašnje politike i političara. Stiče se utisak da je borba u UN i pred MSP-om ispravna (i za koju ne nalazim da je izrazito antisrpska) samo zato što se više niko javno ne naziva izdajnikom ili kojekakvim pogrdnim imenima i što su se političari izveštili u svojim govorničkim - blagoglagoljivim sposobnostima u ophođenju sa građanima Srbije.
Препоруке:
0
0
70
четвртак, 26 август 2010 14:07
Бране
Империја у Србији ствара амбијент подела: ЧЕТНИЦИ и ПАРТИЗАНИ...сада се те поделе могу назвати неким другим именима прикладно овом времену и овим невољама.Господине Антонићу одличну поруку сте послали: постоји ли снага у Србији која је отпорна на све оно што ИМПЕРИЈА нуди да разједини (располути) Србију? Не постоји, али ја верујем да ће се родити из духа и традиције овог народа, који сигуран сам, нису уништени...
Препоруке:
0
0
71
четвртак, 26 август 2010 14:28
Mićko
Sve što je Antonić napisao tačno je.
Njega cenim pre svega zato što je dobar sociolog, a tek onda zbog vrednosti koje zastupa. I tako treba da nastavi. Kao što kažu : profesorski.
Sve u svemu - samo napred. Onako kako ste radili radite i dalje. I nema promašaja.
Препоруке:
0
0
72
четвртак, 26 август 2010 15:17
Курјак
Читању текстова поштованог професора Антонића приступам за задовољством, а читање завршавам најчешће са захвалношћу. Питање на које се тражи одговор није лако (Јеремић ?, Тадић ?), али од писца дела ''Културни рат у Србији'' многи су очекивали потпуније сагледавање ситуације.
Основно питање је: да ли се од оних који су гласали/подржали Статут Војводине, Закон о националним саветима и резолуцију о Сребрници може очекивати државотворно понашање или бар повлачење таквог потеза.
Одговор који се намеће минимуму рационалног расуђивања је не.
Аутор текста је тога свестан и наведено је заједно са геј парадом у тексту поменуто два пута. Добробит коју ће Србији донети национални Савети тек ћемо осетити. Уосталом чињенице да је од РТС-а начињен Б92 и да су катедре у Србији попуњене ''верницима'' толеранције и отвореног друштва - говоре довољно. Културни рат у Србији и Руке у тесту.
Јеремић ? Тадић ? Шта рећи?
Међународни суд правде у тесту
Препоруке:
0
0
73
четвртак, 26 август 2010 16:00
Maрио Калик
Бојим се да се у тексту претерало са истицањем једне нијансе, па се испустила из вида основна боја. Потреба за анализом и разумевањем диференцираности неке политике у односу на друге сама по себи није спорна. Спорно је када се тиме потисне синтеза и увид у суштину одређене политике, па се од појединачног дрвећа не види шума. А синтеза нам говори да је суштина, тј. она основна боја Тадићеве политике далеко од патриотске. Није довољно бити непотпуни квинслинг или дводимензионални издајник да би се постало патриотом. Односно није довољно не бити Чедомир Јовановић да би се престало бити издајником. Антонић нам заправо намеће Јовановића као лакмус за патриотизам, па би свака различита нијанса у односу на овог, ма колико била блага, требало да неку политику учини патриотском. Да ли то значи да је патриотизам у Србији данас толико проста ствар? Не, то само говори да Антонић у погледу њега поставља врло ниске критеријуме...
Нијанса која на спектру издаје/патриотизма разликује Тадићеву политику од Јовановићеве није оштрија од нијансе која ову политику разликује од Коштуничине, напротив, по свој прилици је блажа. Па ипак, Антонић наглашава прву разлику, а занемарују другу. Ако већ говоримо о одговорној анализи, ово је пропуст. На јавности је да процени зашто је он учињен. Не сматрам Коштуницу неким озбиљним, јаким патриотом, далеко од тога, али ако говоримо о патриотизму у бар некаквој, минималистичкој варијанти, онда он почиње са Коштуницом. А Тадић до њега не досеже.
Дипломатско надмудривање у УН је премало што једна власт може учинити да би се сматрала патриотском. Тачно је да Србија данас нема на располагању респектабилну војну силу. Али, то је превасходно Тадићева "заслуга", а не "објективан" чинилац. Ипак, Србија још увек има итекако других ресурса којима се може борити за своје интересе, од економских до политичких, па и дипломатских. То што их Тадић не користи не значи да они не постоје, како нам сугерише Антонић. То само значи да Тадић не жели да их користи.
Препоруке:
0
0
74
четвртак, 26 август 2010 16:48
Владимир Српски
Највише мрѕим две наше народне пословице:"Не може шут са рогатим" и "Вежи вола где ти газда каже".Када би сви који овако мисле били на једној страни,верујем да би Србија добила на следећим изборима власт одговорну народу.
Препоруке:
0
0
75
четвртак, 26 август 2010 16:56
све горе и горе
Допада ми се ово пажљивије, изнијансираније, оштроумније и широкогрудније бистрење политике.
У вези с г. Тадићем, слажем се с речима г.Антонића. Али, један ствар у којој г. Тадић дефинитивно није успео, нити покушава ишта да уради, јесте потпуна злоупотреба државе и свих њених система од стране политике - свих политичких странака којима су они дати на располагање.
Свакодневно грађани трпе лоше последице тога: видите да је нешто лоше, али држави (као збиру усаглашених политичких интереса странака на власти, па и оних у "опозицији", у остваривању партијске и личне користи) је важније да онај који ради тако лоше остане ту, и без икаквих последица за то, јер је постављен на штету бољих у међусобној подели колача политичких странака које су одлучивале о томе. Кад се узме у обзир број таквих непосредних незналица и штеточина, ова држава и грађани трпе огромну, несагледиву штету у готово сваком погледу.
Што се тиче г. Чедомира Јовановића, неко је рекао да би у свакој правној држави он морао да буде кажњен, а његова странка судски забрањена због противдржавног и противуставног деловања. Али, јасно је да је та странка ескпонент страних недобронамерних сила, које је држе на политичкој сцени и финансијски (п)одржавају.
Г. Антонић за ту странку налази праву реч: квислиншка, ја бих додао "пар екселанс".
Препоруке:
0
0
76
четвртак, 26 август 2010 17:07
Милорад
Пар питања за вас професоре. Ви сте изгледа заборавили да је ову садашњу владу устоличила група конзула Империје. Уз свесрдну помоћ локалних моћника који су толико корумпирани да би и покров са своје рођене мајке продали. Изгледа да сте заборавили и да је Тадић устоличен за председника уз свесрдну и обилну помоћ Империје и њених поданика. Разноразни доласци емисара Империје, па медијска пропаганда, па држ не дај. Изгледа да сте напрасно заборавили и доношење статута Војводине. Заборавили сте изгледа да на Космету Империји у остваривању њихових циљева сметају исти људи баш као и српској влади. Тим србима на Космету не прете затвором и оружаним дејствима само поданици Империје оличени у шиптарима, њима прете и представници српске власти. Шта је то ова и све претходне власти урадила да би српском народу омогућила колико толико нормалан живот? Мислите да посете Тадића дечанима ту нешто помажу? Могу ли се посете Тадића и осталих припадника циркуса из српске власти намазати на хлеб и скувати на шпорету? Могу ли се те њихове посете и изјаве ужинати? Како то да је та иста власт са Тадићем на челу тотално инструментализовала СПЦ и Синод СПЦ како би са Космета изјурила највећег противника Империје и независног Космета. Како то да је политика српске власти на Космету партијска и да се преко агената од интереса који се налазе у самој српској власти и Синоду СПЦ врши воља управо те Империје? Како то српска власт брани српске интересе и УН-у а на Космету забрањује владици СПЦ повратак и бивствовање у епархији у којој је он провео готово читав животни и радни век? Како то да је са протеривањем владике Артемија Космет напустило и преко 80 монаха и монахиња?
Препоруке:
0
0
77
четвртак, 26 август 2010 17:09
Милорад
? Како то да је за намесника империјалних радова на Космету а када је СПЦ у питању постављен човек који је у својој епархији и митрополији са свих званичних докумената уклонио све што има везе са српским именом? Како то да када је контрола над Грачаницом била у питању између српске власти, шиптара сеператиста и Империје постоји апсолутна сагласност? Ту мислим на активности српске тајне полиције када је у питању био линч владике Артемија. Помињу с е летови полицијских хеликоптера, а батинаше тајне полиције имали смо и сами прилику да видимо вратима Грачанице? Како то да сада владици Теодосију, Синоду СПЦ и српској влади смета то што ће жиптарска полиција да чува цркве и манастире а није им ономад сметало да ти исти те исте манастире и цркве обнављају? Могу да их зидају и обнаваљају али не могу да их чувају?! Империја заједно са српским властима и синодом СПЦ спроводи меморандум о обнови светиња. Па им сада смета то што шиптари чувају српске светиње? Најважније од свега је шта је српска власт и држва учинила да се српској сиротињи на Космету живот учини и направи колико толико нормалним? Да се у местима где живе њима омогући и обезбеди колико толико одржив развој да би ту и остали и могли да живе? Поред свих тих подела и проблема које ова власти уносу међу србе на Космету? Нисте чули да је 5000 срба на Космету на платном списку Приштине? И напрасно сте заборавили својевремене тадићеве позиве косметским србима о изласку на изборе? Управо је садашња власт економски, политички и војно спровела такве реформе у Србији да би јој на квалитету изведених радова позавидела и сама техничка служба Империје. Ти “наши”или ”ваши” у тој техничкој служби Империје запослени су сви до једнога као спољњи сарадници. Довољно је ваљда човече да изађете на улицу и погледате око себе. Србија је растурена на саставне и раставне и то су управо у протеклих 10 година одрадили ти људи о којима ви тако хумано,прибрано и прагматично пишете.
Препоруке:
0
0
78
четвртак, 26 август 2010 18:07
Миле Бре
Господине Антонићу!
Незнам ко је кога називао “спавачем“, „саучесником“ и „будалом“, али
нетреба ни оне који не мисле исто као и Ви, поредити их са другосрбијанцима.(" Занимљиво је да је онај део националне критичке интелигенције, који сматра да је Тадић најобичнији „квислинг“, у овој ствари мисли исто што и другосрбијанци.")
Занимљиво је даћете само под условом да се "повуче резолуција и измени текст и Ви бити део "националне критичке интелигенције".
"Ako Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti".
Но, ипак нешто. Шта нас највише иритира, то је разлика у Вашим ставовима, погледима и анализама некада и данас. Навикли смо да се критички односите према дипломатији Србије, а данас се (из нама непознатих разлога) стављате као катализатор, између дипломатије и нас, да би их ми "боље" разумели.
Ако желите да будем искрен, ја немогу "рехабилитовати" ону двојицу због подношења резолуције Генералној Скупштини УН. Ако су претходно наносили штете, па тиме отежавали "одбрану КиМ", данас је (резолуцијом) та борба привидна (за јавност). Како искључиво "диригент" повлачи самостално све конце, без ичијег савета и сагласности, нормално је да он сноси сву одговорност. Дали се икада посаветовао и разрадио тактику са Русима, обзиром да нам је остало још само њихово вето? Колико је по питању КиМ учинио позитивног? Не, нанео је само штету, и довео и неповољнији положај. Још са неколико нових грешака, неће нам моћи ни Русија пружити обећану помоћ. Окарактерисаће се став Русије као некоректан. То ће бити дефинитивно окретање ка западу.
Препоруке:
0
0
79
четвртак, 26 август 2010 19:21
ZoranSan
Kao i obično gospodine Antoniću odličan članak.Naravno da se od Tadića ne očekuje da se Kosovo vrati Srbiji jer ga je on potpisom da Euleks uđe na Kosovo i dovojio od Srbije.A zašto bi se on i zalagao za Kosovo kad on i ne razume šta je Kosovo za Srbiju.
Dalje slažem se sa jednim komentarom da bi u nekim državama stranke kao LDP bile zabranjene.Čeda je par puta javno napadao srpske popove, kada bi dale nekakav intervju nekim novinarima ,kao šta se oni mešaju u politiku njima je mesto u crkvi.Šta je sad sa muslimanskim muftijom koji je čak osnovao političku stranku i stavio se na njeno čelo zašto LDP ne digne glas protiv toga ,ili je to sve u pravcu politike LDP a to je komadanje Srbije na što više delova.Valda je to politika i cilj LDP-a.
Препоруке:
0
0
80
четвртак, 26 август 2010 21:05
Goran.01
Mislim da je prihvatanje promene necijeg misljenja i ponasanja pozitivna stvar jer je covek po svojoj definiciji bice koje se stalno menja-stari i sa godinama koje stice dobija na iskustvu a ako ima srece to iskustvo ce pretociti u mudrost.
Na promene ponasanja coveka najvise utice okolina koja oblikuje njegovu percepciju stvarnosti.U slucaju nasih politicara okolina koja najvise utice na promenu vidjenja stvarnosti je inostrana/okolina koja prvo stiti svoje interese za koje je dosta para potrosila na ovim prostorima a malo sta je od tog novca vraceno u vidu benefita.
Tesko je poverovati da su odluke koje se kod nas donose iznenadjenje kod vodecih zemalja EU i SAD-a ili da su suprotne njihovim ocekivanjima.
Pre bi se reklo da su usaglasene jer se trazi modus operandi koji bi na najblazi moguci nacin bez dizanja prevelike prasine,na globalnom nivou sproveo odluke u korist Amerike.
Iz ugla manipulatora najbolji polozaj koji se moze zauzeti je onaj koji omogucava indirektno delovanje,da oni na koje uticete nisu svesni vaseg prisustva a vase ponasanje ne izaziva osecaj nesigurnosti.Indirektni uticaj takodje podrazumeva uticanje i preko drugih ljudi-posrednika koji bi prenosili vase poruke a da pri tome nisu svesni da ih prenose(jer ste im to rekli tek onako uz put kao da nije vazno).Na taj nacin se moze bezbolno dobiti ono sto se od pocetka trazi.
Mozda je najbolja definicji ovoga sto Tadic i Jeremic rade upravo nepoverenje i strah koji su osetili da vlada kod naroda na sam pomen politike koju njih dvojica(ili vise njih po potrebi vode ).Rezolucija u UN je ipak samo pokusaj Tadica da se ukorenjeni strah i nepoverenje kod naroda smiri kao i zelja da ne izgledaju tako ko sto ih narod dozivljava i pokusaj da igledaju bezopasno i steknu poverenje zbog pokusaja patriotizma.
Препоруке:
0
0
81
четвртак, 26 август 2010 21:43
иван
Поштовани, чини ми се да би бољи критеријуми за елиминацију сумњичавости за квислинштво режима били:
1) да ли режим сувереност и територијалну целовитост брани - или је у било којим околностима спреман да брани - свим средствима, подразумевајући и оружаним?
2)да ли режим сувереност и територијалну целовитост брани артикулисањем политика, процеса и повлачењем корака на КиМ којима се постижу позитивни резултати и поспешује останак и повратак прогнаних?
3) да ли режим сувереност и територијалну целовитост брани стварањем и неговањем јавног мнења у коме се негују макра минималне националне вредности?
Док је о испуњењу првог критеријума сувишно и говорити, о сервилности у односима са ЕУЛЕКСОМ и Тачијевом групом - срамно је причати, о свесном и пројектованом гажењу националног идентите сјано и гласно сведоче Ваши текстови о псеудокултурној политици и испразности парола ''ЕУ нема алтернитву''.
Поштујем рад уредништва НСПМ, али жалим због повремених излете у схоластику или ''цепање длаке на двоје''.
Верујем да сваки грађанин ове земље може да замисли још гору ситуацију - и још гору власт - али то не мења чињеницу да је овај режим не само лош, већ и очајно лош.
Препоруке:
0
0
82
четвртак, 26 август 2010 23:53
ББ један
Инсистирање на нијансама често може да замагли суштину, а оно што изгледа као црно-бела анализа често је заправо јасно разликовање битног од небитног. У случају овог текста, указивање на нијансе и детаље политике појединих постпетооктобарских влада, замагљује суштинску заједничку црту свих тих влада – послушнички однос према Империји. Такав однос је неминовна последица чињенице да је петооктобарска опозиција уклонила Милошевића и дошла на власт уз помоћ Империје. Разлике које несумњиво постоје између „српских владаоца“ и које детаљно анализира Слободан Антонић, ни најмање не мењају ту суштину. Ради се само о томе да ли је неко мањи или већи, вештији или мање вешт, лојалнији или мање лојалан, отворенији или прикривенији послушник. Постоје и они који уопште нису свесни природе сопственог статуса што само говори о њиховим капацитетима. Тако долазимо до Тадића и МСП. Лично сам убеђен да његова и Јеремићева дипломатска борба није била ни „намештена представа“, ни „фингиран отпор“. Пре бих рекао да су они тамо изгледали као две наивчине јер су главну битку водили са америчком и британском дипломатском машинеријом које су, сећамо се, одиграле прилично важну улогу приликом последњих избора у Србији. Ми се тога сећамо, Американци и Британци се тога сећају, али је Тадић то изгледа заборавио. И тако, да се треба борити – треба. Али се и дугови морају враћати.
Препоруке:
0
0
83
петак, 27 август 2010 01:53
kosanka
Svaka nova vlada i predsednik bi u osnovi trebali
biti bolji od predhodne.Vecina od nas je bila
ubedjena da ce dolaskom DS stranke sa Tadicem i
ekipom biti reseni mnogi od nagomilanih problema iz
predhodnih vlada.Sta se onda dogodilo u poslednjih
osam godina?Srbija je rasparcana zemlja,okupirana,
rasprodana i bukvalno unistena.Mi bi sada kao
gradjani trebali da aplaudiramo predsedniku Tadicu
i Vuku Jeremicu za dobro vodjenu politiku,jer eto
nismo u NATU i nismo priznali secesiju Kosova.Nema
razumevanja za sve poteze,koje su predsednik i
vlada do sada uradili.Stice se utisak da vladajuca
garnitura radi za neku susednu drzavu a ne Srbiju,
jer do sada nisu dokazali suprotno.
Препоруке:
0
0
84
петак, 27 август 2010 01:54
kosanka
Svaka nova vlada i predsednik bi u osnovi trebali
biti bolji od predhodne.Vecina od nas je bila
ubedjena da ce dolaskom DS stranke sa Tadicem i
ekipom biti reseni mnogi od nagomilanih problema iz
predhodnih vlada.Sta se onda dogodilo u poslednjih
osam godina?Srbija je rasparcana zemlja,okupirana,
rasprodana i bukvalno unistena.Mi bi sada kao
gradjani trebali da aplaudiramo predsedniku Tadicu
i Vuku Jeremicu za dobro vodjenu politiku,jer eto
nismo u NATU i nismo priznali secesiju Kosova.Nema
razumevanja za sve poteze,koje su predsednik i
vlada do sada uradili.Stice se utisak da vladajuca
garnitura radi za neku susednu drzavu a ne Srbiju,
jer do sada nisu dokazali suprotno.
Препоруке:
0
0
85
петак, 27 август 2010 05:20
неутралац
Интересантна дискусија. Нажалост, морам рећи да ми критичари професора Антонића изгледају много уверљивије овај пут. Шира подршка аутору би ме дубоко разочарала јер је ово приличан заокрет и у приличном нескладу са оним што видим око себе. Аутор каже да не верује да су они толико добри глумци, нека и мени допусти да мисли да се оволико ствари не дешава ни баш случајно. Толико је чињеница из Тадићеве прошлости изнето, које нико чак ни не покушава да оспори, да бих овакав заокрет узео здраво за готово.
Циљ НСПМ треба бити да научи људе да мисле својом главом и гледају свет својим очима, па тада више неће бити толико важно ко шта каже или пише, укључујући и професора Антонића. Што се мене тиче, ма ни да ми сви иѕ НСПМ дођу на врата и кажу "Патриота је", више не вреди, само би им рекао да мало боље читају Милорадов коментар.
Препоруке:
0
0
86
петак, 27 август 2010 06:37
Davor (Osijek)
Apsolutno se slažem sa svime što je napisao čitatelj Milorad (četvrtak, 26 avgust 2010 19:07 i 19:09)!
Treba li podsjetiti kako je sve to počelo? Treba li podsjetiti na izraz "obojene revolucije"? Znamo li kako se vlast promijenila prvo u Srbiji 2000. a onda u Gruziji 2003. i Ukrajini 2004? Treba li reći tko je financirao, organizirao i proveo te "obojene revolucije" (žutu u Srbiji, ružičastu u Gruziji i narančastu u Ukrajini)?
Neki ovdje govore o 2008. kao o "početku" (!??!) a ja bih samo dodao da je američki profesor Noam Chomsky prije par godina dao intervjuu RTS-u u kojem je rekao da su pravi razlozi zašto je NATO bombardirao Srbiju 1999. ne zbog tobožnje brige za kosovske Albance već zato što je S. Milošević jedini preostao iz bivše Jugoslavije koji je tvrdo odbijao provesti tzv. "neoliberalnu politiku", dakle zaduživanjem i rasprodajom državne imovine pod firmom "privatizacije" pretvoriti Srbiju u koloniju! Ta se politika sustavno vodila namjerno katastrofalnom monetarnom politikom Narodne banke (precijenjena domaća valuta koja se održavala zaduživanjem što je rezultiralo uništavanjem domaće proizvodnje uvozom) i katastrofalnom fiskalnom i ekonomskom politikom svih vlada od 2000. do danas. Da bi se ta politika nesmetano provela u djelo bez opasnosti trebalo je prvo osigurati uništavanje vojske (a znamo tko je bio ministar obrane) te preuzimanje policije, sudstva, medija... čišćenjem domoljubnih kadrova.
A slična katastrofalna monetarna i fiskalna politika se provodila u CIJELOJ istočnoj Europi - svugdje enormni dugovi, uništena realna ekonomija, strani bankari uništili ili preuzeli domaće banke.
Ne radi se ovdje ni o kakvoj "naivnosti" ili "nespretnosti" već o kvislinzima u službi zapadnih imperijalista!
Препоруке:
0
0
87
петак, 27 август 2010 07:09
nataša, još jedanput
Rezolucija podnesena u GS UN, ma kakva da je i ma kavi njeni rezultati bili ili ne bili, znači NE i Americi i Nemačkoj.
Da li su svesni da su im rekli NE, da li će to NE povući ne znam, ali znam da je NE i u tome ih podržavam. To je prvo i do sada jedino Tadićevo NE, do sada je sve bilo DA, i EULEX-u, i katastrofalnoj ekonomskoj i socijalnoj politici, diktiranoj od istih kojima sad kaže NE, i situacija sa vojskom, i kulturno-prosvetna politika kako u celini tako specijalno po pitanjima identiteta. Svemu je rekao Da, i Nemačkoj i SAD, takođe insistiranje na razvodnjavanju pravoslavlja, neovlašteno i zaista diktatorski. Zatim kad je Skupština i diplomatija u pitanju uvođenje neprilika i nekih groznih ličnosti u sistem odlučivanja, tolerisanje neprijateljske propagande, a namerni autogolovi iz nejasnih motiva u iodnosima sa susednim "zemljama", sve to stoji, ali ovo je NE Americi i na duži rok to jedno NE može oprati sve nabrojano, i oprati i popraviti. A hoće li videćemo.
Препоруке:
0
0
88
петак, 27 август 2010 09:27
Душан
Свако попуштање пред страним притисцима, а на штету сопствених, у нади да ћемо због тога профитирати, подсећа на наркомански синдром... На „инјекцију”, на још једну дозу дроге за коју већ увелико огрезли зависник обећава да ће му она бити и последња.
То је почело још за време Милошевића, биле су санкције на Дрини, пад Крајине, разни споразуми... Не разумем како неко може са позиција ДССа да критикује Тадића због, рецимо статута Војводине, када је Коштуница урадио исто "Београдским споразумом" када је била у питању Црна Гора...
Антонићу свака част због свог аналитичарског става о нијансама... Одавно су дозлогрдили ушанчени пиони неке идеологије, такви могу само да понављају фразе и флоскуле... треба разумети.
Препоруке:
0
0
89
петак, 27 август 2010 10:25
Нн
Из текста професора Антонића сам закључио да он нама поручује да је Борис Тадић нови Милан Недић, и да га због тренутне политичке ситуације и окупације треба разумети. Није лако у окупираној Србији бити председник државе, а уједно и председник Владе Србије, као и шеф странке, а при том љубити ципеле странцима.
Препоруке:
0
0
90
петак, 27 август 2010 11:36
Један пажљиви читалац
@ nataša, još jedanput
()ali ovo je NE Americi i na duži rok to jedno NE može oprati sve nabrojano, i oprati i popraviti.()
Ваш доживљај и поимање Тадићевих потеза око ове резолуције најбољи је одговор на питање шта је био њихов циљ! Управо то! Игали су на једино што од њих зависи: на добар маркетинг у унутрашњој политици. Ви сте спремни на велики заборав, "само да нам крене"! Нисте једини, заборавили би многи, али они сами не дају да их заборавимо! Мисле вечно да остану где јесу. Функцији трајног владања (ма каквом Србијом) подређује се све, па и ова анестезирајућа резолуција!
Препоруке:
0
0
91
петак, 27 август 2010 12:30
Новосађанка
@Душан
Свако попуштање пред страним притисцима, а на штету сопствених, у нади да ћемо због тога профитирати, подсећа на наркомански синдром... На „инјекцију”, на још једну дозу дроге за коју већ увелико огрезли зависник обећава да ће му она бити и последња.
То је почело још за време Милошевића, биле су санкције на Дрини, пад Крајине, разни споразуми... Не разумем како неко може са позиција ДССа да критикује Тадића због, рецимо статута Војводине, када је Коштуница урадио исто "Београдским споразумом" када је била у питању Црна Гора...
У својој књизи “Правила ћутања” Момир Булатовић описује... како су на самом крају преговора у Дејтону разговарали Слободан Милошевић, Ворен Кристофер и Ричард Холбрук. Слободан Милошевић је том приликом рекао Кристоферу како су у досадашњој историји наше две земље увек биле пријатељи и савезници, да би потом пружио празан лист папира и замолио га да напише услове које наша земља треба да испуни ради остварења овог циља. Кристофер је погледао тај празан лист хартије, одгурнуо га и рекао: “Ви изгледа, још увек нисте све схватили. Нема посебних услова које ћемо вам задати и ви их испунити. Потребно је да увек, на сваком месту и сваким поводом урадите оно што се од вас очекује.” http://www.nspm.rs/prikazi/promisljena-secanja-mihaila-markovica.html
То се, наравно не односи и на Тадића. Он је мудри лидер не само Србије већ и целог Балкана и успеће да надигра Империју!
Препоруке:
0
0
92
петак, 27 август 2010 12:37
Vladimir
Ova nijansirana analiza mi deluje vise kao test za komentatore.
A oni se nedaju lako!!:)
Prosto smo u periodu velike zavere, i samo gledamo cinove drame. Nema tu nikakve "teorije", vec konkretna, strucno vodjena operativa.
Uz doziranje novca i marketinga.
Sve je receno, i Koen i Kostunica su podneli ostavke, i sacuvali obraz. Ako se Kostunici pripisuje veca mekoca u poslednjem mandatu, zasto se ne prisetiti strukture vlade, i deset ministara iz DS-a? O preglasavanjima i nemogucnosti da se zaustave aktivnosti naucene po kuresevima za pripremu Petog oktobra.
Kostunicino "skretanje" u stranu jacanja Srbije je bilo neprihvatljivo, i zapadnim reziserima, i vecini glumaca.
I kriza je projektovana da se prodrma kavez, na lobalnom nivou, anjjaci su zavrsili sa udarom, najjaci se izvlace, a mizerije imaju opravdanje za sve lose sto ce se desiti, i za ono sto su radili.
Srbiji pomoci nema, sa SNS-om, sa kolaboracionistima, sa glasacima na budzetu, bar jos jedan mandat. Toliko su nakupili novca, da mogu da izdrze relativno lagodan zivot jos nekoliko godina..
A vecina ce ziveti od mrvica, i pitace se odakle toliko glasova podrske lopuzama(a izborna kradja je i ovu vlast formirala)...
Препоруке:
0
0
93
петак, 27 август 2010 12:46
@ jedan pažljivi čitalac
NE znači NE. Dakle ne američkoj politici. Kao što rekoh to treba da vidimo, ali ako je NE američkoj politici onda podržavam i čudim se svim iskrenim patriotama što se ne raduju tom Nažlost pamtim ko slon i ništa ne zaboravljam, a Ernest Hemigvej je odlično primetio da je sreća "dobro zdravlje i loše pamćenje", nažalost neprimenjivo za mene.
Препоруке:
0
0
94
петак, 27 август 2010 13:33
И шта сад?
Србија и ЕУ мењају резолуцију?
27. август 2010. | 00:24 | Извор: Бета
БЕОГРАД - Србија и Европска унија су се током посете немачког министра спољних послова Београду данас договориле да заједнички измене Предлог резолуције о Косову који је Србија поднела Уједињеним нацијама, тврди београдски лист "Политика", позивајући се на изворе "у врху власти". Према том листу који о томе пише у издању од петка, договор о резолуцији "суштина је разговора" председника Србије Бориса Тадића и вицеканцелара и министра спољних послова Немачке Гида Вестервелеа.
Србија и Европска унија ће покушати да кроз резолуцију нађу решење за отварање дијалога Београда и Приштине о спорним питањима, навела је "Политика".
Београд и Брисел ће покушати да нађу начин како да се измени резолуција Србије послата у Уједињене нације. Разговор Тадића и Вестервелеа, извор "Политике" описује као "пун разумевања и пријатељски".
"До договора је очигледно стало и Београду и Бриселу" који је у Србију послао немачког министра спољних послова Гида Вестервелеа чија је либерална странка ФДП у Немачкој најприљежнији заговорник пријема Србије у ЕУ, пише "Политика".
Немачки министар је јуче у Београду разговарао са Тадићем, премијером Мирком Цветковићем и министром спољних послова Вуком Јеремићем.
Вестервеле се заложио за дијалог Београда и Приштине, али је указао и да је независност Косова реалност. Он је поручио и да Немачка подржава пут Србије у ЕУ.
@FIAT LVX
Uz duzno postovanje, mislim da se duboko varate kad mislite da ce Zapad prije promjeniti politiku prema Srbima, nego Iran i Turska. Mi imamo sporne tacke s Turskom i Iranom, ali su one rjesive, dok Zapad vodi vec vise od 100 godina jednu te istu politiku protiv istocnih Slavena i ne mjenja je ni za milimetar, dok se samo forma sredstava mjenja. Navodno neprijateljstvo Srba i muslimanskog svijeta je servirana od strane MI6. To sto postoje tacke spora, to nije znak neprijateljstva. Samo ujedninjen treci svjet moze porazit' bogati i nadmocni Zapad, u protivnom, rusiti ce nas jedne po jedne.
Препоруке:
0
0
96
петак, 27 август 2010 15:03
Boba Borojevic
Veoma sam razocarana ovom analizom prof. Antonica. Zar ne vidite da je politika Tadica i njegove vlade istovetna sa politikom onih koji Srbiju smatraju neprijateljem.
Ne kazem ovo jer likujem, naprotiv. Svaki iole savestan politicar bi do sada dao ostavku, ali to ne mozemo da ocekujemo od Tadica i njemu slicnim.
Nije pitanje da li ce Tadic odoleti pritiscima Amerike i dugog dela Imperije i ostati pri kakvoj -takvoj srpskoj rezoluciji o Kosmetu u GS UN, vec ce moliti Imperatore da je izmene.
Препоруке:
0
0
97
петак, 27 август 2010 15:29
FIAT LVX
@Бојан Трипуновић
Пре свега, хвала вам на одговору.
Не мислим да Србија и Иран имају нека отворена питања већ само не видим никакав интерес од евентуалне сарадње са њима. Турска је већ друго и њу ћу оставити за крај, прво бих простудирао Запад.
Не бих рекао да су у последњих 200 година све земље Запада имале исти однос према Србима. Велика Британија је у том периоду углавном била доследна у својој политици ненаклоњености према нашем народу, изузетак је био једино кратак период када су се плашили изградње пруге Берлин-Багдад. Француска је са друге стране најчешће благонаклоно гледала на Србе и ту постоји континуитет од војводе од Брољиа (први европски дипломата који је истакао начело самоопредељења за наш народ) преко Неполеона III, Клеменсоа па до Де Гола.
За разлику од Запада Турска од XIV века до данас непрестано води антисрпску политику и ту НИКАДА није било изузетака. Тако да је бесмислена тврдња да је британска обавештајна служба посвађала Србе и Турке јер је тај сукоб много старији од МИ6. Турска у својој неоосманској политици, која ће у будућности с обзиром да декемализацију те државе све више и више избијати у први план, има јасне интересе у Југоисточној Европи, Кавказу и Централној Азији. У првом од њих тај интерес је ДИЈАМЕТРАЛНО СУПРОТАН са интересима Срба, Грка и Бугара.
И на крају, сматрам да Србија не припада Трећем Свету већ Истоку Европе. И верујем да би односи Србије и остатка Европе били бољи чим би Европа постала више европска а мање америчка. Наравно, свестан сам да не постоји велика шанса да се тако нешто деси у блиској будућности. Али понављам алтернатива евроАТЛАНТСКИМ интеграцијама не могу бити неоосманизам и панисламизам. Зато окренимо се пре свега себи и чекајмо да се деси нека повољна геополитичка промена.
Препоруке:
0
0
98
петак, 27 август 2010 16:48
Светислав Костић
Како је уопште могуће да било ко политички образован може посумњати да Тадић Борис није спреман спреман да плати сваку цијену за чланство Србије у ЕУ, што посебно у случаји Србије подразумјева и у Нато. А Косово и Метохија само су једна од „платежних средстава“. Код Војводине и Рашке обчласти само је питање редослиједа. Tadiću se ni malo slučajno „omicale“ od početka kontroverzne izjave kada sudbina Južne srpske pokrajine stajala na dispoziciji.
Počevši od njegovih izjava. prilikom Tadićevih turneja po evropskim prestonicama i u Berlinu prilikom susreta 2. oktobra 2006. sa njemačkom kancelarkom Mekel o "Kosovu koje je bliže nezavisnosti", "praktično već nezavisno", "mi se borimo da Kosovo povratimo, ali naši prioriteti su ulazak u EU i u NATO".
Potom nešto kasnije Tadićeve mlake izjave u Budimpešt o "svim diplomatskim sredstvima" u kontekstu sa Kosovom i Metohijom", uz istovremeno pominjanje članstva Srbije u EU i Natou, čime relativizuje čak i nagovještene "diplomatske napore". Ili Tadićeva već davno ranije imperativna poruka skupštinarima, kako oni "moraju" doneti deklaraciju u Skupštini kojom se u ime Srbije posipaju pokajničkim pepelom zbog "genocida" u Srebrenici i time prejudiciraju za sva vremena sukrivicu Srbije za događaje tamo, izlazeći čak iz okvira ionako več pristrasne sudske presude u Hagu, iz koje Tadić jednu preporuku simboličnog karaktera prekvalifikuje u "conditio sine qua non". Kako inače protumačiti Tadićevu izjavu, da Srbija neće odustati od zahtjeva za ulazak u EU, „nezavisno od toga kako se Brisel postavi po pitanju statusa" Kosova i Metohije“.
Препоруке:
0
0
99
петак, 27 август 2010 17:18
Мари
Ономад сам гледала и слушала Тадићев "месијански" говор у Скупштини и била запањена празнословљем, нарцисоидношћу и глумљењем Вође.
Зато не могу да верујем да толико образованих и добронамерних људи узалудно троше време покушавајући, како би рекао Музил, да у "човеку без особина" нађу бар неку државничку врлину. Суноврат је неизбежан све док се тако благонаклоно буде "разумевала" његова политика.
Тадићев интелектуални и политички "капацитет" је миноран. После њега, и то у мирнодопским условима, неће ништа остати од Србије. Зато више неће бити ни важно шта ће историја о њему рећи.
Он је окрутно натурен Србији да би је докрајчио.
Доказ: неподношљив задах свеопштег распадања...
Препоруке:
0
0
100
петак, 27 август 2010 18:59
ББ један још једном
Поново сам прочитао овај интригантан (бар за мене) текст професора Антонића. Последњи пасус који се односи на постојање методолошких, концепцијских па и политичких разлика између „старе“ и „нове српске политичке мисли“, прошао је изгледа незапажено од већине коментатора. Да би илустровао разлике између те две мисли професор Антонић наводи да је „стару“ мисао одликовала “бруталност, ароганција, безобразлук, параноично коришћење ’теорије завере’ и монополисање патриотизма”. Према професору Антонићу, један круг патриотских интелектуалаца покушава сада да изгради „нову српску политичку мисао“ која би била „пажљивија, изнијансиранија, оштроумнија и широкогрудија“. Проблем је, међутим, што ништа од наведеног не спада у научне методе – ни безобразлук, ни ароганција, ни широкогрудост, ни параноја. Не постоје ни концепције које би се могле квалификовати као безобразне, арогантне, широкогруде или параноичне. Па онда - које је то методолошке и концепцијске разлике између „старе“ и „нове српске политичке мисли“ имао у виду професор Антонић?
Препоруке:
0
0
101
петак, 27 август 2010 20:53
Bojan Tripunovic
@FIAT LVX
Pa ne mislim da su zapadne zemlje imale isti odnos prema Srbima zadnjih (vi kazete 200), zadnih stotinjak godina, ali generalno, kad god je to bilo moguce, radili su protiv Srbije i Srba. Ja mislim da je preuvelicana "ljubav" Francuske prema Srbiji. Napoleon je savjetovao i pomagao Turcima da uniste Srbe, i mnogi drugi primjeri kasnije mogu potvrditi da je Francuska bila uz Veliku Britaniju uvijek skoro kad je trebalo biti protiv Rusije. Oni nisu protiv Srba zato sto misle da smo mi jaki ili realna prijetnja za njih, vec su oni protiv Srba zato sto u Srbima vide male Ruse, a nekad i velike. Dizraelijeva Vlada je smatrala Srbe za divljake koje treba drzati pod kontolom, dok je kasnije Goldston smatra da "drzanje pod kontrolom" je nabijanje na kolac u stvari, i da ipak biu trebalo malo zastiti neke tamo hriscane. O njermckoj i Austrougarskoj necu nista reci.
Drugo, kazete nemamo interesne tacke s Turskom i Iranom. Pa ne slazem se. S Turskom bi mogli da rjesimo mnoge probleme i da Bosnjaci u Bosnio i u Srbiji vise ne gledaju na Srbiju kao na najveceg neprijatelja. Mislite da je Izrael prijatelj Srbije. To se gadno varate. Sve sto SAD rade na Balkanu jeste nalog Izraela. SAD zele da stvore vehabijsku zajednicu u Evropi, a to jre S.Arabija. Iran je jedini ozbiljan konkurent Izraelu. Turska je jedina ozbiljna ekonomija i drzava na Balkanu koja se moze suprostavitio narastucem vehabizmu na Balkanu. Mi ekonomskli i te kako mozemo da profitiramo u trgovinskoj razmjeni s Turskom, a posebno Iranom. Uzrok skoro svih problema na Balkanu jeste Izrael, to jeste SAD, UK, Njemacka, Francuska, Italija. Kad se to shvati, onda se prvotni uzrok svim problemima moze dati. Pa nisu li zemlje kvinte te koje bombarduju, ruse i izoluju Srbiju zadnjih 20 godina ili je top Iran, Indija, Brazil? Da li dolazi nekakav Hoseini da nam prijeti, ili je to uvijek nekakav Holbruk, Klark, Olbrajt, Stajner, Server? Pa pogledajte lobi grupe za priznanje Kosovo po svijetu..
Препоруке:
0
0
102
петак, 27 август 2010 21:00
Bojan Tripunovic
@FIAT LVX
...(nastavak) da li su te lobi grupe iz islamskog svijeta ili jevrejski lobiji pretezno iz SAD-a, UK, finansirane od strane Rotsilda, Rokenfelera, Sorosa, JP Morgana, tu jer uvijek i britanska kraljevska porodica. Kako to da vehabizam koji je najekstremniji element radikalnog islama biva podrzavan podrzavan od strane zapadnih sluzbi, ali samo na Balkanu i Kavkazu. U Londonu takve hapse.
Препоруке:
0
0
103
петак, 27 август 2010 21:12
@vladimir
Vi DSS-ovci ste zaista srećni ljudi, sa selektivnim pamćenjem i ubeđeni u svoju istinu. Samo se pitam što niste bili ovako aktivni i beskompromisni kada je vaš šef bio na čelu države i vlade i izdavao i izručivao sve po spisku. Kakva principijelnost, kakvi bakrači. Kako vas nije sramota da se uopšte javljate? Razumem radikale i ostale da se bune i kritukuju ovu vlast. Ali vi zaista nemate pravo.
Препоруке:
0
0
104
петак, 27 август 2010 21:23
Помно пратим
"Ако, наиме, Тадић и Јеремић повуку резолуцију и ако са „нашим ЕУ пријатељима“ саставе другу, „разумнију“, јавно ћу признати да је све ово са УН и МСП, од 2008. па све до данас, била најобичнија глума, вешто фингирање, представа за народ, а да су Тадић и Јеремић најобичнији квислинзи, лажне патриоте и преваранти. Ако пак Тадић и Јеремић, и поред свег овог ломљења руке, не повуку резолуцију и остану упорни у покушају да за њу обезбеде већину у УН, онда би било лепо да, исто тако јавно, заступници теорије о „фингирању“ и „квислинзима“ признају да су се ова двојица наших политичара, макар по овом питању, усудила да супротставе Империји. И да нису баш потпуни „квислинзи“.
Помно очекујем расплет, који ће бар судећи по писању данашње штампе, донети наставак овог текста проф. Антонића. Можда ће и уследити признање већини овдашњих коментатора што нису насели на свакодневну државну пропаганду.
Državni vrh najverovatnije će pristati na dogovor sa SAD i EU o promeni rezolucije koja je podneta UN, konačnu odluku u nekoliko narednih dana donosi predsednik Srbije Boris Tadić
Препоруке:
0
0
106
петак, 27 август 2010 23:22
Mika Vranjanac
Dobar clanak, ali mi stvarni nije jasno mesanje Gej parade i Kosova, kao da to jedno drugo iskljucuje.
Ja podrzavam Gej parade, a isto tako misim da Srbija ne treba da se odrekne Kosova.
Statisticki, 5-10% ljudi ima homoseksualne tendencije, i ne vidim zasto bi trebalo da budu ugrozeni. Uostalom sta se vas tice, da li hoce da paradiraju ili ne.
Ja sam prisustvovao Gej paradama u Sidneju i Riu (kao posmatrac :-), i nije me posebno iritiralo.
Mislim da bi jedino trebalo da se insistira na pristojnoj odeci, tj. da ucesnici ne mogu okolo da se setaju polugoli (kao u Sidneju), a ako se setaju (kao sto neki sigurno hoce), onda ih lepo udariti po novcaniku, a ne po glavi.
Sto se Kosova tice, mislim da bi podela tu bila najbolje resenje, i da mozda ne bi trebalo iskljuciti mogucnost da "trampimo" Presevo i sela oko Bujanovca za Strpce i Goru. Ovo kazem kao neko ko je rodjen u Bujanovcu, a cija je baka rodjena u Presevu.
Препоруке:
0
0
107
петак, 27 август 2010 23:24
FIAT LVX
@Бојан Трипуновић
Ви и ја не говоримо о истом Напеолеону, ви говорите о ономе који је поражен код Лајпцига а ја о ономе кога је поразио Бизмарк. Слажем се да је било тендецнија ка преувеличавању о српско-француског пријатељства али то је последица српске склоности да се претерује у свему, ја лично мислим да су и анализе српско-руског савезништва претерано идеализоване што наравно не значи да сматрам Русе непријатељима, напротив...
То виђење Срба као малих Руса је постојало само код Велике Британије и због тога она углавном водила политику противну српским интересима. Француска је са друге стране водила другачију политику и то је знао и писац Начертанија па је зато и предлагао окретање ка њој.
Понављам вам да Турску и Иран не стављам у исти кош. Иран нам није противник али са друге стране немамо ни интереса за ближе односе са њима, као ни они са нама. Турска нам је са друге стране непријатељ и она ће увек подржавати "Бошњаке" са којима је наш савез једноставно немогућ. Зашто је немогућ? Па зато што са једне стране постоји Република Српска, а са друге стране не постоји та сила која ће данас убедити "Бошњаке" да су они Срби исламске вере. Дакле српски интерес је да Босна нестане и то нас аутоматски уводи у сукоб са "Бошњацима" и са Турском која је њима природан савезник.
Што се тиче Израела он нам свакако није непријатељ и то се види по томе што није признао Косово иако су им односи са земљом која се највише залаже за косовску независност јако битни.
У разним земљама постоје лица јеврејске националности која су ненаклоњена Србима међутим овде није реч о неким Јеврејима националистима већ о либералним интернационалистима који врло често ни самом Израелу нису велики пријатељи. Рокфелери са друге стране нису нарочито заинтересовани за било шта везано за Србију.
Препоруке:
0
0
108
петак, 27 август 2010 23:31
@@vladimir
ДСС-овци се и разликују од других што су одувек, најмање од свих, обраћали пажњу на овакве атаке! Неколико научених пропагандних мантри, требало би да замени тезе и промени смер критике? Мислим да то сада сви полако схватају! Штета што је прво требало да "догори до ноката"! Каже се да никад није касно. Надамо се!
Препоруке:
0
0
109
петак, 27 август 2010 23:34
FIAT LVX
@Бојан Трипуновић
Поново грешите када у исти кош да стављате све западне земље. Њихови интереси чак ни данас када су Француска и Немачка под огромним утицајем Америке нису истоветни. Хенри Кисинџер је једном рекао како је ноћна мора Америке евентуални савез између Немачке и Русије - и био је у праву! Тај савез би био и добро решење за нас Србе. Али понављам, Србија мора пре свега да се окрене себи јер нам чак ни за нас повољна геополитичка ситуација у свету неби вредела ништа уколико немамо ваљану државу. А тренутно је немамо...
Препоруке:
0
0
110
субота, 28 август 2010 07:53
Коњец дело краси
Уверен сам да ЗАИСТА НЕ МИСЛИТЕ ОНО ШТО СТЕ НАПИСАЛИ У ТЕКСТУ!!!
А након, сада већ извесне,промене текста Резолуције, УВЕРЕН САМ, КАКО СТЕ И САМИ НАЈАВИЛИ, ДА ЋЕТЕ ПРИЗНАТИ СВОЈУ ЗАБЛУДУ.
Препоруке:
0
0
111
субота, 28 август 2010 08:59
Vreme
U periodu od 1944 pa do 1979 godine u svetu je bilo mira samo trideset dana. Ogromna ratna imperija je nastavila svoj pohod i do dan danas. Rat na soptvenoj teritoriji EU nije smela u nikom slucaju da dozvoli jer se time baca sumnja na njenu bezbenost i stabilnost.Samim tim se i njeno prosirenje dovodi u sumnju. Jer zasto bi EU prihvatila teritorije koje su opterecene ratnim sukobima u novijoj istoriji. Recimo Balkan, pa onda bliski istok, Zakavkazje i slicno. Time ona dokazuje da zeli da bude nestabilna, nebezbedna i da zeli da namece pojedinim narodima trajna civilizacijska resenja. Za EU je pametnije da iste problematicne prostore izoluje i da za njih trazi posebna resenja koja ne bi opterecivala druge regione. Naravno stvari ne mogu da se vrate unazad pa zato i cujemo izjave pojedinih visokih zvanicnika iz EU da je prosirenje EU zavrseno.
Bez obzira koliko je trenutno mocna i snazna svaka Impeija ima svoj vremenski period. Evo recimo Vizantija. Imperija koja je imala najrazvijeniji finansijski sistem, vojsku , diplomatiju u tom vremenu. Imperija koja je trajala nekolko puta duze od bilo koje druge Imperije u istoriji coveka a trajala je nesto vise od hiljadu sto godina. U stvari koreni problema EU poticu jos od tih “Vizantijskih “ vremena. Nedovoljnom mudroscu jos onda su poceli da se bave ovdasnjim prostorom. Balkan sam po sebi nikad nije bio sposoban da bude nesto veliko i trajno. On je uvek bio pocetak rasprava, mesetarenja i ratnih sukoba. Shvatajuci preozbiljno ovaj prostor Imperija je sebe dovela u zabludu.A ako uzmemo prosla vremena Vizantija je to mudrije odradila.Ko je hteo napolje – izvolte izadjite. Izvolite drzavu, crkvu, komsiluk, probleme. Udruzujte se, razilazite se, a i ratujte ako hocete, samo daleko od nas.EU ako zeli da opstane kao Imperija mora ozbiljnije da se pozabavi soptvenim sistemskim resenjima u koja moze da ugradi i poneko resenje za prostore kao sto je Balkan ali bez ikakvih trajnih obaveza. Sve ostalo je velika greska.
Препоруке:
0
0
112
субота, 28 август 2010 09:49
ветеран
@ Марио Калик
Потписујем!
Препоруке:
0
0
113
субота, 28 август 2010 10:18
Конзервативац
Господине Антонићу, овим, као и текстом "Србија после МСП", баш попут текстова господина Вукадиновића "Нове линије старог фронта" и "Част губитника", довели сте у питање појам објективне истине. И то је заправо суштински допринос наведених текстова.
Препоруке:
0
0
114
субота, 28 август 2010 11:00
Душан Ариљевић
Врло храбро, скоро арогантно господин Антонић "дели улоге" и разврстава са лакоћом поједине политичке личности у Србији. Мало је необично тврдити да један исти режим (Бориса Тадића) има две стране. Условно до душе, каже аутор текста " У чему је спор" и то квислиншку и патриотску. Пре би се могло рећи да је једна од тих "страна" лажна. Јер оно што изгледа као јасно може бити само привид. Далеко од тога да тврдим да је на пример Вук Јеремић квислинг а Ч. Јовановић патриота (условно наравно) јер би на тај начин прихватио ауторову "систематизацију" па зато вреди мало завирити у историју јер она је поуздана учитељица." Nakon poraza srpske vojske na Kosovu na Vidovdan 1389. turski sultan Bajazit I je dozvolio Stefanu Lazareviću da zadrži titulu despota, očeve zemlje i deo autonomije. Zauzvrat, Stefanova sestra Olivera se udala za Bajazita, a Stefan plaćao danak (u zlatu, ne u krvi) Otomanskoj imperiji i bio obavezan da obezbedi vojni kontigent koji će se boriti u sklopu Otomanske vojske kada sultan to zatraži."
На крају би било занимљиво чути како би господин Антонић окарактерисао поменуте личности из историје Србије, као патриоте или квислинге?
Препоруке:
0
0
115
субота, 28 август 2010 12:16
Један пажљиви читалац
@nataša
U sociologiji postoji izraz "zlatni most". To je ona situacija kad nekom sudioniku javnog života ostavljate mogućnost da se vrati na pravi put čak i onda kad on ne pokazuje ni želju ni nameru da to učini.
Подсећам Вас да ово сигурно зна и психолог о коме је реч. Што је још важније - рачуна на то! Када даље кажете:
"Živa bića se menjaju, ljudi se koriguju, sazrevaju, iz novih situacija stiču nova znanja, i postoji logička opravdanost ostavljanja "zlatnog mosta" pa, ako se vrate, vrate. Uglavnom nakon ove velikodušne ponude da se borbenijim stavom i u svetlu novih spoznaja "vrati" na pozicije državotvornosti i civilizacijske istoričnosti, Tadić neće moći reći "svi su me odbacili i ja sam se borio sam".
онда превиђате да смо му доста таквих "златних мостова" већ изградили, а да се он њима поигравао као један (други) глумац - Јул Бринер у Булајићевој "Неретви"! Затим, превиђате да у свему што ради, наш главни лик никад није био ни сам, ни усамљен! Треће (и најважније), имамо ли ми право на те врсте великодушних понуда у погледу постојећих питања? Кога би ми то требало да враћамо на "pozicije državotvornosti i civilizacijske istoričnosti" Б.Тадића или Србију? Како стоје ствари, Србија ће бити захвална и ако јој преостану само дрвене ћуприје!
Том сценском "НЕ" наступу, никако не бих придавао значај који нема, а који му учитавате! Верујте, радовао бих се сопственој грешци у процени, рецимо, када би то "не" наликовало на нешто попут оног унутар коминтерновског "не" 1948., па макар ме због претходне неверице послало на неку "Голу Аду" (Оток више није у "домету", осим, ако га не изнајме)!
Препоруке:
0
0
116
субота, 28 август 2010 20:32
Milentije
Profesore Antonicu, nazalost, deluje kao da se spremaju da promene tekst. Videcemo u sledecih par dana, ali plasim se da je njihova "crvena linija" potpuno rastegljiva.
Препоруке:
0
0
117
субота, 28 август 2010 21:50
Коља
Зар Вам се не чини да је Тадић био дужан да ,поштујући устав, интегритет своје земља брани документом Савета безбедности . резолуцијом 1244 и да се њему искључиво обраћа, а не моли Бајдена да му дозволи да се обрати МСП? О томе је требало да пишете, а не да рауматрате да ли је боље да интерес Србије штити фингирани(Јеремић)или отворени(Јовановић)капитулант.
Препоруке:
0
0
118
недеља, 29 август 2010 00:36
Сале
Да ли је требало уопште покушавати, пошто смо на крају изгубили? Одговор на ово питање зависи од наше животне филозофије: треба ли се, уопште, борити са неким ко је јачи, или не. ...
Право питање би било - да ли је требало покушати нешто друго?
Свођење борбе за КиМ на спори и саветодавни (тј. необавезујући, јалови) правни процес раван је пуком претварању да се нешто покушава. Питање је шта би Србија добила и да је исход био 14:0 у њену корист. Западне силе се не би много обазирале а 'на терену' је 'нова реалност' - од Србије подржан еулекс а од еулекса подржане кпс, државне границе, самовоља шиптарских власти,...
На основу мојих сазнања не могу да одолим утиску да је управо ова стратегија (свођење борбе на јалови правни процес) изабрана уз асистирање и пристанак западних сила, главних протагониста независности КиМ и да је њена једина сврха - замајавање домаће јавности.
Препоруке:
0
0
119
недеља, 29 август 2010 05:06
Врт Торонто
Нема спора.И Басара се слаже.Нема више Прве и Друге Србије јер Србије више НЕМА.
Остало је наслеђе које други морају да очисте.
Прелазни периоди, осим Револуције , имају исту каратеристику ; Владају закони ко кога пређе...Из комунизма у социјализам па у млади капитализам до зрелог капитализма.Е ту све стаје..Знамо ко су газде и више нема превара..( Глобализам је нешто друго).
Нисам сујетан Антонићу него је ситуација више него...Јучерашња изјава Вашег председника Тадића ...: Да и сам народ зна ко може да реши питање Косова па онда морамо заједно са њима да га и решавамо...Ја ту нема шта да објашњавам..народу...како то други шпекулишу..
Наравно да нема спора јер нема више око чега да га има..
У предходном коментару сам провоцирао Антонића и није објављен што сам и очекивао тако да ћу од сада да филозофирам ...
НСПМ је и даље једина мисао која зна шта неће и шта хоће..
Поздрав из Српског Торонта.
Препоруке:
0
0
120
недеља, 29 август 2010 06:19
Бб један @Mika Vranjanac
Заједничко за Геј параду и Косово је што се у оба случаја крше утврђена правила али тако да се то прикаже као поштовање неких виших правила. Да би се то постигло, кршењу правила претходи дуготрајан процес убеђивања да су постојаћа правила или неправедна (као у случају Косова) или превазиђена (као у случају Геј параде). Убеђивање се одвија тако што се појмови или релативизују или им се дају нова значења. Тако рат постаје милосрдан, непријатељ се назива партнер, мањина је та која треба да диктира правила а не већина, итд. Тај процес убеђивања се у жаргону назива „испирање мозгова“. У последњој фази тог процеса, када је довољан број мозгова испран, приступа се кршењу правила и то се може извести без много проблема јер се они ретки којима свраке нису попиле мозак и који пружају бар вербални отпор, проглашавају или за задрте националисте и антиевропејце (као у случају Косова) или за заостале примитивце (као у случају Геј параде).
Иначе, поштовани Мико из Врања, вероватно сте на брзину писали коментар тако да нисте имали времена да видите шта сте написали. Прво кажете како Србија не треба да се одрекне Косова, затим да би подела ту била најбоља,а то значи да Србија треба да се одрекне дела Косова, и коначно да би „трампа“ Прешева за Штрпце и Гору била најбоља, што значи да Србија треба да се „трампи“ са самом собом што је у принципу неизводљиво. Није баш најјасније ни који значај има чињеница да сте Ви рођени у Бујановцу а Ваша бака у Прешеву. Да ли су по неким новим правилима рођени у једном граду добили лиценцу да тај град по свом нахођењу измештају из једне државе и уступају некој другој држави?
Препоруке:
0
0
121
недеља, 29 август 2010 08:56
Tuljanin
Потпуно је небитно да ли су Тадић и Јеремић "патриоте" или "издајници", већи или мањи "квислинзи", итд. Битна је суштина њихове политике - и то не превасходно у смислу "постигнутих резултата", - какви су рецимо резултати Ехнатове "политике"? или политике гибелинског покрета? или политике Шарла да Гола (новији пример)? - , већ у смислу духа који ту политику формулише, остварује и носи. А тај дух - авај! МОДЕРАН дух - је дух мекопутности, раслабљености и компромиса - : накакав феминизовани дух - дакле, миљама удаљен од свега онога што у пуном и веродостојном смислу јесте. Од свега што је надмоћно и слободно, од свега стваралачког и лакокрилог, од свега што значи и јесте одважност и самосвојност. Елем, из тог духа клонулости и уморности, - жудње за срећом, лагодом и сигурношћу, - дакле, из модерне конституције и укуса - долазе све недотупавости и поливичности наше државне политике. Сва та "и-и", сва та лажљива пријатељства са нашим непријатељима, сви ти "безалтернативни путеви" и позивања на "универзалне вредности". А такође и то - "стратешки циљ", "Оccident, terra nostra!", "бољи живот за грађане, грађанке и осталу врлу жгадију на ЗАПАДНОМ Балкану". Све је то изанђало, трулеж и изјадно - али господари и влада. - "Али, зашто, зашто?" - Па, можда због тога, што у демократским временима, у временима која су "утемељена" на квантитативном принципу, ономе што је маса, квантитет и осредњост, - човеку-маси, последњем човеку, се-индивидууму, - и припада да влада. Владају идиосинкразије и пожељности човека сведеног на социјално-економску животињу, које су - ти "идеали" и идиосинкразије - у најтешњој вези са стварношћу зелене ливаде глобалног потрошачког друштва у настајању (оно што Негри и Харт - последица левичарске перспективе - погрешно називају Империјом). Ти Тадићи, Јеремићи, Николићи, итд. томе у потпуности припадају; и духовно и геополитички и на сваки други начин. Оно што спутава одлучну борбу је суштинско припадање ономе против чега би ти људи требали да се боре...
Препоруке:
0
0
122
недеља, 29 август 2010 11:08
Туљанин
Шта је дакле чинити људима који осећају сву трулеж и муку модерног света? Да ли се препирати гледе самоперцепције данашњих политичара-клонова, или се одважити на формулацију онога што би морао да буде други и другачији пут? Ово друго чини ми се пресудним и најважнијим.
Наиме, сви у првој Србији (шта је то I Србија?) слажу се у вези са могућношћу и нужношћу једног другачијег хода. Али, да ли смо се одважили да тај ход и формулишемо? До душе, ми говоримо и описујемо ово и оно што припада у тај "алтернативни пут", али то "ово и оно" су само детаљи. Ми НЕ ОПИСУЈЕМО универзалну алтернативу глобалном потрошачком друштву. Не описујемо коначни досег и смисао алернативног пута. Не описујемо стварност и будућност у коју тај пут води.
Не описујемо чак ни то шта би за Србију значило одваживање на један другачији пут и које су нужне предрадње а да би се на њему одржали.
Ми још увек немамо своје Да - Да које је оно зашто побуне против глобалистичког лагера. Без тог Да све наше побуне и критике су јалово копрцање.
Без тог Да алтернативни пут и није реална алтернатива. Није делатна политичка снага која зрачи и сабира и окупља. Без тог Да све наше критике, свако наше Не (иначе нужна предрадња сваког сублимног грађења) пуки су крик у празно. Без тог Да - антитетичка стварност нихилизму и оскудности модерног времена - ми ћемо се кретати у зачараном кругу.
Дакле, Циљ! Циљ! - као оно суштински различито од модерног субјекта! Као нешто суштински различито од његових идеолошких позиција и конструкција. Као Незапад и Надзапад, као нова, незаборавна и сублимна културна државност. Као другачији пут интеграције, интеграције у у-себи-диференцирану и суверену Империју а не у псеудоимперију трговаца и мултинационалки.
Циљ као Евроазијска Империја Краја (Дугин) или Заратуштрин хиљадугодишњи Хазар(д) (Ниче). Као Надчовек (или Кириловљев Човекобог - како вам драго) - Апсолутна Особа (Евола) - исмаилитски Имам.
Као regnum Поретка по рангу. Као Космос, Аша, Рита или Маат...
Препоруке:
0
0
123
недеља, 29 август 2010 15:27
etfdasa
Jasno je da Tadićev režim ima dovoljno stubova u elektronskim medijima i dobro plaćenom i organizovanom građanskom delu NVO sektora da bi imao interes da potkupljuje Antonića ili Vukadinovića. Samim tim smatram da je bespredmetno raspravljati o pravim i skrivenim namerama profesora Antonića, a u vezi sa njegovim tekstovima posle odluke MSP. I da su profesorove reči bile mnogo oštrije prema režimu to ne bi promenilo ništa na terenu. Svakako da ni najnadahnutiji napad na režim B.Tadića, a imam u vidu tekstove Dragomira Anđelkovića, koji kipe od mladalačkog bunta i opravdanog revolta, a pri tom imaju i pokriće u učenosti i inteligenciji autora, neće u ovom trenutku izvesti narod na ulice i prinuditi režim na bilo kakvu korekciju spoljne i unutrašnje politike. Takođe, nemoguće je analizirati nijanse sa naučnom objektivnošću i nepristupačnošću kad se nalazimo u teškom (i sve težem) trenutku za državu i celokupni narod. Ovde se ne radi o finoj strukturi spektra galaksija udaljenih nekoliko milijardi svetlosnih godina, nego o događajima koji su aktuelni i određujući po pitanju sudbine cele naše države u vrlo bliskoj budućnosti. Samim tim, ni naučna pasivnost nema etičko pokriće...
Препоруке:
0
0
124
недеља, 29 август 2010 15:40
Саша
Цитат:
" Ако Вучић и Николић јавно критикују Тадића да, у вези са Косовом, „недовољно сарађује са нашим пријатељима из ЕУ“, шта ли тек нуде и причају кад су насамо са службеницима из Брисела и Вашингтона? И ко је ту заправо главни „квислинг“? "
Са једне стране неколико изјава Бучића и Николића,које се могу тумачити и овако и онако, са друге стране конкретни потези Тадића (статут Војводине изнад устава Србије, споразум са Еулексом, Инстамбулска декларација, декларација о Сребреници итд) а затим извођење закључка да су Бучић и Николић већи „квислинзи“ од Тадића.
Овакво закључивање никако не може да се прихвати као објективно и непристрасно.
Препоруке:
0
0
125
недеља, 29 август 2010 15:42
etfdasa-nastavak
Uloga intelektualaca, koji ne pristaju na to da odgovor na sva pitanja u krilatici "Evropa nema alternativu, trebalo bi da se ogleda u tome da se ukaže na realne alternative sadašnjoj politici i da se podigne ukupna svest stanovništva o trenutku u kome živimo razvejavanjem nametnutog privida od strane aktuelne vlasti. Pri tome oni ne bi trebalo da padnu ispod nivoa na koga ih obavezuju njihova akademska znanja i zvanja i to na nivo političkih aktivista ili uvređenih salonskih dama.
Stanje svesti ljudi u Srbiji je ono što održava sadašnji režim B.Tadića. To stanje je kreirano dobro osmišljenom, upornom svakodnevnom desetogodišnjom medijsko-propagandnom kampanjom. I to se ne može promeniti preko noći i posebno ne međusobnim svađama intelektualaca, koji to žele da promene.
Svako dobro i profesoru Antoniću i gospodinu Anđelkoviću. Molio bih da se malo spuste sve ove nepotrebne tenzije. U suprotnom, jedini dobitnici će biti naši "prijatelji" iz NATO-a i aktuelni režim.
Препоруке:
0
0
126
недеља, 29 август 2010 15:48
наташа @ jedan pažljivi čitalac
Što se tiče situacijwe oko MSP. Sonja Liht i društvo su naveli Tadića na potez da se slučaj prevede sa POLITIČKOG NA PRAVNI teren. I ovo sa rezolucijom je takođe bilo u funkciji zamajavanja. Međutim preračunali su se povukli su pacerski potez. Fingirano ili ne fingirano, glumljeno ili ne glumljeno NE je NE. Zašto se stratezi srpske propasti boje KONAČNOG ili POSDLEDNJEG odgovora. Postoji jedan prirodni proces, fenomen klatna, u kome je na teritoriji Srbije rušena država srpskog naroda i srušena, a onda sledi izgradnja na istoj toj teritoriji druge države ili poretka ili više država. To je čak i za SAD, i za Nemačku mačak u džaku. Lakše je rušiti, kao Irak, nego graditi državu, vlast, institucije. Zato je Tadićevo NE ( makar i fingirano) ono mesto gde istorijsko klatno kreće u suprotnom pravcu i on se može bez ikakve namere "popraviti" po sili te prirodne zakonitosti.
Ali izgleda da se ni vi ni ja oko toga ne moramo više brinuti, izgleda da će povući rezoluciju i priznati Kosovo.
Svako dobro Vama, i do novog teksta, iako više nisam siguran vredi li se više oglašavati na NSPM. Moguće da je sve rečeno.
Препоруке:
0
0
127
недеља, 29 август 2010 17:35
dasic gordana
gospodine Antonicu, jedan slavni filozof uzviknuo je: hocete li da vodimo dijalog, onda defonisimo pojmove! Zato Vas molim da definisete pojam pristojnog dijaloga koji ste upotrebili.
Препоруке:
0
0
128
недеља, 29 август 2010 18:14
Џон Шепард
"zapazanje,", ја нисам "shepherd", тј. чобанин. Моје презиме је "Shepard", са једним "p".
А што се тиче ваше инсинуације да вређам читаоце НСПМ-а, називајући их овцама (а ја чобанин?), штета што мењате надимке, па само сумЉам ко се крије иза њега: моја стара опоненткиња и мрзитељка без разлога, "I presume", за коју сам досада "измислио банкомат", "летео лажно у Свемир", "мрзим Косово", etc... :)
Коме треба "чобанин" а коме "Шепард", не знам, али ЗНАМ да г.Антонић има онлајн-следбенике као Домановићев "Вођа", који га држе за скуте и благосиљају, а када се овај повремено предомисли и застане, узму да га псују и грде као највеће животно разочарање.
Није ни чудо, људима треба ВОЂА. Ако њега нема, људи су као без једног родитеља, сирочад пуста. Али, ако ВОЂА изневери (као њих г.Антонић, повремено) извршиће оцеубиство, сигурно.
Стога је мој савет њему био крајње топао и добронамеран, и молио бих НСПМ да и ово објави, иако сам био мало сатиричан и ироничан у коментару. Да мало олакшам "војевање" г.Антонићу. :)
Препоруке:
0
0
129
понедељак, 30 август 2010 08:45
@Џон Шепард
Kad već pominjete Domanovićevog "Vođu", bilo bi uputno da pripovetku ponovo pročitate.
Tad ćete shvatiti šta ste napisali.
Препоруке:
0
0
130
понедељак, 30 август 2010 10:29
ББ један последњи пут
Начин на који г.Антонић брани своје мишљење о Тадићу и Јеремићу за мене представља непријатно изненађење и зато се јављам ево још једном , сада последњи пут на сајту НСПМ.
Основна идеја текста С.А. је да политичка аналитика захтева нијансиран приступ, за разлику од политичког активизма који трпи и црно-бело виђење.У принципу том ставу се нема шта замерити, али уз две битне примедбе. Прво, нијансирање се врло лако претвара у стерилно детаљисање које као такво не може да нам открије суштину, и друго, нијансирање често води у релативизовање које аутоматски замагљује суштину. Зато је нијансирање без синтезе знак или неспособности истраживача да превазиђе пуко описивање чињеница и њихових нијанси, или израз намере истраживача да неку истину релативизује и замагли.
У свим досадашњим текстовима С. Антонића које сам имао прилике да прочитам, аутор је непогрешиво успевао да у мору чињеница и нијанси открије доминантну, кључну нијансу која одређује боју читавог догађаја. Јасно је, наиме, да ништа на овом свету, а у политици понајмање, није апсолутно – искључиво црно или искључиво бело. Али задатак аналитичара управо и јесте у томе да у мноштву нијанси открије ону која је доминантна и одређујућа и која омогућава да се о некој политици донесе јасан и одређен суд. Уосталом, и просечан човек, свестан сложености света око себе, то изражава формулом „у основи“ или „у суштини“. То значи да је на сложену појаву применио неки свој критеријум да би донео закључак каква је та појава „у основи“.
Коначно,моје мишљење о политици Б. Тадића јесте да је она „у основи“ и у целини погубна за ову земљу. При том верујем да епизода са МСП није била „фингирана представа“ већ пре израз несхватања ситуације. А ситуација је одређена, да не кажем закована, 5. октобра 2000. када смо као земља ушли погрешан воз. А у погрешном возу све станице су погрешне.
Препоруке:
0
0
131
понедељак, 30 август 2010 13:40
Dragan
Frankfurter algemajne cajtung posle Vesterveleove posete Beogradu pak piše da "srpski političari u internim razgovorima naglašavaju da im je potrebna 'poslednja bitka' u UN da bi domaćoj publici mogli da kažu da su u borbi za Kosovo sve pokušali".
Препоруке:
0
0
132
понедељак, 30 август 2010 15:47
OKVIR
Svi koji se docepaju vlasti zbog pre svega i dominantno LICNE koristi, najcesce jos za zivota doznaju da nisu vecni.
Previse cinculiranja oko jasne politike usmerene protiv interesa velike vecine populacije u Srbiji zamagljuje sustinu problema.
Sustina problema je nevodjenje brige o ekonomiji gledano iz perspektive vecine stanovnistva. To je posebno izrazeno u zadnje dve godine - svi drugi potezi ovih kvislinga, su samo prateci potezi te politike. Ovo misljenje ( pitanje tog toboze medjunarodnog suda ) je samo "deo zabave" za one kojima je stalo do Kosova i Metohije.
Da oni ista znaju o istoriji ovog trusnog podrucja, ma sta istoriji, da imaju ikakvo pamcenje - nebi se ovoliko igrali.
Jos ce svi tek da vide sta Srbima znaci Kosovo i Metohija.
Sta je ovaj cirkus "zapadnjacki" - prema vremenu provedenom pod turcima. Brzo ce to da prodje i mnogi ce da dodju na svoje pa i ova ekipa.
Препоруке:
0
0
133
уторак, 31 август 2010 02:09
Kosovac
Meni samo preostaje da se nadam da je ovo ustvari neka vrsta zivog eksperimenta ,da nas autor kusa na kom nam je nivou nacionalna svest, jer ne verujem da je G . Antonic naivan da ne vidi da Tadic ne brani Srbiju , nego sebe jer nece da se kola slome na njemu da on bude taj koji je izgubio Kosovo , nego da jos i u buduce zapad podrzava njega na vlasti a on da polako mirno stoji dok se i poslednja nit sa Kosovom ne otkine i a srbija osiromasi do krajnje apatije pa da svi lako progutamo realnost...ali nazalost imperiji se zuri i imperija i truli zapad nikad ne drze ni obecanja i date potpise , njihov papir trpi sve.
Препоруке:
0
0
134
уторак, 31 август 2010 07:30
zapazanje,
@Џон Шепард
У чему је спор? Да ли су проф. Антонић и Вукадиновић само политички аналитичари, a НСПМ само сајт на коме се читају текстови критички према власти? Или су они ВОЂЕ ''патриотског'', а компјутерски писменог дела друштва.?
За мене, НСПМ је место где могу да се информишем, а не слепо прихватам информације. И хоћу да верујем да је то циљ и професора Антонића и Вукадиновића и НСПМ.
Истински демократском друштву не треба Вођа, већ закони и прописи којих ће се придржавати свако ко дође на власт. Али ако узмемо у обзир да је српско друштво у тешкој ситуацији, да се бори за опстанак и да му у овом тренутку треба вођа, чак и гледано из тог угла не видим НСПМ као вођу. Зашто? Зато јер у својим текстовима Антонић и Вукадиновић износе критике и осуде власти, а не нуде решења. Напротив, њихови текстови се често завршавају са ''сачекајмо до тада и тада да видимо како ће се ситуација развијати'' или ''сачекајмо да видимо суд времена'' и слично. Чак и можда једино понуђено Антонићево решење ''да будемо као Јевреји'' нуди чекање, и то хиљадугодишње. И сад, какве су то вође, а да нису религијске, које своје следбенике стално позивају на чекање? Зато желим да верујем да професори, с обзиром да више знају и ближи су информацијама, само износе своје виђење ситуације у држави и друштву. На нама је да ли ће мо да се сложимо или не.
У супротном, закључак би био врло ружан: то би значило да НСПМ служи да би окупио људе који се не слажу са политиком ДС-а и усмерио њихово незадовољство према политици ЛДП-а, Г17, НВО, СНС-а. У оној мери у којој је проф. Антонић вођа, у тој мери би читаоци НСПМ-а били ''корисни идијоти'' чије је незадовољство скренуто од политике Тадића ка политици одређених ДС-фракција, друге Србије ...итд. Ја у то не желим да верује
Препоруке:
0
0
135
уторак, 31 август 2010 16:05
@prof.Antonic
Profesore,deluje da cete morati da priynate ono sto ste obecali javno u ovom tekstu! Izgleda da ce da promene rezoluciju.
Препоруке:
0
0
136
уторак, 31 август 2010 16:22
Kosovac
Evo resenja sta nam valja ciniti : ukratko borba na svim frontovima za uzdizanje Srbije : razlozeno : Prvo napraviti fond sa crkvom za pomaganje svakoj viseclanoj porodici, u taj fond sliti sve milione koje bi oduzeli tajkunima koji samo u jahtama imaju 130 miliona, pa lepo svakim bracnom paru koji bi sklopio ugovor sa drzavom(fondom) da ce izroditi petoro dece napraviti veliku kucu namestenu kupiti mu zemlju svu mehanizaciju i plus ga mesecno pomagati, podrazumeva se na selu jer mi smo osnovno agrarna drzava,slican program pomaganja napraviti za srbe u " presevskoj dlini " " sandzaku " da se spreci njihovo iseljavanje jer ovako nam je vec spremno novo kosovo, privreda , skoro sve sto je zdravo podrzaviti,jer su ovo " kompradori " , i samo proizvoditi , prvo ono sto smo dobro proizvodili u SFRY, pa ono sto mozemo izvesti u rusiju istok afriku,razvojnu banku napraviti za poljoprivredu i industriju,opstepoznate narkodilere u svim gradovima pohapsiti imovinu zapleniti,TV program prilagoditi obrazovanju mesto sadasnjeg zaglupljivanja, zbiti redove ,vojsku ponovo uspostaviti , 7 meseci kvalitetne obuke za sve,uzeti kredit od rusije u vidu sistema s trista,amerikcke i zapadne pritiske ignorisati ali ih uvazavati,vratiti se tradiciji i pravoslavnom moralu kao temnelju svega,uspostaviti srpski bankarski sistem , zakonom ukinuti evu ekonomsku okupaciju i zelenastvo zapadnih banaka.Za pocetak samo toliko i kad sve stvore uslovi osloboditi Kosovo - kako? : gledati sta je pravedno, mi smo tu autohtoni i cinili smo 100% albanci su nas zlocinima od osmnlija preko fasista , kumunista i danas nato-a istrebili , zna se da mi mozemo da zivimo sa njima( jug Srbije svedoci) a oni sa nama ne, e kad vec samo jedan narod tamo moze ziveti , onda budimo to mi bar zato sto mnogo vise zaluzujemo , potisnuti ih i nikad vise ni jednog primiti na srpsko tle. KRAJ .
Препоруке:
0
0
137
уторак, 31 август 2010 16:40
Peter RV@ББ један последњи пут
Brilijantni odgovor i nadajmo se da nece bit 'posljednji'
BB je odrzao lekciju profesoru da ne zivimo u momentu kad mozemo da se dozvolimo ambiguitete nijansiranja. Jedan analiticki lider treba da zna da izvadi iz istih nesto sto je bitno. Da- sto je crno i sto je bijelo -u ovoj panorami programirane konfuzije.
Gdje je Antonic potpuno podbacio u njegovom testu patriotizma (za 'nase' vlastodrsce) je, da nije uvidjeo da su oni pali na tom ispitu, vec od zadnjih izbora, kad nam je Putin predlozio stratesku saradnju sa Rusijom. On ne uvidja da "mi nemamo saveznika" je vec pazljivo izplanirano od 5og Oktobra, da bi nam EZ postala "jedina alternativa".
Zamoljavam gospodina BB da nastavi sa njegovim komentarima.
Препоруке:
0
0
138
уторак, 31 август 2010 23:48
Један пажљиви читалац
@ наташа @ jedan pažljivi čitalac
()Ali izgleda da se ni vi ni ja oko toga ne moramo više brinuti, izgleda da će povući rezoluciju i priznati Kosovo.
Како ми (већ) говоримо о повлачењу или измени резолуције - требало би да је јасно коју би "снагу" имало и оно "не" да је остало. Када би се то "не" доживело као Србијино "не", онда бих се сложио са Вама. Међутим, колико год овај суверено и надмоћно владао, не мислим да било ко озбиљан то његово "не" може схватити озбиљно! Они који су га поставили знају да је то "не" само за унутрашњу употребу. Међутим, сада му ни толико не допуштају - не због њега, него што су одлучили да уклоне сваку могућност да то "не" овде неко схвати као Србијино "не" - и ... понада се!
С поштовањем и разумевањем, могу Вам узвратити поздрав:
Svako dobro Vama, i do novog teksta, iako više nisam siguran vredi li se više oglašavati. Moguće da je sve rečeno.
Препоруке:
0
0
139
среда, 01 септембар 2010 10:32
Nikola Turajlić
Poštovani g. Antonić!
Iz vizure jednog posmatrača sa strane, odgovorit ću na Vaše pitanje.
Pre svega je u pitanju "navijački", a ne očekivani analitički pristup g. Vukadinovića i Vas u odnosu
na neuspešnu politiku obrane KiM od strane Tadića i Jeremića.
Kada bi ste i pred tim koristili argumentaciju iz Vašeg prethodnog teksta, tj. pokazali sav jad i bedu srpske političke elite i konstatirali da su Tadić i Jeremić jedina dva državna "vrbova klina" na kojima visi obrana KiM, auditorij NSPM saita bi Vam, kao obično, odao kolektivno priznanje, a ne opravdane kritike odnosno čak apsurdne optužbe za izdaju, jer ste opravdavali neuspeh nesuštinskom argumentacijom.
Pretpostavljam da je prvotna obrana bila posledica nastojanja da se ne širi dalji defetizam, ali je efekt bio još porazniji, jer ste izazvali dojam kako su pala i poslednja dva patriotska Mohikanca.
Dakle dozvolio bih si da zatražim, da se u vašim istupima i tekstovima Vi i g. Vukadinović držite pune istine i istu ne prezentirate kroz patriotsku prizmu, već istu analizirate iz aspekta efekata na nacionalne interese.
Nadalje sporna je i uvredjenost, što se ne veruje na reč vama dvojici, kao dokazanim patriotima.
Patriotski kredit teško možete izgubiti, ali ste nepotrebno doveli u pitanje svoju analitičku verodostojnost i time izazvali opravdane kritike, koje treba uzeti kao kaznu za trenutnu nedoslednost.
Sporno je, u prethodnom tekstu, Vaše licitiranje sa izmenama predloga rezolucije UN kao patriotskog Rubikona, za klasifikaciju dvojca bez kormilara.
Ne bih se složio ni sa Vašom ocenom o velikom značaju predložene rezolucije u UN. Po mojem sudu je Imperija izgubila strpljenje i odlučila da konačno skine sa dnevnog reda pitanje KiM, pogotovo što su svi srpski političari (osim Koštunice) obećavali da će priznati realnost, ali da im za to treba vremena da pripreme teren.
Tadić i Jeremić su verovatno pri obećavanju držali figu u džepu (srpska posla), ali im sada Imperija daje "menicu na naplatu".
Препоруке:
0
0
140
среда, 01 септембар 2010 12:13
Malo više objektivnosti @Nikola Turajlić
Figa u džepu koju Vi kvalifikujete kao "srpska posla" je iznudjena taktika malog srpskog naroda na agresorska posla velikih zemalja.Ovim ni slučajno ne branim Tadića i Jeremića. Naprotiv, uveren sam da uopšte nemaju "figu u džepu" kad pregovaraju sa Zapadnjacima. Ono što mi smeta to je olako korišćenje izraza "srpska posla" za razne negativnosti kojih među Srbima nema ništa više nego u bilo kom drugom narodu.
Препоруке:
0
0
141
среда, 01 септембар 2010 17:21
драго.ца
Мој утисак је да С.Антонић овде није написао аналитички него ангажовани текст и да је он, као патриотски оријентисан теоретичар, урадио једино што је могао у датом тренутку и у границама својих могућности: извршио је јавни притисак на Тадића тако што је рекао да ће бити јавно жигосан као издајник ако промени или повуче текст Декларације.
Шта је то друго што је Антонић могао да уради: да позове на демонстрације, да се полије бензином на Теразијама или нешто треће? Шта је то што су други урадили или раде поводом овога (С.А. је набројао шта раде и говоре остали политичари!!!)?
Шта је то што ми радимо или смо спремни да урадимо?
Све је то једно велико НИШТА, а ово што је Антонић урадио је ипак нешто. Јавно је завапио: Боже, гледам како целокупна политичка елита издаје земљу, сви ћуте или то подржавају а ја не могу ништа да урадим!
Препоруке:
0
0
142
среда, 01 септембар 2010 19:58
Један пажљиви читалац
@драго.ца
Морам рећи да ми је ово из Вашег последњег коментара већ падало на памет! Предпостављам да ће наше нагађање бити тумачено као теорија завере! Да се стрпимо још мало, па да видимо!
Још није!
Na kraju, jer o MSP-u je vec mnogo toga receno, trazenje misljenja je bilo potpuno pogresno iz jednostavnog razloga sto smo imali mnogo jaci instrument u Savetu bezbednosti gde su za nas obarali ruke Rusija i Kina putem famozne institucije zvane VETO! Setite se da smo svojevremeno horski zapevali za istim, a povodom EULEXA, da bi potom nasi prijatelji u SB bili umoljeni da odustanu od te rabote - posledice ove "nepromisljenosti" vec mesecima osecamo na Kosmetu! Sada smo na mnogo klizavijem terenu i ovde i tamo, i na Kosmetu i u UN, a Vi insistirate da je sve odradjeno vrhunski moguce u datim okolnostima. Apsolutno nije, ali za to se mogu abolirati samo oni koji u svemu tome nisu ucestvovali!
Мање значајно откриће је да нема снаге, расположења и ресурса унутар оног дела српског народа коме је стало до самоодржања и до српске државе за побуну и преокрет. У више коментара на страницама НСПМ сам рекао да "нема духа". Да ли ће га бити и када не знам и не могу да погађам, а можда и неће.
Такође је добро запажање да тактика "што горе то боље" у овим условима може бити само од користи непријатељима, а не може довести до смене власти. Једино јој, тој и таквој власти може дати оправдање за све неуспехе.
МОја критичност према садашњим властима и режиму иде до те границе да нећу и не желим да имам икакве везе и посла са њима.
Кад је донешена одлука у МСП која је и мене изненадила био сам на рубу очаја и спреман да пролајем на лакат.
Међутим, сада, ми се чини да сам нешто сагледао, а то је позиција Империје, у дуелу са малом Србијом. Да су Тадић и Јеремић знали да ће да истерају америчку и британску дипломатију са спуштеним гаћама на чистину, вероватно се у то никада не би упустили. Како нашим драгим истомишљеницима, људима који воле Србију није јасно да су и САД и Британци изгубили сваки морални кредибилитет. Да губитак Србије у Генералној Скупштини који је по мени известан значи потпуно и до гола разоткривање Империје у југословенској и сада балканској кризи.
Чуди ме само британска дипломатска служба која није схватила да су прешли границу у којој је мера насилности и бруталности премашила меру ефикасности. Губитак у Генералној Скупштини вреди гурања САД у позицију бруталног насилника из које нема повратка, има само пут у ништавило. Несвесно Тадић и Јеремић су са Србијом у пропаст одвукли и Империју.
"...у смрти својој да траже лека..."
не знају они метафизичку тежину тога, за разлику од Лазара и Милошевића који су се свесно жртвовали, они су без потпуног увида повукли потез који је частан и поштен као Лазарев, сејући семе будућег српског тријумфа.
Дакле, ми бранимо мањег квислинга!
Шта је са прихватањем Еулекса? Са непостојећим планом од 6 тачака? Са стањем на терену и препуштања Срба косовским институцијама? Недовољно јасним ставовима о косовским изборима? О смањивању буџета за КиМ? О криминализовању Срба са Севера, који пружају отпор независности? Враћању амбасадора у земље које су признале независност и понашање као да се ништа није десило?
Моја теза и доброг дела патриотске јавности је да је власт преувеличала значај тог једног догађаја у ком пружа какав такав отпор, да би могла све друго да преда без икакве борбе. Бојим се да у тој тачки НСПМ овој власти даје патриотски кредибилитет
Тадић би, дакле, мирно могао да истакне НАТО заставу на Скупштину или да се рукује са Тачијем, а да му у политичком смислу не фали ни длака са главе. Председнички избори су тек 2013. године. Дотле би империјална пропагандна машинерија од њега направила „балканског де Гола“. И он би по трећи пут лако победио оног свог истог, вечног противкандидата, остајући председник до 2018.
Са напоменом: посматрано истим мерилима, ни његови претходници (још од пропасти монархије) нису били ауторитарни владари. И они су марили шта народ мисли (и још више зато што што нису имали такву пропагандну машинерију)!
Па онда Србија сачувана од Нато-а.
Урнебес од ставова.
А тек то да као Тадић неке ствари није урадио што је као патриота. Јес па зато сваким даном, мјесец за мјесецом, годину за годино све више умртвљује народ јер га се не плаши. Упрегао је и СПЦ у своје таљиге.
Ријешио би се он Косова и Метохије још давно без да трепне и не би глумио патриотизам да се не плаши опште побуне да то учини. Свјестан је он јако добро да још увијек постоји црвена граница коју не смије прећи јер би га онда олуја однијела.
Зато је Србија све сиромашнија, све се разграђује, жути све богатији, српски непријатељи све задовољнији да би на крају могао некжњено да спроведе и те задње двије ствари.
Сва прича се и врти око ове "незгодне" резолуције! Империју да брине једна резолуција?! Па каква је то Империја? Дакле, ако би Тадић "мирно могао да истакне НАТО заставу на Скупштину или да се рукује са Тачијем" зашто би се Империја узрујавала због "тамо неке резолуције, тамо неке Србије"?! Ништа с њене стране није више ангажовано него иначе, само је мало више медијски подржано! Сви они раде уобичајене свакодневне оперативне послове, а Функција медијске надуваности и јесте њена производња наводне "тешке битке" у којој "наши остају упорни у супротстављању"! Резолуција остаје иста, али пропада - Империја наставља, а "наши" часно губе!
Нетачно је и да квислинзи могу бити "мало трудни"!
Naprotiv, bez obzira na činjenicu da su nemačka i austrijska diplomatija daleko jače, brojnije i utacijnije, naša nejaka diplomatija ipak je ostvarila drugi ili treći korak na putu pridruženja! Preostaje nam još samo 27 koraka! S obzirom na činjenicu da nam je Imperatorka, pardon, kancelarka Merkel sasvim otvoreno poručila da u njenoj Imperiji ima mesta samo još za Hrvatsku, naša nejaka diplomatija uložila je golem napor ne bi li Imperatorku smekšala!
Činjenica je da smo na početku našeg puta ka Imperiji imali značajnu podršku manjih članica Imperije (Slovačke, Grčke i Rumunije na pr.); međutim, nekim čudom, manipulacijama u Imperijalnom parlamentu i Imperijalnoj Komisiji, glasovi Nemačke i Austrije odneli su prevagu. Ali, to ne znači da napori naše nejake diplomatije ne zaslužuju divljenje! Naprotiv!
Dakle, bilo bi lako otpisati ovaj režim kao nesposoban i nedovoljno servilan! Ja sam, naprtoiv, ubeđen da je ovaj režim zajedno sa svojom nejakom diplomatijom, kako u slučaju MSP-a tako i na putu pridruženja EI, pokazao izuzetnu upornost i izdržljivost, čime se svrstao u red najboljih kandidata za podanike Imperije.
Evropska Imperija nema alternativu!
Не види се то што Вам се чини професоре! Једноставно, све који су Вам у овом спору држали страну, доживели сте као промотере "нове", а оне друге, припадницима "старе" политичке мисли!
Боље је, ипак, посматрати аргументе и "аргументе" и једне и друге стране у спору. Није једно питање довољно репрезентативно да се направи такав закључак! Данас је уопште све мање људи који маре за патриотизам, ретко га монополишу (пре би да га поделе), а скоро да и немају прилику да то чине из утилитарних разлога, осим наравно, ако нису на (врху) власти! Само је још тамо остао известан простор, допуштен из специфичних разлога - да могу остати тамо где јесу; ради себе, а посебно, ради вештог сервисирања ино партнера!
Што се тиче алтернативе- ње нема, или је још колаборационистичкија и оличена у СНС или ЛДП.
"Ово је крај наше државе онакве каквом је ми замишљамо" - рече мој комшија Душан.
Поново позивам све да мало прекопају архиве и прочитају зашто је Леон Коен својевремено поднео оставку.
Све ће вам се само казати.
Ne slazem se , u ovako teskoj situaciji nam treba mnogo bolji vodja od Tadica - jednodimenzijalnog izdajnika ( savrseno formulicano )
Mozda im treba priznati malo kredita.
Spomenuli ste predaju kulture drugosrbijancima, Srebrenicu, Vojvodinu, gej paradu...
Komentator Dragan opravdano pita, a sta je sa Euleksom, Kosovskim Srbima, vracanju ambasadora...
Ja dodajem: Ko je organizovao predsednicke izbore dan pre proglasenja nezavisnosti Kosova? Ko je razbio kohabitaciju - Kostunica-Tadic, najbolji politicki savez koji Srbija ima?
Dragan dalje opravdano izrazava bojazan mnogih:
Da li NSPM ovoj vlasti daje patriotski kredibilitet? (posle svega gore nabrojanog)
Dalje vi pitate nas:
Да ли је, стварно, исправна логика „што горе, то боље“? ...
Да ли би стварно било боље да уместо Вука Јеремића нашу дипломатију води Чедомир Јовановић?
Da niste ovde i vi za trenutak prestali da nijansirate?
Necemo naravno Cedu-zombija, ali hocemo Milosa Jovanovica, Vladetu Jankovica....
I nekima od nas se cini (oprostite nam za to), da je ponekad bar na kratko “bolje i sto gore”,
samo da bi sto pre pale (patriotske) maske i (imperijalisticke) zverke pokazale trag.
U zdravlje. Svako dobro.
Поред Ваше упорности, ја сам за другу могућност Др.Стивен Мајера:
"Druga – mnogo više uznemiravajuća – mogućnost jeste ta da je vladina strategija od samog početka vodila ka tome da se izgubi slučaj. Ukoliko se to dogodilo, vlada nije bila samo nesposobna već i dvolična. Ali, zašto bi se Vlada Srbije tako ponašala? Logika je prilično jednostavna, zaista. U slučaju gubitka, vlada bi mogla da tvrdi da je uradila sve što je bilo u njenoj moći, da je pripremila ubedljiv slučaj, ali na žalost, MSP nije prišao problemu na isti način kao Beograd."
С`поштовањем
Миле
Подсећам, Србија – 381, па онда скок, Хрватска –385, Словенија –386, БиХ – 387, ФЈР Македонија – 389.
И тако Црна Гора доби 382, јер се прва одвојила од Србије, а лако је претпоставити да се за Космет спрема 383, а за Војводину 384. Интересантно је коме ће да припадне 388? Очекујемо ли поделу Македоније или даље комадање Србије?
Једина константа где никакве промене није било је да Брисел, Лондон и Вашингтон координирано раде на даљем распарчавању српског корпуса у погледу економског, политичког, културног, духовног и моралног стања и статуса. Ако се то схвати онда је лако и направити стратегују како се борити против тога. Управо је кривица свих српских вођа што то нису схватили на време. Тако је Милошевић од миротворца на Балкану постао балкански касапин, па је Ђинђић пред смрт потпуно променио свој однос према Запада када је схавтио шта се у суштини дешава, па је Коштуница дао оставку кад је схватио да су га шедног превели преко воде. Зар није онда несхватљиво да до сада нисмо научили лекцију??
Зато не могу да схватиим да после свих уступака које је учинио Тадић, Ви налазите неко оправдање, и још верујете да опет нећемо бити преварени? Ви заборавњате на ЕУлекс, 6 тачака, Устав Војводине, уништавање наше привреде, бруталну приватизацију са истим актерима од 2001., резолуцију о Сребреници, извињавања и стварања по налогу добросуседских односа, Турска на штету РС. Највише замерам што је пустио друго србијанце да роваре и држе медије, те губимо следећу генерацију младих. Нисте у праву Антонићу! Ово ће се на жалост десити:
"javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti"
Г.Антонићу, не сматрам да се овим текстом правдате онима који Вас вређају или не разумеју, већ да сте се најзад осврнули и видели ко Вас следи и зашто. И добро је што сте то најзад урадили.
Пречесто сте, невољно или несвесно, "инспиратор" онима који би све "преко колена", "по кратком поступку" или "нек' буде шта буде". Важно је да сте се сетили шта је НСПМ био и јесте сада, те да је бука коју пласирају неки други патриотски сајтови пречесто пуко истресање сопствених фрустрација, без икаквих резултатa. Тако се то не ради. Превише времена и енергије се троши за пуко констатовање стања, зачињено са понеким гласнијим повиком за правдом. Ако сте на то мислили, одмах сам препознао Вашу инспирацију за овај текст.
-----
За оне читаоце који од НСПМ очекују у будућности (или одмах?) некакву странку, организацију - мислим да то дочекати неће. Вероватно не ни од "Двери" и "Видовдана", "Печат" да и не спомињем. Питање је како би и реаговали обични људи на сувише познатог Вучелића, или на апсолутно непознате Анђелковића и Радуна?
Докле год се НЕКО не усуди и одлучи да НАЈЗАД јавно покрене иницијативу за политичко окупљање, дотле је НСПМ најмањи кривац за инерцију, апатију и огорчење на српском политичком простору.
Не браним НСПМ, Боже ме сачувај, али ово није место за "потеру" за новим српским "вођом". Барем се за то место г.Вукадиновић и г.Антонић не гурају.
Поздрав.
"Империја" је ту да би се скренула пажња.
Косово је хрватски и словеначки пројекат, а не амерички. Американци се, као и ми, бакћу са затеченим стањем. И са Европом.
Велике силе су увек постојале. И мали народи. Али само Србија има титоисте.
"Империја" на страну, честитке аутору и уредништву на храбрости у "случају Тадић".
Док нам са Запада живо месо чупају без анестезије, наше вајне вође већ деценијама не могу ни да установе шта нам фали, тј. која је дијагноза наше болести, а камо ли да пронађу лек и крену са лечењем. А гангрена захвата све дубље у све поре ткива! Очекујемо да пацијент убрзо умре.
( pritom nisam clan DSS-a ,samo sam u to vreme imao utisak da bar neko iole zastupa nacionalne interese , tada je i moglo da se desi da Kostunicin savetnik Simic zapreti albancima vojnom intervencijom( u emisiji upitnik) sto bi danas bilo naucna fanstastika)
A srpski narod je tada mozda poslednji put pokazao politicku zrelost > i pro nacionalnim partijama dao vecinu , kada se pogledaju uslovi pod kojima se to desilo , mediski teror i ostalo -deluje prosto neverovatno jer racunica je jednostavna -Srbi cine 75% stanoivnika drzave, ako realno postavimo da niko od manjina ni muslimani ni albanci ni madjari nece dati glas pro nacionalnim partijama , dobijemo rezultat da je ustvari preko 70% srba dalo glas pro nacionalnim partijama sto je u ovom nemogucim uslovima za svako divljenje.
Nazalost kao rezultat svega imamo da DS partija sa 30% glasova ia predsednika, premijera ,gradonacelnika Beograda ,premijera Vojvodine .vlast u svim vecim gradovima... Zar to nije diktatura ?! Zar se njoj moze naci opravdanje ?
za KiM, prihvatam kao delo intelektualca.
Iako je g. Jeremic ministar u Vladi, prema onome
sto se od njega, moglo procitati i cuti, verujem
u njegovu iskrenost. Ulozio je svu svoju mladalacku
energiju i znanje u naporu da postigne "nemoguce".
Njegov rad urodio je, ipak, paznjom UN, podelom
sudija MSP i na kraju otvorenom pretnjom "speaker"-a "Sile".
[Ponovo isticem primer Istocnog Timura, koji je
veoma lako "prosao", iako je opasan presedan.]
Da je pravni tim bio kvalifikovan (da poznaje, ne
bas tajne postupke i strategiju anglosaksonskog
prava), pitanje MSP bi moglo biti usmereno na
legalnost vojne okupacije i nasilno i nezakonito
odvajanje teritorije-suprotno vazecim (iako, sada
vidimo, ne bas eksplicitnim) zakonima, vec prihvacenom misljenju "Badinterove Komisije" i jos
cvrsce-Rezolucije 1244.
Predsednik Tadic nije ni smeo da se drukcije postavi prema KiM, iz nekoliko bitnih razloga
(Ustav, pre svega). Medjutim, kako je njegovo delovanje, znatno sire, to mu se "epizoda KiM"
tolerise. U odrzavanju interesa "Sile", dao je
dovoljno dokaza, uspesnim izvrsenjem zadataka.
Strategija "odbrane" i Vojska Srbije, niz prakticnih aspekata prema NATO na tlu Srbije,
bez ikakvih prikrivanja, spremaju se za zavrsni
cin u Skupstini.
APV, Euleks, Deklaracija o Srebrnici, do "gosto-
vanja" u Novom Pazaru (za goste se istice zastava),
samo su neke indikacije.
Ne verujem u lukavost ni "prevejanost" naseg Predsednika, ali ne sumnjam u sposobnost "Sile".
[Ona veruje da je NDK "svrsena" stvar, a to joj je
potrebno za "pokrov" jos jedne starteske pozicije ka okruzenju Rusije.]
Zbog (nama) mnogo toga, svestan ili ne, Predsednik,
Vlada ("fantasticna" koalicija) i DS, obezbedjuju
"stabilnost", do daljeg. NSS je stvorena, da razbije radikalsku (nepodobnu) snagu i da pripremi
rezervnu "fantasticnu" koaliciju i kontinualnu
"stabilnost".
Nijanse ili ...
S. Savic
Vazno je da Srbija pokazuje da je 'zainteresovana'.
U slucaju da Srbija 'ohladi', pocece nova priznavanja, a to bi bilo najgore.
Jeremic me iznenadio pozitivno!
Хајде овако, да не буде опет препуцавања ко је слобиста, тадићевац, шешељевац, томиста, коштуничар итд, да резимирамо чисте резултате владавина, без осуда.
Слоба - изгубљена Крајина, санкције на Дрини, дејтонски споразум на приличну штету тамошњих Срба, са Космета отишла наша, а дошла окупаторска армија, отворене прве канцеларије ЦИА у Србији.
Коштуница - изручени најбољи официри Хагу, почело растурање војске и уништавање борбене технике, потписан погубни споразум с НАТО пактом, продаја фирми странцима по багателним ценама. ЦИА, МИ-6 и хрватска обавештајна служба крстаре Србијом уздуж и попреко.
Тадић - потпуно разбијена војска и борбена техника, војска и полиција се спријатељиле с окупатором, завршене остале распродаје фирми странцима, почело разбијање земље на регије, протурена напумпана сребреничка резолуција, потписан споразум с Турском и БиХ на штету браће преко Дрине, извињавамо се коме год стигнемо.
Заједничка црта свих ових владавина су сиромашење народа и енормна богаћења пребогатих. Ту су сви били подједнако успешни, сви за једног и свако за себе, како владе тако и опозиције.
Када се ствари оволико упросте, онда би требало да се и одговор сам наметне. Но, полази се од премисе да је "борба" ово о чему смо толиких месеци уназад обавештавани, а што је праћено хвалоспевима нашој мудрој доипломатији уз ничим неизазавано уливање оптимизма. Дакле, треба заборавити све оно што је критичка јавност унапред наговестила поводом исхода такве "борбе", и "јунаштво" мерити искључиво спрам "отворених квислинга"? Ех, да нас не изневери кинески судија својим повлачењем, куд би нам био крај?!
Савршено је јасно да, док постоји Савет безбедности са својим устројством (сталне чланице, право вета), нема никакве потребе да се упуштамо у авантуре, стављајући на коцку оно што је неспорно наше, по међународном праву и правди Бога истинога. Толико!
То је мисија коју испуњава НСПМ.Аутори и редакција се (по мом схватању) труде да притефтере и аналитички распетљају теме које наша "политика" свакодневно намеће.
Једна од таквих тема је сигурно и дилема јесу ли председник Србије и министар иностраних послова
а)издајници и страни плаћеници,
б)патриоте које се према својим способностима и у складу са нормама које прописује тзв. међународна заједница боре за интересе Србије или
в)група незналица,припадници једног круга људи који су као синови познатих/паметних родитеља једноставно каобајаги генетски предодређени за "велика дела".
У случају да је тачно оно под а)цео проблем би лако решио суд.
Ако је тачно оно под б)-морали би смо да се замислимо над самима собом;
Нисмо ли ми патриоте (оне праве) својом неактивношћу и бахатошћу омогућили Демократској Странци да уз помоћ националних мањина,НВО и тајкуна извиче Тадића,Идоле,Г17+ и Верана Матића
за принудне управнике државом?Ко од нас је на дан избора под руку ухватио своју глуву бабу и претходно јој рекавши који број да заокружи,одвео је на биралиште?
Колико у дијаспори има патриота који су нашли стотине разлога да не оду до конзулата или амбасаде и гласају?Једнима тога дана долазе у госте деца из другог града,друге је нешто стегло у крстима,трећи "знају" да ће без обзира на њихов труд "жути" свеједно покрасти изборе...
Не,браћо и сестре,даме и господо,другови и другарице: Учинили смо све да им омогућимо да нас зајашу "во вјеки вјеков"!
Лично сам члан једне патриотске странке од стручњака окарактерисане као десничарске;Не гурам се на политичку функцију,али не бежим од рада у странци и давања подршке страначким активностима (када их има).
Од почетка године позван сам на страначку славу,локалне изборе где сам требао да лобирам за особу која је ко зна како одређена за кандидата у мојој МЗ и на једно књижевно вече.
Истовремено,мој комшија који се учланио у ДС да би добио посао (иначе је каже Радикал),два пута месечно има састанке месног одбора своје странке на којима сасвим озбиљно расправљају о акцијама које планирају,анализирају наше грешке и труде се да их не понове,и зашто не-своје страначке другове информишу о томе ко ће из које фирме ићи у пензију,кога ОНИ имају тамо и какве су шансе да запосле неког СВОГА...Разговарајући у својој странци о овоме,доживео сам да ме општински функционер који се својом политичком функцијом бави професионално (без обзира на резултат избора) "провали",тј. да мени није битно шта је у некој новини која има тираж од 5000 продатих примерака рекао председник странке,већ бих "изгледа запослио неког свог"...На моје питање како мисли да победи на следећим изборима и зашто мисли да је неком гласачу битно да ОН остане на функцији,рече да је такво питање испод његовог нивоа,и да на такав начин неће да расправља.
Ако тај општински ћата има толики "ниво" тј. его,шта мислите колики је члановима Главног одбора?
А мој комшија је све ближи томе да Радикали и нису баш нешто без Шешеља,док се Борис баш оно,бори за СВОЈЕ.
Ако је тачно под в),опет се поставља питање какав смо то народ када верујемо да неко коме је отац академик "по дифолту" мора бити паметан и способан?
Шиптари то чине једнлоставно и прецизно.Где треба подмитиш, кад осетиш да је неко слаб припретиш, кад те немо моћан пордржава служиш се силом,противу онога коп ти смета, стално успеваш да будеш под нечијим скутом и непрестано у офанзиви.Пазите сви су око нас у офанзиви а ми се мотамо и замотавамо у неке расправе које ничему не воде и мало шта значе.Ми смо неки одједном смотан народ , сви од реда и кад смо за и кад смо против.Треба ударати кад се може, понекад и кад се не може, треба имати безброј иницијатива и бити с нариодиом и стварати тај народ уз ту политику и бунити се свим средствима , пторив целог света ако већ нас тај свет држи на жртвенику па куд пукло да пукло.И морају сви око нас да осесте да смо протибвни да не дамо и да стојимо на свим браницима а не да се птрегањанмо ово јесте оно није и да међусобнмо ломимо копља око разних , ајде да не кажем реч, пред сека персама.Треба да се зна да постоијимо да се бунимо.Затворимо ми њима све пролазе у Европу кад они затрварау нама проплазе до нашег света.Одмах шамар њима а не само они шамар нама.Они то једино разумеју.Све је ово што чинимо лепо и културно али крокодилова је истина да једе а не да се пренемаже.
Наравно ништа-све је чисти маркетинг.
Као она кантри песма која има само назив али никад није снимљена,а постигла је висок пласман на националној америчкој топ-листи...
Тадића воле и за њега гласају Срби попут Михајла из Грбићевог "Европског шпијуна",Срби који још увек имају радна места код државе (полиција,БИА,војска,просвета,пошта,култура...)пензионери (га баш не воле,али схватају да он има прикључак за стране фондове из којих се исплаћују пензије),Срби који су на наговор његових "експерата" дигли кредите па се плаше активирања хипотека у случају великих промена у друштву које би могле довести до смањења њихових прихода...
Тадића такође воле и припадници мањина (националних,сексуалних,"рањивих група")који из неког разлога воле да слушају то што им говоре његови спин-мајстори,а не воле оно што урлају навијачи и фрфљају неотесани патриотски интелектуалци који мисле да ће на своју страну прешалтати педере тако што ће их стрпати у луднице,и Цигане које ће запослити код напредних пољопривредника на пољским радовима,уместо што краду поклопце шахтова и спомен плоче...
Сви побројани знају да је то маркетинг попут "вениша" који скида СВЕ флеке,али воде се логиком "да отплатим још коју рату,да пре пензије запослим сина/кћер,да израдим још који "пројекат",да мазнем још коју провизију..."
Верујем да моја размишљања многи Срби виде као површна и усмерена према само једном кривцу за ситуацију у којој се налазимо...
Али морам да поновим: На нашим изборима гласамо ми Срби и држављани Србије других националности.Хајде да најпре ми сами утврдимо колики је наш национални капацитет за промене.Ако на изборе просечно изађе мање од 60% грађана-где су оних 40%?Када њих наговоримо да изађу и гласају за патриотску опцију,можемо да се посветимо страним душманима и теоријама завере.
Толико.
Или рецимо да Тадић* Јеремић наставе да бране већ отето и да изгубимо Санђак,Војводину и Републику Српску..милом или силом...
Империја жели Београдски пашалук...и то тако да унисти српски корен..за сва времена..Тако су Немци обећали Папи..
Антонић је у право што брани Тадића у овом случају јер је све готово.
Нико ту више неможе ништа.
Тадић је одрадио своје и постаће као Анђелина ...неки амбасадор добре воље..негде далеко..А ви ћете остати ту да мудрујете...Шта нам би!
Срећа у несрећи...сукоб Израела и Запада са Ираном може да донесе неки бољитљк Србији али то је све без везе..
У некој кући на панчевачком путу користе ГУУГЛЕ да преведу ово писмо на енглески..Толико им је важно шта ми пискарамо..
“Г.Антонићу, не сматрам да се овим текстом правдате онима који Вас вређају или не разумеју, већ да сте се најзад осврнули и видели ко Вас следи и зашто. И добро је што сте то најзад урадили.”
Gospodine Shepherd, citaoci NSPM-a nisu stado ovaca kojima treba cobanin da ih vodi, niti bi prof. Antonic trebao da bude pastir koji svira patriotsku frulu I predvodi rodoljubivo stado. Citaoci NSPM-a su ljudi koji misle.
Mada sam sigurna da gospodin Tadic&Co smatraju da je narod (bilo koji) obicna pucina=stoka jedna grdna=mediokriteti=nesposobni za donosenje znacajnih odluka. Za uzvrat sebe vide kao (pastire)elitu=najsposobniji deo naroda=jedino oni imaju pravo na donosenje vaznih odluka. Dakle jedno vrlo “demokratsko” vidjenje naroda. Sa svojih nadmenih, arogantnih visina ne shvataju da je lako biti opasan igrac u Beogradskoj carsiji I sa sigurnom zaledjinom. Izlazak na svetsku vetrometinu je ogoleo njihovu nejakost i nesposobnost za donosenje istorijskih odluka sa nesagledivim posledicama, a sve u ime I za dobrobit “svoga srpskog stada”.
Треба ли давати још неки коментар после ове јутарње вести. Да ли би једном нормалном човеку пало на памета да уради овако нешто?! Ово је класичан пример зле намере режима и њиховог односа према онима који су довољно понижени.
Опет и увек "Риба смрди од главе" и нико ме не може убедити у супротно, јер је тако у овој јадној земљи од како сам жив. Срамота!
Хм, интересантно виђење проблема. Вриједи размислити о Вашем коментару.
Али ипак, није уљудно да поредимо Лазара са Тадићем, Јеремићем и Милошевићем. Ипак је ово другачије вријеме.
1а. - субјективно - уморна сам од представљања неуспеха као најбољег решења.
2. - објективно - Тадић је био министар телекомуникација и одбране у ранијим владама па Председник Србије, сада веч други мандат и држи све конце у својим рукама, са којим успесима се може похвалити?
2а. - субјективно - не могу више да будем задовољна што постоји тежи порази и горе стање у сваком погледу од овог данас. Деведесети ме је СПС убеђивао да су порази у ратовима које не водимо у ствари наше победе, а данас да СУ НАМ СВИ КОЈИ СУ ПРОТИВ НАС - ПРИЈАТЕЉИ.
3. - објективно - махање благодетима ЕУ које само што не стигну и тако већ 10 година од стране ДСа а, како сте сами рекли, ресурси у Србији све тањи и првак ДС пружа све мањи отпор никако нису основа за поверење.
3а. - субјективно - јасно ми је да ће СНС бити још попустљивији према ЕУ, али ми није јасно ѕашто СНС има толику подршку гласача?
Постоји логички тест који се зове "Окамова оштрица" и који каже да је од могућих решења најбоље оно које има најмање претпоставки и хипотеза. По Окамовој оштрици прави демократа би расписао изборе.
А што се тиче оних застава НАТО и других, немојте се заваравати. И то је део прецизно утврђеног плана. Када би смо сада потпуно јединствени конкурисали, неби нас примили! Зашто? Па управо због горе наведеног. Морају имати дежурног непријатеља усред Европе. Морају имати сталну неуралгичну тачку. Па побогу, шта би радила Међународна кризна група тзв. Империје. Чиме би се "забављали" и дестабилизовали ону стварну Европу и европске вредности (не мислим на ЕУ).
Дакле, воде нас квинслинзи експерти (за мене нису, врло су проводни и делују наивно) и док то огромна већина народа не схвати и не поврати снагу од Бога и Русије, ништа нам не вреди.
Срдачан поздрав.
Историја се, заиста, понавља - једном је то трагедија, други пут фарса. Србија је оном трагичном периоду 1914 г. имала бар какве-такве савезнике. Сада их нема. На свом челу је имала људе дубоко одане свом народу и држави (какви-такви да су били). Сада их, авај, нема - а хијене вребају да заседну на њихово место.
Дакле- очекујем (мада се молим Богу да нисам у праву) да ће сада бити права, неукусна фарса и да ће доћи до попуштања у последњем тренутку. У том погледу, слажем се са одличном проценом г. Антонића да ће се онда дефинитивно видети "ко је вјера - а ко ли невјера".
Па кад није имао ко. Скоро сви школци су били титоисти. Нешто мало комуниста, антикомуниста, национал-романтичара, либерал-романтичара...
Подсетио бих вас да је село до краја листом остало уз Слобу.
"Не знам откуд вама људима школованим тако мишљење о нама сељацима. Ми, бре, не мислимо ни о својој стоци ко што ви школовани мислите о нама, а јуче сте се преобули. Јуче сте бацили опанке и обојке... и заборавили чији сте.
Е па, ето, тако ја мислим да су нама прошлог рата изгинули и преко Албаније сатрвени школци који су знали ко су и чији су..."
(Књига о Милутину, Данко Поповић)
Не верујем да господа Вукадиновић и Антонић (нека ми се опрости ако безразложно њихове текстове оцењујем заједнички) сада мисле да је Јеремићева дипломатија генијална, али очигледно је више не оцењују као шизофрену. Ипак, најважнији став о тој дипломатији, који ја читам из тадашњих и данашњих текстова, је уверење да је она искрена и добронамерна. Лично ми је јако тешко да поверујем и у једну реч - а камо ли у чврст став - било ког члана ДС, али уверавам себе да и овај пут треба веровати Вукадиновићу и Антонићу.
Погледајмо на дипломатску борбу око Косова и Метохије мало шире. Тешко је поверовати - у томе морам у потпуности да се сложим са господином Антонићем - да су сви ти светски политичари одлични глумци који играју унапред написану представу. Мени се чини да је та дипломатска борба Србије против НАТО империје донела згодну монету за трговину великим силама као што су нпр. Кина или Русија. Сведоци смо да се кинески судија повукао из већа МСП кад су етничке тензије у кинеским покрајинама престале, да је Русија трајно ушла у Осетију и Абхазију а ублажила своје изјаве о Косову и Метохији. Наравно, не можемо знати чиме све велике силу тргују, али желим да кажем да је тешко процењивати улогу Јеремићеве дипломатије без узимања у обзир понашања великих сила.
На крају, хвала професору на свеобухватном тексту, који правилно утврђује тренд опадања отпора окупаторима код владалаца Србије, оштро критикује највећу опозициону странку (о којој се на овим страницама писало као о "кетмену"), и позива на отворен и добронамеран дијалог целокупне "патриотске критичке интелигенције".
Цитирана реченица је прави пример неизнијансираног погледа. Империја тако ради - задовољна или не! То је просто њен оперативни метод, чиста пракса; она увек и за свакога има замену као део контролног пакета, као инструмент и - бич! Бич је претходно био Јовановић, сада је Николић. Измена је настала као резултат "прихваћене реалности" да овај први не може добијати пуно гласова, а овај други може их добити највише! И амбасадори (оперативци) су урадили своје! Није им био потребан никакав нови налог одозго, радили су по постојећем - општем налогу, очигледно, широког оперативног спектра! Дакле, Тадићу је само јасније предочено нешто што он зна већ из сопственог искуства - тек да буде бржи! Како што рекосте: "И није признао сецесију Косова". Па, вероватно да скоро и неће на онај начин како рекосте да би могао (са све НАТО-ом и Тачијем). Уосталом, у тим пословима никад и није ишло баш све одједном, у пакету; и увек се правдало избором мањег зла!
Посебно питање, нарочито у светлу актуелне кризе, управо би требало да буде: има ли тај став снагу реалне претње за Србију или (само) за ову власт?!
И оставка Леона Коена је, тек тако, само "лични чин"! Другачији поглед = т. завере?!
Коме се анализе Антонића и Вукадиновића не допадају нека седне и нека напише контранализу и потпише је пуним именом и презименом уместо да инсинуира и добацује из прикрајка. Њихово је право и слобода, а у овом случају очигледно и храброст, да као и до сада мисле и пишу шта сматрају истинитим и да пливају против струје колико желе. Дозволите да када већ раде имају право и да греше, а да ли греше, показаће се већ.
Сугерисао бих проф. Антонићу да што скорије добави и овде објави текст или видео програмског говора Вука Јеремића на Факултету политичких наука: то је вредан документ и снажан аргумент за сваку анализу која за предмет има спољнополитичке аспекте косовометохијског проблема. Па нека по Генералној скупштини УН "цвета хињаду анализа" о тој теми.
Dakle, nisam glasao za Tadića, ne bih prihvatio ni jednu funkciju koju bi mi on ponudio, ne bih sarađivao ni sa jednom srpskom institucijom dok je on na vlasti, ni povišicu plate ne bih uzeo od njega, ali rezoluciju u Generalnoj Skupštini podržavam bez ostatka.
Шта су сами о себи мислили Квислинг, Петен, ген. Милан Недић, па ни садашњи, нити можемо знати, нити је од утицаја за ток историје. Такође је мало битно да ли "очигледно није марионета која аутоматски извршава налоге империјалних службеника" или то чини невољно и у изнудици. Ауторитарни владар ипак јесте, како по стилу владања, тако и узурпирајући прерогативе које му по Уставу не припадају.
Професор (не први пут) савршено уочава да свака власт на све нижем нивоу пружа отпор Империји. У заблуди (или не) да ће лакше одолети сужавајући фронт, губили су један по један ослонац на коме отпор почива. И није аболирати никога од претходника, а још мање оне који се сада за принудне управнике кандидују.
Оно пак што садашњег највише терети јесте урушавање остатка економског, као и културног и симболичког потенцијала. О војном, образовном, духовном (СПЦ), моралном, психолошком и др. да и не говоримо. Када прода Телеком и ЕПС хоће ли уопште више бити важно који ће капетан и са којим кормиларом насукати олупину? Тадић са Јеремићем или Николић са Вучићем или Чедом?
А шта ми чинимо? Дебатујемо о томе да ли је мало више или мање патриота, виспрен и демократичан, него колаборациониста, ограничен и аутократа. И притом једни друге на сличан начин квалификујемо.
Они који више воле да им брод потоне нагло и да се брзо удаве оптужују друге, који би да то потреје у нади да ће у међувремену нешто крупно да се промени. Промена се притом прижељкује искључиво споља, јер сами ништа не предузимамо, нити имамо намеру.
Јесмо ли већ скувани као она пословична жаба, или још има наде да се придигнемо из хибернације?
О тзв. српској декларацији у ГС ОУН се неће ни гласати. Тачније, убудуће у ОУН се неће гласати о било чему што има везе Србијом, па и КиМ. Можда је то најбоље за све.
Тадић сигурно неможе "мирно да истакне НАТО заставу на скупштину или да се рукује са Тачијем" и настави да влада до 2013. године. Жао ми је што брзо заборављате. Заборављате на политички пут БТ до председника, његове изјаве и дела.
Узгред, непристојно је правити поређења у комбинацијама Милошевић-Коштуница-Ђинђић-Коштуница-Тадић-Вучић, јер врло добро знате да се то неможе поредити. Пореде се владавине на истом нивоу или само председници странака. Како су у Србији странке све, онда и овај текст је добар прилог сагледавања србијанских метастаза.
Tadic navodno radi za ostanak KiM u sastavu Srbije, a prihvatio je Euleks koji sprovodi Ahtisarijev plan. Vojvodinu je, protivno raspolozenju glasača, vratio na stari put separatizma, valjda da bi uništio jedinu pozitivnu tekovinu Miloševićeve politike. Da ne spominjem da sve vreme radi na granici ustavnosti pošto je on faktički predsednik vlade. Da ne spominjem katastrofalan Zakon o informisanju i stanje u medijima.
Mislim da g. Antonić preuveličava ulogu i značaj ministra Jeremića i u vladi i u DS.
укратко попустио је у свему што МИ можемо самостално да креирамо, а за шта друге (сем Немаца, јер ЈЕ фалсификовање историје и културализам њихов рукопис) а не да оно за шта се не питамо и за шта немамо елементарне ресурсе да одбранимо...врло мудро...
а дугорочно гледано шта је штетније за будућа покољења .- Србија у НАТо без Косова - што је већ реално стање - или покољења српчића васпитаних да су дивље племе без историје, традиције и културе на које утичу супериорне аустро угарска, англосакосонска или руска култура?
били смо и раније под окупацијама и десетковани ратовима, сулудо вођени од домановићевских вођа..ал смо културу и идентитет задржали..а сада?
поздрав коментаторима ..вичите и даље на Америку и Енглеску док нам НЕМАЧКА ЗАЈЕДНО СА рУСИЈОМ ПАРЦЕЛИШЕ ОТАЏБИНУ..
"Pozdrati Iran, uspostaviti odlicne odnose sa islamskim svijetom, i sa Turskom."
Лично мислим да Србија нема интереса да негује неке блиске односе са Ираном зато што уопште не мора да значи да су сви они који су непријатељи Америке наши потенцијални партнери, као што нам уосталом ни сви савезници Сједињених Држава нису непријатељи. Али то је мање битно, оно што мене занима је где ви видите заједничке интересе Србије и Турске и то Турске која се мало по мало све више декемализује?! У Босни, Санџаку па и на Косову интереси Турске су дијаметрално супротни интересима Србије и то се неће мењати! Чак је већа шанса да свој однос према Србији промене Америка и Немачка него Турска зато што су њихови потези према нама последица њихових тренутних интереса који су у овом региону променљиви па можда чак и погрешно процењени, док ће турски интерес увек бити исти увек супротан нашем!
@Драгослав Павков
Ја лично мислим да је тачно оно што сте навели под "в" тј. да су Тадић и ДС, изузев Пајтића који јесте злонамеран, људи који немају никакву визију и који се разумеју једино у маркетинг. Па тако Тадић вероватно мисли како усвајањем Статута Војводине, резолуције о Сребреници и притискањем Републике Српске убрзава пут Србије у ЕУ. Тако кратковид не схвата да дајући уступке он може да очекује само, са једне стране, честитке и тапкање по рамену, а са друге стране, утисак да Србија после мало притисака пристаје на све, што даје рецепт за даље делање према нашој земљи, јер зашто би они мењали политику према нама уколико ова даје резултате? Тадић не схвата да евентуално чланство Србије у ЕУ много више зависи од тога у чему ће Француска и Немачка препознати интерес Европе него од наше кооперативности.
Иако сам често и сам преоштар и искључив, иако изузетно ценим и Анђелковића.
Прочитао сам у последњем Печату чудан чланак Анђелковића уперен чини ми се против "лика и дела" Вукадиновића.
Морам да признам да не могу да поверујем у његове наводе, претпоставке и инсинуације, и да не могу да их подржим.
Ако будем почео да сумњам и у добре и патриотске намере људи Вукадиновићевог и Антонићевог кова, онда дођавола.
Онда стварно дођавола.
Онда свет мора пропасти.
Да ли је Коџа Милош био ''реал патриота''?
Да ли је ђенерал Милан Недић био ''реал патриота''?
Да ли су Латинка Перовић о Марко Никезић били ''реал патриоте''?
Да ли је Вук Драшковић ''реал патриота''?
Mislim da je greška što se diplomatska borba spoljne politike i njeni eventualni uspesi brane sa stanovišta "stajlinga i autfita" unutrašnje politike i političara. Stiče se utisak da je borba u UN i pred MSP-om ispravna (i za koju ne nalazim da je izrazito antisrpska) samo zato što se više niko javno ne naziva izdajnikom ili kojekakvim pogrdnim imenima i što su se političari izveštili u svojim govorničkim - blagoglagoljivim sposobnostima u ophođenju sa građanima Srbije.
Njega cenim pre svega zato što je dobar sociolog, a tek onda zbog vrednosti koje zastupa. I tako treba da nastavi. Kao što kažu : profesorski.
Sve u svemu - samo napred. Onako kako ste radili radite i dalje. I nema promašaja.
Основно питање је: да ли се од оних који су гласали/подржали Статут Војводине, Закон о националним саветима и резолуцију о Сребрници може очекивати државотворно понашање или бар повлачење таквог потеза.
Одговор који се намеће минимуму рационалног расуђивања је не.
Аутор текста је тога свестан и наведено је заједно са геј парадом у тексту поменуто два пута. Добробит коју ће Србији донети национални Савети тек ћемо осетити. Уосталом чињенице да је од РТС-а начињен Б92 и да су катедре у Србији попуњене ''верницима'' толеранције и отвореног друштва - говоре довољно. Културни рат у Србији и Руке у тесту.
Јеремић ? Тадић ? Шта рећи?
Међународни суд правде у тесту
Нијанса која на спектру издаје/патриотизма разликује Тадићеву политику од Јовановићеве није оштрија од нијансе која ову политику разликује од Коштуничине, напротив, по свој прилици је блажа. Па ипак, Антонић наглашава прву разлику, а занемарују другу. Ако већ говоримо о одговорној анализи, ово је пропуст. На јавности је да процени зашто је он учињен. Не сматрам Коштуницу неким озбиљним, јаким патриотом, далеко од тога, али ако говоримо о патриотизму у бар некаквој, минималистичкој варијанти, онда он почиње са Коштуницом. А Тадић до њега не досеже.
Дипломатско надмудривање у УН је премало што једна власт може учинити да би се сматрала патриотском. Тачно је да Србија данас нема на располагању респектабилну војну силу. Али, то је превасходно Тадићева "заслуга", а не "објективан" чинилац. Ипак, Србија још увек има итекако других ресурса којима се може борити за своје интересе, од економских до политичких, па и дипломатских. То што их Тадић не користи не значи да они не постоје, како нам сугерише Антонић. То само значи да Тадић не жели да их користи.
У вези с г. Тадићем, слажем се с речима г.Антонића. Али, један ствар у којој г. Тадић дефинитивно није успео, нити покушава ишта да уради, јесте потпуна злоупотреба државе и свих њених система од стране политике - свих политичких странака којима су они дати на располагање.
Свакодневно грађани трпе лоше последице тога: видите да је нешто лоше, али држави (као збиру усаглашених политичких интереса странака на власти, па и оних у "опозицији", у остваривању партијске и личне користи) је важније да онај који ради тако лоше остане ту, и без икаквих последица за то, јер је постављен на штету бољих у међусобној подели колача политичких странака које су одлучивале о томе. Кад се узме у обзир број таквих непосредних незналица и штеточина, ова држава и грађани трпе огромну, несагледиву штету у готово сваком погледу.
Што се тиче г. Чедомира Јовановића, неко је рекао да би у свакој правној држави он морао да буде кажњен, а његова странка судски забрањена због противдржавног и противуставног деловања. Али, јасно је да је та странка ескпонент страних недобронамерних сила, које је држе на политичкој сцени и финансијски (п)одржавају.
Г. Антонић за ту странку налази праву реч: квислиншка, ја бих додао "пар екселанс".
Незнам ко је кога називао “спавачем“, „саучесником“ и „будалом“, али
нетреба ни оне који не мисле исто као и Ви, поредити их са другосрбијанцима.(" Занимљиво је да је онај део националне критичке интелигенције, који сматра да је Тадић најобичнији „квислинг“, у овој ствари мисли исто што и другосрбијанци.")
Занимљиво је даћете само под условом да се "повуче резолуција и измени текст и Ви бити део "националне критичке интелигенције".
"Ako Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti".
Но, ипак нешто. Шта нас највише иритира, то је разлика у Вашим ставовима, погледима и анализама некада и данас. Навикли смо да се критички односите према дипломатији Србије, а данас се (из нама непознатих разлога) стављате као катализатор, између дипломатије и нас, да би их ми "боље" разумели.
Ако желите да будем искрен, ја немогу "рехабилитовати" ону двојицу због подношења резолуције Генералној Скупштини УН. Ако су претходно наносили штете, па тиме отежавали "одбрану КиМ", данас је (резолуцијом) та борба привидна (за јавност). Како искључиво "диригент" повлачи самостално све конце, без ичијег савета и сагласности, нормално је да он сноси сву одговорност. Дали се икада посаветовао и разрадио тактику са Русима, обзиром да нам је остало још само њихово вето? Колико је по питању КиМ учинио позитивног? Не, нанео је само штету, и довео и неповољнији положај. Још са неколико нових грешака, неће нам моћи ни Русија пружити обећану помоћ. Окарактерисаће се став Русије као некоректан. То ће бити дефинитивно окретање ка западу.
Dalje slažem se sa jednim komentarom da bi u nekim državama stranke kao LDP bile zabranjene.Čeda je par puta javno napadao srpske popove, kada bi dale nekakav intervju nekim novinarima ,kao šta se oni mešaju u politiku njima je mesto u crkvi.Šta je sad sa muslimanskim muftijom koji je čak osnovao političku stranku i stavio se na njeno čelo zašto LDP ne digne glas protiv toga ,ili je to sve u pravcu politike LDP a to je komadanje Srbije na što više delova.Valda je to politika i cilj LDP-a.
Na promene ponasanja coveka najvise utice okolina koja oblikuje njegovu percepciju stvarnosti.U slucaju nasih politicara okolina koja najvise utice na promenu vidjenja stvarnosti je inostrana/okolina koja prvo stiti svoje interese za koje je dosta para potrosila na ovim prostorima a malo sta je od tog novca vraceno u vidu benefita.
Tesko je poverovati da su odluke koje se kod nas donose iznenadjenje kod vodecih zemalja EU i SAD-a ili da su suprotne njihovim ocekivanjima.
Pre bi se reklo da su usaglasene jer se trazi modus operandi koji bi na najblazi moguci nacin bez dizanja prevelike prasine,na globalnom nivou sproveo odluke u korist Amerike.
Iz ugla manipulatora najbolji polozaj koji se moze zauzeti je onaj koji omogucava indirektno delovanje,da oni na koje uticete nisu svesni vaseg prisustva a vase ponasanje ne izaziva osecaj nesigurnosti.Indirektni uticaj takodje podrazumeva uticanje i preko drugih ljudi-posrednika koji bi prenosili vase poruke a da pri tome nisu svesni da ih prenose(jer ste im to rekli tek onako uz put kao da nije vazno).Na taj nacin se moze bezbolno dobiti ono sto se od pocetka trazi.
Mozda je najbolja definicji ovoga sto Tadic i Jeremic rade upravo nepoverenje i strah koji su osetili da vlada kod naroda na sam pomen politike koju njih dvojica(ili vise njih po potrebi vode ).Rezolucija u UN je ipak samo pokusaj Tadica da se ukorenjeni strah i nepoverenje kod naroda smiri kao i zelja da ne izgledaju tako ko sto ih narod dozivljava i pokusaj da igledaju bezopasno i steknu poverenje zbog pokusaja patriotizma.
1) да ли режим сувереност и територијалну целовитост брани - или је у било којим околностима спреман да брани - свим средствима, подразумевајући и оружаним?
2)да ли режим сувереност и територијалну целовитост брани артикулисањем политика, процеса и повлачењем корака на КиМ којима се постижу позитивни резултати и поспешује останак и повратак прогнаних?
3) да ли режим сувереност и територијалну целовитост брани стварањем и неговањем јавног мнења у коме се негују макра минималне националне вредности?
Док је о испуњењу првог критеријума сувишно и говорити, о сервилности у односима са ЕУЛЕКСОМ и Тачијевом групом - срамно је причати, о свесном и пројектованом гажењу националног идентите сјано и гласно сведоче Ваши текстови о псеудокултурној политици и испразности парола ''ЕУ нема алтернитву''.
Поштујем рад уредништва НСПМ, али жалим због повремених излете у схоластику или ''цепање длаке на двоје''.
Верујем да сваки грађанин ове земље може да замисли још гору ситуацију - и још гору власт - али то не мења чињеницу да је овај режим не само лош, већ и очајно лош.
biti bolji od predhodne.Vecina od nas je bila
ubedjena da ce dolaskom DS stranke sa Tadicem i
ekipom biti reseni mnogi od nagomilanih problema iz
predhodnih vlada.Sta se onda dogodilo u poslednjih
osam godina?Srbija je rasparcana zemlja,okupirana,
rasprodana i bukvalno unistena.Mi bi sada kao
gradjani trebali da aplaudiramo predsedniku Tadicu
i Vuku Jeremicu za dobro vodjenu politiku,jer eto
nismo u NATU i nismo priznali secesiju Kosova.Nema
razumevanja za sve poteze,koje su predsednik i
vlada do sada uradili.Stice se utisak da vladajuca
garnitura radi za neku susednu drzavu a ne Srbiju,
jer do sada nisu dokazali suprotno.
biti bolji od predhodne.Vecina od nas je bila
ubedjena da ce dolaskom DS stranke sa Tadicem i
ekipom biti reseni mnogi od nagomilanih problema iz
predhodnih vlada.Sta se onda dogodilo u poslednjih
osam godina?Srbija je rasparcana zemlja,okupirana,
rasprodana i bukvalno unistena.Mi bi sada kao
gradjani trebali da aplaudiramo predsedniku Tadicu
i Vuku Jeremicu za dobro vodjenu politiku,jer eto
nismo u NATU i nismo priznali secesiju Kosova.Nema
razumevanja za sve poteze,koje su predsednik i
vlada do sada uradili.Stice se utisak da vladajuca
garnitura radi za neku susednu drzavu a ne Srbiju,
jer do sada nisu dokazali suprotno.
Циљ НСПМ треба бити да научи људе да мисле својом главом и гледају свет својим очима, па тада више неће бити толико важно ко шта каже или пише, укључујући и професора Антонића. Што се мене тиче, ма ни да ми сви иѕ НСПМ дођу на врата и кажу "Патриота је", више не вреди, само би им рекао да мало боље читају Милорадов коментар.
Treba li podsjetiti kako je sve to počelo? Treba li podsjetiti na izraz "obojene revolucije"? Znamo li kako se vlast promijenila prvo u Srbiji 2000. a onda u Gruziji 2003. i Ukrajini 2004? Treba li reći tko je financirao, organizirao i proveo te "obojene revolucije" (žutu u Srbiji, ružičastu u Gruziji i narančastu u Ukrajini)?
Neki ovdje govore o 2008. kao o "početku" (!??!) a ja bih samo dodao da je američki profesor Noam Chomsky prije par godina dao intervjuu RTS-u u kojem je rekao da su pravi razlozi zašto je NATO bombardirao Srbiju 1999. ne zbog tobožnje brige za kosovske Albance već zato što je S. Milošević jedini preostao iz bivše Jugoslavije koji je tvrdo odbijao provesti tzv. "neoliberalnu politiku", dakle zaduživanjem i rasprodajom državne imovine pod firmom "privatizacije" pretvoriti Srbiju u koloniju! Ta se politika sustavno vodila namjerno katastrofalnom monetarnom politikom Narodne banke (precijenjena domaća valuta koja se održavala zaduživanjem što je rezultiralo uništavanjem domaće proizvodnje uvozom) i katastrofalnom fiskalnom i ekonomskom politikom svih vlada od 2000. do danas. Da bi se ta politika nesmetano provela u djelo bez opasnosti trebalo je prvo osigurati uništavanje vojske (a znamo tko je bio ministar obrane) te preuzimanje policije, sudstva, medija... čišćenjem domoljubnih kadrova.
A slična katastrofalna monetarna i fiskalna politika se provodila u CIJELOJ istočnoj Europi - svugdje enormni dugovi, uništena realna ekonomija, strani bankari uništili ili preuzeli domaće banke.
Ne radi se ovdje ni o kakvoj "naivnosti" ili "nespretnosti" već o kvislinzima u službi zapadnih imperijalista!
Da li su svesni da su im rekli NE, da li će to NE povući ne znam, ali znam da je NE i u tome ih podržavam. To je prvo i do sada jedino Tadićevo NE, do sada je sve bilo DA, i EULEX-u, i katastrofalnoj ekonomskoj i socijalnoj politici, diktiranoj od istih kojima sad kaže NE, i situacija sa vojskom, i kulturno-prosvetna politika kako u celini tako specijalno po pitanjima identiteta. Svemu je rekao Da, i Nemačkoj i SAD, takođe insistiranje na razvodnjavanju pravoslavlja, neovlašteno i zaista diktatorski. Zatim kad je Skupština i diplomatija u pitanju uvođenje neprilika i nekih groznih ličnosti u sistem odlučivanja, tolerisanje neprijateljske propagande, a namerni autogolovi iz nejasnih motiva u iodnosima sa susednim "zemljama", sve to stoji, ali ovo je NE Americi i na duži rok to jedno NE može oprati sve nabrojano, i oprati i popraviti. A hoće li videćemo.
То је почело још за време Милошевића, биле су санкције на Дрини, пад Крајине, разни споразуми... Не разумем како неко може са позиција ДССа да критикује Тадића због, рецимо статута Војводине, када је Коштуница урадио исто "Београдским споразумом" када је била у питању Црна Гора...
Антонићу свака част због свог аналитичарског става о нијансама... Одавно су дозлогрдили ушанчени пиони неке идеологије, такви могу само да понављају фразе и флоскуле... треба разумети.
То је почело још за време Милошевића, биле су санкције на Дрини, пад Крајине, разни споразуми... Не разумем како неко може са позиција ДССа да критикује Тадића због, рецимо статута Војводине, када је Коштуница урадио исто "Београдским споразумом" када је била у питању Црна Гора...
http://www.nspm.rs/prikazi/promisljena-secanja-mihaila-markovica.html
То се, наравно не односи и на Тадића. Он је мудри лидер не само Србије већ и целог Балкана и успеће да надигра Империју!
A oni se nedaju lako!!:)
Prosto smo u periodu velike zavere, i samo gledamo cinove drame. Nema tu nikakve "teorije", vec konkretna, strucno vodjena operativa.
Uz doziranje novca i marketinga.
Sve je receno, i Koen i Kostunica su podneli ostavke, i sacuvali obraz. Ako se Kostunici pripisuje veca mekoca u poslednjem mandatu, zasto se ne prisetiti strukture vlade, i deset ministara iz DS-a? O preglasavanjima i nemogucnosti da se zaustave aktivnosti naucene po kuresevima za pripremu Petog oktobra.
Kostunicino "skretanje" u stranu jacanja Srbije je bilo neprihvatljivo, i zapadnim reziserima, i vecini glumaca.
I kriza je projektovana da se prodrma kavez, na lobalnom nivou, anjjaci su zavrsili sa udarom, najjaci se izvlace, a mizerije imaju opravdanje za sve lose sto ce se desiti, i za ono sto su radili.
Srbiji pomoci nema, sa SNS-om, sa kolaboracionistima, sa glasacima na budzetu, bar jos jedan mandat. Toliko su nakupili novca, da mogu da izdrze relativno lagodan zivot jos nekoliko godina..
A vecina ce ziveti od mrvica, i pitace se odakle toliko glasova podrske lopuzama(a izborna kradja je i ovu vlast formirala)...
27. август 2010. | 00:24 | Извор: Бета
БЕОГРАД - Србија и Европска унија су се током посете немачког министра спољних послова Београду данас договориле да заједнички измене Предлог резолуције о Косову који је Србија поднела Уједињеним нацијама, тврди београдски лист "Политика", позивајући се на изворе "у врху власти".
Према том листу који о томе пише у издању од петка, договор о резолуцији "суштина је разговора" председника Србије Бориса Тадића и вицеканцелара и министра спољних послова Немачке Гида Вестервелеа.
Србија и Европска унија ће покушати да кроз резолуцију нађу решење за отварање дијалога Београда и Приштине о спорним питањима, навела је "Политика".
Београд и Брисел ће покушати да нађу начин како да се измени резолуција Србије послата у Уједињене нације. Разговор Тадића и Вестервелеа, извор "Политике" описује као "пун разумевања и пријатељски".
"До договора је очигледно стало и Београду и Бриселу" који је у Србију послао немачког министра спољних послова Гида Вестервелеа чија је либерална странка ФДП у Немачкој најприљежнији заговорник пријема Србије у ЕУ, пише "Политика".
Немачки министар је јуче у Београду разговарао са Тадићем, премијером Мирком Цветковићем и министром спољних послова Вуком Јеремићем.
Вестервеле се заложио за дијалог Београда и Приштине, али је указао и да је независност Косова реалност. Он је поручио и да Немачка подржава пут Србије у ЕУ.
http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/srbija-i-eu-menjaju-rezoluciju_208433.html
Све ћемо дати, али у ЕУ ћемо ићи - НИКАД!
Uz duzno postovanje, mislim da se duboko varate kad mislite da ce Zapad prije promjeniti politiku prema Srbima, nego Iran i Turska. Mi imamo sporne tacke s Turskom i Iranom, ali su one rjesive, dok Zapad vodi vec vise od 100 godina jednu te istu politiku protiv istocnih Slavena i ne mjenja je ni za milimetar, dok se samo forma sredstava mjenja. Navodno neprijateljstvo Srba i muslimanskog svijeta je servirana od strane MI6. To sto postoje tacke spora, to nije znak neprijateljstva. Samo ujedninjen treci svjet moze porazit' bogati i nadmocni Zapad, u protivnom, rusiti ce nas jedne po jedne.
Ne kazem ovo jer likujem, naprotiv. Svaki iole savestan politicar bi do sada dao ostavku, ali to ne mozemo da ocekujemo od Tadica i njemu slicnim.
Nije pitanje da li ce Tadic odoleti pritiscima Amerike i dugog dela Imperije i ostati pri kakvoj -takvoj srpskoj rezoluciji o Kosmetu u GS UN, vec ce moliti Imperatore da je izmene.
Пре свега, хвала вам на одговору.
Не мислим да Србија и Иран имају нека отворена питања већ само не видим никакав интерес од евентуалне сарадње са њима. Турска је већ друго и њу ћу оставити за крај, прво бих простудирао Запад.
Не бих рекао да су у последњих 200 година све земље Запада имале исти однос према Србима. Велика Британија је у том периоду углавном била доследна у својој политици ненаклоњености према нашем народу, изузетак је био једино кратак период када су се плашили изградње пруге Берлин-Багдад. Француска је са друге стране најчешће благонаклоно гледала на Србе и ту постоји континуитет од војводе од Брољиа (први европски дипломата који је истакао начело самоопредељења за наш народ) преко Неполеона III, Клеменсоа па до Де Гола.
За разлику од Запада Турска од XIV века до данас непрестано води антисрпску политику и ту НИКАДА није било изузетака. Тако да је бесмислена тврдња да је британска обавештајна служба посвађала Србе и Турке јер је тај сукоб много старији од МИ6. Турска у својој неоосманској политици, која ће у будућности с обзиром да декемализацију те државе све више и више избијати у први план, има јасне интересе у Југоисточној Европи, Кавказу и Централној Азији. У првом од њих тај интерес је ДИЈАМЕТРАЛНО СУПРОТАН са интересима Срба, Грка и Бугара.
И на крају, сматрам да Србија не припада Трећем Свету већ Истоку Европе. И верујем да би односи Србије и остатка Европе били бољи чим би Европа постала више европска а мање америчка. Наравно, свестан сам да не постоји велика шанса да се тако нешто деси у блиској будућности. Али понављам алтернатива евроАТЛАНТСКИМ интеграцијама не могу бити неоосманизам и панисламизам. Зато окренимо се пре свега себи и чекајмо да се деси нека повољна геополитичка промена.
Počevši od njegovih izjava. prilikom Tadićevih turneja po evropskim prestonicama i u Berlinu prilikom susreta 2. oktobra 2006. sa njemačkom kancelarkom Mekel o "Kosovu koje je bliže nezavisnosti", "praktično već nezavisno", "mi se borimo da Kosovo povratimo, ali naši prioriteti su ulazak u EU i u NATO".
Potom nešto kasnije Tadićeve mlake izjave u Budimpešt o "svim diplomatskim sredstvima" u kontekstu sa Kosovom i Metohijom", uz istovremeno pominjanje članstva Srbije u EU i Natou, čime relativizuje čak i nagovještene "diplomatske napore". Ili Tadićeva već davno ranije imperativna poruka skupštinarima, kako oni "moraju" doneti deklaraciju u Skupštini kojom se u ime Srbije posipaju pokajničkim pepelom zbog "genocida" u Srebrenici i time prejudiciraju za sva vremena sukrivicu Srbije za događaje tamo, izlazeći čak iz okvira ionako več pristrasne sudske presude u Hagu, iz koje Tadić jednu preporuku simboličnog karaktera prekvalifikuje u "conditio sine qua non". Kako inače protumačiti Tadićevu izjavu, da Srbija neće odustati od zahtjeva za ulazak u EU, „nezavisno od toga kako se Brisel postavi po pitanju statusa" Kosova i Metohije“.
Зато не могу да верујем да толико образованих и добронамерних људи узалудно троше време покушавајући, како би рекао Музил, да у "човеку без особина" нађу бар неку државничку врлину.
Суноврат је неизбежан све док се тако благонаклоно буде "разумевала" његова политика.
Тадићев интелектуални и политички "капацитет" је миноран. После њега, и то у мирнодопским условима, неће ништа остати од Србије. Зато више неће бити ни важно шта ће историја о њему рећи.
Он је окрутно натурен Србији да би је докрајчио.
Доказ: неподношљив задах свеопштег распадања...
Pa ne mislim da su zapadne zemlje imale isti odnos prema Srbima zadnjih (vi kazete 200), zadnih stotinjak godina, ali generalno, kad god je to bilo moguce, radili su protiv Srbije i Srba. Ja mislim da je preuvelicana "ljubav" Francuske prema Srbiji. Napoleon je savjetovao i pomagao Turcima da uniste Srbe, i mnogi drugi primjeri kasnije mogu potvrditi da je Francuska bila uz Veliku Britaniju uvijek skoro kad je trebalo biti protiv Rusije. Oni nisu protiv Srba zato sto misle da smo mi jaki ili realna prijetnja za njih, vec su oni protiv Srba zato sto u Srbima vide male Ruse, a nekad i velike. Dizraelijeva Vlada je smatrala Srbe za divljake koje treba drzati pod kontolom, dok je kasnije Goldston smatra da "drzanje pod kontrolom" je nabijanje na kolac u stvari, i da ipak biu trebalo malo zastiti neke tamo hriscane. O njermckoj i Austrougarskoj necu nista reci.
Drugo, kazete nemamo interesne tacke s Turskom i Iranom. Pa ne slazem se. S Turskom bi mogli da rjesimo mnoge probleme i da Bosnjaci u Bosnio i u Srbiji vise ne gledaju na Srbiju kao na najveceg neprijatelja. Mislite da je Izrael prijatelj Srbije. To se gadno varate. Sve sto SAD rade na Balkanu jeste nalog Izraela. SAD zele da stvore vehabijsku zajednicu u Evropi, a to jre S.Arabija. Iran je jedini ozbiljan konkurent Izraelu. Turska je jedina ozbiljna ekonomija i drzava na Balkanu koja se moze suprostavitio narastucem vehabizmu na Balkanu. Mi ekonomskli i te kako mozemo da profitiramo u trgovinskoj razmjeni s Turskom, a posebno Iranom. Uzrok skoro svih problema na Balkanu jeste Izrael, to jeste SAD, UK, Njemacka, Francuska, Italija. Kad se to shvati, onda se prvotni uzrok svim problemima moze dati. Pa nisu li zemlje kvinte te koje bombarduju, ruse i izoluju Srbiju zadnjih 20 godina ili je top Iran, Indija, Brazil? Da li dolazi nekakav Hoseini da nam prijeti, ili je to uvijek nekakav Holbruk, Klark, Olbrajt, Stajner, Server? Pa pogledajte lobi grupe za priznanje Kosovo po svijetu..
...(nastavak) da li su te lobi grupe iz islamskog svijeta ili jevrejski lobiji pretezno iz SAD-a, UK, finansirane od strane Rotsilda, Rokenfelera, Sorosa, JP Morgana, tu jer uvijek i britanska kraljevska porodica. Kako to da vehabizam koji je najekstremniji element radikalnog islama biva podrzavan podrzavan od strane zapadnih sluzbi, ali samo na Balkanu i Kavkazu. U Londonu takve hapse.
Помно очекујем расплет, који ће бар судећи по писању данашње штампе, донети наставак овог текста проф. Антонића. Можда ће и уследити признање већини овдашњих коментатора што нису насели на свакодневну државну пропаганду.
Otkrivamo: Srbija menja rezoluciju o Kosovu?!
Državni vrh najverovatnije će pristati na dogovor sa SAD i EU o promeni rezolucije koja je podneta UN, konačnu odluku u nekoliko narednih dana donosi predsednik Srbije Boris Tadić
Ja podrzavam Gej parade, a isto tako misim da Srbija ne treba da se odrekne Kosova.
Statisticki, 5-10% ljudi ima homoseksualne tendencije, i ne vidim zasto bi trebalo da budu ugrozeni. Uostalom sta se vas tice, da li hoce da paradiraju ili ne.
Ja sam prisustvovao Gej paradama u Sidneju i Riu (kao posmatrac :-), i nije me posebno iritiralo.
Mislim da bi jedino trebalo da se insistira na pristojnoj odeci, tj. da ucesnici ne mogu okolo da se setaju polugoli (kao u Sidneju), a ako se setaju (kao sto neki sigurno hoce), onda ih lepo udariti po novcaniku, a ne po glavi.
Sto se Kosova tice, mislim da bi podela tu bila najbolje resenje, i da mozda ne bi trebalo iskljuciti mogucnost da "trampimo" Presevo i sela oko Bujanovca za Strpce i Goru. Ovo kazem kao neko ko je rodjen u Bujanovcu, a cija je baka rodjena u Presevu.
Ви и ја не говоримо о истом Напеолеону, ви говорите о ономе који је поражен код Лајпцига а ја о ономе кога је поразио Бизмарк. Слажем се да је било тендецнија ка преувеличавању о српско-француског пријатељства али то је последица српске склоности да се претерује у свему, ја лично мислим да су и анализе српско-руског савезништва претерано идеализоване што наравно не значи да сматрам Русе непријатељима, напротив...
То виђење Срба као малих Руса је постојало само код Велике Британије и због тога она углавном водила политику противну српским интересима. Француска је са друге стране водила другачију политику и то је знао и писац Начертанија па је зато и предлагао окретање ка њој.
Понављам вам да Турску и Иран не стављам у исти кош. Иран нам није противник али са друге стране немамо ни интереса за ближе односе са њима, као ни они са нама. Турска нам је са друге стране непријатељ и она ће увек подржавати "Бошњаке" са којима је наш савез једноставно немогућ. Зашто је немогућ? Па зато што са једне стране постоји Република Српска, а са друге стране не постоји та сила која ће данас убедити "Бошњаке" да су они Срби исламске вере. Дакле српски интерес је да Босна нестане и то нас аутоматски уводи у сукоб са "Бошњацима" и са Турском која је њима природан савезник.
Што се тиче Израела он нам свакако није непријатељ и то се види по томе што није признао Косово иако су им односи са земљом која се највише залаже за косовску независност јако битни.
У разним земљама постоје лица јеврејске националности која су ненаклоњена Србима међутим овде није реч о неким Јеврејима националистима већ о либералним интернационалистима који врло често ни самом Израелу нису велики пријатељи. Рокфелери са друге стране нису нарочито заинтересовани за било шта везано за Србију.
Поново грешите када у исти кош да стављате све западне земље. Њихови интереси чак ни данас када су Француска и Немачка под огромним утицајем Америке нису истоветни. Хенри Кисинџер је једном рекао како је ноћна мора Америке евентуални савез између Немачке и Русије - и био је у праву! Тај савез би био и добро решење за нас Србе. Али понављам, Србија мора пре свега да се окрене себи јер нам чак ни за нас повољна геополитичка ситуација у свету неби вредела ништа уколико немамо ваљану државу. А тренутно је немамо...
А након, сада већ извесне,промене текста Резолуције, УВЕРЕН САМ, КАКО СТЕ И САМИ НАЈАВИЛИ, ДА ЋЕТЕ ПРИЗНАТИ СВОЈУ ЗАБЛУДУ.
Bez obzira koliko je trenutno mocna i snazna svaka Impeija ima svoj vremenski period. Evo recimo Vizantija. Imperija koja je imala najrazvijeniji finansijski sistem, vojsku , diplomatiju u tom vremenu. Imperija koja je trajala nekolko puta duze od bilo koje druge Imperije u istoriji coveka a trajala je nesto vise od hiljadu sto godina. U stvari koreni problema EU poticu jos od tih “Vizantijskih “ vremena. Nedovoljnom mudroscu jos onda su poceli da se bave ovdasnjim prostorom. Balkan sam po sebi nikad nije bio sposoban da bude nesto veliko i trajno. On je uvek bio pocetak rasprava, mesetarenja i ratnih sukoba. Shvatajuci preozbiljno ovaj prostor Imperija je sebe dovela u zabludu.A ako uzmemo prosla vremena Vizantija je to mudrije odradila.Ko je hteo napolje – izvolte izadjite. Izvolite drzavu, crkvu, komsiluk, probleme. Udruzujte se, razilazite se, a i ratujte ako hocete, samo daleko od nas.EU ako zeli da opstane kao Imperija mora ozbiljnije da se pozabavi soptvenim sistemskim resenjima u koja moze da ugradi i poneko resenje za prostore kao sto je Balkan ali bez ikakvih trajnih obaveza. Sve ostalo je velika greska.
Потписујем!
На крају би било занимљиво чути како би господин Антонић окарактерисао поменуте личности из историје Србије, као патриоте или квислинге?
Том сценском "НЕ" наступу, никако не бих придавао значај који нема, а који му учитавате! Верујте, радовао бих се сопственој грешци у процени, рецимо, када би то "не" наликовало на нешто попут оног унутар коминтерновског "не" 1948., па макар ме због претходне неверице послало на неку "Голу Аду" (Оток више није у "домету", осим, ако га не изнајме)!
Свођење борбе за КиМ на спори и саветодавни (тј. необавезујући, јалови) правни процес раван је пуком претварању да се нешто покушава. Питање је шта би Србија добила и да је исход био 14:0 у њену корист. Западне силе се не би много обазирале а 'на терену' је 'нова реалност' - од Србије подржан еулекс а од еулекса подржане кпс, државне границе, самовоља шиптарских власти,...
На основу мојих сазнања не могу да одолим утиску да је управо ова стратегија (свођење борбе на јалови правни процес) изабрана уз асистирање и пристанак западних сила, главних протагониста независности КиМ и да је њена једина сврха - замајавање домаће јавности.
Остало је наслеђе које други морају да очисте.
Прелазни периоди, осим Револуције , имају исту каратеристику ; Владају закони ко кога пређе...Из комунизма у социјализам па у млади капитализам до зрелог капитализма.Е ту све стаје..Знамо ко су газде и више нема превара..( Глобализам је нешто друго).
Нисам сујетан Антонићу него је ситуација више него...Јучерашња изјава Вашег председника Тадића ...: Да и сам народ зна ко може да реши питање Косова па онда морамо заједно са њима да га и решавамо...Ја ту нема шта да објашњавам..народу...како то други шпекулишу..
Наравно да нема спора јер нема више око чега да га има..
У предходном коментару сам провоцирао Антонића и није објављен што сам и очекивао тако да ћу од сада да филозофирам ...
НСПМ је и даље једина мисао која зна шта неће и шта хоће..
Поздрав из Српског Торонта.
Иначе, поштовани Мико из Врања, вероватно сте на брзину писали коментар тако да нисте имали времена да видите шта сте написали. Прво кажете како Србија не треба да се одрекне Косова, затим да би подела ту била најбоља,а то значи да Србија треба да се одрекне дела Косова, и коначно да би „трампа“ Прешева за Штрпце и Гору била најбоља, што значи да Србија треба да се „трампи“ са самом собом што је у принципу неизводљиво. Није баш најјасније ни који значај има чињеница да сте Ви рођени у Бујановцу а Ваша бака у Прешеву. Да ли су по неким новим правилима рођени у једном граду добили лиценцу да тај град по свом нахођењу измештају из једне државе и уступају некој другој држави?
Наиме, сви у првој Србији (шта је то I Србија?) слажу се у вези са могућношћу и нужношћу једног другачијег хода. Али, да ли смо се одважили да тај ход и формулишемо? До душе, ми говоримо и описујемо ово и оно што припада у тај "алтернативни пут", али то "ово и оно" су само детаљи. Ми НЕ ОПИСУЈЕМО универзалну алтернативу глобалном потрошачком друштву. Не описујемо коначни досег и смисао алернативног пута. Не описујемо стварност и будућност у коју тај пут води.
Не описујемо чак ни то шта би за Србију значило одваживање на један другачији пут и које су нужне предрадње а да би се на њему одржали.
Ми још увек немамо своје Да - Да које је оно зашто побуне против глобалистичког лагера. Без тог Да све наше побуне и критике су јалово копрцање.
Без тог Да алтернативни пут и није реална алтернатива. Није делатна политичка снага која зрачи и сабира и окупља. Без тог Да све наше критике, свако наше Не (иначе нужна предрадња сваког сублимног грађења) пуки су крик у празно. Без тог Да - антитетичка стварност нихилизму и оскудности модерног времена - ми ћемо се кретати у зачараном кругу.
Дакле, Циљ! Циљ! - као оно суштински различито од модерног субјекта! Као нешто суштински различито од његових идеолошких позиција и конструкција. Као Незапад и Надзапад, као нова, незаборавна и сублимна културна државност. Као другачији пут интеграције, интеграције у у-себи-диференцирану и суверену Империју а не у псеудоимперију трговаца и мултинационалки.
Циљ као Евроазијска Империја Краја (Дугин) или Заратуштрин хиљадугодишњи Хазар(д) (Ниче). Као Надчовек (или Кириловљев Човекобог - како вам драго) - Апсолутна Особа (Евола) - исмаилитски Имам.
Као regnum Поретка по рангу. Као Космос, Аша, Рита или Маат...
" Ако Вучић и Николић јавно критикују Тадића да, у вези са Косовом, „недовољно сарађује са нашим пријатељима из ЕУ“, шта ли тек нуде и причају кад су насамо са службеницима из Брисела и Вашингтона? И ко је ту заправо главни „квислинг“? "
Са једне стране неколико изјава Бучића и Николића,које се могу тумачити и овако и онако, са друге стране конкретни потези Тадића (статут Војводине изнад устава Србије, споразум са Еулексом, Инстамбулска декларација, декларација о Сребреници итд) а затим извођење закључка да су Бучић и Николић већи „квислинзи“ од Тадића.
Овакво закључивање никако не може да се прихвати као објективно и непристрасно.
Stanje svesti ljudi u Srbiji je ono što održava sadašnji režim B.Tadića. To stanje je kreirano dobro osmišljenom, upornom svakodnevnom desetogodišnjom medijsko-propagandnom kampanjom. I to se ne može promeniti preko noći i posebno ne međusobnim svađama intelektualaca, koji to žele da promene.
Svako dobro i profesoru Antoniću i gospodinu Anđelkoviću. Molio bih da se malo spuste sve ove nepotrebne tenzije. U suprotnom, jedini dobitnici će biti naši "prijatelji" iz NATO-a i aktuelni režim.
Ali izgleda da se ni vi ni ja oko toga ne moramo više brinuti, izgleda da će povući rezoluciju i priznati Kosovo.
Svako dobro Vama, i do novog teksta, iako više nisam siguran vredi li se više oglašavati na NSPM. Moguće da je sve rečeno.
А што се тиче ваше инсинуације да вређам читаоце НСПМ-а, називајући их овцама (а ја чобанин?), штета што мењате надимке, па само сумЉам ко се крије иза њега: моја стара опоненткиња и мрзитељка без разлога, "I presume", за коју сам досада "измислио банкомат", "летео лажно у Свемир", "мрзим Косово", etc... :)
Коме треба "чобанин" а коме "Шепард", не знам, али ЗНАМ да г.Антонић има онлајн-следбенике као Домановићев "Вођа", који га држе за скуте и благосиљају, а када се овај повремено предомисли и застане, узму да га псују и грде као највеће животно разочарање.
Није ни чудо, људима треба ВОЂА. Ако њега нема, људи су као без једног родитеља, сирочад пуста. Али, ако ВОЂА изневери (као њих г.Антонић, повремено) извршиће оцеубиство, сигурно.
Стога је мој савет њему био крајње топао и добронамеран, и молио бих НСПМ да и ово објави, иако сам био мало сатиричан и ироничан у коментару. Да мало олакшам "војевање" г.Антонићу. :)
Tad ćete shvatiti šta ste napisali.
Основна идеја текста С.А. је да политичка аналитика захтева нијансиран приступ, за разлику од политичког активизма који трпи и црно-бело виђење.У принципу том ставу се нема шта замерити, али уз две битне примедбе. Прво, нијансирање се врло лако претвара у стерилно детаљисање које као такво не може да нам открије суштину, и друго, нијансирање често води у релативизовање које аутоматски замагљује суштину. Зато је нијансирање без синтезе знак или неспособности истраживача да превазиђе пуко описивање чињеница и њихових нијанси, или израз намере истраживача да неку истину релативизује и замагли.
У свим досадашњим текстовима С. Антонића које сам имао прилике да прочитам, аутор је непогрешиво успевао да у мору чињеница и нијанси открије доминантну, кључну нијансу која одређује боју читавог догађаја. Јасно је, наиме, да ништа на овом свету, а у политици понајмање, није апсолутно – искључиво црно или искључиво бело. Али задатак аналитичара управо и јесте у томе да у мноштву нијанси открије ону која је доминантна и одређујућа и која омогућава да се о некој политици донесе јасан и одређен суд. Уосталом, и просечан човек, свестан сложености света око себе, то изражава формулом „у основи“ или „у суштини“. То значи да је на сложену појаву применио неки свој критеријум да би донео закључак каква је та појава „у основи“.
Коначно,моје мишљење о политици Б. Тадића јесте да је она „у основи“ и у целини погубна за ову земљу. При том верујем да епизода са МСП није била „фингирана представа“ већ пре израз несхватања ситуације. А ситуација је одређена, да не кажем закована, 5. октобра 2000. када смо као земља ушли погрешан воз. А у погрешном возу све станице су погрешне.
Previse cinculiranja oko jasne politike usmerene protiv interesa velike vecine populacije u Srbiji zamagljuje sustinu problema.
Sustina problema je nevodjenje brige o ekonomiji gledano iz perspektive vecine stanovnistva. To je posebno izrazeno u zadnje dve godine - svi drugi potezi ovih kvislinga, su samo prateci potezi te politike. Ovo misljenje ( pitanje tog toboze medjunarodnog suda ) je samo "deo zabave" za one kojima je stalo do Kosova i Metohije.
Da oni ista znaju o istoriji ovog trusnog podrucja, ma sta istoriji, da imaju ikakvo pamcenje - nebi se ovoliko igrali.
Jos ce svi tek da vide sta Srbima znaci Kosovo i Metohija.
Sta je ovaj cirkus "zapadnjacki" - prema vremenu provedenom pod turcima. Brzo ce to da prodje i mnogi ce da dodju na svoje pa i ova ekipa.
У чему је спор? Да ли су проф. Антонић и Вукадиновић само политички аналитичари, a НСПМ само сајт на коме се читају текстови критички према власти? Или су они ВОЂЕ ''патриотског'', а компјутерски писменог дела друштва.?
За мене, НСПМ је место где могу да се информишем, а не слепо прихватам информације. И хоћу да верујем да је то циљ и професора Антонића и Вукадиновића и НСПМ.
Истински демократском друштву не треба Вођа, већ закони и прописи којих ће се придржавати свако ко дође на власт. Али ако узмемо у обзир да је српско друштво у тешкој ситуацији, да се бори за опстанак и да му у овом тренутку треба вођа, чак и гледано из тог угла не видим НСПМ као вођу. Зашто? Зато јер у својим текстовима Антонић и Вукадиновић износе критике и осуде власти, а не нуде решења. Напротив, њихови текстови се често завршавају са ''сачекајмо до тада и тада да видимо како ће се ситуација развијати'' или ''сачекајмо да видимо суд времена'' и слично. Чак и можда једино понуђено Антонићево решење ''да будемо као Јевреји'' нуди чекање, и то хиљадугодишње. И сад, какве су то вође, а да нису религијске, које своје следбенике стално позивају на чекање? Зато желим да верујем да професори, с обзиром да више знају и ближи су информацијама, само износе своје виђење ситуације у држави и друштву. На нама је да ли ће мо да се сложимо или не.
У супротном, закључак би био врло ружан: то би значило да НСПМ служи да би окупио људе који се не слажу са политиком ДС-а и усмерио њихово незадовољство према политици ЛДП-а, Г17, НВО, СНС-а. У оној мери у којој је проф. Антонић вођа, у тој мери би читаоци НСПМ-а били ''корисни идијоти'' чије је незадовољство скренуто од политике Тадића ка политици одређених ДС-фракција, друге Србије ...итд. Ја у то не желим да верује
BB je odrzao lekciju profesoru da ne zivimo u momentu kad mozemo da se dozvolimo ambiguitete nijansiranja. Jedan analiticki lider treba da zna da izvadi iz istih nesto sto je bitno. Da- sto je crno i sto je bijelo -u ovoj panorami programirane konfuzije.
Gdje je Antonic potpuno podbacio u njegovom testu patriotizma (za 'nase' vlastodrsce) je, da nije uvidjeo da su oni pali na tom ispitu, vec od zadnjih izbora, kad nam je Putin predlozio stratesku saradnju sa Rusijom. On ne uvidja da "mi nemamo saveznika" je vec pazljivo izplanirano od 5og Oktobra, da bi nam EZ postala "jedina alternativa".
Zamoljavam gospodina BB da nastavi sa njegovim komentarima.
()Ali izgleda da se ni vi ni ja oko toga ne moramo više brinuti, izgleda da će povući rezoluciju i priznati Kosovo.
Како ми (већ) говоримо о повлачењу или измени резолуције - требало би да је јасно коју би "снагу" имало и оно "не" да је остало. Када би се то "не" доживело као Србијино "не", онда бих се сложио са Вама. Међутим, колико год овај суверено и надмоћно владао, не мислим да било ко озбиљан то његово "не" може схватити озбиљно! Они који су га поставили знају да је то "не" само за унутрашњу употребу. Међутим, сада му ни толико не допуштају - не због њега, него што су одлучили да уклоне сваку могућност да то "не" овде неко схвати као Србијино "не" - и ... понада се!
С поштовањем и разумевањем, могу Вам узвратити поздрав:
Svako dobro Vama, i do novog teksta, iako više nisam siguran vredi li se više oglašavati. Moguće da je sve rečeno.
Iz vizure jednog posmatrača sa strane, odgovorit ću na Vaše pitanje.
Pre svega je u pitanju "navijački", a ne očekivani analitički pristup g. Vukadinovića i Vas u odnosu
na neuspešnu politiku obrane KiM od strane Tadića i Jeremića.
Kada bi ste i pred tim koristili argumentaciju iz Vašeg prethodnog teksta, tj. pokazali sav jad i bedu srpske političke elite i konstatirali da su Tadić i Jeremić jedina dva državna "vrbova klina" na kojima visi obrana KiM, auditorij NSPM saita bi Vam, kao obično, odao kolektivno priznanje, a ne opravdane kritike odnosno čak apsurdne optužbe za izdaju, jer ste opravdavali neuspeh nesuštinskom argumentacijom.
Pretpostavljam da je prvotna obrana bila posledica nastojanja da se ne širi dalji defetizam, ali je efekt bio još porazniji, jer ste izazvali dojam kako su pala i poslednja dva patriotska Mohikanca.
Dakle dozvolio bih si da zatražim, da se u vašim istupima i tekstovima Vi i g. Vukadinović držite pune istine i istu ne prezentirate kroz patriotsku prizmu, već istu analizirate iz aspekta efekata na nacionalne interese.
Nadalje sporna je i uvredjenost, što se ne veruje na reč vama dvojici, kao dokazanim patriotima.
Patriotski kredit teško možete izgubiti, ali ste nepotrebno doveli u pitanje svoju analitičku verodostojnost i time izazvali opravdane kritike, koje treba uzeti kao kaznu za trenutnu nedoslednost.
Sporno je, u prethodnom tekstu, Vaše licitiranje sa izmenama predloga rezolucije UN kao patriotskog Rubikona, za klasifikaciju dvojca bez kormilara.
Ne bih se složio ni sa Vašom ocenom o velikom značaju predložene rezolucije u UN. Po mojem sudu je Imperija izgubila strpljenje i odlučila da konačno skine sa dnevnog reda pitanje KiM, pogotovo što su svi srpski političari (osim Koštunice) obećavali da će priznati realnost, ali da im za to treba vremena da pripreme teren.
Tadić i Jeremić su verovatno pri obećavanju držali figu u džepu (srpska posla), ali im sada Imperija daje "menicu na naplatu".
Шта је то друго што је Антонић могао да уради: да позове на демонстрације, да се полије бензином на Теразијама или нешто треће? Шта је то што су други урадили или раде поводом овога (С.А. је набројао шта раде и говоре остали политичари!!!)?
Шта је то што ми радимо или смо спремни да урадимо?
Све је то једно велико НИШТА, а ово што је Антонић урадио је ипак нешто. Јавно је завапио: Боже, гледам како целокупна политичка елита издаје земљу, сви ћуте или то подржавају а ја не могу ништа да урадим!
Морам рећи да ми је ово из Вашег последњег коментара већ падало на памет! Предпостављам да ће наше нагађање бити тумачено као теорија завере! Да се стрпимо још мало, па да видимо!