уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Кошарка и измишљање традиције

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 16 септембар 2010 14:51
Павле
јако лепо осликан прикривњни део једног дела појединих народа, у овом случају Срба.
међутим онај други део, наличје су политичари који све то покваре. Најпре уопште не обраћају пажњу на поједине спортове, док друге уздишу до небеса јер су дубоко инфилтрирани у њих, а најважније је повратак са освојеним медаљама и разноразни телеграми, честитке и наравно митинзи испод балкона на коме су поменути истакнути појединци.
ПС Држава (политичари) уопште нема концепт министарка спорта недолично се понаша према појединим спортским дисциплинама (и самим спортистима) чији рејтинг диктирају медији и коначно и поред свега користи спорт(исте) ради лине промоције.
Тужно зар не?
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 16 септембар 2010 14:53
МП
Уз сва уважавања за одличне српске ватерполо јунаке,морам да констатујем да ватреполо није спорт.Наиме ради се о секцији пливачког спорта.Неверним Томама препоручујем да се о томе распитају директно у Ватерполо савезу Србије.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 16 септембар 2010 15:12
брм
"сада треба рећи да је кошарка ... традиција која ову земљу још повремено подсећа да је била држава и да то може да буде поново."
a ватерполо је традиција која нас подсећа да јоош увек имамо више постојећих држава које могу и требало би поново да буду наше и да смо део медитеранске цивилизације школском систему и званичној пропаганди упркос..
у ватерполу смо освојили две медаље - Дубровчани и Београђани по једну а Бокељи су овај пут оманули..
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 16 септембар 2010 16:12
саша р.
Ватерполо јесте спорт, и то убедљиво најтежи, "најпрљавији", и најнезахвалнији.
Најнезахвалнији је јер представља својеврсну трагедију. Врхунском ватерполисти потребне су године одрицања и ризика, да би на крају зарадио врло мало у односу на фудбалере или кошаркаше. Свуда у свету је то тако кад је ватерполо у питању, али је Србија на ветрометини, па отуд највише и дође до изражаја материјална ситуација ватерполисте. У Италији имамо случај да резервни фудбалери Роме и Лација зарађују бар десет пута више него ватерполисти светског реномеа.
Много, много труда и зноја, а пара мало.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 16 септембар 2010 16:34
брм
МП
ваттерполо има везе са пливањем још мање него фудбал са трчањем.. свако ко га је тренирао то добро зна...
ватерполо у Срба је једноставно ЧУДО и показатељ пута којима треба и очигледно и можемо да кренемо у свим областима... негира све расистичке стереотипе о Србима - најнапорнији је , треба највише да се тренира, за најмање пара, потребна је дисциплина и организација ..итд. још много тога...
а говори и о "геостратегији" ... народ који слави св, Николу ("70%стотно) и најбољи је баш у ватерполу..а протеран са свих обала...
а после се чудимо што нам је лоше
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 16 септембар 2010 20:12
симонида
брм,немојте се чудити да је то тако када је у питању надметање у води јер су наши преци били давно препознати по томе...
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 16 септембар 2010 20:16
Стрина Милка
Лепо, лепо. То им треба рећи дечко. Косово можда дајемо, ал'кошарку никад!
Препоруке:
0
0
8 петак, 17 септембар 2010 08:48
Dražen Divac
Vladušić nikako da razume Hobsbauma. Kaže, nije važno što je tradicija izmišljena, važno da je ona izraz naroda za trajanjem. Ali upravo je to najveća laž nacionalizma - da narodi imaju "volju", onako kako pojedinci imaju volju. Narodi nemaju svest, niti moć odlučivanja, oni nisu subjekti - to je smisao Hobsabaumovih dela na temu izmišanja tradicija i nacionalizma. Ono što je izmišljeno u tim tradicijama, nisu one same, nego upravo njihov subjekt, odnosno njegova volja kao njihov izvor.

Reći da su nacionalne tradicije izmišljene, ali da ih ipak treba shvatiti kao izraz volje naroda za trajanjem, isto je kao reći da su javljanja duhova na spiritističkim seansama izmišljena, ali da ih ipak treba shvatiti kao izraz volje duhova za javljanjem. To je gore od pukog sujverja - to je intencionalna samobmana.

A što se tiče "lažnih mitova" (nasuprot, valjda, istinitim mitovima, šta li?), nacionalizam je naravno oduvek bio njihov glavni proizvodjač. Pa tako i u ovom tekstu - košarka je, tvrdi Vladušić, oduvek bila srpska tradicija. Ali naravno, svako čije pamćenje je duže od 20 godina, zna da je košarka prvo i pre svega bila - jugoslovenska tradicija. E, tako to radi nacionalizam - ne trepnuvši briše čitave blokove prošlosti i izmišlja nove, pa onda te falsifikate naziva "voljom naroda".

Za one koji se ne sećaju:
Led by Croatian Dražen Petrović and Serbian Vlade Divac, the golden generation of Yugoslav basketball played together for the last time in a major international tournament at the World Championship. The team won the gold medal, beating the Soviet Union 92–75, a fitting end for a country that was soon to break into ethnic war and pit former teammates against each other.
Препоруке:
0
0
9 петак, 17 септембар 2010 13:24
брм
@Dražen Divac
croat Dražen..serb Vlade
е тако се измишља традиција...
колико је Дражен хрват толико је традиција југословенска.
Препоруке:
0
0
10 петак, 17 септембар 2010 19:46
Драгослав Пакић
Када би број спортиста у екипи једне земље био сразмеран величини земље коју представљају, мале земље не би имале никакве шансе за било какав успех. Овако пет њихових против пет наших па, како кажу четници по интернету:com. opanci com. obojci.
Препоруке:
0
0
11 субота, 18 септембар 2010 11:27
Иван Димитријевић
Хвала господину Владушићу на сјајном тексту. И ја сам нешто ових дана размишљао о томе да су мање-више само три селекције редовни фаворити на највећим светским кошаркашким смотрама, Срби, Литванци и Американци, управо јер једини имају своју "школу кошарке". Наравно, уз фаворизованог домаћина, ако је чему у баскету. Остали не могу да се сете две трофејне генерације, бљесну и изгубе се. Такође је очито да је у све те три кошаркашке земље присутна јака жеља за доказивањем, наслеђе кошаркашких почетака у њима, обележених сиротињом: америчким црнцима баскет је био излаз из беде, Литванцима начин да изађу из сенке огромне Русије, наш случај не морам да описујем. Та врста мотивације, често пресудне, недохватљива је богатој шпанској, немачкој, белој америчкој, грчкој итд. деци. А тачно је и да нас краси чојство, за разлику од Литванаца које одликује такмичарски дух и Афроамериканаца којима је предност телесна грађа. Ово првенство било је баш зато и занимљиво јер једино ми у том троуглу нисмо "издали" себе: Американци су избегли све који су могли да их победе, Шпанију, Аргентину и нас, а Литванци јесу савладали све те три селекције, али Шпанију тек кад се ова опустила након вођства од двадесетак разлике у трећој четвртини, Аргентину су ухватили у оном дану кад тај матори састав плаћа данак замору материјала, док су нас дочекали већ сломљене и безвољне. Управо та наша скрханост после полуфинала и литванска жеља за бронзом доказују да, за разлику од нас, њима и није био циљ трофеј, већ било која медаља. Ту је веза кошарке и политике. Многи су наше политичаре и кошаркаше нажалост тумачили кроз призму те наше амбициозности, коју су у политици поистовећивали са мегаломанијом. Па је отуд Милошевић био странцима крив што је угрожавао петовековне староседеоце Босне и Крајине, Ђинђић и Коштуница су грандоманију испољавали тиме што нису допуштали тровековним индигеним Албанцима да се осамостале на Косову и Метохији, Тадић јер није желео то исто Косово да призна...
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 23 септембар 2010 17:52
Смиљански
Слажем се ,али треба рећи да смо у још једном спорту сила,али савез га је довео на границу опстанка,то је наравно рукомет.Некада смо били чудо,сетите се само Металопластике,а где смо сад.Погледајте шта раде комшије,чак и Македонија и Црна Гора више улажу у овај спорт.Срамотно је колико губимо због неких:Караџића,Капичића,Марјановића,.....У дргим државама је то могућност за афирмацију земље,и нације,и то постаје државни пројекат,а наши јадници дижу кредит да би отишли на првенство.Узгред Драженов отац је, Јован Петровић,Србин из Требиња.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер