петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

НАТО кампања на годишњицу бомбардовања

Kоментари (93) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 28 март 2009 22:13
Joван Јанковић
Тешко је наћи текст са којим се у тој мери не слажем као са овим. Скоро чиста острашћеност, без трага трезвене анализе. И ја сам осећам бес и фрустрацију када се сетим 1999. али увек потиснем инстинкте.

Бес због 1999. осећам не толико због природне тежње супермоћног НАТО пакта да шири утицај војном силом, већ пре свега што смо, за разлику од поменуте Швајцарске и сличних земаља, негативном селекцијом, несолидарношћу и уништавањем сопственог друштва себе довели у ситуацију да нам је војска постала полтронска, неупотребљива организација која није била у стању да брани земљу и само је улудо трошила паре и најбоље године својих регрута. Зашто нисмо имали технички напреднија средства? Да ли зато што нисмо имали стручњаке, индустрију и знање или зато што их нисмо ценили него смо славили Аркана и Цецу? Да ли је данас боље? Лако је идентификовати се са Нолетом или "нашим кошаркашима" или ватерполистима кад побеђују, али где је та кохезија када треба мукотрпно радити као што раде Швајцарци или Јапанци? У Србији солидарности и стварног осећаја заједништва нема ни на нивоу кућног савета, а камо ли државе.
Препоруке:
0
0
2 субота, 28 март 2009 22:13
Јован Јанковић
Пример са 1941. потпуно је неадекватан: са ове дистанце, озбиљно сагледавајући даљи развој догађаја, очигледно је да бисмо боље прошли да смо ћутали и држали се потписаног са Немцима, уместо што смо дозволили да нас британске агентуре подбуњују. Камо среће да смо умели да изаберемо часне савезнике још пре првог светског рата... А шта значи "часне"? Упоредите тадашњег пруског официра са једним Џејми Шејем. На крају, за много мање од 78 дана, НАТО је могао да потпуно уништи Србију, а они то ипак нису учинили. Већина инфраструктуре је сачувана. То је чињеница. Направили су велику штету и многе злочине, али ни близу онога што су могли. Већина градова је ипак остала мање-више читава. Не треба само због беса и фрустрације дозволити да нам визура буде у тој мери поремећена да то не видимо.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 29 март 2009 00:31
вук, онај прави
1.део: Потпуно се слажем са текстом господина Радуна. Међутим, овај коментар пишем не због његовог одличног текста, него због коментара Јована Јанковића. Очигледно да друга Србија не мирује и сада, после пада Политике, креће на НСПМ. Хм, да ли се још неко сећа упозорења неколицине читалаца са почетка ове нове НСПМ авантуре? Почело је, почело...Мислим, одавно је почело. Појачало се! Са значајем на медијској сцени расте и притисак кухиње...Елем, да се вратим на „недужни“ коментар. Цитирам: „...негативном селекцијом, несолидарношћу и уништавањем сопственог друштва себе довели у ситуацију да нам је војска постала полтронска, неупотребљива организација која није била у стању да брани земљу и само је улудо трошила паре и најбоље године својих регрута.“ Драги мој господине, војска се фантастично одупрла НАТО пакту! Да потсетим, нису се спуштали испод 5000м, изгубили су „невидљивог“, уништили само 13 српских тенкова(!), нису померили нити једног јединог српског војника са Косова...Највећа светска суперсила свих времена, са још неколико светских сила и 15 земаља, од којих је већина далеко боље наоружана од Србије, нису могли да савладају српску војску! Срамота је тако нечасно пљувати по официрима и војницима који су часно бранили отаџбину од чудовишно јачег непријатеља. Стидите се!
Препоруке:
0
0
4 недеља, 29 март 2009 00:48
Милан, Нови Сад
@Јован Јанковић

Јоване, мислим да је Ваша оцена врло добра и корисна али бих вас само молио да још једном размислите о разлозима тога зашто НАТО није потпуно уништио Србију. Слажем се да је степен разарања у Србији потпуно другачији од степена разарања који је био, на пример, у Авганистану. Рекао бих да је једини разлог то што је Србија на територији европског континента, у близини многих држава које су учествовале у агресији (и утицале на њен ток). Прво, потребно је сопственој јавности објаснити зашто неког засипате тепих бомбама, друго нико не жели суседа потпуно уништене инфраструктуре који је онда транзитно и економски потпуно бескористан. Сетимо се негативних реакција на агресију из земаља западне Европе - ако ме сећање добро служи, Италија је била најгласнија у негодовању. Када је Авганистан био у питању, ту нико са запада није улагао превише емоција и бриге, па су тепих бомбама преорали земљу безброј пута. Дакле, рекао бих да је ограниченост разарања била условљена разним разлозима, али никако хуманошћу према српском народу и земљи.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 29 март 2009 00:53
Неофит77
НАТО је организација која има будућност још само у главама српских еунијата.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 29 март 2009 00:54
вук, онај прави
2.део: „...са ове дистанце, озбиљно сагледавајући даљи развој догађаја, очигледно је да бисмо боље прошли да смо ћутали и држали се потписаног са Немцима...“. „...за много мање од 78 дана, НАТО је могао да потпуно уништи Србију, а они то ипак нису учинили. Већина инфраструктуре је сачувана. То је чињеница.“ Овакве тврдње припадају озбиљној патологији која се, нажалост, шири српским медијским простором. Истине ради, да је Србија стала уз Немце, била би уништена! Уосталом, то није било могуће, исувише је неприродно за српски народ, као што је и ово данашње, глобалистичко испирање мозга, традиције, културе, религије и свега што је нашем народу драго и свето. А што се тиче уништења и инфраструктуре, па ви то као у цртаћу, бубнете и останете живи. Мислим, као Пера Којот, паднете са 1000 метара висине и наставите да пискарате...о „чињеницама“. Ево, ја вас јавно прозивам и питам: Зашто нас, када су већ могли, нису уништили за мање од 78 дана? А о инфраструктури питајте новосађане...
Препоруке:
0
0
7 недеља, 29 март 2009 01:45
Сомборац
Господине Радун: где је нестала Метохија?

и романтичне индивидуалне приче (о пилотима)
---
Људи су послати у смрт да лете у кршевима од авиона, а ви то зовете романтичним причама (извињавам се унапред ако се то односи на пилоте НАТО авиона).

Сличан аргумент се могао чути и 1941, око уласка у Тројни пакт: „сви око нас су у пакту“, „велика је то сила западна“, „не треба их љутити“ и томе слично.
---
Реченица је у најбољем стилу комунистичке пропагадне и уџбеника историје из СФРЈ. Свака част (ово јесте цинизам).

Данас, водити неутралну политику је знак мудрости.
---
Србија је најобичнија банана република окружена непријатељима (сем Румуније), а не да води неутралну политику (не кажем да треба да уђемо у НАТО).


За 30-40 година ћемо захвалити Американцима што су нас бомбардовали, јер су учинили оно што Србија и Срби нису одрадили у прошлости, а то је решење проблема са Албанцима са Косова и Метохије (знам да звучи нехумано, али сви на Балкану су решили проблем са својим мањинама сем нас). Амерички јуришници А-10 су посејали осиромашени уранијум по Космету - испаљивали су гранате у места где су 100% Албанци. Последице су већ видљиве, а како време буде пролазило, постајеће све драматичније (сећамо се шта се догодило италијанским војницима КФОР-а). О овоме албански политичари са Космета не смеју да причају, иако одлично знају да су им „савезници“ уништили будућност.

Стара арапска пословица каже (данас се то односи и на Американце) да је бољи бити непријатељ Британцима, јер ће те покушати купити, него пријатељ, јер ће пре или касније продати.


@Јован Јанковић
Слажем се с вама у потпуности.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 29 март 2009 04:06
Dragan K.
Jedan deo Srba ima ozbiljne probleme sa svojim karakterom.Dali je to pola ili 35 posto Srba nije vazno u ovom slucaju.To je taj deo naroda kome je ponizenje ili ispod casti da bude servant,sto je kulturni naziv za slugu.Fakt je ,a i istorija pokazuje jasno da okolni narodi koji nemaju problema sa takvim karakterom su bolje prolazili,da ne kazem mnogo bolje.Jasno je da je onaj drugi deo Srba zaloznik ovih uobrazenih i zato Srbi tesko da se ikada ujedine,recimo kao Jevreji,koji su srecni sto su vecina sa tim defektnim karakterom zbog cega su morali cesto skupo da plate.Ja licno mislim ,biti batler,servant kod nekog aristokrate nije bas za odbacivanje,ima mnogo gore,biti sluga neke seljacine.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 29 март 2009 05:19
Aleksandar
Boze Jankovicu gde u tekstu nadjoste da autor nije svestan da je NATO mogao mnogo vise da razrusi zemlju? Gde to nalazite ostrascenost i frustracije koje sprecaavaju da se viti nesto tako ocigledno. Autor lepo odagnava kao pricice za decicu bajku o humanitarnim motivima Amerike koja Evropu kontrolise pomocu NATO. Na to Vi dodajete jos goru bajkicu kako smo sami krivi usled negativne selekcije i sta god jos. Vas kompas je bas podivljao kad biste radije da smo bili sa Nacistima nego sto smo oformili dva antifasisticka pokreta, kada vecina okupiranih drzava nije smogla snage ni za jedan. Moguce je da u nekom konacnom sumiranju istorije Anglo-Saksonac ispadne rdjaviji od Svabe (uostalom samo su oni bacali atomske bombe na zive ljude), ali to nema nikakve veze sa procenom sta je trebalo raditi 1941. 27. Mart je najsjajniji momenat u istoriji Srba, nesto sto vecina naroda nikad nije smogla da uradi. A evo Vam zasto je poredjenje Amerike danas sa Nacistickom Nemackom i te kako svrsishodno. Nemacka je upravo ta drzava koja se upustila u niz agresija pa je Nacistima za to sudjeno u nirmergu, te su stvorene ujedinjene Nacije pre svega da bi se agresija kriminalizovana. Amerika danas cini nesto dvostruko gore od Nacista. Ne samo da se upusta u niz agresija protiv strateski poredjanih drzava, vec uteruje svojom moci i DEKRIMINALIZACIJU sopstvenih agresija tako sto tera zrtve agresije da priznaju da su same krive (da su same sebe napale). I ko ne zeli da veruje u tu budalastinu proglasava se ludim od strane hordi placenika iz NVO i "nezavisnih" medija. Jankovicu, nismo sami sebe bombardovali, nismo sami krivi sto se na nas Amerika nameracila zbog naseg geostrategijskog polozaja. I nicim se ne moze ukaljati duboka istina parole koja je i danas aktuelna: Bolje grob nego rob. Novi anti-fasizam do unistenja pomahnitalog americkog unistavalackog kapitalizma je potpuno globalno opravdan. To sto se on za sad ne da fizicki unistiti ne znaci da o tome ne treba siriti svest.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 29 март 2009 10:24
Никола Смоленски
Дакле Јоване, ако те локални силеџија пребије и поломи ти ребро и разбије нос, а не пребије те на смрт што је такође могао, ти ћеш улазити са њим у ортаклук? Не.

Често се чује мишљење да би за Југославију било боље да је у Другом светском рату учествовала на немачкој страни. Ипак, по мом мишљењу, то је превише поједностављено гледање на ствари: мада је испрва однос немачке према Југославији био повољан, вероватно је да би Немачка временом захтевала све више и више, као и од осталих својих савезника. То би даље могло да доведе такође до пуцања пакта (са сличним последицама) или до продужења рата, после ког би пак Југославија завршила под Совјетским Савезом као околне земље.

Уосталом, поређење са 1941. и није толико битно јер је, као што рекох, тада Немачка нудила Југославији веома повољне услове за ступање у пакт. Данас НАТО Србији нуди изразито неповољне услове за ступање у пакт, те поређење не стоји.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 29 март 2009 11:26
LjiljanaNL.
Dok god u Srbiji budu mislili kao ovaj "Jobanovic",crno nam se pise.Slazem se sa autorom ,mada sam ja jos radikalnija .
Препоруке:
0
0
12 недеља, 29 март 2009 14:53
РЕДАКЦИЈИ НСПМ
Поштована господо,
Овај текст о Ахтисарију Политика-онлајн је објавила 25.марта 2007.
Ја сам га те ноћи прочитала и копирала.
Убрзо је, на волшебан начин, повучен.
Текст је занимљив.
Тожда ће бити и вама.
Послаћу вам га у три дела, а ви га саставите:-)
Ако сам вас удавила, опростите ми:-)

Поздрав од Сремице, Сремице
Препоруке:
0
0
13 недеља, 29 март 2009 14:56
1. део
Ахтисари није ваљао ни Финцима

Како је оспорени председник Финске у служби НАТО-а изнудио капитулацију на Космету


Едускунта у Хелсинкију једини је парламент у свету који је шефа државе развластио „на почек”. Девет месеци пре истека председничког мандата, парламент је 4. јуна 1999. године одбацио стари и донео нови устав, чиме је темељно сузио надлежности шефа државе Мартија Ахтисарија. Праксом коју је Ахтисари завео од 1994. фински парламент није био задовољан, и са 175 према два гласа усвојио је нови устав којим се прекида дотадашњи стил шефа државе да самовољно води спољну политику земље, игнорише парламент, сам поставља председника владе, крши законе.
Када се Ахтисари, још активни шеф државе, 5. маја 1999. прихватио да по налогу државног секретара САД Мадлене Олбрајт преузме улогу посредника НАТО-а у сукобу на Косову, посланици Едускунте су одмах приступили промени устава. Ахтисари се тада директно прихватио улоге која, по оцени посланика Едускунте, коренито одступа од политике Финске.
Појединости је скоро до танчина описао сам Ахтисари у својој аутобиографској књизи „Мисија у Београду”, објављеној 2000. године у Хелсинкију.
„У среду 5. маја 1999. у Мантиниемију (председникова викендица) зазвонио је телефон” – пише Ахтисари – „јавио се Строб Талбот, заменик државног секретара САД, са којим сам у више наврата већ разговарао о кризи на Косову.” Порука је гласила: Бил Клинтон и Мадлен Олбрајт поверавају Ахтисарију улогу да оштре захтеве НАТО-а и САД пренесе Београду, издејствује капитулацију и да примора „Милошевића да преда свој мач”, дословно је написао Ахтисари. Истога дана кад је од Талбота примио налог да заступа НАТО у изнуђивању капитулације Београда, авиони западне алијансе су бомбардовали и уништили код Урошевца хуманитарни конвој грчких камиона са лековима за пострадале становнике на Косову.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 29 март 2009 14:57
2. део
Док се и идућих дана о појединостима даље договарао са Талботом и припремао ултимативне захтеве, авиони НАТО-а бомбардовали су даље градове по Србији, укључујући и Космет.
Завршне припреме – забележио је у књизи Ахтисари – обављене су са немачким канцеларом Герхардом Шредером у хотелу „Петерсберг” крај Бона 1. јуна 1999. године. „Верификован је документ о повлачењу са Косова свих југословенских војних, полицијских и полувојних снага убрзаним темпом”, записао је Ахтисари.
У Београд је Ахтисари стигао 2. јуна 1999. заједно са бившим руским премијером Виктором Черномирдином. „Возећи се улицама Београда видели смо понеку бомбардовану зграду”, запазио је емисар из Финске, тачније емисар НАТО-а и наставио како је вршен притисак на домаћине у Београду. На првом састанку Милошевић је затражио да му се покаже припремљени „папир”, тј. захтеви НАТО-а.
„Десило се”, описује Ахтисари, „да нисам могао да нађем чисту копију. Пратилац Тимо Песонен је нашао у џепу чист, мада испресавијан примерак, референт је отишао да га фотокопира. То је било потребно да би се изоставила напомена на дну текста. Милошевић је добио такав примерак.”
Ахтисари објашњава у књизи: „Ово прикривање напомене било је можда узалудно, у њој је стајало да ће НАТО пружити језгро будућих међународних снага на Косову. Од тога је касније било штете јер су Југословени тврдили да такав састав снага није договорен. Они су се чудили због чега југословенске снаге треба да се повуку пре него што Савет безбедности донесе резолуцију.” Ахтисари потврђује да је овим фризираним, фалсификованим „папиром” изнуђено претходно повлачење југословенских снага, да би тек после тога НАТО прекинуо бомбардовање.
Препоруке:
0
0
15 недеља, 29 март 2009 15:00
Јован Јанковић
(i)
Очекивао сам овакве реплике на свој коментар. Прво, треба имати у виду да се НСПМ декларише као "часопис за политичку теорију и друштвена истраживања". Сваки часопис који тежи да се кандидује за научни, мора садржавати чланке у којима је јасно разграничена друштвена и политичка реалност од људских осећања и наше перцепције те исте реалности, као и вредносних или моралних квалификација ("поштено", "непоштено"). Сличан аргумент је изнео Ајнштајн 1935. године у вези природних наука. У конкретном случају, ја се не сврставам на страну "прве", "друге", "треће" или било које нумерички означене Србије када размишљам о овим стварима. Србија је само једна, а моја теза је била да је оптерећена несолидарношћу и самоуништавајућим понашањем. Ја то сваки дан видим, од јавног превоза до манира шалтерских службеника. Управо та прича о разним "Србијама" - првој, другој итд. је један од показатеља онога што сам означио као несолидарност.

Друго: они који су раније читали моје написе, могли су да схвате да нисам из те "друге Србије" како је зовете, већ напротив, да сам за што јачу државу Србију. Међутим, оно што ме разликује од осталих је то што верујем да се до тога долази не отвореним испољавањем немоћног беса према Американцима, већ радом на себи, уређивањем друштва, јачањем институција, обрачуном са криминалцима и лоповима, строгим кажњавањем антидржавног и антидруштвеног деловања, стварањем здравог система вредности, инвестирањем у стварни технички и научни напредак а не у псеудо-ауторитете и псеудо-експерте. Просто речено, ја желим систем у коме би ови што бацају ђубре по улици били осуђивани на по две недеље принудног рада минимум, а од стручњака би се очекивали резултати. И тако, све док не направимо своју Швајцарску, дакле Србију у којој не морамо да убеђујемо Црногорце да су Срби, већ Србију за коју ће и неко у Швајцарској са поносом рећи да је пореклом из те Србије.
Препоруке:
0
0
16 недеља, 29 март 2009 15:02
3, последњи део
У тренутку када је изнудио да Милошевић Косово препусти трупама НАТО-а Ахтисари је код куће, одлуком Едускунте, већ био практично развлашћен. Тог истог дана, 4. јуна 1999, у Финској је усвојен нови устав којим му је ускраћено да самовољно влада, па и да буде у служби НАТО-а.
Ускраћено му је даље председниковање – али „на почек”. На притисак са више страна, споља, ступање на снагу новог устава формално је одложено док Ахтисарију не истекне председнички мандат, тј. још девет месеци. Формално је ступио на снагу 1. марта 2000, истог дана када је Ахтисари напустио председничку палату. Изговор је гласио: у међувремену, тј. од 1. јула 1999. Финска треба да преузме председнички положај у ЕУ, па би јавно развлашћивање њеног председника изазвало нечувени скандал и нарушило углед и Европске уније, и НАТО-а, па и САД.
Финци су одговорили: његова Социјалдемократска странка спречила је да се Ахтисари поново кандидује за шефа државе. Закулисно деловање пензионисаног, али и даље ангажованог за интересе НАТО-а, Ахтисарија ушло је у другу фазу.

Божидар Дикић
[објављено: 26.03.2007.]
Препоруке:
0
0
17 недеља, 29 март 2009 15:06
Јован Јанковић
(ii)
Просто речено, ја хоћу Србију у којој Тесла, кад се роди, може да ради, доприноси својој земљи и за то буде награђен, а земља да ојача и обогати се, а не да мора да бежи у САД да бисмо га ми, после, овде ценили.

Што се тиче војног отпора САД, цела стратегија ВЈ се заснивала на очувању технике и људства, тактиком дисперзије и маскирања. ВЈ, просто, није била технички спремна за тај отпор, рат се завршио поразом и зато прича о "успеху" у том смислу не може да се оправда. Да се стидим немам разлога, јер сам, за разлику од многих, поштено одслужио у тој војсци пун војни рок. Тада сам и изградио своје мишљење о тој организацији, као некомпетентној, полтронској, неефикасној и пуној корупције. Да се разумемо: мени је жао због тога, чак сам и љут јер дан данас се и од мојих пара одваја за такву "одбрану". Војска која само крије тенк од бомби а не може да одврати агресора, не служи ничему.

Коначно, око 1941. Споразум који је потписан није био прави "пакт", како је неко овде и објаснио; услови су били релативно повољни, па сам зато и написао "да се држимо потписаног са Немцима". Молио бих дискутанте да пажљиво сагледају чињенице: тада је Немачка била апсолутно доминантна у Европи, апсолутна већина европских земаља била је на њеној страни, а Британија је била изолована. Чак је и однос Немачке са Стаљином био повољан. Изузеци су били Француска, Пољска и Грчка. Са друге стране, Британија је тада у колонијалном ропству држала безмало пола света и музла њихово богатство и ресурсе. Не видим да би тада било посебно неморално са Немачком потписати пакт о транзиту и ненападању. Данас смо сведоци да се Немачка понела часно и није заборавила своје негдашње савезнике, ма шта ја о њима мислио.

За крај, ако је неко разумео да ћу ја бити међу онима који ће захваљивати Америци што нас је бомбардовала, преварио се. Мој раније исказани став на овом сајту је да се Косово свакако мора бранити на све начине док се међународне околности довољно не промене у корист Србије.
Препоруке:
0
0
18 недеља, 29 март 2009 15:06
goran
NATO je nama napravio veliku uslugu svojom agresijom na jednu suverenu zemlju u srcu Evrope.
Napokon je velikom broju ljudi otvorio oci i ljudi su postali i postaju svesni morbidnosti price o demokratiji kako je NATO zamislja.
Zbog svojih imperijalistickih interesa na Balkanu i sire smislili su niz lazi i obmana, kojima bi opravdali manijacko divljanje nad neduznim narodom , a za koje je Gebels bio mala maca.
Cinizam su usavrsili do krajnosti.
Milosevic je njima kriv samo zato sto nije dopustio ovo sto danas imamo u Srbiji.Da je Sloba prihvatio ovo sto Tadic danas radi nikad nas ne bi napali, a Sloba bi i dalje bio predsednik.
Englezima nikad nije bilo bitno ko vlada i kako je narodu sve dok se njihovi interesi ispunjavaju. U suprotnom obaraju rezime, zavode "demokratiju", zaludjuju narod praznim obecanjima... Na kraju dodju, cinicni kao i uvek, i isisaju krvotok jedne drzave, pokupe sve sto vredi i maksimalno koriste zrtvu do zadnjih trzaja.
Zato je NATO napao Srbiju, zato je bila revolucija, zato su na vlasti ovi danas i zato narod umesto "brzim vozom u Evropu" kako nekad lagase Dinkic, steze kais.
Medjutim sto je najgore tek ce se stezati kais.Nema vise nasih kombinata, fabrika , industrije... Sve je njihovo.
Jedan imucni seljak pre desetak godina rece nekim klincima " Bog vas neubio sta vi znate sta je demokratija, opet cete kod mene kopati kukuruz za saku brasna, to vam je demokratija."
Препоруке:
0
0
19 недеља, 29 март 2009 15:22
влаш
@вук, онај прави
Слажем се са вама, а почесто помислим да би било боље да на неки начин ограничи ко може постављати коментаре, јер верујем да је добар део подметнут, па их се мора пажљиво читати да се види о чему се ради.
Обично иду у два правца, замена теза где се замагљује шта се дешавало, и други, 'патриотски' где се са 'патриотизмом' претерује у мери да се сваки разуман обесрабрује да ишта може да се уради. Верујем да оба долазе из исте кухиње, а нама остаје да се расправљамо са онима који никакву расправу неће и којим је циљ да нас са таквом бесмисленом раправом (да ли се војска часно борила, да ли смо сами криви, да смо срећни са уранијумом јер нисмо добили атомску бомбу ...) одвуку од било каквог продуктивног размишљања куда даље.
А у овом случају, између осталог, и од подсећања на срамно и издајничко понашања тадашње 'опозиције'.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 29 март 2009 15:29
борис
Ми смо толико слаби да морамо ући у НАТО, чак и ако они од нас то не очекују, чак и ако нас не желе тамо. Само таквим кооперативним ставом Србије и спремности да се ускладимо са политиком НАТО-а можемо се надати опстанку. НАТО је наша будућност, наш пут у европске интеграције иде преко НАТО-а.
Препоруке:
0
0
21 недеља, 29 март 2009 18:07
Mislilac
Interesantno je kako pisac redova poredi argumente 41. sa danasnjim argumentima za ulazak u NATO. Bez obzira na velike razlike u sistemu vrednosti izmedju monstruozne ideologije kao sto je nacizam i demokratija kakva je danas na zapadu ima tu nekih slicnosti. Pre svega to sto je danas biti protiv NATO-a pogubno koliko su i onda bili pogubni uzvici "Bolje rat nego pakt!". Izgleda da je misija turbo-folk patriota uvek da posvadja Srbiju sa velikim silama, jer tako ona postaje nebeska, herojska...
Takodje, takvi govore, da li iz neznanja ili zelje za manipulacijom to neznam, da mozemo u EU bez ulaska u NATO i navode primere Svedske, Austrije... treba li potsetiti da nijedna postkomunisticka zemlja nije mogla da udje u EU a da prethodno ne postane clanica NATO-a. Ja mislim da tesko da bi Srbija tu mogla da bude izuzetak, jedino ako autor misli da smo mi povlasceni...
Sto se samog ulaska u NATO tice, racunica hrvatskog ministarstva odbrane je da je ulazak u NATO jefitiniji nego ostanak van njega, ne postoji nijedan razlog zasto bi za Srbiju bilo drugacije nego za Hrvatsku. Inace ulazak u NATO je signal investitorima da je trziste stabilno za ulaganje, kada je Rumunija usla u NATO direktne strane investicije su skocile za 141%. A takodje Srbija bi usla u zajednicu zemalja koje dele liberalno-demokratske vrednosti. Sto se same neutralnosti tice, da bi jedna zemlja bila neutralna potrebno je da pored njene lepe zelje za tim tu neutralnost priznaju i velike sile, u nasem slucaju sansa za tako necim je minimalna (citajte nikakva).
Iz svega ovoga se jasno vidi da su svi argumenti protiv ulaska u NATO emotivne prirode. Politicke odluke moraju biti vodjene razumom i interesima, nikako emocijama. Inace nas ceka period koji se zavrsava recenicom "Izgubili smo sve, ali smo spasli obraz!", mada pritom ni taj "obraz" bas ne bi bio bas cist...
Препоруке:
0
0
22 недеља, 29 март 2009 21:23
Mika
Zelim da zamolim za prostor da komentarisem nesto sto mi se cini da je vredno paznje. Ako pogledate autorov tekst, i zatim komentare citalaca, vidi se uglavnom da smo kao i obicno spremniji na raspravljanje jedni sa drugima umesto da posmatramo sustinu i utvrdjujemo zajednicke standarde. Komentari za i protiv NATO u stvari nemaju nista sa NATO vec su iskljucivo namenjeni zastupanju sopstvenih stavova. I pored poruka koje se provlace u svakom komentaru izdvaja se osnovna nit komunikacije:''Postoji uvek samo jedna istina, samo ona moja''. Nije vazno ako neko ne upotrebi sve istorijske cinjenice bas tacno, ili ako pogresno protumaci neke dogadjaje vec je bitna poruka koja se zeli preneti. I to se moze videti, ko hoce. A to kod nas ne vazi. Ovakav nacin komunikacije nikad nije niti ce doneti nesto dobro. Zasto da ne postoji ni donji minimum u kome se svi slazu i da se posle krene korak po korak napred. Ili mozda postoji? Zar je uopste smisleno voditi polemiku oko pristupanja NATO recimo u ovom istorijskom momentu? Zar se ne moze jasno videti , bilo za bilo protiv, da li ici na ovu ili onu stranu? Ne zelim da se izjasnjavam, ali sam siguran da se to moze jasno videti. Od tog minimuma standarda polazi svaka druga nadgradnja. Sa druge strane kod nas uvek postoji neko drugo misljenje i neki drugi razlog.
Препоруке:
0
0
23 недеља, 29 март 2009 21:48
Милош
Ако се погледа генеза наших "сукоба" (или "неспоразума") са земљама НАТО-а и то у историјској перспективи и пре настанка НАТО-а видећемо да је она дужа од једног века.
Овај простор је традиоционално био од важности за многе земље НАТО пакта и то се никада није мењало а неће се много променити ни у будућности.
Велике силе које имају геополитичке интересе желе да имају послушне земље које ће да играју како оне кажу а то значи да не буду претерано развијене (јер економска снага значи политичку, економску, војну, дипломатску и сваку другу самосталност) али довољно да могу да се укључе у њихове пословно-војне операције. Да би се то остварило користе се разни "алати" почевши од дипломатских, војних, економских (макроекономски алати за контролу су веома захвални али нису једноставни), итд.
Тренутно смо у фази у којој се користе макроекономски алати подчињавања Србије (извршилац су међунардоне организације као ММФ, СБ, и сличне) којим нам се намеће модел развоја да будемо стално зависни од НАТО држава. Наметнути крајње либерални модел развоја СРбије је у функцији њеног слабљења а не јачања. Па и та такозвана "помоћ" у задњих 8-9 година је више усмерена на успостављање инфраструктуре за контролу свеукупног развоја него на сам развој Србије. Ми имамо транзициони фијаско који у овим кризним временима постаје болно видљив.
Такође је један од макроекономских алата и приступање ЕУ које је стално на дугом штапу. Финале треба да буде кад приступимо ЕУ са важећи Лисабонским уговорм који нас чини безначајним (и потпуно потчињеним - читај поробљеним) у ЕУ пословима.
Једнострана примена ССП је једна од мера самопонижавања Србије и на чему нам се цела Еу смеје. Једностраном применом ССП показали смо да нам је елита само дно дна и да као такви у суштини и не треба да будемо у ЕУ. Ипак је понеким земљама ЕУ важно да буду у друштву кичемењака а бескичмењаци (као Србија) нису за њих пожељно друштво. Бескичмењаци су за неке друге аранжмане.
Препоруке:
0
0
24 недеља, 29 март 2009 23:04
Слађана
Благо вама, Мислиоче, па ви бисте ушли у савез са неким ко вас је млатио и побио вам најближе само зато што је то корисно. Какве везе имају емоције???
Препоруке:
0
0
25 недеља, 29 март 2009 23:20
вук, онај прави
@влаш: Одавно је јасно шта се дешава на српским сајтовима и да кухиња ради пуном паром. Ево вам пример „овдашње серије коментара Јована Јанковића” – такви никада не одговарају на постављена питања својих опонената, увек ће да тврде да су баш они праве патриоте само што их нико не разуме и да не набрајам даље, сви знамо како иду полемике са њима. Мислим, испљују све што је српско из тобожње забринутости за српство, проспу две три глобалистичке пароле, неколико „мудрих“ квази-аргумената и промене ник, па Јово наново. Рецимо, каже веселник: „Што се тиче војног отпора САД, цела стратегија ВЈ се заснивала на очувању технике и људства, тактиком дисперзије и маскирања. ВЈ, просто, није била технички спремна за тај отпор, рат се завршио поразом и зато прича о "успеху" у том смислу не може да се оправда.“, каже и остане жив, хартија трпи све. А сви добро знамо да војска није поражена, ко је и зашто предао Косово без и да један једини непријатељски војник, укључујући муџахедине, албанске диверзанте и ОВК терористе уђу на нашу територију, као и да су генерали Павковић и Лазаревић јасно поручили Милошевићу да војска може још дуго да издржи. До копнене борбе није дошло, а у договореном повлачењу војске је било толико реда, уз јасно извучену војну технику, да су чак и страни новинари били импресионирани. За њега то што се копнена војска НАТО пакта, од 150000 војника, није усудила да крочи под борбом на Косово није одвраћање! А шта је онда одвраћање, побогу? Коментари су засновани на пљувању и вређању оних официра и војника који су часно бранили отаџбину и немају никакве везе са преговорима, договорима и свим осталим мућкама које су се догодиле око предаје Косова, на које, понављам, непријатељски војник није крочио ногом док је рат трајао! Ко њима, тим косовским јунацима са краја двадесетог века, може да каже да су изгубили рат и да су се предали? Е, такви коментари су са једном једином сврхом, да се Срби попљују још мало, да се нагрде, извређају, омаловаже...
Препоруке:
0
0
26 понедељак, 30 март 2009 00:19
Konstantin V.
@Mislilac

Ako niste primetili ta zajednica zemalja "liberalno-demokratskih vrednosti" je ovih dana bankrotirala, barem ideološki - liberalizam je doživeo svoj istorijiski debakl. Što se tiče racionalnosti: Nemci se zalažu da polse prijema Hrvatske u EU na izvesno vreme ne bude prijema novih članica sve dok se Lisabonski sporazum ne ratifikuje (a to može da bude i na kukovo leto). Uzgred budi rečeno neki nemački eksperti kažu da se sa svime mora računati: od odustajanja od evro zone do prestanaka postojanja Evropske Unije, tj. da su Nemci spremni da unište i EU samo da sebe spasu. Dakle za Nemce "Nemačka nema alternativu" a za neke Srbe "Evropa nema alternativu", pa ako se ostvari najcrnji scenario i EU prestane da posotji pitam se šta će oni Srbi koji su ostali bez alternative da urade posle toga?!
Препоруке:
0
0
27 понедељак, 30 март 2009 01:14
Mislilac
Da Sladjana, usao bih u savez sa njima zato sto je to korisno za Srbiju! I to me cini istinskim patriotom. Verujem da mislis da bi bilo bolje da okrenemo nase zastave naopako i da glumimo vece Ruse od Putina ali to ne bi resilo nijedan problem Srbije. Sa druge strane u okviru NATO-a bi nasi vojnici mogli da se vrate na Kosovo...
Препоруке:
0
0
28 понедељак, 30 март 2009 01:30
Сомборац
Да мало другачије поредимо ствари.

Датум: 28. јун 1389.
Догађај: Бој на Косово пољу.
Стране у сукобу: Србија и Босна против НАТО пакта, овај Османског султаната.
Исход битке - небитан. Шта је било после битке је много важније.

Вук Бранковић је наставио да се бори против НАТО-а, знамо како је завршио и још лажно проглашен за издајника (200+ година касније). Његову земљу добија сарадник НАТО пакта на челу Србије.
Кнез Стефан Лазаревић је постао вазал и савезник НАТО-а који водио војску Србије да ратује по страним ратиштима за интересе НАТО-а.

Мислите о овоме.
Препоруке:
0
0
29 понедељак, 30 март 2009 01:59
Mislilac
Konstantine, ja se za evroatlantske integracije zalazem bas zato sto mi je Srbija iznad svega. Vi i vama slicni imate u svojim glavama jednu zabludu da samo vi koji ste prokubanski i prosibirski opredeljeni volite Srbiju, a svi ostali koji ne vide izvor sve mudrosti u Moskvi su izdajnici, ili u najboljem slucaju im Srbija nije u Srcu. Doduse takvi ljudi nisu nista nove, isto tako su i Milosa Obrenovica neki nazivali izdajnikom zato sto nije dovoljno "cvrst", a i komunisti su u svojim fanaticnim akcijama ravnogorce nazivali izdajnicima i narodnim neprijateljima...
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 30 март 2009 02:15
Курир Бошко
#Јован Јовановић
Ваш коментар нуди неке занимљиве и алтернативне погледе. Сматрам да би било доста разборито проћи кроз неку аргументовану полемику полазећи од чињеница
1 Рушење пакта са Немачком јесу организовали Енглези, мислим да ту никакве сумње нема
2 Нато је свакако могао да баци бомбе на пар термоелектрана и мостова и тиме доста једноставно направи веома тешку хуманитарну ситуацију у Србији
ипак:
1 Српски политичари су 41 баш као и данас били опчињени неким другим будаластим идејама (Југославија је формирана 1918 а не 45), па нису били у могућности да интерес Српског народа претпоставе очувању неких својих приватних фикс идеја

2 Нато није био у могућности да спроведе терор ширих размера, јер би то:

а. само учврстило Милошевића на власти, а њихове пулене попут Ђинђића одмакло од власти задуго, јер ма како ми то из нашег тупог угла сагледавали, та господа ништа не предузимају инпулсивно већ врло пажљиво прорачунато. Очигледно им онда треба 5-октобарска револуција, где ``угњетени Српски народ`` устаје против ``суровог диктатора`` Остајање СМ на власти би се подударило са економским и политичким успоном Русије и Кине и они би били у дефинитивном проблему са ``острвом Србијом`` коју Руси бране а Кинези хране. Непотребно је напомињати колико би на данашњи дан Србија боље стајала.

б. било тешко објашњиво и западним политичарима и јавности, јер, подсетимо се, они су само спасавали Шиптаре од геноцида, а нису вршили отцепљење Косова.
Препоруке:
0
0
31 понедељак, 30 март 2009 10:09
Јован
Није ни Аустрија члан НАТОа, а члан је ЕУ. Двапут се опекли у савезима, више неће.
Препоруке:
0
0
32 понедељак, 30 март 2009 10:16
@борис
Jeste to citirali iz nekog peštanskog priručnika za otporaše & comp?
Препоруке:
0
0
33 понедељак, 30 март 2009 10:19
брм
Слажем се са мишљењима да друга Србија "ради" и на сајту НСПМ...погледајте само колико позива на цензуру и на коонтролисање "ко све може да пише у нСПМ"...напали сте хорски човека који је само рекао да војска која није у стању да нападне непријатеља није војска...и одмах се јави армија следбеника Милошевића који доказују како је ето био у праву...ви имате везе са српским национализмом и патриотизмом онолико колико и са демократијом кад позивате на цензуру и идеолошке комисије...Радунов чланак је типичан "смути па проспи"...постоји ли неко у српском народу ко ће отворено да каже да је против ЕУ и НАТО и да је за неки одбрамбени савез са Русијом..јер друге алтернатриве НАТО нема..то сигурно није неутралност кад смо окружени аждајама..став нисам против ЕУ ал сам против НАТО а уједно сам против интеграција са Русијом ЈЕСТЕ ЧИСТО ЗАЛУЂИВАЊЕ НАРОДА...чини ми се да је Јован Јанковић ТО хтео да каже, с тим што је његова процена да је НАТО реалнија опција..кад руска није ни на видику
Препоруке:
0
0
34 понедељак, 30 март 2009 11:32
hiraeth
"И тако, све док не направимо своју Швајцарску, дакле Србију у којој не морамо да убеђујемо Црногорце да су Срби, већ Србију за коју ће и неко у Швајцарској са поносом рећи да је пореклом из те Србије"
@Jovan Jankovic - Ja se svojom zemljom ponosim i volim je onakvu kakva je. Ponosim se svojim narodom i volim ga - ne treba mi da Srbija bude kao Svajcarska da bih je volela. Vi ste ocigledno vrlo povrsni, a parafrazirali ste floskule kojima nas gadjaju nasi vajni ministri, sekretari, PR-ovi i ostali. Naravno, i ja sam za to da se Srbija razvija i bude bolja od Svajcarske, Japana, SAD ili Nemacke u ekonomskom smislu i da nam standard bude bolji nego u Svedskoj. Problem u toj prici je to sto imamo nesposobnu i korumpiranu vlast, sto su SAD i njihovi sateliti namenili nasoj zemlji ko-zna-kakvu ulogu u "savremenom svetu" - mozda - da ne postojimo; i zato je poslednji trenutak da prestanemo da se lazemo da je Milosevic kriv, da smo mi nekako isprovocirali NATO, da treba da se stidimo sto nismo kao Svajcarci da bismo uopste opstali i sacuvali promil nade da cemo biti bogata zemlja sa srecnim i zdravim stanovnistvom.
Препоруке:
0
0
35 понедељак, 30 март 2009 12:19
Livadar
По свим сајтовима родољубивог усмерења, ови из друге Србије вршљају и коментаришу. Чине то врло мудро, негде острашћено дивљају и халачу, другде опет настоје да се покажу као трезвене патриоте које би само да мало укажу и на наш део кривице, да мало плакну НАТО испод пазуха да не би толико смрдео итд.

Јанковићу ајде ти коментариши на Б92! Пусти нас на миру, видимо те колико се год крио, не верујемо ти и не можеш нам ништа!
Препоруке:
0
0
36 понедељак, 30 март 2009 13:08
Сомборац
@Никола Смоленски
Дакле Јоване, ако те локални силеџија пребије и поломи ти ребро и разбије нос, а не пребије те на смрт што је такође могао, ти ћеш улазити са њим у ортаклук? Не.

@Слађана
Благо вама, Мислиоче, па ви бисте ушли у савез са неким ко вас је млатио и побио вам најближе само зато што је то корисно. Какве везе имају емоције???
---
То је урадио кнез Стефан Лазаревић са ондашњим НАТО пактом званим Отомански султанат и не видим да му нико то замера.

@Милош
Наметнути крајње либерални модел развоја СРбије је у функцији њеног слабљења а не јачања.
---
Који је то "крајње наметнути либерални модел развоја Србије?"
Препоруке:
0
0
37 понедељак, 30 март 2009 14:01
Boyana
Gospodine Radun pored dobroga chlanka,dobar osvrt ste stavili na beogradsku elitu.
Tokom cijeloga rata,bash su takvi bili ,na telefonske pozive od nas van Srbije,na pitanje kako se drze Srbi u Krajini,odgovarali su da je to daleko od njih.
Препоруке:
0
0
38 понедељак, 30 март 2009 14:07
Konstantin V.
@Mislilac

Kao i uvek do sad, niste me razocarali: vas omiljeni fah jeste demagogija. A ono sto sam citrao za Nemce, to sam cuo sa nemacke televizije. Pa vas opet pitma: sta ce te da uradite i sa kim ce da se integrisete ako stvarno EU prestane da postoji?! Vi i ne shvatate sa kojom se brzinom sve menja, Nemacka ocekuje ovog leta rast nezaposlenih od 500000 do 700000, sto je katastorfalno. Dali vi zaista mislite da ce Nemci da se sakate da bi drugima bolje islo?! Ja u to bas i nisam uveren a vase je pravo da i dalje mastarite o kulama u vazduhu.
Препоруке:
0
0
39 понедељак, 30 март 2009 14:08
Nikola
Somborac
Исход битке - небитан. Шта је било после битке је много важније.

Вук Бранковић је наставио да се бори против НАТО-а, знамо како је завршио и још лажно проглашен за издајника (200+ година касније).
---------------------

Ishod bitke - BITAN!
Moražete malo da se informišete.
Centar je predvodio knez Lazar i održavao kakvu-takvu ravnotežu sa Turcima.
Lijevi bok je držao Miloš Obilić sa običnim seljacima, sa vilama i bez nekog pravog oružja i tu su gubici bili najveći.
Desni bok je TREBAO da drži Vuk Branković sa konjicom, naime 12 HILJADA KONJANIKA je povukao iz borbe!
A zna se da je to ključno na tom nivou ratne tehnologije. Grci su sa 30 hiljada ljudi pobijedili Persijance koji je bilo pola miliona, jer je evropski način ratovanja bio superioran- vojnici su bili naučeni, organizovani, disciplinovani. Tom pobjedom otjerali su Persijance zauvijek.

Jedini profesionalni vojnici bili su kod kneza Lazara i konjica kod Brankovića. Vuk Branković jeste izdajnik a šta je radio nakon poraza je pokušaj da očisti savjest, ali već je bilo kasno.

Stoga, ishod bitke je ITEKAKO BITAN i nemojmo da se lažemo. Narod nije bez uma pa da ne zna ko je šta radio i da proglasi u narodnim pjesmama za izdajnika nekog ko to nije.

A današnji SULUDI POKUŠAJI ODBRANE VUKA BRANKOVIĆA, TROJNOG PAKTA I NATOa dovoljno govori o BOLESTI OVOG DOBA I OVOG NARODA.

Da ne bude da je Branković tu jedini krivac, najveća krivica za sve je u dinastiji Nemanjića koji su dva vijeka nadirali na istok umjesto na zapad, konstantno slabivši Vizantiju, koja je mogla da se odupre Turcima ili bar stvori socijalne preduslove za miran dolazak islama na ove prostore.
Препоруке:
0
0
40 понедељак, 30 март 2009 14:16
Nikola
Dobar je ovaj Janković, SAMO KAD SRBIJA NE BI BILA SRBIJA, NEGO ETO ŠVAJCARSKA ILI AUSTRIJA, TAD BI SVE BILO SUPER. Pa ko hoće da bude Švajcarac neka ide u Švajcarsku, mi ne živimo u alpskim gudurama koje niko neće niti ima interesa za njih, nego živimo na magistrali za koju je svako zainteresovan. U pitanju su različite geopolitike i SRBIJA NIKAD NEĆE BITI ŠVAJCARSKA, osim ako neko ne može da je čitavu prenese po Alpe, ili bar da joj uzme Kosovo i Metohiju, Vojvodinu, Sandžak, naravno Crnu Goru i Krajinu su već uzeli, sad samo čekamo ustavno sakaćenje Republike Srpske i voila! - bićemo i bolji od Švajcarske.

Rusku bazu na jug Srbije, a može i na zapad Republike Srpske i naši bezbjednosni problemi su riješeni. SAD i Rusija se nikad nisu frontalno sukobili.
Препоруке:
0
0
41 понедељак, 30 март 2009 14:19
Boyana
To što je Srbe iz Krajine prodala srbijanska i pozicija i opozicija je najveća sramota ovog naroda. Veća i od ovog šlihtanja NATOu.

Ali kako objasniti to njima, da li je problem što ne govorim ekavicom pa me ne razumiju, ali Srbija se obrukala tokom ratova devedesetih, u stvari jedino gdje se nije obrukala je upravo 1999.

Svako dobro.
Препоруке:
0
0
42 понедељак, 30 март 2009 14:36
вук, онај прави
Потврда онога о чему говорим:1.„Da Sladjana, usao bih u savez sa njima zato sto je to korisno za Srbiju! I to me cini istinskim patriotom.“ (Мислилац). Да није (о)тужно, било би смешно. Ето нама истинског патриоте у лику савезника оних што нам бацају бомбе на децу и отимају територију! Стварно су то велике мисли, нема шта! 2.„Датум: 28. јун 1389. Догађај: Бој на Косово пољу. Стране у сукобу: Србија и Босна против НАТО пакта, овај Османског султаната. Исход битке - небитан. Шта је било после битке је много важније.“ (Сомборац). Овакве „мудрости“ се не могу прокоментарисати другачије до „у тем Сомбору, свега на вољу“. 3.„..ja se za evroatlantske integracije zalazem bas zato sto mi je Srbija iznad svega. Vi i vama slicni imate u svojim glavama jednu zabludu da samo vi koji ste prokubanski i prosibirski opredeljeni volite Srbiju..“(опет Мислилац). Још једна велика мисао, просто се утркује са његовим другаром Којотом. Мислим, ко ће са веће висине да бубне и остане жив. 4.„..Ваш коментар нуди неке занимљиве и алтернативне погледе..2Нато је свакако могао да баци бомбе на пар термоелектрана и мостова и тиме доста једноставно направи веома тешку хуманитарну ситуацију у Србији..“(Курир Бошко). Такви погледи нису ни занимљиви, ни алтернативни, него другосрбијански у свом најчистијем облику. Ево и за „курира“ једног питања, у циљу развијања "хуманитарне полемике". Можда нам он одговори када већ ментор неће да нас удостоји. Како би НАТО оправдао ту врсту хуманитарног бомбардовања наших термоелектрана, пре свега у својој јавности, када се зна да француски председник није дозволио рушење београдских мостова? Да мало припомогнем, по вашој логици је НАТО могао да уместо уранијумских бомби баци и атомске, без последица по себе и остатак света. Елем, као што рекох на почетку мог коментара, у пристиглим порукама се јасно може приметити фронтални напад кухиње на аутора НСПМ, који им је дирнуо у другосрбијанску (НАТО)звезду водиљу. Па изволите, уживајте у патриотизму само њихове Србије.
Препоруке:
0
0
43 понедељак, 30 март 2009 15:30
Mislilac
Zaista je zalosno sto imamo ovakve "patriote", koje pored jednog Jovana Ristica i Stepe Stepanovica imaju potrebu da glorifikuju Mladica i Milosevica. Ljude koji se odusevljavaju ljudima kao sto su Ugo Cavez i Sadam Husein...
Samo me zanima kako je to Srbija 90ih tako lose prosla kada je imala tako mnogo "patriota" a tako malo "izadajnika". Sada ce nacionalisti po zanimanju da skoce i da kazu kako su te nesrece dosle zbog "vekovnih srpskih neprijatelja" u SAD, Vatikanu, Evropi... znaci svi oni su se ponasali junacki a za poraze krivi su drugi... nije nego!
Ljudi, zapitajte se kakva je to bila politika koja je dovela do toga da Srbi XX vek zavrse pod Francuskim bombama??!!
Sto se tice postpetooktobarske vlasti, ona je uspela da ugusi pobunu na jugu Srbije (Presevo, Bujanovac, Medvedja). Da je kojom nesrecem balkanski Staljin ostao na vlasi ne bi Srbije bilo ni tamo.
Препоруке:
0
0
44 понедељак, 30 март 2009 15:57
bane
citajuci komentare rekao bih da su citaoci nspm vise ya ulazak u NATO nego protiv sto mi se cini nerealnim, narocito ako se uzme u obzir da su gradjani vecinom protiv ulaska u NATO
Препоруке:
0
0
45 понедељак, 30 март 2009 17:09
Konstantin V
@вук, онај прави

To sto su ovi iz "druge Srbije" krenuli na NSPM autore je u sustini dobra vest: nijima dogoreva do noktiju i postaju sve nervozniji, jer vreme ne radi za njih. Pala vlada u Madjarskoj, pala vlada u Ceskoji, red je da padne i u Srbiji posto je ona najkliavija za sada.

Elem: Dole vlada!
Препоруке:
0
0
46 понедељак, 30 март 2009 17:23
Nikola
Mislilac
Samo me zanima kako je to Srbija 90ih tako lose prosla kada je imala tako mnogo "patriota" a tako malo "izadajnika".
----------

mislilac pokazuje koliko POJMA NEMA o tome šta se dešavalo devedesetih. Pa Milošević je prodao Krajinu, prodao Goražde za džak para, a i još par gradova u Republici Srpskoj, pa general Mladić mu je psovao majku tada zbog izdaje, taj isti milošević je uveo sankcije Republici Srpskoj a kao njega trebam da računam za patriotu, manite me toga, Sloba je vaš, mislioče. Žut je do bola.

Srbin iz Republike Srpske.
Препоруке:
0
0
47 понедељак, 30 март 2009 17:27
Mislilac
Konstantine malo ste poranili sa izdavanjem citulje evropskoj uniji, vi ste ocigledno ubedjeni da ekonomska kriza pogadja samo zapadnu civilizaciju, a da Venecuela, Kina, Kuba i ostatak tog drustva jacaju zahvaljujuci njoj. Krajnje je zanimljivo da neko kome je guslanje o ugrozenom nebeskom narodu profesija optuzuje druge za demagogiju...
Pravi Vuce reci istinu ma koliko ona bila bolna i ruzna jeste istinski patriotizam, za razliku od paljenja ambasadi, rusenja semafora, kradje patika...
E da smo kojim slucajem mnogo ranije postali clanica NATO-a ne bi bismo uopste morali da brinemo zbog Kosova. Ovako zbog "pravih vukova" nas kredibilitet je toliko snizen da razni Ramusi Haradinaji i Naseri Orici mogu da ubijaju Srbe i da neodgovaraju.
Препоруке:
0
0
48 понедељак, 30 март 2009 17:34
Knostantin V
@Mislilac

Zaista se treba pitati kakva je to politika kada na kraju 20-og veka francuske bombe padaju nad Srbijom. Ali to pitanje treba uputiti Francuzima. Francuska je Srbe ugurla u Jugoslaviju polse 1918, Franckuska je pomogla da se 1999 okupira deo Srbije. Naravoucenije: Srbija treba da pocne da razmislja o sovjim interesima a ne da ispunjava zelje bivsih saveznika, jer se to dugorocno Srbiji obija o glavu.
Препоруке:
0
0
49 понедељак, 30 март 2009 17:51
Izrael
Ne znam kako treba da tumačim ono poređenje sa Jevrejima i sa Izraelom. Nemam utisak da je autor Radun, uostalom kao i većina autora ovog sajta, naročito prijateljski raspoložen prema Izraelu i onima koji u njemu žive. Verovatno je reč o ironiji?
Препоруке:
0
0
50 понедељак, 30 март 2009 18:55
вук, онај прави
Хе, хе, ова ти је баш добра: "Sto se tice postpetooktobarske vlasti, ona je uspela da ugusi pobunu na jugu Srbije (Presevo, Bujanovac, Medvedja)." Ова мисао заслужује да уђе у црвену књижицу другосрбијанских мудрости! Почињем да бележим, можда кане и нека кинта...
Препоруке:
0
0
51 понедељак, 30 март 2009 20:02
Јован Јанковић
Не мењам свој "nick", само сам својевремено додао презиме ... мада сам приметио да још некo под истим именом повременo постујe. Али, нека, битан је садржај.

На приземне нападе на себе нећу да одговарам, навикао сам на антисрпске провокаторе на страним форумима, па су ми ови домаћи као мала деца. Или су, дакле, у питању провокатори који етикетирају ("друга Србија") уместо да изнесу некакве аргументе, или су заиста тотално заслепљени и размишљају бинарно ("прва" или "друга" Србија) као што су некада стари компјутерски скенери препознавали тачку: црна је или бела. Ти си или НАТО, или си Рус. Тако су и неки Американци, мањег интелектуалног капацитета, на страним форумима нас посматрали: ако им напишеш да је бомбардовање силеџијски и примитиван, антицивилизацијски начин понашања, они ти просто одговоре да ти "подржаваш Милошевића". Са таквима, дакле, не вреди дискутовати.

Вратио бих се конструктивним коментарима... У време бомбардовања, дакле рата, сматрао сам да је целу ствар потребно озбиљније сагледавати, направити стратешке планове деловања. Али неко је мислио да је паметније да се пева на мостовима и крију тенкови. Тако се не води рат. Тако се рат губи.

Мислим да је главни проблем што је становништво,
већином, било неспремно да масовно гине да би се рат добио, а била су могућа само два пута: очувати становништво ради касније борбе, када се околности промене, или ићи на тотални сукоб. Америка, наиме, није нерањива. Обе опције су, иначе, легитимне и мислим да је боље било што смо се, за сада, повукли.
Препоруке:
0
0
52 понедељак, 30 март 2009 20:09
Јован Јанковић
Онога ко је помињао Швајцарску као забачену земљу, упутио бих да боље проучи њихову историју, нису они без ратног искуства, због тога су и направили јаку и озбиљну војску која им гарантује неутралност.

Коначно, не слажем се да су данашње власти те које сносе искључиву кривицу за све ово данас, као ни администрација председника Милошевића за оно раније. Народ мора много да ради на себи, свако мора себе да погледа у огледало и запита се колико пута је свој лични интерес ставио испред државног или интереса заједнице (фирме у којој ради, корисника услуга службе у којој ради, или станара зграде у којој живи). Истраживачима из области друштвених наука не би било тешко показати да је код нас подређивање личних интереса интересима заједнице веома ретко, а то се мора исправити да бисмо кренули напред.

Својевремено сам изнео предлог и да се судови радикално реформишу и установи сервис опште правне помоћи, јер сматрам и да би се већина проблема у друштву решила ако би се установио систем у коме би свако, путем суда, могао да одбрани своја законом гарантована права за мање од две недеље процедуре. Велики проблеми се састоје из мноштва ситних, а те ситне је могуће решавати ако свако решава своје пред ефикасним судом. Предложио сам и да општи друштвени ауторитети, попут успешних спортиста и других које цело друштво прихвата и који немају интереса да се компромитују "за ситне паре", буду именовани за почасне арбитре у посебно сложеним ситуацијама које судови не могу да разреше. У овом делу система, судству, највише "шкрипи". Кад се ту рашчисти, цела држава ће полако почети да стаје на ноге и онда ћемо ојачати и у спољној политици. Овако раштеловани, увек ћемо бити гажени; наиме, треба схватити да ако би се Немачка сутра овако изнутра раштеловала, и њу би неко убрзо згазио баш као и нас 1999. године.
Препоруке:
0
0
53 понедељак, 30 март 2009 20:38
вук, онај прави
@Konstantin V: Не само да ће да падне влада, падају НВО финансијери, сви су нервозни, пресушује лова...
Препоруке:
0
0
54 понедељак, 30 март 2009 21:08
Звонко
Коментар господина Радуна је превише емотиван и неаргументован. Теза да је "водити неутралну политику знак мудрости" није поткрепљена ничим убедиљивим осим жалопојки о томе шта је Џејми Шеј причао за време бомбардовања.

Водити неутралну политику на Балкану где сви улазе у НАТО и ЕУ нас води у инфериорни положај у односу на друге државе региона. А тако се не чува национално достојанство нити се гради лидерска позиција на Балкану.

Поредити Србију и Швајцарску по било ком узусу једноставно је непримерено. Од степена уређености државе, институција, националног богатства па до утицаја у свету. Покушајте следећи пут да мало објективније и мање острашћено пишете господине Радун.
Препоруке:
0
0
55 понедељак, 30 март 2009 21:53
Nikola
''Mislilac''
E da smo kojim slucajem mnogo ranije postali clanica NATO-a ne bi bismo uopste morali da brinemo zbog Kosova.

--------

Ovo je najveći dokaz da ''mislilac'' ne posjeduje ni neka osnovna znanja iz geopolitike. Zanimljivo je da se npr niko ne ustane iz kreveta i pomisli: ''idem sad da operišem nekoga, iako nisam ni završio medicinski fakultet, a kamoli specijalizirao hirurgiju'', ali s druge strane svako ''misli'' da može da ''misli o politici'', iako postoji Fakultet POLITIČKIH nauka, koji traje 4 pune godine.
Препоруке:
0
0
56 понедељак, 30 март 2009 22:01
Konstantin V
@Mislilac

Demagože, demagože, vas koncentracija izdaje: ne održavam ja čitulje Evropskoj Uniji, već samo prenosim stavove koji su zastupani ovih dana u Nemčkoj. Koliko se ja sećam ja u svojim komentarima nisam pomenu te zemlje koje vi sa toliko prezira stalno citirate, ja ću i ovog puta da ih izostavim jer one nisu predment rasprave. Ta vaša etiketiranja postaju stereotipna i tipočna za agitatore "druge Srbije" te kao takve bivaju i ignorisana. Ja svhatam vakuum koji bi nastao u vašoj glavi pri pomisli da bi Evropska Unija mogla da nestane, ali takav vakuum ne može da nastane u Srbiji, jer smo mi iz "prve Srbije" spremni da preuzmemo odgovornost za napredak zemlje. Pa da još sublimiram poentu mog prvog komentara: ako za Nemce "Nemačka nema alternativu" tako i za Srbe "Srbija nema alternativu" a što se tiče Evropske Unije to je lepo imati ali baš i nemora ako mnogo košta. A nas fikicija o Evropskoj Uniji zaista mnogo košta, a u kapitalizmu od fikcija se ne živi.

PS: Dole vlada!
Препоруке:
0
0
57 понедељак, 30 март 2009 22:53
Сремица, Сремица
Ливадару: "...да мало плакну НАТО испод пазуха да не би толико смрдео." Хахахахахааааа! Сјајно! Не престајем да се смејем:-)
Препоруке:
0
0
58 понедељак, 30 март 2009 23:04
узгред
Јес' да личи на фразу, али непријатељ заиста не мирује. Ова Boyana (понекад и Bojan) позната је са Политике онлајн. Носили смо се ономад, па је добро знам.
Препоруке:
0
0
59 понедељак, 30 март 2009 23:09
борису
''Ми смо толико слаби да морамо ући у НАТО... чак и ако нас не желе тамо.'' Kako ćemo ući ako nas ne žele? Nije NATO dobrotvorno društvo.
Препоруке:
0
0
60 уторак, 31 март 2009 00:05
Mislilac
Kosta ja sam pre svega realpoliticar, da kojim slucajem EU ne postoji ili prestane da postoji tada naravno da bih se zalagao za nesto drugo, svaka okolnost zahteva drugacije ponasanje, ali na tvoju veliku zalost EU postoji.
Medjutim, razmisljanje u duhu Kosovo ili smrt koje ti verovatno zastupas ne donosi nista dobro, a niti ti moze vratiti drago Kosovo. A zbog Kosova odustati od Evrope je besmisleno, to je razmisljanje u duhu ako ne mogu da dobijem sve, onda najbolje da ne dobijem nista. A politika je vestina moguceg.
Nikolu ne bih da komentarisem, ocigledno je on dosta ucio i citao, ali nista shvatio. Da je u Republici Srpskoj neko takav na vlasti ona bi odavno bila ukinuta.
Препоруке:
0
0
61 уторак, 31 март 2009 07:18
The Butcher of Belgrade
'Balkanski Staljin'. 'The Butcher of Belgrade'. 'The Butcher of Baghdad'. Znam da je to nauceno da bi se ponavljalo, ali nije tacno. Zasto je Husein od Ramsfeldovog prijatelja postao najveca pretnja svetskom miru? Tarik Ali, Comski i mnogi drugi govore o tome kakvi su zlocini napravljeni u Juznoj Americi. Cak i danas se vise govori o transformaciji Evrope i Azije, a o talasu nezadovoljstva na juznoamerickom kontinentu se gotovo uopste i ne prica. A bar Srbija ima razloga. Instalisana vlast, protektorat, totalno unistena ekonomija, oslabljena vojska, jaka policija, mediji pod potpunom kontrolom vlasti. Sve podseca na Nikaragvu, Salvador i Cile pre opstenarodnog bunta. I pitanje: Ako je Cavez tako los, zasto ne uspevaju da ga smene legalnim putem? Mozda jedino uz pomoc Otpora i kurseva demokratije u Sekesfehervaru.

Ovo ne znaci da je Milosevic bio dobar, ali price o NATOu, o 'civilizovanoj Evropi' vise ne prolaze ni kod onih koji zaista poznaju samo jedan model news and current affairs; onaj sa B92. Taj model je u koliziji sa realnoscu. Srbija od tih vrednosti mora da odstupi, izuzev ako Srbi ne zele da zive u zabludi. A neke od zabluda su:

1. Da ce Srbi imati singapurski standard ako se drzava smanji na velicinu tog grada-drzave. Nece.
2. Da vlast instalisana spolja radi za dobro sopstvenog naroda. Ne radi.
3. Da su mediji pod potpunom kontrolom vlasti nesto sto je karakteristika (samo) Miloseviceve vladavine. Naprotiv, mediji su danas gori. Pogledajte broj komentara, pogledajte broj posetilaca, pogledajte statistiku o oborenim sajtovima nacionalnih organizacija.
4. Da je rasturanje drzave proizvod nekakve krivice. Naprotiv, samo odlucno suprotstavljanje neprijatelju garantovalo je Srbima jedinu vojnu pobedu, onu koju je ratom izvojevala RS. O metodama se moze diskutovati, ali prethodno bacite pogled preko granice i u nebo, i vidite sa kim su Srbi imali posla.
Препоруке:
0
0
62 уторак, 31 март 2009 09:11
goran
Mislilac rece da je politika vestina moguceg pa bih voleo da znam sta je to "moguce", ali sto objektivnije molicu ?
I ako moze da mi se objasni pojam "demokratija" i razlika izmedju definicije tog pojma i realnosti koju danas imamo na Kosovu, u Hrvatskoj, Crnoj Gori, i npr. Americi kao jednoj od perjanica demokratije kako sama sebe zove.
Hvala.
Препоруке:
0
0
63 уторак, 31 март 2009 11:14
краљ-вештац
А где нас води политика "ЕУ или смрт"? Једно време је и Отоманска империја била реалност...И Аустро-Угарска и Трећи Рајх...
Препоруке:
0
0
64 уторак, 31 март 2009 11:40
Knostantin V.
@Mislilac

Kada smo več kod Kosova i Metohije, parafrazirao bih bivšeg nemačkog kancelara Helmuta Šmita koji je na nemačkoj televziji (u maju mesecu prošle godine)izjavio da on smatra da je bombardovanje Srbije 1999 bila u stvari "imperialistička vojna agresija NATO pakta". Kada bi smo dalje ekstrapolirali ovu misao gospodina Šmita i primenjivali na vama kao "realpolitičara" ispašće da ste vi exponent jedne kolonijalističke politike koja se sprovodi u Srbiji. Kao što i sami priznajete, vi ste raskrtstili sa Kosovom i Methoijom zarad političkog merkantilizma. Al nekako život je krenuo drugim putem: umesto da dobijete zasluženu nagradu za odanost vašim kolonijalnim mentorima u vidu: bele Šengenske liste, brdo love iz pristupnih fondova, otvorena tržišta Evropske Unije, dobili ste jednu užasnu aždaju u vidu svetkse ekonmske krize koja će vas i vama slične rastrgnuti na komade (u političkom smislu).
Što se tiče "real politike" učite se na primeru Džordža Buša Mlađeg: i on je bio uveren da deluje u okviru mogućeg kada je napao Irak, iz te politke mogućeg ispade nemoguća misija, pa Amerika se povlači iz Iraka, gubi rat, i pri tome zemlja ostaje u ogormnim dugovima.
Moje reference u odnosu na Evropsku Uniju imale su za cilj da vam skrenu pažnju na to da u srcu Evrope neki racionalno i hldnokrvno razmišljaju o tome kako sebe izvući iz krize bez obzira na druge. Nemci ne pate od dogmtskog slepila kao vi, već realno sagledavaju dali im se isplait ili ne da ostanu u EU ako je pri tome njihov ekonomski opstanak ugrožen. I još nešto: ako Češka ne bude ratifikovla Lisabonski sporazum, može da se oprostite sa pristupom u EU u narednih 10-15 godina. Čvrsto verovanje u EU neće vam biti dovoljno da prebrodite takve prepreke.

PS: Dole vlada!
Препоруке:
0
0
65 уторак, 31 март 2009 14:03
вук, онај прави
@Konstantin V: Не вреди, пријатељу, трошити време на кухињу, немају они аргументе, а ни интелектуалне капацитете за полемику. Види се то по њиховом нивоу "писмености". Овде се појављују по задатку, једни да провоцирају, други им, као, контрирају и у понечем повлађују, а све само у једном једином циљу - да још мало, додатно, испљују Србију и Србе и, по могућству, ауторе НСПМ. А то може да значи само једно и на то Редакција и ми, читаоци, можемо бити поносни: НСПМ је озбиљно почео да им смета! Прави реметилачки фактор у нирвани њихових полтронских, антисрпских медија, поготово сада, у време највеће кризе "западних вредности", за које се они толико здушно боре. Неко, паметнији од мене, је рекао да је ова економска криза берлински зид запада. Распад је почео, првом чину присуствујемо колико од сутра, када се на састанку 20 најбогатијих држава на свету буду чули први дисонантни тонови у односу на Америку. Када Европа почне да се дели и пуца по шаву проруских великих европских држава, Француске и Немачке и, са друге стране, проамеричке Енглеске. Када Русија и Кина објасне да озбиљно мисле да свету треба друга резервна вакута и долару најаве пензију и када се са њима сложе Индија и Бразил. И, коначно, када свима постане јасно да је сахрана неолибералног капитализма неминовна, упркос чувеном српском центру за изучавање неолибералних "мудрости" и још чувенијим неолибералним талибанима, српским министрима за маглу и прекрађу нашег државног богатства. Са вером у Бога и пад последње неолибералне владе у Европи! Да додам, слатко је, и једине опозиционе партије која учествује у власти и њеног НВО сектора! Даће Бог и Криза, пашће!
Препоруке:
0
0
66 уторак, 31 март 2009 17:47
Mislilac
Kosta, Kosovo je nemoguce prodati, zato sto ga nemamo, nemoze se trgovati sa onim sto se ne posedujete. Da li si ti (pa i pre 17.02.2008) mogao da odes u Pristinu i zapevas "Srpska se truba sa Kosova cuje"? Nisi mogao... svestan si i ti toga jedino sto se ja jedini usudjujem da kazem da je car go, dok se vi ostali divite njegovom odelu. A takvo stanje na Kosovu nije nastalo zbog demokratske vlasti, zna se za cije vreme smo izgubili sve atribute drzave na Kosovu...
Drago mi je sto si pomenuo primer Dzordza Busa, iz negovog slucaja mozes ti nesto nauciti i ko zna mozda razbijes svoje kosovske iluzije...
U jednom ti moram cestitati. Zadivila me je tvoja hrabrost. Ti zelis da izbori budu sto ranije... Izgleda da mislis da bi stranka uspavanog "legaliste" prosla bolje, ili da bi drustvo oko carobnice Radete osvojilo vise, ili mozda SRS 2, pardon SNS, ili bi mozda deca mrtvog Milosevica posle koalicije sa DS presla cenzus? Samo me zanima da li mislis da bi te "zdrave snage" sve skupa prosle bolje nego u maju prosle godine? A i pitanje je da li bi mogli da se dogovore cak i kada bi nekim cudom imali dovoljno...
Препоруке:
0
0
67 уторак, 31 март 2009 21:38
Јован Јанковић
Бојим се да је поларизација у друштву јако висока а то је веома опасно и свакако није продуктивно. Врло је мало размишљања усмереног ка решавању проблема а много се енергије расипа на унутрашња трвења док се држава полако топи. Бојим се да смо дошли близу тачке где је диктатура једина алтернатива нестанку. Као илустрацију поларизације, навешћу да сам на овом сајту недавно мало "полемисао" на следећој страници:

http://www.nspm.rs/kolumne-slobodana-antonica/bice-bolje-dogodine.html

Као што сам раније написао, нисам мењао "nick", oсим што сам додао презиме. Мој стил је очигледно исти, надам се да ту нема дилеме. То би се вероватно могло доказати и стилометријском анализом. Међутим, оно што је интересантно је да сам тамо означен као припадник табора "националиста" (за овдашње дискутанте, "прве Србије") а овде сада као "пљувач Срба" (или "кухиње"). Ако се пажљивије погледају моји написи, међутим, очигледна је конзистентност ставова. Већ и сама чињеница да се особа истих ставова, у зависности да ли у истом друштву (којем и сама припада) третира позитивне или негативне појаве, промптно етикетира на два дијаметрално супротна начина, показатељ је тежње да се сви у њему по том основу "категоришу". Ова поларизација је јако опасна јер: (1) спречава друштво да сагледа и исправи своје мањкавости, (2) погоршава своје мањкавости, (3) олакшава антидржавно деловање непријатеља јер постаје лако изазвати сукобе који никоме споља не сметају, а уништавају друштво изнутра, (4) олакшавају штеточинама да, на крилима лажног патриотизма, злоупотребљавају систем и (5) онемогућавају идентификацију и елиминацију стварних издајничких, у нашем случају антисрпских елемената.

@редакција: Ако цензуришете поједине моје антиамеричке изјаве, зашто пропуштате директне увреде типа "немају они интелектуалне капацитете", "види се то по њиховом нивоу "писмености"", "Овде се појављују по задатку", ту су "да провоцирају", ... "све само у циљу да испљују Србију и Србе"?
Препоруке:
0
0
68 уторак, 31 март 2009 21:43
Mislilac
"Овде се појављују по задатку, једни да провоцирају, други им, као, контрирају и у понечем повлађују, а све само у једном једином циљу - да још мало, додатно, испљују Србију и Србе"
Kurjace iz ove izjave se vidi koliko je usko i ograniceno tvoje poimanje Srbije. Ti srpstvo ocigledno dozivaljavas kao antiglobalizam, antizapadnjastvo, ratove 90ih, Mladica, Zvezdana Jovanovica... ako jos dodamo da ekonomsku krizu tumacis kao propast kapitalizma moze se videti da si tipican komunista (koji toga verovatno nije svestan)
Lepo sto si pomenuo Nemacku, to je jedna zemlja koja ima uspesnu ekonomsku saradnju sa Rusijom. Takav vid saradnje sa Rusijom bi bio pozeljan i Srbiji, a ne da ih castimo sa NIS-om i da to proglasavamo za sporazum veka.
Препоруке:
0
0
69 уторак, 31 март 2009 22:38
Konstantin V
@Mislilac

Ko je god gledao češki film "Oteto Kosovo" (bio je na RTS-u pre dve nedelje) mogao je da čuje da su Česi upotrebili izraz "okupacija". Za Čehe je potpuno jasno da su Kosovo i Metohija okupirani, i nama iz "prve Srbije" takođe je to jasno. A svaka okupacija je privremena. Uzgred budi rečeno to i jeste lekcija koju su Amerikanci naučili u Iraku.
Što se tiče hrabrosti, zante kako se kaže: "Život nagrađuje hrabre." Zato: Pada vlada, pada vlada, pašćete i vi sada!

PS: Dole vlada!
Препоруке:
0
0
70 среда, 01 април 2009 10:55
Konstantin V
@вук, онај прави

Jasno je meni koja je njihova namena ovde. Oni nama zapravo trebaju da služe za stilske vežbe.
Препоруке:
0
0
71 среда, 01 април 2009 22:08
Бранко Радун
Захваљујем свим коментаторима, како оним који се слажу са мном, а још више онима који се не слажу. Јер су они који се са мном не слажу око уласка у НАТО нису изнели довољно јаке аргументе да поткрепе своје пронатовске тврдње и тежње. Тако су ме још више учврстили у уверењу да ми не треба да уђемо у војни савез који нас је бомбардовао. Хвала на бројним коментарима који могу да ми послуже као полазиште за неки наредни текст. У то име срдачно вас поздрављам.
Препоруке:
0
0
72 четвртак, 02 април 2009 11:41
мачак, онај прави
Пример чистог спиновања јесте поређење НАТО и Отманске империје. НАТО је постојао и тада, кроз савез западних - крсташких владара, витешких редова уз покровитељство католичке Цркве. Крсташки поход Угарског краља Владислава и Јанка Хуњадија 1444. је окончан потпуном катастрофом тадашњег НАТО-а. Неумесно поређење НАТО и Отоманске империје је јадни покушај манипулације историјом. Савремени НАТО је преузео доктрину, идеологију и симболику крсташа и католичких витешких редова. Погледајте coat-of-arms НАТО-а. Хоспиталски крст, мало редизајниран. Као и у Средњем веку, потребне су им територије, утврде, вазали и стратешка места у пљачкашком походу на Исток. Лепо је византијски летописац рекао: "Прво долазе крсташи, па банкари, па мисионари." То смо осетили на сопственој кожи. Сурогат-држава Косово јесте савремена крсташка творевина.Зато неће опстати.
Дуготрајна и пресудна борба за опстанак Срба води се и на симболичкој равни. То овдашњи "кулинари" знају и користе. Али, полако понестаје клинова за чорбуљак, замућене каше све су бљутавије.
Хвала Вам г-дине Радун на јасним текстовима и питањима која отварате.
А ти, "Сом борац" хрестоматију у шаке, пак "вечерај очима".
Препоруке:
0
0
73 четвртак, 02 април 2009 13:44
вук, онај прави
Ево једног "малог" разлога да Србија никада не постане чланиоца НАТО пакта: "Bojana Tošović imala je samo 11 meseci i tri dana kada je 11. aprila 1999. godine bombardovano Merdare. Ujutro, u trenucima kada se većina dece sveta raduje suncu i novom danu, prekinut je život ove bebe, prve žrtve deteta NATO agresije. Stradala je u svojoj kući u naručju oca Božine.
Mama Marija Tošović, opisujući stradanje deteta i supruga, za “Novosti” je ispričala: “Božina nije mogao da zaspi. Stalno je gledao kroz prozor. Govorio je: “Neće valjda noćas da udare”. Onda je otišao do krevetića, pokrivao Bojanu. U neko doba noći, preneo je naše prvo dete iz krevetića i stavio između nas. Spavala je tako do jutra, kada je počelo bombardovanje, a naša kuća pogođena. Božina je telom pokušavao da zaštiti ćerku. Oboje su, u trenutku, bili mrtvi."
Препоруке:
0
0
74 четвртак, 02 април 2009 13:47
вук, онај прави
Ево још једног "малог" разлога да Србија НИКАДА не постане чланица НАТО пакта: "...12. aprila, raketiran je voz na mostu u Grdeličkoj klisuri. Među putnicima je bio i šestogodišnji Branimir Stanijanović, iz Aleksinca. Ugljenisano telo ovog dečaka nađeno je tek 15 dana posle napada...".
Препоруке:
0
0
75 четвртак, 02 април 2009 13:57
вук, онај прави
Знам да нашим другосрбијанцима неће бити довољна два мала разлога која сам изнео у горњим порукама против чланства Србије у НАТО пакту. Ево зато још једног "малог" разлога, овога пута специјално за другу Србију: "16. aprila ubijaju Irenu Mitić (15). Život je izgubila na njivi, dok je u svom selu Ribince kod Vranja pomagala ujaku u sejanju kukuruza. Istog dana u bombardovanju Vranja stradala je i Milica Stojanović (12).“Samo smo imali Milicu. Dugo smo je čekali i dočekali u mojoj 33. godini života, posle osam meseci provedenih u bolničkom krevetu”, rekla je “Novostima” Anka Stojanović, Miličina mama. “Suprug Bora i ja smo živeli za naše dete. Sada nemamo za koga da živimo.”Nekoliko dana posle, pod bombama NATO završio je život i Dalibor Tasić (14) iz vranjskog sela Soderce, sin jedinac Srboljuba Tasića. NATO bombardovanje Surdulice, 27. april. Pod ruševinama, u skloništu porodične kuće u Čubrinim livadama ostali su, zagrljeni sa roditeljima, brat i sestra Miljana (15) i Vladimir (12) Milić. Stradao je u istom trenutku i njihov rođak Miomir Milenović (17). Iz reportaže našeg lista, objavljene sutradan, izdvajamo: “Dva projektila su napravila krater prečnika deset metara. Iz njega izvlače delove stradale dece i u platnene zamotuljke pakuju ono što je preostalo od njihovog malenog života”. U danu stradanja Milića iz Lipljana stiže vest da je u napadu na ovaj kosmetski gradić ubijena devojčica Dragana Dimić. Da i u drugim gradovima Kosova ima poginule dece: srpske, romske, albanske. Bombe ih nisu razdvajale. U napadu na izbegličku kolonu u Koriši kod Prizrena, Crveni krst Jugoslavije beleži da su “porodice Bahrije Ahmetaja i Ramadana Hasnaja izgubile u ovom napadu više od petnaestoro dece od 2 do 12 godina”."
Препоруке:
0
0
76 четвртак, 02 април 2009 20:04
Јован Јанковић
Прво, коментар господину који се крије иза псеудонима "вук онај прави" и активно демонстрира велику храброст на речима. Србија није само Ваша земља. Моја је колико и Ваша. Изнад мојих глава су смрт сејали НАТО бомбардери као и изнад глава осталих грађана ове земље. О томе да ли ће се ући у НАТО или било где другде, питам се и ја колико и Ви. Знам да Вам то ништа не значи, али ни ја не подржавам улазак у НАТО, при чему мислим да то сада није важно јер нас ионако тамо неће.

Друго, коментар аутору чланка. "Часопис за политичку теорију и друштвена истраживања" не треба да се бави тиме да ли сте Ви мање или више чврсто уверени да не треба да се уђе у НАТО. Као што се од истраживања у природним наукама очекује да "од државе са дрвеним ралом направе државу са нуклеарним оружјем" (да парафразирам Черчилову изјаву о Стаљиновом делу), тако се и од истраживача у области друштвених наука очекује да понуде решења на нагомилане социјалне, економске и политичке проблеме. Другим речима, код нас су највише заказали они који се баве политиком, економијом и сродним наукама. Није ни чудо: кад би се лекари, у својој области, бавили само питањем да ли треба ући у Светску здравствену организацију (која је можда испробавала на нама неке лекове а није смела и сл.), а не лечењем болесних, сви бисмо поцркали од куге и колере. Аутори коментара су ти који могу себи да дозволе да врте општа места и понављају свима познате ствари, а не аутори стручних чланака. Осим ако НСПМ не доживљавате као таблоид (?)

На крају, још једна порука редакцији. Видим да сада пуштате и увредљиве досетке и пошалице типа "Сом борац". Није толико битно што ћу ја мање ценити Ваш часопис због тога, него размислите колико и како то утиче на образовану публику уопште и ко ће остати да вас чита ако тако наставите.
Препоруке:
0
0
77 петак, 03 април 2009 13:20
мачак, онај прави
@Јован
Лако је "вуку, оном правом" да буде храбар, јер износи чињенице".И то је оно што Вам Смета. Датуми, имена побијених, тачне локације...Шта Вас од тога подстиче да тврдите да "вук, онај прави" демонстрира велику храброст на речима?
Ваша емпатија и саосећање са осталим грађанима бомбардоване земље је неубедљива: "Изнад мојих глава су смрт сејали НАТО бомбардери..."
О уласку у НАТО кажете да се не питате ни Ви, ни остали. Па у томе и јесте проблем. Треба да се питамо! Шта то значи? Пошто нас нико ништа не пита, треба још да волимо агресора и љубимо се са њима? Да се помиримо са окупацијом, мисионарењем и истребљењем? Шта нам то поручујете, Јоване? Још велите да не подржавате улазак у НАТО, јер нас ионако тамо неће. Али, да нас хоће, Ви би то подржали?
Још језуитски закључујете да то није ни важно, као да то питање уласка Србије у крсташку машину нема историјску тежину и језиве последице на морал, дух и колективно сећање следећих генерација.
Аутору чланка пребацујете тривијалне ствари. Потом мало цитата, па још магле, па куга, па колера, па лекари...На фини, свилен начин, тобож благонаклоно, тврдите да аутори коментара "врте општа места и свима опште познате ствари" те подмећете да аутор чланка није позван да се изјасни о суштини оног што је предочио? Желите да помислимо да аутор није стручан. Суптилно омаловажавање коментара, доживљај (кроз дилему) НСПМ-а као таблоид јесте дисторзија, мимикрија, спиновање.
Смртоносно сте озбиљни. Вас је увредила мајушна празнина која је несрећно поделила једну реч (ах, ова стара тастатура!). Мислите ли да мене не вређа празнина Ваших коментара? Празнина између памучних, меких речи и спорог токсина који треба да поништи жртве, сећања на бомбе, да дискредитује и понизи неистомишљенике, којима не прија Ваша "кухиња".
Елем, завршили сте узвишени коментар малом претњицом: "ко ће да вас чита..."Ко је сад храбар на речима?
Уосталом, погледајте "семафор" - бројчаник на дну стране.
Препоруке:
0
0
78 петак, 03 април 2009 14:38
вук, онај прави
Прво, још „неколико малих разлога“ у прилог става да Србија никада НЕ треба да уђе у НАТО. „Promišljajući suštinu NATO bombardovanja Jugoslavije u proleće 1999. godine, Mihailo Pavlović, književni kritičar, zaključio je: “Tehnološki najsavremeniji avioni poleću iz vojnih baza da bi pogodili cilj - našu decu”. Dečaci i devojčice u Srbiji i Crnoj Gori svih jedanaest nedelja bombardovanja bili su meta projektila ispaljenih ispod krila “Milosrdnog anđela”, kako je, koje li ironije, nazvana akcija u kojoj je, prema podacima Jugoslovenskog komiteta za saradnju sa Unicefom, stradalo 79 dece.“ Друго, господину коме су НАТО бомбардери сејали смрт инад главе и који зато активно не подржава улазак у НАТО, осим у изнетим ставовима на страницама НСПМ. Елем, Ваше откриће да је Србија НАША и да се сви питамо о евентуалном уласку у НАТО је сасвим довољно за почетак. Навикавајте се да се таква крупна питања, са несагледивим импликацијама, могу решавати у демократском друштву само једним начином и путем – широком јавном расправом и као круном такве расправе, референдумом. О томе се на овим страницама слободно расправља, за разлику од осталих послушничких медија, у томе је разлика и када је Статут у питању, као и било која не демократска одлука ове ненародне владе, која нас директно води у пропаст. Као што сте се и сами уверили, пружена Вам је могућност да објасните своје ставове, као и мени и осталим читаоцима, само што овде закључке не доноси партијски комесар, већ свако слободно закључује својом главом, вагајући аргументе за и против. И само да додам, упркос Вашем цењеном мишљењу,“часопис за политичку теорију и друштвена истраживања“ ТРЕБА да се бави темом могућег уласка Србије у НАТО пакт. А пошалице, поготово ако напипавају нечије трагове, не треба цензурисати. Напротив!
Препоруке:
0
0
79 петак, 03 април 2009 20:50
Joван Јанковић
За вукове и мачке:

Цитат: "О уласку у НАТО кажете да се не питате ни Ви, ни остали". Не, ја сам рекао да се ја питам колико и остали, укључујући и вас двојицу. Не читате пажљиво. "Суптилно", "фино", "тобож благонаклоно" ... ја то зовем другачије: цивилизовано. Став можете изнети на примитиван начин, рекавши некоме да је "неписмен", "сом" и сл. а може и културно. Обично, ко не уме културно, покушава своје аргументе да "ојача" примитивизмима, како би их нагласио. Боље би вам обојици било да приметите како моћно и убитачно, а истовремено без трунке примитивизма, своје ставове (сличне вашим) износе Брана Црнчевић и Матија Бећковић, па да нешто научите од њих.

Иначе, није мене увредила та, наводно случајна, празнина (тврдња да је то било случајно вређа интелигенцију просечног читаоца). Мене вређа сецкање оног што ја напишем, у деловима који су несразмерно бенигнији у појединим оценама, а истовремено пуштање приземних увреда. Редакција је ту празнину могла да попуни, ваљда бар њихова тастатура боље функционише? Али у реду, последњи коментари су ми, признајем, "прошли" без измена.

Ако бисте мало прегледали уназад, видели бисте да прилично дуго пратим НСПМ и постао сам природно осетљив на све знаке "таблоидизације". Ваљда зато што сам навикао на квалитет чланака г. Антонића и г. Вукадиновића. Г. Антонић увек наведе аргументе и референце, што чак и по облику одговара стручном тексту. Бројци на "семафору" сам и сам прилично допринео, мислим са више од 1000, не рачунајући оне којима прослеђујем текстове.

Пример аргументоване критике и квалитетног одговора, може да се види на:
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/ja-boris.html

Г. Павловић, кога јако поштујем, одговорио је на моју критику и ја сам задовољан одговором. Није рекао да сам сом (замислите!). Увек нуди конкретна решења, а као и ја, у својој бранши РАДИ. Не прича празне приче.
Препоруке:
0
0
80 петак, 03 април 2009 21:05
Јован Јанковић
А сада, нешто о суштини. Наша земља, која се не тако давно звала Југославија, била је у сличним искушењима и раније. Педесетих година XX века, након чувене "резолуције Информбироа", били смо на корак од рата против Руса. Њих је требало да води чувени генерал, из другог светског рата, Жуков. Тенкови су већ кренули, а сукоб је избегнут случајно, због ескалације рата у Кореји на коју је СССР морао да реагује. Тада су се Руси и у Србији крајње осионо и обесно понашали, баш као данас Американци. У нашој земљи, људи су се делили на "Ибеовце" (присталице Информбироа, односно Стаљина) и присталице Броза. Онда је та поларизација довела до међусобног разрачунавања са масовним егзекуцијама, монтираним суђењима, Голим Отоком итд. Е ЗАТО сам противник поларизације у земљи, само што ви то не разумете јер познајете само најновију историју. ТО су моји аргументи. Хоћете да се то понови? И то само пола века касније? И то опет због страног фактора? Није вам доста партизана и четника и других подела? Хоћете сукобе, да Срби опет масовно убијају једни друге?

Е сада ја то треба да заборавим и прихватим Русе као браћу, јер, ето, нема више Стаљина. То је исто као што нема више Клинтона, сад је ту Обама, па треба да прихватим Американце. Change, је л' тако? Наравно да нећу ни једне ни друге. А ваш проблем је што вам историја почиње 1999. као што је југо-комунистима почињала 1941.

Моје мишљење је, дакле, да нас велики пактови газе како њима одговара и да треба да урадимо оно што нам је, у датом тренутку, у најбољем интересу. Зато сам рекао да се својевремено требало држати потписаног са Немцима, а овде је СРЕЋА што нас сада неће у НАТО-у. Проблем би био да се сукобе са Русијом, а ми географски изоловани у НАТО зони. Ваљда то разумете? Погледајте географску мапу.
Препоруке:
0
0
81 петак, 03 април 2009 21:12
Јован Јанковић
Од аутора очекујем, када пише на ову тему (НАТО), нпр. конкретне предлоге корака у спољној и унутрашњој политици. Шта је то конкретно што нам је у најбољем интересу и зашто? Са образложењем! А не да ми опет прича да ме је НАТО гађао, као да ја то не знам без њега... И без вас који очигледно нисте били у војсци кад не знате колико је корумпирана, трула и пуна полтрона. И то је проблем који захтева конкретна решења. Ви то тумачите као да ја некога мрзим, а ја кажем да је то проблем који треба да се решава. То је и суштина моје критике аутору. Кад ми неко прича нешто што мисли да желим да чујем, а видим да то не одговара истини, мислим да хоће да ме превари. То мислим о трговцу, сараднику на неком послу или било ком другом. Исто мислим и о оном ко ми прича да је војска успешно бранила земљу и да се одлично показала, а ја био тамо и видео како то изгледа... Један део мојих коментара, који је цензуром одстрањен, садржавао је моје конкретне предлоге акција у оквиру отпора агресору у време рата 1999. То сматрам конкретним. Ови су то цензурисали, зато што не изгледа лепо. Е па, господо, рат не изгледа лепо.
Препоруке:
0
0
82 петак, 03 април 2009 21:49
ЗОРАН1931
Нико се од београдских властодржаца нити једном није усудио да онако поштено,нешто жестоко скреше у брк америчким бандитима.Дара је одавно превршила мијеру.Вријеме је да српски народ изађе на улице и скине са власти диктатора.
Препоруке:
0
0
83 субота, 04 април 2009 01:28
Kratko
Dovidjenja. Do oslobodjenja.
Препоруке:
0
0
84 субота, 04 април 2009 09:23
Курир Бошко
#вук онај прави
ЦИТАТ: Ево и за „курира“ једног питања, у циљу развијања "хуманитарне полемике". Можда нам он одговори када већ ментор неће да нас удостоји. Како би НАТО оправдао ту врсту хуманитарног бомбардовања наших термоелектрана, пре свега у својој јавности, када се зна да француски председник није дозволио рушење београдских мостова?

НАТО не би ништа правдао, а и зашто би ?
Коме се разбојник правда?

Можда Ђинђићу који јавно позива да се бомбарује Србија?

Сви су се ти ``отпораши`` и ``грађански покрети`` притајили док је рат трајао!

Моје размишљање иде у правцу - да проверимо да ли ми требамо Русима?

Уколико је одговор ``ДА`` - ми као народ дилеме не би требало ни једног секунда да имамо и да уложимо и душу и снагу у том правцу !

За ``МОЖДА`` - сматрам да не би требало да ризикујемо још неку беду на врату. Са овим ``НАТО демократама`` на власти ионако престајемо да постојимо, макар нас неће физички ликвидирати, него само најдемократскије ``преваспитати``.

Свакако сами не можемо. А ако се Руси сложе, умемо ми и сами на најдемократскији начин да почистимо сопствено двориште. Још како!
Препоруке:
0
0
85 субота, 04 април 2009 09:27
Klijent drzava
Gospodine Jankovicu,

Akademske diskusije na stranu, Srbija nikada u svojoj istoriji nije bila ruska klijent drzava. U posednjih devet godina Srbija je klijent drzava jedine preostale supersile, ali od toga nema koristi iz strateskih razloga kao Japan, Juzna Koreja ili Filipini. Vladajuci rezim u Egiptu, na primer, ima koristi od svoje spoljne politike koja se protivi stanju 'arapske ulice', ali osim nedostatka demokratije kod kuce, ne vidim da su se granice Egipta bitno promenile. U Srbiji, licna korist vladajuceg rezima postaje jedina 'pozitivna tacka' u politici samounistenja. Da, svi u Srbiji trpe zbog licne koristi jedne male grupe koja favorizuje proZapadnu politiku. Ovo je toliko apsurdno da znamo sta bi se dogodilo u drugim zemljama da na vlasti imaju takvu 'elitu'; pogledajte ozbiljne drzave, od SAD do Kine, od Izraela do Irana. Kod nas (pogledajte tekstove o medijima na ovom sajtu) se usled nedostatka novca daju direktive da eskadrone propagandista od sada finansira - drzava. Srpski poreski obveznik finansira medije koji perfidno izvestavaju o stanju drzave, nacije, unose konfuziju, i otvoreno podrzavaju njenu dezintegraciju, sire defetizam i ne postuju osnovne profesionalne standarde.

Cini mi se da je Toma Vucic je svojevremeno u Sovjetu rekao da se neko od njegovih borio u Prvom srpskom ustanku a da nije znao da Rusija postoji. Vremena se menjaju sami ne mozemo. Danas mi je jasno samo jedno; Rusi su strahovito ljuti na Srbiju i Srbe jer trpe ovakvu vlast koja ih svugde, na svakom koraku (KiM, NIS) ponizava. A narod zna da bi mnoge stvari bile drugacije da imamo malo jaca ledja. Za pocetak, Kosovo bi jos bilo u igri, a fasizam na severu koji jaca iz dana u dan i koji ce se zavrsiti secesijom, kad tad, nikada ne bi promolio glavu. Ne zelimo da budemo bliski nama bliskim Slovenima, ali cemo biti sluge onima koji nam nikada nisu bili bliski. Posle 'pada' Vojvodine, Srbija ce postati hrvatska klijent drzava. Da li Vam je to prihvatljivo?
Препоруке:
0
0
86 субота, 04 април 2009 13:10
вук, онај прави
1.Морам одмах да признам да су моји „мали“ разлози против уласка Србије у НАТО, које сам се усудио да наведем, побијени! Прво од стране „милосрдног анђела“, а сада, ево, и од господина који познаје, за разлику од мене, српску историју од пре пола века и ову новију, од пре десет година, када је бранио Косово. Од српске војске, корумпиране, труле и пуне полтрона. И нас осталих, храбрих на речима, који смо се сакривали иза(од?) њега, те војске и „милосрдног анђела“. Па се још усуђујемо да будемо против уласка Србије у НАТО! Али, све то ионако нисмо разумели, због цензурисања његових текстова. Интересантно, господин који се жали на цензуру истовремено у својим коментарима призива исту, наравно за своје опоненте!? Дакле, не знам да ли да почнем од главе или од репа, јер из тог галиматијаса није лако извући почетак и крај, али господинови коментари заслужују да буду детаљније размотрени и, свакако, жигосани! Као пример погубности другосрбијанских погледа, дакако по Србе и Србију. Да почнем са Жуковом. Ако сам добро разумео, крене он са тенковима право на Београд, где су га, наравно, једва чекали зли Срби (неки са цвећем, а неки са противоклопним наоружањем), али га онда Стаљин окрене на Корејанце и ту ти се ми извучемо од погибије. Зато не треба са Русима! 99. Американци бомбардују Србију и убијају недужну децу. Зато треба са Американцима! Јер, Руси нам нису мислили добро, само су нас „кимилџонговци“ спасли погибије, а Американци нам мисле добро, само су нас мало убијали, нарочито дечицу, из чисте љубави и милоште. Јел´ тако? Јели то тај велики разлог који побија моје „мале“ разлоге? Да ли сам добро разумео поруку историчара, борца за слободу и против корупције? Забринутог да не останемо у НАТО окружењу, а у пријатељским односима са Русијом! И зато смо својевремено требали са Немцима! Да приђемо нацизму и побијемо своје Јевреје, Цигане, можда и сами себе, и да на крају изгубимо рат...Мислим, јер су Немци били против Руса, зар не?
Препоруке:
0
0
87 субота, 04 април 2009 13:22
вук, онај прави
2.Иначе, да будем јасан, мимикрија није била успешна! Од укупно осамдесетак коментара, господину је објављено једанаест и то веома дугачких, рекао бих најдужих(сиц!), па ако њима придодамо и три коментара из тог Сомбора (за које је, видимо, посебно заинтересован и забринут), тешко је поверовати да је остао несхваћен и, поготово, недоречен!? Пре ће бити да се ради о стереотипу, преузетом са његових омиљених, политички коректних медија, где се „антипротивни“ коментари једино успевају да провуку увијени у шарене хартијице и зашећерене обланде. Ако нисте приметили до сада, ево да Вас ја обавестим. На овом сајту се то не мора радити! Мислим, није потребно прикривати своје праве ставове. Не морате се представљати као гласач Коштунице, да би Вам објавили коментар! Није потребно глумити научника. Није важно остављати утисак забринутости за Србију. И „таблоидизацију“, политички не баш много коректног НСПМ. Битни су аргументи, били они мали или велики! Ја, ево, јавно признајем, да сте моје „мале“ побили вашим великим аргументима. Али, ја ћу свеједно наставити да их свуда и у свакој прилици наводим! Упркос „маленкости“, њихове и моје. Знате ли зашто? Да их такви као Ви, упркос белој листи, безалтернативним интеграцијама и америчком меду и млеку, никада не забораве! Ево, зато, још једног малог, најмањег разлога зашто Србија НЕ треба да уђе у НАТО. „Stradala i beba: Maj 1999. godine, napadi NATO avijacije, uprkos upozorenju da su žrtve i deca - ne prestaju. Sedmog maja, bombe padaju na Niš, i na pijaci pogađaju i studentkinju medicine Ljiljanu Spasić, u sedmom mesecu trudnoće. Stradala je i Ljiljana i njena beba.“
Препоруке:
0
0
88 субота, 04 април 2009 13:44
вук, онај прави
3.Сада бих се дотакао војске. Дакако, оне корумпиране, труле и полтронске, коју ни Ви лично нисте успели да спасете од страшног пораза. Ако сте, као што се самохвалишете, „на страшном месту постојали“, онда и сами знате да се српски војник на Косову није повио, ни померио, под даноноћним НАТО бомбардовањем. Чекали смо и, нажалост, нисмо дочекали непријатеља, да му мало...Наравно, свако на свој начин. Ви у рову, ја и мој мачак на речима. Ту смо јачи. Наш је проблем што се не сећамо сомбораца, а богами ни двојкаша...Да смо се онда дружили, можда би нам сада била јаснија та велика потреба за заједницом, са онима које смо три дебела месеца гледали преко нишана!? Дакле, потражите си статистичке податке, доступни су, буквално, свакоме! А можете читати и мало тежу литературу о томе, дакако изван НАТО пропаганде. Војска која је имала губитке које је имала и која се није померила са границе коју је бранила док није добила наређење, и поред претње 150000 НАТО војника, Албанаца, муџахедина и терориста, није изгубила рат! Увреде ту не помажу! И врапци на западу знају за поруке генерала Павковића и Лазаревића да војска може још дуго да издржи и да спремно чека копнени упад НАТО трупа на косовску територију. Знају и за велико изненађење у НАТО штабу и Клинтоновом кабинету, када је Милошевић прихватио „финске“ услове. И још већег изненађења, када "уништене" тенковске бригаде, и поред тражења са лупом, нису пронађене! Зна се и за количину преостале технике ПВО, која ипак није била уништена другог, а ни последњех дана бомбардовања. А тек војнички уредно, организовано и достојанствено повлачење, да не набрајам више. Боли! Зна се ко је предао Косово њима на (не)милост и да војска са тим није имала ама баш ништа. Зашто је предао, рећи ће историја. У сваком случају, пљување и бесрамно вређање официра и војника који су часно бранили Косово НИЈЕ аргумент за улазак Србије у НАТО. Али јесте "велики" аргумент, који побија све оне моје „мале“... Поново!
Препоруке:
0
0
89 субота, 04 април 2009 13:46
Joван Јанковић
@Klijent drzava

Сложио бих се са већим делом онога што сте написали, па не видим ни зашто сте ту реплику упутили мени (?) Ако мислите на период Информбироа, то сам поменуо као илустрацију зашто мислим да треба избећи бесмислене увезене поделе (користио сам израз "поларизација") које доводе до унутрашњих сукоба, слабљења државе и међусобног обрачунавања Срба, укључујући и ликвидације. То да "знамо шта би се десило у другим државама" када би пошли нашим путем, и сам сам написао раније, рекавши: "Овако раштеловани, увек ћемо бити гажени; наиме, треба схватити да ако би се Немачка сутра овако изнутра раштеловала, и њу би неко убрзо згазио". Упорно покушавам да укажем да Срби треба да енергију усмере у изградњу државе, система, почев од непосредне околине, па до нивоа државе, уместо да се међусобно оптужују и ликују над туђим поразом ("видећеш ти кад ми дођемо на власт..."). Многи ликују што Америка слаби, а Кина јача, као да ће та Кина да дође да подели колач са нама (?) Па и та Кина, ако би заменила Америку на месту једине светске суперсиле, не би се либила да нас нападне ако бисмо јој се нашли на путу. Онда би, хипотетички, Америка декларативно била уз нас, па би онда дошли "неки нови клинци" који би, симплификовано гледајући ствари, причали како је Кина зла и неправедна а Американци су наши другари. Као што данас причају за Американце, а заборављају Информбиро од пре 50-так година.

Руси су, ја мислим, сасвим свесни да међу Србима имају више подршке од Запада. Нису они глупи, њихови обавештајци знају посао. Али, после деценије санкција и, на крају, ратног обрачуна са Србијом, Запад је успео да инсталира марионетску власт и Руси сад немају права да се љуте. Штавише, тај сукоб 1999. им је дао простора за дисање да се мало опораве. Од свих других држава и народа, ми смо последњи на које треба да се љуте.
Препоруке:
0
0
90 субота, 04 април 2009 13:48
Јован Јанковић
На крају, у вези Ваше опаске о неизбежној сецесији, надам се да ће Србија ипак смоћи снаге да одбрани своју територију и поред силовитих насртаја, наравно уз руску помоћ. Зато бих волео да се унутрашње тензије смање и да ови, што би да се обрачунавају са другим Србима, мало смире доживљај. Бојим се да је непријатељ и даље много јачи од нас и надам се да ће Руси, овог пута, коначно одлучније стати уз нас у тој одбрани. Не мислим само на празне приче у СБ УН, већ на понуду конкретне (и обимне!) војне помоћи за одбрану територије, ако Мађарска, под окриљем НАТО, постане сувише агресивна. Као и у случају Грузије, мислим да Руси морају коначно да преломе да ли ће и даље по старом, или ће да се одлучно поставе. Запад је питање ситуације у Србији, као и у Грузији, довео до краја, тако да за Русе више нема "средњег пута". Ако се одлуче да бране своје интересе овде, то ћемо знати и по томе што ће почети финансирање проруских НВО, медија и сл. За сада, ја то не видим. То је, на крају, њихова стратешка одлука. Чињеница је да више не можемо сами да се одбранимо од толике силе, можемо само да пролонгирамо разрешење.
Препоруке:
0
0
91 субота, 04 април 2009 14:13
вук, онај прави
@Курир Бошко: "НАТО не би ништа правдао, а и зашто би ? Коме се разбојник правда?" Својој сопственој разбојничкој дружини! Да је у банди било сагласности, послушали би оне који су заговарали рушење Ђердапа, београдских мостова, термоелектрана...Знамо добро да је било таквих идеја већ после десетак дана бомбардовања, али исто тако да то није могло да прође у командном ланцу одлучивања, као што знамо да су они по копну могли да уђу искључиво у "ирачкој варијанти", значи само Енглези и Американци, али да та варијанта није одговарала Клинтону. Штета, ту смо их чекали и, нажалост, не дочекасмо...Ко је макар једног војника од косовских јунака упознао, зна какво је расположење било доле - и зубима бих и клали, до последњег! Него, проблем није међу нама, него међу менторима. Њима одговарају аргументи типа, "шта би било, кад би било". На основу такве "аргументације" они граде своје небулоѕне приче које, у својој суштини, имају само један једини циљ - да се, по ко зна који пут, попљује нешто српско, нешто свето Србину, да се испровоцирамо, да нас извређају још једном, да се доказујемо са недоказивима...Моја намера је била да вам на то укажем, ништа више. Извињавам се на неспретности, али и сами знате, "што је брзо, то је кусо". Некада су типке брже и од мисли...Поздрав.
Препоруке:
0
0
92 недеља, 05 април 2009 20:41
boris
Srbija je na kolenima, patrijote se kao nedaju NATO/u a ovi evropejci bi kao da udju, al da se to ne zna. Svi se nesto foliraju i femkaju. Srbija propada.
Препоруке:
0
0
93 понедељак, 06 април 2009 12:45
Draginja
Bombardovanje od strane NATO pakta je pre svega tužni presedan. Agresija je morala da da smisao postojanju jedne do tada odbrambene koalicije da bi bio uspostavljen novi pravni poredak - poredak sile.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер