среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Како је прокоцкана петооктобарска шанса

Kоментари (29) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 12 октобар 2010 13:54
Логика
Сада је све исто, само већих размера.
Ако је већих размера, не може бити исто.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 12 октобар 2010 13:55
Забринути
Надасве поштена анализа грешака, али не случајних, ни спонтаних и само услед психолошког профила протагониста, већ добрано инспирисаних и стимулисаних споља.

Отуда и питања поштованом господину Павловићу, за одговоре на која бих му остао безмерно захвалан. Ако морамо више да радимо(што је несумњиво), - конкретно, шта и како? Ко уопште (осим народа који се и не пита) има интерес за државотворност, те који су неопходни услови, па тиме и изгледи да Србија икада постане место пристојног живота?
Препоруке:
0
0
3 уторак, 12 октобар 2010 14:50
паја патак
“…Време је за државотворну политику. Без илузија да иједна од постојећих политичких странка може да понуди неопходна решења….” Смем ли ја, као један скромни патак, да парафразирам ове мисли? Ево: “Време је за полетање. Без илузија да имамо крила.“ Па, да сачекамо док нам не порасту? Или....
Препоруке:
0
0
4 уторак, 12 октобар 2010 15:30
звездарац
Осим вечитог питања "шта сада?", које текст очигледно намеће, имао бих за уваженог аутора и једно наизглед једноставније (а сасвим могуће доста повезано са првим). Господин Павловић констатује да војску више немамо а да је судство сада под пуном партијском контролом. Слажемо се. Говори међутим и о трећој полузи власти, тајним службама, и само констатује како ДОС није успео да их стави под своју контролу. Моје питање је: има ли Србија данас своје тајне службе, да ли су и колико ефикасне, и коме одговарају? Наравно да не очекујем јавни детаљан одговор на питање о тајним службама, али верујем да онај ко одговор зна, може да буде доста ближи одговору на питање "шта сада?".
Препоруке:
0
0
5 уторак, 12 октобар 2010 15:34
Одбрана и последњи дани
Највише се муљало у време ванредног стања. Срамни домети ове власти не могу се поредити са Милошевићевим.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 12 октобар 2010 15:35
nataša
Mislim da gospodin Pavlović nije pogodio suštinu. Suština je preraspodeli moći. Posle 05. oktobra došlo je do ppreraspodele moći i vlasti. U tom smislu uloga Koštunice je prenaglašena. Niti je on dobio koncentrisanu moć, niti je imao suštinsku vlast. On je više bio kao neka zastava petog oktobra oko koje su pokušali da se okupe ljudi koji su odistinski smatrali da Milošević nešto greši, smatrali su da znaju šta Milošević greši i smatrali su da će oni to ispraviti. Od toga se nije desilo ništa i u tome je petopoktobarska promena "prokockana". Ja smatram da promena za koju se zalagao Koštunica i njegovi iskreni saradnici i glasači nikada nisu imali bilo kakvu šansu. Oni su služili samo za navatavanje glasova čestitih ljudi.
Sa druge strane, stvarna moć je zaista oduzeta Miloševiću i tu moć su u jednom delu preuzeli stvarni lideri petooktobarske promene. Đinđić, Dušan Spasojević Šiptar, Ljubiša Buha Čume. Tu se javljaju još neke ličnosti, ali vrh su njih trojica. Đinđić i Spasojević su se međusobno poubijali, a ostao je samo Čume, koji je i danas verovatno najmoćniji čovek u Srbiji.
Ne verujem da on nije ispunio svoje petooktobarske ciljeve, i možda ih je i premašio. To se isto odnosi i na Čedu i na Živkovića, o na Veselinovića i Čanka, na Batića, Čavića. Svi oni su dobili sve što su tražili kad su pregovarali sa Đinđićem o tome šta treba da urade, a šta treba da dobiju. Uradili su sve što se od njih tražilo, a dobili su sve što su oni tražili.
NOvac, lokale, sudski imunitet.
Peti oktobar je ispunio sva očekivanja njegovih učesnika. Zar protagonisti ne izgledaju i ne ponašaju se ušuškano i zadovoljno kao bebe kad se okupaju i nahrane. Gubitnici su Milošević, njegovi iskreni saradnici, i jedan deo srpskog naroda. Koliki deo, ne znam nisam brojao. U listu političkih gubitnika može da se uvrsti i Koštunica i ja, jer sam iz daleka navijao za Miloševića.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 12 октобар 2010 17:22
Dragoslav
Po mom misljenju autor u svojo analizi ima dosta protivrecnosti. Na jednoj strani ukazuje da su odluke donosene u vidu partijske direktive, protivno zakonskim normativima a s druge strane insistira na smeni pojedinaca u vidu partijske direktive.
Osnovna nemoc ucesnika prevrata od 5 Oktobra je sto nisu imali zajednicku strategiju za SRBIJU, samo su imali strategiju kako da se dokopaju vlasti.
Menjanje rukovodstva u preduzecima sa podesnim partijskim clanovima, podseca mnogo na komunisticki period, predpostavljam da nisu znali drugacije, posto je velika vecina njih izrasla kroz SKOJ i KPJ.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 12 октобар 2010 17:26
011@Nataša
Наташа, Ви сте чиста десетка.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 12 октобар 2010 19:17
Dejan Mihailovic
Gospodin Pavlovic je jos jedan u nizu onih
pokusavaju da opravdaju svoju svojevremenu, manjevise aktivnu, borbu protiv Milosevica. To je naknadna pamet sada kada je jasno da je sve poslo naopako.

Pogotovo je ruzno opravdavanje Milosevicevog izrucenja Hagu jer Dejtonski se sporazum odnosio samo na BiH. Uostalom, cak i da nije kako to da Milosevicu nije bila pruzena prilika da se, u zemlji, pravnim sredstvima bori protiv izrucenja nego je pod okriljem noci bedno predat egzekutorima.

I kako onda autor opravdava izrucenje generala koji su se borili protiv agresije NATO? To sigurno nije bilo predvidjeno Dejtonskim sporazumom.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 12 октобар 2010 20:43
Peđa
Sjajna i objektivna anliza. Oni koji iznose zamerke u svojim komentarima ili se ne sećaju kako smo živeli i pre 5. oktobra ili oni nisu živeli tada kao većina građana Srbije. Zato i naslov teksta jeste pravi. Postpetooktobarska era jeste era izneverenih nada i prokockane šanse da se jedan loš i korumpiran režim zameni boljim a društvo u celini postavi na zdrave temelje. Ali načelno mislim da je sada stanje zaista gore nego u vreme Miloševića po svim pokazateljima počev od ekonomskih parametara, preko kadrovskih do visoke politike pod kojom pre svega podrazumevam politiku očuvanja državnog suvereniteta.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 12 октобар 2010 20:46
Svetislav Kostić
Autor je možda razočaran zbog petooktobarskih ne-dostignuća, a njegova ocjena kako je "petooktobarska šansa" prokockana, potvrđuje da je bio i do današnjed dana ostao u zabludi o pozadini i ciljevima tog u biti i realnosti jednog klasičnog nasilnog državnog udara, bei najmanjih izgleda na bilo kakva drugačiji razvoj od ovakvog dramatičnog kakav Srbiju snašao. To je samo jedna strana ličnog viđenja kao posljedica i opravdanje saučesništva u jednom nezakonitom aktu čiji su rezultati negativne i po Srbiju krajnje drastične destruktivne posljedice eskalirale do tačke ključanja.

A što se tiče tvrdnje autora da je "изручење Милошевића било Уставно и легитимно, зато што је то уговорна обавеза Србије по Дејтонском споразуму" - to nije tačno. To može da tvrdi samo neko ko zasupa monističku školu koja polazi od shvatanja potčinjavanja unutrašnjeg prava pravilima Međunarodnog javnog prava

Nasuprot tome, Ustav Srbije kreiran je pod čvrstom pretpostavkom i po uzoru na Ustav SFRJ gdje se polazi od shvatanja da su države obavezne međunarodnim javnim pravom samo zato što su na to pristale putem svojih suverenih akata.

Samo onda kada je riječ o Dejtonskom Sporazumu, može da se govori o njegovom primatu u odnosu na Ustav Bosne i Hercegovine. Ali nikada o njegovom primatu u odnosu na Ustav Srbije. A tvrditi da je Srbija bila dužna da izrući Miloševića "na osnovu Dehtonskog sporazuma" - jeste absurd i nakon svega što se u međuvremenu dogodilo i događa, političko ideološki opterečeno.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 12 октобар 2010 22:26
хиперборејац
@ Б.П
Јел- би стварно верујете у ово .... или је то тек онако да одржи баланс...
И стварно ветујете да је било мудро изручити оног сатрапа Милошевића Хагу.
Којекуде .. немојте ми кварити угоћај

"на другој страни је био Коштуница који је одмах отупио оштрицу према Милошевићевом систему. Као и данас, Коштуница лакше препознаје шта не треба, него шта треба радити. Нарочито не уме да се снађе када се догађаји одвијају брзо."
Препоруке:
0
0
13 уторак, 12 октобар 2010 23:44
НН@Nataša
Поставља се питање да ли је Коштуница знао да служи само као параван. Ако јесте - а вероватно да јесте - онда нема чистих и онда нити је 5. октобар био шанса нити је било шта да се прокоцка.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 12 октобар 2010 23:53
Nikola Turajlić
Autor daje pošteno insajdersko vidjenje postoktobarske političke situacije u Srbiji, što do sada nije učinio nitko drugi.
Medjutim njegova tvrdnja da je prokockana šansa da se od Srbije, po petom oktobru, napravi "normalna" država, je čista iluzija.
Srpsko "revolucionarno" rukovodstvo je odradilo ono za što je dobilo predujam, tj. upropastilo Srbiju u svim domenima, kako bi ova na kolenima bila kooperativnija prema priznanju Kosova i drugim Imperijinim interesima. Koštunica, jedini "revolucionarni amater", je učestvovao u ovom projektu zbog vere u vrednosti zapadnih demokratija kao i zbog neznanja i nesposobnosti. Ostali učesnici u "revoluciji" su svoju ulogu gutača suzavca pošteno odradili i dobili ono što su tražili tj. savremenu demokratiju i kapitalizam.
Autor ispravno zaključuje da postojeća srpska politička elita (relevantne stranke) ne može razrešiti katastrofalno stanje.
Medjutim nije mi jasno kakovu to deux ex machina isti očekuje. Čini mi se da ni gradjani Srbije ne pokazuju neki entuzijazam za promenama.
Stanju najviše odgovara parafraza partizanske pesme: Nema kuda dosovska vojska je svuda.
Za mene postoji dilema da li će gradjani Srbije proći golgotu ili apokalipsu, nakon čega se može eventualno govoriti o povratku na normalu.
Препоруке:
0
0
15 среда, 13 октобар 2010 00:44
banedral
Drzavotvornu politiku???Pa zar ta politika nikada nije vodjena do sada i ko nam to uopste od ovih postojecih politickih faktora nudi?
Препоруке:
0
0
16 среда, 13 октобар 2010 01:10
slobodan45
slobodan 45

недеља, 03 октобар 2010 13:13

car lazar je izgubio na kosovu polju?ili je, prividno izgubio?možda je i izgubio bitku, ali su srbi, nekoliko vekova kasnije, izvojevali SLOBODU, jer su znali zašta treba da se bore...možda je SM sa patriotama izgubio kosovo, ali je postigao 1244...1244. je bio zalog za buduću slobodu...to je bio putokaz i sa velikom i jakom rusijom, moglo se doći do razumnog rešenja.ovako...i dalje imamo usijane glave, neznalice, poltrone.najlakše je pljuvati po nekome, ali teško je nešto uraditi konkretno.na primer, pokrenuti proizvodnju po celoj srbiji, da postanemo jaki ponovo, kako bi smo mogli da rešavamo probleme. to je teško, a sada, sa ovim dugovima, neizvodljivo, jer smo prokockali naše šanse posle 05.10.to je to.možemo sada da tražimo krivce do besvesti i nazad.ĐŽABA.naša sadašnja mera je BG-pašaluk i to, izgleda, bez mosta do čuvene borče.jug srbije više ne postoji.nema više "graničnih srba", koji bi odbranili naše granice.to je to. pozdrav.
Препоруке:
0
0
17 среда, 13 октобар 2010 01:22
slobodan45
neznam da li je nataša muški, ili ženski rod, znam da mi se najviše sviđa ime staša...to nije ni važno, ali reči "nataše" su, do bola istinite i poučne, pogotovu, za deo naivne omladine:

"Peti oktobar je ispunio sva očekivanja njegovih učesnika. Zar protagonisti ne izgledaju i ne ponašaju se ušuškano i zadovoljno kao bebe kad se okupaju i nahrane. Gubitnici su Milošević, njegovi iskreni saradnici, i jedan deo srpskog naroda. Koliki deo, ne znam nisam brojao".

tako da teme koje se pišu po novinama, mogu biti jako glupe i naivne , ako sa gleda iz "njihovog ugla".na žalost, gubi srbija i njena omladina i to je ono što boli i zabrinjava.pozdrav.
Препоруке:
0
0
18 среда, 13 октобар 2010 01:54
Србољуб Крајишник
Да ли је вријеме да се неко (у "НСПМ"?) озбиљно позабави "ликом и дјелом" З. Ђинђића, јуноше и јуришника хуманистичких марксиста-"праксисоваца" `68. и миљеника Заге Голубовић (ex -Пешић)? За почетак размишљања, вриједи се упитати за његово интересовање (да ли само то?) за језуитизам и Лојолу, в. ниже библиографски податак, посебно онај о трећем приређивачу:

Ignacio de Loyola, Načela jezuita. Sveti Ignacije i Družba Isusova. Izbor tekstova i predgovor: M. Tomić, B. Grubačić i Z. Đinđić. Izdavači: Mladost iz Beograda i Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove iz Zagreba, Beograd, 1987.

Adalbert REBIĆ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska

Fulltext (Croatian) Pages 237 - 238 (pdf, 744.52 KB) downloads: 139.

Лијепа "филозофско-теолошка дружба Института (...)"! С. К.
Препоруке:
0
0
19 среда, 13 октобар 2010 03:16
Univerzalni znalci
Procitam pazljivo svaki Pavlovicev tekst, inteligentan je i razuman covek, ali... Opet jedno "ali"? Naime, ne mogu se oteti utisku da je od njegove kompetentnosti veca njegova - sujeta! I on je jedan od onih koji misle da sve znaju! Rezultat - nudi vidjenja o stvarima koje ne zna i daje sudove koji nikako ne mogu stajati! Tako je nedavno pisao o 1968.godini, i zakljucio kako ondasnji buntovnici nikako nisu bili u pravu, jer je, eto, "svet" isao drugim pravcem!? Ali, gospodine Pavlovicu, kako Vam ne pada na pamet da je taj drugaciji put bio upravo odgovor na pobunu, reakcija na nju?! Na zalost, Vi ste u stanju da "a posteriori" sagledate stanje, ali niste u stanju da sagledate uzroke takvog stanja! BEZ STUDENTSKE POBUNE NE BI BILO NI "LIBERALNE" I NEOKOLONIJALNE RESTAURACIJE - i to bi Vam znao kazati svaki student sociologije! I kad pisete o skorasnjim zbivanjima, Vi se drzite americke "matrice" - ko je "los", a ne ulazite u to sta je stvarna sustina zbivanja i sta je dovelo do "oblikovanja" losih vladara, onda kao i sada! Napokon, kad pisete o 5.oktobru - imate sasvim izopaceno misljenje o tome sta je Kostunica, kao voljom naroda izabrani predsednik, trebalo da cini! Po Vama - trebalo je da sledi pucisiticke ambicije Zorana Djindjica, koji se ionako uglavnom posluzio Kostunicom, a onda ga pokusao na razne nacine neutralisati i skrajnuti! Da zavrsim, onako kako Vi nikad ne biste, jer mislite na "americki" nacin, bez povezivanja uzroka i posledica - dakle, ako je postojala neka sansa za Srbiju, i pre i posle 5.oktobra, onda je to pravna drzava, vladavina zakona! Vidimo i sada, kao i 1945, kakvu strahovitu pustos ostavlja voluntarizam onih koji su silom dosli na vlast! Djindjic i njegovi rugali su se Kostunici da je "trut", zato sto je tezio legalizmu - a to je za njih nesto poput psovke! Zato Srbija jeste gde jeste, zato morbidni "drzavni sekretari" propisuju zakon i pravdu! SRBIJOM VLADA LOS PRINCIP - utoliko onda i losi politicari! Iz loseg se lose radja.
Препоруке:
0
0
20 среда, 13 октобар 2010 06:29
Cmok sa suzom iz Toronta.
Na zalost ovaj doterani tekst nije pisao Bob Woodward.
Zapad je potrosio 60 MILIJARDI $ da unisti Jugoslaviju i Milosevica i uzelo im dragocenih 10 godina...i dosao Putin!
Miosevic (sankcije , izolacija,sargarepa..) je hteo da sto vise privrede bude u nasim pa i nasim privatnim rukama da bi imao vremena da napravi dil sa Kinezima a Zapad im je zapretio da se ne mesaju u Srbiju.
Zapad je toliko radio da napravi medju srpski rat. jos pre raspada Juge..i zadnja prilika je bila da Milosevic ne prizna izbore.(Naoruzani Homeri su bili spremni...sifra: Rodjendan je 2001:10:06).(Neki nasi nisu znali kako ameri pisu datum).
Zapad je potrosio samo 60 miliona $ na DOS.

Deo teksta oko Djindjica jos pije vodu ali fali detalj : Djindjic nista nije radio na svoju ruku, osim kada je narucio kafu,bez amera,engleza i posebno nemaca koji su ga namerno vukli za nos i ubili.

Ono "jezivo" je na cemu rade sada,juce(utakmica): Mali srpsko muslimanski rat...Malo veci oko Mitrovice,i jos veci oko Beograda i Provincije.
Dodik jos mrda ali i tamo se kuva.
(To ce biti male pucnjave,neredi.)
Vanredno stanje i ulazak NATO snaga(oko 6000 su vec tu.u civilu) po planu iz 1999- naslov: SLOBODA za sve SRBE.

Stratezi smatraju da bez toga nema krajnjeg resenja na tlu Srbije i Srpske.
Sifra 2011:03.24:

Po tekstu ne znam sta je pisalo za BLIC NEWS 2007 a sta je dodato.Valda dobra zelja na kraju.
Препоруке:
0
0
21 среда, 13 октобар 2010 09:59
ZoranSan
U DOS-u je svako imao svoje zadatke Koštunica da se brine o očuvanju kako takvog pravnog poretka,Đinđić o rušenju takvog poretka,Dinkić o uništavanju nstuboova domaće privrede koje su činile domaće banke,on je ugasio domaće i uveo strane banke i upropastio privredu danas šeta Srbijom i tobož otvara nova radna mesta koja se ubrzo gase.
Nije mi jasno da li pisac ovih redova želi da opravda koaliciju Slobe i Đinđića odnosno njihove politike prenete danas u savezništvu Tadića i Dačića odnosno DS i SPS .Normalno za sve je kriv Koštunica kao i za divljanje dece u subotu U Beogradu.Što se tiče parole "smrt državi" koju su nosili učesnici Parade ponosa ,država ne reaguje da li zato što država više ne postoji a mi o tome nismo obavešteni,ili neko sme da ubije državu ali nesme da baci kamen .
Da se razumemo da daske osuđujem vandalizam one dece u Beogradu to nije način.
Препоруке:
0
0
22 среда, 13 октобар 2010 13:26
srdjan conic
Nije sporno da je vreme za drzavotvornu politiku. Ali drzavotvornu politiku mogu da vode nekorumpirani pojedinci koji ne slusaju diktat sa strane.Ova objektivna i tacna analiza ima cini se jednu veliku manu a to je cinjenica da se ustavno ne osporava izrucenje Slobodana Milosevica a ne govori se o moralnom i simbolicnom cinu isporucenja predsednika drzave i to na Vidovdan. Kako se posle takvog poteza mogla voditi drzavotvorna politika. To je prakticno bilo nemoguce a posledice koje ce imati Djindjic kao glavni kreator te odluke u tom trenutku bile su predvidljive. Cini se da se gradjani u Srbiji posle 5. oktobra pitaju da li je bolje ziveti pod diktaturom a Milosevic nije bio diktator ili po diktatu. Kada ispunjavas diktat nemas sistem. Jednostavno.
Препоруке:
0
0
23 среда, 13 октобар 2010 14:45
Jasna Simonović
"Време је за државотворну политику"...Krajnje je vreme da to svi shvate...(ima nas koji smo to shvatili još 2000 pa smo nešto i uradili)..sve najbolje...
Препоруке:
0
0
24 среда, 13 октобар 2010 14:51
брм
Србољуб Крајишник
ако сте жељни знања о Лојоли и језуитима препоручујем "марксизам и језуитизам" Николе Милошевића... ето и он се бавио језуитима.."лијепа дружина"..
а Шешељ је докторирао на нацизму..."лијепа дружина"..
Препоруке:
0
0
25 среда, 13 октобар 2010 14:53
брм
Univerzalni znalci
замишљам како је Аденауер погрешио што није би легалиста..
Препоруке:
0
0
26 среда, 13 октобар 2010 15:01
Бранко Павловић
Само три ствари:
1)Дејтонски споразум се односи и на Србију у делу у коме је утврђена надмоћ правила Хашког трибунала у односу на домаће право. Тадашњи Устав није имао забрану изручења домаћег држављанина међународном субјекту, већ само страној држави. Изван сваке сумње је да је Милошевић својим потписом омогућио да изручење Хагу буде законито и по нашем праву. И то се односи на све што Хаг хоће, а везано је за територију бивше СФРЈ, па и за генерале који су бранили Србију 1999.године.Тужно, али је тако.

2.Методолошка разлика је у томе што узроци објашњавају како се нешто догодило, а не да је тако морало бити. Ту се ми разликујемо.Читање догађаја на начин да су они сасвим детерминисани је погрешно. И то у савременој науци уопште није спорно.

3.У вези "накнадне памети" и умишљености да "све знам" упућујем вас на све оно што сам радио и говорио. Не постоји ништа што не радим тимски и не постоји нико у тиму ко није бољи од мене у некој области.Што се накнадне памети тиче мени је од 1987.године било јасно колико је Милошевићев пројекат опасна за Србе и већ од марта 2001.године сам био свестан да су досовска кола кренула низбрдо. Ја на овим страницама само гласно размишљам о различитим темама, увек износећи јасну аргументацију за своје ставове. Не интересује мене да будем у праву, него да у укупној расправи предмет расправе сагледамо , сви укупно, целовитије. Моји оштри сатвови су последица жеље да се нешто каже јасно и без увијања и жао ми је што неким читаоцима то делује увредљиво. Просто, инелектуална расправа не дозвољава унапред заузете позиције и уобличене ставове.Ако би се ово прихватило, не само што би повишених тонова било мањем него би и разумевање, међусобно,било веће.
Препоруке:
0
0
27 четвртак, 14 октобар 2010 01:30
Рурални Србин
Пре свега, расправа о шанси која је прокоцкана 5. октобра је потпуно промашена тема јер 5.октобар није ни био замишљен као шанса за Србију већ као шанса за спољне инспираторе тог пуча и њихове домаће помагаче. А што се тиче тврдње да је "изручење Милошевића било уставно и легитимно“, зашто то онда није учињено јавно, дању. Зашто онај срамотни сценарио – киднаповање, британска обавештајна служба и све остало?

Иначе, уверен сам да Ви пишете у доброј намери. Али једноставно, ми припадамо различитим половинама Србије. Ја припадам - бар по менталном склопу - оној Србији коју називају „руралном“ а која је кроз историју увек била далековидија и мудрија и која је увек сматрала да је прича о демократији једна шарена лажа.
Препоруке:
0
0
28 четвртак, 14 октобар 2010 07:47
Србољуб Крајишник
Уреднику коментара пововом "брм"-овог "мудријашења" или намјерног замјењивања теза

Поштовани, у свом реаговању на чланак, хтио сам да укажем на неке коријене идеологије, морала и политичке стратегије Зорана Ђинђића ("На једној страни, Ђинђић који начелно није веровао у државне институције и демократију. Његов концепт је добро организована група која контролише партију, односно која контролише државу. У освајању власти сва средства су дозвољена, а систем се мења после." Антрфиле чланка!) - а до језуитизма ми је стало као да "лањског снијега" - што ми "брм" подмеће, користећи, успут прилику да се покаже упућеним и ученим (уосталом, Н. Милошевић је своје разматрање излагао у сасвим другом циљу и контексту) ... Коментар "брм"-а је, према томе, сасвим неумјесан па га је требало просто игнорисати, док је моја примједба била, заправо: прилог уобличавајућем (формативном) буђењу "нове српске политичке мисли" у којем је З. Ђ. био само један од парадигматичних изданака али и најуспешнији од њих. Јер, ако почнемо од српских "праксисоваца", за осврт на њихове даље најразноврсније путеве и судбине од пок. проф. М. Марковића, преко С. Стојановића, В. Мићуновића, Заге, Животић ... до Н. Попова и Т. Инђића или до Коштунице, треба или више година од аутора Б. Павловића или много више труда а можда и више аналитичара. А вредело би направити такву књигу, зборник радова или сл. С. К.
Препоруке:
0
0
29 четвртак, 14 октобар 2010 09:57
МП
Аутор:"Кључни део одговорности, по мом мишљењу, лежи на Ђинђићу и Коштуници и њиховој недораслости историјској ситуацији у којој су се нашли."
Истина коју зна сваки мислећи грађанин Србије.Кад ће се то и у широј јавности знати?Кад прођу "историске околности",кад се направи историска дистанца(тако потребна садашњој ДОС власти),кад Србија буде нормална.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер