петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Војислав Коштуница: Власт да одустане од даљег цепкања државе

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 28 новембар 2010 18:55
Један пажљиви читалац
Пре него што то неки од дежурни критизера испали, напомињем да јесте чињеница да је ДСС прва предложила регионализацију Србије али да има "регионализација и регионализација", разних намера и разних резултата поводом сваког посла!
Ова регионализација коју актелна власт потенцира није ништа друго до федерализација Србије (по евроатланском налогу)!
Препоруке:
0
0
2 недеља, 28 новембар 2010 21:18
Станимир Трифуновић, раније ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
И још нешто, ПАЖЉИВИ ЧИТАОЧЕ,

пре него заиста неко испали,
регионализација коју је ДСС идејно промовисала, подразумевала је природно обједињавање привредно и географски хомогених градова и општина а, надасве - ДЕФИСКАЛИЗАЦИЈУ - односно доминантни повраћај новца градовима и општинама.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 28 новембар 2010 21:22
Byakuya
@Један пажљиви читалац

Ja ipak mislim da vi koristite defanzivni mehanizam, i da nalazite opravdanje za DSS, dok ne shvatite da tu nema razlike(osim spoljašnje,tako je bt dobio predsedničke izbore :rofl:), vama nema pomoći, dok to ne shvati većina nama nema pomoći, tako to stoji
Препоруке:
0
0
4 недеља, 28 новембар 2010 21:39
Мирослав Анђелковић
@Један пажљиви читалац

Зашто нам онда не појасните за какву се то ''регионализацију'' залагао Коштуница у раним двехиљадитим? И ако се тада залагао за ''праву'' зашто данас више није ни за ''праву ни за ''криву'' регионализацију?
Препоруке:
0
0
5 недеља, 28 новембар 2010 22:51
Један пажљиви читалац
@Мирослав Анђелковић
Без увреде, али нећу да Вам објашњавам! Ако сте добронамерни сазнаћете и без ичијег објашњења. Претходном интервенцијом желео сам (очигледно безуспешно) да предупредим расправу о теми која то није и не би требало да буде, с намером да се продискутује о актуелним намерама оних који су у позицији да их безрезервно спроведу! Рецимо, реченица у којој се каже да "ни Вук није ишао на референдум()" (Шутановац поводом питања о NATO-u) опаснија је од свих опасних заједно, а које је Коштуница икад изговорио!
Препоруке:
0
0
6 недеља, 28 новембар 2010 23:56
Zoran
Za Miroslava Andjelkovica: U vreme usvajanja proslog ustava kada je DSS nagovestavala regionalizaciju Srbije kao sledeci korak, na Kosovu i Metohiji nije bio prisutan Eulex (uz eksplicitno odobrenje sadanje vlasti u Srbiji!) koji sprovodi plan Martija Ahtisarija niti je bio nagovesten a kamoli donet Statut Vojvodine, opet po instrukcijama Jelka Kacina a u egzekuciji DS i njiovih satelita u vlasti. Regionalizacija kakvu je zamislila DSS upravo je trebalo da spreci definisanje Vojvodine kao autonomne poticke celine sa elementima drzavnosti, sto je direktna pretnja drzavnim i nacionalnim interesima Srbije na isti nacin kao sto je Ustav iz 1974 rasparcavanjem Jugoslavije i davanjem jake drzavbosti republika nosio u sebi potencijal samounistenja, sto se na kraju i opsvarilo. Profesor pravnog fakulteta Mihajlo Djuric proveo je u zatvoru godinu dana zato sto je na jednom strucnom skupu na pravnom fakultetu izjavio da nacrt tog ustava predstavlja kraj Jugoslavije."Regionalizacija" kakvu podrazumeva vladajuci rezim (po instrukcijama iz Brisela) a kakvu je sproveo u slucaju Statuta Vojvodine i u skladu sa izjavama Predsednika Tadica da ce svi jednog dana morati da prihvate realnost da Albanci ne zele da zive pod srpskom upravom, daju za pravo Vojislavu Kostunici da unapred upozori na katastrofalne posledice kratkovide i poltronske politike sadasnje vlasti koja je dalekom i maglovitom uclanjenju u medjunarodnu organizaciju 27 drugih drzava zrtvovala sve sto ni jedna druga drzava na svetu nebi ni pomislila da zrtvuje. Regionalizacija bez elemenata drzavnosti regiona, uz postovanje geografsko-ekonomskih rezona u kreiranju regiona a ne crtanje novih granica po zelji Jelka Kacina, to je sustinska razlika izmedju prave i krive regionalizacije, ako dozvolite.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 29 новембар 2010 09:37
Никола
@Мирослав Анђелковић - само један пример да бих појаснио разлику. Општине Стара Пазова, Инђија, Панчево... би имале право избора да лиу ће припадати региону Војводина или региону Београд.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 29 новембар 2010 09:52
Laza
Tacno je da je DSS pocetkom imao plan regionalizacije.Ali koliko vidim Kostunica prica o jacanju lokalne samouprave,a ne stvaranju regiona.To se poklapa i sa mojim misljenjem da treba jacati opstine i gradove i spustiti neke ingerencije u njihovu nadleznost,a ne stvaranje federalizacije Srbije.Svako ima pravo da promeni svoje misljenje o nekim stvarima ako vidi da to nije dobro za zemlju.Iako je vecina Francuza smatrala Alzir delom Francuske to nije sprecavalo Degola, koji je i te kako bio francuski nacionalista da to nije realno i da Alziru nezavisnost 1962.godine.Da budem jasan to ne vazi za Kosovo i Metohiju da se uzima primer Alzira,to su sasvim dve razlicite stvari.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 29 новембар 2010 12:39
Мирослав Анђелковић
@Коментаторима
Некад је неко рекао: ''И пут до пакла је поплочан добрим намерама''!
Но, у случају Коштуница, сем добрих намера није било више ничега. Посебно енергије, да се мангупима не дозволи да пут добрих намера преусмере ка паклу! Напустио је градилиште баш у јеку најважнијих радова, омогућивши пробисветима да трасу усмере ка безизлазу!
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 29 новембар 2010 15:00
Један пажљиви читалац
Некад је неко рекао: ''И пут до пакла је поплочан добрим намерама''!
Па шта ако је то неко рекао - колико то заиста има смисла? Нарочито, колико има смисла неког са добрим намера оптуживати за лоше намере и лошу праксу другог?! Немојте рећи: он их је довео ту где су - јер, ми смо их довели - и не скидамо их! Као, не да нам онај са добрим намерама?! Или смо очекивали некакву његову диктатуру у име "виших циљева"! Све и да је хтео, колико сати би трајала таква диктатура?! Без накнадне памети, признајте себи да је први не бисте подржали! Кад не подражавате добре намере, како бисте подржали намеру увођења диктатуре? Колико би тек тада овај политичар /човек/ имао непријатеља?!
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 29 новембар 2010 16:37
Мирослав Анђелковић
@Један пажљиви читалац

Ко је уопште поменуо диктатуру? Познато Вам је да конзервативна традиција претпоставља имогућност прекомпозиције власти када за то постоје услови, без нових избора ( веома чест случај у Италији). У случају Коштуница, то се није догодило. Зашто? Конзервативна традиција такође претпоставља да Председник државе поверава мандат за састав Владе вођи странке која је победила на изборима (као недавно у Енглеској), а никада трећепласираној странци (случај Коштуница & ДСС). Код нас, Владу никад није састављала странка која је увек побеђивала на изборима! Зашто? Чуди ме да не препознајете елементе аутократије и диктатуре у чињеници да наш актуелни Председник крши Устав властите државе тиме што је истовремено и функционер своје странке (члан 115 Устава Републике Србије који гласи: ''Председник Републике не може обављати другу јавну функцију или професионалну делатност''.)?!
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 29 новембар 2010 19:49
Станимир Трифуновић, раније ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
@ Мирослав Анђелковић

Конзервативна традиција ПОДРАЗУМЕВА народне вредности а у политици народну вољу - што није исто што и демократија!!! Већ више од тога. Човек о коме говорите је МОРАО ДА ОДЕ, управо зато што је конзервативних принципа у неолибералној епохи - што такође нема везе са демократијом. Зато је и остао једини суверени политичар на политичкој сцени Србије. ПРОКАЗАН, јер није пристао да буде аутократа - како су многи желели!

А о карактеру регионализације коју је ДСС заговарао - изнео сам изворну информацију у свом првом коментару.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 29 новембар 2010 21:33
Један пажљиви читалац
Чуди ме да не препознајете елементе аутократије и диктатуре у чињеници да наш актуелни Председник крши Устав властите државе тиме()

Богме далеко Ви одосте у свакојаком спочитавању! Где само нађосте да горе наведено "не препознајем"?! Нисам помињао ни Динкића, на пример!Зар ћете зато закључити да пијем кафу из једне од његових шест шољица (у стану од 150 квадрата)?!
Наиме, реч је о потреби да се ова власт примора да одустане од даљег цепкања државе!!!
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 29 новембар 2010 21:55
Мирослав Анђелковић
@Станимир Трифуновић, раније ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ

Мало аутократије за спас Србије, брзо би му од народа било опроштено. Уосталом, узвишени циљ је увек оправдавао средство. У "случају Коштуница" узвишени циљ на жалост није био спас Србије, већ спас његове сујете. Крајњи резултат је: он неукаљан, а Србија на рубу пропасти. За достојно место у историји битан је само резултат. Хигијена ту нема никаквог значаја!
Препоруке:
0
0
15 уторак, 30 новембар 2010 01:43
s.p.Lajković
Gospodine Andjelkoviću to što vi zagovarate upravo radi B.Tadić, pa eto vidite dokle nas je dogurao. "Nažalost" jedini pravi i ispravni put je put gospodina Koštunice i trajaće toliko dugo koliko treba da se narod dozove pameti a to će u srpskom slučaju verovatno potrajati iha-haaaj.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер