петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Пет принципа за смањење дефицита који је изнедрила Велика рецесија

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 07 јануар 2011 19:47
МП
Смањење војних издатака САД у наредној години биће 100 милијарди долара.За то време земље БРИК значајно повећавају улагања у војску.Има ли ту рачуница?Наравно,они који долазе морају да штите оно што су стекли(мултиполарност,пре свега економску),а они што су изгубили своде рачуне и понашају се рационално како ситуација захтева.
Препоруке:
0
0
2 субота, 08 јануар 2011 00:15
Рајко Буквић
Уважени професор Стиглиц се у многим својим иступима (не само у овом тексту) понаша као француска собарица. Он се овде, рецимо, чуди што САД не смањују војне издатке (иако је Хладни рат окончан), и тиме ставља до знања (коме?) да не разуме да америчка економија функционише, између осталог, захваљујући "производњи" непријатеља, која онда као последицу има развој војне индустрије. Друго, он се чуди што САД субвенционишу своје произвођаче (памука, или било чега другог, нема везе), и чуди се како они (ко? америчка влада?) не схватају да тиме гуше произвођаче у другим (сиромашним) земљама. А да питамо професора Стиглица - зашто би америчка влада водила рачуна о произвођачима у другим (сиромашним, или било којим другим земљама)?
Само да се подсетимо, када је својом књигом Противречности глобализације изазвао широм света реакције које су га могле окарактерисати као непријатеља глобализације (и САД, које процесом глобализације остварују то што остварују), Стиглиц се врло брзо повукао. Аферим.
Препоруке:
0
0
3 субота, 08 јануар 2011 02:34
vlax
@MP
Apsolutno niste u pravu!!!
Vojni budget Amerike nastavlaja da raste (a ne da se smanjuje).
Evidentno je da ostali nastoje da budu "jaci" u odnosu na SAD (narocito Kina) kako bi smanjili "tenziju" rata.
Od kad se SAD ponasa racionalno ????
Sto se tice samog teksta, profesor Stiglic i dalje "soli" pamet onome ko je spreman da ga slusa : sve je to otvaranje vec otvorenih vtata. Sa primenom tih pet principa ( i nisu tako losi) sistem bi nastavljao da "zivotari". Cudi me samo sto profesor Stiglic ne predlaze daleko radikalniju akciju : promenu samog sistema. Ocigledno je da i njemu nedostaje "satelitski" pogled i da i dalje nastavlja da nas "kjuka" "nobelovskim" receptima. Univerzalni "haos" hoce svoj porez : kraj jos jedne imperije i jedinstvenog pogleda na svet. ZAVESA SE SPUSTA !! HOCEMO LI ORVELOVSKI 1984 ILI DEFINITIVAN KRAJ ROBOVLANICKOG SISTEMA (Covek, u sirokom ppojmu te recu, i nezna za drugi socijalni sistem zajednickog postojanja)
Препоруке:
0
0
4 субота, 08 јануар 2011 20:17
Висарион
То је све којешта.Они не могу да не ратују.Они морају да трпе ратну индустрију и морају да је развијају, да би је развијали морају да продају оружје и још више де траже оне тачке где могу да га употребе .То је карцином ове демократије.Повећање буџета за одбрану је неизбежно.Чим то стане стаје Америка,.У томе је тајна свега.Наравно да непрјијатеља нема.Они га морају створити.Тешко онима на које се окоме.И ту лека нема.Само да неком лудаку пукне филм и распали сву ту атомску силу стоковану по магацинима и све букне.Нека већ једном лудаци униште свет.То се и пророкује.Да ли ће бити 12те или неке друге године - то није битно. Али ми смо направили толико оружја да одавно можемо четири пута да уништимо живот на планети.И ником не пада на памет да те који то раде назове лудацима и тражи лек за ту болест која се зове свраб од оружја и страх од непостојећих непријатеља.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 09 јануар 2011 12:30
Vladimir
Nekako mi se radja utisak da je mr. Stiglic, u stvari, jedan obican balvan okicen titulom, koji je godinama zaokruzivao nakavu logiku koja ne postoji. U sluzbi nekakve dominacije odabranih nad ostalima.

Sustina je da ekonomski svetski rat bukti, da se zna ko je izvrsio prvi napad, i da se sada razvijaju naglabanja, u liku i naslovu nekih teorija, kako da USA ostvare ekonomsku prevlast, da postanu svetski bankar, koji ce stampati pare po zelji i potrebi, a ponajvise za finansiranje cuvara takvog trezora i pride, kontrole zbivanja po planeti.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 09 јануар 2011 20:51
stojan nenadović
Ni autor članka ni komentatori ne znaju da je povučen potez koji je veliki dan za SAD i za čitav svet. Kongresmen Dennis Kucinich, 17.decembra 2010. godine, podneo je Kongresu Bill HR 6550 pod nazivom National Emergency Employment Defense Act, kojim se predviđa uvođenje nekreditnog novca u SAD. Novac se poklanja za infrastrukturu, penzije, zdravastvo i prosvetu. Smanjuju se porezi za 30%. Nestaje zaduživanje. Kongres izdaje dolare na kojima piše United States Note a prestaje izdavanje dolara na kojima piše Federal Reserve Note. Zato se ovaj zakon zove i End the FED, tj. Kraj FED-a. Ruši se vladajući sistem kreditnog novca i uvodi novi sistem nekreditnog novca.
U parlamentu Britanije, 29. novembra 2010. godine, počela je debata o UK banking reform bill, koja se odnosi na uvođenje 100% obavezne rezerve, nasuprot sadašnjoj frakcionalnoj rezervi. To takođe znači kraj sadašnjeg sistema centralnih banaka. Za to je i Mervyn King, guverner Bank of England.
Vreme je da Srbija sazna za to.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 09 јануар 2011 23:09
рб
@stojan nenadović
Бићу један од првих који поздравља такав закон, тј. крај ФЕД-а. Али, сачекајмо да видимо хоће ли до тога стварно и доћи. Јер, против ФЕД-а су били многи, почев од Чарлса Линдберга (не славног пилота, већ оца), преко МекФадена, па до једног Џона Кенедија. Нажалост, већину противника (укључујући и Кенедија, али и још једног председника САД) ФЕД је ликвидирао. У сваком случају, чак и да су не много велике шансе да се ово оствари, вест је охрабрујућа, и хвала Вам за њу.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 11 јануар 2011 21:25
Petrushin
The democracy [the rule of law] will cease to exist when you take away from those who are willing to work and give to those who would notThomas Jefferson

"The point is that you can't have it all: A country must pick two out of three. It can fix its exchange rate without emasculating its central bank, but only by maintaining controls on capital flows (like China today); it can leave capital movement free but retain monetary autonomy, but only by letting the exchange rate fluctuate (like Britain – or Canada); or it can choose to leave capital free and stabilize the currency, but only by abandoning any ability to adjust interest rates to fight inflation or recession (like Argentina today,[5] or for that matter most of Europe)."
PAUL KRUGMANN

THE ECONOMICS OF U.S. IMPERIALISM AT THE TURN OF THE 21st CENTURY
Gérard Duménil+ and Dominique Lévy


http://www.ucm.es/info/ec/jec9/pdf/P1%20-%20Dum%E9nil,%20G%E9rard%20y%20L%E9vy,%20Dominique%20(2).pdf
Препоруке:
0
0
9 уторак, 11 јануар 2011 21:28
Petrushin
GLOBAL IMBALANCES: A SAVING AND INVESTMENT PERSPECTIVE

Marco Terrones, Roberto Cardarelli, Enrique Mendoza and Chris Otrok


http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2005/02/pdf/chapter2.pdf
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер