четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Вожња у супротном смеру

Kоментари (142) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 31 јануар 2011 22:59
Jasna Simonović
Pa dobro...Apel da se voli država, čak i ako je nema!
Novak Đoković je to jednostavno smestio u dve "grenslem" reči: ....za Srbiju!

Ali da bi "Srbija u popravljenom autu" išla napred, a ne nazad, mislim da je potrebno da svako uradi ono što može, a ne samo što mu se sviđa...

npr....da "za Srbiju" smeste i novčanu nagradu u srpsku banku i plate srpski porez...tako nekako...

Onda bi možda i "Serbija" ušla u "nov auto" (novo je novo!) i naplatila svoja potraživanja i stekla svoje dividende od besplatnog "interneta", a odatle je lako do "tajkuneta"...

Na dobrobit svih, svakako...
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 31 јануар 2011 23:05
4s
Поштовани господине Вукадиновићу овај народ у Србији
уче подавно да што је свачије није ничије,те ја тако и
са нашом заједничком кућом која се зове држава Србија.
На жалост моног младих људи који још нису ни окусили живот неко је научио да овде ништа не ваља и да треба
побећи одавде а не да треба остати и својим трудом и прегалаштвом допринети спасу сви нас.
Таквој врсти дефитизма сви смо помало допринели али
понајвише бахатост властодржаца и осионе чиновничке
апаратуре која још ради у државној фирми и није ни свесна
на какве препреке наилазе остали запослени у приватизованим предузећима.
Таква слика и прилика да никог не дотичу туђи проблем а
за споствене је увек крив неко други као да је усуд ових
простора где сан о некој земљи дембелији (Европска Унија)
живи као прича о о доброј вили која једва чека да нас
коначно усрећи.А наше племе сном мртвијем спава...
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 31 јануар 2011 23:07
nikola nikolic
Moja supruga radi u prosveti i ne pada joj napamet da predje kod mene u privatnu firmu gde se bolje zaradju- je Cak tvrdi da ona vise doprinese nasoj zajednici. Oboje smo prof.matematike,a njeno obrazlozenje je sledece.Tiradis 10 sati dnevno,cesto i subotom i nedeljom i doneses 60.000,00 dinara,a ja radim nepuna 4 sata dnevno i donesem 45.000,dinara.Ti se ubijas od rada,a ja normalno radim.Ti imas godisnji odmor od jedva 20 dana a ja preko dva meseca.Hiljadu dinara uzimam za dvocas i zaradim tvoju platu sa petnaest dvocasa.Uz to kuvam,peglam,vaspitavam decu.Vodim ih na besplatno letovanje i zimovanje,i jos zaradim uz to.Djacki roditelji mi pomazu da obezbedim vezu kod lekara,apotekara,u opstinu,sudu,policiji....Presao bih ja kod nje,ali ko ce me u ovim godinama.Bolje im je da cute.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 31 јануар 2011 23:08
Томислав Милановић
Браво господине Вукадиновићу! Свака част! Погодили сте право у мету. Ја бих ту само нешто мало додао. Не може се трошити оно што не постоји, а да би постојало, морало би се много тога променити. Међутим, како да се промени када ова власт, највероватније по нечијем диктату, иде у смеру пропасти. Од када су узели Србију у своје руке нису створили ни једну претпоставку за такозвано "оздрављење" државе ако се ово уопште може назвати државом. Као уље на ватру дође, када вам се на државној телевизији појави неко попут господина Бајеца, човека који је преживео све досадашње режиме, са оценом да ће ова година бити успешнија од предходне. Тада се са правом питате какав је он стручњак и на којој планети живи, јер, по ономе какве изјаве даје никако се не слаже да тај човек живи у Србији.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 31 јануар 2011 23:31
MS
Najveci krivac za ocajno stanje i poresan pravac, su bas oni koji vode drzavu. Od njih pocinje sav haos i anarhija.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 31 јануар 2011 23:39
Shooter_64
Поштовани господине Вукадиновићу, опет сте направили добру анализу једне од актуелних тема у Србији. Не могу а да се не сложим са Вашим мишљењем.
Због Ваших, као и текстова господина Антонића, ја "свраћам" на овај сајт.

Наравно, овдје објављујете и остале текстове, па и другачија мишљења. Баш због тога ја уз јутарњу кафу прво погледам шта има ново на НСПМ.

Цијело то вријеме (праћења Вашег сајта) сам, слободно могу рећи - уживао у томе.

Ипак, у последње вријеме, овдје читам нешто што потпада под острашћене текстове сличним оним са Пешчаника или сличних мјеста на интернету. Само са другачијим предзнаком.

Да ли нам то треба? Ово није Б92, нити (недај Боже) Stormfront, него баш она наша - Нова (или стара) политичка мисао...
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 31 јануар 2011 23:49
Сајбер Милева
Дакле, мора се променити однос према држави.


Свако добронамеран се слаже.
Само, старо српско питање: Ко први да почне да брине о држави.

Има много важнијих инстанци које би требало да размисле о свом односу према држави, него што су то просветари.

Него, неки дан ме,као дипл.економисту, искомлексира премијер,када у моменту израчуна неке параметре: Рече како би, у случају испуњења захтева просветара, евро одмах скочио на 300 динара.

Признајем,нисам кадар да изведем те еконосмке рачунице, како је дошао до те цифре.
Јесте, давно се училе неке ек. анализе, па ако има неки млађи и поткованији колега, да ми појасни.

И,питање које ме често мучи ових дана: Кад неки артикал поскупи за 30%,а трошкови радне снаге у тој фирми исти,сировине исте,чак и бензин, то јест-сви "инпути",значи сва разлика у цени иде том тајкуну и монополистима-трговцима,да ли је то икакав удар на економску стабилност?
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 31 јануар 2011 23:53
lenji zakljucak
jedini razlog sto se prosvetari prilicno uspesno bune je taj sto imaju snazan i nekorumpiran sindikat. Njihove vodje nisu korumpirani db-jci kao u drugim sindikatima, i vlast ne moze da im naredi /ili da ih uceni da obustave ili opstruisu strajk, kao sto to rade u drugim granama/. i treba da se bune, djordje, i treba ih podrzati jer su to ostaci ostataka slobodne javnosti i froncle propalog gradjanskog sloja u Srbiji.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 31 јануар 2011 23:53
Vladimir Đilas
Gospodine Vukadinoviću, put do pakla popločan je dobrim namerama.
Iako je srž onoga što ste hteli da kažete, nesporan, uradili ste to na jedan trapav način. Kao kada odbrambeni fudbaler, nespretno fintirajući,dovede napadača protivničkog tima u gol šansu. Tako ste i vi: Finta levo, finta desno i eto vlasti u situaciji da vašim argumentima "zabije" gol prosvetarima.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 31 јануар 2011 23:58
DM
Naizgled paradoksalno, vladajucoj garnituri je ovaj strajk dosao u pravo vreme. Da svi vidimo kako su odgovorni, kako stite drzavu od nerazumnih zahteva prosvetara i brinu o tome da se sistem odrzi. Naravno, mi znamo i osecamo na svojoj kozi, da to nije tacno, da je sve gore i gore, i da oni nemaju nikakvu strategiju za ekonomski i svaki drugi oporavak - osim puste zelje da ce nam neko sa strani pomoci i (sto je za njih mnogo bitnije) da ce im omoguciti da opstanu na vlasti.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 01 фебруар 2011 00:02
паја патак
"...него је ово апел да се, уколико већ није прекасно, мало више обрати пажња на државу и такозвани општи интерес..." . То би, дакле, значило да би, уствари, требало да се јединке и друштво врате на оне вредности и идеале који су владали у Краљевини Србији - али, авај.... прошле су деценије, и скоро читав век разних невоља и гадости. Изгубљене су све илузије, изгубљен осећај за заједништво, изгубљен страх од Бога - и сада: шта је - ту је (то не важи само само за ову - него за све прилике и неприлике). Сада је настало време оно: Homo hominis lupus est!
Препоруке:
0
0
12 уторак, 01 фебруар 2011 00:14
Drasko
@ Jasna Simonovic

+++
npr....da "za Srbiju" smeste i novčanu nagradu u srpsku banku i plate srpski porez...tako nekako...
+++

Da.

Da im primer dadnu ovi sto pokrase Srbijine pare.

...tako nekako....
Препоруке:
0
0
13 уторак, 01 фебруар 2011 00:16
Voljeti državu
Nije lako voljeti državu koja oličena u vladajućim strukturama već decenijama, ništa drugo ne radi, osim što pljačka svoje sopstvene građane na najbezočnije načine pravdajući to gomilom besmislica koje narod mora da guta jer je doveden na ivicu normalnog bivstvovanja.
Pljačkaju narod, a pune svoje i svojih poltorna džepove.

Država i oni koji upravljaju tom državaom su ti koji trebaju da obezbijede okvire za normalan život svog naroda, a ne kao ove naše koje se iz ličnih interesa grupacija koje osvoje vlast upiru da rade suprotno.

Voli narod Srbiju koja pripada Srbima, ali ne voli evrosrbiju koja brine o svakome i pripada svakome više nego Srbima.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 01 фебруар 2011 00:21
MAЛИ
Турци, комунизам, либерализам, глобализам, корумпирана власт, одрођена елита или огуглали народ. Заједничко им је шта? Југословенство , као карактерна особина , а не као "етничка" припадност.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 01 фебруар 2011 00:26
CP6
Текст некарактеристичан за аутора.

Много је више проблема у школству од плата просветара.

Оно што не може да се поправи, а не служи ничему, мора да умре.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 01 фебруар 2011 00:32
@"bane biciklista"
Niste vi to, Bane, baš pažljivo pročitali, nego onako na prvu loptu, kao da ste sindikalni aktivista ili, sačuvaj bože, naprednjak. Mislim da je mnogo bliži istini jedan od prethodnih komentatora koji kaže da ovaj štajk kao da je dobro došao vlastima da odbijajući besmislene i, dodao bih, gotovo čak iritantne zahteve štrakača pokažu kako ipak brinu o celini društva i opštem interesu. Ne kažem da je ovaj štrajk baš naručen od strane vlasti, ali sumnjivo je da sada, bez pravih razloga, tako lako u totalnu obustavu ulaze i oni koji ranije nikada nisu štrajkovali. A možda se radi i o nekakvom unutarkoalicionom obračunu DS i SPS, pripremi za rušenje Obradovića itd. U svakom slučaju, o državi, deci i obrazovanju nikome nije stalo, što je i bila teza ovog teksta g. Vukadinovića.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 01 фебруар 2011 00:34
Profesor Nenadić
Ovim tekstom gospodin Vukadinović je ušao na mesto „suvozača“ aktuelnog premijera, u otporu zahtevima štrajkača u prosveti Srbije. Slučajno je „zaboravio“ da navede u „opšta dobra“ (da ne kažem ljudska prava) i pravo na rad, zaradu od koje se može živeti i pravo na štrajk. Sve to pripada i profesorima. Kad štrajkuju univerzitetski profesori i studenti odmah pominju ugroženost i pravo na „autonomiju“, bez obzira na štetu koju štrajk nanos studentima, roditeljima i državi. Njihova moć ucenjivanja je veća, pa su i efekti štrajka bolji.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 01 фебруар 2011 00:41
Још један аргумент против просветара
Премијер Србије господин Мирко Цветковић је изјавио пре пар дана да би повећање плата у просвети довело до инфлације од 300 посто у овој години и ако се не варам до вредности евра од 300 динара. Последње повећање плата просветним радницима догодило се пре две године. Када мало боље размислим, то се отприлике поклапа са почетком светске екномске кризе. Па следствено томе, рекао бих да су просветни радници у Србији одговорни за исту.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 01 фебруар 2011 00:46
Nesa
Sve sto ste rekli stoji.A i svi mi iskoristimo cesto neodgovornost vlasti da bi opravdali i sopstvenu nebrigu.Nije lako biti danas iole normalan,a vama to polazi za rukom.Sve najbolje.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 01 фебруар 2011 00:50
Mirko
Steta je gospodine Vukadinovicu sto su vasi obicno lucidni komentari ovaj put promasili poentu u proceni situacije. Najpre drzava ne pravi drustveno bogatstvo nego trosi tudje.Ako je doslo do inflacije to znaci da je ona nekome dala ono sto nema pa je samim tim dodatno samovoljno linearno oporezovala sve druge imaoce dinara. Stoga je potpuno opravdano da oni koji su najugrozeniji traze pravedniju raspodelu.Smanjite drzavnu administraciju,stedite na svojim izdacima,oporezujte progresivno najbogatije a nemojte da pricate da treba svi da brinemo za drzavu.Nije drzava predcednik vlade ili predsednik republike vec su oni njene dobre ili lose sluge. I zato nemojte gospodine Vukadinovicu da sa akademskih visina delite packe levo i desno kad je jasno ko je kriv za ekonomsku i drustvenu krizu.Ako na vidiku nije resenje to nije razlog da za sve okrivimo kurira Jovicu.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 01 фебруар 2011 00:52
болесна завист
3 понедељак, 31 јануар 2011 22:07 nikola nikolic
Moja supruga ... preko dva meseca.Hiljadu dinara uzimam za dvocas i zaradim tvoju platu sa petnaest dvocasa.Uz to kuvam,peglam,vaspitavam decu.Vodim ih na besplatno letovanje i zimovanje,i jos zaradim uz to.Djacki roditelji mi pomazu da obezbedim vezu ...
- Ајде, будите добри и наведите име те школе и тог града, да знамо где станује рај у овој земљи.
Мислим да многи људи резонују као некада ја. Гледам диригента, маше малко рукама, одстоји време концерта, и то му је сав посао. Нисам знао колики је дар потребан, колико знање, и колико рада да би се дошло до тог једног сата дириговања пред публиком.
Ко је икада крочио у неку школу, за време великог одмора, на пример, или отишао на екскурзију с ђацима, зна какав је то посао. А тек родитељи, њихове ситуације, њихов одност према својој деци, проблематични ученици ...
Када говорите о нечему треба имати макар најмању представу о томе. Ово што сте Ви написали мени личи на чисту злобу.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 01 фебруар 2011 00:58
доста !!!
Није никакав проблем да се грађанство стрпи ако има солидну и доследну политичку елиту.
Али, зашто бих ја трпео а Динкић купује стан од неколико стотина иљада, и Тома Николић и хацијенду на селу и стан од неколико ари у Београду, Мићуновић прима три прихода, председница Парламента има уговоре о консултацијама с више фармацеутских компанија, Чеда живи као богаташ, а не зна се од чега, чланови РИК-а добијају по 25.000 евра хонорара на државну плату, породица министра полиције троши неколико министарских плата месечно (значи има још извора прихода) ... Дакле, сви у политици су корумпирани, отимају бестидно све што могу, лажу нас, а ми треба да се стрпимо да би они то на миру наставили да раде?
Е, па, сви у штрајк!
Препоруке:
0
0
23 уторак, 01 фебруар 2011 01:01
Божо Бјелак
Да, господине Вукадиновићу, овај текст је помало трапав.Питање просвјете је једано од најважнијих или најважније питање у земљи.Скоро у свим режимима,од Југе,затим СРЈ и сада Србије, када је у питању просвјета, увијек је била негативна селекција.Част изузецима.Када се неко није могао уписати на машинство, медицину итд.,у последњем моменту уписао се на Филолошки факултет, Учитељску школу, Педагошку и сада на дивље приватне факултете.Разлог: вјечити низак стандард просвјетара.Друго, понашање једног броја просвјетних радника је испод сваког нивоа.Шта би сте урадили професору, који сада штрајкује, а који у једној елитној гимназији на часу пљује кроз прозор, псује, дође пијан на час и др. Или професорици која пред крај године уцјењује оцјеном оне ђаке који не могу или не желе да за 800 ЕВР са њом љетују у Грчкој.О екскурзијама и куповини испита, тестова,врапци причају.Држава у Србији не постоји.Да постоји ја бих је као правник бранио, јер сигурно знам шта је држава.У Србији постоји ВОЂА.
Препоруке:
0
0
24 уторак, 01 фебруар 2011 01:05
Lajavi
Mislim da autor nije dovoljno odvojio sistem državne vlasti i državu, ovaj štrajk prosvetara, je OPASAN SAMO ZA SISTEM državne vlasti, ZA DRŽAVU je ovaj štrajk šta više blagotvoran.Kao takvog ja ga podržavm. Jer slom sistema kakav je ovaj je poželjan i sa aspekta države.
Препоруке:
0
0
25 уторак, 01 фебруар 2011 01:12
Биљана Николић
Па се нешто питам, где ли су те „Валенсе“ да тамо код приватника и странаца мало загрме, организују и поведу „радничку класу“.

Ђорђе, код нас не постоји радничка класа. Код нас постоји партијски државни службеници, срећници који су добили послове за које нису заинтересовани чланови партија на власти и несрећници који служе политичарима за сликање у фабрикама где су плате (уз државну субвенцију од 10000евра по запосленом), целих 150евра. Нема радничке класе. Има више или мање повлашћених и потпуно неповлашћених. Циљ је прећи у "вишу групу" а није циљ ујединити се и борити за права свих.
Такав став се форсира и код политичара, мото парија је - дођите код нас, покажите да сте за нас и наша партија ће вам омогућити повластице, тако ће те бити "бољи од других".
Зато се и може у политику без озбиљног програма који води рачуна о интересима свих.
Препоруке:
0
0
26 уторак, 01 фебруар 2011 01:16
banedral
Желео бих да питам : "Да ли је ово нешто слично изјави покојног премијера , преузетој од Кенедија - да се не питамо шта је држава урадила за нас већ шта ми за њу" или ја грешим?
Препоруке:
0
0
27 уторак, 01 фебруар 2011 01:23
Prosvetar
Наравно да данас у приватним и приватизованим фирмама синдиката или нема, или је тих и „конструктиван“, ништа мање него што је то био случај у време једнопартијског система у социјалистичком лагеру. Е, али зато тамо где газде нема, или је газда држава, тамо где се не дели своје, већ „заједничко“ и „државно“ тамо се слободно може манифестовати „храброст“ и „бескомпромисност“.

Opšte je poznato da su sindikalni "lideri" korumpirani i pohlepni aparatčici, sa ogromnim primanjima i bez stvarnog uticaja na bazu. A u ovom slučaju su još verovatno i politički instrumentalizovani. Lako je štrajkovati i sindikalisati u društvenim preduzećima, ali hajde se drugovi malo okušajte u ju-es stilu, fijatu, maxiju, kod Peconija i ostalih. Inače, i sam radim u prosveti i naravno da bih, kao i svi, voleo da imam veću platu, ali ovi su zahtevi ipak nerealni, pogotovo što se zaista ne može reći da položaj nastavnika danas nije mnogo bolji nego što je bio.
Препоруке:
0
0
28 уторак, 01 фебруар 2011 01:47
Срђан
Текст је сасвим на месту. Влада јесте лоша, али синдикати се понашају крајње бахато и нерационално, са својим нереалним захтевима који би довели до економског колапса државе.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 01 фебруар 2011 01:58
Обсервантес
Имамо жалосну и апсурдну ситуацију. Све је ово последица тога што се Србија недовољно бави собом. А не бави се собом због једне изричитости: „пута који нема алтернативу“. Као организам, друштво треба да ослушкује своје унутрашње виталне органе, да их правовремено ревитализује и да превенцијом да до знања шта су приоритети за одрживо здравље друштва. Овако, имамо један мутан и дивергентан амбијент у коме се две стране, уместо да су у кохезији, ценкају и узајамно понижавају. Ако „организму“ треба исцрпети све „органе“ до пропадања а да се (ничим гарантовано) очекује да ће нам их „безалтернативни пут“ касније трансплантирати е онда је то оно: „не липши магаре до зелене траве“.
Препоруке:
0
0
30 уторак, 01 фебруар 2011 01:59
Обсервантес
По дефиницији, просветари су једна од структурних елита друштва (просвећују!). Држава овде треба да буде јако обазрива и да са просветним радницима изглади неспоразуме на најрационалнији а добронамеран начин. П.С. Директор Електродистрибуције неки дан рече да су највеће неплатише бахати а богати појединци. И уместо да држава промптно интервенише и очува ауторитет и здравље такође једног виталног „органа“ (ЕД) она дозвољава да се губици социјализју повећањм намета најбројнијим, најлојалнијим и одговорним платишама који су на ивици егзистенције. „Општи интерес“, вербално, је паперје од речи. „Општи интерес“ су видљива дела настала синергијом целокупног друштва које је мотивисано зналачким вођењем политички одговорне елите.
Препоруке:
0
0
31 уторак, 01 фебруар 2011 02:25
Обрана и последњи дани
Да живим у Републици Српској подржао бих оваква размишљања, али у оваквој Србији не. Стога су актуелни протести бораца РС, ма колико борци били у праву, непримерени. Борци би требали мало да се стрпе и не праве проблема властима које на спољном плану воде жестоку борбу за очување Српске. Али у Србији са оваквом влашћу свака је опструкција добродошла, макар јој то и не била превасходна намера. Да подмеће клипове властима.Овај једноставан текст јако је битан и отвара разна питања. У суштини се слажем да треба волети своју државу, али не и трпети свакакву власт због тога. Ево размишљања једног кандидата на предстојећим изборима..наставак..
Препоруке:
0
0
32 уторак, 01 фебруар 2011 02:26
Одбрана и последњи дани
" И немојте да се бекељите на мене што бих власт искористио за личне обрачуне.Јер, за шта се власт користи, питам ја вас? Па погледајте мало. Користи се управо за ово за што бих је и ја искористио. За своје добро. А то добро није само добро за мене, него је добро и за народ. Јер, како бих ја владао, а да ми се ту около мотају противници и да ми подмећу ногу. Константно би ме дестабилизовали. И мене и функцију.А то никако не би ваљало за народ да му је власт дестабилизована од стране елемената. Јер ако је тако, онда је криза у држави, а криза не доноси никакво добро. Тек кад је власт стабилна може да се окрене народу и да га узмем у разматрање.Да ремизирам. Противници власти уједно су и противници народа"
Препоруке:
0
0
33 уторак, 01 фебруар 2011 02:28
поштено речено
Поштовани штрајкачи, синдикалисти, напредњаци и остали, морам да вам кажем да разумем и у принципу подржавам овај ваш протест, не зато што сте у праву - нисте - него зато што се надам да би из општег слома овог сиситема могло настати нешто ново и добро. Али верујте да су плате у просвети још и одличне, с обзиром на то како је другде, а поготово с обзиром на то, част изузецима, како и колико радите. Плус распусти каквих нема нико и нигде, плус екскурзије, плус "црногорско" радно време. Ви сте последњи остаци лагодног социјалистичко-самоуправног система, мука ми је од те љигаве просветарске патетике и демагогије без покрића. Нема ту никакве бриге о деци, квалитету наставе, будућности нације, ради се само о лови и голом политичком интересу.
Препоруке:
0
0
34 уторак, 01 фебруар 2011 02:29
M
По први пут, за ове две године праћења сајта НСПМ , господине Вукадиновићу, се не слажем са вашим мишљењем. Зашто?

1. Бројне афере у протеклих 2 године владе Демократа су се појавиле. Ништа није видело судски епилог, не рачунајући случај убиства Француза Татона. Монополи, Ц маркет, Лука Београд, преобимне надлежности државног ревизора, неодговарајуће надлежности бројних агенција...
2. На почетку мандата Владе Србије од септембра 2008 године у републичком буџету је био суфицит од 192 милиона евра.
3. Када је објављен почетак економске кризе, уместо да се смањи администрација или смањи потрошња, попут других држава, Влада је у изјавама рекла да новац за отпремнине нема и да кризе у Србији неће бити.
Препоруке:
0
0
35 уторак, 01 фебруар 2011 02:40
М - други део
-Једностраном применом ССП-а ми смо оштетили буџет у износу од 267 милиона евра или 26,7 милијарди динара само у једној години!
- 900 хиљада евра је дато за дипломатски скандал око Ковачевића а требамо платити и 27 милиона евра за сателит.
- Програм укидања "Гиљотина прописа" није извршена. Тиме би се појефтинило пословање и порасла би нам конкурентност. Конкурентност је опала
- О коридору 10 ни 40 километара за 2 године, нећу ни да пишем.

Уместо тога:
- потрошено је 3.2 милијарде евра на одбрану курса
- задужили смо се 3 милијарде евра код ММФ-а.
- продаће Телеком за најмање 1,4 милијарде евра што нам доноси око 800 милиона евра. Објавио пре пар дана председник владе Цветковић у Пресу.
- сваки економиста ће вам рећи да наводним повећањима у 2011 ће обесмислити инфлација
Препоруке:
0
0
36 уторак, 01 фебруар 2011 02:47
Воја
Осврнуо бих се само на ову реченицу: "Или, рецимо, онолико колико Срби у БиХ, воле Републику Српску."

За Републику Српску су гинуле генерације које су нам познате - некоме је погинуо отац, некоме брат. Генерације које су гинуле за Србију одавно већ нису међу нама. Зато Срби у БиХ цене и воле своју Републику Српску.

Република Србија је, с друге стране, резултат накарадне политике. Отпадак Југославије која се према српском народу односила као зла маћеха. И шта очекивати од такве Србије?

Реците ми, ко се борио за данашњу Србију? Ко може да каже да се изборио за постојање Србије овакве каква јесте? Зато се многи Срби и односе према њој као да се ради о Тунгузији и радо би продали Косово и Метохију за једно сликање испред Ајфеловог торња.

И, шта нам је чинити? Да одговоримо себи на питање какву Србију желимо да оставимо нашој деци да она не би пролазила кроз ово кроз шта ми пролазимо данас. За нас је већ касно.
Препоруке:
0
0
37 уторак, 01 фебруар 2011 02:50
М - трећи део
Закључак:

- Данас се исплати бити пре партијски послушник него високо образовани појединац (доктор, професор, уметник) у Србији.

Из свих наведених разлога ПОДРЖАВАМ штрајк просветних радника, а Вама професоре као и свим читаоцима сајта НСПМ топло препоручујем да посетите сајт Савета за борбу против корупције и прочитате извештаје госпође Верице Бараћ упућене Влади и Председнику Србије!

Са поштовањем
Милош
Препоруке:
0
0
38 уторак, 01 фебруар 2011 03:05
Влада
Слично здрављу, држава и слобода спадају међу она невидљива, али драгоцена добра чију вредност у потпуности схватимо тек онда када их нема, или када их изгубимо


Да ли је могуће да нико није схватио озбиљно ову главну поенту овог изванредног Вукадиновићевог текста, него се замајавамо јаловом расправом око једног у суштини небитног, исфолираног и исполитизованог просветарског штрајка? Нема државе, изгубили смо државотворност, виталност, инстикт за самоодржање... дубље је то и горе од само једне или две покварене гарнитуре на власти.
Препоруке:
0
0
39 уторак, 01 фебруар 2011 04:46
Boban
Novak je pare zaradio napolju i tamo ih i drzi.Problem su oni koji novac kupe npo Srbiji a iznose ga izvan zemlje.
Препоруке:
0
0
40 уторак, 01 фебруар 2011 05:39
Srboljub Savic
Da sam na izlaganju ovog komentara, izletelo bi mi
"Uaaa...", inace postovanom -g. Dj.V.
Drzava (dokle da zloupotreba pojma?) nema para za
povecanje plata ucitljima, profesorima, ...Nema
para za isplatu penzija (ni po zakonu), ...
Da nema para za isplatu visestruko vecih plata,
provizija (cifre se pokazuju, jer...), doprinosa
partijama na vlasti (karikirana formula doprinosa
DPO), koje se zahvataju, nezavisno od poslovanja,
ni to ne bi bilo dovoljno za "parolu". Da se svi
upregnemo-saglasimo da radimo, gradimo, za male
plate (a radili smo), bio bih ostar prema
"prosvetarim".
Danasnja drzava bedna je, jer drzavna uprava, ni
posle toliko godina nije pokrenula proces razvoja
privrede-izvor nove vrednosti i novca.
Nek se neko samo prikaze poljoprivredu-
iskoriscenje resursa, prinose, prihode i profite.
Nema potrebe prikazati krupnu (bivsu) industriju-
zaustavljenu, u propadanju. Gde je sitna i srednja?
Prodato stranim vlasnicima, izvlaci i ono malo para van.
S. Savic
Препоруке:
0
0
41 уторак, 01 фебруар 2011 06:03
Глас из офа
Шта конкретно значи да се „мало више пажње обрати на државу и општи интерес“? Како „обичан грађанин“ без сталног посла и сталних прихода – а таквих је данас преко милион – треба да обрати пажњу на државу? Коме је упућен апел из овог текста?
Препоруке:
0
0
42 уторак, 01 фебруар 2011 06:10
драго.ца
Проблем Вукадиновићевог текста је што је он смештен у погрешно време. То што он прича важи за уређену државу у којој владају закони и право. И сам сам покушавао да пропагирам важност плаћања пореза, помагања локалног бизниса и сл. показујући на примерима колико је то добро за сваког појединца. Међутим, сада сам на сасвим супротним позицијама. Ја сматрам да сада највише могу помоћи Србији тако да јој помогнем да што брже пропадне. Сваки долар који се да овој и овакој Србији је само давање још једног џоинта наркоману који је неспособан да учини било шта да помогне самом себи.
Препоруке:
0
0
43 уторак, 01 фебруар 2011 07:23
Ultravisitor
Koliko imati obzira prema drzavi u situaciji gde drzava nema obzira prema svojim gradjanima? Srbija kao drzava trenira strogocu nad svojim gradjanima a na spoljnom planu ne postoji. Primera radi, vise od 90 % clanica unije kojoj ta drzava stremi ne priznaje njene avnojevske granice koje je ona ista pod bombama i ucenama priznala bivsim republikama SFRJ.
Nedostatak novaca u drzavnoj kasi je pitanje izbora njene vlasti koja se deklarisala kao socijalno odgovorna. Zasto imati razumevanje prema onima koji su izigrali svako poverenje gradjana ne polazuci im nikakve racune nego se bave ispunjavanjem formi i uslova koji im se postavljaju iz birokratskih institucija unije koje ne priznaju suverenitet Srbije.
Препоруке:
0
0
44 уторак, 01 фебруар 2011 08:37
gavrilo
prvo treba promeniti vozaca i konduktera a poslije cemo da vidimo...
Препоруке:
0
0
45 уторак, 01 фебруар 2011 09:07
Старац Фочо
Реците ми, ко се борио за данашњу Србију? Ко може да каже да се изборио за постојање Србије овакве каква јесте? Зато се многи Срби и односе према њој као да се ради о Тунгузији и радо би продали Косово и Метохију за једно сликање испред Ајфеловог торња.


Ужасно звучи, али ја се слажем да је, на жалост, тачно.
Доста се тиме бавио рецимо Рајс у својој заоставштини "Чујте Срби".
Мене обично ухвати велики песимизам када мислим о томе. Напросто, не видим како се то може изменити. Чини ми се да заиста нема начина да се то схвати раније, него да, како се каже у тексту "у потпуности схватимо" само "тек онда када их нема, или када их изгубимо".
Док не буде пропасти, док стварно не додирнемо дно, нећемо схватити. Морају ли људи озбиљно да гладују и озбиљно да се муче да би схватили? Отказ? - отказ, црћићу - цркни. Не знам како ћемо се прочистити без тога. Остаћемо "наркомани" навучени на кредите и туђу милостињу.
Препоруке:
0
0
46 уторак, 01 фебруар 2011 09:18
Мик
Потпуна замена теза. Зар је држава некаква апстрактна угрожена врста која захтева брижљиву негу и љубав да се не би у својој крхкости урушила или цивилзацијска друштвена творевина са циљем заштите и просперитета појединца и друштва? Ко о коме ту треба да води рачуна?
Државу оличавају државне институције, односно људи који креирају државну политику. Која то институција у задњих 10 година завређује наше поштовање, где то већински седе поштени, стручни и вредни људи? Можда Парламент где је главна активност зевање и чачкање носа? Тачно је да је нереалан захтев од 20 и кусур посто. Али ко је крив што је државна каса празна, просветари или државне институције? Или ћемо се мудро досетити да је то СЕКА? И шта је то тако спектакуларно у просвети данас?
Препоруке:
0
0
47 уторак, 01 фебруар 2011 09:22
Ceca Lazinica
Kod privatnog poslodavca gdje je sindikat slabo organizovan a i kad dođe do organizacije obustave rada ili nekih pregovora svaki štrajkač dobije isti odgovor ili će te raditi ili uzmite knjižicu.Trećeg nema.Za plate niko ne sme ni da pita.Tu nema veze ni obrazovanje ni struka.A radno vreme je od jutra do sutra.Pa kome je onda stvarno loše?Nekada su prosvetari se borili da im đaci stvarno nešto nauče danas je to kako hoćeš.Sve je ostavljeno da deca kući nauče.Zamislite sad roditelje koji povazdan rade i dođu uveče kući umorni pod stresom i još rade sa djecom.Koliko oni toj djeci mogu pomoći i koliko djeca od njih mogu naučiti.Svako štrajkuje sa onim što radi al ko tu dobija a ko gubi.Davno je prestala ljubav i borba za svoju zemlju to se izgubilo u borbi za EU i Nato.To je valjd kapitalizam.Zašto se sada niko ne poziva na EU da kaže kakvi su tamo zakoni i kakve su plate tamo proporcionalno mislim. Prosvetar ima iza sebe državu i ona stoji iza njega a privatnik nema.Radnik je ostavljen.
Препоруке:
0
0
48 уторак, 01 фебруар 2011 09:26
Здравко Пантић
Постовани господине Вукадиновићу,

Често читам ваше текстове, не верујем да сам иједан пропустио у последње 3 године. Овај последњи је можда једини са којим не могу да се сложим и за који верујем да сте дебело погрешили. Покушаћу то да образложим.

1)Не може обичан народ бринути о интересима државе. Одговорност је сразмерна моћи коју неко ужива. Није могуће на микроплану исправити грешке направљене на макроплану! Одличан пример је Телеком. МТС је мој мобилни оператер и никада нисам желео да пређем на другу мрежу (иако су имали занимљивије понуде) јер је МТС власништво државе Србије. Сада ће га продати и мој труд је узалудан.

2)Положај просветних радника је скандалозан. Ту постоје два проблема: срамно ниске плате (рећи ћете ми да су веће него другде!) и друштвени статус. Некада се наставник поштовао и волео, а данас је предмет исмевања без икаквог ауторитета над дететом. Док год друштво не препозна улогу просвете и не почне да је уважава школоваћемо кадрове за улицу и кафиће.
Препоруке:
0
0
49 уторак, 01 фебруар 2011 09:28
МП
Мислим да је важније питање какве нам је генерације ишколовала просвета последњих двадесетак година са све небројаним("успешним") штрајковима?Да ли због тог нивоа образовања Србијом влада "фармерско-дворска" коалиција?Какво и колико образовање може реално да пружи држава са националним дохотком од 1000 еура(све преко тога су "финансиски деривати")?Волим моју државу,ал ћу је још више волети кад укине бар две трећине саме себе,да би ми грађани могли нормално да дишемо.
Препоруке:
0
0
50 уторак, 01 фебруар 2011 10:13
Jasna Simonović
Draško...ne razumem vaš komentar...
Onda neka drže pare i plaćaju porez u drugim državama?!...Samo da se mi, koji nismo podizali nelegalne objekte, vodili nelegalne firme, nelegalno zapošljavali radnike, nismo krali ugovore društvenih firmi, koji smo utuživali privredne kriminalce, itd smestimo u legalnu državu...svakako onu koja ne ide u suprotnom smeru...od legalnog novca i profita!
Sve najbolje...Baš tako!

ps Pridružujem se komentatoru M-treći i njegovoj preporuci da ljudi barem pročitaju dopis Saveta za bornu protiv korupcije....možda onda još neko nešto uradi...
Препоруке:
0
0
51 уторак, 01 фебруар 2011 10:21
Саша
Овом тексту фали једно, па да буде перфектан. Наиме где су просветари били до сада, када се школски програм накарадно правио? Где су били када су се писали уџбеници који у време мога школовања ``ни у сну`` не би могли да се користе у школам? Сада, на пример, уџбеник из биологије за 5. разред пише асистент-приправник са ПМФ. Где су просветари сада, када се очигледно нашој деци предаје историја, веома слична Брозовој? Где су просветари да се побуне што наша деца за 12 година школовања не прочитају ни словце од владике Николаја, прочитају можда нешто мало Дучића, а Десанка МАксимовић се полако избацује (ваљда Крвава Бајка вређа осећања европљана)? Где су да се побуне што директори школа (владини службеници) одређују из којих ће уџбеника деца учити? Где су да стану у одбрану колега, које обесни, распуштени ученици туку по школама? Где су, где су?
Није ваљда да им не смета расрбљавање и латинизација наше младости. Једино што их занима је да се солидаришу са провладиним синдикатима.
Препоруке:
0
0
52 уторак, 01 фебруар 2011 10:24
Jasna Simonović
Биљана Николић ...Tačno...
Ali dobro je ako kod nas ne postoji više "radnička klasa"...brže ćemo stići do zaposlenika i do "besklasnog društva" (u smislu priviligija)...Ustvari kad bolje razmislim ona nikada nije ni postojala kod nas niti u pravom - udarničkom - smislu reči...Jer radnička klasa ne pravi razliku između radnika i neradnika, ne razlikuje fizičke od umnih poslova....itd...
Valjda zato i preleću "umni" poslovi besplatno za "vasceli svet", a država pokušava da na ljudske mišiće svali svoje dužničke poslove...
Kao da neko treba da bude gorostas za sve...
Препоруке:
0
0
53 уторак, 01 фебруар 2011 10:28
Горан Станковић
Предлажем свим странкама, које држе до себе и брину о нама, да изађу са концептом и бројем потребних радника ( од премијера до општине ). Уз то, у старту, и бројем потребних ХОНОРАРАЦА -док се у базе података не унесу сви потребни подаци и не уведу све потребне процедуре. Вишак радника, као у ПРИВРЕДИ-оставиш без посла. Кад радници схвате да су непотребни - промениће професију и потражити ново радно место. Тест о томе ко је неопходан је једноставан: ниси дошао на посао – нико није приметио, ништа се померило није. Као сваки дан, немаш шта да радиш. О школовању по истуреним одељењима и употреби државних ресурса ( нпр.аута, возача, у радно време, ... ) не бих да отварам тему. Супротно томе, евидентирајте све оне којима дувамо за врат док пију кафу, у које се кунемо да су важни и цењени, али... . Мора неко и да ради. На кога мислим, о коме ја то: о медицинским радницима, просветарима, васпитачима, свима који, ако не дођу на посао, одмах проради аларм у тој установи. Што и јесте у реду.
Препоруке:
0
0
54 уторак, 01 фебруар 2011 10:29
Горан Станковић
наставак првог коментара:
Смета ми прича о (не)повећању плата у државном сектору, онима без којих се не може.Она гласи: не дозвољава ММФ (сигурно, јер они дају паре). Али, реч је о укупној суми новца за друштвену надградњу. О тој суми, и њеној праведној расподели ја говорим. Ту су паре за повећање плата оних чији изостанак са посла се одмах региструје, види. Чуди ме да ни један синдикат не види ту чињеницу, и не улази у преговоре са тог аспекта-о прекобројнима ( елаборирао сам у претходном делу ) са којима се дели исти колач. То је почетак борбе против корупције, захвалити прекобројнима, наградити их и упослити у странкам ( свако свога ), само их скините коначно са буџета. Због оних који поштено раде.
Препоруке:
0
0
55 уторак, 01 фебруар 2011 10:34
наташа 1
У свакој земљи Запада се говори о Корпоративној ( Немачка, Канада, САД, Француска ) где људи тешко и напорно раде за скромне плате и Говернемент или Владина ( Немачка, Канада, САД, Италија, Грчка ) где људи раде код Владе за добру, понекад и двоструку плату него у Корпоративној, раде мало и имају знатне привилегије. У ту категорију спадају и учитељи. Додуше у неким земљама кад је распуст немају плату. Тако западне земље чувају поредак. И код нас постаје тако. Друга је ствар што се у фази деструкције државе СФРЈ, а сада Србије неко ширио пропаганду да је боље радити код приватника него код државе. На пример у Шведској једна васпитачица у државном вртићу може да заради између хиљаду и петсто и две хиљаде евра што радник у приватној фабрици не може кад би радио дванаест сати дневно. Тек онда не би, прековремени рад се специјално опорезује.
Овај текст Вукадиновића је у тој димензији заиста почетак реалног представљања стања плата и принадлежности у свету, а и код нас.
Препоруке:
0
0
56 уторак, 01 фебруар 2011 10:41
aleksandar ,oslobodjen za malo I I deo
Jedan od mojih predhodnika je pokusao da lekarskim postupkom da anamnezu bolesti, iz koje se lako i ispravno zakljucuje, da nam je drzava obolela od maligne bolesti.
Svaki lekar bi locirao taj malignitet, a u ovom slucaju u tkivu drzave vlada je po funkciji mozak koji je oboleo. Dobar lekar bi jos pre nego odredi terapiju utvrdio opste stanje zdravlja pacijenta, pre svega njegove vitalne funkcije, srce (Crkva), kondicija misicna masa (vojska i policija), jetra (pravosudje), organi za varenje (prosveta i zdravstvo), krvni sudovi (privreda), krv (narod), pluca (zivotna sredina ili okruzenje). Kada sve to utvrdi lekar bira Radikalnu metodu, odnosno operaciju uklanjanja obolelog tkiva (rusi vladu na ulici) ili konzervativni metod gorki lekovi za gorku bolest (izbori pa biraj manje zlo).
Kako sam ja gradjevinac i po prirodi stvari vise volim da gradim nego da rusim, ali kad se mora mora se, nije ti drago ali rusis.
Zato su svi u pravu.
Pozdrav svima koji misle svojom glavom.
Препоруке:
0
0
57 уторак, 01 фебруар 2011 10:41
aleksandar ,oslobodjen za malo I deo
"MOJ" i samo moj problem je najveci u drzavi, svi moraju da se bave mojim problemom, drzava je duzna da brine o meni, ja placam porez, nisam kriminalac, zelim da budem zasticen, ma ne sve su to pitanja, odgovori i tvrdnje. Ovo je vrzino kolo iz koga se tesko izlazi u situaciji kada se vlada ne bavi kreiranjem politike dugorocnog razvoja drustva u svim oblastima, ocuvanjem drzavne teritorije i samosvojnosti svog naroda, vec je jedina politika, kako ponovo prevariti one lakoverne, da zbog jednokratne male koristi ponovo na sledecim izborima, glasaju za nju, pa da vladajuca oligarhija obezbedi bolje startne pozicije za svoje unuke.
Naravno da su prosvetari u pravu, naravno da je u pravu i pisac ovog teksta pa i komentatori koji kazu da on tekstom daje municiju vladi, pa kako je to moguce da svi oni budu u pravu, sa naizgled suprostavljenim stavovima? Odgovor je tesko naci u jednoj recenici, a jos teze u nekoj frazi,ili olako prosutim floskulama, pa cu to pokusati u nastavku.
Препоруке:
0
0
58 уторак, 01 фебруар 2011 10:46
Vladimir Dž
1. Narod je glasao za postojeću vlast jer su smatrali da im je Slobin režim loš. Postojeći su obećali 1000 eura plate i evropske vrednosti. Dovoljan mamac za lakoveran narod.

2. Vlast je počela da uzima strane kredite, uništava realnu ekonomije, razvodnjava prosvetu sa privatnim školama, ....transformiše privredu iz proizvodne u uslužnu – slugansku. Jednom rečju da uvodi plan MMFa i Svetske banke.

3. Sredinom 2000’ smo živeli u kreditnom balonu koji nam je stvorio lažan utisak da je to posledica našeg rada, ali je zapravo bila jedna kobna iluzija koja se sada odmotava. Tu je narod podstican od strane te iste države da uzima kredite. Među njima i mnogi prosvetari.
Препоруке:
0
0
59 уторак, 01 фебруар 2011 10:48
Vladimir Dž
4. Jesen 2008, nastupa lom na Wall Streetu. Piramidalni balon koji se decenijama duvao u svetskom finansijskom sistemu je došao da svog maksimuma. Kako su nas naše demokrate integrisale u taj sistem sa više od 30 banaka, recimo u Kanadi gde sam živeo ih ima svega 6-7, znači maksimalno, tako se i njihova kriza prelila kod nas. Vreme lažnog zapadnog rasta je udario u zid. Čak su nas i tada naši državnici uverevali da to ne treba da nas pokoleba već da nastavimo sa pozajmicama.

5. Početkom 2009 banke obustavljaju plasman novih kredita, pod izgovoroma da moraju da servisiraju dugove u matici. Zapravo one samo pooštravaju izdavanje novih na nivo koji je u pravcu realnog standarda, a opet daleko od realnog. Ovaka pooštrene ima isti efekat kao obustava, jer smo objektivno uzimali kredite sa lažnim podatcima, daleko ispod svakog realnog kriterijuma. Piramida se i kod nas urušava. S time da banke isto tako povlače novac iz opticaja i prebacuju u maticu.
Препоруке:
0
0
60 уторак, 01 фебруар 2011 10:50
Vladimir Dž
6. Kako nema dovoljno stranog novca u opticaju da se naplate sve glavnice+kamate, privreda i građanstvo počinje da se hvata za gušu. Inače, banke izdaju nov novac kad daju kredit, s time da ne izdaju kamate. Kamata se stvara novim pozajmicama (glavnicama). Jednom kad stane izdavanje novih, bankari kupe sve realno za smeće koje su plasirali. To je bila suština sukoba Miloševića i zapada. To piše u memoarima globalista.

7. Ko je dozvolio iznošenje deviza iz zemlje? Država. Ko je dozvolio zaduživanje u stranoj valuti te smo postali ovisnici od volje stranaca? Ko je uništio domaće banke? Kako je moguće da bivši Guverner ode Unicredit banku? Za koga je on radio svo vreme? Zašto je demokratama bilo najvažnije da prvo osvoje NBS 5 Oktobra?

8. Da li je jedan od lidera sindikata pokrenuo ključno pitanje, pitanje svih naših problema: zаšto nema para? Jeste. Da li je neko još neko to uradio,...pa ne vidim tako glasno.
Препоруке:
0
0
61 уторак, 01 фебруар 2011 10:51
srdjan conic
Drzava nije apstraktan pojam. Drzavu cine institucije a u institucijama rade ljudi. Znaci kljucno pitanje ko su ti ljudi i kako se oni odnose prema svom poslu odnosno prema drzavi. Rukovodstvo sindikata prosvetara ima puno pravo da kaze bas me briga za drzavu jer ljudi koji su odgovorni za rad drzavnih institucija najblaze receno su bahati. Problem se jednostavno resava. Neka ministar i ministarka kazu od sutra nam je plata 60 hiljada i stvar je resena. Sindikalce bi bilo sramota da traze da imaju vise. A sto se tice sindikata u prviatnom sektoru oni nemaju koga da povedu jer je ta ista drzava preko svojih ministarstava odnosno odgovornih ljudi sve ucinila da radnicka klasa nestane.Solidarnost i postenje. To treba da kreira drzavna elita predsednik premijer ministri a ne da propagira neoliberalizam. Sva sreca pa srpski narod vekovima ima vecu drzavnu odgovornost nego njegova elita. Zato i opstajemo na zalost onih koji stalno potkupljuju nasu elitu zarad njihovih interesa.
Препоруке:
0
0
62 уторак, 01 фебруар 2011 10:51
Светислав Костић
Тек онда када актуелни власторшци промјене своје односе према Србији, и према Србији као држави, а не као намјесници протектората који сједе у Вашингтону и Бриселу - тек онда може с пуним моралним правом да се очекује од грађана да свој однос прилагоде држави, која једва да то јесте у уобичајеном смислу.

Међутим, тако дуго док власторшци фучкају на триторијални интегритет Србије као државе, њени грађани, пре свега Срби, своју љубав према својој јединој отаџбини Србији, не могу да поиствјећују са њубављу према једном све више имагинарном појму држава, када је њихова отаџбина Србија у питању.

Подвлаћим свјесно, да се на ову тему више ослањам на властиту моћ расуђивања него на ауторову, па макар био проклет и у азил шутиран.
Препоруке:
0
0
63 уторак, 01 фебруар 2011 10:57
наташа
Што се просветних плата тиче, ја сам са тим добро упознат. Одрастао сам и завршио факултет на учитељској плати. И данас иако мањи, стабилнији и поузданији део наших породичних финансија је просветна плата. Јесте, мало је то, поготово што се стручни захтеви, у смислу усавршавања, стално повећавају, а услови рада су углавном скромни. Сви они, ти просветни радници које ја знам, су свесни да држава нема пара и нису баш толико острвљени коко се то представља у медијима.
Као да су ти захтеви предимензионирани.
МОје тумачење је следеће.
Незадовољство властима и вођењем државе се приближава тачки кључања. За месец два кад незадовољство прокључа власти и Тадић ће бити пометени за један дан. Да би то спречили власти, односно БИА и ЦИА које контрролишу и СНС и Синдикате прави мање протесте који се могу контролисати у циљу да енергија исцури и да се изазове раздор измњеђу опозиције и конфликт струка, на пример просвете и здравства. Што њима, што не нама и наше плате су мале.
Препоруке:
0
0
64 уторак, 01 фебруар 2011 11:21
Чему побуна?
Ако просветари који би требало да су интелигенција овог народа која учи будуће генерације критичком размишљању нема право на побуну, онда дајте бетонирамо овај једнопартијски систем, а да за образовни систем установимо комерцијалне телевизије, значајно би смо смањили трошкове државе? Нека буде пендрек важнији од пенкале.
Препоруке:
0
0
65 уторак, 01 фебруар 2011 11:37
Др @ Здравко Пантић
1)Не може обичан народ бринути о интересима државе.


Потпуно нетачна констатација. Судбина државе, поготово у демократским друштвима, у суштини и зависи од воље народа.

Није могуће на микроплану исправити грешке направљене на макроплану!

Повећање плате комплетном просветном сектору од 25%, које би довело до финансијског колапса државе, никако се не може подвести под "микроплан".

Некада се наставник поштовао и волео, а данас је предмет исмевања без икаквог ауторитета над дететом.


Тачно је да је друштвени положај наставника на веома ниском нивоу, али тиме се овај текст ни не бави. Међутим, просечна плата од 39.000 динара која се при том исплаћује редовно, у поређењу са осталим платама из државног сектора, представља сасвим пристојну суму од које се може пристојно живети.
Препоруке:
0
0
66 уторак, 01 фебруар 2011 11:42
Др@Здравко Пантић 2
Некада су просветни радници штрајковали јер нису добијали плате по шест месеци, нису имали креде у учионицама, основне услове за рад. Тад су и имали право на тоталну обуставу рада. С друге стране, данашњи штрајк са тоталном обуставом рада је показатељ бахатости, незаситости и нереалности просветних синдиката.
Препоруке:
0
0
67 уторак, 01 фебруар 2011 11:43
Вид
Заиста неодговорно и несавесно од стране просветара, који требало да су просвећенији део овог народа! Тражити на плате од око 40.000.дин. још по10.000.дин. ... ?!?!? И то у време када је у Србији све више гладних, када све више њихових ученика нема новца за доручак у школи! Срамота! Нису се толико бунили када су неке њихове колеге малтретиране и пребијане од стране бахатих средњошколаца, што наравно, осуђујем. То их изгледа толико не боли! Али када их свеопшта криза мало закачи по џепу одмах штрајкују! За сваку похвалу! За време Милошевића (било не повратило се) примали су месечно 5 марака, били понижени као ретко која професија, али нико није смео да каже ни ш а камоли штрајк, а сада се понашају као размажена деришта пошто их је држава дефинитивно размазила после 5.октобра. Што се мене тиче, не заслужју ни плате које примају(част ретким изузецима), већини би требало смањити! Деца су нам, чак и у нижим разредима, принуђена на узимање приватних часова што доста говори о њиховом "раду"
Препоруке:
0
0
68 уторак, 01 фебруар 2011 12:06
аферим
"Наташа" је у праву, иначе, а и кад каже да је Вукадиновић у праву. Овај текст је очигледно дирнуо у осиње гнездо предрасуда и неког већ припремљеног сценарија, који, наравно, нема везе са просветом и њиховим платама, које, узгред речено, и нису тако лоше.
Препоруке:
0
0
69 уторак, 01 фебруар 2011 12:21
Vladimir Dž
Podržavam prosvetare, iz prostog razloga što pitaju gde su pare?
Препоруке:
0
0
70 уторак, 01 фебруар 2011 12:24
Здравко Пантић @ Др
>>Потпуно нетачна констатација. Судбина државе, поготово у демократским друштвима, у суштини и зависи од воље народа.

Народ има памћење од 3 дана, да је супротно не би Пајтић који је ухваћен у лажи у афери Бодрум или Динкић који је недавно признао да је лагао био награђен на политичком плану. Откако је света и века судбина државе је у рукама елита, а не народа. Наш народ чим изнедри какву такву елиту уследи сеча кнезова. Да ли је то индуковано споља, друга је тема.

>>Повећање плате комплетном просветном сектору од 25%, које би довело до финансијског колапса државе, никако се не може подвести под "микроплан".

Нисам говорио о микро и макро економији, већ о премиси у чланку да обичан народ треба да поведе рачуна о интересу државе.

Што се висина плате тиче, у јавним предузећима која су годинама у губитку због лоше владине политике (нпр РТБ Бор) имају веће плате. Просвета је прва у низу. Да је ДОС опозиција, већ би престао рад на коповима угља да би се саботирала лоша власт.
Препоруке:
0
0
71 уторак, 01 фебруар 2011 12:30
Саша
"ми, обични грађани, често нисмо ништа бољи од ог росветарског лидера који јуче са ТВ екрана бахато поручује “баш ме брига што држава нема пара“."
Није то бахато, већ у складу са опште прихваћеним нормама у свим уређеним државама. Наиме, нису просветари криви за лошу економску ситуацију, већ влада, тј. држава (државни апарат). Не треба они да решавају такву ситуацију, јер то није њихов посао. Постоје људи који су итекако добро плаћени, много боље од просветара, а раде у влади и осталим органима државне управе, и чији посао јесте да решавају економске проблеме друштва, а не само сопствене. Ако нису способни за то, нек дају оставке. А што се тиче тога како нема пара у буџету, задње две године је било, и још увек има пара за субвенционисање Фиата, нпр. Како то да је италијанска фирма важнија од српске просвете? И на крају, ако пропадне лоша влада због штрајкова, не само да то неће наудити Србији као држави, већ може само да помогне.
Препоруке:
0
0
72 уторак, 01 фебруар 2011 12:37
Милан @ Саша
Ако пропадне лоша влада и уместо ње на власт дођу Напредњаци, то не само да неће помоћи Србији као држави, него само може да јој науди.
Препоруке:
0
0
73 уторак, 01 фебруар 2011 13:11
Зоран Р.
Видим да се у коментарима различито разуме појам државе. Они који тај појам разумеју као скуп установа и људе који у њима раде, виде у тужној нам пракси да сви они поступају супротно интересима друштва или народа. Али мислим да Ђорђе није имао у виду државу као механички збир институција већ нешто друго због чега није случајно употребио израз осећај. Елем, претпостављам да ради се о ономе што је иза институција и људи који их представљају, о ономе заједничком везивном ткиву, вредности, идеала, морала, без којег друштва и државе копне и пропадају. И да је благотворна она критика институција и људи која потиче из те перспективе, која увек има у позадини подсећање на сврху због које те институције и постоје - одбрану од насиља споља и самовоље изнутра.
Препоруке:
0
0
74 уторак, 01 фебруар 2011 13:15
Висарион тек да гукне на 1000 "карактера"
Држава може да буја, да цвета,а може да црвља, да труне.Може држава да буде добра мајка и сваком детету да оно што му припада.А бива понекад и понегде маћеха, јер тера кера по своме и не бенда невоље своје деце него се коцка на политичким рулетима и ММФовима, склапа споразуме да позајми и оно што њени унуци неће моћи да врате.Прави мостове за параду и изборно змазивање очију, а крије оне своје моћнике који је поткрадају.Где год чачнеш неколико милионе евра негде нестане.Појела маца.Динкић се уби отварајући фабрике с Италијанима и нигде се не овајдисмо да се види.Овај за здравље једва једном оде.Мудро , кад се заташкале онолике афере и нестала једна жена , такође лекар која истеривала правду.Која је мафија осуђена, ко је вратио оно што је здипио,и ако је вратио да ли је затвором платио.Ухвате лекера и терају га за 10о евра ко бог ђавола а милијарде иду као подмазане у непознате атаре и туђе џепове.Држава мора да буде мајка а не проститутка.Тада је ово В.... ок.
Препоруке:
0
0
75 уторак, 01 фебруар 2011 13:23
Игор
Занимљиво да још ниједан коментар који је имао примедбу на текст, није дао ниједан контра аргумент на неку тврдњу из текста. Прво напишете да вам текст не ваља, а онда кренете да пишете о потпуно десетим стварима: како је влада лоша, како се тешко живи, како просветни радници нису довољно поштовани у друштву... Овај текст се уопште не бави владом, министарством, нити статусом просветних радника у друштву, већ односом појединца или групе људи према држави, бахатим понашањем где се на државу гледа као на непријатеља кога треба што више опељешити, без обзира на постојеће економско стање у коме се та држава налази. У понашању просветара има доста сличности са понашањем Чанкових аутономаша: "Хоћемо веће плате и не занима нас ко ће због тога бити на губитку" или "Хоћемо наше новце, па макар они тамо у Јужној Србији поцркали од глади" - прицип је исти. Изгледа да су душебрижници "који никад не посећују НСПМ" опет преузели иницијативу међу коментарима.
Препоруке:
0
0
76 уторак, 01 фебруар 2011 13:26
Просветни раник
Знам да штрајк просветних радника не узнемирава никог. А и што би! У овој држави је све наглавачке! Није важно ко вам учи и васпитава дете, важно је ко га хапси а још важније ко му суди. Па тако у овој нормалној држави коју треба чувати од просветара, један неизабрани судија прима месечно 70 000 динара и наравно да је огорчен, јер његов колега изабрани судија има 130 000 динара.
У здравству - како ко, али медицинска сестра има више од професора математике или биологије. Ко му је крив што није знао шта ће са собом него је студирао уместо да скупља радни стаж.
Професоре могу да бију, вређају, омаловажавају! Па они у осталом имају распусте, раде само пар часова! А гомила папира коју наставници испишу током године је за једног службеника у администрацији сав посао. Мислим да ће тај понижавајући однос према просвети сви на крају платити.
Препоруке:
0
0
77 уторак, 01 фебруар 2011 13:42
1000 питања, одговор један: штрајк!
Питање за министра просвете: где примате плату, г. Министре? Зар то није класичан сукоб интереса? Да ли се на Вашем факултету, који је пример унижавања образовања, поштује Устав (члан 10 о службеном језику и писму)?
Како то да у држави Србији Министарство просвете званичне спискове примљених ученика у средњу школу шаље школама на латиници?
И тако даље, и тако даље .. Ова држава је неуређена, лоша, власти су корумпиране, а штрајк је само збир свих незадовољстава тим нередом и лицемерјем.
Препоруке:
0
0
78 уторак, 01 фебруар 2011 13:49
slobodan45
vidim da ima nade, ono čemu sam se nadao...srpski dnk mora da"proradi" i da stvari dovede u red, jer mi srbi(u većini, normalno)smo DOMAĆINI LJUDI i želimo takvu i državu, odnosno vlast.prema tome, gospodin aleksandar, oslobođen potpuno, je jednostavnim opisom rekao sve što treba da se kaže.to je to.pozdrav
Препоруке:
0
0
79 уторак, 01 фебруар 2011 14:09
Здравко Пантић @ Игор
>>Занимљиво да још ниједан коментар који је имао примедбу на текст, није дао ниједан контра аргумент на неку тврдњу из текста.

Непоштено је кривицу за лоше стање у држави сваљивати на просветаре (или било кога другог). Непоштено је од просветних радника очекивати бригу о државном буџету када сајт за Министартво за заштиту животне средине кошта 25000 евра, а знам да може јефтиније. Непоштено је потезати питање висине наставничких плата, а не помињати висину плата разним државним агентима и секретарима, а зашто да не, и министрима и посланицима. Уосталом, да они добро раде свој посао, до ове ситуације не би ни дошло.

Непоштено је у текст ставити следеће: "Имати сигуран посао, и то посао у струци, посао у којем си прилично самосталан, и посао где су плате редовне – данас је ретка привилегија и у глобалним оквирима." Тешко бих њихов посао назвао привилегијом.

Текст је пренебрегао неке битне аспекте проблема. Чињеница је да је 24% много, али ако крену од 2% неће добити ништа.
Препоруке:
0
0
80 уторак, 01 фебруар 2011 14:20
Воја
Саша 51 уторак, 01 фебруар 2011 09:21

Браво!
Препоруке:
0
0
81 уторак, 01 фебруар 2011 14:42
Игор@ Здравко Пантић
Где сте то молим вас у тексту нашли да је аутор кривицу за лоше стање у држави свалио на просветаре??

Непоштено је у текст ставити следеће: "Имати сигуран посао, и то посао у струци, посао у којем си прилично самосталан, и посао где су плате редовне – данас је ретка привилегија и у глобалним оквирима." Тешко бих њихов посао назвао привилегијом.


Шта није тачно у наведеној реченици? У држави у којој је без посла више од милион радно способних људи, у којој има 2 милиона сиромашних грађана, пола милиона корисника социјалне заштите, у којој 17% послодаваца редновно исплаћује плате, у којој 650.000 радника нередовно прима плате, бити запослен за стално у државном сектору и РЕДОВНО ПРИМАТИ ПЛАТУ ОД 40.000 динара је СВАКАКО ПРИВИЛЕГИЈА.
Препоруке:
0
0
82 уторак, 01 фебруар 2011 15:02
један надмени и резнигнирани спрека 1
Доведени смо у стање ''шизофреног цепања'' праћакамо се као рибе на сувом. Али зна се још увек, хвала Богу, шта су приоритети и који је редослед, е да би се изнедриле промене које могу хармонизовати животе људи у друштвеној заједници. Узалуд су све анализе морализовање и аргументи, то је губљење енергије, то минуциозно и савесно нотирање свима нам добро познатих а бројних патолошких стања, и ништа више до минорани прилог хроници ове умируће цивилизације.
Али добро, изгледа да се и од тога и на томе може ''претрајавати'' и тако испунити дан, издувати вентил, умирити савест и прикупити снага пред сутрашњи нови стрес. Шта друго преостаје?
Препоруке:
0
0
83 уторак, 01 фебруар 2011 15:03
један надмени и резнигнирани спрека 2
Стварно је тужна судбина човечанства; сво своје еонско прикупљено искуство и знање не успева да синтетише и артикулише у неку продуктивну идеју и акцију која би је потом опредметила. То није вечна јадиковка, само констатација која говори о дометима раполажуће снаге човека да свет промени или бар побољша.
Нема наде, неће свет затрести штрајк просветних радника у некој тамо земљи Србији. А и тај потрес када се једном и деси, негде далеко одавде, је тек пуки предуслов за прекомпозицију, за неког новог човека, који још до данашњег дана ни теориски није успешно уобличен.
И тако некако, до краја је узводно, па нек се свако сам снађе, поручују нам наши актуелни опортуни политичари.
Препоруке:
0
0
84 уторак, 01 фебруар 2011 15:16
Виде Даничић
Високо ценим господина Вукадиновића и ово је први пут да се не слажем са његовим ставовима.
Мислим да просветни радници нису устали против државе Србије, чак ни против власти, него против угрожавања својих основних права на живот. Власт је само део државе као институције (остали елементи су територија и становништво). Ова досманлијска власт, дакле, није држава Србија, али она руши углед државе код народа, јер је неодговорна и не испуњава ни једно основно право грађана мо општеприхваћеном моделу Русоове државе која штити природна права грађа из подразумеваног друштвеног уговора (живот, слобода и имовина). Због тога ова власт није достојна поверења и поштовања поданика, а по Цицерону, када нестане поштовање власти, пропада држава. Ова власт довела је, дакле, у питање и опстанак државе Србије. Неодговорна и недостојна власт мора се променити, јер све њене аутономне промене воде само нагоре. А штрајк је демократска тековина...
Препоруке:
0
0
85 уторак, 01 фебруар 2011 15:32
Здравко Пантић @ Игор
То што ви зовете привилегијом, ја називам цркавицом. Неко је за то одговоран, а то свакако није грлати господин из синдиката. Ако је држава имала новца да финансира геј параду, могла је наћи и за ово. Новац се расипа на све стране, проновере су огромне, тако да немојте кривити просветне раднике јер траже нешто што је нормално. Не могу просветни радници живети од 40000 динара и не бунити се мислећи о добробити државе, док државни секретар за свој јако лоше обављени посао, или посланик за никакав, добије бар дупло више. О корупцији да не говорим. Позивати на солидарност код овакве државе и власти је ирационално. Солидарност би имала смисла да је рат или нека несрећа изазвана "вишом силом". Овде је потпуно непримерена.

Аутор не криви просветаре за стање у држави, али их криви јер су дошли да траже повишице, а државна каса празна. Да би се народ односио према држави као према својој, држава се не сме пљачкашки односити према народу. Контрапример Србији је Немачка.
Препоруке:
0
0
86 уторак, 01 фебруар 2011 15:51
nataša @ Igor
Igore, protesti štrajkovi i demonstracije su neminovni.
Ako su spontani i izraz narodne volje onda bi objedinili i učitelje, lekare, sudstvo, policiju i radnike kod privatnikam pa i same poštene privatnike. Zahtev bi bio da ode Tadić i njegova klika. Danas u Srbiji nema prečeg posla. Umesto toga javlja se jedna grupa ljudi sa zahtevod "dajte nama 24%". Zar to nije razvodnjavanje protesta?
Politička dimenzije protesta bi bio da se promeni državna politika od politike destrukcije države ka politici odbrane države i naroda. I umestpo pravog zahteva "zaustavimo destrukciju Srbije" imaćemo zahtev za nekoliko dana "dajte vlast Tomi i Vučiću" oni su pošteniji od Tadića i Cvetkovića, a politika će ostati ista.
Ako to nije razvodnjavanje političkih zahteva šta je?
Štrajk prosvetara i SNS cirkus 05. februara su u funkciji održanja ove neodržive Tadićeve klike na vlasti.
I Hitler je palio zgradu Rajhstaga da bi ostvario svoje privatne i stranačke, a monstruozne ciljeve.
Препоруке:
0
0
87 уторак, 01 фебруар 2011 15:52
Pera iz solitera
skolstvo nam je u kolapsu zato sto su nam na vlasti vukovci. ovi sto su se vukli iz razreda u razred.
Препоруке:
0
0
88 уторак, 01 фебруар 2011 15:55
Горан Станковић
@Игор
Поштовани, не знам да ли сте прочитали мој коментар.Изнад свега, због своје деце и све деце у Србији, стало ми је да се уреди стање у Србији. Одлично сам разумео аутор, од њега стално нешто научим.
Препоруке:
0
0
89 уторак, 01 фебруар 2011 16:04
Neverni Toma
He,he,he da ne gresim dusu nisam citao bas svaki tekst prof.Vukadinovica stoga ne znam da li postoji jos neki slicne sadrzine ali ovo je prvi koji sam citao gde se konacno potpuno otvoreno i ogoljeno kaze sta ne valja i sta treba da se menja.U gotovo svakom komentaru koji sam pisao pominjao sam frapantan odnos prema drzavi Srbiji i da Srbe maltene bas briga sta se desava sa njihovom Srbijom.
Takodje prof.Antonic je pominjao sa se Srbi ponasaju prema svojoj sopstvenoj drzavi kao prema necemu sto kao da su pronasli na drumu i da zapravo pojma nemaju kakva je u stvari privilegija danas imati svoju nezavisnu drzavu.Sve u svemu Srbi i nisu tako "mali a veliki narod" kao sto se to u jednom gotovo kafansko-infantilnom maniru cesto voli da grudobusacki naglasava otuda i cesto ona ofucana fraza da smo mi jeli zlatnim viljuskama dok su ovi po Evropi grabili prstima...
Препоруке:
0
0
90 уторак, 01 фебруар 2011 16:05
Neverni Toma
...
Treba se oborenim pogledom i dubokim uzdahom sloziti sa konstatovanim u tekstu.Kako je jedna drzava koja je pravno bila uredjena jos 1219 godine par kilograma teskim Zakonopravilom dospela u situaciju u kojoj se trenutno nalazi mozemo samo da razmisljamo uz jedan strahovit umni napor.
Препоруке:
0
0
91 уторак, 01 фебруар 2011 17:03
Миленко
Решење проблема је једноставно:
РЕФОРМИСАНА ПРОСВЕТА!
Правосуђе је сада реформисано, ефикасно, стручно и оспособљено и зато имају плате преко 100.000. Тако и просвета, сви добију отказ, па онда власт изабере своје послушнике и додели им велике плате. А они што нису изабрани седе кући и примају око 70.000. да много не таласују. И сви задовољни.
Препоруке:
0
0
92 уторак, 01 фебруар 2011 17:17
Биљана Николић @ nataša @ Igor
Да се јавим сама, 2000те сам била убеђена да се ради о, како Ви сада кажете искреном патриотском окупљању "да свима буде боље". Јако брзо сам схватила да је већина ДОСа желала да буде "Слоба уместо Слобе".
Сада се са СНСом понавља потпуно исти сценарио, само се сада циљ "бити Тадић уместо Тадића".
За пар година поново ћемо се овде "патриотски свађати" да ли је мање или више штете Србији нанео Слоба, Тадић или Николић,(наравно и о Коштунице, јер је он крив што су ови отишли а они дошли, па се ови први вратили).
На напредак и успех више нико ни не мисли а камоли да му се нада или не дај Боже, ради на њему.
Иако сви у Србији знају да имамо само за клот кисео купус( пасуљ увоѕимо), сви би и ребарца, по цену да неки други остану и без купуса.
Пресипамо из шупљег у празно, сечемо уши - крпимо задицу, хтели би богату жетву без сетве, спремили смо казан а зец у шуми....
Препоруке:
0
0
93 уторак, 01 фебруар 2011 17:19
Vladimir
Par je problema blago osvetljeno.

Ko ce da se brine o drzavi Srbiji, kada njom vladaju plemena i plemenske organizacije. Od kojekakvih klanova, rodovskih grupacija brdjana do prostih kolaboracionista tudjih interesa, drzavnih ili privatnih.

Gradjani nemaju nikakvu sansu.

A to sto je premijer "izracunao" 300 dinara za evro, nije izracunao nego se izlanuo.
To je finalni cilj "ekonomickog" projekta(ne moze se reci ekonomskog, vise lici na ekonomiku, ili jos gore na ekonomske sankcije prinude), da prosecna plata u evrima bude 100 evra, a u dinarima "znacajno veca", kao uspeh liderske vlade i uslovno receno "srpskih" drzavnika, lidera nad liderima.
Препоруке:
0
0
94 уторак, 01 фебруар 2011 17:36
мноштво разлога
Када се у просвети штрајкује то никада није само због плата, то је незадовољство и владом, и стањем у држави, и министром (корумпиран - где прима плату), и како се постављају директори у просвети (политички подобни, корумпирани, част изузецима), инспекцијом која је политичка ...
Препоруке:
0
0
95 уторак, 01 фебруар 2011 17:39
Drasko
@ Jasna Simonovic

Nisam ni ja shvatio vas komentar.
Ako aludirate da bi Novak Djokovic trebao da ulozi svoje pare u dinkiceve banke i na taj nacin dao primer ostalima, onda se sa vama duboko ne slazem.

Sta vise, ja bi savetovao celoj dijaspori da jedno 6 meseci NE salje doznake u Srbiju i na taj nacin da doprinese padu rezima. Treba da napokon ti koji nas "vode" prepuste drugima da pokusaju da nesto iz nova grade.

Bez korenite promene...jovo na novo...Srbiji nece da svane.
Препоруке:
0
0
96 уторак, 01 фебруар 2011 17:55
Slucajni Prolaznik
Tekst ovaj nesto najavljuje i sugerise kako se treba postaviti u datom trenutku. Biracemo izmedju dve mogucnosti. Ili se pomiriti sa ovakvim stanjem kakvo jeste i koje je nikakvo, ili biti iskorisceni sami protiv sebe.
Препоруке:
0
0
97 уторак, 01 фебруар 2011 18:11
Ј_С_Б
Ситуација је следећа- можемо се позивати на поштовање државе и обезбедити окупаторима лаганао настављање отимачине и сигурну полаку смрт Србије или ићи логиком што горе то боље, подржати све социјалне захтеве потенцијално опасне по марионетску власт и надати се епохалној драстичној промени ако треба и у египатском маниру.
Препоруке:
0
0
98 уторак, 01 фебруар 2011 18:29
Јован Стојковић Бабунски
Ја бих указао на неоспорну историјску чињеницу да је Отоманско Царство у једном периоду било "наша" држава. Увек када загусти властодршци којима клизи тло под ногама су позивали на патриотизам, солидарност, ред, ненасиље, еволуцију наспрам револуције. Занимљиво да су исти ови наши намесници када су (супротно изборним резултатима?) 2000. године освајали власт свакако позивали на грађанску непослушност, отпор, револуцију, борбу против тираније итд. Тако је увек било и увек ће бити. Једино је важно да ли нам је довољно лоше и да ли смо довољно бесни да презриво погледамо на њихове покличе "солидарности" и "патриотизму".
Препоруке:
0
0
99 уторак, 01 фебруар 2011 18:47
Иван Маркоски
Потпуно се слажем са аутором текста да нам је потребна снaжна држава, чак више него икада пре.

Али, како одвојити српску државу од гагнгстерског режима на власти, друго је питање?

Идеје?
Препоруке:
0
0
100 уторак, 01 фебруар 2011 19:41
Prosvetar
Prvi vas tekst koji citam a da se u potpunosti ne slazem sa poentom iznetoga. Znaci prosvetari treba da veruju Cvetkovicu da para nema za njih ali zato svakako ima za izraelski balon, pronevere u javnim nabavkama, gej parade, upravne odbore, otvoreni lopovluk, uvoznicki lobi....moze se nabrajati do sutra.
Ovde nema mesta prici o patriotizmu i ljubavi prema otadzbini jer jednostavno ova vlada je prva pokazala da je nije briga kako za narod tako i za drzavu. Jednostavno izgubili su poslednju trunku postovanja i autoriteta tako da se ne osecam da izdajem drzavu ako ne verujem nasoj vladi vise niti jednu rec.
Препоруке:
0
0
101 уторак, 01 фебруар 2011 20:04
Ружичасти пантер
Доцент на београдском Правном факултету има плату од 140.000 динара месечно.Поред тога добија још 40.000 динара сваког месеца за учешће на пројекту који финансира Министарство науке. То учешће се састоји у обавези да за годину дана напише један ауторски табак, или отприлике једну страну куцаног текста за месец дана. Зашто би оних милион незапослених, или толики интелектуалци разних струка и профила које за 300 или 400 евра месечно шиканирају полуписмени "предузетници", или било ко осим оних који примају такве плате за такав рад, водио рачуна о овој држави?
Препоруке:
0
0
102 уторак, 01 фебруар 2011 21:12
Jasna Simonović
Draško...hvala na komentaru...
Da, trebalo je da napišete da niste shvatili moj komentar, a ne da pretpostavljate na šta "aludiram", zar ne? Naravno da nisam mislila da Novak Đoković smesti svoje legalne pare u "dinkićeve banke", već u "srpske banke"...
Ne može se biti srpski brend bez obaveza prema "brendu" koliko god da smo srećni i zahvalni ovom sjajnom momku...

Nisam sigurna da bi apel dijaspori da ostavi svoju rodbinu i prijatelje bez "humanitarnih" doznaka imao pravedan učinak, posebno po ljude koji nemaju od čega da žive, ali se slažem sa vama da su potrebne "korenite promene"...samo ne revolucionarne!) ...bolje bi bilo neki zdravi korenčić zasaditi...Ili onaj zasađeni polivati da još više procveta...tako nekako...

sve najbolje
Препоруке:
0
0
103 уторак, 01 фебруар 2011 21:14
Никола Петковић
@Jasna Simonović
‚‚npr....da "za Srbiju" smeste i novčanu nagradu u srpsku banku i plate srpski porez...tako nekako... ‚‚
Јел то у неку Динкићеву банку? Па јесте да је Новак млад човек, али оно што је очигледно ипак види.
Препоруке:
0
0
104 уторак, 01 фебруар 2011 21:21
Јасна Симоновић
Ружичасти пантер ...није проблем у томе што неко има 140000 динара плату, већ што већина професионалаца прави губитак држави, а о штети да не говоримо!!...
Ни више правника, ни више "терорисања невиних" по судовима, а изгледа ни више тужби против Србије!
Самоуправљачи и друштвене фирме осилили се до бескраја! Као да су били глуви и слепи док су распродавали и уништавали своје фирме...Као да Република Србија, које ни нема, треба да плати све југо неправде...(лепо би било да може!) ...
Камо среће да неко има 1.400.000 плату а да држави тј народу донесе вишеструку добит...
Препоруке:
0
0
105 уторак, 01 фебруар 2011 21:42
Ђорђе Вукадиновић
Ако се не варам, након моје последње коментаторске интервенције неки су ми поручили да бих то требало да радим чешће, а неки да то не би требало да радим уопште. И на неки начин су, заиста, и једни и други у праву - као што је у праву и она изрека да се "св(ије)ту не може угодити", те, уз сво поштовање за различита мишљења, треба радити по свом мишљењу и својој својој савести. Ипак, после тачно сто коментара искористио бих прилику да кажем неколико речи. Не могу да одговарам на поименичне коментаре, пошто сам их читао више "дијагонално", али примећујем да је код извесног броја коментатора поменути пример и повод замаглио суштину. Ово НИЈЕ био текст о штрајку просветара, него о нашем генерално лошем односу према држави, а за шта увек нађемо више или мање добро оправдање. И то се и на овом примеру показало. А радо ћу рећи и поновити оно што сам већ рекао у својим (без)бројним текстовима: за лоше стање у држави УВЕК је најкривља власт и владајућа елита. То није спорно.
Препоруке:
0
0
106 уторак, 01 фебруар 2011 21:44
slobodan45
oduvek sam se divio ružičastom panteru!!!svaka čast!!!uživam u čitanju komentara, toliko je sve istina i ona crna i ona svetla...ima nade za srbiju.ali panter je dao veoma realan presek i to je ozbiljan problem, odnosno, kako izbeći konflikt.
Препоруке:
0
0
107 уторак, 01 фебруар 2011 22:43
порекло ствари
А у Колубари су на десетине милиона евра преливали у приватне, политичке и страначке џепове ... Не може више! Колико је коштала геј-парада? Колико ове лоше рег. таблице, колико лоши пасоши, колико сателит, колико станови политичара, колико нас странке коштају, један милијарда евра иде само на лоше набавке која опет оде у странке ... У овој држави има довољно новца за све, само што мањина већи део новца незаконито и лоповски приграбљује за себе ...
Препоруке:
0
0
108 уторак, 01 фебруар 2011 22:55
промене!
Материјално стање у просвети се може решити потезом пера. Укинути неколико потпуно сувишних предмета као што су грађанско васпитање и веронаука, и још неке, а некима смањити број часова (социологија, филозофија ...). Направити систем обавезних 5-6 предмета, док су сви остали изборни. Замислите, грађанско и веронаука се уче 12 година, у сваком разреду основне и средње школе! Шта ће обавезбо ликовно и музичко онима које не занимају, ако их занимају, нека им буде изборни предмет. Добили бисмо лакшу школу, мање предмета, мање професора, од истог новца веће плате запосленима и много, много других користи. Али, који министар и министарство, и која влада да то спроведе? Они не умеју (или неће) ни Устав да поштују (члан о службеном језику), а камоли нешто друго! Зато штрајк - до смене власти!
Препоруке:
0
0
109 уторак, 01 фебруар 2011 23:07
Ђорђе Вукадиновић, други део
Примећујем да заиста није лако рећи нешто важно у 1000 знакова, али је ипак могуће ако се човек потруди.
Само још пар додатних напомена. Просто је невероватно како су неки коментари, надам се не и већина читалаца, пропустили јасну и три-четири пута поновљену поенту и покушали да читаву ствар сведу на, опростите, ипак баналну причу за и против једног сезонског штрајка једне друштвене гране. А сигуран сам, а и неки овде су нешто слично приметили, да се око овога нико не би нарочито узбуђивао - сем министарства и синдикалаца - да се штрајк није поклопио са најављеним митингом СНС-а и немирима широм арапског света. У том смислу, могу да разумем, мада се са њима не слажем, искрене коментаре типа "што горе то боље", "нека све стане да би Србији кренуло" итд. Али верујте ми да неће кренути - све док не променимо однос према држави (која, наравно, није исто што и власт) и према раду, док сви не постанемо мало вреднији, скромнији и поштенији. Родољубивији, храбрији и паметнији. Тачка.
Препоруке:
0
0
110 уторак, 01 фебруар 2011 23:18
aleksandar ,oslobodjen za malo
Preduhitren sam u nameri da porucim komentatorima, da su opet promasili temu, cast izuzecima, hvala autoru za intervenciju.
Zakljucak je hitno je potrebno izvrsiti operaciju i odsraniti maligno tkivo kako ne bi metastaziralo na ostalim vitalnim organima, koji su vec ionako bolesni od drugih agenasa, pre svega izazvanih spoljasnjim i unutrasnjim trovanjem.
pozdrav svima koji misle svojom glavom
Препоруке:
0
0
111 уторак, 01 фебруар 2011 23:50
Душан Ариљевић
Али верујте ми да неће кренути - све док не променимо однос према држави (која, наравно, није исто што и власт) и према раду, док сви не постанемо мало вреднији, скромнији и поштенији. Родољубивији, храбрији и паметнији. Тачка.

Написао сам коментар на исти текст г. Вукадиновића објављен у "Политици". Похвалио сам га јер сам га разумео на прави начин, без "помоћи" накнадних коментара-појашњења која је додатно,не знам зашто г. Вукадиновић дописао! Очигледно неки коментатори би желели да аутор текста мисли њиховом главом! Овога пута им се г.Вукадиновић "отео" али мислим да је ипак остао свој.
Препоруке:
0
0
112 среда, 02 фебруар 2011 00:18
Drasko
@Jasna Simonovic

Kako bi ja bio srecan covek da mi Vi kazete koje su to "srbske banke"?

Ja cu Vama da saopstim da ce dinkiceve banke postati srbske jedino i jedino prevratom-revolucijom-nasiljem. Istim nacinom kako ih je dinkic odsrbio.
Препоруке:
0
0
113 среда, 02 фебруар 2011 00:47
Др
Мислим да је сад, након интервенције г. Вукадиновића још јасније шта је био циљ текста, као и циљ критика на текст. Уз дужно поштовање штрајкачима, мора се одвојити тешка социјална и материјална ситуација просветних радника од њене злоупотребе у политичке сврхе. Такође, штрајкачима који нису задовољни својим статусом, бих поручио да су бирои за незапослене препуни младих, факултетски образованих људи, који су итекако спремни да раде за 40.000 месечно.
Препоруке:
0
0
114 среда, 02 фебруар 2011 08:16
Држављанин приватне државе
Разуме се да држава није исто што и власт али проблем је што је ова власт од државе направила своју прћију. Дакле бити вредан, скроман и претпостављам ћутљив, значи бити идеалан поданик у приватној држави. Мени то не личи ни на родољубље, ни на храброст, а Бога ми, ни на памет.
Препоруке:
0
0
115 среда, 02 фебруар 2011 10:35
Jasna Simonović
Nikola Petković..Zašto mislite da vi treba da koristite srpske banke i plaćate srpski porez a Novak Đoković ne?

Draško...Ne znam koje su to srbske banke, ali mi se sviđa ideja da neka brendirana banka ponese taj šarmantan naziv...Rado ću u takvu banku uložiti svoj kapital ako uspem da ga po pravdi Boga i zakonu Prava nadoknadim, odnosno vratim nazad od lešinarskih globalnih revizorskih i konsalting kuća, trećerazrednih ogranaka internacionalnih farmaceutskih kompanija, bezrazrednih nemačko-srpskih farmaceutskih i srpskih građevinskih koncerna i mešovitih preduzeća, umišljenih nemačkih bankara, sarajevskih lopovskih izdavača, pilićarskih primaoca ličnog dohotka po ministarstvima i institucijama republike koja ne postoji...itd.

Što se tiče "srpskih banaka" to treba da budu sve banke koje poštuju zakon i naravno svog klijenta i njegova prava i obaveze, bilo da se radi o Novaku Đokoviću ili o nekome čiji račun stoji prazan...
Jer nikada se ne zna ko će doneti "ekonomski grenslem"!
Препоруке:
0
0
116 среда, 02 фебруар 2011 11:54
NN
Kоментар г. ВУкадиновића:
нико не би нарочито узбуђивао...и немирима широм арапског света.


Сви би се узбудили и препали да се то нама не деси, када би ти немири били спонтани израз незадовољства тамошњег народа.
Међутим, пошто већина мисли да ти тамошњи протести нису спонтани него дириговани са стране,онда се нико не узбуђује.Тамошњим УСА марионетама истекао рок трајања,нашој није још.
А ако СНС рачунате као опозицију,онда сте баш наивни.
У том смислу,могу да разумем,мада се са њима не слажем,искрене коментаре типа "што горе то боље","нека све стане да би Србији кренуло"

Господине,ово су покличи Отпор-ДОСа а не коментатора на овом сајту.
*
Испуњење захтева просветара изискује 24 млрд динара,значи око 230 милиона евра.
А видите колико износи прекорачење трошкова моста преко Аде.И нико се не узбуђује.
Да те паре добију просветари,све би потрошили у трговинама,бар би се део вратио кроз ПДВ.
А овако?
Важно да ћемо добити највећи пилон.
Препоруке:
0
0
117 среда, 02 фебруар 2011 12:03
jovan
NSPM je melem na ranu i prostor gde je bistar um vazniji od strancarenja i podanistva. Para naravno IMA i to je sustina. 26000 evra od dulicevog sajta, milijarde od javnih nabavki, oduzeti plate od ministara i poslanika koji i onako nicemu ne sluze. Cime je dinkic zasluzio stan od 300-400000 evra. Afera za aferom, lopovluk bez granica. Ponavljam para ima i krajnje je vreme da ih dobijaju oni koji to i zasluzuju a ne talog ovog drustva koji je isplivao i nece da nam se skine sa grbace.
Препоруке:
0
0
118 среда, 02 фебруар 2011 12:32
Висарион Вукадиновићу, следи наставак
Наравно, да се може краће.Али то треба умети.И сваком не полази за руком. Кад бисте себи поставили такву ограду , како бисте се осећали?Да ли бисте је испоштовали.? Добро је што сте почели да обраћате пажњу на коментаторе и кометаре .За мудре ,ту је овај народ.Такав какав јесте и којим треба управљати, њиме руководити.
Нисте довољно обратили пажњу на оне који мисле да нису само грађани ти од чијег ангажовања и патриотизма зависи напредак државе.Зависи много више од оних који те државе воде.Туниски а сад ће и Египатски председник да плате то што нису умели да воде рачуна о народу којим руководе.И не само они него и ови наши.Могу се разликовати од народа две три године,али то не може да траје бескрајно.Ако испустите дизгине из руку кола могу и да се преврну.На великим урвинама то бива катастрофа.Ми смо ту негде где све може да се стрмекне.Има нас који се тога прибојавамо и има вас који пишете и имате неког утицаја а више водите рачуна да не таласате.
Препоруке:
0
0
119 среда, 02 фебруар 2011 12:42
@Др
A ја бих поручио штрајкачима да њихова тешка материјална ситуација није резултат више силе – рата или санкција – у ком случају би сваки штрајк био најблаже речено неморалан, већ резултат неспособности разних самопроглашених „експерата“ из министарстава, агенција, управних одбора великих фирми. Ти „експерти“ који за своје штеточинство имају приходе од неколико хиљада евра месечно- су део државног апарата. Зато позивати просечног грађанина који једва преживљава са бедном платом или са социјалном помоћи да буде вредан и да не штрајкује, објективно значи подржавати такав државни апарат. То нема никакве везе са љубављу према отаџбини. Напротив.
Препоруке:
0
0
120 среда, 02 фебруар 2011 12:44
Висарион Вукадиновићу наставак и крај
Ето.Пробао сам да скраћујем па нисам успео.Нисам на пример хтео Вама да кажем да се плашите таласања, али, због скраћивања и краја "карактера"моро сам да изоставим ограду.
Тлаасање је за добро уређене државе неопходно.Мудар ће у њима откривати фалинке своје владавине.Осион ће их пренебрегавати.Видите употребио сам реч која односи број слова.А ако само човек на то милси оде му оно главно.Ово наше писање не доживљавам као задовољење сујете, нити само као пражњење, него и као патриотски чин.Ми покушавамо да помогнемо.Има наравно свега у томе, има слабости, има националних особености, свађа, неслагања.То отежева владаоцима, али их им је то услов.Ако тиме умеју да управљају, нека се јаве.Ако не - нека дигну руке.Видите Николића и Вучића.Они су се заплели ко пиле у кучине.С тим потписима и тим митинзима далеко неће стићи.Али они на виде и не слушају а били су упозорени.Имају властите бубе и плаше се да се Шшешељ врати. , па журе.Ту леба нема.Народ је главни, они су пролазни.А они то не виде
Препоруке:
0
0
121 среда, 02 фебруар 2011 12:46
Vladimir
Gospodine Vukadinovicu.

Ko sam JA da brinem o svojoj drzavi, gde JA mog svoje socijalne ili drustveno korisne, dobre, namere da plasiram? KOME?

U drzavi okupiranoj rodovsko-udbaskim harangama, gde je jedina aktivnost "otmi pare svakome", porezom, taksama, kreditima ili donacijama, smatram se OBJEKTOM jedne bande otimaca. Njima ni izdaja nije problem, ako je licno blago u pitanju.

Nazalost, posast je preuzela celokupno drzavno tkivo, pojedinci vise ne mogu biti vodjeni dobrim namerama, a nazalost, to je predvorje revolucije, a ne sadjenja zdravih korencica.

U dinarima, markama, evrima, dolarima..nije ni bitno koliko mi je ukradeno, i koliko uskraceno, najuzasnije je sto mi je ukradeno 20 najboljih godina zivota(od 30-e do 50-e), prevarom.

A ovu dvadesetprvu koju pokusavaju da ukradu, zele da zakite osmehom i optimizmom!!!
Препоруке:
0
0
122 среда, 02 фебруар 2011 13:02
El Jefe
@Држављанин приватне државе
Apsolutno se slazem sa vasim misljenjem.
Препоруке:
0
0
123 среда, 02 фебруар 2011 14:40
Божо Бјелак
Господине Вукадиновићу, добро је што сте нам се обратили,иако Вас ја лично нисам погрешно тумачо. Указао сам на оно што Ви знате колико и моја маленкост, а то је да у Србији не постоји држава.Ви кажете:„...нашем генерално лошем односу према држави, а за шта увек нађемо више или мање добро оправдање“.Иако је немогуће све рећи у 1000 карактера,питам Вас о каквом се оправдању ради када држава не постоји.Држава у Србији је двадесетак људи са ВОЂОМ на челу.Било би нормално да постоји правна веза између грађана и државе, односно да држава има обавезе према свима нама и свих нас према држави, односно да грађани имају јасне и одређене дужности према држави. А,да ли смо на било ком плану заштићени.
Препоруке:
0
0
124 среда, 02 фебруар 2011 15:13
Јањић
Поштовани господине Вукадиновићу,
Слажем се да државу треба волети, бранити и бити одговоран према њој(то је, отприлике, став који сте изнели у Вашем тексту), али једно се стално губи из вида, иако не сумњам да сте Ви и Ваши читаоци тога, и те како свесни. Наиме, тренутно су наставници на мети критике већине народа ове наше јадне државице. Те они не схватају ситуацију, те они су похлепни, те криза је, те не мисле о држави.... Све је то у реду. Али... Е, у том грму лежи зец и све се своди на оно најобичније које сви ми, надам се, примењујемо и у властитом дому, према властитој деци. Реч је, наиме, о основном принципу васпитања који, опет се надам, ти исти наставници (не просветни радници) примењују у свом раду, се заснива на принципу ДАВАЊА ПРИМЕРА. Дошли смо у парадоскалну ситуацију да они који плаћају булдожер који месец дана непрекидно ради и који не показују ни трунку националне и економске одговорности траже од народа да буде национално и економски одговоран. Ето, просто и јасно.
Препоруке:
0
0
125 среда, 02 фебруар 2011 15:41
nataša @ Vukadinović
U pravu ste vi gos'n Đorđe. Ja čak mislim da je pozitivan odnos i razumevanje prema vlastitoj državi stvar i kućnog vaspitanja i intelegencije. Mislim da treba "ispoštovat" i gradski autobus, bio on privatni ili državni, i državu u kojoj smo na proputovanju, a kamo li vlastitu.
Ali šta ćemo kad je antidržavno i antisrpsko istupanje uslov i za političku i profesionalnu pa čak i "civilaizacijsko-kulturnu" promociju.
Ako ministar maršira ispod parole "smrt državi" šta reći. Ako državu ne čuvaju oni koji su za to debelo i nezasluženo preplaćeni, a sirotinja treba da je brani golim grudima i praznim stomacima.
Možda bi apel da "čuvaju državu" trebalo pre svega uputiti Tadiću i njegovoj neodgovornoj i bezobraznoj kliki.
Препоруке:
0
0
126 среда, 02 фебруар 2011 17:05
The Tao of Groove_part one
Sasvim je korektno pozivati ne vrednocu i zalaganje, patriotski elan u radnom asketizmu koji je osnova napretka drzave i drustva. Uostalom, prosprski predsednik je nedavno imao slicne pozive koji se svode na puko glagoljanje o zalaganju svakog gradjanina, pa onda naravno ide i Kisindzerski slogan kako traba pomoci drzavi a ne ocekivati od drzave bilo sta zauzvrat. Mislim da je svaki smisao izgubljen u poimanju drzave kada je Srbija u pitanju. Drzavu su unistili birokratski projekti partokratije koja upravlja prirodnim i intelektualnim dobrima i koja prisvaja sve materijalne povlastice.
Препоруке:
0
0
127 среда, 02 фебруар 2011 17:05
The Tao of Groove_drugi deo
Birokrate koje vode drzavu, sa prosrpskim predsednikom kao metaforom evropejstva i asketizma, jer toboze vec 6 godina na racunu ima 30 hiljada evra bez ikakvih nekretnina u vlasnistvu, su sve upropastile i svele ljudsko dostojanstvo na dno lestvice moralnosti. U datim uslovima je nemoguce voleti drzavu i ici napred. Vlast je ta koja koci gradjane da vole svoju drzavu. Ona im je oduzela viziju za zivot i bolje sutra. Rusenje takve vlasti je neophodnost i preduslov svakog napretka.
Препоруке:
0
0
128 среда, 02 фебруар 2011 22:18
младен
Читам неке коментаре и све сам нерасположенији јер и по томе видим колико смо пропали и колико нас је све преплавило огорчење и мрзовоља. Неке колеге као да неће да схвате, или још горе, више нису у стању да одвоје државу и домовину од њене актуелне и пролазне власти. Дешава нам се нешто слично 5. октобру, само са друге стране. У отпору и мржњи према објективно лошој власти руши се држава, а од тога корист имају само наши непријатељи. Није ово у директној вези са просветарским штрајком, него ме је нешто у атмосфери просто подсетило на оне предпетооктобарске дане. А текст је, по обичају, одличан и ообјективан, ни по бабу ни по стричевима, као што се код г. Вукадиновића и подразумева.
Препоруке:
0
0
129 среда, 02 фебруар 2011 23:30
slobodan45
setite se priče o građanima prvog i drugog reda...i svega ostalog.malo je vremena prošlo, a kolike su posledice...problem je strašan i u srbiji se zapatilo, nešto, što je spoj mafije i negativnih posledica onoga što se zove "Tejlorov tehnicizam"...dobijeni produkt ove dve kaste je neviđeni monstrum, koga je veoma teško otkloniti.mora, izgleda, da se dogodi narod.g.Vukadinović je veoma pošten analitičar i građanin srbije, ali ima ograničenja, što je i razumljivo.
Препоруке:
0
0
130 среда, 02 фебруар 2011 23:39
Душан Ариљевић
И ако у смутна времена обично свако гледа своја посла, они поштени да се извку из проблема они непоштени да "извуку" што више за себе господин Вукадиновић п(р)озива, више апелује да бригом о држави и дрштву уствари штитимо себе. Добар савет за све нас, за оне у власти, упуство.
Препоруке:
0
0
131 четвртак, 03 фебруар 2011 05:23
драго.ца
Јасна Симоновић
... Novak Đoković... Ne može se biti srpski brend bez obaveza prema "brendu" koliko god da smo srećni i zahvalni ovom sjajnom momku...

Коју то корист Ноле има као српски бренд? Какав је то српски имиџ у свету којим он покушава да се окористи: убице, геноцидни, примитивни,... да не набрајам. Оно што Ноле покушава је да поправи тај имиџ по цену сопствене штете. За онај минут пропаганде Србије пред милионима гледалаца широм света Влада Србије би требала да му плати 100 милиона евра. Мислим да су платили 30 милиона ону лошу рекламу на ЦНН (иначе плагијат са сликама из Румуније) коју мало ко да је и видео. Шта је то у нашем бићу да не трпимо успешне у свом окружењу а са друге стране некритичи величамо осредње странце?
Препоруке:
0
0
132 четвртак, 03 фебруар 2011 05:51
драго.ца
@Ђорђе Вукадиновић
"Али верујте ми да неће кренути - све док не променимо однос према држави (која, наравно, није исто што и власт) и према раду, док сви не постанемо мало вреднији, скромнији и поштенији."

Сјајна идеја, исто као и комунизам. Има само једну ману: не рачуна са реалним људима. Како у лоповској држави можете очекивати поштене грађане?Систем је тај који чини људе вреднијим, поштенијим... (Наравно да је важан и лични карактер јер неке ни лош систем не може да поквари). Све нације су исте само су неки у систему који негује једне вредности а други сасвим супротне. Неки су у систему дуже па су им неке ствари постале механичке а други се још прилагођавају.
Иначе како другачије објаснити да чим пређемо границу постанемо узорни грађани западних држава са свим тим похвалним епитетима које наводите (а када пређемо у Бугарску остајемо исти)?
Мој закључак је: треба променити систем а први корак у томе је промена власти. Проблем је што то тешко иде мирним путем.
Препоруке:
0
0
133 четвртак, 03 фебруар 2011 09:03
Fristajlo
Eto, dođe i naš Đorđe do etatizma...
Ovim je se zamerio svima koji se nešto pitaju u ovoj zemlji, a nije umilio nikom, pa ni narodu, koji ovo i ne čita, osim nas stotinak, naloženih na politiku; zato ja i glasah protiv ovog štrajka, jer je to briga za svoju guzicu, u sveopštem grabežu koji je nastao. Učitelji gledaju šta da maznu sa kadavera, dok ga ne zatrpamo, ko uz suze, ko uz osmeh; a budući malo obrazovaniji od ostalih, prvi su shvatili da treba "preteći" (istrajati) do onog doba kad će se narod opet nešto pitati na ovim prostorima, a tada može da bude malo manje "demokratije", a malo više preispitivanja- kome koliko.
Polako ali sigurno, idemo ovako "džule" ka nečem što nas sve više plaši; no, jednom ćemo morati da otvorimo oči, pa- ko šta vidi...
Препоруке:
0
0
134 четвртак, 03 фебруар 2011 10:13
Nebojša Prpić
Душко Радовић:
"Дође крај школске године. Лоши ђаци ће кући, некадашњим још лошијим ђацима морати да покажу књижице са оценама добијеним од некадашњих најлошијих ђака."
Препоруке:
0
0
135 четвртак, 03 фебруар 2011 10:48
Jasna Simonović
Vladimir ...
Izvinjavam se i ne znam da li je vaspitano što se vezujem za vaš komentar Đorđu Vukadinoviću, ali bih samo želela da izrazim da mi je drago što ste termin "zdrav korenčić" verovatno usvojili iz čitanja jednog od mojih prethodnih komentara!
Znači da ga ipak imate u opciji!
I to mi je drago takođe da ne želite da vam i naredna godina života bude ukradena...
Slažem se da se "zdravi korenčići" biljnih vrsta ne sade u predvorjima revolucije (gradski trgovi!), ali se svakako sade na prostranoj zemlji srpskih vlasnika koje god nacije, vere, shvatanja bili...
A ima i "zdravih korenčića" usađenih tamo gde ih baš niko ne može očupati...Da sad ne "prozivam" ponovo mlađanog Novaka Đokovića kome niko nije uspeo da ukrade 20 godina života, ostaću na "mojoj" farmaceutskoj industriji...
Bogu hvala (a meni takođe) što taj zdravi korenčić klija sa obe strane Atlantika...Čak i kad se ne zaliva korumpiranim vlastodršcima i lenjim narodom...
Препоруке:
0
0
136 четвртак, 03 фебруар 2011 13:41
Јасна Симоновић
Драго.ца ..
Хвала ...Поставили сте права питања, посебно последње, иако сте га „залепили“ на погрешну – моју – адресу...Мислим да сте на корак да ме разумете...
Желим и Нолету и нама – Србији – даље успехе, а желим и да Нолету Србија плати и „100 мил дол“ и то кроз наше банке и од профита који доноси земљи, сходно законима за трошак рекламе...нпр. да „очерупана“ Зеленгора васкрсне, врати лиценце, плати рекламу, шта ту фали?
Бити српски или било чији бренд значи имати права и одговорности...
„Коју корист као српски бренд“ конкретно „има Новак Ђоковић“ најбоље он зна, а ја верујем да је кроз „за Србију“ дао најбољи опис користи...
Зашто мислите да је земља крива за његов успех...зашто мислите да је урадио смишљено (ван срца), па још на сопствену штету, није ми јасно...
Знам да цео свет гледа тај његов имидж кроз српски, а не кроз други национални имидж...
Све најбоље...
Препоруке:
0
0
137 четвртак, 03 фебруар 2011 18:09
драго.ца
@ Јасна Симоновић
"Бити српски или било чији бренд значи имати права и одговорности...
„Коју корист као српски бренд“ конкретно „има Новак Ђоковић“ најбоље он зна, а ја верујем да је кроз „за Србију“ дао најбољи опис користи...
... па још на сопствену штету, није ми јасно...

Ако вам није јасно (а очигледно није) онда би требало да се пазите олаких квалификација.
У основи свега је лова па тако и бренд пре свега значи нека корист (зато се и чува и брани). Шта мислите које ће вино пре (и скупље) да се прода француско или српско? Е то је вредност бренда.

Људи који живе у Србији мисле да цео свет зна за Србију и српску истину и да имају симпатија за нас. Чињенице су обрнуте: мало ко зна да Србија постоји а они који то знају сазнали су са ЦНН-а и прва им је асоцијација јаааако негативна. Када таквом странцу кажете да сте Србин то је као да сте казали да сте управо изашли из затвора због убиства. Ноле ето има срећу да се може тиме похвалити и окористити, све бесплатно.
Препоруке:
0
0
138 петак, 04 фебруар 2011 01:37
LAUFER
Da se razumemo na samom pocetku,svako ima pravo na strajk i ja to naravno podrzavam ali budimo realni i pogledajmo na ovu stvar i iz drugog ugla.
Retko koji prosvetni radnik je imao iskustvo sa privatnim poslodavcima,cast izuzetcima takvi verovatno i ne strajkuju.Ovo je moje iskustvo-radi se o 2004 godini kad sam se prvi put zvanicno zaposli posle srednje skole,ugovor sa poslodavcem mi je bio potpisan na 12h rada u tri smene,naravno radilo se i preko toga po 15 i 17h da zlo bude vece nismo imali pravo na pauzu cak su nas i do toaleta pratili neki tzv nadzornici ili kontrolori kako smo ih mi zvali,prekovremeni rad podrazumeva se nije bio placen a o drugim troskovima da i ne pricam(hrana,prevoz...).Da ne duzim,izdrzao sam 6 meseci s'tim sto mi je plata prva cetiri meseca bila 45000 din a dva meseca 27 000 din,dao sam otkaz i upisao fakultet,sada sam diplomirani inzenjer i rado bi se menjao sa bilo kojim nezadovoljnim prosvetarom pa makar me drzava kinjila i podcenjivala!!!nestalo mi slo
Препоруке:
0
0
139 петак, 04 фебруар 2011 01:58
LAUFER - nastavak
...nestade mi slova... Siguran sam da vecina srecnika koji danas i imaju posao(a da nije drzavni)rade pod istim ili slicnim uslovima pod kojima sam i ja radio, sa stalnom bojazni da ce dobiti otkaz ili da nece dobiti platu o pravima na godisnji odmor ili nedaj boze bolovanje ili porodiljsko da i ne pricam,to su pusti snovi! Koliko god je ovo istina sto sada pisem a jeste,nikome nije palo na pamet da se pobuni da strajkuje da otkaze poslusnos svom poslodavcu,zar to nije cudno,kako se uvek na strajk i inat odlucuju oni koji imaju redovne plate i svu socijalnu i drzavnu zastitu?

Kad se Nemci razljute drzava stane,kad se Francuzi naljute drzava stane,kad se Grci naljute drzava stane...a vecina poslodavaca su im kapitalisti,kako to? gde mi gresimo?
Препоруке:
0
0
140 петак, 04 фебруар 2011 10:35
Јасна Симоновић
Драго.ца...хвала
Ви лепо уочавате појаве, али понекад упутите добар закључак али на погрешну адресу...
Захваљујем што ме подсећате да се пазим олаких квалификација, недовољне погодбене реченице често се разумеју као потврдне...
Слажем се да „у основи свега је лова па тако и бренд значи нека корист (зато се и чува и брани)“...заштита интелектуалне својине, ауторско право, патенти, власништво, итд. доноси и кров: профит...
То што свет не зна за Србију је разумљиво, до скора смо се звали Југославија...
Схватам људе који на место своје памети стављају тв, интернет, нечији мозак...линија мањег отпора, лењост или једноставно авантура...
Није ми чудан знак једнакости између „Србин“ и „као да сте управо изашли из затвора због убиства“ јер Југословени јесу убили Југославију, а следбени држављани правно нису процесуирали „убиство“...
Али са слободе се барем боље поштује своје брендирано вино,нпр.косовско, које ни у чему не заостаје за француским колико год имали предрасуде...
Препоруке:
0
0
141 петак, 04 фебруар 2011 22:54
farsa
I, naravno. Najnovija vest. Štrajk je prekinut, dogovor napravljen, a, sem onoga što im po zakonu pripada, dobili su samo obećanje da će, ako bude para u budžetu, biti i mizernog linearnog povećanja. Dakle, tresla se gora, rodio se miš. Sve je to bilo samo zato da bi sindikalni rukovodioci opravdali svoje plate i prinadležnosti. A verovatno je i sutrašnji miting doprineo tome da vlast malo popusti, tj da jedano neobavezujuće obećanje. Farsa od štrajka, farsa od vlasti i farsa od opozicije.
Препоруке:
0
0
142 петак, 11 фебруар 2011 00:43
Маша
Неко је написао
"Ја сматрам да сада највише могу помоћи Србији тако да јој помогнем да што брже пропадне. "

И шта онда? Када је и која држава успела да одмах после пропасти на брзака цвета и да је свима у њој лепо и богато? Незрело мислите.

Свака богата држава се гради деценијама. Нама не треба пропаст државе, него да свака власт све боље и боље државу организује. Па ако једна не организује добро, да сменимо и доведемо оне који ће бити бољи. Побогу, угледајмо се на богатије државе. Хајдучија никада није донела рај, само ред, упорно стварање реда може нас некуда довести.

Штрајк не подржавам, али би људи који сад воде државу морају да схвате да је многима догорело! Но, да ли би било решење, како је неко једном предложио на овом сајту, да доведемо менаџере из Јапана да нам воде државу неко време и среде је? Сасвим могуће. Где су код нас ти "јапанци" и што их нема? Значи, нешто је у нашем менталитету кварно.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер