понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Исисавање Србије преко страних осигуравајућих друштава

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 10 фебруар 2011 14:50
PRAVDOLJUBIV
Sjajan tekst.Misli da je uzrok tome niski autoritet nosilaca najvisih drzavnih funkcija u Srbiji,u ocima Zapada.Strane kompanije dodju,'snime' za kratko vreme situaciju, vide da mogu da rade sta im se prohte,i to nekaznjeno.A politicari zarad ostanka na vlasti i prica o stranim investicijama na sve to zatvaraju oci.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 10 фебруар 2011 15:09
Angel
Banke i osiguravajuća društva stranih lihvara i belosvetskih zamlata su glavna tekovina petooktobarske revolucije
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 10 фебруар 2011 16:01
Бојан
Два су главна узрока томе. Прво, морална исквареност владајућих елита (и других који претендују на њихову позицију). Они су спремни да кољу теле због две киле меса, читај, да осиромаше и униште народ и државу да би добили мали проценат у послу.
Други узрок лежи у темељној нестручности и неефективној организованости система-друштва. Већина људи који су на власти не разумију како функционише економски систем и како генерално држава-друштво треба да се организују.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 10 фебруар 2011 16:36
Одбрана и последњи дани
Стварно је добар текст и добро осликава нашу пропаст.Власти дозвољавају бескрупулозну пљачку грађана.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 10 фебруар 2011 18:49
Starac Milija
Ovako se isto pisalo i za vreme vladavine JB Tita. Kako su novinari i kolumnisti u ono vreme ogrezlu u autocenzuri tak i danas "u demokratskoj i višepartijskoj" Srbiji slušamo kako u vrhovima vlasti ima ljudi koji ne razumeju dovoljno ekonomsko~finansijsku sferu, pa o nekoj imaginarnoj "državi" koja to treba da ispravi,, i sve tako redom, prava burleska.
I onda su se pošteni i razumni pitali kako vlast ne vidi da se jedno priča a drugo radi, krade se i rastura država, isto kao i sada.
Pitam se da li smo sebe osudili da ponavljamo uvek isto uz samodestruktivno i samorazarajuće ponašanje, i da se krećemo u bolesnom začaranom krugu.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 10 фебруар 2011 18:53
a4
Winer Staedtische Osiguranje je neuporedivo susretljivije i povoljnije po nas ovde od npr. Dunav Osiguranja, DDOR Osiguranja, AMS-a itd. Kako god oni da to uspevaju. A zasto to i ovi "nasi" ne bi mogli tako, ili cak po nas koji nesto osiguravamo jos povoljnije. I zasto bismo onda mi ovdasnji samo zato sto su srpske placali ovim potonjim. (nema upitnika, je nije u pitanju)
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 10 фебруар 2011 19:12
луди скретничар
А део проблема лежи у лакомости и похлепи грађана, који се преко сваке мере задужују, ради куповине често потпуно непотребних ствари. Па тако имамо навалу на станове у центру градова, поред празних и јефтиних кућа у оближњим селима, плазма ТВ, а кућа неизилована, полован Голф, а шупље ципеле...примера безброј. Свако може додати по неки за који зна из свог окружења.

Неко им је продао илузију слатког живота на западу и сад јадници срљају у пропаст само да би поседовали (живели) бар делић те илузије.

Банке им пружају могућност да то остваре. Нешто као однос наркомана и дилера. Само се поставља питање да ли је зависник добровољно "пробао" или је "навучен"?
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 10 фебруар 2011 22:44
Petrushin

Нико и не пита шта су то стране банке унеле у земљу (осим оснивачког минималног капитала, који су већ добрано извукле и вратиле назад у своје банке – матице, а сада послују новцем код нас зарађеним) и којим финансијским гимнастикама стварају оволике профите на задужењима привреде и становништва до изнемоглости!


Ako je Srpska privreda duzna 15 milijardi dolara, a drzava 12 milijardi, cije su to pare, posto se autor malo gubi u racunici?

U mnogome se slazem za autorom, ali je previse pojednostavio pricu i problem.

Srpska drzava/drustvo je potrosila svu svoju ili vec narodnu akumulaciju iz doba Jugoslavije na ratovanje i socijalno; potom na crveno-burzoasku kradju i nadri-offshore-tajkune.

DOMACA STEDNJA, na danasnji dan je na istorijski niskom nivou, a ona je GLAVNI izvor jeftinog novca u svakoj drzavi i finansijskom sektoru.

Zato drzava ide u shopping kod stranih banaka i to se debelo placa visokim kamatama.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 10 фебруар 2011 22:47
Радгост
10. februar 2011 ob 17:38
Ljubljana - MMC RTV SLO/STA
Izguba skupine NLB je večja od pričakovanj, saj znaša kar 202 milijona evrov. Večina "minusa" je posledica poslovanja matične banke NLB, ki je lani izgubila 183 milijonov.

НЛБ је скраћеница од Нова Љубљанска Банка.
Очекује се да НЛБ са Новог Београда намири губитак!
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 10 фебруар 2011 22:55
Petrushin
I ne samo to, nego sto su drzava i privreda uslovljeni da otvore svoja trzista tim istim finansijskim sharkama i konglomeratima, koji neminovno, na duzi rok, oglodju i drustvo i drzavu.

Samo jedan MALI podatak: srpski depositi/ustedjevina u bankama, u slucaju bankrota srpske drzave, naplacuju se poslije svih potrazivanja iz inostranstva.

Ugovorom jasno definisano - i u vase ime potpisano!

Mislite da 15% kamate na srpskim bondovima ne govori u kakvoj smo situaciji.

Bankrot je gospodo na pomolu!

Pitanje je samo da li ce prije ili poslije PONOVNOG "desavanja naroda"!

Srbija je na nogama i ko god dodje na vlast nece moci nista drugo da uuradi nego da objavi narodu:

Da osim to malo gole koze, nista vise nije nase!

A gospodin autor se zabrinuo za nekakva osiguravajuca drustva?
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 10 фебруар 2011 23:43
Александар Ивковић
@луди скретничар, дали сте врло паметан коментар са којим се слажем у потпуности.
Препоруке:
0
0
12 петак, 11 фебруар 2011 00:27
Бели Орао
1. @Владан Динић.Пријатељу,друже,брате,официру,Србине.
Прво сте требали да проучите пословање "страних " осигуравајућих друштава. То су сада наша осигуравајућа друштва под патронатом Винера,Гравеа, Унике, Меркура и још неких. Зашто они лепо послују код нас?Зашто они лепо не послују у Словенији?Запитајте се сами.Ко више верује Дунаву и ДДОР-у? Наравно нико.Зашто Словенци своје "осигуравајуће новце" дају Триглаву, а не набројанима?Јер знају да ће им после 15,20,25, година вратити осигурану суму(О.С.) увећану за добит, која се зове очекивана добит. Знају да ће такође добити новце, ако се рецимо повреде или осакате.
Шта је то Осигурана сума? То је "прост" збир уплаћених годишњих сума,која зависи од старости клијета.Старији клијент (50 година), има мању О.С. од млађег клијента(30 год). Још простије. Ако клијент уплаћује 600Ех20година његова О.С. је око 12.000Е горе-доле, у зависности од година старости. Овог тренутка "стране" осигуравајуће куће су једини здрави део финансијског система.
Препоруке:
0
0
13 петак, 11 фебруар 2011 00:45
Бели Орао
2. Здраве су зато што се не играју са новцима својих клијената.Здрави су јер се не варају клијенте као неке банке које непристојно краду клијенте.Здрави су јер не износе новце на берзу и подложни су редобној контроли НБС која ретко којој може да нађе грешку.Када све то буду имали Дунав и ДДОР, а то ће бити за 357 година онда ће Срби своје новце усмерити код њих.
П.С. Винер-штедише није Винер-брокер(један глумац који је ту био упетљан), који је ојадио грађане Ниша, тако да и сада Винер Беч не може да се опорави у том прелепом граду, мада људи полако увиђају ко је ко и шта је шта.
Нахвалих ја ове Швабове канда би волео да дођу(Мића Томић-"Ко то тамо пева"). Хтели ми то или не "оно што је Швајцарска за штедњу то је Аустрија за осигурање",а имају преко 70 осигуравајућих друштава који су лепо увезани, баш тако да клијенти не могу да пропадну.
Да је то сигурно тачно подсетимо се да је Винер Беч основан 1820, Граве 1828, мали Меркур 1798, а моју Прву Петолетку Трстеник из 1949 уништише.
Препоруке:
0
0
14 петак, 11 фебруар 2011 01:56
ben
Za informaciju nekih komentatora nasa stednja je dosta velika ,oko 7 milijardi eura,uzimajuci u obzir trenutnu situaciju.Solidnost stranih osiguravajucih drustava je vrlo diskutabilna,pitajte amerikance,irce,engleze itd.Ako Madjarska bankrotira sto je vrlo moguce,gotovo sva austrijska osiguravajuca drustva ce bankrotirati,a tad ni para ni premije.
Препоруке:
0
0
15 петак, 11 фебруар 2011 02:00
Радгост
Каже:

"Зашто они лепо не послују у Словенији?Запитајте се сами.Ко више верује Дунаву и ДДОР-у? Наравно нико.Зашто Словенци своје "осигуравајуће новце" дају Триглаву, а не набројанима"

A Триглав га издаде,ко би реко:
"Zavarovalnica Triglav bo prodajala delež v NLB-ju"
(10. februar 2011 ob 21:45
Ljubljana - MMC RTV SLO/STA)

Што би се рекло спасавај се ко може.
Препоруке:
0
0
16 петак, 11 фебруар 2011 19:40
Alexander "X"
Autor dotice ali ne objasnjava “fenomen”. Nisu nasi politicari bas toliko naivni. Svako od ministarstava formira kabinete ciji su clanovi ex-patriote citaj komunisticki sinovi i kceri skolovani 90-tih u inostranstvu sa radnim iskustvom recimo u CITI banci i koji su trenutno savetnici ministrima. Djelic se hvali da je partner multi bilionske kompanije ako je ikada prisustvovao board mitingu covek je verziran kako se posluje i sta treba da se prati. Znaci sistem je vrlo dobro potkovan znanjem i popunjen stranim drzavljanima (ali nasim domacim imenima) cak u mnogim slucajevima kabineti formirani. Bilo je slucajeva da su strani drzavljani sedeli na sastancima klasifikovanim drzavnom tajnom, pa sta kakva drzava takva i tajna.
Препоруке:
0
0
17 петак, 11 фебруар 2011 19:43
Alexander "X"
Narodna Banka Srbije diktira kamatnu stopu, ne strane banke. Drzava intervenise deviznim rezervama ($=0) da bi se recimo odrzala vrednost dinara (Jelasic u doba godisnjih odmora, redovna pojava, uz priliv oko 3 milijarde evra da bi se ljudi koji posecuju familiju dodatno oporezovali sa 10%).
Banka Srbije moze da otvori ekspozituru u NYC ali ce igrati po pravilima Federalnih Rezervi USA zvanim Ben Shalom Bernanke ne po Dinkicevim instrukcijama. Moja je poenta nista se ovde ne desava bez politickog pokrica ljudi na vlasti ili ti lepog Caneta.
Препоруке:
0
0
18 субота, 12 фебруар 2011 02:00
banedral
Колико је новаца у виду страних инвестиција ушло у Србију од 2000.год. и где су ти новци???
Препоруке:
0
0
19 недеља, 13 фебруар 2011 14:59
Todor
Зашто држава дозвољава да се и преко страних осигуравајућих душтава износи новац из Србије, који нам се онда враћа преко њихових банака, под зеленашким условима, кроз скупе кредите?


Zasto drzava pljacka sopstvene gradjane preko povezanih drzavnih funkcionera i raznih sumnjivih tipova ogrezlih u korupciji? Zasto drzava pljacka gradjane preko naduvanih cena, namestenih tendera, nepotistickih sema? Zasto drzava uzima moj porez a ne daje mi nista za uzvrat osim nove pljacke i otimacine? Zasto je drzava bila spononzor pljacke penzionih fondova?

Pa da li takvu drzavu treba da pitam gde cu da ulozim svoj novac i da li takvoj drzavi treba da bilo sta verujem? Pa pre cu verovati srednjovekovnim Turskim agama na privremenom radu u srednjevekovnoj Srbiji. Oni su od "raje" uzimali samo "desetak", 10 % a ovi novokomponovani age i begovi skidaju kozu sa ledja kome stignu. Dakle moje osiguranje ce i dalje biti inostrano, jer se Srpskim dahijama ne moze verovati. Hvala na paznji.
Препоруке:
0
0
20 среда, 16 фебруар 2011 00:58
Bogdan Dimitrijevic
Vala Dinicu, u pravu ste!

Kao neko ko je zeleo da osigura sebe i porodicu, bavio sam se ovom tematikom. Prosto je neverovatno da i na ovom primeru nasa drzava poazuje pasolutno nepoznavanje i, rekao bih, potpuni diletantizam.

Izgleda da su nama nase pare ruznije kada su iz nasih dzepova, pa je monog lepse i evropskije kada nam ih daju stranci, ali sa kamaticom.

Ovo je strasno i o ovome treba vise pisati i pricati kako bi zelenasenje ljudi u Srbiji, ma koje vere i politickog opredeljenja bili, konacno prestalo ili se barem svelo na normalnu meru (kao u susednoj Hrvatskoj).
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер