петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Субвенције приватним инвеститорима: предности и мане

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 11 фебруар 2011 12:36
nataša
Da rezimiramo. Našim firmama, naročito bankama je administrativnim putem, dekretom vlade,zabranjeno da rade.
Te iste firme su date strancima. Uz firme, naročito banke, date su im i pogodnosti koje nemaju u svojim zemljama, ni slučajno, vezano za nadležnosti koje daju državi. Zatim su im dozvoljeni uslovi i načini poslovanja, na primer da određuju kamate i slično kojih nema nigde, ne samo u njihovim državama tj. Austriji, nego iste firme u "okruženju".
Sedamdesetak milijardi evra koji su ušli u Srbiju su tim načinima poslovanja prosto počišćeni.
Sada imamo nešto novo. Dinkić daje Gorenju tri miliona evra, a oni ulažu dva i devesto. Obezbeđuju administrativnim začkoljicama i državnim sufinansiranjem privilegovanu prodaju. Oslobođeni su plaćanja svega imaju samo pofit bez ikakvog rizika. Na taj način npr. Kandiju je zabranjeno italijanskim zakonom da posluje čak i sa strancima, jer se smatra da iza takvog, očigledno štetnog posla, van zdravog razuma, stoji mafijaški pritisak.
Препоруке:
0
0
2 петак, 11 фебруар 2011 12:44
Jasna Simonović
Nema druge nego postati inostrani investitor!? Pa dobiti sve na veresiju...
Samo ne znam da li će se vršiti kontrola da li je inostrani investitor zaista inostrani...a i ako je samo inostrani zašto smo mi domaći građani drugog reda?

(Da ne bude to kao sa Milanom Panićem kada je za potrebe "plenidbe" internacionalne Galenike postao "naš poreski obveznik"?!)

Dobar članak...nedostaje samo kritika građana...
Oni "jadni" ćute, ne daju da se obavi restitucija po pravdi, niti dovrše fondovi samoupravnog socijalizma po zakonu...ne daju da se oni koji su siromašni otarase "sirotinje" koja legalizuje nelegalne kuće, niti daju da se istaknu ljudi od znanja i profesije već kao da prolaze "pored - neću reći turskog jer je ružno - groblja"...
Sve najbolje
Препоруке:
0
0
3 петак, 11 фебруар 2011 12:57
Ружичасти пантер
Према аутору стране инвеститоре треба привући "конкурентним брзо растућим тржиштем, добро уређеном институционалном инфраструктуром и пословним амбијентом, образованом и креативном радном снагом". Како онда објаснити зашто страни инвеститори напуштају своје матичне земље у којима већ постоје сви ти услови и зашто измештају своје погоне у Источну Европу,Азију, Африку? Па врло једноставно. Једино што интересује стране инвеститоре (који су побегли из својих уређених земаља) то је јефтина радна снага, одсуство синдиката и ослобађање од пореза. Укратко, колонијални статус земље пријема.
Препоруке:
0
0
4 петак, 11 фебруар 2011 13:45
сава т.
Следеће две изјаве су у потпуној колизији

Наша владајућа такозвана елита ...је прихватила погрешан неолиберални економски програм, у коме је све препуштено на милост слободног тржишта, а држава је маргинализована и потиснута из привредне сфере.


Влада је без било какве расправе донела Уред­бу о усло­ви­ма и на­чи­ну при­вла­че­ња ди­рект­них ин­ве­сти­ци­ја по којој се значајна државна средства издвајају за (углавном) иностране инвеститоре. Државне субвенције из буџета по новоотвореном радном месту износе од 2.000 до 10.000 евра,...


Осим ако неолиберална економија и комунизам нису једно те исто, а изгледа да јесу.
Препоруке:
0
0
5 петак, 11 фебруар 2011 14:50
Gde je tu logika
Zašto Fijat napušta Italiju i postaje strani investitor u Srbiji? Zašto Reno napušta Francusku i postaje strani investitor u Rumuniji? Zar u Italiji i Francuskoj- zemljama osnivačima Evropske unije - ne postoje svi institucionalni, infrastrukturni, pravni... uslovi potrebni za poslovanje? ovih kompanija?
Препоруке:
0
0
6 петак, 11 фебруар 2011 16:32
рб
"Наша владајућа такозвана елита се после 2000. године није посветила изградњи адекватне институционалне инфраструктуре за тржишну привреду, успостављању владавине права и стварању оптималних услова за конкуренцију и дугорочно одржив привредни раст, него је прихватила погрешан неолиберални економски програм, у коме је све препуштено на милост слободног тржишта, а држава је маргинализована и потиснута из привредне сфере. Због тога, сада наша владајућа такозвана елита и није у могућности да иностране инвеститоре привлачи конкурентним брзо растућим тржиштем, добро уређеном институционалном инфраструктуром и пословним амбијентом, образованом и креативном радном снагом, него то чини накарадним ангажовањем државе кроз исплате субвенција из буџета."
Колико год имао критички однос према неолибералној доктрини (а имам га, и то у не малој мери), ове ауторове ставове не разумем. Управо, оно за шта се он залаже јесте неолиберализам, а то што је радила владајућа елита Србије - то је ... немам речи.
Препоруке:
0
0
7 петак, 11 фебруар 2011 21:49
ЈМ
Господин аутор текста не нуди никакво решење. Нека пронађе један аргумент или адут за долазак инвеститора у Србију.
-Квалитетан кадар ? Нема га, већ је напустио земљу пре 10 и 15 година;
-Јефтина радна снага ? Има је много више и много јефтиније у другим земљама. Пример: О стручности Индијаца не треба много трошити речи, уз то им је енглески готово као матерњи језик, има их неограничено и раде за мање пара од Срба.
-Енергенти? осим струје их нема и потпуно смо зависна земља од увоза гаса и нафте.
ИТД...
Мислим да је давање пара инвеститорима врло скупо, али на жалост једино решење за Србију. И то није главни проблем Србије, а о њему се много полемише. Главни проблеми су намерно уништавање ресурса у пољопривреди, контрола комплетних сектора привреде од стране партијских људи, распродаја стратешких и профитабилних предузећа, монопол на тржисшту итд.
Ни влада ни њени критичари не раде ништа осим најобичнијег трућања и млаћења празне сламе. Текст је доказ за то.
Препоруке:
0
0
8 субота, 12 фебруар 2011 11:04
Случајни Пролазник
Хируршки прецизна анализа.
Препоруке:
0
0
9 субота, 12 фебруар 2011 18:12
Владимир НС 1. део
Владајућа Коалиција за Србију без КиМ, односно интересне групе вођене из центара моћи, имају веома опасну реторику. Од председника државе, премијера па редом сви министри, сви говоре о држави и њеној имовин, предузећима, националним ресурсима... као да је то њихово. За било који чин њихов самовоље и безуман потез у Србији не постоји правно и политичко тело које то може да спречи. „Продаћемо Телеком!“ И то је изречено тако „ко да им је ћаћа Телеком стек`о“. Нема ту више разговора. „Кршимо закон, али Телеком продајемо! Да, и шта нам можете? А? Ајд` да видимо? Шта? Па ништа.“ И насмеје се министар или премијер на конференцији за штампу и оде са говорнице.
Препоруке:
0
0
10 субота, 12 фебруар 2011 18:13
Владимир НС 2. део
Е, браћо и сестре, тако данас изгледа Србија. Србија је дошла до тачке када власт никоме не полаже рачуне осим својим газдама из светских центара моћи. А то се браћо и сестре зове како? О.., о..., оку... , тако је браћо и сестре, ОКУПАЦИЈА. А све криминалне радње, пљачка имовине државе и њених грађана и стављање државних и националних ресурса у руке странаца запаковане су у речи: приватизација, докапитализација, субвенција страних инвеститора... Како се јавно мњење не би исувише провоцирало, нећемо окупаторима поклањати него ћемо инвеститоре субвеционисати.
Препоруке:
0
0
11 субота, 12 фебруар 2011 18:54
Vlada
Kao i uvek, izvanredna, objektivna i oštroumna analiza. I kao i uvek, ljutite reakcije poslednjih mohikanaca i neoliberalnih vernika.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 13 фебруар 2011 15:37
Petrushin
JM, svaka cast! Kratko i jasno!

Profesor i dalje boluje od jugo-'komunizma' i etatizma.

Nikako da nam kaze kako se to kupuje tehnologija i dovodi jeftini kapital u Srbiju?

Nikako da ostavi neo-whatever i napise nam u brojkama i programski, sta to Srbija moze da ponudi Sviijetu, a da on to vec nema i jeftinije i brze i sa manje truda nego sto je to slucaj u Srbiji.

Njegovi svakodnevni povici da je "neoliberalizam" kriv za sve (kao da je prije njegove pojave bilo bolje?!) i da je dinar kriv za sve nase muke, su po malo (uz duzno postovanje) smijesni.
Nagla devalvacija dinar moze samo dosadasnje probleme da podigne za jos jedan stepen nagore, jer ce i ovi sto se premisljaju da li vredi bjezati u inostranstvo, pobjeci onog trenutka kad vide da ce i ovako nizak standard da ide nanize; da ce porezi neminovno biti veci; kupovna moc manja; socijalni nemiri veci; dugoovanja gradjanstva veca; elitizam i nepotizam neminovno veci...

Stabilnost valute je priritet svake ekonomije.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер