субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Фискални ризик и одрживост јавних финансија европских земаља

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 01 март 2011 11:04
Никад-ни-у-једној-странци
Овакве анализе које делују застрашујуће никада, али никада не спомињу чињеницу да је продуктивност рада данас неколико хиљада пута виша у односу на период од пре 100 година, када је "индекс фискалног ризика" био много повољнији. У економском смислу старење може да буде проблем једино за случај да се деси катаклизма, тј. у случају да је масовно враћање на технологију седамнаестог века неминовност. То што се профит сада расподељује "мало другачије", па су нам богаташи милион пута богатији од оних од пре 100 година такође се "прескаче" у оваквим анализама...
Проблем старења становништва је битан због других, политичких разлога. Сви знамо, рецимо, последице беле куге у Србији, нарочито у неким њеним деловима (нпр. Косово и Метохија).
Препоруке:
0
0
2 уторак, 01 март 2011 12:46
маторо гунђало
Мени само није јасно коме то све државе Света дугују паре:)Која је то организација или појединац или група појединаца,којима свака држава на Свету дугује новац!Свака држава данас има спољни дуг,нема државе која је без дуга!ту нешто није нормално!
Препоруке:
0
0
3 уторак, 01 март 2011 13:27
паја патак
Држава има приходе (углавном из разних пореза) и расходе (сва давања из буџета, укључујући и државне пензије, помоћ незапосленима, социјалну помоћ, итд.). У једном тренутку – или стално, расходи премашују приходе, па се мора зајмити и онда се издају државне обвезнице – или се и (рас)продаје државна имовина – а обе опције истовремено, превасходно у случају држава солидних као што је Србија , па док иде-иде (али не може вечито). Међутим, суштинска релеванција овог чланка није толико у главном делу (он је ту за поређење, да се човек упита: ма шта се они побројани секирају?) , него у “примедби преводиоца“. То треба прочитати и бити обливен хладним знојем. Ако човек није оптимиста (боље речено: опсенар) типа Кркобабића, мора схватити да нешто мора да се мења. И то – хитно.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 01 март 2011 17:05
Misa
Mora se menjati raspodela drustvenog bogatstva. Neodrzivo je da 10% bogatih amerikanaca trosi 51% BDP, a 90% siromasnih 49% BDP. Prelazak na drustveno ili drzavno vlasnistvo nad sredstvima za proizvodnju je neminovan. Dali ce se to desiti mirno ili je potrebna revolucija, videcemo, ali ce se desiti.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 01 март 2011 21:49
Pavle
Prema anketi o radnoj snazi iz oktobra 2010 godine odnos izdržavanih (starijih od 64 godine) i aktivnih (uzrasta 15-64 godine) je 31%. Po ovom pokazatelju spadamo u visoko rizične zemlje u pogledu starosne strukture. Kamo sreće da su svi aktivni zaposleni. Stopa nezaposlenosti je 20% sa jednim velikom (svesnom) omaškom iz obračuna je izostavljeno oko 300 hiljada ljudi koji su u radnom dobu, mogu i žele da rade a ne mogu da nađu posao.Stvarna stopa nezaposlenosti je 27,4% odnosno 900 hiljada osoba je nezaposleno. U grupi zaposlenih (aktivnih) uvršteno je 450 hiljada poljoprivrednika. Tek jadna polovina je osigurana a daleko manji broj su registrovani kao robni proizvođači. Prema veličini poseda i prihodima, 200 hiljada poljoprivrednika se može svrstati u nezaposlene, slično onim koji prihoduju u sivoj ekonomiji bez plaćanja doprinosa i poreza. Sa ovom grupom stopa nezaposlenosti dostiže 33,5%.
Препоруке:
0
0
6 среда, 02 март 2011 00:23
хиперборејац
Прво ... хвала за превод( оно мало енглеског што знам је тешко употребљиво за овакве текстове)
Друго .. ако би се нашао неко да " инкорпорира " Србију у овакаву анализу, макар само по аналогиији обрачунавања.
Тек тада би ово била информација злата вредна.
Препоруке:
0
0
7 среда, 02 март 2011 02:47
utisak
Veoma dobar, to jest koristan tekst. I odlični komentari.
Препоруке:
0
0
8 среда, 02 март 2011 10:03
Pera iz solitera
kada subotom navece izadjem u grad i vidim razgolicene curice i pijane momcice zapitam se kako ce to oni da mi priuste penziju? vidim da je to problem i u drugim drzavama pa se tako subotom osecam kao gradjanin sveta.
Препоруке:
0
0
9 среда, 02 март 2011 10:20
сваком лонцу поклопац
у Јапану се изузетно поштују старије особе, у филмовима за одрасле најбоље се види колико радно способни поклањају пажње пензионерима, ова је цивилизација блесава да блесавија не може бити.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер