петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Кина неће ускоро престићи Америку

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 09 април 2011 18:35
Ђорђе
Чим у неком чланку писаном 2011 прочитамо о интерполацији економских параметара до 2030те а на бази претпостављених стопа привредног раста, одмах видимо о каквом се то аутору ради.
Препоруке:
0
0
2 субота, 09 април 2011 21:04
Pedja
Ovo misljenje je tipicno americko "wishful thinking", nadam se da ce biti tako, pa zato i mislim da ce biti tako.

Kina za sada sa puno manje resursa pravi rakete protiv americkih nosaca aviona, napravila je i svoj nevidljivi avion, preko americke i ruske tehnologije, pravi i svoje nosace aviona, ima podmornice koje smetaju US Navy u Tihom okeanu, itd.

Kinezi se vrlo pametno ne upustaju u rat zvezda, niti tamo gdje Amerika hoce da ih uvuce. Oni prave oruzje, ali i razmisljaju o strategiji koja ce onemoguciti US Navy da dodje do zapadnog djela Tihog okeana.

Rusi bi trebalo da kopiraju Kinu. A mozda i Srbi, sto se strategije tice. Jer kol'ko vidim, mi strategije jos nemamo...
Препоруке:
0
0
3 субота, 09 април 2011 21:18
МП
Овај се понаша ко Триванова пред чињеницама.Треба њему једна Турајлићка.
Препоруке:
0
0
4 субота, 09 април 2011 22:01
Нн
Кина ради полако али сигурно, а стратегију праве на хиљаду година. Западна економија и стратегија развоја базира се на будућности од највише сто година. Ако је енглески језик водећи језик пар стотина година, кинески ће бити хиљаду година.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 10 април 2011 13:23
jok
Jeftina, tipicna americka prica.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 10 април 2011 14:03
Puki
U osnovi navodi su tačni. Istina, Kina će nastaviti da se razvija ubrzanim tempom kao nijedna druga država u svetu, ali Ameriku teško da će prestići. Kod Kine (a i Indije) deluju zakoni velikih brojeva. Kina ima oko 400-500 miliona porodica. A to znači da im treba toliko televizora, radio aparata, frižidera, zamrzivača, automobila, i drugih proizvoda koji čine standard jedne porodice u savremenom svetu. Koliko godina treba Kini da njeni građani dostignu standard koji danas imaju građani Amerike, Zapadne Evrope? Deset, dvadeset, ili više i to pod uslovom da ove zemlje ništa ne urade za to vreme. A one će to sigurno učiniti.
Osnovni problem Kine je ogroman dug koji Amerika ima prema njoj. U jednom trenutku Amerika može da kaže da više ne može da servisira svoje dugove prema Kini. Šta će Kina tada da uradi? Da zarati protiv Amerike? Nemoguće, jer će Amerika još dugo, dugo vojno biti jača od Kine i bilo koje druge države.
Pravilo je: "Velikog dužnika mazi, a malog gazi".
Препоруке:
0
0
7 недеља, 10 април 2011 14:46
Zoran
Kina upravo ima prednost nad Indijom sto nije demokratska zemlja (demokratska je sinonim za lihvarsku koloniju) a sto se tice poljoprivrede znaci da ce stanovnistvo jesti zdravu hranu i nece izdvajati velika sredstva za lecenje ljudi obolelih od proizvoda razvijene poljoprivrede.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 10 април 2011 15:45
Одбрана и последњи дани
Puki@

Занимљива логика.По вама Америка може без Кине, а Кина не може без Америке.Зашто је онда Америка уопште петљала са Кином и толико се задужила?
Препоруке:
0
0
9 недеља, 10 април 2011 16:09
Petar
Ovi profesori ekonomije se uhvate nekih aksioma (koje neko postavi iz politickih razloga i koji ne odgovaraju istini) i onda izvode pogresne zakljucke ili ponavljaju jednu istu mantru ko papagaji. Setite se samo kako su svi orkestrirano tvrdili da Zalezara u Smederevu ne radi dobro jer u blizini nema gvozdja - to sto ima je grozdje a ne gvozdje. US steel nije pronasao nijedan rudnik kod Smedereva a zelezara najuspesnija fabrika u Srbiji. Tako i ovaj gospodin sa Harvarda. On kao ekonomista prica o demokratiji i koaliciji protiv Kine. Pa u svim okolnim zemljama zivi po nekoliko desetina procenata kineskog stanovnistva. Kao kad bi BIH sa Republikom Srpskom usao u koaliciju protiv Srbije. Izgleda da i na Harvardu postave klinca sa visokim prosekom koji sjajno razmislja ali nije ni opipao realnost i sve sto sudi, sudi na osnovu pogresnog modela.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 10 април 2011 16:21
Nikada više biti neće kao što je bilo.......
Kina Ameriku neće prestići ali će je zaobići, baš onako kako se zaobilazi i svako dovno. Inače, svet je jedan i niko više ne može upasti u sjajnu izolaciju i ne trpeti uticaj drugog. Ovi što komentarišu u korist SAD jedva da shvataju kakvim nitima Kina a i ostali deo sveta drže Ameriku u zamci čiju mrežu su na kraju ispleli sami Ameri. To je za njih, međutim, viša matematika.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 10 април 2011 17:52
Micky
Bla, bla bla.Ameri ce da propadnu . Oni trule iznutra. Oni su postali robovi sopstvenog sna o profitu. Kriza ce da ih unisti a pocela je. Da li je moguce da to profesor ne vidi ili zna da ce i Kina da dobije "demokratiju" sa zapadnim "vrednostima".
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 11 април 2011 07:29
Nada u bolje sutra
Istina da Azija a posebno Kina jacaju.Medjutim dobri poznavaoci svetskih prilika kazu da su Amerikanci i jos neko iz Azije sposobni da za kratko vreme okrenu svetsku ekonomiju u svoju korist. U tom slucaju velike zemlje poput onih iz BIK-a mogu da pretrpe ogromne stete, a takva situacija vraca svetsku igru na pocetak. Zato mislim da smo svi mi zakasnili.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 11 април 2011 10:07
thinking maize@ Ajd da budem...
...finiji, ali ne i mekši sa autorom! I ova, kao i svaka NARUČENA analiza zasniva se na STATIČKOM viđenju sveta i procesa u svetu, ne na dinamici! Za početak autoru preporučujem da pročita njegovog prof. Pola Kenedija i njegovo delo "Uspon i pad velikih sila" (američko izdanje 1986, srpsko izdanje 2002). Tamo autor VEĆ TADA (sredina 80-tih, kad NI Honkong NIJE BIO VRAĆEN!) vidi USPON Kine i RELATIVNI PAD (tada, sada već i APSOLUTNI!) Amerike u BUDUĆNOSTI! Izgleda da će se o naučni uspon Amerike tokom 80-tih i 90-tih godina "omastiti" ne samo sami Amerikanci, već i Kina, EU, a ako bude pameti i Rusija, pa i Srbija! Jer, ZNANJE JE MOĆ, znanje se ne stiče na "žutim" kursevima! Znanje, to su Vam poštovani NSPM-ovci potpisi ONIH 105 inženjera u peticiji protiv prodaje "Telekoma", znanje Vam NIJE "G17+", ni "žutokratija"! Zato braćo i sestre, građani i građanke, drugovi i drugarice, dame i Gospodo od Amerike ne KOPIRAJMO NJENU GLUPOST, već PAMET, ako ne želimo da doživimo njenu sudbinu!
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 11 април 2011 16:08
Gluposti
Kini i nije potrebno neko specijalo oruzje, koliko ih ima, ako svi skoce sa metra visine u istom minutu, ode cela Amerika u vasionu.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 11 април 2011 17:21
micky
E najbolje bi bilo kad bi Ameri vladali jos 100 godina sa Nemackom, Engleskom, Francuskomali i sa Kosovo Albancima. Da dodaju jos par pudlica i da nas Bog vidi. Ih dje bi nam bio kraj od "silne demokratije". Ameriku ce da prestigne i Iran cemu se posebno radujem. Oni uopste nisu svesni sta ce da im se dogodi. Drma, drma drma, drma plovak. Nas narod je uvek govorio, "duguje ko Grcka" a znamo zasto, razbicu ze ko Bugarsku skupstinu ne znam zasto ali i ono cuveno "Amerika i Engleska bice zemlja proleterska". Kad se podigne kuka i motika odose svi "analiticari" u "kraj istorije". Zivi bili pa videli. Nije zadugo cekati. Zaigrala mecka i pred njihovim vratima. Sad samo da "tancuju". Uostalom oni nisu izbegli bankrot nego samo odgodili do daljnjeg. Isti sistem ima i nas Tadija.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 11 април 2011 19:22
Šuplja konzerva
Dragi NSPM-ovci, gospodin NAUKA vam otkriva da stvari nisu statične već dinamične i da od Amerike treba kopirati pamet a ne.....Amerika je to upravo radila od drugih! Ovaj nam savetuje isto. Pamet i glupost čine jedinstvo čija je suština njihova egzistencija. Statično je upravo razdvajati jedno od drugog, dragi gospodine dijalektičaru.....
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 11 април 2011 21:20
Pedja
Kada bi Amerika prestala placati dugove Kini, Kinezi bi uvjek imali mogucnost za nacionalizaciju stranih (tj zapadnih) firmi i fabrika u Kini.

Sta bi tad Amerika uradila, a kako reagovala? Je li Amerika u stanju da vodi rat protiv Kine? Kojim parama?...

Bas je to strategija o kojoj Kinezi razmisljaju. Kako voditi finansijski rat, tehnoloski rat, itd...

Ko zna sta ce se desiti u sljedecih 20 ili 30 g.? U to vrijeme, Kinezi ce najvjerovatnije postati prva sila na svijetu. Jos ce, najvjerovatnije, kasniti u tehnologiji, ali vec spremaju svoju firmu koja ce biti konkurent Boingu.

Zar zaista toliko zaostaju u tehnologiji?..
Препоруке:
0
0
18 уторак, 12 април 2011 11:01
МиЛО
Ако би америка престала плаћати дугове, то би значило суноврат њене економске моћи која почива на долару као свјетској резерној валути.Земље би се усагласиле око неве резерне валуте, и највероватније око повратка на златну подлогу,а Кина ту предњачи када су у питању златне резерве.Национализација је такође у игри.Низак курс кинеске валуте тренутно подстиче извоз а истовремено узрокује низак животни стандард у Кини.Томе би могао доћи крај када преузму водећу улогу и валуту поставе на реалан курс.
Са друге стране, САД не дугују само Кини него и осталим землјама.Финансиранје тог дуго се одвија продајом федералних обвезница.Али кад странци једном изгбе повјерење у долар,а тај тренутак ће неминовно доћи онда финансирање америчког државног апарата и дугова неће моћи да се одвија без "топчидерсе штампарије".
Препоруке:
0
0
19 среда, 13 април 2011 09:42
Цу Фун Џералд
Истина је, Кина неће престићи Америку. И зашто би?

Америка је упрегнут коњ, а Кина кочијаш, и коњ увек каса испред кочијаша. Зашто би сад кочијаш требало да се утркује и да престиже свог коња? А када дође дотле да је кочијашу брже да иде без коња, коњ иде на кланицу.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер