петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Европске банке у Србији и "Закон о заштити корисника финансијских услуга"

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 20 јун 2011 13:26
Marko Gay
Dozvolite da objasnim nasu trilemu.

Emitovanje skoro celokupnog novca u opticaju kroz formu duga daje ovu ogromnu moc bankama na koju se svi zalite.

Ali sta je alternativa?

1. Da unesto banaka drzava pocne da emituje novac sa pokricem u infrastrukturnim projektima i realnim dobrima, kao u Hitlerovoj Nemackoj. Istina, to dovodi do brze izgradnje infrastrukture i skoro cudotvornog preporoda, pogotovu ako nemate para ili ste cak u dugovima. Ali to daje preveliku moc drzavi, pa ima lose politicke rezultate, barem s nase tacke gledista. Ipak, to je nas plan B.

2. Zlatni standard. Ne moze pratiti povecanje drustvenog proizvoda. Premala inflacija pa se nagraduju oni koji su vec zaradili i nece vise da ulazu niti privreduju. Ne daje nam slobodu da nastampamo pare kad god nam treba za vojsku/ rat.

3. Drzava da stampa pare bez pokrica. Vec radimo, ali veliko stampanje izazvalo bi veliku inflaciju. Ako bi sav novac stampala drzava, isti problem kao pod 1.
Препоруке:
4
24
2 понедељак, 20 јун 2011 14:51
Dijapazon
Dovoljno je procitati Zakon o Narodnoj Banci Srbije da coveku bude jasno da NBS nije tu da zastupa i stiti Republiku Srbiju i njene gradjane, vce zastupa i stiti strane banke na teritoriji Srbije.
Препоруке:
35
0
3 понедељак, 20 јун 2011 15:26
Бојан
Чланак је добар, али имам мали коментар на дио о ретроактивности примјене закона.

Да ли се закон односи на грађане или банке? Он уређује интересе грађана, али се односи на банке, јер прописане санкције итд у већини случајева погађају банке. Због тога мислим да би тешко било да се у овом случају примјени ретроактивност јер би она заиста утицала на стабилност институције уговора, како каже најЕУропљанин.

Овим законом је влада потврдила у ствари да она у протеклих 10 година није водила бригу о интересиам грађана. Ни за овај закон се не може рећи да представља врхунац бриге власти, али за разлику од претходних 10 година, бар су мало загребали у сферу заштите потрошача.

Сада остаје да чекамо и видимо колико ће у следећих годину дана бити изречено казни на основу овог закона. Ја очекујем врло мали број!
Препоруке:
12
0
4 понедељак, 20 јун 2011 15:49
Миленце
@Дијапазон: одлична примедба. Управо је и сврха овог закона да се грађанима "запуше уста". И заиста, ако се банке буду држале једноставних упутстава из овог закона, више неће бити приговора на који ће бити немогуће одговорити брзо и једноставно. Овај закон, користићу описе разумљиве нашим грађанима, прецизира количину осиромашеног уранијума у бомбама које ће се и даље бацати по цивилним објектима. Ако се неко буде бунио због тога што је осакаћен или озрачен, агресор ће да се позове на члан тај-и-тај, став тај-и-тај. И крај.

Препоруке грађанима: сваки зајам вас води даљем осиромашењу. Немојте трошити више него што зарадите, пошто је то знак да улазите у дугове (обично преко кредита). Организујте се тако да имате црни фонд (у садашњим условима барем 1000 евра мора да буде у свакој сламарици). Купујте само оно што вам треба, а не оно шта желите. У куповину идите само са списком, и не купујте ништа ван њега. Ако имате кредите/дугове, враћајте прво оне са највишим каматама.
Препоруке:
36
0
5 понедељак, 20 јун 2011 17:35
Čubaka
Zanimljivo je da se niko nije osvrnuo na praksu banaka da samostalno odredjuju kurs kada dodje rata na naplatu, a kredit je indeksiran recimo u evrima.Za sve ostalo banke imaju pokriće, za ime boga pa potpisali ste, i to je obično istina. Ceo ovaj zakon nije promenio ništa u uslovima zaduženja gradjana, bar onih mojih prijatelja koje sam ja pitao da li je lakše, a ovo što predstavlja ogoljenu pljačku od 5-6 evra mesečno i što je bilo vrlo lako sprečiti ostalo je nepromenjeno. Verujem da su jako pazili da i vuk ostane sit i ovce na broju.
Препоруке:
19
0
6 понедељак, 20 јун 2011 20:53
Bravo
Odličan tekst na veoma važnu temu, o kojoj se, razume se, malo ili ni malo govori u našim "slobodnim i demokratskim" medijima.
Препоруке:
20
0
7 уторак, 21 јун 2011 00:01
Alen.P
@Marko
Emitovanje novca od strane države a ne privatnih banaka jeste rešenje. Narod bar onda bih mogao da zna ko je odgovoran donekle, ovako malo ko ima pojma kada je emitovanje u rukama internacionalnih bankara.
Slažem se, zlato nije rešenje.

Stari Rostčajld je rekao: pustite me da kontrolišem emitovanje novca u državi i nije me briga ko je na vlasti! To je ono sta mmf i sve ove banke rade kod nas, i u mnogim državama širom sveta. Uskoro i u Libiji :-) . Ne radi se o nafti, ona je samo bonus.
Препоруке:
22
1
8 уторак, 21 јун 2011 08:57
Одбрана и последњи дани
Одличан чланак као што смо навикли од г. Мировића. Динкић је човек на чију адресу треба да иде дугогодишња пљачка грађана Србије лихварским каматама.Он је ликвидирао домаће и довео стране банке у Србију.После нас је још и лагао за оних 1000 евра.Срамота.
Препоруке:
18
0
9 уторак, 21 јун 2011 11:46
ЛИ
@Ален

мислим,не напају Либију толико због нафте, већ због тога што су били иницијатор покушаја да се оснује афрички "ММФ", а они би исто учествовали са највише средстава.

проверите....
Препоруке:
13
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер