четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Капитализам у кризи: историјско упозорење од пре 80 година

Kоментари (35) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 17 август 2011 16:03
Marko Gay
Zasto mi ne zivimo u kasnim 1920-tim ili ranim 1930-tim?

Zato sto je tada postojala jasna ideoloska alternativa, zato sto su tada radnici bili organizovani a anti-sistemske organizacije uticajne u javnosti.

Sve to sada nije slucaj.

Ne.

Ako bi se morala traziti neka paralela, mi sada ekonomski zivimo u periodu izmedu 1850-e i 1910, kada se ta alternativa jos trazila i oblikovala, podstaknuta teskom ekonomskom krizom i (takode i tada kao i sada) berzanskim slomovima.

Moguce je da medu nama sada odrasta neki Marks, ili mozda vec istrazuje.

Ali, i mi smo naucili lekcije i pokusacemo da ne dovedemo stanovnistvo do tog stepena ocajanja da razni Marksovi postanu popularni.
Препоруке:
17
18
2 среда, 17 август 2011 18:13
Анта
...Треба да принуди банке да обичним људима и малим предузећима дају више позајмица .... Човек се расписао о томе да је капитализам у кризи,и као закљичак даје лек , који је заправо и главни узрок кризе... а то је фиктивни развој који се базира на кредитима.... стварно невероватно, питам се да ли писац има проблем са интелигенцијом, или се мало зеза са читаоцима....
Препоруке:
33
1
3 среда, 17 август 2011 18:16
Milan Nedic
Ja se umalo ne rasplakah oko onog dela gde autor opisuje tegobnu cinjenicu da je Dizraeli potekao iz Jevrejske porodice...to mu je bas smanjilo sanse za drustveni uspeh...
Препоруке:
21
7
4 среда, 17 август 2011 18:18
jj
Marko gay
Prosetaj do Kine pa mi reci sta fali socijalizmu*(komunizmu)....
Препоруке:
25
1
5 среда, 17 август 2011 18:45
Светислав Костић
@ Marko Gay! Онај шести плус ти је од мене. Овај текст је други или трећи пут како си доказао да када хоћеш, знаш итекако паметно и уз то добро да напишеш. Такви твоји људски написи, као што је овај ван сваке сумње, подижу твој углед.

Па ипак, мало лакрдије на тему хомо- лезбо, корисни за општу забаву. Мада ти озбиљне теме боље стоје.
Препоруке:
9
10
6 среда, 17 август 2011 18:49
ja
Ma kakav kapitalizam?Do sada su mogli da se igraju tom reci sa nama-Videli smo na dalu sta je to.Polako pocinjem da uvidjam da je Titovo vreme bilo najbolje.Svake godine nam je sve bilo bolje,ali mi smo mislili da to nije ONO.Sada na delu vidimo da bas nista ne valja i potrebna je jedna zaista svetska revolucija,ali prava, dA SE OVI LOPOVI ZBRISE I, AKO MOZE, POCNE JEDNO NOVO DOBA RAZUMA I RAVNOPRAVNOSTI
Препоруке:
20
3
7 среда, 17 август 2011 19:19
Реалиста
{Ali, i mi smo naucili lekcije i pokusacemo da ne dovedemo stanovnistvo do tog stepena ocajanja da razni Marksovi postanu popularni.}

Шта смо ми то научили? Није проблем разорена привреда и више него безочна пљачка разваљене српске привреде него божем ти, да се не појави неки "зли Маркс".
Можда је већи проблем да ли ће се појавити неки "нови Хитлер" или "нови Стаљин"?
Не никако! Проблем је Маркс!
А уз то "МИ смо научили лекцију..."
Ми? Ми Срби? Ми радници? Произвођачи? Ми мали предузетници? Ми жртве лихварског система масовне пљачке?
Није Маркс НАС плашио револуцијом и останком без власти и моћи. Ми мали и обични немамо шта да изгубимо.Због Марксове анализе капиталистичке пљачке могу да изгубе само они који ту пљачку спроводе или користе.
Сведоци смо већ читаву деценију како све боље живимо док се шећеране и читаве гране индустрије поклањају "контроверзним" бизнисменима.Радници и пољопривредници су на улици без посла и хлеба али се "чувају" Маркса да не би видели истину
Препоруке:
21
0
8 среда, 17 август 2011 19:46
Marko Gay
@ Реалиста

Ми? Ми Срби? Ми радници? Произвођачи? Ми мали предузетници? Ми жртве лихварског система масовне пљачке?


Mi globalisti.
Препоруке:
0
15
9 среда, 17 август 2011 20:07
Fristajlo
У својој основи, капитализам је исто толико морални колико и економски подухват. Ако они који су толико сретни да постану успешни, игноришу врлине дисиплине, умерености и моралну обавезу да воде рачуна о слабијима – капитализам дегенерише у непотизам и себични интерес.
Ovakvo pričanje nad katastrofalnim rezultatima liberalnog kapitalizma samo pokazuje koliko su uspaničeni na zapadu; vide da se sve ruši, ali- ne žele da prihvate to kao činjenicu...
Reče- i ostade živ: "sretni da postanu uspešni"...?
Nema to veze sa srećom, već upravo sa odsustvom vrlina koje kasnije nabraja. To i jeste suština, srž kapitalizma- odsustvo discipline, umerenosti i moralnih obaveza prema slabijima. Uspeh u kapitalističkom sistemu zasniva se na riziku, volji za moći i bezosećajnom ponašanju prema slabijima. Ova romantična snohvatica je samo za večerinke bogatih, posle nekoliko konjaka.
Osim toga, drsko vređa zdrav razum.
Препоруке:
21
1
10 среда, 17 август 2011 21:01
Jasna*
Sada kada je "balon" pukao,setili se kapitalizma sa "ljudskim" likom.Sva je prilika da su okasnili.
Препоруке:
17
0
11 среда, 17 август 2011 21:47
Iluzionista
Ovaj kao da je čuo za onu našu....I posle Tita Tito. Nema više, na žalost! Sada ćete platiti cenu ludorijama koje traju još od tridesetih godina prošlog veka. Možete zaluđivati još jedino brazilske urođenike i Eskime ili se iseliti na Mesec. Uostalom tamo ste i poboli svoju zastavu. No, interesuje me šta o svemu misle domaći epigoni ovakvog scenarija.
Препоруке:
10
0
12 среда, 17 август 2011 22:22
Синиша Стефановић@Мilan Nedic
А што ти пријане не одеш мало на E-novine, међу своје?

Досади и Богу и народу како именом тако тим и таквим антисемитизмом. Хајде, молим те,проваљен си давно. Не палиш ни као провокација.

Збогом, коначно.
Препоруке:
7
5
13 среда, 17 август 2011 22:30
Бошко
Шта је разлог постојећег краха? Само, ако може без оних компликованих термина типа „финансијски деривати” итд.

- Пробаћу што једноставније. Економски модел због кога се сада све руши, настао је као одговор на велику кризу 70-их година прошлог века. Била је то криза вишка капитала. Још су класици политичке економије XIX века писали да се капитал увећава брже него што стиже накнада за рад. Услед тога настају проблеми везани за недостатак тражње. У класичном капитализму то се решава на рачун криза хиперпродукције. У империјализму извозом капитала. Негде 70-их година XX века оба начина су већ била потрошена. Светска ситуација је, међутим, захтевала од САД да иду даље путем научнотехнолошког напретка. Да није било тако, Запад би изгубио хладни рат са Совјетским Савезом.
Препоруке:
9
5
14 среда, 17 август 2011 22:31
Бошко
- наставак -
Картерова администрација и тадашњи први човек Федералних резерви Пол Вокер одлучили су се за домишљату варијанту: први пут у историји капитализма они су почели да стимулишу укупну тражњу, уместо да, као дотад, помажу само капиталистима. То је урађено помоћу емисије новца.

Xоћете да кажете да су одлучили да пусте штампарију у погон?

- Управо тако. Почетком 80-их година тражња је првенствено стимулисана кроз државне послове, тако што је, на пример, активиран програм „Ратова звезда”. Од 1983. тежиште је стављено на домаћинства.

Мислите, на обичне грађане?

- Да. Читаву четврт века домаћинства су захваљујући емисији новца добијала средства. Све више и више.
Препоруке:
9
3
15 среда, 17 август 2011 22:33
Бошко
Кроз кредите?

- Наравно. Захваљујући повећаној тражњи Сједињене Државе су направиле још један завој у спирали научнотехничког напретка. Тако су Американци победили, разбили Совјетски Савез. Постигли су и многе изврсне резултате. Али… тај успон је постигнут трошењем ресурса који су били предвиђени за обезбеђивање будућег раста. Тако је земља потрошила ресурсе намењене двема будућим нараштајима. Сједињене Државе су почеле да гомилају дугове. То је савршено јасно ако упоредимо графиконе раста дугова домаћинстава и укупног дуга САД на једној, и америчког БНП, на другој страни. Привреда расте брзином од два до три, највише четири одсто годишње. А дугови расту брзином од осам до десет одсто годишње.
Препоруке:
9
2
16 среда, 17 август 2011 22:34
Бошко
Нека слободно расту. Преживели су Американци и досад и нису се жалили. Свакако им је боље него нама!

- Сасвим је тачно да су стимулишући тражњу потрошача, Американци изградили државу која има невероватно висок животни стандард. Одрасле су целе генерације људи који не знају шта је сиромаштво. Међутим, не може се вечито живети на дугу. Дугови домаћинстава премашили су обим целокупне националне привреде – износе више од 14.000 милијарди долара, илити 14 трилиона долара. Дошло је време да се потрошено плати. Разуме се, Волстрит је грозничаво покушао да одгоди крах. Нећу овде детаљно говорити о финансијским дериватима које ионако не волите, нити о разним другим видовима фиктивне финансијске активе. У сваком случају, био је то само покушај да се пред смрт макар за трен удахне пуним плућима.
Препоруке:
8
1
17 среда, 17 август 2011 22:35
Бошко
- наставак -
Проблем Америке је и у томе што су, због те испровоциране увећане тражње, повећани и производни капацитети. При том не мислим само на капацитете за производњу робе, већ и на капацитете за производњу услуга. Коју год да санациону варијанту сада одабере Волстрит, тражња ће се неминовно смањити. Шта са тим капацитетима? Ми смо још 2000. израчунали колики то део америчке привреде мора да нестане. У том тренутку радило се о четвртини. Сада се већ ради о трећини, ако не и о већем делу.

То је много?

- То је невероватно много. Можете ли уопште да замислите шта значи уништење макар и једне четвртине привреде, да и не говоримо о неком већем делу? То аутоматски доноси стрмоглави раст незапослености, ужасну депресију, нагло и драстично повећање социјалног оптерећења буџета и огромне напетости у друштву.
Препоруке:
9
1
18 среда, 17 август 2011 22:37
Бошко
- наставак -
Зато САД сада дају све од себе, чине и више него што објективно могу, покушавајући да учине све само како би спасле тај део привреде. Стимулишу банке, стимулишу производњу … Ипак, за две до три године, а можда и раније, Америку ће погодити криза размера Велике депресије.

Xоћете да кажете да је ово што се сада догађа још увек доста пристојно?

- Наравно, ово је тек почетак. Разуме се, они о томе не могу гласно да говоре. Претвараће се да је све добро. И да ће бити још боље. Почеће да трагају за разлозима због којих се све ово догодило. Тражиће екстреме. Отуд и потиче мој страх од великих терористичких акција. Налик на оно што су организовали 2001. године.

ААА+
Препоруке:
12
1
19 среда, 17 август 2011 23:42
free the market
Најкраћи могући одговор на овакву глупост и пратеће марксистичке коментаре јесте: научите да правите разлику између корпоративизма (економског фашизма) и капитализма. Не живимо у капиталистичком систему већ у корпоративизму на који би Мусолини и Хитлер били поносни.

У капитализму држава нема везе с бизнисом, у корпоративизму су блиско повезани. Ово је криза фашизма а не капитализмa.
Препоруке:
10
8
20 четвртак, 18 август 2011 00:00
Висарион
Лекције историје капиталисти не могу да науче.Капитализам је спасао неуспех комунизма у Русији.У Кини је супротно,комунизам је изнад капитализма.Руски нестао због догматизма, кинески остао због прагматизма и еластичности.Америку држе Кинези.Кад обезбеде да им лагеровани долари донесу корист , они ће Америку бацити на колена.Већ иду у Пекинг да моле.Клечаће на коленима.Успех Кине је доказ да је социјализам прави пут и да се вољом и политиком може земља из беде, за кратко време, да доведе до благостања.Стаљин није добро видео.Мао јесте.Закономерност преласка једног друштвеног уређења у друго , овим Кинеским нарастајућим моћима биће доказ да је Маркс тачно видео.Битка ова два поретка није завршена и сва је прилика да ће се завршити поразом импровизатора у егоизму узурпације друштвених добара и њихове концентрације у руке малог броја незајажљивих.Па да видимо.Крај је много ближи но што се мисли.
Препоруке:
16
1
21 четвртак, 18 август 2011 02:52
Srboljub Savic
Ni autor ne zna o cemu je pisao.
Kapitalizam je nastao pre imena i Marksa, a nece nestati ni posle ove-jos jedne krize u nizu. Ono sto se danas, vidi kao "kapitalizam" je presipanje iz supljeg u prazno" laznog novca, nepostojecih "kredita", bez-"vrednosnih" papira i kojekakvih "fondova".
Sa druge strane, SSSR, Kina, do juce (i jos neke,
ne male zemlje i privrede) imale su ekonomske sisteme drzavnog kapitalizma (centralizovanog i kruto regulisanog, u pokusaju).
Lazi (od kojih mnoge narucene i placene) o svemogucem, prirodnom, idealnom-slobodnom trzistu,
sami "zagovornici" demantuju.
Nazalost, decenijama gutamo stereotipe-sukob "baba i zaba"-ideologije(!) kapitalizma(a privredni sistem) i komunizma (ideologija).
Da sve bude "lepse" ceo clanak u V.B., je odobren jer autor ubacuje glavni "zacin"-"Staljinov varvarski rezim" (davno nestalog).
[Autor, ni toliki slicni, ne pominju Cherchilov
"krstaski pohod"-oruzanu intervenciju, pre Staljina.]
S. Savic
Препоруке:
9
1
22 четвртак, 18 август 2011 07:56
Teoretik
@free the market
Pa, dobro, kriza fašizma, mada deluje groteskno. Ali čije je čedo, onda, taj fašizam, odnosno, kako rekoste, korporativizam. I još nešto. Gde bejaste sve ove godine i decenije da nam ukažete na tu opasnost? Pa, nije se, valjda, korporativizam ispiljio u samo jednom božanskom trenutku a da se ta pošast ranije nije mogla identifikovati, ili smo, pak, toliko godina živeli u zabludi misleći na kapitalizam.
Препоруке:
10
1
23 четвртак, 18 август 2011 11:11
Цоца
@Visarion
Стаљинов комунизам је тучен и рукама и ногама и коленима,
па када је напослетку пао,
многи рекоше: 'Гле, паде сам од себе'
Неки знају да лажу кад ово кажу, а неки мисле да је ставрно тако.
Препоруке:
6
0
24 четвртак, 18 август 2011 15:49
За Марка Г.
Постоје две врсте глобализма. Прва је идеја Жака Фрескоа о укидању новца и базирању светске економије на реалним ресурсима, који су више него довољни да се искорени глад као последица сиромаштва. Доказано, следе изумирање политике, криминала, ратова, болести изазваних стресом, еколошки препород итд.
Друга је да се наметне целом свету, милом или силом, монетарни систем који нас враћа, не у 1930-те, него у робовласничко друштво (1% робовласника и 99% робова) са врховним богом Профитом који не мари за животну средину, болести, глад итд (декаденција капитализма). Та идеја се нуди као сендвич од демократије и "слободног" тржишта преливен маркетингом (пропагандом).

Од којих сте Ви?
Препоруке:
8
0
25 четвртак, 18 август 2011 15:57
Висарион Цоци
Маравно.Тучен је Стаљинов али и Маов.Ниједан није остао без буботака.Само што је Маов (говорим условно Маов, могао би и Денг Сјао Пингов)био лукавији.Једним крилом заклонио се иза Стаљиновог, користио га као штит, што је све вештина и лукавство да се преживи.Сада је то доминирајућа сила света,комунистичке оријентације, доказ да је такав поредак у коме владајку неки принци правде за све људе, могућан, свеједно што се око њих, у капитализму, живи другачије и веома сурово у односу на већину становника.Не заваравајмо се, наш и Совјетски комунизам имали су веома много мана, лицемерстава, лажи."Буџе" су живеле изнад националних могућности, у болницама су постојали апартмани (постоје и сада) из којих су сажаљиво гледали на радничку класу , којој су се иначе јавно удварали,али је постојала извесна сигурност при школовању, лечењу, запошљавању каква у капитализму може само да се сања.Утолико више уколико се мисли да је комунизам на коленима.Кинески није и победиће, јер јесте, постоји и бива.
Препоруке:
7
1
26 четвртак, 18 август 2011 16:40
Збуњен
Морам да признам да не разумем администратора. Схватио сам да је сврха коментара и коментарисања та да што већи број људи изнесе своје виђење, мишљење и идеје. Да се кроз дијалог види и став ваших читалаца и свих осталих.
Господин "Бошко" се евидентно толико расписао сам постављајући питања и дајући своје одговоре да се коментарисање претворило у монолог овог "зналца"
Ако већ има толико знања података и материјала дајте му колумну па нека пише.Овако испада да је господин "Бошко" написоа дужи текст од онога на који оставља коментар. Овакав начин "коментарисања" једноставно убија сам смисао коментара на оснвонни текст објавњен од НСПМ.Текст од 6000 карактера не може да се тек тако прогласи " коментаром"
Без жеље да улазим у полемику или оцењивање текста госпосдина "Бошка" принципски није коректно од админитратора да на овај начин фаворизује било кога!
Препоруке:
2
1
27 четвртак, 18 август 2011 17:01
Realista
@Бошко

Невероватно је да неко уложи толико труда у коментар и да му промакне једна ноторна чињеница.

Поштовани је све лепо приметио сем "ситнице" да су САД у константном ратном стању већ 70 година. Стимулисање тражње и обезбеђење јефтиних сировина (пре свега нафте) код њих се доминатно постижем улагањем у војску и војну ндустрију и вођењем што дужих ратова умереног или ниског интензитета.
И релативно мирних осамдесетих година су пронализили Салвадор, Гренаду и Панаму (непријатеље по по мери) и под најразличитијим изговорима, на врло ражноврсне начине интервенисали против њих. ( СФРЈ да и не помињем). Дакле, не може се вршити таква "анализа" развоја и политичке економије САД и светске економске кризе а да се не помене чињеница даје "ратно стање" у суштини један "нормалан радни режим" за САД. Да су и потрошња и производња тесно повезане са оваквим стањем.
Што се односа с Кином тиче, јасно је да је у питању симбиоза два различита али суштионски диригована тржишна система.
Препоруке:
7
0
28 четвртак, 18 август 2011 18:58
Marko Gay
@ За Марка Г.

идеја Жака Фрескоа о укидању новца и базирању светске економије на реалним ресурсима, који су више него довољни да се искорени глад као последица сиромаштва.

Од којих сте Ви?


Salite se? Zasto bismo sekli granu na kojoj sedimo? Izvinite, ali mi od tog novca i "svetske nepravde" zivimo.

Koncesije siromasnima trebalo bi praviti samo u krajnjoj nuzdi.

Da ne budem shvacen pogresno, to vec radimo. Jer, da nije nuzno, zasto bismo npr tolerisali tolike penzije u Srbiji?

Medutim sve dok nema opasnosti od opste revolucije (a procenjujem da jos uvek nema), bilo bi glupo radikalno prerasporedivati bogatstvo na nasu stetu.
Препоруке:
0
4
29 четвртак, 18 август 2011 22:17
Балзак о капитализму
„Модерно грађанско друштво са својим политичарима, бирократима, банкарима,спекулантима,бонвиванима, кокотама и новинарима изгледа му као мора, као немилосрдна поворка једног dance macabre (Мртвачки плес). Он сматра да је капитализам друштвена болест и извесно време поиграва се мишљу да га лечи с лекарске тачке гледишта у ”Патогији социјалног живота„”.

Арнолд Хаусер

Социјална историја уметности и књижевности

II том

стр. 256
Препоруке:
6
0
30 петак, 19 август 2011 11:31
Лаповац
Иако ради у угледном листу, очигледно је да овом новинару недостаје мало шире образовање да би боље схватио проблем капитализма, као друштвенополитичког система. Сви светски интелектуалци, који су се убрајали у напредне а који су ликовали над падом комунизма - социјализма у свету, сад могу да виде колико су се преварили. Јер као и сваки природни систем који изгуби противтежу, регулатора који му не дозвољава да се неконтролисано развија, и капитализам је показао своје дивљачко лице. Е сада је на њима да пронађу средство за трежњење пијаног победника, који у пијанству почиње да убија и своју децу.
Препоруке:
5
0
31 петак, 19 август 2011 12:39
За Марка Г.
1. Ви већ сечете грану на којој седите тиме што кочите развој чистијих технологија и сл. (примера има безброј)
2. Кад уочите опасност од опште револуције биће касно за цивилизовано решење.
3. Револуција није ни потребна јер је садашњи систем апсолутно неодржив.
4. Ваш систем има смисла само ако вас није брига за ВАШУ децу, ев. унуке.
Препоруке:
7
0
32 петак, 19 август 2011 12:39
Ајнштајн о капитализму
"Ajnštajn je u svom političkom eseju iz 1949. godine, pored ostalog, rekao: "Ekonomska anarhija kapitalističkog društva je pravi izvor zla. ... Ubeđen sam da postoji samo jedan način da se ova duboka zla eliminišu, kroz uspostavljanje socijalističke ekonomije, praćene obrazovnim sistemom koji bi bio orijentisan ka društvenim ciljevima... U jednoj takvoj ekonomiji, sredstva za proizvodnju su u vlasništvu društva i koriste se na isplaniran način"...
Dakle, sve smo to imali u SFRJ i zato smo i bili uspešniji nego sada."
Препоруке:
7
0
33 субота, 20 август 2011 20:10
Јовиша Видић од Рудина
Коментари на тему ми изгледају као семинар марксиста. Социјализам је по њима (коментаторима) био толико успешан, да је на крају морао пропасти. Дали, неко од коментатора, познаје неког кинеског радника или радницу који раде у ограђеном простору као у затвору, спавајући у истом, где су кревети на спрат. "Уби нас незнање" писаше свети владика Велимировић. Овоме се може додати, убијају нас и предрасуде.
Препоруке:
1
2
34 недеља, 21 август 2011 01:10
@Јовиша Видић од Рудина
Komentarise se kriza kapitalizma koja je ovaga puta velika i cini se temeljnija nego sve prethodne. Mozete da negirate, da ignoriste da pisete hvalospeve o kapializmu , ali sada je u krizi! Mozete se i svecima obarcati za pomoc ali to svakako nece pomoci kapitalizmu da nastavi po starom, sto je cak i pisac clanka iz "Dejli Mejla" primetio.
Kina je velika drzava i velika nacija i kontrasti su ogromni, ali je ogroman i njihov napredak zadnjih 20 godina, sto takodje ne mozete da negirate.
Zasto se pominje Marks? Pre svega zbog toga sto je njegova "Kritika politicke ekomnomije" temeljna, jasna i sveobuhvatna.
Dijalektickom sagledavanju evolucije ljudskog drustva kroz razvoj proizvodnih snaga i odnosa u drustvu do sada nije nadjeno ni bolje ni tacnije objasnjenje. Pokazan je eksploatatorski karakter kapitalizma a sve socijalne kategorije u njemu su iznudjene kroz dugu borbu radnika-proizvodjaca.
Neuspeh birokratizovanog socijalizma ne negira eksploatatorski karakter kapitalizma .
Препоруке:
2
0
35 недеља, 21 август 2011 10:58
Petar Izgnanik
@ free market: sve potpisujem!

Dodao bih da mi nikada nismo dosli ni do takvog korporatizma. Mi smo jos u kvazi-socijalistickom REKETIZMU. Sva vlast je u rukama podivljale drzave i njene birokratije, naslednica KPJ. Dok si u vezi sa vlascu bogatis se, naravno preko drzave, kroz nabavke, stetne ugovore, ili od drzave sticenih monopola. Kad sletis ili (1) bezis u inostranstvo gde si (ako si pametan) sklanjao novac, ili (2) naglo gubis steceno (ako si glup pa te promena vlasti zatekla), ili (3) se ponovo politicki povezujes (ako mozes) podmazujuci partijski aparat nove vlasti.

To NIJE kapitalizam! Kako Srbija moze biti kapitalisticka ako iz nje kapital BEZI zbog pravne nesigurnosti?

U korporatizmu bar ima kakve-takve imovinske sigurnosti a privredom upravlja koliko-toliko kompetentna tehnokratija. Kod nas su menadzeri partijski aparacici, pa nije cudo da nam je tako kako je. Mi smo drustvo PERMANENTE krize i glupo je da se nasladjujemo tudjim problemima.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер