петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Крај америчког модела

Kоментари (32) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 01 септембар 2011 12:04
МП
Сјајна анализа последица које су настале последње три године.Узрок је дубљи.Драматичне промене које су свакако следиле убрзао је БРИК својом појавом.Двадесет први век је време у коме се све преиспитује под налетом нових наука и нових технолошких револуција у готово свим областима људског деловања.Право време за креативне визионаре(мада су и визионари добрано ограничени временом у коме живе).Штета је што садашња власт углавном не разуме време у коме живе и нема способност да нас као друштво повуче у правом правцу.
Препоруке:
47
2
2 четвртак, 01 септембар 2011 12:38
Мистер Х
"Тешко је то прихватити, али ми смо управо сведоци озбиљног заокрета цивилизације, свет се преобразио, а центар економске теже напустио је западну сферу и упутио се ка азијском континенту."

- Ма зар је могуће да ће те "азијатске хорде" од сада бити водеће светске силе ?
Препоруке:
39
3
3 четвртак, 01 септембар 2011 13:59
SRBOLJUB
Ne razumem se u ekonomske nauka ali jos 80-ih kada sam ziveo na zapadu bilo mi je neverovatno kako su kompanije planirale rast profita za 80% i vise posto za narednu finansijsku godinu i nedostizanje zeljenog cilja {NPR. ostvare rast za60%]smatrali su za totalni neuspeh.U isto vreme za povecanje plata od 4-5%moralo se strajkovati i to vecinom neuspesno.Danas kada su ogromni profiti i astronomske plate vodecih ljudi u kompanijama koje nemaju titulara vlasnistva{niti pojedinca kao fizickog lica,niti drzave}vec su u rukama nepoznatih akcionara{VLASNIKA IZ SENKE}danas niko nisme ni da pomisli da zatrazi povecanje plate,a sindikate samo formalno postoje tako da je rec STRAJK rec iz davne proslosti.Ovo me na neki nacin podseca na JUGO-KOMUNISTICKI model takozvanog DRUSTVENOG vlasnistva za razliku sto su u tom slucaju vlasnici toboz bili RADNICKA KLASA a kajmak su skidali RUKOVODSTVO PREDUZECA i DRZAVNA KOMUNISTICKA KLIKA u ovom slucaju kajmak skidaju MENADZERIiKRUPNI AKCIONARI radniku sipak.
Препоруке:
20
1
4 четвртак, 01 септембар 2011 14:11
Fristajlo
Pristojna analiza, kojoj nedostaje malo više hrabrosti, oštrine i preciznosti.
Mala greška i u analizi nemačkog stanja:
Та земља није масовно измештала производњу на друге континенте, има индустријски раст од преко три одсто, незапосленост се држи у подношљивим границама. Немачки модел има и своју тајну – заједничко управљање.
Jeste masovno izmeštala. Jedan od osnovnih pokretača nemačke privrede je njena moćna auto industrija. Znate li, da je jedini automobil, koji se sklapa u Nemačkoj- SEAT?
U Nemačkoj su ostali samo projektni biroi, direkcije i male firme, koje prave samo komponente; u histeričnoj trci za profitom, izmestili su gro poslova u zemlje gde se radnici mogu plaćati manje, jer je nemački radnik "skup".
Suština, koju stidljivo predlaže autor teksta je- socijalizam, veći upliv radnika (radnički saveti), državna kontrola nad privredom, zauzdavanje nekontrolisanog ponašanja privatnog sektora...

Zvuči poznato?
Препоруке:
31
2
5 четвртак, 01 септембар 2011 14:26
ЕРА
Дошао ђаво по своје! Пошто су Чикашки момци великодушно другима препоручивали шок терапију, да ли ће је применити и у својој земљи? Наша политичка елита уз здушне савете страних спонзора је довела земљу на периферију западног капиталистичког света и гурнула у дубоку и трајну рецесију. Да ли ћемо (опет) са закашњењем схватити шта се збива у свету или ћемо на време тражити и наћи излаз из ћор-сокака. Нису ли отимање Косова и нове и нове препреке за приступање Е.У. довољни за трежњење и трагање за новим моделом опоравка и развоја, са ослонцем на сопствене снаге? Модел развоја заснован на потрошњи (увозних роба) без извоза и развоју услуга на уштрб реалног сектора је исцрпљен а последице су огромне: дугови и незапосленост. Промене ће тражити многа одрицања а без њих будућност је неизвесна!
Препоруке:
19
0
6 четвртак, 01 септембар 2011 15:01
Vlada
Izvanredan, antologijski tekst gospodina Radovića. Jasan i ubedljiv u razgrtanju ove (neo)liberalne magle oko nas koju se širi iz kolonizatorskih i kolonozovanih akademskih krugova.
Препоруке:
19
2
7 четвртак, 01 септембар 2011 15:07
Marko Gay
Nekada smo uglavnom bili seljaci. Medutim, otkad je izmisljen traktor, taj posao je moglo da zavrsi 2% stanovnistva, a mi ostali smo presli u gradove da radimo u fabrikama.

A onda su roboti stigli u fabrike pa je i za taj posao bilo dovoljno 5% stanovnistva. Mi ostali smo zaseli za kacelarijske stolove da pruzamo usluge.

Na kraju su dosli kompjuteri, pa ni za usluge vise nije trebalo toliko radnika. To moze da zavrsi 20% stanovnistva, a mi ostali smo visak.

Zato se slazem s Menicingerom koji je rekao da treba odustati od naduvavanja drustvenog proizvoda izmisljanjem besmislenih radnih mesta. Jer svaki pregled vasih cipela na aerodromu povecava drustveni proizvod.

Moramo se odluciti: skratiti radno vreme i omoguciti svima da rade manje, ili prihvatiti da dobar deo stanovnistva -- bogati, penzioneri, studenti i nezaposleni -- nece biti radno angazovani.

Raskos dokolice je nama nasa tehnologija dala, i umesto da na to budemo ponosni – mi kukamo i zalimo se.
Препоруке:
23
4
8 четвртак, 01 септембар 2011 15:07
Angel
Mudri istok će na kraju poraziti alavi a priprosti, sirovi i plitki zapad.
Препоруке:
23
0
9 четвртак, 01 септембар 2011 15:10
Alexandarsrpski
Ljudi, pripremite se za pravi cunami! Kriza tek dolazi. Ja mislim da ce nam 2012 godina biti mnogo teza od tekuce.
Ovo je jedna kvalitetna analiza dubine poremecaja kapitalizma.
Naravoucenije: "Nemoj trositi vise nego sto zaradis! Ako ne platis ti danas, platice tvoje potomstvo sutra!"
Препоруке:
24
0
10 четвртак, 01 септембар 2011 17:38
nataša
Ja ne mislim da će se ekonomska situacija u Srbiji bitno promeniti, u smislu da će biti puno gore.
Političku i ekonomsku situaciju Srbije ja bih predstavio onom čuvenom slikom drveta sa plodovima koji ne rađaju jer "zmija" sisa koren. Drvo sa plodovima kojih nema je Srbija, a zmija su evropske zemlje i njihove banke.
Kad ta zmija crkne, crknuće uskoro koren drveta sa plodovima neće više da sisa i možda neki plod i rodi da ga Srbija uzbere, a i oko ne rodi neće biti puno gore.

Prema tome, u pravu je Đelić, nisam verovao da ću ovo ikada reći, ali što je kriza na zapadu veća, što su zapadne zemlje i EU i SAD u većim problemima i naše nevolje su manje, ne samo ekonomske nego i političke.
Препоруке:
17
0
11 четвртак, 01 септембар 2011 18:00
Курјак
Суштина је да се не може луксузно живети од своје и туђе памети, мора да се ради.
Американци су дошли до краја и налазе се на водопадима Нијагаре.
Да се Кина измакне, да јој Амери врате дугове, не у папирним доларима, него у златним полугама, не би имали кору леба сува.
Амере привремено држи отета, или "своја", нафта из арапских страна, сила оружја, плаћеничка терористичка војска. Када не буду могли да плате војску и војне базе, а то ће бити ускоро, балон Америка ће да испува.
Србија има за пример братску Русију, Кину, БРИК.
Они имају све што треба Србији, енергетику, технологије.
Срби нека праве само здраву храну и воду - тачка. Можемо да остваримо милијарде, без кредита ММФа.
Сељака и пољопривреду на ноге.
Не бојте се богатог вредног сељака.
Уведимо технологије, науку и технику, научимо га да ради, да производи, да сачува плодове.
Нема тога коме те робе не требају.
Сваки дан.
Препоруке:
18
1
12 четвртак, 01 септембар 2011 18:05
Качавенда
Лако је Србији.
Никада није била богата, живи у сиромаштву.
Треба да се врати послу, занимацији, да напусти кревете, фејсбуке и фармр.
На посао.
Отпишимо кредите намењене за одржавање власти.
Променимо све, препород је нужан.
Вратимо се коренима.
Из корена је све постало.
То ме потсећа на госп Бранка Костића, који рече ---...нећемо па макар јели корење.
Чувајмо корење да га неко не извади.
Из корења су сви плодови, род, ген, помози Бог!
Препоруке:
14
0
13 четвртак, 01 септембар 2011 18:35
Plankton
E, pa gospodo, nije u pitanju američki model već društvo skrojeno po merilima profita a to znači da je u pitanju kapitalizam. MOžemo, eventualno razgovarati o ultrakapitalizmu ali se svodi na isto. I nemjmo upadati u novu grešku. Amerika je ovakva a i Evropa s njom upravo iz jednog jedinog razloga jer neguju sistem koji ruši sve što je humano, pravedno, ispravno, pošteno i radno. Kod njih je bitno da profit bude na prvom mestu. U socijalizmu stvari se tako postavljaju da je društvo na prvom mestu. Naravno, socijalizam nije idealno ustrojstvo niti se kapital može dekretom poništiti ali se odnosi među ljudima u procesu proizvodnje vrednosti mogu postaviti na bitno drugačijim osnovama. A da bi to ostvarili potrebno je mnogo napora i volje, prvo, da se sve to shvati, potom i praktikuje. Tako se gradi bolji svet i bolji čovek. Ne dozvolite da vas ponovo obgrle kapitalističkim ali i religioznim bajkama. Crkva i popovi ne napadaju kapital jer od njega žive i cvetaju. Borba za radnička prava!
Препоруке:
17
0
14 четвртак, 01 септембар 2011 18:41
слажем се
Слажем се с Марком који се слаже с Менцингером.
Сурова времена из поучне анализе,упућују да се на крају америчког тунела налази апокалиптични излаз у коме друштвени производ чини производња хране,воде и неких видова енергије(зар ће бити важно да се евидентира било шта?)
Препоруке:
10
0
15 четвртак, 01 септембар 2011 20:48
Jasna*
Jos jedan odlican tekst od Aleksandra Radovica!
Jedno od osnovnih nacela kapitalizma "greed iz good"je dozivelo debakl.Kapitalizam rukovodjen pohlepom dosao je do "pucanja",potrebna je pravednija raspodela bogatstva,ali naravno oni iz Wall streeta se nece lako odreci svoje sedme jahte ,i petog dvorca u korist "sirotinje raje"iz Main streeta.Zato se vrte u zacaranom krugu,a dokle ce ,videcemo.
Препоруке:
15
0
16 четвртак, 01 септембар 2011 21:54
Starac Milija
Jedna vrlo dobra i interesantna ekonomska analiza u časopisu Newsweek pre više od 20 godina pokazala je da tokom 20.veka postoji direktna korelacija između uspeha (stope BNP) ekonomije SAD i ratova u kojima je učestvovala ova država. Kad god nema ratova u dužem periodu, ekonomija SAD ide dole, i obrnuto.
Druga stvar koju nas istorija uči je da posle velikih ekonomskih kriza dolaze ratovi.
Treća stvar je da su visoki kreatori ovakve ekonomske i finansijske politike (nama nevidljivi), očito namerno i svesno išli u ovakav scenario sa dolarom i sa krizom. Pitanje je zbog čega?
Dodamo li na ovo gore navedeno krizu morala u svetu praktično na svim nivoima, podrivanje ako ne i rušenje međunardnog prava (de facto), stvaranje sveta bez pravde i sigurnosti, nastavljanje trke u naoružavanju od strane svih vodećih zemalja, proizvodnja tehničkih sredstava koji mogu da od ljudi stvore robove, - onda nam se čini da bi miran rasplet ove nesrećne situacije bio ravan čudu.
Препоруке:
15
1
17 петак, 02 септембар 2011 00:18
Marko Gay
@ Starac Milija

Treća stvar je da su visoki kreatori ovakve ekonomske i finansijske politike (nama nevidljivi), očito namerno i svesno išli u ovakav scenario sa dolarom i sa krizom.


Nije bilo namere da se izazove ekonomska kriza.

Sta vise, kao sto je CIA upozorila, sto kriza duze traje, rizik po nas raste.

Taj rizik jeste ekonomski, pogledajte kako smo pukli u Grckoj gde deo ulozenih para nikada necemo dobiti nazad.

Ali mnogo opasniji je politicki rizik, jer narod se gadno uzvrpoljio.
Препоруке:
5
1
18 петак, 02 септембар 2011 03:49
Светислав Костић
@ SRBOLJUB Ја који се почетком 60-их, наравно прошлог вијека, из дубоке мржње према комунистима, иако иначе борац НОБ, ипак се одметнуо у капиталистичку Европу са пасошем СФРЈ у џепу.

Моја мржња према комунизму испарила се тек неколико деценија касније када се западноевропски капитализам социјалних достигнућа и људског лица губитком социјалистичко комунистичког конкурента на Истоку Европе, такорећи преконоћ преобразио у једну неолибеларистичку звијер, у којој се све вриједности и политичко страначки појмови као љевичари, десничари и сл. поставиле наглавачке.

Оно што код неких Срба у Србији иритира, који као и ја прошли исте фазе социјлизма са људским лице, али никада и социјални капитализам, него као из ведра неба па у ребра најгору и најогавнију србијанску форму нелилибеларног грабежног капитализа, неки Срби у Србији и надаље жестоки антикомунисти, док им њихова Србија наочиглед једна од највећих жртава грабежне и злотворне форме капитализма у властитој кући испред носа.
Препоруке:
8
0
19 петак, 02 септембар 2011 09:56
Одбрана и последњи дани
Јака је немачка привреда, али не би било раста да чизма Европске уније не гази њене поданике и оне који јој теже, а све за рачун те Немачке.
Препоруке:
5
0
20 петак, 02 септембар 2011 13:42
ALKAR@SVETISLAV KOSTIĆ
psssssssssssssssssssssssst,ćutite,naćiće vas zbog optuzbe za blajburg pa eto ti đavola...pravite se da nista ne znate,vama to neće biti tesko.....psssssssssssssssst
Препоруке:
0
6
21 петак, 02 септембар 2011 15:20
Зоран
Шта би тек рекли 30-их година прошлог века када је била криза у САД. Тада би то било, вероватно, крај свега, не само Америке. За њу би тврдили да је отпевала своје за сва времена.

Разлика између Немачке и САД је у следећем: Немцима требају факултетлије и не могу да их довуку, чак им и одлазе, док овима овде у САД исто требају и врло лако их добију.

Овај либерални капитализам, какав да је, много више има смисла него државни. Државу и треба да држе јаке компаније и капиталисти, а не нека бирократија који се или слепо држи закона, без обзира колико он уима везе са стварношћу или су ту да напуне своје џепове кроз порезе и туђу муку као у социјализму и комунизму.

Уосталом, погледајте Теслу како је обијао прагове по Француској и Аустро Угарској. Док није дошао у САД ништа није урадио практично. Тако је било, тако је и сада и тако ће вероватно и бити.
Препоруке:
2
9
22 петак, 02 септембар 2011 15:28
Зоран
Nije bilo namere da se izazove ekonomska kriza.

-------

Не бих се кладио. Ко је толико глуп да не зна да ако пресели производњу у Кину неће бити посла у држави у којој он живи. Па ко ће да му купује ту кинеску робу кад народ не ради!? Значи, изгледа, на први поглед, да сече грану на којој седи. Мислиш да су толико глупи Амери?

Уједно је то одговор и аутору текста.
Препоруке:
3
4
23 петак, 02 септембар 2011 15:36
Зоран
Знате да се Европа прилично јогунила да прихвати плоче и грамофон из САД?
Знате да се прилично јогунила за генетски модификовану храну?
Знате да се као буни да пресели производњу у Кину?
(А већ је нешто и преселила)

На све је пристала на крају, пристаће и на сељење производње у Кину. Не да хоће, него ће морати. Кинези ће да је убију и квалитетом и ценом временом.

А шта ће Европа и САД да раде кад се ништа не прави!?

Па свакако неће да окрећу једно те исто, мануелну или неку просту индустријску производњу, чекајући да је Кина прегази. Него ће да упрегне народ да нешто учи и смишља ново, а други нека праве. Бар нека праве оно што је застарела производња или не најновија технологија.
Препоруке:
2
6
24 петак, 02 септембар 2011 17:51
Jasna*@Zoran
"Drzavu i treba da drze jake kompanije i kapitalisti ,a ne neke birokrate koje se slepo drze zakona..."
a kad te jake kompanije i kapitalisti koji su se do juce kleli u "slobodno" trziste puknu ,onda vam dobro dodje drzava da vam pokrije gubitke.
Gotovo je pukli ste vi ljubitelji i zagovornici neoliberalnog kapitalizma ,"slobodnog" trzista .
The End.
I zaista su smesne te price o planiranoj krizi.
Препоруке:
5
0
25 субота, 03 септембар 2011 03:26
Bob
@Zoran:
samo ti jedi svoju genetski modifikovanu hranu, veliki ćeš da porasteš.
Препоруке:
4
0
26 субота, 03 септембар 2011 05:27
Светислав Костић
@ALKAR! Шјоре, мислим да незнаш на коњу ни да сједиш а камоли дугачку алку са коња у галопу кроз уску алку да убациш. Иначе не сјећам се да је било усташа из Сиња што би брука била за један градић који Турке потукао и напредовање зауставио. Отуда и алка. Бојим се да алке ниси достојан када теби до здравља и живота усташа толико стало.

А "упозорење" што мени "упутио", ниси морао тако далеко да потегнеш. Управо из тих крајева између Сиња, Трогира и Сплита у редовима партизана налазио се велики број Спличана и других Далматинаца. Намјесто да се поносиш збо тих часних земљака, ти као наш гост правиш непристојне вицеве на рачун једног борца против усташких злотвора у Павелићевој Еднехазији.

А шлаг на торту, када у стомак рањен био, оперисан у Сплиту априла 1945., и то у самостану у сред града који био привремено реквириран за војну болницу. Боље да ме ниси за језик вукао. Усташија пролази само у Хрватској и у Србији јер слични владају.
Препоруке:
4
0
27 субота, 03 септембар 2011 06:15
iz Amerike@Zoran
Imate pogresnu sliku o Americi - izgleda da niste culi za Ajzenhaurevo upozorenje o vojno-industrijskom kompleksu koje se obistinjuje punom parom. USA postaje skolski primer drzavnog kapitalizma i sve vise lici na Nazi-Nemacku po brutalnosi policije,gusenju sloboda, broju zatvorenika i agresivnoj ratnoj masineriji. Liberalni kapitalizam je bio mit-laz da se izvrsi preraspodela kapitala u 0,1% privatnih ruku.
A Tesla je obijao je pragove i u Americi i umro u velikoj bedi i zaboravljen a sve su mu patente prisvojili i pokrali bas u Americi: veliki "liberali kapitalizma' Edison, Westinghouse i Marconi (kome se pripisuje radio) a one tajne na kojima je kasnije USA izgradila svoju ubitacnu vojnu masineriju FBI (mada neki tvrde da to nisu bili agenti FBI). Sto mislite da najveci genije i vizionar 20 veka nije dobio Nobelovu nagradu kad je toliko zaduzio covecanstvo?
Препоруке:
10
0
28 уторак, 06 септембар 2011 08:36
Слободан Стаменић
Не могу се сложити са аутором текста, као ни са ставом већине коментатора, по питању тога да Кина и Исток генерално преузимају вођство у економском погледу.
Свим азијским произвођачима Сједињене Државе су највеће тржиште. Своје тренутно богатство, сви они дугују могућности слободног извоза на америчко тржиште.
Банкротира Америка, банкротирају и они.
Кина је успела да ублажи последице кризе само тиме што је амортизовала главни удар субвенцијама из својих огромних резерви(и то лажно представила остатку света као економско чудо).
Имајте на уму да колико год те резерве биле велике, и оне имају дно.
Једина шанса за кинезе је у развијању унутрашњег тржишта.
Али лако би се могло испоставити да су закаснили са тим.
Просечан кинез је сиромашан и штедљив. Мале су шансе да може заменити просечног американца. Остале азијске економије немају чак ни ту могућност. Тржишта су им плитка.

У сваком случају биће занимљиво посматрати даљи развој догађаја.
Препоруке:
4
0
29 среда, 07 септембар 2011 18:29
Sten
"Дужници са лошим кредитним рејтингом, услед пада цена америчких некретнина, нису могли да отплате зајмове, што је довело до краха рефинансирања хипотека на америчком међубанкарском тржишту."

Pa nije bas tako. Prvo duznici nisu mogli da otplate kredite pa je onda, zbog velike ponude nekretnina pod hipotekom, doslo do pada cena nekretnina, onda su kreditori ostali bez kapitala pa je stalo kreditiranje.
Naravno i ovo je dosta pojednostavljeno.
Препоруке:
1
0
30 субота, 10 септембар 2011 19:50
дулебг
Ако Исток одузима посао Западу, а главни аргумент су му ниске наднице, онда Запад нема алтернативу, него да такође снизи своје наднице. А то значи нивелацију стандарда на кинески или индијски; што ће бити јако болно и тражи културну и цивилизацијску реформу.

Управо ово што је речено - не може свака породица да има кућу и ауто - довешће до невиђених ломова и револуције у западном свету.
Препоруке:
0
0
31 недеља, 11 септембар 2011 16:59
Milovan Rafailović
Ovo je najbolja ekonomska analiza koju sam do sada video. Izvanredno!
Препоруке:
0
0
32 понедељак, 12 септембар 2011 21:48
Aleksandar Radovic
Postovani Milovane, dosta sam se trudio oko teksta, sto citaoci NSPM svakako zasluzuju.

Drago mi je da vam se ovaj clanak dopao ali verujte da su mi svi komentari od koristi. Potpuno razumem da se neko ne slaze sa mojom analizom i svaka argumentovana kritika je dobrodosla.

Ovde iznete teze nisu niti narocito nove niti nesto posebno subverzivne ali eto imao sam utisak da ih nasi mediji sasvim nazasluzeno ignorisu.

Ovo je samo jedno glediste koje ne pretenduje na sveobuhvatnost ali koje kao takvo ipak dopronosi siroj objektivnosti. Neka je svako, ko zeli, propusti kroz svoj fiter i ako mu moj prikaz donekle upotpuni dojam smatracu da je cilj postignut.

Hvala na poverenju i posvecenom vremenu.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер