четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Сто педесет година од рата између Севера и Југа у САД

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 05 октобар 2011 11:40
Ala
Dobar osvrt jer ukazuje na ekonomske razloge koji iniciraju politicke odluke.
U SAD udzbenicima jos uvek su na snazi romanticne varijante /borba za ukidanje robovlasnistva i sl./tako da zanemarljivo mali procenat stanovnika SAD/retki ,politicki obrazovani/razaznaju sustinu sukoba Severa i Juga.
Nije zgoreg ni dodati da su Holandjani orvi uvezli robove iz Afrike na teritoriju danasnjihj SAD.
Krajnje je vreme da se izvine za taj zlocin.
Препоруке:
31
1
2 среда, 05 октобар 2011 15:54
Bacvanan
A sad da se ovaj clanak prevede na engleski i da se deli Amerikancima - odlican je!

S vremena na vreme u razgovoru sa prijateljima, kolegama u SAD i Kanadi se pokrene i prica o "zlim juznjacima" i "pravicnim severnjacima" koji su cak, eto, i ceo rat izvojevali zarad oslobodjenja crnaca od ropstva - dakle taj mit je duboko usadjen u ove anglo-amero TV generacije. U tim prilikama ja ih onda priupitam "So you are telling me that a truly catastrophic number of 700,000 WHITE soldiers died in that 19th century war simply over the rights of BLACK slaves?" Onda se obicno ucute, jer shvate koliko to nema smisla...

Dobro znaju da oni sami, i to samo oni najzagrizeniji medju njima, bi *mozda* proneli transparent ili dva i malo zvizdali i pevali pred kancelarijom svog kongresmena, pa onda otisli kuci da gledaju TV, dok ostali bi sigurno samo ostali pred TVom - niko od belih u svojoj "zdravoj pameti" sigruno ne bi ginuo zbog prava americkih crnaca.
Препоруке:
24
1
3 среда, 05 октобар 2011 18:54
луди скретничар
Индустријски север - пољопривредни југ. То је отприлике и срж свих проблема који су допринели избијању рата. Аболиционистички покрет је искоришћен као повод, суштински је био сукоб око висине и врсте царина на различите производе.

Тачно је да су државе имале по Уставу право иступити из Уније и у том смислу је Линколн повео агресиван рат. Нажалост, југ није имао индустријских капацитета за вођење рата, нити морнарицу па га је поморска блокада севера буквално изгладнела!

Ли је направио велику грешку ког Гетисборга када је покушао фронтално пробити центар Севера, све даље је историја.
Препоруке:
15
1
4 четвртак, 06 октобар 2011 00:29
bob.e. lee
Ponosni potomci CSA/1

Ethnic Cleansing, American-Style

by James Bovard, October 1999

The United States government intervened earlier this year in a civil war in Yugoslavia. President Clinton and other Western leaders justified the NATO bombing by the crackdowns that Serbian forces had conducted on Kosovar Albanian rebels and civilians.

However, prior to the onset of NATO bombing, the actions of the Serbian forces were more moderate than were the actions of the Northern armies during our own Civil War. Once the NATO bombing began, Serbian persecution and atrocities and NATO bombs provoked a massive exodus from Kosovo. In order to put the Yugoslavian civil war in perspective, it is helpful to recall the brutality of the conduct of our own federal government during the War between the States.
Препоруке:
4
1
5 четвртак, 06 октобар 2011 00:32
bob.e. lee
Ponosni sinovi juga drugi deo

In his Memorial Day address, Clinton declared that "we are standing against ethnic cleansing with our wonderful, myriad, rainbow, multiethnic military ... and the even more powerful pull of our shared American values."

The American Civil War did not involve ethnic cleansing per se. But the attitude of some of the Northern commanders paralleled those of the Serbian commanders more than many contemporary Americans would like to admit. The statements of Union officers in their official reports reveal attitudes far different from how the war is presented in American school textbooks.

The longer the American Civil War lasted, the more Union generals acted as if they were conducting a crusade to crush infidels. In a September 17, 1863, letter to Henry W. Halleck, the general in chief of the Union armies, Union Gen. William Tecumseh Sherman wrote:
Препоруке:
2
2
6 четвртак, 06 октобар 2011 00:36
bob.e. lee
Ponosni sinovi juga treci deo

On October 9, 1864, Sherman wrote to Gen. Ulysses S. Grant:

"Until we can repopulate Georgia, it is useless to occupy it, but the utter destruction of its roads, houses, and people will cripple their military resources. I can make the march, and make Georgia howl."

Sherman lived up to his boast - and left a swath of devastation and misery that helped plunge the South into decades of poverty.
Препоруке:
3
0
7 четвртак, 06 октобар 2011 06:03
Зоран
1789. је изабран први председник САД. У Француској је тада владао краљ. У Русији и Кини цар, а у Јапану шогун.
Препоруке:
3
6
8 четвртак, 06 октобар 2011 06:09
Зоран
"Уместо тога Америка је израсла у „нацију“ са снажно централизованом федералном влашћу."

У односу на остале државе власт уопште није централизована. Свака држава има своје порезе. Свака држава има своје законе, рецимо Флорида сада одбила Обамин предлог да мора свако да има здарвствено осигурање. Са друге стране лиценца за лекара у Оклахоми важи и по осталим државама, исто и за фармацеута, што није случај у Канади.

Иначе, овде на југу по двориштима неких се могу видети оне заставе некадашњег југа. Али могу да вам потпишем да је то у 99.99% само код кршина од кућа - код сиромашних. Познато однекуд?
Препоруке:
4
7
9 четвртак, 06 октобар 2011 14:18
луди скретничар
#Зоран#

Хоћете рећи да су присталице Конфедерације у данашњим САД радно-социјално дискриминисани?
Препоруке:
6
1
10 петак, 07 октобар 2011 19:55
МР - USA
У америчким школама се учи - а тако мисле сви Американци - да је главни разлог за грађански рат био жеља Севера да се ослободе робови Југа. Тврди се да је Линколн увек био против робовласништва, иако је прокламацију објавио тек годину дана после почетка рата. Међутим, у предизборној дебати 1858. са Дагласом Линколн је рекао да он није нити је икада био за друштвену и политичку једнакост беле и црне расе. Рече да је увек био против права гласа црнаца, против мешаних бракова и да због физичке разлике две расе неће никада бити равне једна другој. А пошто су ипак заједно, Линколн је за то да бели буду изнад њих а црни у потчињеном положају. Оснивачи америчке државе су држали робове, Томас Јеферсон, чувен по "сви људи имају прво на живот, слободу и потрагу за срећом" је имао 200 робова, са једном црнкињом је чак имао и сина.
Препоруке:
5
0
11 субота, 08 октобар 2011 00:59
МР
Зоране, није тачно да власт није централизована у Америци. Чак је и Ваш пример о здрственом закону у Флориди нетачан. Предлог тог закона иде на врховни суд Сједињених Држава који је федерална институција. Ако он потврди његову важност, све остале државе мора да га прихвате. Реч је само о његовој уставности. По правилу федерални закони имају предност над законима држава. Ако постоји сумња да се федерални закони косе са уставом федерације, онда врховни суд одлучује о њиховој уставности. За време интеграције црнаца 60их година јужњачке државе су одбиле да им дају њихова права стим што су се ослањале на дискриминаторске законе појединих држава. Онда је Вашингтон послао трупе и приморао државе да прихвате законе федерације који важе за све.
Препоруке:
3
0
12 субота, 08 октобар 2011 15:19
Петар В. Шеровић
У својој књизи „Еманциповање робова, поробљавање слободних људи: Историја Америчког грађанског рата“ (Emancipating Slaves, Enslaving Free Men: A History of the American Civil War) Хамел (иначе професор Историје и Економије на Универзитету Голден Гејт у Сан Франциску) тврди да се иста она федерална влада, која се раније само у изузетним случајевима мешала у унутрашње ствари држава, „сада претворила у заповеднички бирократски апарат који је свој ауторитет наметнуо на свим нивоима свакодневног живота узвеши у своје руке регулацију пореза, надзора, контроле, субвенција и прописа.“ Он даље цитира Дејвида Х. Доналда (David H. Donald) који говори да су „Пре Грађанског рата многи политичари и списатељи спомињали САД користећи се граматичком множином“ (USA are …), док је та пракса након 1865. поптуно напуштена увођењем граматичке једнине (USA is ...).
Препоруке:
2
0
13 субота, 08 октобар 2011 20:03
грешка
"Пример Масачусетса следила је неколицина држава на северу ..."

Правилно је: ...следило је неколико држава ... Реч неколицина се користи само за људска бића мушког рода.
Препоруке:
2
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер