одличан текст, и одлична анализа. Свака част аутору
Препоруке:
15
2
2
субота, 23 јун 2012 00:03
Давид Новаковић 1/2
За Хермана Дејлија глобализација претставља брисање националних граница за економске циљеве...
Што је апсолутно погрешно. За разлику од леве идеје, овде се границе бришу зарад користи појединаца, а не целокупног човечанства. Капиталисти не желе да буду ограничени само на ''домаће'' ресурсе, већ желе да превазиђу државу зарад личне користи.
Снажном интервенцијом на Волстриту, Америка је постала више комунистичка од Кине.
Само што је то социјализам за богате, они који су закували ово добијају помоћ дражве док радници испаштају.
Препоруке:
14
0
3
субота, 23 јун 2012 00:03
Давид Новаковић 2/2
елиминација концепта “јавних добара “ и “заједничког интереса “, замењујући их синтагмом “индивидуална одговорност “.
Скоро сам дискутовао са једним пријатељем о овоме. Тешко је бити индивидуалац у капитализму, то је наметнута лаж. То што се код људи потискује урођен осећај за солидарност и емпатију, да би се оправдала суровост капиталистичког поретка, који је последица биолошке еволуције (јер су човекови рођаци са таквим генима лакше преживљавали) и примећен је код примата (you scratched my back i scratch yours) не замењује чињеницу да сте ви итекако упуђени на друштво и колектив, без новца ви не можете ни да се прехраните, што значи да на првом месту морате бити део тог истог колектива. Такође, човек никако неће постићи слободу док год постоји власт једних појединаца над другима, што је данас случај, јер послодавци поседују своје ранике којима посао живот значи.
Препоруке:
8
0
4
субота, 23 јун 2012 02:57
Mикош Рњаковић--ЕКОНОМСКИ ЗЛОЧИН И ПОДРИВАЊЕ ДРЖАВЕ
Повероваћу у нечије незнање и заблуде ако нешто ради на своју економску штету.Напротив Сакс, жгољавко и креатори пљачкашке приватизације су напунили џепове милионима евра,тако да су добро знали шта раде,док су милиони људи осиромашени.Србија је то последња спровела и имала је могућност да искористи боља искуства других,нпр.Чешке.Смејући се осталима у лице самопрозваше се добитницима транзиције.Да ли су владе управни одбори олигархије или грађана? Све је почело са М.Тачер и Р.Реганом,тоталном приватизацијом када се државно учешће маргинализује.По нобеловцу М.Санделу тада је однос просечне и директорске плате 1:42,а касније иде на 1:344 и више.У складу са промовисаном идеологијом елиминисања државне регулативе, коју одликује уређеност,креира се ЏУНГЛА.Да то је laisser faire,пустити да свако чини што жели,нека све иде својим током.Својевремено је слично говорио сатаниста А.Кроули.Елиминисањем јавног добра,нестаје сигурност и брига за човека,као што написа Чомски ПРОФИТ ИЗНАД ЧОВЕКА.
Препоруке:
8
0
5
субота, 23 јун 2012 03:49
Микош
У таквим околностима КРУПНА РИБА ГУТА СИТНУ.Нема стварне конкуренције,створени су МОНОПОЛИ.Наиме фед.инст.за технол.Цирих доказује да 147 компанија контролише 40% богатства које остваре највећих 1318 које чине центар глобалне економије,при чему је њихово власништво испреплетано да сви имају удео у свакоме.Просечно је свака од њих власништвом повезана са 20 других.Остављен је брисан простор банкстерима да неограничено черупају.Шпекулативне банке измишљају фин.деривате које продају надуване као маглу или робу с грешком. Највеће банке и фабрике коцкарски хазардирају знајући да је профит њихов,а ако пропадну дуг је заједнички јер су ИСУВИШЕ ВЕЛИКИ ДА ПРОПАДНУ,јер би тиме значајан део економије и радних места отишао у амбис.Тако САД повукоше комунистичке потезе спасавајући велике и ПРОПАДЕ НЕОЛИБЕРАЛИЗАМ.Највећи пљачкаш Б.Медоф бивши шеф Вол стрита пирамидално украде око 70 милијарди долара.Глобализам је последњи стадијум секуларизације,а по Хабермасу-ПОСТДЕМОКРАТИЈА. АНТИУТОПИЈА ?
Препоруке:
7
0
6
субота, 23 јун 2012 06:38
Bez suštinskih zaključaka
Autor diskutuje o liberalizmu kao da se to ne tiče njega i njegove zemlje. A profesor je u toj istoj zemlji. Daje objektivnu a ne subjektivnu analizu. Ona time ništa ne dobija već samo gubi. Nema autorovog opredeljenja. Piše da je u pitanju zabluda. Time abolira njene konceptualiste i instrumentaliste. Zašto ne napiše da je sve sprovođeno sa namerom da se izbiju veći profiti i da je u pitanju duboka kriza kapitalizma kao sistema. Dakle, sve je obavljeno sa svesnom namerom uništenja čitavih delova svetske privrede, pojedinih društava i socijalno degradiranih. Duboko nehuman i pljačkaški sistem. Ne, to ovaj autor kao da posmatra sa strane i skoro nezainteresovano. Takva je danas inteligencija u Srbiji, u praktičnoj ali kobajagi nevoljnoj službi domaćeg i svetskog kapitala. nema tu soli niti kritičkog pristupa. Puka deskripcija. Otuda i suštinsko nerazumevanje čitavog procesa globalizacije.
Препоруке:
7
4
7
субота, 23 јун 2012 09:02
Данко Б. Марин
Отишли Амери у Стаљинову командну привреду...
Препоруке:
5
0
8
субота, 23 јун 2012 09:28
фристајло
ММФ прописује готово потпуно исту рецептуру свим земљама без обзира на њихове специфичности и огромне развојне, социјалне и традиционалне разлике. Није тешко схватити у чијем интересу ММФ ради то што ради. На жалост, медији, који у савремено доба не информишу, већ креирају јавно мњење- власништво су истих оних, за које ММФ и ради, тако да имамо (само на изглед) парадоксалну ситуацију да сви саучествују у том подухвату, тако да се ту ради о хидри са много глава, које треба "посећи", да би се свет ослободио тог суштинског зла.
Није редак случај да, у тој свеопштој какофонији "објашњавања" ових феномена још увек постоје појединци (до душе- све ређи) који и даље истрајно проналазе нека оправдања за ову, мање-више раскринкану доктрину. Не зачуђује да то раде директни промотери тих идеја, којима је у интересу (увек- материјалном) да је бране; но, када то чујете од обичних људи, који немају директног интереса у томе- једино што вам падне на памет је- оскудна памет...
Препоруке:
9
0
9
субота, 23 јун 2012 10:03
bora
Šta vredi trud autora kada u ovoj zemlji od odgovornih niko ne čita.Rezultati su vidljivi!
Препоруке:
6
0
10
субота, 23 јун 2012 12:13
površna zapažanja
Od ovih komentatora kao i od autora samo deskriptivna analiza. Ali, zašto se to sve događa kako se događa i kakvi su horizonti očekivanja o tome niko ni da zucne. U tome je sva beda ovakvih komentara i kobajagi analiza. Ostaje se na krajnje površnim zapažanjima. Nema mikroanalize, nema pojmovne analize pa nema ni sintetičkih zaključaka. Niko da dodirne Marksa. Valjda zato što i nisu u stanju da se nose sa njegovim pojmovnim kategorijama. Potpuna nemost. otuda i pakost pa i mišljenja da je Karl Marks prevaziđen. Ali, nikako da se to pokaže analitičkim pojmovima.
Препоруке:
4
6
11
субота, 23 јун 2012 17:44
Без суштинских закључака...
Аутор расправља о либерализму каже овај господин !
Каквом човеће либерализму , неолиберализму.
Ви сте господине четрдесет година у заостатку , либерализам у економији је егзистирао у време Бранта, Крајског , Палмеа итд. , неолиберализам започинје са Реганом, Тачер и потпуном дерегулацијом, а своју " славу " слави у донашњем опустошеном свету , торта је рецесија и штампање зеленог тоалет папира и банковних деривата.
Аутор сугерише да треба напустити вашингтонске директиве, аргументовано.
Препоруке:
4
1
12
субота, 23 јун 2012 20:59
Umišljena tikvica
U vreme Branta, Krajskog i Palmea egzistirala je država blagostanja, kada već insistirate na nešto preciznijoj analizi. A o kakvom neoliberalizmu govorite u vreme M. Tačer i R. regana kada u svetskoj trgovini vladaju takva pravila koja poništavaju svaku pomisao o ovome što kvalifikujete neoliberalizmom. I ne glumite nekakvo iščuđavanje uz nameru da sugerišete kojekakvo "znanje".
Препоруке:
0
2
13
субота, 23 јун 2012 21:41
Dragan Katun
re. Povrsna zapazanja
Dajte, izbacite bar nekoliko mikro....., mozda i bude neke koristi.
Препоруке:
2
0
14
субота, 23 јун 2012 22:02
Boki
Zanimljiva zapazanja autora i komentatora ipak ostaju nedorecena. Kad sam kao klinac morao da cekam u redu za kafu , prasak i ulje, a na kupanje mogao da idem samo kad je "nepar", nisam znao nista o ekonomiji i ekonomskim sistemima pa ni ideologijama koje stoje iza njih. Sistem, ili ekonomski model, slazem se treba ceniti prema rezultatima a ne prema namerama, ipak ostaje mi veliko pitanje, zasto smo tako lako i sa toliko entuzijazma "dobar" model zamenili "losijim" i zasto se posle uvidjene greske ne vratimo onom "dobrom" ekonomskom modelu. Profesor bi morao da zna da je danas 2012 a ne 1952. Globalizam se namece sam od sebe, jer ljudi lako prihvataju dobre stvari. Mi sada komuniciramo posredstvom interneta a nasi se horizonti znacajno prosiruju, znanja unapredjuju pa je tesko naci novog Aliju Sirotanovica. Stari "dobar" sistem je umro jer su umrli "Alije Sirotanovici" a danas sposobni ne zele da lenjivcima obezbedjuju visok standard i to je sustina svih kriza i problema.
Препоруке:
2
1
15
субота, 23 јун 2012 22:07
radoznalko
@Dragan Katun
Pa, kada ste toliko radoznali recimo Greem-Lič-Blajlijev akt u američkom KOngresu.....ili štagodjoš, ako vas to toliko golica.....
Препоруке:
1
0
16
субота, 23 јун 2012 22:26
Умишљена тиквица...
Не мистификујте , знам да за вас радна снага није роба... хиперпродукција, нема ко да потроши, велика концентрација капитала ...бла,бла! Хвала на критичкој анализи текста !!!!
Препоруке:
1
0
17
недеља, 24 јун 2012 06:54
umišljena tikvica
Da li se to javlja ekspert koji piše o "bankovnim derivatima"?????!!!!!!.
Препоруке:
1
1
18
недеља, 24 јун 2012 09:24
Umišljena tikvica...
Ne, učesnik u najprofitabilnijoj srpskoj privatizaciji " SARTID"... !
Препоруке:
3
0
19
недеља, 24 јун 2012 10:52
Маринко Јашић Петров
Као што је индустријска револуција, да би њене тековине дошле до изражаја, довела до стварања националних држава, тако ће и научно-технолошка револуција довести до нове организације свијета која ће омогућити да њене тековине несметано дођу до изражаја на добробит свих народа и људи на планети земљи. Као што је у процесу реорганизације свијета под утицајем индустријске револуције било застрањивања, попут колонијализма и револуција, тако су се и научно-технолошкој револуцији јавиле препреке и застрањивање у виду успостваљања "Новог свјетског поретка", не на основама које произилазе из њених тековина, него на основама побједе једне од страна у блоковској подјели вијета која је успостављена одмах послије завршетка Другог свјетског рата и окончана рушењем Берлинског зида и распуштањем супарничког блока. Такав сценарио је брижљиво припремљен и спровођен под будним оком крупног капитала чији власници нису били спремни да било с ким подијеле тековине научно-технолошке револуције.
Препоруке:
1
1
20
недеља, 24 јун 2012 13:22
фристајло
Boki zasto smo tako lako i sa toliko entuzijazma "dobar" model zamenili "losijim" i zasto se posle uvidjene greske ne vratimo onom "dobrom" ekonomskom modelu. Profesor bi morao da zna da je danas 2012 a ne 1952. Globalizam se namece sam od sebe У великој сте заблуди.
Да је то лако- не би нас држали под санкцијама, изолацијом и медијски сатанизовали целу деценију, са свом силом и армијом агената, пропагандиста и финансирали "опозицију", бомбардовали; из истих разлога и није се лако вратити у "бољи модел"- све је под контролом истих оних, који су глобализам и наметнули.
Не увиђати основне мотиве глобализма (а то је економска, војна, медијска и политичка контрола над светом у рукама неколицине) је двојако објашњива појава; или не желите, или- нисте способни за то.
Оправдавати то као исправну идеју, после свега што је познато о том концепту- указује само на ове две могућности. За Вас је боље да припадате овој другој групи- боље осујећен, него зао.
Што је апсолутно погрешно. За разлику од леве идеје, овде се границе бришу зарад користи појединаца, а не целокупног човечанства. Капиталисти не желе да буду ограничени само на ''домаће'' ресурсе, већ желе да превазиђу државу зарад личне користи.
Само што је то социјализам за богате, они који су закували ово добијају помоћ дражве док радници испаштају.
Скоро сам дискутовао са једним пријатељем о овоме. Тешко је бити индивидуалац у капитализму, то је наметнута лаж. То што се код људи потискује урођен осећај за солидарност и емпатију, да би се оправдала суровост капиталистичког поретка, који је последица биолошке еволуције (јер су човекови рођаци са таквим генима лакше преживљавали) и примећен је код примата (you scratched my back i scratch yours) не замењује чињеницу да сте ви итекако упуђени на друштво и колектив, без новца ви не можете ни да се прехраните, што значи да на првом месту морате бити део тог истог колектива. Такође, човек никако неће постићи слободу док год постоји власт једних појединаца над другима, што је данас случај, јер послодавци поседују своје ранике којима посао живот значи.
Није тешко схватити у чијем интересу ММФ ради то што ради. На жалост, медији, који у савремено доба не информишу, већ креирају јавно мњење- власништво су истих оних, за које ММФ и ради, тако да имамо (само на изглед) парадоксалну ситуацију да сви саучествују у том подухвату, тако да се ту ради о хидри са много глава, које треба "посећи", да би се свет ослободио тог суштинског зла.
Није редак случај да, у тој свеопштој какофонији "објашњавања" ових феномена још увек постоје појединци (до душе- све ређи) који и даље истрајно проналазе нека оправдања за ову, мање-више раскринкану доктрину. Не зачуђује да то раде директни промотери тих идеја, којима је у интересу (увек- материјалном) да је бране; но, када то чујете од обичних људи, који немају директног интереса у томе- једино што вам падне на памет је- оскудна памет...
Каквом човеће либерализму , неолиберализму.
Ви сте господине четрдесет година у заостатку , либерализам у економији је егзистирао у време Бранта, Крајског , Палмеа итд. , неолиберализам започинје са Реганом, Тачер и потпуном дерегулацијом, а своју " славу " слави у донашњем опустошеном свету , торта је рецесија и штампање зеленог тоалет папира и банковних деривата.
Аутор сугерише да треба напустити вашингтонске директиве, аргументовано.
Dajte, izbacite bar nekoliko mikro....., mozda i bude neke koristi.
Pa, kada ste toliko radoznali recimo Greem-Lič-Blajlijev akt u američkom KOngresu.....ili štagodjoš, ako vas to toliko golica.....
zasto smo tako lako i sa toliko entuzijazma "dobar" model zamenili "losijim" i zasto se posle uvidjene greske ne vratimo onom "dobrom" ekonomskom modelu. Profesor bi morao da zna da je danas 2012 a ne 1952. Globalizam se namece sam od sebe
У великој сте заблуди.
Да је то лако- не би нас држали под санкцијама, изолацијом и медијски сатанизовали целу деценију, са свом силом и армијом агената, пропагандиста и финансирали "опозицију", бомбардовали; из истих разлога и није се лако вратити у "бољи модел"- све је под контролом истих оних, који су глобализам и наметнули.
Не увиђати основне мотиве глобализма (а то је економска, војна, медијска и политичка контрола над светом у рукама неколицине) је двојако објашњива појава; или не желите, или- нисте способни за то.
Оправдавати то као исправну идеју, после свега што је познато о том концепту- указује само на ове две могућности. За Вас је боље да припадате овој другој групи- боље осујећен, него зао.