субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Економска статистика у огледалу

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 18 мај 2012 15:42
паја патак
Статистички Завод плански и смишљено заварава јавност замазујући јој очи са упорним понављањем "просечне зараде" - док одлично зна да је далеко реалнији показатељ "модална зарада", али никада да се превари да је помене. Чак и без података којима тај Завод располаже (а крије), реалније је претпоставити да је модална зарада (уколико се зараде редовно свима исплаћују) негде свега око 25.000 динара месечно. Ако то није тачно - нека се усуде да то демантују.
Препоруке:
41
0
2 петак, 18 мај 2012 16:47
Marko Gay
Naprotiv, verujemo da je stanje u Srbiji bolje nego sto vasa statistika i kuknjava na ovakvim sajtovima sugerisu.

Poznato nam je koliko muljate, da isplacujete zarade na ruke, da idete na more u inostranstvo svake godine, da se svercujete u prevozu itd.

Da je tako, pokazuju i izbori: Srbima su se osladile pare i zeleli bi ih i dalje.

Mislim realno da vam mozemo jos puno toga iseci, bez vece opasnosti od revolucije.
Препоруке:
20
13
3 петак, 18 мај 2012 16:52
Србски математичар
Одличан текст и, што је важније, одлично документован. Па, нисмо ми "најбоље живели" кад је премијер био ИНЖЕЊЕР А. Марковић!!! Математика у економији је јасна, проблем је што је реч заправо о политичкој економији!!!
Препоруке:
32
1
4 петак, 18 мај 2012 20:23
Ми и они
Садашња плата француских министара износи 11.000 евра а после смањења које предлаже новоизабрани председник Оланд (и које ће бити усвојено) износиће са свим додацима (укључујући и додак за стан) 9.900 евра. Плата председника Републике износи 14.000 евра а пензија 6.000 евра. Већина министара и високих функционера станује у изнајмљеним становима јер стан у власништву поседује само око 50% Француза. Тај просек обухвата и руралне средине где је уобичајено - као и код нас - да свако станује у својој кући. Дакле, ако се посматра само градско становништво, онда у градовима око 60% Француза станује у изнајмљеним становима. За стан од 100 квадрата који није ни у елитном али ни у радничком арондисману у Паризу, најамнина износи око 3000 евра. Толико је до сада плаћао и Франсоа Оланд, председник Француске, који такође нема стан у власништву у Паризу и станује у изнајмљеном стану.
Препоруке:
16
1
5 петак, 18 мај 2012 21:09
Boki
Pravo je pitanje sta statistickim podatcima pokusavate da pokazete? Podatak je znamenka bez atributa. Analiza podataka je uvek "subjektivna" jer joj je i svrha takva. Na stranu sto postoji gomila glupih izvedenih podataka kojima ni ne mozete nista pokazati. Na kraju treba istaci da Ekonomiju uce u skolama djaci koji nemaju dovoljno predznanja i iskustva da prozru namerno pogresno ucenje. Najbolji dokaz vam je BDP. Sta taj podatak predstavlja, cemu sluzi i sta uopste mozete videti iz istog. Kakvoj analizi moze jadan tako sterilan i glup izvedeni podatak da posluzi? BDP je najveca obmana u ekonomskoj nauci, pa tako ako uporedjujemo nekadasnji dug SFRJ i sadasnje dugove zemalja, treba pogledati i nekadasnju strukturu BDP te SFRJ i primetiti da je veci njegov deo predstavljao tzv real-ekonomiju i tzv utrzive-zamenjive vrednosti a struktura danasnjeg BDP nazalost pociva na parkingservisu i slicnim "ekonomskim cudima" sto je glupost. Posmatrati zaduzenost prema obimu izvoza vec ima smisla.
Препоруке:
15
1
6 петак, 18 мај 2012 21:13
Ђура
Све похвале за чланак. Добра тема, добро објашњења, и чињеницама добро поткрепљена. Треба још оваквих чаланака.

Присећа ме на овај чланак:
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/srpska-sarma-ili-repetitorijum-iz-statistike.html

Ваља се и њега обсетити овом приликом.
Препоруке:
17
0
7 петак, 18 мај 2012 22:09
МП
Аутор : "Нажалост, људи често свесно злоупотребљавају статистичке податке..."
То сигурно раде челни људи власти на челу са Директором Завода.Резултати избора говоре да још неко време неће кривично одговарати. Но и ти резултати неће дуго трајати, па ће за то лагање народа, а поготово за многе друге ствари сигурно одговарати.
Препоруке:
19
0
8 субота, 19 мај 2012 01:07
veca vestica
Neko jede meso,neko jede kupus,a po statistici svi jedemo sarmu.AMIN
Препоруке:
12
0
9 субота, 19 мај 2012 07:11
Troglavski
SVAKA CAST NA ODLICNOJ ANALIZI!!
Препоруке:
12
0
10 субота, 19 мај 2012 11:22
Ф-16
Дуго времена није било добре економске анализе на НСПМ. Хвала аутору за одличну анализу. Имам за аутора и једну сугестију: Волео бих да обради структуру хрватских инвестиција у Србији. Могу му помоћи примером да је сладолед у корнету ФРИКОМ, 60-70% скупљи од истоветног сладоледа ЛЕДО. Власник обеју фирми је хрватски АГРОКОР, власништво тајкуна Ивице Тодорића. Набавка сировина се врши из једног центра (дакле цена сировина је једнака), а цена радне снаге у Србији је дупло нижа него у Хрватској. Претпостављам да је сличан случај и код других производа фими у Србији које су приватизоване по, у економској теорији непознатом систему, братство-јединство. Верујем да би једна таква економска анализа, открила много тога што нам се у политици дешава, а за шта немамо адекватног објашњења.
Препоруке:
19
0
11 субота, 19 мај 2012 18:05
Миле Ниш
Сјајан текст!
Препоруке:
10
0
12 недеља, 20 мај 2012 00:34
micky
Statistika nasa dika, sto naumis to naslika. Kod zutih satrapa Srbija je najrazvijenija drzava na Balkanu. Zato su pokrali izbore kako bi se to zadrzalo.
Препоруке:
10
0
13 недеља, 27 мај 2012 14:37
Виде Даничић
1. "Sve države koje su kroz krizu prošle ili koje kroz nju prolaze, imale su kontinuirane višegodišnje deficite tekućeg bilansa. Deficit tekućeg bilansa podrazumeva da on mora biti finansiran iz inostranstva... Тekući bilans (је) deo platnog bilansa koji obuhvata trgovinski bilans, faktorske prihode (kamate, dividende i sl.) i transferna plaćanja (doznake emigranata, donacije itd.)... Tekući bilans je obračun koji pokazuje da li i koliko javni i privatni sektor (zajedno) troše više nego što ekonomija stvara... Iskustva ekonomskih kriza pokazuju da države dospevaju u finansijsku krizu kada ekonomija kao celina kontinuirano ima deficit tekućeg bilansa, dakle kada troši više nego što stvara što dovodi do rasta spoljne zaduženosti... Države su u velikom riziku i kada vode politiku precenjenog kursa domaće valute, i kada se u skladu sa tim samozavaravaju pogrešnim indikatorima zaduženosti" ( Н. Катић).
Препоруке:
1
0
14 недеља, 27 мај 2012 14:38
Виде Даничић
2. Највећи проблем србске економије јесте управо дефицит текућег биланса. Србија води монетарну политику прецењеног курса динара и тако повлашћује увознички лоби и рушђи домаћу привреду. У периоду 2002-2012 (јануар) кумулативни дефицит спољнотрговинске размене износио је фантастичних 53,735 милијарди евра, а дефицит текућег платног биланса 29,172 милијарде евра! Индустријска производња у првом тромесечју о. г. мања је за 5,9% у односу на исти период претходне године. Укупне девизне резерве у у првом тромесечју о. г. смањене су за 985 мил. евра углавном ради одбране неодбрањивог курса динара. Од укупног броја радно активног становништва запослено је само 35% (значи да две трећине радно активног становништва нема посао?!). Просечна зарада износила је у првом тромесечју о. г. само 357,6 евра и најмања је у региону. Раст БДП износио је у 2001. г. само 1,6%, а у јануару ове године БДП је био мањи за 1,3% (2009. г. БДП био је мањи за 3.5%, а наредне године порастао је само за 1%).
Препоруке:
0
0
15 недеља, 27 мај 2012 14:39
Виде Даничић
3. Имајући у виду да лажни курс динара производи и вештачке (нереалне) вредности основних монетарних агрегата, сви показатељи задужености земље и други основни монетарни и економски показатељи су у ствари фиктивни. То је добар начин да се заварава јавно мнење и ствара слика виртуелне стварности која одговара само њеним креаторима и њиховим циљевима и задацима...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер