четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Реиндустријализација Србије

Kоментари (28) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 19 мај 2012 09:26
Зоран
Чланак је заиста озбиљно написан, али имам утисак да га је писао неко ко никада није радио у привреди. Наиме, када је маја 1992. СБ ОУН увео санкције почело је затварање производних капацитета у Србији. Икао је имало много простора да се организује производња и и сачува радна и технолошка дисциплина, тај режим је довео на руководећа места послушнике СПС и ЈУЛ који су уништили скоро целокупну привреду Србије правдајући се санкцијама.У индустрији коже,обуће и текстила је прећутно одобраван увоз из Турске од стране десетак тајкуна који су давали кеш политичарима и од куповали српска имања у Новом Пазару и Тутину и исељавали Србе, а за то време су наше конфекције, трикотаже и обућаре пропадале и хиљадама радника је ускраћен радни стаж, плата и будућност. После наводне промене али стварне шминке од 5.октобра 2000.г. ова грана производње је упокојена и десетине хиљада радника. Мало је простора да би се овај став који је истинит апсолвирао, али они који су радили у тој грани ово добро знају.
Препоруке:
32
3
2 субота, 19 мај 2012 10:09
Милорад Станојловић
ДЕМОКРАТСКИ ЦЕНТРАЛИЗАМ

Немам ништа против, ако има ко да гарантује да ће сакупити расуте паре и још мало више.
Дотле верујем у ону: "Дати паре држави, исто је што и дати тинејџерима виски и кључ од аута".
Све док реформа АВНОЈ-а буде циљ и средство београдских републиканаца, нема ништа од индустрије, привреде, али ни од Србије.
Ужас се састоји у томе што њих подржавају ЕУ, Америка и Русија.
Немојмо се "правити" да то не видимо.

С поштовањем и уважавањем,
СРПСКИ ЛИБЕРАЛНИ САВЕТ
Препоруке:
17
12
3 субота, 19 мај 2012 10:24
фристајло
Добра намера постоји, али- све ово већ стоји на много других папира, па се не спроводи; није спорно да ово треба урадити, чак ни како, већ ко?
То аутору промиче; као план, ово има само ту мањкавост.
Нико овде не мисли да ово не треба урадити; свима је јасно да без јаке индустрије ни јдна земља, као наша, не може да се ослободи суштински.
Наш проблем треба да се реши прво у једној другој равни- у политичком кадру. Чак и ови, који данас врше власт, све ово знају; проблем је у томе што они то неће да ураде.
Нама треба начин како да такав кадар доведемо на власт.
Препоруке:
31
4
4 субота, 19 мај 2012 10:27
Луди Ванко
Они,ти,који су нам заводили санквције и који су нас бомбардовали, треба да плате штету коју су начинили.Они су уништили нашу индустрију.ЕИ Ниш, Заставу,Генекс Инекс,целу једну структуриу која је у Никезићево време била најмоћнија у Југославији.Па тек онда да разговарамо.
Препоруке:
27
0
5 субота, 19 мај 2012 11:56
рибарчета сан
Старији од 35 година сматрају да је индустрија СФРЈ била врло добра, да су производи били квалитетни и конкурентни на светском тржишту. Ништа од тога није тачно. Идеја иза њене изградње после II Светског рата се заснивала на производњи, испуњењу планова, државној дистрибуцији, итд. Касније, кроз неке изнуђене реформе, покушавало се модернизовати привреду и трговину, али је све то било некако половично. У суштини, живело се од иностраних кредита и бесповратних помоћи. Када је престала политичка потреба Запада да се “југословенски модел“ као неки манекен издржава – као противтежа систему у СССР-у, и Источној Европи, почело је нагло опадање, које је санкцијама и НАТО-бомбардовањем доведено до краја, уз “приватизације“ . Важно је имати индустрију, машине, производити – али је и неопходно имати капитал, иновације, међународну конкурентну способност, тржиште, квалитет и јефтину радну снагу. Од свега – постоји само јефтина радна снага, уз овакве планове-сањарења.
Препоруке:
13
23
6 субота, 19 мај 2012 12:24
Marko Gay
Ако се ослободе инвеститори плаћања ПДВ на грађевински материјал, опрему и намештај, ’’кратковидо гледано’’ држава би заиста била оштећена за ПДВ, али треба поћи од претпоставке да до промета не би ни дошло без стимулација - јер не би било тражње - па би у томе случају капитал остао у првобитном облику


Obrnuto, najbolja stimulacija za privredu bi bila ako biste stopu PDV-a podigli na 90%.

Zemlje s visokim porezima su ekonomski najuspesnije i prosto vrcaju od novih privrednih poduhvata i inicijativa (primer: skandinavske zemlje).

Ako medutim zelite niske poreze, preporucujem vam Somaliju, zemlju bez ikakvih poreskih i birokratskih ogranicenja za razvoj privrede.

U globalizovanoj ekonomiji, pravilo je da sto imate manji porez, vase stanovnistvo ce biti siromasnije, kao sto primer Danske i Somalije lepo potvrduje.

Sada srecom sami mozete izabrati hocete li biti bogati ili siromasni -- zar to nije divno?
Препоруке:
9
13
7 субота, 19 мај 2012 12:28
ДиМитрије
Треба да смо захвални ''пријатељима'' са Истока и Запада што немамо индустрију!
Индустрија загађује земљу, ваздух и воду.
Фабрике нам отимају оранице и пашњаке.
Индустријиски начин производње је нездрав за људе и животиње. Код људи ствар отпор према раду. Доприноси богаћењу уског слој криминалаца блиских политичко-''црквеној'' олигархији!
Препоруке:
7
17
8 субота, 19 мај 2012 13:13
Петар
Ја лично се слажем са текстом, али у исто време сматрам да текст није свеобухватан и да не узима у обзир све релевантне чињенице, па је према томе неостварив. Ево само неке од њих :
  • Не постоји свест, знање, жеља у "елити", ни политичка воља да се крене у реиндустријализацију;
  • Лоше научно истраживачке организације, застарела опрема, мали и стари истраживачки кадар, неповезаност са индустријом, низак ниво функционалног знања и мали абсорбциони капацитет знања (PISA тестови), изразито ниско издвајање за R&D (и од стране државе и фирми), 6,5 % високообразованих (неповољне образовне структуре), 53 % функционално неписмених, неиновативност привреде и друштва
  • Висок ниво корупције и организованог криминала, изразито неповољно привредно окружење, непотизам, недостатак и не спровођење стратешких планова развоја, правна и политичка несигурност, антипривредно понашање државе, неразвијен предузетнички дух
  • Држава је пред банкротом
Препоруке:
24
0
9 субота, 19 мај 2012 13:13
bravo
Odličan, ozbiljan i programski tekst. Treba pažljivo čitati i tražiti snage koje će to pretvoriti u delo.
Препоруке:
11
2
10 субота, 19 мај 2012 13:55
Робеспијер
Браво! Свака част аутору текста. Коначно да неко увиди у чему је кључ развоја Србије. Данас, у XXI веку, када човечанство улази у постинформациону еру, наши неспособни политичари говоре искључиво о пољопривреди као нашој шанси. Срамотно! Погледајте кампању која се водила, нико није обилазио индустријска постројења, већ штале и фарме. У развијеном свету се зна колики проценат људи се бави пољопривредом, а у Србији би сви хтели да буду пољопривредници. Индустрија је важна због тога што ће да покрене младе људе из мањих средина да одлазе у веће центре да се школују и освајају нове технологије, да буду носиоци будућег развоја. Они који се баве пољопривредом, немају разлога за то и тиме држава у целини заостаје. Мудром државном политиком, стратегијама развоја и образовања се покрећу ствари, а не средствима из средњег века.

Да није било индустријализације у Русији током 20-их и 30-их година XX века, Хитлер би дошао до Владивостока. Само тако делују озбиљне државе. У индустрији је снага!
Препоруке:
13
1
11 субота, 19 мај 2012 14:13
Vlada
BRAVO. Takvi tekstovi su nam potrebni.
Препоруке:
10
2
12 субота, 19 мај 2012 14:17
Byakuya-sama
@субота, 19 мај 2012 10:24 фристајло

Problem je u vašem malom i ograničenom mozgu, društvo ne može da funkcioniše na partocentričnoj osnovi, samim tim i vaša priča da je sve u ''političkim kadrovima'' je besmislica, samo se treba okrenuti prirodnom pravu i gotovo, da je svaki privrednik, što od raznih državnih,što od para-državnih razbojnika reketiran uzeo pištolj(bolje pušku) i overio svakog takvog umesto da na kraju overi sebe(kad ga ovi potpuno unište), mi ne bismo imali ''kardove'' koji će ''da vode zemlju'', jednostavno bi imali privrednocentrično društvo bazirano na civilizaciji,umesto džungle, sa priridnim pravom kao korektivom.
Препоруке:
14
8
13 субота, 19 мај 2012 15:25
МР
Без индустрије тешко да и једна земља може бити модерна и стабилна држава. Од ње зависи и виши стандард живота. То постаје у потпуности јасно ако погледамо на земље трћег, индустријски неразвијеног, света. Погледајмо какве проблеме имају афричке земље. Земље које немају индустрију принуђене су да увозе готове производе што је у суштини једна врста експлоатације. То доводи у ситуацију у којој се данас налази Грчка, тј. у презадуженост (већа потошња од производње). Идустрија индиректно помаже и друге привредне гране, нарочито пољопривреду. Присетимо се само да су пољпривреници (сељаци) много боље живели док смо имали индустрију. Постојала је већа куповна моћ људи. На крају да кажем, надам се да ће политичари прочитати овај изванредан чланак, тј. студију.
Препоруке:
10
0
14 субота, 19 мај 2012 17:33
Misa
Ja se necu sloziti sa piscem teksta, to sto on predlaze je vec uradjeno sirom istocne evrope i sve te drzave su manje vise bankrot. Ovo je klasican program neoliberala i nikog nije usrecio, nema primera u svetu da je dao rezultate.

Drzava koja je u zadnjih 40 godina napravila bum u industrijalizaciji je Kina i treba krenuti njenim primerom.

1. apresijacija dinara (odmah na 200 din za eur isa tendencijom daljeg pada)
2. Planska privreda
3. Vlast komunisticke partije.

Ovo je recept koji je primenila Kina i koji jedino daje rezultate.
Препоруке:
14
6
15 субота, 19 мај 2012 18:10
Betelgeuse
Zasto bi industrijalizacija bila prepreka za razvoj moderne poljoprivrede? Zar te dve privredene grane stoje jedna drugoj na putu? Zar se moze ocekivati brzi preporod Srbije industrijalizacijom zemlje? Ko ce podizati industriju? "Nasi idustrijalci"? Ostaju onda samo "strana ulaganja" a to je u prevodu strani kapital koji generise profit koji ostaje u rukama stranaca i koji se mogu po nahodjenju povlaciti (US Steel). To opet znaci da jedina "korist" od takvih stranih ulaganja ostaje porez koji ce placati nasi ionako slabo placeni radnici. A ako drzava pomaze strane ulaganja "dinkicevim stimulacijama", ta ista drzava isplacuje i zarade zaposlenima u privatnom sektoru. Poljoprivreda je mnogo brzi put u blagostanje, samo jedan primer: od izvoza krzna kune, Danska godisnje zaradi preko milijardu evra. Gde su ostali poljoprivredni proizvodi? Zar industrija nije i prerada poljoprivrednih proizvoda? Sanse Srbije su poljoprivreda, energetika (obnovljivi izvori).
Препоруке:
14
0
16 субота, 19 мај 2012 18:27
Betelgeuse
Da ne bi pogresno shvatili da sam protiv industrijalizacije - slazem da je snazna industrija preduslov za bogato drustvo, ali je poljoprivreda najbrzi nacin da se relativno brzo oporavimo. Spomenuo sam Dansku, tu malu drzavu od nesto vise od 43.000 km2, i 5,5 miliona stanovnika. Od poljoprivrede ostvaruju oko 65 milijardi dkr, ili 8,8 milijardi evra. Srbija, a posto se vec godinama "takmicim" sa Dancima i u najmanju ruku nisam gori ni slabiji od njih, bi analogno tome mogla ostvarivati vise od 10 milijardi evra samo od poljoprivrede. Ako proizvodnji u poljoprivredi dodamo pratecu preradjivacku industriju zasnovanu na poljoprivrednim proizvodima (ne moraju to biti skupi i veliki industrijsku kompleksi - za pocetak), eto recepta za uspeh. Medjutim, sve mi se cini da nije problem u nedostatku kvalitetnih ideja, vec u nedostatku DOMACINA, jer se srpska politika pretvorila u servis stranih interesa, drugim recima nasi politicari su maceha vlastitom narodu. Sve dok je tako bice nam ovako.
Препоруке:
11
1
17 субота, 19 мај 2012 19:05
Робеспијер
ПОЉОПРИВРЕДАпатријархалност, ауторитет, религија, неписменост, необразованост, културна заосталост, социјална статичност, држава као сировинска база - колонија,слаба и неразвијена одбрамбена моћ, тежи прелазак у информационо друштво,лош квалитет животаИНДУСТРИЈАдемократичност, наука, писменост, образовање, култура, социјална мобилност, држава као јак економски и политички субјекат, јака и модерна војска, лакши прелазак у информационо друштво, јак стандард и квалитет животаНажалост, нема простора да објасним све ово, али паметном је доста да разуме.
Препоруке:
12
4
18 субота, 19 мај 2012 19:33
Бели Орао
""Ву...сама. Пријатељу, сконцентриши се.
Препоруке:
4
3
19 недеља, 20 мај 2012 01:38
Bob
Na duže staze ni jedna zemlja nije postala visoko razvijena samo od poljoprivrede. Uporedite, recimo, koliko Novi Zeland zaostaje za Australijom ili Kanadom.
Kao osnova i početak da, ali kasnije industrija mora da uzme primat.
Препоруке:
4
1
20 недеља, 20 мај 2012 07:04
Aleksandar
3. Иницијативи приватног капиатала, чија ће се одговорност темељити на тржишној економији

Auu, ovo je je neozbiljno. Pa ko ne vidi da je trzisna ekonomija i unistila nasu indistriju. Nema nista bez planske ekonomije. trzisna ekonomija je na stracistu istorije.
Препоруке:
9
0
21 недеља, 20 мај 2012 20:25
фристајло
Byakuya-sama
@субота, 19 мај 2012 10:24 фристајло

Problem je u vašem malom i ograničenom mozgu
Са друге стране, ја видим проблем у Вашој нервозној и брзоплетој реакцији на оно, што написах.
Да Вам се то не би дешавало превише често, покушајте да читате (и схватате) мало боље.
Могуће је да ја грешим; да ли је могуће да Ви грешите?
Препоруке:
3
1
22 понедељак, 21 мај 2012 08:15
Bianca
Prije svega, moja zahvalnost autoru na detaljnom prijedlogu. Danas imamo previse teoreticara ekonomije, koji nam uvijek dijele isti savjet: "reforme", "investicije", itd. Teorije nisu dovoljne da se konacno krene putem konkretnih prijedloga.

Prijedlog ima dobrih komponenata, ali ne nekih s kojim se ne slazem jer se bojim istih problema u koje je danas Zapad zaglibio, a donekle i Rusija --- a koje je Kina izbjegla.

A to je pitanje "stimulacije", i raznih fondova za razvoj. Problem je slijedeci. Ako se novac (kapital) poreznika ulaze u razvoj privrede, tak kapital ne smije biti "pomoc', vec ravnopravno ulaganje sa ciljem profita. U US i na Zapadu uopce, kada drzava potpise multibilionski ugovor za proizvodnju, povrsno gledajuci, to je za odrednjene proizvode --- u stvari je subvencija privatnog profita. Kapital poreznika, kao i sve druge forme ulaganja --- od zemlje do strucnjaka --- je pretocen bez povratka! Prodaja proizvoda ne donosi profit porezniku.
Препоруке:
1
0
23 понедељак, 21 мај 2012 08:28
Bianca
Moja druga dilema je stvaranje industijskih zona. Bojim se da je ovaj princip urbanizma neodrziv, i zbog vise razloga. Iako se slazem za ulaganje u infrastrukturu, potrebno je preci na novi sistem izgradnje urbanog prostora, nacin koji bi povezao ne samo industriju, vec i poljoprivredu, izolirane seoske zajednice, komercijalne i institucionalne objekte u modernu mrezu sa modernim sistemom transporta. Takva vizije je izlozena u studijama za Rusiju i druge zemlje u razvoju, da se izbjegne izolacija industrije, agrikulture i drugih "otmenih" profesija --- od universiteta i instituta, do vladinih organizacija i korporacijskih stabova. Od komputerskih firmi, do modernih stambenih, ugostiteljskih objekata. Mi ne mozemo graditi urbane sredine po starom modelu, jer taj ne moze rijesiti probleme prometa, zagadjenja, i skupoce energije. Svijet se vraca "odrzivom" razvoju, sto znaci puno kracim lancima snabdjevanja, manjeg tehnoloskog intenziteta, kao i nizu potrebu za kapitalom.
Препоруке:
2
0
24 понедељак, 21 мај 2012 08:32
Сава Савановић
Сваки политичар у Европи зна да га чека судбина Алда Мора (Италија 70-тих, када је кренуо њихов суноврат и извоз Црвених бригада из Немачке у Италију) и Слободана Милошевића, ако се бори за развој своје државе.

"Негде тамо далеко је одлучено да Југославија нестане. Тако је морало бити" - Анте Марковић у свом последњем интервју. И уништи Југославију.
Препоруке:
4
0
25 понедељак, 21 мај 2012 15:17
Vladimir
Ko spomene "trzisnu ekonomiju" ili jos gore "slobodnno trziste", taj je ne samo neozbiljan kvaziekonomista, vec zamagljivac situacije, prodavac magle i spin majstor.

Ofucane fraze nekakvih kvaziekonomskih "skola", koje su pukle kao mehur od sapunice nam zaista ne trebaju u ovakvoj krizi.

Mozda je kalkulacija nekakve industrijalizacije tacna, ali je nedovoljna. Kao da gladnog hranite sa 17 grama hrane, ali "znacajnih" tri puta dnevno.

Petar je dao osnovne postulate naseg upravnog i drzavnog, pa i privrednog sistema, i dok se ne iskorene nadriekonomisti, lazni manageri i izmisljeni biznismeni, u sustini obicna hajducka druzina, nema razgovora ni o kakvom razvoju.

Prvi korak raspustiti ekonomski institut, i njegove perjanice pitati za poreklo imovine, a zatim i privredne komore, pa redom....
Препоруке:
2
0
26 уторак, 22 мај 2012 18:59
Бојан
Аутор донекле има право, али је закаснио 20-30 година.
Пољопривредна је битна, и индустрија је битна, али је проблем што се ми налазимо у постиндустријском друштву. Неће никада више бити оних времена када су стотине аутобуса превозиле раднике на посао, а у једној фабрици радило по 20-30000 људи, бар што се нас тиче.
Даље, сам помен ријечи стратегија може да каже да од тога неће бити ништа. Код нас се само пишу стратегије, има их и превише, али проблем је у томе што су оне превише статичне а аутори немају пуно додира са реалношћу. Нама треба промјена парадигме. Планирање је ок и потребно је, али нам треба динамичан систем, константно праћење развоја и прилагођавање по потребама. Петољетке су добар систем али данас једноставно тешко да могу да упале у овом окружењу јер је свијет бржи, глобализованији и демократичнији.
Препоруке:
0
1
27 уторак, 22 мај 2012 19:04
Бојан
Примјетио бих и коментар Biance и сложио се са оним што прича. Нама требају људи који имају такво разумјевање ствари, који нису сујетни и који су способни да схвате данашње токове, брзо се прилагоде, а да систем има што мање бирократских и неразумних препрека. У старијим генерацијама мало људи има тај капацитет, а млађим генерацијама недостаје искуства и образовања.
Пакистан је једна банана држава од 100 мил становника, и они годишње стипендирају својих 5000 доктораната да се усавршавају у свијету. Колико Србија шаље људи у иностранство, плански, и планира да их врати?
Нама је надаље потребно идентификовање тржишних ниша и уска специјализација на ту производњу тј. интеграција у велике свјетске системе. Потребна нам је и јака база истраживачког рада и смјелост да се уђе у нове области, јер само оно што није још истражено и покривено може нам пружити брз и снажан развој.
Препоруке:
0
1
28 недеља, 27 мај 2012 23:26
Турас
Лепо је планирање али је рад једино ефикасан.Да би се радило треба газда;код срба слабо има воље за рад.Србија је пољопривредна земља и логично је да индустрализација прати,по потреби пољопривреду,а не обрнуто.Колико видим по различитости(про-контра)коментара сви ћемо да се прихватимо мотике ако желимо да преживимо.Планираћемо у току копања.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер