недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

"American Way of Life"

Kоментари (47) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 18 август 2012 13:54
леп текст
Доћи и донеси оно што је лепо и успешно тамо, не прихватај оно што је лоше, али свакако сачувај оно што је овде добро и функционално. Нама, чини се управо такав начин гледања најчешће недостаје када одлазимо, или се враћамо из великог света.

Лео текст и више него мудар закључак.
Препоруке:
73
0
2 субота, 18 август 2012 14:39
Александар Симић
Драги Јоване,
са уживањем сам прочитао твој кратки путопис из Америке. Без сувишних амбиција, како то доликује летњим путешествијима, уз поветарац са обала у Бостону,који, верујем, и други читаоци осећају у речима, рекао си много више о Америци али и о нама, од многих набеђених писаца које можемо да читамо по новинама, часописима и порталима.
Поздрав.
Препоруке:
52
1
3 субота, 18 август 2012 14:41
Jovica
Odlican tekst, pohvale autoru. Zivim u Connecticat-u .
Odavno nisam naisao na tekst koji je tako fino i detaljno opisao Ameriku.
Mozda da dodam da je gojaznost uzrokovana i nedostatkom hodanja, jer se i najmanja distanca prelazi automobilom, a i kad bi covjek odlucio da proseta do ducana u omanjem gradicu , odustao bi iz prstog razloga jer nema gdje da hoda. Postoje samo ceste za aute , ali ne i trotoari za pjesake.
U vecim gradovima npr New yorku rijedje je sresti morbidno gojaznu osobu.
Sve u svemu sjajan tekst...
Препоруке:
53
1
4 субота, 18 август 2012 14:46
Драган
Живео и радио у Канади (ми Срби смо је тамо од миља звали Кењада...). Пре тога живео у Немачкој (деведесетих). У Немачкој пуно боље (било тада) него и Канади. А Канађани који су имали прилику да живе и раде у САД, грозили су се САД, њиховог "социјалног" система... Овде, у Србији, у овој кризи живим живот који је много више задовољавајући и лакши него сам живио тамо! Имам мање пара (ако их кад и имам) али имам више задовољства, времена, енергије, живљења свог а не туђег живота. Често и без посла. Далеко им лепа кућа њихова, а нарочито њихов "way of life" (начин живота). Тамо поново само ако морам и немам куд друго. А како су кренули ови наши нови политичари, чини ми се да нећу имати куд... Прво поотпушташе агрономе, сада ће наставнике а све уз пароле "пољопривреда је стратешка грана" а "запошљавање људи приоритет ове владе".
Препоруке:
52
17
5 субота, 18 август 2012 15:07
морнар попај
Један од најбољих савремених српских текстова о животу у САД- знам о чему говорим, јер сам, давно, као постдипломац живео и студирао тамо 2 године, а и касније сам релативно често посећивао САД. Нисам ни американофил, ни американофоб. Не верујем да ће се текст допасти и да ће из њега неку поуку извући већина читалаца НСПМ-а, јер они су углавном (и с доста права заснованог на искуствима) американофоби. Међутим - треба да знају: и од противника се много чега корисног може и треба научити.
Препоруке:
56
2
6 субота, 18 август 2012 15:14
Реља
Нисам разумео ово да су у Амерцзи вози 50% немеричких аутомобила.У BMW фабрици y Североној Каролини за модел Х3 90% делова се произведе у Америци a то све раде коперанти,у суштини Немци продају само бренд,то јести само плаво-бели знак и још неке ситнице.Мислим да је та прича и са осталим прозивођачима аутомобила.Искрено,мнооого је квалитетнији тај BMW Х3 произведен у некој европској фабрици од америчког.Просечан Американац дневно унесе чак 4000 калорија,и главни је разлог начин њиховог живота.Код њих је доручак најважнији и аутоматски најкалоричнији оброк.После иду на посао седају у кола а пошто путују много до посла у просеку два сата у једном смеру воле да сврте да покупе нешто из кола неки McDonalds оброк или још неки сличан "junk food" такав стил живота њих прави дебелим.Друго,њихове порције су огромне рекло би се преобилне.Та Рускиња која ради као болничарка за 75.000$ је бруто - 40% је њена зарада,али ипак јако добра зарада.
Препоруке:
24
1
7 субота, 18 август 2012 15:32
Реља
Не би се сложио да Американци не путују до пензије,они буквално целе године живе за годишњи одмор.Ринтају ко нездрави,и онда за смешне паре иду у Мексико,Порторико,Бахами,Јамајка,Доминаканса Република,Куба..али потовање у Европу им дође као сан,авионске карте могу да се нађу јако јефтино,чак и њихови студенти масовно одлазе на тзв. spring break.Кад смо код студирања деца богатих родитеља иду на факултет који траје 4 године и то је право образовање али колеџ community college (виша школа)траје 2 године и смехотресно је лако полажеш у пусменој форми по принципу "multiple choice" и после можеш да се пребациш на факултет и све то кошта мораш да имаш паре или ако ти дају стипендију.Најбоља је ствар што можеш да напредујеш у послу,ако се покажеш,ако си добар и вредан и трудиш се послодавци ће то препознати и тешко да ћеш остати на истом радном месту,унапређење те чека,и већа плата,кућа,бољи ауто,бољи живот.На крају, Америка је земља могућности а Србија је земља снова.
Препоруке:
38
3
8 субота, 18 август 2012 15:34
Бојан
Ја сам прошле године био у Калифорнији. Комуникативни су, углавном љубазни људи, мада у свему томе има доста површности. Мени је остао упечатљив чудан стил градње. Око Сан Франциска простиру се огромна униформисана насеља са хиљадама истих кућа, правилно распоређених. Чак и богаташи имају сличне куће, истог стила и градње, збијене, са малим двориштима.. посматрајући Швајцарску при повратку помислио сам како је огромна разлика између квалитета живота у Европи и САД.
На улицама СФ има пуно просјака, од којих многи изгледају културно и уљудно, али се крећу као зомбији. Сигурност предвече у многим дијеловима града је упитна. Градски превоз је слаб.
У сваком случају као што аутор каже, имамо ми доста од њих да научимо, не може се ништа посматрати црно-бијело. Ја лично не бих волио да живим тамо, превише сурово и окрутно окружење.
Препоруке:
37
2
9 субота, 18 август 2012 15:44
Студент
Негде сам прочитао податак то јест озбиљно истраживање неког америчког факултета које је трајало годинама да за успех у живота пресудну улогу игра земља у којој си рођен чак 60% а 20$ ти зависи од породице и околике а само 20% од личних способности.Главна је разлика између Србије и Запада је у следећем: на Западу просечни људи живе добро:кућа,кола,сваке године одмор...док у Србији да би успео мораш да будеш неки информатичар са просекомн 9.8 који није побегао у САД и да примаш плату од 1200 евра од које можеш супер да живиш,или да се учланиш у партију,пошто је Србија партијска држава и да лагано почнеш да градиш каријеру,и после неког времена од општинског одбора,дођеш до градског,па до Скупштине,бенефиција и плате од 1500 евра,још од државе добијеш бензин.
Препоруке:
36
4
10 субота, 18 август 2012 15:53
Драган
Реља
Та Рускиња која ради као болничарка за 75.000$ је бруто - 40% је њена зарада,али ипак јако добра зарада.


Болничарке и у Канади имају сатницу 24-27$. (касирке имају 7$!)За 75.000 треба сатница од око 35$ (мало ми је то сумњиво, није просечно, колико ја знам), наравно - бруто, што ти је већа плата бруто то ти више одбију за порез. За бруто од 75.0000, одбитак износи 25-30.000 отприлике. Што ће рећи да је нето остатак 50-45.000 - изванредна плата. У Канади, званична статистика каже да свега 11% људи који примају палту имају плату изнад 33.000$ годишње! Што ће рећи, да већина прима испод те своте (и то је бруто!) Али да би била болничарка, особа мора да практично заврши факултет. Тамо болничарка мора имати високо образовање које траје 5 година (редовно). Најбоље су плаћени и најлагодније живе добри програмери. 80.000 па навише (нерачунамо приватни мали бизнис, говоримо о платама, кад неко ради за газду, кад није свој газда).
Препоруке:
32
0
11 субота, 18 август 2012 16:20
Драган
Такође, не треба сметнути с ума да медицинска сестра (регистрована медицинска сестра) спада у 10 најбоље плаћених занимања у Америци. Тако да то баш и није просечна плата, него једна од најбољих (бољи су, лекари, зубари, професори, пилоти, психотерапеути, инжењери, програмери... чак и раћуновође!) и нису свигде просеци исти (Квебек у Канади је 25$/h A Aлберта је 32. А касирка прими свега око 1250 $ бруто месечно! Нето то му дође свега 1.150 при најнижој цени стана, гарсоњере од 750$

А за аутмобиле се зна: најлошији квалитет је код Америчких, потом иду Јапанци, а онда Немци као најбољи а такве су и цене. Углавном се возе возила из тих земаља.
Препоруке:
21
2
12 субота, 18 август 2012 17:28
potpisujem sve sto je autor napisao
kao neko ko vec 26 godina zivi u kanadi i americi (od toga 5 bas u Bostonu), potpisujem sve sto je autor napisao. gospodin je ocito inteligentan i obrazovan putnik. oni, tj. Amerikanci, su to sto su, a nase je samo da to bolje razumemo pre svega sebe radi.
narocito mi se dopada opaska na nase priucene "eksperte" za liberalni kapitalizam - ne moze se iz kurseva sponzorisanih od USAID-a u susednoj Madjarskoj nauciti nista o politici i poslovanju SAD-a - to mora da se prozivi i "na terenu" iskusi. i naravno praksa je mnogo drugacija od teorije. a najtuznije je sto su ti nasi vajni "eksperti" vec vise od decenije na celu Srbije i urnisu je, misleci kako radeci po tim receptima koje-kakvih interesnih grupa na putu da od Srbije naprave "Ameriku".
patriotizam, doslednost u radu i militantnost su kljucni, ostalo su detalji.
Препоруке:
44
0
13 субота, 18 август 2012 17:40
Srbo-Kanadjanin iz Kine
U Rembrandtovo vreme nisu postojale olovke (pretpostavljam da autor misli na grafitnu olovku, ali nije postojala ni ona).
Препоруке:
32
17
14 субота, 18 август 2012 18:04
Tanin
Gospodin je Ciric opisao, uglavnom, pravu sliku Amerike. Ja koji zivim u Americi preko 40 godina, imam pozitivno ali i negativno misljenje o Americi i Amerikancima, pogotovo o njihovoj politici. Tacno je da su oni u vecinom uctiv narod. Osim specijalistickog, njihovo je opsto obrazovanje dosta lose. U intelektualnim diskusijama sirokog spektra su daleko inferiorni evropskim intelektualcima i cesto izbegavaju takve diskusije. Voluntarism je jako razvijen pa nije cudo da inziner balistickih projektila drzi predavanje deci u osnovnoj ili srednjoj skoli, ili istoricar o istoriji - nesto sto bi u Srbiji, a pogotovo u Hrvatskoj, bilo nezamislivo - zbog rigidnosti sistema obrazovanja. U visokom biznisu, bilo koje vrste, vlada darvinizam i "cut throat" atmosfera, mada, kako cujem, to postaje slucaj i u Evropi, pa i u Srbiji.
Препоруке:
36
0
15 субота, 18 август 2012 18:09
МР
Изванредан чланак. Живим у Америци већ више од 50 година, пропутовао сам целу земљу уздуж и попреко, имао сам контакт са Американцима из свих друштвених слојева и могу све да потврдим. Наравно, поредити Америку са Србијом било би као поредити јабуке са поморанџама. За последњих 200 година Америка није водила ни један рат на својем тлу. Југославија, а највише Србија, имала је пет ратова само у двадесетом веку. Осим тога Америка има огромно тржиште важно за економски развој.Колико тржиште има данас Србија? Америка има још једну велику предност, има изванредан устав. Американци тврде да нису велики националисти, али то није тачно као што аутор рече. У америчком друштву притисак је огроман да сви иду под корак, да сви исто мисле. И та индоктринација почиње са школом. Индивидуализам је јак у Америци, само не кад се ради о националним питањима. Иначе Американци су невероватно површни. Зато су сви као гуске певели на оном броду. О религији и политици људи ретко говоре да не би дошло до
Препоруке:
33
1
16 субота, 18 август 2012 18:27
@MP
hteli ste reci u poslednjih 100 godina nije bilo rata na tlu SAD?
19. vek je prepun raznih ekspanzionistickih ratova (protiv Britanije, Spanije i domorodaca) i imali su jedan katastrofalan gradjanski rat koji je odneo na stotine hiljada zrtava (do tada u ljudskoj istoriji necuvena cifra).
Препоруке:
11
0
17 субота, 18 август 2012 18:31
МР
да не би дошло до конфликта. Волунтаризам је јак у Америци, али постојао је и у бившој Југи. Ја сам на пример учествовао на у две омладинске акције: Градио сам пругу Бањалука-Добој и био сам бетонирац на фабрици каблова у Јагодини (Светозарево). Овде у Флориди бринуо сам се две године о плажи и пикнику на нашем језеру. Помогнем комшијама,а они ме питају зашто сам такав (Американци ретко помогну комшијама - индивидуализам). Кажем им да су такви (били) људи одакле ја потичем. Американци нису дебели због генетски измењене хране него од врсте хране коју једу. Једу много прерађене и калоричне хране. Ја купујем нормалну храну али сам кувам, чак месим и хлеб од црног брашна. Врло ретко идем у ресторан изузев кад путујем. Нисам дебео. Градови су чисти јер у њима ретко ко живи. Они су само за бизнис. Њујорк је изузетак. Данашње новине су писале да онима који не отплате школски дуг одбијају од често мале пензије. Иначе је школовање у Америци много скупо.Што се тиче позитивних књига о Србији, т
Препоруке:
21
1
18 субота, 18 август 2012 18:35
JohnyBgood
@ lep tekst
@ potpisujem sve

A ja potpisujem sto ste vi rekli :-)

Amerika je Srbima nanela puno zla ali to nije razlog da se od nje neke stvari ne iskopiraju, u stvari je patriotski uciti i od neprijatelja!

Jedino zameram clanku rezigniranost da kod nas puno toga "ne moze" jer smo mali, siromasni, itd. Globalizacija, znaci mogucnost i lakoca i putovanja i trgovine je trend koji daje sansu i malima, odnosno nekome ko je vredan i ima dobru ideju a iz male je sredine.

I taj Starbaks koji se pominje je poceo sa par radnji u Sietlu, i onda se prosirio i po Americi ali i po svetu. Gradovi u kojima ih ima najvise su London i Tokio, dakle NE u Americi.

Treba se onda zapitati zasto neko ne bi mogao da pocne sa dobrom idejom u Beogradu ili Nisu? Ako (veliko AKO) dobije sve dozvole i prezivi sve firmarine i placanje poreza unapred, odma' krecu inspekcije i zahtevi za reket strankama. Ova drzava jednostavno UBIJA privredu i uspeh i dok to ne shvatimo nece nam biti bolje.
Препоруке:
24
1
19 субота, 18 август 2012 18:36
kaća
Sve pohvale autoru ovog eseja o Američkom stilu života, naročito na zaključku . Na zalost , bivši posetioci Amerike a sadašnji etablirani intelektualci Srbije manje su obraćali pažnje na vredne i korisne stvari u Americi a više su donosili "ideje " kako da obesmisle tradiciju , obrazovanje , patriotizam vlastitog naroda u interesu tih istih Amerikanaca .Nadam se ( već ima naznaka, jedan od takvih je i autor eseja) da nove generacije Srba koji tamo odlaze i rade vraćajući se u Srbiju i Evropu donose vrednosti koje krase Ameriku a kritički sagledavaju i odbacuju sve ono sto toj istoj Americi nanosi štetu i postiče Antiamerikanizam u svetu.
Препоруке:
26
0
20 субота, 18 август 2012 18:42
jojo
Autor nam ne napisa ima li u Americi kakvih nvo i induvidualnih mrzitelja svoje zemlje, čije je jedino zanimanje rad na razgradnji i urušavanju Otačbine i kako se prosečni Amerikanac odnosi prema njima?
Imaju li u svom radu naklonost domicilnih poltičara i otvorene sve medije za svoj "patriotski" rad, kao što je lučaj sa Srbijom?
Препоруке:
26
2
21 субота, 18 август 2012 18:48
МР
наставак - то овде није могуће, пре свега због антисрпске атмосфере. Такву књигу нико не би ни објавио, а ако би, нико је неће ни читати. Ми смо овде скупили паре и дали огас на читавој страни у Вашингтон Посту, па ништа. Американци су велики материјалисти, чак до болесне границе. Купују ствари које им нису потребне јер се онда бајаги боље осећају. А онда кад опет падну у депресију иду поново у купвину. И тако до бесконачности. Касније све то (ђубре) продају испред гараже. Они такође верују у мисионарски дух Америке да шире свој начин живота свуда у свету. (У време колонијализма је било: Најпре иду топови, за њима попови, а онда лопови). У Флориди Кажу има 49 хиљада деце бекућника који са улице, из кола или испод мостова иду у школу. У Флориди као и у неким другим јужњачким државама то је могуће јер је топло. У Њујорку би се зими посмрзавали. Наши људи су раније мислили да овде свако има своје дрво и да са њега бере доларе. Требало би да виде Клинтоново родно и бедно место Хоуп.
Препоруке:
25
2
22 субота, 18 август 2012 18:52
Даг
Ето, најамеричкији од свих наших председника могао би да подигне библиотеку у Сарајеву.
Препоруке:
27
4
23 субота, 18 август 2012 19:09
МР
За последњих 200 година на тлу Америке није било ратова са страним окупаторима. Можда је требало да споменем амерички грађански рат 1862-66. Али рата са неком страном силом није било на америчком тлу. Последњи је био 1812. са Енглеском махом на Великим Језерима. То што био рат са Мексиком око Тексаса (1836) није био рат на америчкој територији јер Тексас није ни припадао Америци.Ратови које је Америка водила у то време су углавном били освајачки. Због простора нисам ишао даље. Можда сам сада мало боље објаснио.
Препоруке:
19
1
24 субота, 18 август 2012 20:36
Миле
Половином ове године боравио сам у Америци, баш у време када се слави Memorial Day, дан сећања на све пале војнике, у било којем рату. Приликом плаћања паркинга, уласка у ресторан, куповине новина (итд.) комуникација је почињала уз осмех и "Happy Memorial Day" које је колега Американац спремно прихватао и љубазно и поносно одговарао на исти начин. Био сам искрено изненађен и невероватно љубоморан.
Препоруке:
26
0
25 субота, 18 август 2012 20:45
Jasna*
Autor nije napisao ,( verovatno zato sto nije ziveo u Americi,vec je obisao turisticki)da tamo postoji velika stopa kriminala,u svakom mestu,da su deca "proterana" sa ulica ,odn zbog velikog kriminala i kojekakvih manijaka i ludaka u americkim gradovima ne mozete videti decu bez pratnje roditelja kako se sama slobodno igraju.
Slazem se sa opaskom autora da su Amerikanci izuzetno uctivi,non stop koriste uctive fraze,na javnom mestu ne moze se cuti da neko podigne ton,dok neko ne poludi i ne pobije pola skole ili pola ulice.A to se desava svako malo.
Americki gradovi su cisti ,jer nema ljudi na ulicama,pesaci su takodje "proterani"jer,zivot u americkim gradovima ne odvija se na ulicama vec u automobilima,zbog cega izgledaju pusto i depresivno.Izuzetak je New York.Ono sto se meni svidja je decentralizacija.Amerikanci ne trpaju sve u jedan centar kao sto mi sve trpamo u Beograd ,ili Novi SAD a druga mesta postaju "mrtvaje"iz kojih se bezi ,vec se trude da rasporede.
Препоруке:
18
6
26 субота, 18 август 2012 20:54
Сизиф
@ Jojo
Autor nam ne napisa ima li u Americi kakvih nvo i induvidualnih mrzitelja svoje zemlje, čije je jedino zanimanje rad na razgradnji i urušavanju Otačbine i kako se prosečni Amerikanac odnosi prema njima?


Има, али је парадоксално да већина њих припада крајњој десници.
Размислите о томе.
Ипак је писац текста само туристички обишао Америку.
Много тога ће тек да буде написано о Америци.
Препоруке:
10
2
27 субота, 18 август 2012 21:00
Jasna*
Npr politicki centar je u jednom gradu ,a drzavni univerzitet namerno postave u drugom, neretko u malom gradu koji je obicna americka rupa,pa je to nacin da ga ozive.
Inace americka hrana koju trosi prosecan Amerikanac je grozna i nekvalitetna ,zato su debeli ,stanovi ,tj kuce u kojima zivi prosecan Amerikanac su nekvalitetne,nisu od cigala i betona vec nesto slicno kao nase montazne,pa cim dune jaci vetar oduva ih ko kutije sibica.
Obrazovni sistem los,prosecni Amerikanac je neobrazovan,neinformisan ,ali i nezainteresovan za ono sto se desava oko njega i u svetu i "zombiran"kao da ih njihova elita namerno drzi u neznanju da bi lakse manipulisali njima.
Svaki cetvrti Amerikanac nema nikakvu zdravstvenu zastitu itd.
Препоруке:
26
7
28 субота, 18 август 2012 21:51
@Сизиф @jojo
ima ih i te kako. ali kao sto g. Ciric rece, u pitanju je igra velikih brojeva: to su pojedinci i male interesne grupe koje ne predstavljaju prakticno nista naspram mase koja je zauzeta svojim poslovima, decom, otplacivanjem dugova i mentalno ubijajucom kablovskom televizijom.
u malobrojnim i siromasnim zemljama poput Srbije sa visokom stopom nezaposlenosti i svakodnevnog podsecanja na materijalno tesko i politicki suludo stanje, takvi pojedinci i interesne grupe imaju, na znalost, mnogo veci efekat. uz to u prilog im idu i geostrateski interesi zapadnih sila, te prakticno imaju neizcrpan izvor finansiranja. oni u Americi moraju naci svoje privatne sponzore ili nadju rupe u sistemu pa o trosku poreznika teraju svoju pricu dok karavani prolaze.
Препоруке:
17
0
29 субота, 18 август 2012 22:04
Lala
Od nekoga ko je ziveo i u Srbiji i u SAD i u zapadnoj Evropi: U clanku ima i dobrih i losih mesta ali iznad svega dominira autorov (a i mnogih komentatora) kompleks nize vrednosti! Sto se materijalizma tice, od onoga u Srbiji veceg nigde u svetu nisam video.
Препоруке:
22
13
30 субота, 18 август 2012 23:19
ode momak sa Balkana,ali Balkan nece od momka
Dobar opis, Meni se svidjeo onaj deo o zastavama.Kad je moj otac dosao prvi put ovdje[usa] to mu je prvo palo u oci Da ga parafraziram 'A ,ja mislio da Hrvati imaju najvise zastava po glavi stanovnika,ali sam se prevario,rece.Ameri ih sisaju'.Jos jedna stvar,a to je da ne voze brzo zbog osiguranja.Jedan dva speeding ticket,and ode osiguranje povisoko.Boston -San Francisko direktan let pet sati i 30 minuta.Neobicni mi je da autor nije bio u crkvi Sv,Sava u Bostonu,a bas pre neku godinu smo kupili novu,eh steta
Препоруке:
18
1
31 недеља, 19 август 2012 00:07
ЈА
Кад је била вест о оном манијаку из Денвера у држави Колорада који је на премијери новог филма о Бетмену убио гомилу људи на неким сајтовима Срби су се спрдали са том вешћу у фазону има Бога све им се враћа.Људу ми са правом можемо да мрзимо њихов есаблишментм,али просечан Амер тешко да зна и где је Србија,прво помисли на Сибир,вест да Си-Ен-Ен бележи огроман пад гледаности доводи до закључка да су и Амери скапирали о каквим се лажима ради.
Препоруке:
13
2
32 недеља, 19 август 2012 02:10
mika
Sad,kome verovati?
http://www.advance.hr/galerija/detroit-posrnuli-grad/slika-5.html
Препоруке:
10
1
33 недеља, 19 август 2012 03:46
Zapadni Covek
I sta rekoste, zastave istaknute na kucama!
I ako nesto lose uradis sa zastavom gradjani ti sude!Komsije, poslodavci i ostali.
Mozete li da zamislite sta bi ti ljudi uradili kad bi videli njihovog predsednika uhapsenog sa lisicama na rukama a drze ga i vuku dva strana policajca? Mislim kad tako brinu o zastavi.Tesko bi to podneli. Pa sigurno, to niko osim Srba ne moze da podnese. Samo srpski "vizionari" mogu da vide "korist" od takvog postupka. Pa su to ponovili nekoliko puta al Srbiji nije bolje.
Препоруке:
30
1
34 недеља, 19 август 2012 13:06
Ђура
Леп путопус.
Вечину ствари које аутор наводи могу да потврдим, а и са већином његових ставова се слажем - посебно са закључком.

Оно што бих додао је да ипак треба имати у виду да је овде описан само северо-источни део САД, или, како се то каже: "европски део САД".
Запад САД, а посебно Југ, су врло другачији. Неки елементи су наравно исти, али неке ствари су небо и земља. Искрено, мени се ти делови далеко више свиђају. У "европском" делу САД ипак се осећа дух те западно-европске трулости.
Препоруке:
17
1
35 недеља, 19 август 2012 20:08
амерички начин у Србији
Јако ми се допао део у којем писац путописа каже да Американци раде много, а онда путују, веома често тек кад оду у пензију.
Зато што сам се ја радећи у Србији управо вратио с веома доброг годишњег одмора - комбинација планине - посета родбини - кратак боравак на мору (у ЦГ), који није много коштао, а био је разноврстан, и богат доживљајима. Дакле, с просечном српском платом могу да имам одмор на амерички начин.
Једна од ствари која ми се највише допала на овом одмору јесте вожња путевима који се мање користе: без много аутомобила, без кућа, кафана, пумпи, саобраћајне полиције, прљавих паркинга ... - чисто уживање у слободној вожњи солидним путевима кроз дивну природу!
Препоруке:
16
2
36 недеља, 19 август 2012 21:31
XXX
Super su mi ovi komentatori iz prekookeanske dijaspore, slažu se da je tamo odvratno, ali ne vidim da se vraćaju u Srbiju!?
Препоруке:
11
9
37 понедељак, 20 август 2012 00:03
Летећа Српска Цокула
Мрзим Америку.
Никада нисам био у Америци и не дај Боже да ми ни врана кост тамо однесе.
Све што је овде описано - то је Америка споља!
То је свакоме ко је у основној школи учио географију и историју, гледао телевизију, читао новине ... већ прилично добро познато
Али, шта је са Америком изнутра? Каква је и зашто је таква?
Како је могуће да неколико стотина милиона грађана буду толики политички имбецили? Чиме им испирају мозак?
Чујте, они кажу: '... како смо ми опростили Јапанцима...' О, Господе! Опростили су Јапанцима Хирошиму и Нагасаки у којима су им побили најмање по 50.000 само жена, деце и стараца, у само два трена! Вероватно су опростили и Индијанцима, и Вијетнамцима, и Корејанцима, и Авганистанцима, и Ирачанима, и Либијцима, и Србима ...
Елементарно људско достојанство налаже да им се за ово одговори да Американцима никада ни Бог неће опростити за оно што су починили и што чине свету?
Препоруке:
18
6
38 понедељак, 20 август 2012 09:15
sokrat
U SAD godišnje u saobraćajnim nezgodama pogine više od 40.000 ljudi.
Препоруке:
7
1
39 уторак, 21 август 2012 01:36
Aleksandar
Svideo mi se članak, pitam se,kako dosad nisam primetio autora
Препоруке:
2
1
40 уторак, 21 август 2012 07:53
Тешић Горан - живим у братској Русији
Шта је то Америка? Шта је то Канада? Шта су то многе земље запада? То су земље које су 1999-те године учествовале у бомбардовању Србије и које су касније признале независно Косово и Метохију. То је све.

Живео сам у непријатељској и злочиначкој (масовна убиства Индијанаца у такозваним резиденталним школама у 20-ом веку за која нико није одговарао) Канади око 9 година и онда сам се преселио у братску Русију јер ми је било дојадило да живим дволичним животом. То је био живот по систему - бесни рат између моје земље и непријатељске, а ја седим иза рова непријатељске земље и навијам за своје. Лоше. Рат је. Србија је нападнута и окупирана од стране Америке, Канаде и осталих земаља запада. Одвратно је живети у овим земљама.

Позивам све Србе који имају иоле националног достојанства да се врате из Америке, Канаде и осталих земаља запада у Србију или да се преселе у братску Русију, Белорусију...

Позивам све на оно што сам ја сам урадио.
Препоруке:
8
5
41 уторак, 21 август 2012 08:08
Андро Лутак
Све честитке аутору овог занимљивог и поучног текста.
Препоруке:
5
0
42 уторак, 21 август 2012 11:37
Marko Gay
да запалите америчку заставу: Врховни суд је недавно стао на становиште да је то ваше право на слободу говора


Haha, da bas nedavno, pre vise od 20 godina: Texas v. Johnson, 491 U.S. 397.

управо Београд подсећа на Њујорк, не само по ноћном животу, већ пре свега по толерантности


Drago mi je sto je Beograd vec dosegao tolerantnost New Yorka, gde mogu da sklopim gay brak u Beogradu?

но боље ипак слаба и анархична држава као што је Србија у којој сви могу све


Srbija upravo zato i ima reputaciju “divljeg zapada” (tj istoka) jer njeno stanovnistvo tolerise pravo (a ne samo virtuelno) nasilje, smatrajuci da je ono ipak manje zlo od drakonskih kazni za nasilnike.

Ima i drugih upadljivih razlika u psihologiji stanovnika Balkana i onih u razvijenim zemljama, npr homofobija, stav da je psima mesto na gradskim ulicama.... ali boleciv odnos prema nasilju i nasilnicima je sigurno razlika koja nosi najdalekoseznije posledice.
Препоруке:
1
5
43 уторак, 21 август 2012 16:18
Bob
Hm, ponekad sam imao utisak da se putnik plašio i da otvori usta u americi (za razgovor, ne za divljenje).
Trebalo je da ih pita da li su nam oprostili bombardovanje '99? Divan narod...
Препоруке:
9
1
44 уторак, 21 август 2012 20:05
s.p.Lajkovic
Ne postoji americki nacin zivota, postoji samo anarhisticna konfuzija i budalastina od - mada mozda to moze da se nazove americkim nacinom .Niti amerikanci znaju zasto zive niti znaju pravu cenu .
Препоруке:
4
3
45 уторак, 21 август 2012 21:55
МР
@Bob и Горан из Русије
...путник се плашио да разговара... Американци не воле отворен разговор нити толеришу критику своје земље. Нарочито кад то чини странац.
Што се мене тиче, да нисам нашао ово место у Флориди где је топло ја бих се вратио у Србију. А да сам у младим годинама преселио бих се у Русију чак и ону у којој је Стаљин упрвљао (Стаљин није бомбардовао нашу земљу. Напротив, послао је своје младе људе да положе своје животе да би ослободили Београд. Био сам очевидац кад је руска артиљерија разбила немачке дивизије у Скели код Обреновца пошто су партизани ту били поражени).
Препоруке:
8
2
46 среда, 22 август 2012 00:33
Preferans
Odlican putpis ali ogranicen sledecim (objektivnim) razlozima....

Geografski: Severoistocna obala...najrazvijenija i najstarija. Gsn Ciric treba da se vrati i obidje malo Alabamu, Tenessee, Kentucky...vide ce da u tim oblastima i te kako fale zubari....

Vremenski: Kao rezultat tronedeljnog obilaska Amerike putopis i opazanja su izvanredna...ali pomalo povrsna. Da bi se upoznao narod trebalo je malo vise jesti i piti sa njima. Jedan "back yard BBQ" i to bez piva i Ptice (za neupucene najbolji Skotski viski - Famous Grouse) je nedovoljno da bi se sudilo o "pravim Amerikancima"

Drustveno; Pitam se kako be se zavrsio ovaj putopis da pisac nije putvao sa suprugom...to jest da je imao malo vise vremena i prilike da se bolje upozna sa onom Ruskom bolnicarkom...doduse nije steta jer ni bolnicarka ocigledno nije bila prava Amerikanka...ali se jeste interesantno da su vrlo cesto nove pridoslice veci Amerikanci od onih retkih prvaih Amera...
Препоруке:
8
0
47 недеља, 26 август 2012 20:29
Мирољуб Јевтић
Поштовани колега Ћирићу

Баш ми се допао ваш путопис. Лепо искуство
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер