петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Успон Мрачног витеза и сви амерички страхови

Kоментари (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 11 септембар 2012 13:54
сјајно
Због оваквих текстова волим НСПМ, јер ту чак независно од мени блиске дневно политичке оријентације има и оваквих ширих и озбиљнијих студија попут ове, или текстова господина Душанића, Александра Радовића и других. Тако нешто не постоји нигде на простору бивше југославије, па и тзв. "региона".
Препоруке:
68
1
2 уторак, 11 септембар 2012 14:00
Марко Радовановић
Испада да је једина Бејнова мана што мисли да је Готам немогуће спасити па има намеру да га дигне у ваздух (ако сам добро схватио јер нисам гледао Ноланове филмове)?

И заправо се сугерише да је једини излаз за овакво друштво брисање самог друштва - па ко преживи да почне из почетка, са здравијим мотивима? Могуће.

У сваком случају - одличан текст, аутор ме је натерао да одгледам ове нове филмове кад нађем времена.
Препоруке:
42
1
3 уторак, 11 септембар 2012 14:18
Ђура
Одлична анализа.

Прокоментарисао бих ипак да је други део ("Мрачни витез") филмски најуспешнији. Елементи трилера су ту изграђени до максимума. Остала два филма су некако на више од једне столице, па су мало слабији на свакој.

Предложио бих Николи Танасићу као једну од наредних тема Робокапа. Усудио бих се рећи да је Робокап тематика суштински социјално ангажована, за разлику од Бетмена који је то временом постао.
Препоруке:
35
1
4 уторак, 11 септембар 2012 14:24
Dragan
Tajna zla, na delu... u povoju razotkrivanja.
Препоруке:
24
2
5 уторак, 11 септембар 2012 17:17
Зоран
Не видим проблем. Европа нуди једно, Америка друго. Ко уме боље да мнаметне своје, тај побеђује.

Када се гледају европски филмови у односу на америчке, то је као кад гледаш југословенске филмове у односу на филмове из СССР-а. Тачно је да амерички филмови нуде плитке садржаје, али нуде оптимизам, што код СССР филмова, па и европских није присутно. А ко воли да гледа песимисте или "може да буде, ал не мора да значи"?
Препоруке:
5
34
6 уторак, 11 септембар 2012 20:32
Небојша Малић
Изузетно занимљива и исцрпна анализа. Посебно ми је било занимљиво спомињање Жижека, који је у ствари апологета "либералног" империјализма, а претвара се да је некакав комуниста (доследност - шта то оно беше?)

И из филма и из критике (са свих страна, не само у овом есеју) види се да је садашњи модел друштва на Западу дубоко парадоксалан. Постоји ли алтернатива когнитивној дисонанци тог модела? Њу, чини ми се, морамо тражити међу народима који су пробали и дивљи капитализам и диктатуру пролетаријата - и из тог искуства извукли наравоученије.
Препоруке:
19
1
7 уторак, 11 септембар 2012 20:36
bojan
Nikola Tanasić je jedan od retkih kolumnista čije tekstove ne mogu da komentarišem, jer se ili sa njima apsolutno slažem ili me teraju na razmišljanje.
Još jednom, bravo.
Препоруке:
23
2
8 уторак, 11 септембар 2012 21:50
Давид Новаковић
Придружио бих се похвалама исцрпне анализе, коју је било задовољство читати.

Потребно је више оваквих текстова, дневно-политичка сцена је преузела бину и не дозвољава, бар код нас, да се дубље бавимо другим стварима. Мени је доста тога!
Препоруке:
15
1
9 среда, 12 септембар 2012 00:09
фристајло
Танасић поново доказује да му не промиче скривени смисао глобалних феномена; оно, што многи виде само као лаку забаву, он раскринкава и објашњава са изворним наменама.
Оно што Нолан не пропушта да подвуче и због чега је његова обрада приче о Бетмену истински антологијска, јесте управо то што један град (или једно друштво) не може континуирано да почива на поретку који се заснива на страху и репресији, ма ко је спроводио и у ма чије име.

Да, Нолан је то поштено одрадио; но, плашим се да то његово "упозорење" неће наићи на публику способну да то и појми.
Јер, треба да нам све време буде на уму- Бетмен не постоји. То је имагинарни стрип јунак, али -његов противник Бејн је свакако могућ, и треба му се надати, и те како, у савременом свету.
Трећи део трилогије је стилизована опомена свету шта му се спрема, ако сви не постану бар мало Бетмени, и Нолану је савест чиста.
Није питање- да ли?- већ- када? ће почети гужва у Готаму...
Препоруке:
21
1
10 среда, 12 септембар 2012 08:22
ONLY ON CNN
Иако Американци нису измислили стрип ништа мање него што су измислили кинематографију,... постали су до времена Другог светског рата и Хладног рата својеврсни синоними за Америку уопште


као што су за неке постали синоним за демократију (а Епикуреј, стара Грчка, стари Словвени?).

хаха....
Препоруке:
2
0
11 среда, 12 септембар 2012 08:34
ONLY ON CNN
Није случајно што осветници попут Бетмена ступају на сцену отприлике у исто време када амерички FBI прераста од маргиналне агенције у прави орган власти на нивоу целе земље..., а који нису били битни ни за Управу јавних прихода, нити за стабилност плутократског друштвеног поретка – слабим, сиромашним, неугледним и друштвено неповезаним, талогу демократског система који нема никакав глас, осим када излази на изборе.


робовласничка "демократија". Али изгледа, битно је да су Руси (ловци) тада на Аљaсци убијали видре!

хаха...

Занимљиво да на "митингу" Мартина Лутера Кинга у Мемфсу, "демократска" полиција није тукла хулигане (који су разбијали излоге, итд) - већ мирне демонстранте! Звучи познато?
Препоруке:
7
0
12 среда, 12 септембар 2012 08:44
ONLY ON CNN
Прво и најважније, Бетмен је и сам криминалац, он крши неке од кључних закона државе, и то не може ни на који начин бити амнестирано чињеницом да су његове жртве и саме прекршиоци, а изван домашаја закона. Стога је у свим најбољим уметничким обрадама његовог лика Бетменов однос са законом у најбољем случају натегнут, ако осветник већ није отворено прогоњен органима реда.

па ништа необично за "колевку демократије". Леп пример за децу, будуће нараштаје,...али кад мало боље размислим...онолико робова, истребљених Индијанаца,...; изгледа да је већини баш "легао на душу".
Препоруке:
1
0
13 среда, 12 септембар 2012 08:58
ONLY ON CNN
Када се томе дода чињеница да сам Брус Вејн представља пребогатог „старог индустријалца“, чија се глобална мегакорпорација („Вејн индустриз“) бави свим традиционалним пословима који су Америку уздигли до статуса Империје (нове технологије и финансијске шпекулације, као и неизбежна производња оружја и енергетика), није тешко видети због чега је Бетмен често од стране левице проглашаван за икону фашизма.


овај део само преносим, као допуну мојих горе изнетих сматрање, а и можда информативно за неке.

У том контексту ваља одгледати цртани филм (ваљда "three pigs and wolf" (има на Јутјуб),од пре другог светског рата.

Дакле у врме тешког погрома над Јеврејима (Кристална ноћ, итд), некима је највећа мука Русија.

Обратите пажњу како вук (негативац) игра казачок (асоциација на Русе), док јури прасад...
Препоруке:
4
1
14 среда, 12 септембар 2012 09:45
ONLY ON CNN
ако ми модератор дозволи, издвојио бих још ово:

Тако је главни негативац у првом филму дисциплиновани и морално непоколебљиви Рас ал Гул (Лијам Нисон), који у духу правог оријенталног терористе настоји да град уништи на „најдостојнији начин“


да није можда РУС?

или јесте:

Нема сумње, амерички филмски јунаци са сребрних екрана до сада су небројено пута спречили зле Русе, Кинезе, Кореанце и Кубанце да као страни агресори освоје САД и тамо насилно имплементирају своје „комуњарске идеје“, али те идеје увек су приказиване као нешто морално одвратно


похвале аутору на веома информативном чланку!
Препоруке:
1
1
15 среда, 12 септембар 2012 10:31
Ra's al Ghul
Име овог Бетменовог противника (замишљен је седамдесетих година) нема везе са Русима, већ представља арапску фразу "Глава Демона". Рас ал Гул је у стрипу полубесмртан и одржава се у животу вековима захваљујући мистичним "Лазаровим јамама", док у филму представља титулу главе древне терористичке организације која периодично уништава сва легла декаденције и неморала од памтивека.

"Gotham's time has come. Like Constantinople or Rome before it the city has become a breeding ground for suffering and injustice. It is beyond saving and must be allowed to die. This is the most important function of the League of Shadows. It is one we've performed for centuries. Gotham... must be destroyed." (IMDB)
Препоруке:
8
0
16 среда, 12 септембар 2012 11:48
Силикон
Иако "један град (или једно друштво) не може континуирано да почива на поретку који се заснива на страху и репресији, ма ко је спроводио и у ма чије име." ја бих волео да видим на улицама Београда некога ко се са криминалом обрачунава на овја начин. Бетмен или Лесли Елдриџ (надам се да има овде ко зна ко је доитични господин)све једно је. Само нека почне, од мрачног паркића кроз који не може да се прође или од полицијске станице која служи као дистрибутивни центар.
Препоруке:
2
0
17 среда, 12 септембар 2012 11:55
ONLY ON CNN
среда, 12 септембар 2012 10:31
Ra's al Ghul
Име овог Бетменовог противника (замишљен је седамдесетих година) нема везе са Русима....


онима са рачунарском бинарном логиком (или се таквима само праве?) поручујем да нисам мислио буквално, већ као метафору, симболички,...или треба да им се нацрта, можда?!
Препоруке:
0
3
18 среда, 12 септембар 2012 13:40
нада
мене све то подсећа на работе непомена
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер