понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Распад еврозоне све извеснији

Kоментари (24) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 29 март 2013 11:47
Дринко Кокнчаревић
Све је почело са ЕУ заједницом за челик, којег данас нема ко да купи. Челичане се затварају. По узору на њих кренули су и други и тако је настала "ЕУ", да би данас постала "еу" а сутра је вероватно неће бити. Главни циљ био је "новац на гомилу", као у самоуправљању а онда ће мо поштено делити према Правилнику. А Правилник каже: једна мени, једна себи, једна мени, једна себи ... Кад стигну у "недоглед", чланице се деле на оне које су поштено стекле капитал из поштене поделе заједништва и на оне које су остале и без оног што су пре удруживања имале. Кад нестане "ЕУ" која се сада трансформисала у "еу" ови са кратким рукавима остаје наравоученије не дружи се са лоповима ...
Препоруке:
84
2
2 петак, 29 март 2013 12:01
младен
СРЕСС

Само
Распад
Еврозоне
Србе
Спашава
Препоруке:
90
3
3 петак, 29 март 2013 12:11
Rade Plecas
Dogadaji u Kipru su nanijeli nepopravljivu stetu zapadnom bankarskom sistemu - povjerenje koje su depozitori imali da im je novac u bankama siguran.

To ce imati velike posljedice ...

"... затражи помоћ Русије...То су као отворено непријатељску меру нарочито видели Немци... "

Interesantan detalj...
Препоруке:
79
0
4 петак, 29 март 2013 12:50
Бране, Италија
Све досадашње прогнозе о распаду еврозоне нису биле тачне, па не видим зашто би ове нове биле тачне ? Но претпоставимо да дође до распада еврозоне. И то не тако да пар земаља напути зону, него да све земље напусте зону и узму своје старе валуте назад. Главно питање је да ли је то уједно и распад ЕУ ? Прво, стварање најпре заједнице, а потом и уније је увек било пре политичко-безбедносно питање, а мање економско. Економске везе не чине темељ европске уније и тако док многи народи на европском западу сматрају да се можда и претерало и закомпликовало са економским интеграцијама дотле су сви једнодушни да неки облик интеграција мора постојати. Штавише продубљивање економске кризе само ће јачати свест о потреби заједништва ! При том не зна се ко ће бити више за: западна Европа која неће хтети да види поново Русе у срцу Европе или Источна која неће поново у руску зону. Паралелно јачање Русије и очекивани улазак Руса у Украјину само ће ојачати потребу за евроинтеграцијама.
Препоруке:
6
77
5 петак, 29 март 2013 13:32
Žika Kašiče
Stvaranje EU je počelo kao ekonomska integracija najbogatijih ekonomija zapadne Evrope, izuzimajući Veliku Britaniju. Bezbednosti okvir zapadnoevropskih integracija bio je NATO (i još uvek jeste). Koliko mi je poznato ne postoji nijedan evropski bezbednosti projekat koji istovremeno nije i evroatlantski (i pod direktnim patronatom SAD). Jednom rečju evvropske integracije imaju pre svega ekonomsku i političku dimenziju dok se o bezbednosnom okviru gotovo ne moože ni govoriti. Ako EU poklekne na putu ekonomskih integracija njen politički smisao biće duboko kompromitovan.
Препоруке:
46
1
6 петак, 29 март 2013 14:15
Makijaveli
Шта је Кипар мислио да ће довека моћи да буду стециште сумњивог новца, економија која се заснива на доласку криминалаца широм света, па не може то тако...
Препоруке:
12
47
7 петак, 29 март 2013 14:25
!!!
За Србију ће прекасно доћи.
Препоруке:
34
1
8 петак, 29 март 2013 14:28
Kriminal i Kipar
Шта је Кипар мислио да ће довека моћи да буду стециште сумњивог новца, економија која се заснива на доласку криминалаца широм света, па не може то тако...


Ako nekome ovo treba da smeta to su države od kojih je taj novac opljačkan. Ne vidim nešto da se EU gadi novca kriminogenog porekla kada treba da pokrije sopstvene fiskalne rupe.
Препоруке:
56
0
9 петак, 29 март 2013 14:41
Peter RV
Ma vrlo vazno sto ovaj Svaba prtlja, mi hocemo 'datum' i spremni smo da izvrsimo samo-ubijstvo zbog njega.
Pustite nas, Njemci,barem da izdahnemo u EU- kao vase sluge.
Препоруке:
50
3
10 петак, 29 март 2013 14:45
@Kriminal i Kipar, Makijaveli
Pa i smeta, i meni smeta, što naši tajkuni tamo drže novac i izbegavaju naš poreski sistem, smeta i Rusima, smeta mnogima i iz EU. Nije to poenta, samo sam hteo da kažem legitimno je da ti imaš takvu ekonomiju tj. da budeš offshore raj, ali ne ide to tako doveka, kada se to malo pritisne, suzbije odmah panika, e pa žao mi je Kiprani, ne možete svi da radite u bankama i da ih otvarate. Plus, što im se banke ponašaju bahato sad, uzurpiraju imovinu naroda, jer su lopovi, koji žive samo od duga, a kada se pojavi puno depozitara da dignu svoj novac oni ne daju, jer bi pukli, bankrot bi usledio, i sada će oni da brane ljudima da dignu više od 300e njihovog novca?!
Препоруке:
21
6
11 петак, 29 март 2013 15:02
Banke i Kipar
Naravno da bankarski sektor može privremeno da odgodi isplate kako usled nalata panike ne bi ceo sistem kolabirao - to se radilo širom sveta i često sa pozitivnim rezultatima u smislu da se prvobitni talas smiri i situacija poboljša (to je bio i početak Ruzveltovog Nju Dila na primer). Kipar je primljen u EU a da su parametri njegove ekonomije itekako bili poznati. Kipar nije of šor destinacija od juče ili nekliko meseci već preko 20 godina. A da nije Kipra bilo bi nekog drugog poreskog raja tako da naše frustracije oko iznšenja novca ne moramo da vežemo za ovo mediteransko ostrvo.
Препоруке:
28
1
12 петак, 29 март 2013 15:07
Stanić Milan
Pukotina u Evrozoni nastala je onda,kada su političkom odlukom u cilju sprečavanja povratka Rusa na Balkan pod svoje skute stavili zemlje bivšeg Varšavskog ugovora koje osim dobre volje nisu imali realne ni političke,ekonomske,vojne,infrastrukturne ili bilo koje druge kapacitete.Sa druge strane USA su u privredu Turske upumpale hiljade milijardi dolara da bi hermetizovali tržište EU i njen prodor prema Bliskom istoku koga su USA davno rezervisale kao "svoje lovište"(sličnno se nešto desilo za vreme hladnog rata sa privredom SR Nemačke).Pre 10 godina EU je postala opasan takmac ekonomiji USA,odjednom se Euro pojavio na tržištu kao rezervna valuta i nju jednostavno treba eliminisati.Nema mesta sumnji da će EU u nekom futuru I pući, s tim što će se stvoriti ekskluzivni klub od 10 - 12 zemalja koji će pratiti Nemačku,ostalim neka je bog na pomoći.Svestan je toga i naš"trojac",ali ne radi se o datumu nego preuzetim obavezama dolaskom na vlast.Datum ostaje u sferi dimne zavese.
Препоруке:
53
0
13 петак, 29 март 2013 15:39
Što se krivo rodi vreme neispravi
Pa gde baš sada da se raspadne kada treba da dobijemo datum?
Препоруке:
33
0
14 петак, 29 март 2013 16:47
lupulescu
Зашто се уопште преговара са Бриселом? Па то је економска заједница. Брисел је само маска за Берлин. У СФРЈ је било обрнуто, Београд је био маска, да Срби помисле да нешто важе у њој. Да се "Власи не досјете". Како је Србија опстала у економској блокади, а сада не може без чланства у фамозној ЕУ? Никада Србија ту неће бити равноправан партнер, већ ће само испуњавати вољу ЕУ комисара и спроводити неприродне законе на својој територији. Исто важи и за рецимо Урајину и друге словенске земље, по познатом рецепту 'унтерменшен'. Србија толико попушта, да се иживљавају над њом. Уживала је веће поштовање у доба сатанизције деведесетих него сада, после срамне предаје војног и политичког врха у Хаг. Па где је држава? У Хагу. Чак је Путин изјавио недавно, да постоји једна држава на Балкану на којој се иживљавају и да је то неприхватљиво. Нека се престане са учлањивањем у ЕY коњушницу, да се не постане, не коњушари већ коњи.
Препоруке:
38
2
15 петак, 29 март 2013 21:21
@Makijaveli
Кипар је само један од 33 пореска раја (tax haven) према званичној класификацији ОЕЦД-а. Најпознатији порески рајеви, или перионице прљавог новца, су према тој класификацији ОЕЦД-а: Луксембург(чланица ЕУ), Монако, Малта, Кипар, Андора, Лихтенштајн,Сејшели, Гернзи (то су порески рајеви које најчешће користе корпорације из Европске уније) и Барбадос и Девичанска острва - порески рајеви које најчешће користе америчке компаније.
Препоруке:
20
0
16 петак, 29 март 2013 21:54
@Бране, Италија
"Паралелно јачање Русије и очекивани улазак Руса у Украјину само ће ојачати потребу за евроинтеграцијама."

Како то мислите? Ван Ромпуј и Барозо ће се супротставити Русима уколико ови уђу у Украјину?
Не знам да ли сте приметили али ЕУ нема војску. Осим тога њихова спољна политика је у стилу "ко у клин ко у плочу". Неки су били да се нападне Либија неки нису. Неки су били за рат у Ираку неки нису. Неки су за дубљу сарадњу са САД неки нису.
А што се тиче Руса, Немачка нема намеру да им се замера јер би то било као кад бисте некоме пресекли довод кисеоника. Немачка привреда не може да опстане без руског гаса, или, ако хоћете, не може да ради на "дубљу интеграцију" са Пољском, Естонијом, Летонијом, Литванијом - земљама које се противе свакој сарадњи са Русима.
Укратко, потребе земаља ЕУ и њихови спољнополитички афинитети су тако различити да ту од дубље интеграције нема ни говора.
Препоруке:
20
0
17 субота, 30 март 2013 00:38
Susjedi Srbi, naši komentatori tvrde da vama cvjetaju ruže.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/82519-dok-srbija-izlazi-iz-krize-hrvatska-sve-dublje-tone-zato-jer-milanoviceva-vlada-i-ne-zna-da-ne-zna.html
Препоруке:
7
0
18 субота, 30 март 2013 00:44
s.p.Lajković
Mnogo je jednostavnije nego što izgleda. Kipar tražio kredite - EU mu nije dao, ovi se setili da kod sebe imaju tušma i tma love samo nije njihova i setili se ...!
Nužda zakon menja ...A što se tiče Evro zone, nema to veza da lu su na jednoj strani Porugalci,Grci,Kiprani a na drugoj, Nemci,Holandjani i ostali....više ima veze što ovi drugi i bogatiji sistematski zaradjuju na ovim siromašnijima te se bave eksploatacijom ovih siromašniih sve dižući kuku i poviku na ove jadnike- valjda da se ovi ne sete...Uvek je napad najbolja odbrana...Uostalom neće se nažalost nikad raspasti Euro zona bar do kto ne bude u interesu, Kine, Rusije Brazila i JAR....
Препоруке:
6
0
19 субота, 30 март 2013 13:42
ja onako
Zapadni mediji su objavili da Svetska banka i MMF hitno naprave plan zbog pojave rivalske banke.Nisu naveli koja je to banka ali zna se sta je dogovoreno na samitu BRIKS.Samo nova razvojna banka kao pandan ovim dvema hobotnicama moze zapadnjake dovesti pameti.
Препоруке:
14
0
20 субота, 30 март 2013 18:07
Tarislav

petak, 29 mart 2013 11:50
Brane, Italija
Sve dosadašnje prognoze o raspadu evrozone nisu bile tačne, pa ne vidim zašto bi ove nove bile tačne ?....

Zavisi od procene. Po meni , mrtvac je na aparatima. Kostatacija da je EU pre svega politička a ne ekonomska tvorevinas mogu da budu tačne. To bi bilo i objašnjenje neuspeha. Ono što nije stvar procene već očigledna činjenica je da je ovakva EU oblik nemačke kolonizacije Evrope. O tome postoje brojni dokazi u vidu manje ili više uzdržanih ili direktnih izjava nemačkih zvaničnika. Na primer, izjave o tome kako se svaki euro pomoći vratio višestruko kao profit..itd. reč je o pomoći ekonomski slabijim članicama EU. Nemci imaju jako nacionalno (Nazi) osećanje bez obzira na to da li je reč o (Nazi)socijalizmu ,(Nazi) kapitalizmu ili (Nazi)europejstvu..
Препоруке:
7
0
21 субота, 30 март 2013 18:45
Bob
Svaki članak o krizi u eu ima ovak naslov:

"Nemački volovi opet upregnuti u angloamerički jaram."

Mit o nemačkoj pameti je samo mit. Oni su kao obezglavljene mušice. Vrte ih gazde kako hoće, kao i japance u Aziji.
Препоруке:
13
0
22 субота, 30 март 2013 22:22
brane italia@mila
Sve ide u korak sa vremenom, razvoj drustva ce kad tad dovesti do neprihvatanja briselske diktature.
Trenutna situacija u EU je spasavaj se ko moze. Evropu ce pojesti nezaposlenost. Milioni ljudi nemaju posao, a kad vec zivite u Italiji evo jednog podatka: Izmedju dva svetska rata Italia je imala godisnje porast od pola miliona ljudi, bez industrije, organizovane poljoprivrede, turizma. Nastao je problem ishrane. U ponekim primorskim naseljima omiljeno jelo je bila supa od morskog kamenja. Musolini se obratio narodu i rekao da svako ko nema posao moze da napusti zemlju. Tako je doslo do velikog iseljavanja Italijana u Juznu Ameriku i Severnu Afriku. Prateci situaciju u Evropi i svetu, misljenja sam da ce i ovoga puta doci do iseljenja
naroda iz pojedinih evropskih drzava.
Препоруке:
6
0
23 недеља, 31 март 2013 12:14
Mali
Tri su osnovne mogucnosti zasto je doslo do ovakvog stanja u EU: 1) premestanje proizvodnje u druge zemlje; 2) razvoj tehnologije; 3) zakoni trzista (mislim i na banke i na resurse). U sva tri slucaju postoji visak ljudi (radnika). Odgovarajucih strucnjaka nikad nije bilo visak. Sta raditi? U XIX veku bilo je velikih migracija. Bilo je mogucnosti za to. Tada je takodje, i pored revolucija doslo i do progresa u nauci. Medjutim, to nije spasilo covecanstvo od velikih ratova. Sada je oruzje nezgodno jako, a rezervnih resursa (mesta, sirovina, prostora itd) nema. Resenje? Ocigledno, novi koncepti, koji onda dovode do razvoja. Za takvo nesto neophodna je stabilzacija na odredjenom nivou razvoja i smanjenje mogucnosti od neke kataklizme. Evrozona, ako nemaju plan stabilizacije, do novih koncepata, zaista preti raspad. Ono sto je karakteristicno za sadasnji trenutak je neka nova vrsta inkvizicije- neoinkvizicija. A ona nije jedina u tome. Postoji, dakle, opasno prikriveno jednoumlje.
Препоруке:
3
0
24 понедељак, 01 април 2013 09:12
Ђура
Све досадашње прогнозе о распаду еврозоне нису биле тачне, па не видим зашто би ове нове биле тачне ?


Сваки пута када сам до сада прелазио улицу не гледајући, није ми било ништа, па не видим зашто би следећи пут било другачије?
Препоруке:
9
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер