Да ли смо се на путу ка "еу" одмакли од почетка? Не. Да ли се политика "еу" према Србији променила после "Споразума ..."? Не. Да ли је наш народ прихватио "Споразум ..."? Не. Да ли је "еу" лакше јер је на формалном плану добила много а дала ништа? Да. Шта после свега овог? Манимо се ћорава посла са "еу". Не гласајмо за политичаре проевропске оријентације јер је то губљење времена а самим тим и новаца. Оканимо се празне форме које нам нуди Вебер у лику Вучића. Очистимо земљу од мита и корупције и онда ће мо лакше господарити својим ресурсима а не да нам то чине које какви Тодорићи и други кочничари српеске привреде које је све мање ....
Препоруке:
44
0
2
петак, 12 јул 2013 21:19
Phedericko Dhe La Sennagoosy
to ponavljanje da smo "MI GLASALI" za ove koji nas vode ko slepce preko vode vec postaje dosadno, ama' kome to jos nije jasno da su svi izbori od 1945te godine pa do ovih poslednjih lazirani! Da mi smo izasli na izbore, zaokruzili kandidate koje hocemo ali to je odmah islo na djubre a unapred pripremljene glasacke listice su toboz prebrojavali!
Препоруке:
21
0
3
петак, 12 јул 2013 22:42
Niko
Usla ili ne u EU perspektiva Srbije i Srba ukupno uzevsi ce da bude onakva kako je to naveo Jovanovicev sef S. Milosevic u svom najboljem i de facto oprostajnom govoru 2.10.2000 godine. Srbija ne moze cisto geopoliticki da bude Island i gotovo. Nakon 100 godina oslobodilackog ratovanja, narodnog satiranja,nepotrebnog ujedinjavanja, drzavnopolitickog eksperimentisanja, ideoloskog i partijskog silovanja, ekonomskog samoizrabljivanja, srpska drzava i narod se trpaju milom i silom u drzavne granice pred 1. Balkanski rat.Izgleda da svim Nesrbima planete samo te granice nisu sporne Istoriji ljudskog roda nije jos poznat tako kolosalno uzaludan napor.
Sve sto je srpska drzavno nacionalna politika utradila od Kralja Petra Prvog pa do T. Nikolica mogleg bi se definisati ( jezikom intervjua) kao "much do about nothing. Sta i kako dalje ,pitanje je sad?
Препоруке:
19
0
4
субота, 13 јул 2013 08:10
Бели Орао
Ово је мој коментар од неки дан...
среда, 10 јул 2013 00:37
Бели Орао
Рече ми један паметан човек на једном месту, "Србија треба да изврши Исландизацију саме себе. Да се захвали на друштву и да се окрене старим пријатељима", а имамо их. Више од пола света.
Препоруке:
21
0
5
субота, 13 јул 2013 08:21
Milos
Manje-više to što kaže Jovanovic jeste tako. Ali malo toga on kaže; to je prazna diskusija. Ne nudi nikakav funkcionalan sadržaj, dublja objašnjenja, rešenja. A i da nudi, ne treba nuditi samo "šta", nego i "kako"
Препоруке:
3
7
6
субота, 13 јул 2013 08:50
Дринко Кончаревић
Милоше, слажем се са Вама али коме да понуди? Где су ти људи? Требало је да се одржи митинг подршке за Косово и Метохију на Видовдан и ништа. Пардон, била је шетња. Чај. Све у свему ништа. И у мојој згради станари констатују како би требало да се уради ово или оно. Кад им кажем, у реду, дајте новце, сви се сакрију у своја четри зида. Тишина. Како у згради тако и на улици, у друштву ... Шта је то са људима, потомцима славних предака који су се часно борили за слободу и економско одржање Србије? Ова генерација као да је све срушила у суноврат. Чим неко нешто покуша да добро уради, одмах му скину главу са рамена ...Остају нам само констатације и даље ни м,акац. Бар за сада је тако.
Препоруке:
11
0
7
субота, 13 јул 2013 10:13
Roksanda
to ponavljanje da smo "MI GLASALI" za ove koji nas vode ko slepce preko vode vec postaje dosadno, ama' kome to jos nije jasno da su svi izbori od 1945te godine pa do ovih poslednjih lazirani!
I am afraid I cannot agree with you: the main problem in Serbia is not that of rigged elections, which would have been a relatively easy problem to solve, but a much more difficult one of immaturity, gullibility and corruptibility of the electorate.
Not only that more and more people are experiencing hardship in their daily lives which clearly demonstrates the government's incompetence in tackling the economic situation, but this government has committed high treason (imho, "too far, too rapidly" is an understatement) and yet, at very different levels across Serbia, you can hear these days that "Vučić is doing the right thing". The latest elections, albeit only on the local level, have confirmed the government's popularity.
Препоруке:
8
0
8
субота, 13 јул 2013 12:16
Милош
@Drinko.
Мислим да имам на то одговор, Дринко. Мало је коначних одговора. Али одговор.
Иако народ зна бити неодлучан, зна се мало и заклањати, итд, ми ипак морамо добро пазити да не кривимо народ. Понашање народа увек је знак зла међу онима који себе проглашавају за "елиту", који претендују да буду некакве вође, било то у науци, било у политици, или управи. Сви ови, из свих ових група, народу су се већ толико замерили да им ништа више не верује.
А народ сâм није никада водио велике битке. Водио је битке, али је увек било некога ко је водио народ. Ту је данас проблем. Народ јасно види да нема ко да га води. Онда и у народу ви примећујете многе те слабе појаве. Има додуше и мало пропасти породице, па деца највише мисле како лако зарадити за брзо потрошити, итд. Али рекао бих да је оно прво главно.
А и не морају се дословне битке водити. Довољно је на изборима заокружити праве, а неправе замолити на одлучним демонстрацијама да "боље сами сиђу". Али и за то треба вођа.
Препоруке:
6
0
9
субота, 13 јул 2013 12:40
Живадин Јовановић
Досадашња политика "јединог пута" коју је од претходне преузела садашња власт није Србији дала позитивних резултата, најмање у погледу "бољег живота грађана". Та "политика континуитета" траје не годину, или две, већ десетак година, најмање. Јасно је да је то била, готово, искључиво политика једностраних концесија Србије све до фактичког признавања независности Косова и Метохије. Јасно је такође, да ће будућност Србије у огромној мери зависити од економског развоја, од повећања производње и извоза. Да ли су ЕУ и њене најснажније чланице, спремне да дају пракитчну економску и финансијску подршку Србији? Искуство није показало њихову издашност према Србији. Да јесте, Србија не би била у тако тешком економско-социјалном стању, са огромним дугом и галопирајућим задуживањем које води дужничком ропству. Да ли ће ЕУ и њене најмоћније чланице променити своју досадашњу политику према Србији, да ли ће јој дати практичну економску и финансијску подршку? Лично, дубоко сумњам у то.
Препоруке:
12
0
10
субота, 13 јул 2013 12:51
Живадин Јовановић (2)
Не само због тога што у политици Запада уопште и даље, без обзира на љубазну реторику, доминирају неповерење, предубеђења и елементи реваншизма према Србиоји, већ и због тога што се систгем, економија и финансије Запада налазе у дубокој и дуготрајној кризи. Рачунати на донације, приступне фондове, "зелене" или другачије обојене инвестиције, није реално, бар у наредних 5-6 година.
А шта дотле? И у овом интервјуу, у другим текстовима и јавним иступањима, залажем се за очување достигнутог нивоа односа са Западом (ЕУ), за њихово унапређење на основу узајамних интереса, али без прихватања уцена, диктата и једностраних концесија. Даље, за што брже ширење односа и сарадње са другим стратешким партнерима који не уцењују, не прете, не варају као што су, на пример, Русија, Кина, Индија, Јапан, БРИКС и други, који подржавају Србију свуда где могу (УН,ОЕБС). И Наравно, Србија треба да с далеко више усредсреди и активира оно чиме располаже - економски, природним, људски, геополитички и сви други
Препоруке:
10
0
11
субота, 13 јул 2013 12:56
Живадин Јовановић
Унутрашњи ресурси Србије нису превелики, али су за Србију велики и значајни. Кад се окрене сопственим ресурсима и сви други партнери, ЕУ посебно, почеће да је стварно уважавају. Без тога неће.
Најзад, ово је интервју. То није ни анализа, нити платформа за решавање нагомиланих проблема у свим областима. Мали покусај да се неком страном читаоцу пружи делић информације. Субјективно изречене.
Препоруке:
11
0
12
субота, 13 јул 2013 13:45
Crnjoje
Aaaa, lepo, lepo! Sad se oporedimo i sa usamljenim izolovanim ostrvima! Koje se granice samo sa pustoshi!?
Препоруке:
3
8
13
субота, 13 јул 2013 17:28
Милош
Господину Ж. Јовановићу.
1. Размишљао сам да ли да Вам директно одговарам на Ваш прилог у коментарима, господине Јовановићу, јер се Ви нисте мени овде директно обратили. Али тешко ми се отети да не одговорим, са конструктивне основе. За похвалу је Ваш одазив, јер то говори о жељи да се допринесе друштвеној дискусији. Увек сте деловали озбиљно и волео сам чути шта имате рећи. С. Милошевић, међутим, није радио добро, али нећемо овде о томе. Ни они што су уследили нису били бољи.
Ја сам потпуно сагласан са првим делом Вашег коментара бр. 1. Али у његовом другом делу, где се дотичете економских ствари, не слажем се, и ниже ћу објаснити.
Ја немам економски факултет, али нисам једном рекао - хвала богу да немам, јер и зато могу боље разумети економију. Може Вам ово чудно звучати, али је тако. Факултети пречесто упропасте младе људе.
Препоруке:
0
0
14
субота, 13 јул 2013 17:30
Милош
2. (Господину Ж. Јовановићу). Кад Ви кажете да задуживање води дужничком робству, то је потпуно тачно. И то заиста треба одмах зауставити. Али кад говорите да Србија не би била у тако лошем стању да је било веће (финансијске) издашности ЕУ према Србији, са тим се не слажем. Можда би могло бити мало боље, али само на врло кратак рок. Дубоко верујем, па и знам, да нас то не би спасило. Навикавање на финансијску издашност других води земљу у све дубљу пропаст. Можете Грцима дати трилион долара, то ће се само истопити.
Али зашто причати о Грцима? Ја, као "обичан" грађанин, већ годину дана говорим да је, на пример, Немачка пред самим банкротом, док новинари, и наши и страни, Немачку проглашавају за "најздравију" економију у Европи.
Мени се чини да Енглези стоје и боље од Немачке! Убеђен сам да се Немци служе врло лошим стварима, као што је тајење стварног књиговодства, то јест надувавање стања њихове привреде у оно што није тачно.
Препоруке:
1
0
15
субота, 13 јул 2013 17:32
Милош
3. Сигурно је да економија Србије не треба вечито да прима туђи новац него га треба сама стварати. Како почети? Све је то могуће, али је у овом тренутку једино решење које нешто нуди - нови избори. Ово данас је као да имамо омчу око врата. Бадава ћете ономе ко њу има око врата нудити све слаткише овога света, он за њих неће имати апетита, јер види шта му је око врата. Зато је и наш народ клонуо духом. А ништа се не може ни решити без правих људи. Дакле, најпре - избори. Понуда кандидата? За сада је јако слаба, али на томе треба радити.
Иначе, добар је предлог да сарађујемо са земљама БРИКС, али и за то треба имати праве људе. Али, нешто дубоко не ваља ни у понашању Руске власти према Србији.
Ја сам у време задњих избора у Срној Гори рекао: Овде ћу проверити Путина! Ц. Гора је једини пут Русије ка Србији, а Путин је без речи пустио да она мућка у Ц. Гори превлада, а да није ни покушао инсистирати да се такви избори пониште и организују уз, рецимо - и Србске посматраче!
Препоруке:
0
1
16
субота, 13 јул 2013 20:07
Grgur - nastavak
U predhodnom komentaru naveo sam dve stvari zbog kojih ja licno ne verujem, niti Vama, niti onome o cemu pisete. Nisam imao prostora da do kraja napisem sta sam hteo. Hvala na razumevanju.
Препоруке:
0
6
17
субота, 13 јул 2013 20:36
Бели Орао
Живорад Јовановић, права Србенда, онај који зна са сељацима и онај који се поред академика на славама понаша више него академски. Нажалост људи као што је Господин и Друг Живорад (намерно обе речи пишем великим словима) нису довољно агресивни да своје речи преточе у команду. Е, да нам је више Живорада?
Препоруке:
7
0
18
недеља, 14 јул 2013 01:05
Bob
Sama ideja "islandizacije" je u redu, i to je samo jedan detalj; ali malo mi je muka od tog upoređivanja sa Islandom, Norveškom ili Švajcarskom. Oni su potpuno ugrađeni u sve zapadnjačke sisteme, bilo kakvo poređenje sa Srbijom je besmisleno.
Препоруке:
1
5
19
недеља, 14 јул 2013 13:30
Живадин Јовановић
Имајући у виду пар коментара, ини ми се да није сувишно кратко појашњење. Кованицу "исландизација" користио сам као синоним достојанства, неприхватања услова ЕУ супротних интересима Исланда. Комесар ЕУ Штефан Филе је изјавио да је одбијање Исланда да настави преговоре о чланству у ЕУ доживео и као ударац и лични неуспех, али да је то право Исланда.
Разуме се да нема нејасноћа где Исланд геополитички припада и да ништа од реченог у интервјуу не треба тумачити као залагање за аутархију.
Препоруке:
7
0
20
понедељак, 15 јул 2013 08:23
Милош
1. Било би врло некоректно кривити или бојати било шта што неко каже, и то ми никада није на крај памети. Али, ја само покушавам добро разумети и поставити ствари; Тај појам "аутархија" ме мучи. Кад је та ЕУ у питању, или било који савез, ја независност неке чланице не могу видети као "аутархију". Осим тога, види се да се сви залажу за неку истинску државности ЕУ. Али нико не може објаснити - зашто! ЕУ је суштински вештачка држава. Дубина и важност појма независности држава, изгубљена је данас толико, да то јако забрињава. Па, чим чврсто стојите на одбрани својих интереса, ви сте већ импликативно и реално независни, и ту нема аутархије. Аутархија је у основном у владавини деспота. Али би била и тамо где се у оквиру чврсте јединице, нпр. у Србији, неко сегрегира и вуче на своју страну. И баш то инсталишу код нас, кроз ружне лажи као што су "децентрализација" и "аутономија".
Препоруке:
1
0
21
понедељак, 15 јул 2013 08:25
Милош
2. Желим овде да објасним нешто најважније о тој ЕУ. Европска Унија жели да буде чврста јединица, али она никада неће бити ништа него пара-држава, квази-држава, настала из интереса голог опстанка и повећања профита за нечије џепове. А голи опстанак и пад профита угрожен им је јако због природе политичко-економских система који владају у тим државама. Сваки мега-савез настаје ради тога. Али је и судбина сваког мегасавеза - све дубље пропадање. Тако је било са старим Римом / Византијом; тако је било са отоманским царством, са Британским царством, са мега-трговачким ланцима данас, и где год је било мега-удруживања.
Стварањем парадржаве, Европљани побећи не могу од економске пропасти, него ће само себи јаче стезати омчу. Таква удруживања занемарују неке важне природне законе и важне чињенице, јер су њихови протагонисти вођени једино прождрљивошћу, а моћ мишљења им је редовно јако слаба.
Препоруке:
4
0
22
понедељак, 15 јул 2013 10:18
Милош
3. Морам мало појаснити и поправити: У првом наставку споменуо сам Србију као "чврсту јединицу". Требало је да кажем да је Србија као држава: природна јединица, у којој неки делови вуку у "аутархију" и неред. А ЕУ је вештачка држава и мега-савез. Зато сам и рекао да се стварањем ЕУ игноришу неки природни закони.
Такође, кад сам у 2. наставку рекао да је капиталистичким државама "угрожен голи опстанак и пад профита", то је био мали лапсус. Није "пад" угрожен. Треба да гласи: "потреба голог опстанка и одржање профита тера их у мага-савезе". Иначе, све што сам рекао је тачно.
Sve sto je srpska drzavno nacionalna politika utradila od Kralja Petra Prvog pa do T. Nikolica mogleg bi se definisati ( jezikom intervjua) kao "much do about nothing. Sta i kako dalje ,pitanje je sad?
среда, 10 јул 2013 00:37
Бели Орао
Рече ми један паметан човек на једном месту, "Србија треба да изврши Исландизацију саме себе. Да се захвали на друштву и да се окрене старим пријатељима", а имамо их. Више од пола света.
I am afraid I cannot agree with you: the main problem in Serbia is not that of rigged elections, which would have been a relatively easy problem to solve, but a much more difficult one of immaturity, gullibility and corruptibility of the electorate.
Not only that more and more people are experiencing hardship in their daily lives which clearly demonstrates the government's incompetence in tackling the economic situation, but this government has committed high treason (imho, "too far, too rapidly" is an understatement) and yet, at very different levels across Serbia, you can hear these days that "Vučić is doing the right thing". The latest elections, albeit only on the local level, have confirmed the government's popularity.
Мислим да имам на то одговор, Дринко. Мало је коначних одговора. Али одговор.
Иако народ зна бити неодлучан, зна се мало и заклањати, итд, ми ипак морамо добро пазити да не кривимо народ. Понашање народа увек је знак зла међу онима који себе проглашавају за "елиту", који претендују да буду некакве вође, било то у науци, било у политици, или управи. Сви ови, из свих ових група, народу су се већ толико замерили да им ништа више не верује.
А народ сâм није никада водио велике битке. Водио је битке, али је увек било некога ко је водио народ. Ту је данас проблем. Народ јасно види да нема ко да га води. Онда и у народу ви примећујете многе те слабе појаве. Има додуше и мало пропасти породице, па деца највише мисле како лако зарадити за брзо потрошити, итд. Али рекао бих да је оно прво главно.
А и не морају се дословне битке водити. Довољно је на изборима заокружити праве, а неправе замолити на одлучним демонстрацијама да "боље сами сиђу". Али и за то треба вођа.
А шта дотле? И у овом интервјуу, у другим текстовима и јавним иступањима, залажем се за очување достигнутог нивоа односа са Западом (ЕУ), за њихово унапређење на основу узајамних интереса, али без прихватања уцена, диктата и једностраних концесија. Даље, за што брже ширење односа и сарадње са другим стратешким партнерима који не уцењују, не прете, не варају као што су, на пример, Русија, Кина, Индија, Јапан, БРИКС и други, који подржавају Србију свуда где могу (УН,ОЕБС). И Наравно, Србија треба да с далеко више усредсреди и активира оно чиме располаже - економски, природним, људски, геополитички и сви други
Најзад, ово је интервју. То није ни анализа, нити платформа за решавање нагомиланих проблема у свим областима. Мали покусај да се неком страном читаоцу пружи делић информације. Субјективно изречене.
1. Размишљао сам да ли да Вам директно одговарам на Ваш прилог у коментарима, господине Јовановићу, јер се Ви нисте мени овде директно обратили. Али тешко ми се отети да не одговорим, са конструктивне основе. За похвалу је Ваш одазив, јер то говори о жељи да се допринесе друштвеној дискусији. Увек сте деловали озбиљно и волео сам чути шта имате рећи. С. Милошевић, међутим, није радио добро, али нећемо овде о томе. Ни они што су уследили нису били бољи.
Ја сам потпуно сагласан са првим делом Вашег коментара бр. 1. Али у његовом другом делу, где се дотичете економских ствари, не слажем се, и ниже ћу објаснити.
Ја немам економски факултет, али нисам једном рекао - хвала богу да немам, јер и зато могу боље разумети економију. Може Вам ово чудно звучати, али је тако. Факултети пречесто упропасте младе људе.
Али зашто причати о Грцима? Ја, као "обичан" грађанин, већ годину дана говорим да је, на пример, Немачка пред самим банкротом, док новинари, и наши и страни, Немачку проглашавају за "најздравију" економију у Европи.
Мени се чини да Енглези стоје и боље од Немачке! Убеђен сам да се Немци служе врло лошим стварима, као што је тајење стварног књиговодства, то јест надувавање стања њихове привреде у оно што није тачно.
Иначе, добар је предлог да сарађујемо са земљама БРИКС, али и за то треба имати праве људе. Али, нешто дубоко не ваља ни у понашању Руске власти према Србији.
Ја сам у време задњих избора у Срној Гори рекао: Овде ћу проверити Путина! Ц. Гора је једини пут Русије ка Србији, а Путин је без речи пустио да она мућка у Ц. Гори превлада, а да није ни покушао инсистирати да се такви избори пониште и организују уз, рецимо - и Србске посматраче!
Разуме се да нема нејасноћа где Исланд геополитички припада и да ништа од реченог у интервјуу не треба тумачити као залагање за аутархију.
Стварањем парадржаве, Европљани побећи не могу од економске пропасти, него ће само себи јаче стезати омчу. Таква удруживања занемарују неке важне природне законе и важне чињенице, јер су њихови протагонисти вођени једино прождрљивошћу, а моћ мишљења им је редовно јако слаба.
Такође, кад сам у 2. наставку рекао да је капиталистичким државама "угрожен голи опстанак и пад профита", то је био мали лапсус. Није "пад" угрожен. Треба да гласи: "потреба голог опстанка и одржање профита тера их у мага-савезе". Иначе, све што сам рекао је тачно.