четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли Крстић и ММФ задају завршни ударац?

Kоментари (88) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 23 август 2013 11:17
Мила
Да ли Крстић и ММФ задају завршни ударац?

Кратко и јасно - ДА!
Препоруке:
129
6
2 петак, 23 август 2013 11:23
Дринко Кончаревић
Почетни ударац нам је одавно задат. Сада је време завршног ударца. Од односа према овом зависи да ли ће мо у шуму по штапове. Просјачке или ??? Зависи од ударца.
Препоруке:
84
1
3 петак, 23 август 2013 11:49
хм
Сјајан и озбиљан текст човека који се разуме у материју. Браво за господина Јовановића и НСПМ.
Препоруке:
86
4
4 петак, 23 август 2013 11:52
thinking maize@ Дринко Кончаревић
Jа бих мало ДЕБЉЕ штапове, пожељно је да су РАУБОВАНИ у ЧИШЋЕЊУ ЗНА се ЧЕГА!? Па кад КРЕНЕМО да БОЛИ и да СМРДИ, као у добра стара времена Јего Сијатељства! Узгред, није то никакво "кршење људских права"! За мене су ПРАВА СЕДАМ МИЛИОНА ЉУДИ ИЗНАД "права" 8000 ДЕМБЕЛА који се у земљи Србији изјашњавају као ПОЛИТИКАНТИ, као и 2-3000 НАДРИ "стручњака"& "новинара" и 2-3000 КОМПРАДОРСКИХ "газда"& тајкуна! Наравно, ПОДРЖАВИТИ СВУ ИМОВИНУ "САЛФОРД"-а, "Агрокор"-а и иних ПИЈАВИЦА Србије, исплатити из вредносне масе тих фирми МИНИМАЛНЕ ОТПРЕМНИНЕ за те лопуже, као и ПРИМЕРЕНЕ СУМЕ Русији, пошто су ТАКО пране ПОКРАДЕНЕ РУСКЕ ПАРЕ (шифра: Березовски) и остатак дати за унапређење производње тих курентних фирми, као и за ГАРАНЦИЈЕ руским и кинеским банкама за кредите којима би се ПОКРЕНУЛА ПРОИЗВОДЊА у иним нашим фирмама! Ах да, ОТПУСТИТИ 30000 ПАРТИЈСКИХ ТРУТОВА са ДРЖАВНИХ ЈАСЛИ или прерасподелити их у унутрашњост! Јер, ШТА ће у Београду дипломац јагодинског учитељског факултета, из нпр. Бруса!?
Препоруке:
77
5
5 петак, 23 август 2013 12:04
SRBOLJUB
STA reci ,a ne ispasti budala.Zivim u dalekooj zemlji ne sto volim ,nego sto moram ,sa suprugom dva sina rodjena ovde ,dva sina rodjena u SRBIJI,DVE SNAJE rodene u SRBIJI ,unukom rodjenim u tudjini.Sta ovo ima veze sa MMF.Nema direktne ali ima druge crnje i bolnije.Dali je SRBIJA toliko,siromasna da nemoze sebe da izdrzava,ili su prethodni i danasnji nosioci drzave-vlasti toliko sebocni,zli,neljudi i nesrbi da ih ne interesuje opstanak i buducnost SRBA i svih ostalih NARODA na tlu SRBIJE.Ja kao laik znam da je u svakome "demokrastom"drustvu duznik najbolji clan drustva,tuzan sam sto MOJA VOLJENA NEUTESNA BOL SRBIJA
Препоруке:
82
1
6 петак, 23 август 2013 12:09
sophie
Текст је врло убедљив и, надасве, тачан. Господин Лазар К. егзекутор једне врло прљаве и погубне активности. Био он свестан тога или не, он то јесте. Не могу да верујем да неко буде мотивисан родољубљем(мада је и то сумњиво), а да буде учесник оваквог пројекта. Ако није свестан шта ради, онда не треба то да ради, а, ако је свестан шта ради, онда је проблем више од етичког. Имам утисак да се Лазар К. мало заиграо.
Препоруке:
77
1
7 петак, 23 август 2013 12:22
1984
Ја, ипак, верујем у војводу без Војводине, који је успео да постане гордијев чвор на јарму Срба.
Препоруке:
3
28
8 петак, 23 август 2013 12:38
SRBOLJUB
SRBIJO VOLIM TE VISE NIGO SAMOGA SEBE,ZIVIM SA SUPRUGOM ,DVA SINA RODJENA U TUDJINI,DVA SINA RODJENA U SRBIJI,DVE SNAJE RODJNE U SRBIJI,UNUKOM RODJENIM U TUDJINI,MOLIM VAS NEDAJTE SE DA VAS NOVI AVRAMI,MILANI PANICI VADE IZ EKONOMSKE PROPASTI U KOJU SU NA UVALILI ONI KOJI SU SRBIJOM VLADALI JOS 1980-A I DANAS VLADAJU NA NESRECU I STETU SVIH NAS SRBA I DRUGIH NARODA STO ZIVE U SRBIJI.JA SAM JE PO DRUGI PUT NAPUSTAO 2006,I TO JE TUGA-BOL NA SRCU ,I KAD BI MOJ BEZNACAJNI ZIVOT SLUZIO NA VASKRS HRISCANSKE,ISTINSKE SRBIJE NEBIH GA ZALIO JER GDE NAM JE POTOMSTVO GDE NAM JE BUDUCNOST ,ZAR CE NAM TO MMF DA IZGRADI UZ POMOC OVE NOVE MUDRIJASKE[SVAKA IM CAST NA DIPLOMAMA]ELITE.DALI SMO SVESNI DA SU SVI ONI VISE TUDJININ NEGO SRBI,JER SVA MOJA CETIRI SINA BEZ OBZIRA GDE SU RODJENI,SKOLOVALI SE I ODRASLI SA VREVENOM MENJAJU SVEST,STO VISE NIJE ISTINSKI SRPSKA.NE UZDAJMO SE U ONE KOJI SU POSLATI IZ TUDJINE DA NAS SPASU,JER TO NECE NI TI MUDRIJASI I BOGATASI KOJI U SRBIJI ZIVE OD RODJENJA
Препоруке:
59
1
9 петак, 23 август 2013 13:15
Страдија
И онда стиже нови закон о донирању органа,боље је продати један бубрег одмах јер ће касније узети обадва.
Препоруке:
55
1
10 петак, 23 август 2013 13:44
Горан Јевтовић
Оно што је НАТО у политици, то вам је ММФ и Светска банка у економији.
Механизми смишљени да поробе овакав свет и створе глобализовани (робовласнички) Нови светски поредак где ћемо имати једну Светску владу.
Тачка.

Текст је инзваредан, честитке аутору.
Препоруке:
87
8
11 петак, 23 август 2013 14:22
Nema nista za Dz
Ovo se zove dobar tekst a ne nabacivanje povrsnih i populistickih teza. Medjutim osvrnuo bih se na par teza koje bi trebalo razraditi.На крају ове расправе треба да подсетимо да на врата ММФ-а куцају само оне земље које су на просјачком штапу. Земље којима нико други не жели да пружи кредит. Znaci zemlje na ivici bankrota. Da li je onda MMF kriv kad te zemlje konacno i bankrotiraju ili ima i njihove krivice? Ni lekar ne moze uvek da spase pacijenta koji je na ivici samrti pa onda ne treba uvek kriviti MMF.Србија, на срећу, има могућности за задужење у Кини, Русији и арапском свету, изворима кредита који је не условљавају као што то чини ММФ.Nije sasvim tacno. Prvo mogucnosti zaduzenja za budzet su ogranicene. Recimo vise godina je proslo dok nismo od Rusa dobili 200 miliona a ni to nije dovoljno. Drugo zaduzivanje za projekte je uslovljeno. Kinezi grade most, Rusi isporucuju svoje vozove, UAE uzima zemlju itd.
Препоруке:
25
0
12 петак, 23 август 2013 14:55
SRBOLJUB
Oprosstite mi sto VAM opet dosadjujum,voljena moja braco i sestre.Tuga je moja velika zvana SRBIJA U KOJOJ IMAM GROBOVE R0DITELJA-PREDAKA i cerke JELENE,a daleki tudji svet vratio se da sa suprugom i cetiri sina nastavim potomstvo DESPOTOVICA.Ovde je sada noc,a u mome srcu tuga-bol,ocaj za SRBIJOM koju evo''rodoljubi evropejci srpski''hoce da iscupaju iz svekolike propasti pomocu novih "HASBURGA"i drugih "Prijatelja SRBIJE"sto nam u u prvom ratu pobise trecinu naroda.Na moju veliku zalost sto sam nikogovic koji nema novac,moc, titulu ,silu i sve drugo sto bi mi trebalo pa da ih onako narodsko-seljacki [sto rekao moj pokojni cica SLOBODAN]dohvatim za kosulju ili revere pa onda privucem sebi pa onda od sebe drmnem o zid pa da ih priupitam,KADA TO VUCI POSTADOSE JAGANJCI.Pa to nije ni DARVIN u svojoj 'NAUCI O EVOLUCIJI'nije izveo a ovi danasnji EVRO EVOLUCIONARI,politicke vrhuske eto ubedjuju napaceni narod da ce nas vekovni srbomrzci pomoci i uvesti u EDEMSKI VRT-EVROPSKU UNIJU.
Препоруке:
50
1
13 петак, 23 август 2013 15:12
Cemu cudjenje?
Srbi koji dobijaju stipendiju od Zapada za studiranje, moraju i da rade za Zapad. Oni su vrbovani da rade za razne interese onih koji su im dali stipendije. Njima je svest promenjena i mozgovi isprani. To isto se desava i sa studentima iz drugih zemalja. Oni se prevaspitavaju, posle studija se vracaju u svoje zemlje da izvrse zadatke Zapada. Vucic nije izabrao Krstica, Krstic je nametnut Srbiji.
Препоруке:
57
4
14 петак, 23 август 2013 15:48
Brane2
Prvo, ni Kinezi ni RUsi se baš ne ubijaju od želje da kredit daju bilo kome. Koliko je bilo objavljeno, i njima je važna fiskalna disciplina.

Ako sam pravilno shvatio izloženo, dogovor sa MMF je nužan za sledeći RUSKI kredit između ostalog.

Drugo, MMF je tu predstavljen u dosta isrivljenom svetlu. Jeste, preko njih ide onaj ko mora ali ima i solidno objašnjenje zašto je to tako.

Oni koji su blizu bankrota, su tamo s a dobrim razlogom. Ufoteljili se foteljaši, pare ide gde ne treba i svi održavaju tu situaciju iz svojih interesa. Kad stvari dođu do dna - MMFa, potrebne su promene od kojih su pre toga svi bežali. Zato se i prodaje pre te tačke sve drugo.

Taj momenat nije u članku ni pomenut.

Suma sumarum, nema više "traženja nove politike". To što ste našli dosad, to vam je. Ako radi, radi. Ako do sad nije radilo, vreme je da radite što vam se kaže.
Препоруке:
7
33
15 петак, 23 август 2013 15:55
Живорад
Параноичан текст.
Ако имате лошу привреду онда зависите од ММФ-а и то је то.

А што би Крстић уништио Србију и шта је то ако велико у нашој економији што треба да се уништи?
Испада да комплетна влада ради за некога а као патриоте седе за комповима и протестују.
Као да привреда није уништена још у осамдесетим. Па лично сам седео у фими која је лагеровала производе за које је било све мање купаца.
Све већи део производње ишао је у складиште а све мањи на тржиште. А руководство је изјављивало како неће допустити да се производња смањи. (у Библији има цео пасус за то)
И тако то може до прекосутра писати.
И тако је било са већином предузећа у то време.
Препоруке:
16
44
16 петак, 23 август 2013 16:01
Vlada
Kad već pozivaju stručnjake iz inostranstva, zašto ne bi pozvali gospodina Jovanovića da bude ministar? Ali, naravno da se to neće dogoditi, a znamo svi i zašto.
Препоруке:
23
1
17 петак, 23 август 2013 16:45
АМИР ЧАМЏИЋ 1
На врата ММФ-а куцају само оне земље које су на просјачком штапу. Земље којима нико други не жели да пружи кредит. Србија, на срећу, има могућности за задужење у Кини, Русији и арапском свету.


Покушат ћу да се осврнем само на текст са стручног аспкета без да улазим ни у хвалоспјех а ни у критику лика и дјела министра финансија јер не знам нити човјека лично а нити сам видио резултате његова министровања.

У вези са почетном тезом аутора и сам сам сагласан да је много боља опција задуживање код арапског свијета, у Кини или Русији него код лихварског ММФ-а.Много су повољнији услови кредититирања а уз све то држава неће бити изложена уцјењивачким политичким притисцима јер не треба заборавити да је ММФ само продужена рука НАТО пакта...
Наставит ће се.
Препоруке:
24
1
18 петак, 23 август 2013 16:59
АМИР ЧАМЏИЋ 2
’ММФ је једноставно претпоставио да се тржиште брзо појављује да задовољи сваку потребу, а у ствари, многе акривности државе настају баш због тога што тржиште не успева да понуди основне услуге.’[3]


Тачно.Не може се све препустити "невидљивом тржишту".Посебно у пропалим економијама у којима тржишта готово и нема.Држава мора интервенисати у привреду и створити климу за развој тржишних односа.У оваквој катастрофалној економској ситуацији ја бих намјерно ишао на "штампање новца" па и без покрића који бих упумпавао у привреду а тиме бих анулирао ефекте инфолације.Инфлација и не мора бити лоша ако њоме потстиће развој привреде и производње, али је јако лоша ако се новац троши само на буџетске потребе.Значи задуживање код кредитора у иностранству (Русија, Кина, арапски свијет и др.) и "штампање новца" и сваки динар у привреду уложити...
Препоруке:
20
1
19 петак, 23 август 2013 17:07
АМИР ЧАМЏИЋ 3
ММФ је поникао у доба када је неокласични модел економске политике био преовлађујући економски поглед на свет и дословно га је спроводио од свог оснивања. Специфичности сваке поједине ситуације и промене током времена биле су углавном занемарене. Ово се најбоље огледа у програмима "помоћи"’ које је ММФ пружао несрећним земљама претежно у Латинској Америци од 1980-их година. Различитост у националним институцијама, њихов капацитет деловања, степен развоја и специјализација у производњи били су гурнути у страну. ММФ је имао свој чврсти начин гледања на ствари и то је строго спроводио.

Тачно.Велики проблем са ММФ-ом је тај што исти стриктно диктира услове самог трошења кредита и тиме директно нарушава економски суверенитет државе.Други кредитори то не раде, већ се задовољавају само гаранцијама о враћању кредита.ММФ креира политику држава...
Препоруке:
24
1
20 петак, 23 август 2013 17:13
АМИР ЧАМЏИЋ 4
ММФ је уз Вашингтонски консензус као услове за давање кредита обећао "леп и мирисан ружичњак" у погледу економског бољитка. Без обзира на спровођење наведених мера, резултати су очигледни:

Земље Латинске Америке никада нису прерасле из земаља извозница првенствено примарних производа у извознике производа високе технологије.

Спровођење такве економске политике уводило је земље Латинске Америке у кризе и беду јер су биле принуђене да спроводе савете и захтеве који су обраћали врло мало пажње на расподелу дохотка и једнакост. Уз наведено, кредити и њихово репрограмирање било је такво да земље дужници не би никада могле да се извуку из дугова. То је циљ сваке банке.


Тачно! Управо ММФ и код нас на просторима бивше Југославије креира "економску политику" на свој начин, јер управо сам ММФ нас тјера на приватизације под сваку цијену које се у основи претворе у "озакоњену пљачку" друштвено-економских добара цијеле нације...
Препоруке:
21
1
21 петак, 23 август 2013 17:17
АМИР ЧАМЏИЋ 5
Шта се у ствари догодило? Уместо обећаних и очекиваних "ружа", стигло је само "трње". Нобеловац Кругман објаснио је догађаје на следећи начин:

"Пре једне деценије, Вашингтон је са самопоуздањем убедио земље Латинске Америке да ће, ако се отворе за страну робу и капитал и ако приватизују државна предузећа, доживети велики скок у привредном расту. Али, ово се није догодило. Аргентина је катастрофа. И Мексико и Бразил, сматрани су до пре неколико месеци као успешне земље, али данас је у обе земље доходак по становику само мало већи од оног који је био у 1980. години. Због тога што је дошло до оштрог повећања неједнакости, већина људи је вероватно постала сиромашнија него што је то била пре 20 година.

Потпуно идентичан сценарио имамо од 1989.године на просторима тадашње и након 1992.године бивше Југославије.ММФ је "срушио" Југославију.Читао сам одређене књиге о томе како је ММФ управо "тјерао" Југославију" у социјане немире и банкрот...
Препоруке:
23
1
22 петак, 23 август 2013 17:21
АМИР ЧАМЏИЋ 6
Због чега није реформа донела обећане користи? То је тешко и узнемирујуће питање. И ја сам такође много размишлао о томе, али не увек и о Вашингтонском консензусу; али сада је време као што каже Брад ДеЛонг са Берклија, да оценим своје веровање о тржишту. Моје уверење да смо пружали добар савет добија ниску оцену. Треба имати симпатија за латинске политичке вође који настоје да ублаже занос о слободном тржишту и који са више напора штите раднике и сиромашне слојеве."[5]

Волио неко Марxа или га не волио ипак Марx је рекао истину.Да капитал има само једну функцију да оплођује самог себе и да није гарант да ће донијети бољитак радништву а што се види и данас.Ма како радништво "наизглед боље живјело" у односу на концентрацију капитала све је сиромашније (омјер богаства на једној страни и сиромаштва на другој)...
Препоруке:
17
0
23 петак, 23 август 2013 17:24
АМИР ЧАМЏИЋ 7
Аргентина и Бразил, као две земље које су биле познати и стари економски "делинквенти" и које су биле највећи дужници ММФ-а, одлучиле су још 2005. да исплате своје дугове ММФ-у и то пре рока доспећа обавеза.[6] Мађарска је унапред исплатила дугове ММФ-у и затворила његову канцеларију у Будимпешти јула 2013. Нама је битан пример и Словенија, земља која се у реформама од самог почетка ослонила на "домаћу памет" и клонила се финансијског радикализма, не спроводећи универзалне, готове "рецепте" и савете из иностранства, пре свега ММФ-а. Ове земље не желе више да прихвате пустош коју за собом оставља ММФ. Грчка и Шпанија су годинама под јармом стезања каиша и какав је исход такве политике? Запослени су у сталном штрајку, земље су под барикадама и у пламену, а влада опште и дугорочно безнађе.

Тачно, лихварска "економска политика" ММФ-а уништава државе...
Препоруке:
23
0
24 петак, 23 август 2013 17:41
C.H.O.A.M.
@Brane2

Drugo, MMF je tu predstavljen u dosta isrivljenom svetlu.

Wow, a po tebi ispada da je MMF nekakva ekonomska verzija milosrdnog andjela. Order out of chaos, brrr iluminati primenjuju svoju filozofiju na Srbiji. Ko je uopste postavio te foteljase, isti oni koji po tebi kao hoce da ih indirektno smene. Sto se MMF ne bavi malo sa USA koje su na granici ekonomske propasti. Ko radi suprotno od svoje neoliberalne politike i davi sa nametima i najmanjeg privatnika; ah da, zaboravio sam liberalizam je rezervisan samo za velike korporacije. Neka MMF ne salje 'economic hitmen' kao sto je Krstic, nek se ostavi plata, penzija, poreza i pdv-a pa ce se ljudi snaci i regulisati i sami (sto i jeste pretpostavka liberalizma) nece im ni zajam trebati. Cemu toliki porez kad je sve vec navodno privatno.
Препоруке:
20
2
25 петак, 23 август 2013 18:01
АМИР ЧАМЏИЋ8
Завршни коментар!

Свака држава треба добро пазити од кога посуђује.Мислим да није свједедно чији је новац и ко посуђује из разлога што ће неко за дуг послати "Седму флоту" и "бомбардовати" а неко неће а нити има ефективну моћ да "дужника бомбардује".Арапске земље неће никога "бомбардовати" због дуга а нити ће Русија јер то ние у руској традицији као земљи која је претежито готово увијек била на страни правде (слободан сам да кажем увијек, посебно у најновијој хисторији).
Значи није свеједно коме дугујеш...
Препоруке:
20
2
26 петак, 23 август 2013 18:36
kolubara
treba reci istinu, srbija nema svoju politiku ,srbija nema svoje politicare!jugoslovenska politika propasti srbije nije politika srbije vec politika hrvata broza, jugoslovenski politicari nisu srpski politicari vec zastitnici interesa jugoslavije i desetina hiljada ostavljenih nacionalnih kadrova bivsih jugo drzava.
Препоруке:
19
2
27 петак, 23 август 2013 18:47
Crnoje
Slozio bih se sa autorom oko vecene napisanog oko tehnokratskog MMF-a, ali autor zaboravlja strukturu akcionara tog MMF-a; da su SVE zemlje u razvoju tamo zastupljene u vlasnickom kapitalu i donekle u odlucivanju; da nama tehnologija za razvoj treba da dodje sa zapada a ne sa istoka; da Kina daje jeftine kredite samo ako kupujete nesto od njih, ali u suprotnom ti krediti nijesu vise jeftini; da od MMF-ovog Article IV zavisi kreditni rejting Srbije, te da ce Srbiji pasti kreditni rejting ukoliko ne napravni aranzman sa MMF-om, sto ce dovesti da kupuje novac na trzistu sa 15% kamatama, kao sto je to radila (pret?)prosle godine u aprilu-maju; da je novac vec poceo da bjezi iz Srbije, te da ce reserve pasti za 30% do kraja godine ako se nesto uradi I smire investitori; da je 35% depozita u Srbiji po vidjenju I oni mogu danas da odu ako im je volja; da je 75% kredita izdatih u evro ili stranoj valuti i da pad dinara od samo 20% moze da napravi haos i bankrotstvo pola Srbije...
Препоруке:
10
1
28 петак, 23 август 2013 19:03
Crnoje
Emerging markets central banks’ reserves drops $81bn - FT.com

Central banks in the developing world have lost $81bn of emergency reserves through capital outflows and currency market interventions since early May, even before renewed turmoil in emerging markets.

The figure, which excludes China, is equal to roughly 2% of all developing country central bank reserves, according to Morgan Stanley analysts, who compiled the data from central bank filings for May, June and July.

However, some countries have suffered more precipitous drops. Indonesia has lost 13.6 per cent of its central bank reserves from the end of April until the end of July, Turkey spent 12.7% and Ukraine burnt through almost 10%. India, another country that has seen its currency pummelled in recent months, has shed almost 5.5% of its reserves.

“Ultimately most of the countries with large current account deficits will have to hike rates by more if they want to better protect their currencies...”
Препоруке:
6
0
29 петак, 23 август 2013 19:20
Crnoje
Zaboravih jos samo da dodam da Srbija od izvoza ne moze da servisira ni kamate na uzete kredite. To je zemlja u bankrotstvu! A mi toboze mozemo da biramo i planiramo, sta bi to nama trebalo i sta bi mi to htjeli? Srbija je druga GRCKA: propala drzava sa propalom privredom, korumpiranom elitom, sve starijim stanovnistvom i skoro nikakvim izgledima da bilo sta promijeni. Tacka!

ps. E sad se vi pita(j)te (ili ne pitate?) ko je kriv za sve to i da li treba takve krivicno ganjati ili odmah Krstica razapinjati, prije nego je bilo sta uradio!
Препоруке:
14
2
30 петак, 23 август 2013 19:30
Самуило простачина
Дајте Амира Чамџића да нас спасе.Човек одржа говор.Могао би на Академји наука као приступну беседу.Нема везе Муслиман?Свако паметан и частан може да узјашии на нашу грбачу.Све смо их издржали.Кад смо Турке и ове ћемо.Ајде Амире узми кормило па удри како вакат и књиге инџијеле кажу па да нас бог види.Горе не мере бит
Препоруке:
7
8
31 петак, 23 август 2013 19:31
@Nema nista za Dz
Нико и не тражи ништа за Џабе. ММФ може да одобри кредит уз ТРЖИШНУ камату и да тражи депоновање одговарајућег износа девизних резерви на име ГАРАНЦИЈЕ за случај немогућности отплате кредита. И ту је крај. Зашто ММФ тражи од земља којој је одобрен кредит да мења свој здравствени и пензиони систем, радно законодавство, начин наплате пореза, систем увоза и извоза...укратко свој друштвени, политички и економски систем? Какве то везе има? Замислите банку која условљава одобравање готовинског кредита неком појединцу тиме што ће тражити да мајку стрпа у старачки дом, да децу испише из школе и да их запосли код приватника за мале паре и коначно да се разведе од жене јер није запослена и нема изгледа да се запосли. Кад би нека банка тражила од вас такве "структурне" реформе да би вам одобрила кредит (поред тога што вам узима камату и ставља хипотеку на стан) вама би било јасно да се ради о лудилу у високом степену. Али кад ММФ то исто тражи од читавих држава онда то свет сматра нормалним.
Препоруке:
28
2
32 петак, 23 август 2013 19:47
Neravnopravna borba
@Crnoje
Slozio bih se sa autorom oko vecene napisanog oko tehnokratskog MMF-a, ali autor zaboravlja strukturu akcionara tog MMF-a; da su SVE zemlje u razvoju tamo zastupljene u vlasnickom kapitalu i donekle u odlucivanju

Puno interesantnih zapazanja Crnoje. Drago mi je sto sam procitao vase komentare. Kod ovog gore navedenog moj problem je da je tacno da sve zemlje u razvoju ucestvuju u vlasnickom kapitalu i donekle odlucivanju ali ima tu malih zamki.
Prvo, najveci investitori imaju i najveci broj specijalnih prava vucenja pa tako razvijene zemlje i dalje imaju apsolutnu vecinu koja je dovoljna za donosenje odluka.
Drugo po meni i vaznije zemlje u razvoju (osim onih ozbiljnih tipa Rusija, Brazil...) kadrovski nisu osposobljene da prate i razumeju teme koje se razmatraju i o kojima se odlucuje. Vise je razloga ali najvaznije obim tema onemogucava da 1 covek prati sve osim povrsno a i oni nemaju dovoljno znanja da pariraju zapadnim strucnjacima koji mogu da se specijalizuju.
Препоруке:
6
3
33 петак, 23 август 2013 20:38
Дринко Кончаревић
thinking maize,
Наступате жестоко. Чини ми се да би ми проблем наше економије решили за трен ока. Не треба нам Јел.

Горан Јевтовић,
Слободан сам да Вас допуним: а Хашки трибунал у праву.
Препоруке:
4
2
34 петак, 23 август 2013 20:40
АМИР ЧАМЏИЋ
Самуило простачина

Самуило простачина

Мислио сам више не коментарисати, али сам дужан одговорити Самуилу.

Мислим да увијек може бити горе а и боље.

Само ја сам ипак у погледу Срба оптимиста, јер знам да су Срби паметан народ.
Срби као народ имају капацитет да изађу из кризе јер имају плодну земљу, равнице и житнице (што има гарантује самоодрживост у погледу производње хране а што је јако битно а што многи не схватају колико).
Затим Срби имају јаку политику (баштиници су југословенске политике).
Ја да се питам ја бих на неки начин чинио што је Тито радио.На међународном плану бих био са свима добар и за Истоком и са Западом а гледао бих интерес своје земље.Наравно не бих се заносио мишљу да предузеће моје земље добивају послове на Западу , већ бих послове налазио на истоку (арапском свијету).Људи без обзира на све Тито је знао како треба "пливати"...
Препоруке:
11
1
35 петак, 23 август 2013 20:42
Izvolite birajte
@onom sto pise @Nema nista za Dz
Нико и не тражи ништа за Џабе. ММФ може да одобри кредит уз ТРЖИШНУ камату и да тражи депоновање одговарајућег износа девизних резерви на име ГАРАНЦИЈЕ за случај немогућности отплате кредита. И ту је крај. Зашто ММФ тражи од земља којој је одобрен кредит да мења свој здравствени и пензиони систем, радно законодавство, начин наплате пореза, систем увоза и извоза...укратко свој друштвени, политички и економски систем? Какве то везе има?

1. Krediti MMF nemaju trzisnu kamatu vec su kamate znatno nize od trzisnih i zato se zemlje obracaju MMF.
2. MMF ima svoje uslove za davanje kredita
- Rusija ima svoj uslov da da kredit Srbiji za zeleznicku infrastrukturu koji podrazumeva da Srbija od Rusije kupi lokomotive.
- Azerbejdzan daje kredit za koridor 11 pod uslovom da njihove firme ucestvuju u gradnji
- Kinezi slican uslov imaju da bi izgradili most
3. Komercijalne banke daju krdite bez uslova ali su kamate vise od ovih navedenih pod 2.
Препоруке:
4
5
36 петак, 23 август 2013 20:53
Treba da razumes kako svet funkcionise
@ onom sto pise @Nema nista za Dz
Замислите банку која условљава одобравање готовинског кредита неком појединцу тиме што ће тражити да мајку стрпа у старачки дом, да децу испише из школе...

Moras da razlikujes ciljeve koje svaka institucija sebi definise. Zasto bi komercijalna banka zelela bilo sta od ovoga? Cilj komercijalne banke je profit. Komercijalna banka tako posluje sa pojedincima a tako posluje i sa drzavom. Jesi li cuo da komercijalna banka uslovljava drzavu kao MMF? Naravno da nisi.

Cilj MMF je da pomogne drzavama da izgrade snazne ekonomije (bar tako oni kazu http://www.imf.org/external/np/exr/facts/imfwb.htm) a ne da stvore sebi profit. To motivise MMF da postavlja uslove za koje oni misle da ce doprineti jacanju ekonomije. Drzava uslove ne mora da prihvati pa se zaduzi kod komerc. banke sa >7% kamate umesto kod MMF sa 2-3% kamate.
Uslovi MMF su bolni jer traze ono sto narod ne moze da izdrzi ali nije MMF doveo drzave na ivicu prosjackog stapa vec politicari.
Препоруке:
4
13
37 петак, 23 август 2013 20:56
Brane2
@C.H.O.A.M.


Wow, a po tebi ispada da je MMF nekakva ekonomska verzija milosrdnog andjela.


Ne, po meni ispada da ne može da bude dežurni krivac za sve.

A da se takav traži stalno po Srbiji, to je očigledno.
Препоруке:
2
6
38 петак, 23 август 2013 20:59
Мирко Грбић, Бањалука
Па људи моји зар не видите да је сам Бог одредио тако....да посљедњи предсједник Србије буде бивши директор једног ГРОБЉА!
Препоруке:
18
2
39 петак, 23 август 2013 21:00
АМИР ЧАМЏИЋ
Ми нисмо ни свјесни на каквом "природном ресурсу" ходамо и на каквим "богатим природним ресурсима" живе Срби и њихове комшије муслимани у БиХ (Српској и Федерацији.Људи сјеверозапдана Босна (Српска и Федерација) "леже на нафти" и само је сада питање колико ћемо бити паметни или нећемо бити паметни да то искористимо и да не доозволимо да нам неко све то не "опљаха за џабане".Ми знамо ко данас "пљаха", ко "пали и жари2 ради нафте.Е сад кад би се направила политичка и економска сарадња БиХ, Србија, Русија.Да нас Русија помаже и да не да "лешинарима да нам очи и мозгове пију", па да се братски договоримо да "експолатишемо богаство и живимо ко шеици од нафте".Нама ће требати моћан савезник на међународном плану против пљачкаша са Запада, а то могу само Русија и Кина....
Препоруке:
8
1
40 петак, 23 август 2013 21:06
Aleksandar
Потребно је потражити и наћи нови модел за привреду Србије.

Najbolje ekonomsko resenje za bilo koju zemlju Evrope (ukratko: sto dalje od MMF i privatizacije, a ECB mora pozajmljivati direktno drzavama a ne preko privatnih banaka koje tako mogu da pljackaju drzave kao sto su grcka, italija, portugal, Spanija itd.), a i inace ima program Levog Fronta u Francuskoj koji se zove L'humain d'abord.

Ko cita francuski moze program preuzeti ovde:

http://www.placeaupeuple2012.fr/telechargez-le-programme-populaire-partage/
Препоруке:
6
0
41 петак, 23 август 2013 21:08
АМИР ЧАМЏИЋ
Све земље покушавају да обезбеде енергетску безбедност и независност. Велики новац улаже се посебно у истраживање нафте и гаса. Недавне информације да Босна и Херцеговина лежи на нафти, поново је иницирало трагање за налазиштима. Процењује се да на тим просторима има нафте за наредних 50 година.


http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/Ekonomija/670211/BiH+le%C5%BEi+na+nafti%3F.html


Само требамо бити паметни да не дозволимо "да међу нас бацају кост", па кад се ко "пси изморимо" да нас подједанако псећи третирају и шутирају.

Да будемо паметни да живимо од својих ресурса.
Препоруке:
7
0
42 петак, 23 август 2013 21:12
Crnoje
Glavni problem sa kojim će se suočiti g. Krstić je Nemoguće Trojstvo (impossible trinity, Mundell–Fleming model) koji kaže da država koja ima svoju valutu mora da BIRA između STABILNE VALUTE i vođenja stabilne MONETRANE POLITIKE.

Pojednostavljeno, država MORA DA BIRA IZMEĐU DVIJE OD TRI MOGUĆE OPCIJE: (1) slobodnog protoka kapitala, (2) stabilne valute i (3) nezavisne monetarne politike, tako što:

1) Možete da fiksirate kurs dinara tako da ne uništite rezerve centralne banke i uporedo održavate kontrolu nad tokovima kapitala ( kao što je to slučaj sa Kinom danas )

2) Možete da garantujete slobodan protok kapitala i da zadržite monetarnu autonomiju , tako što ćete pustiti da devizni kurs fluktuira ( poput Britanije, Kanade )

3) Možete da održavate slobodno krtanje kapitala i da istovremeno stabilizujete valutu , ali da napustite svaku mogućnost da u budućnosti prilagođavate kamatne stope u borbi protiv inflacije ili recesije ( poput Argentine danas).
Препоруке:
6
0
43 петак, 23 август 2013 21:19
Crnoje
Ukoliko fiksirate kurs previsoko, uništićete izvoznike, jer će im sve biti preskupo da uvezu, dok će izvoziti sa gubicima da bi došli do skupig deviza. Ukoliko ga fiksirate prenisko, uništićete domače proizvođače posebno niskoprofitne grane kao što je poljoprivreda i stočarstvo.

Ukoliko pustite da kapital slobodno kreće i da devizni kurs fluktuira, morate imati ogromne devizne reserve, koje će biti u mogućnosti da intervenišu protiv spekulativnog kapitala, i da garantuju depozite građana na štednju, te utičete na kamatne stope i inflaciju. Ovako veliki rezervni kapital je kao pravilo uvijek obično loše plasiran i prinosi na rezervama su mali, što će na privredu u razvoju, kao što je Srbija, negativno da utiče.

Ukoliko ostavite slobodni protok kapitala, uz stalne intervencije na zaštiti stabilne valute, ostajete uskraćeni mogućnosti da intervenišete po pitanju rasta kamatnih stopa i inflacije, koji na duži rok slabe valutu i vode njenoj devalvaciji.
Препоруке:
6
1
44 петак, 23 август 2013 22:01
Beloje
@Crnoje
Glavni problem sa kojim će se suočiti g. Krstić je Nemoguće Trojstvo (impossible trinity, Mundell–Fleming model)

Fino da neko nesto zna na ovom sajtu ali...Najpre Mundell-Fleming model se cesce oznacava terminom trilemma ali to nije tako bitno moze i impossible trinity.

Ono sto meni vise smeta je da se trilemma oznacava kao glavni Krsticev problem. Ne slazem se sa ovom konstatacijom iz prostog razloga sto to nije nesto na sta moze da se utice. Svaka zemlja ima isti problem samo je pitanje izbora kojim ce pravcem krenuti.

Za mene je ekonomija manji problem sa kojim ce se Krstic suociti. Tu su stvari manje vise poznate. Poenta je unaprediti pre svega duh ljudi da razumeju svet oko sebe, da se bave sustinom a ne formom i da shvate da ako pomazu jedni drugima to nas moze pokrenuti. Ne znam da li Krstic ovo moze ali ono sto bi mogao je da unapredi organizacioni menadzment koji u javnim sluzbama SKRIPI.
Препоруке:
2
2
45 петак, 23 август 2013 22:04
Мићуновић
ММФ није финансијска него дављеничка организација. Они не дају паре за развој, него за потоп. Има ли неки кредит ММФа који се оплодио? Нигде. Неће ни Крстић да се оплоди. Треба га, као агента дављеника, као чиновника ММФ - отерати. Кредити се морају оплођивати. Кредите који се претварају у дуг, све са каматом - отписивати и не втаћати. ММФ нема ризик, а мора да има. ММФ развија демократију. Он условљава давање кредита где ће да се потроши. Никада у развој. Крстићу - купи пинкле и панкле и одлази одакле си и дошао. Код Палме у Јагодину или код Жике Виноградара у Ниш. Или у Бабушницу. Поштуј корене.
Препоруке:
14
0
46 петак, 23 август 2013 22:23
Самуило простачина Амиру Чамџићу
Хвала вам што ме нисте наопако разумели.А могло је.Има овде неких мојих пајташа који би од овога направили скандал од наводних увреда.Покушао сам да вам одам признање за тако велики труд.Није овде лако написати цео прави коментар(реферат, научни рад такорећи)).Простор ограничен.Таман одрешиш језик, нестану карактери.Што их зову карактерима кад тако брзо нестају ,сам бог зна.Можда зато што карактера , оних правих, на земном шару све мање.Ал ето,Хвала вам, што сте ми ствари објаснили .Човек учи док је жив.А и да умрем, не могу рећи -умро млад.Имам подоста година а памет не добих, него губим време овде као и сви ми.
Препоруке:
10
0
47 петак, 23 август 2013 22:26
За онога који мисли да разуме...
1.
ММФ је основан 1944. као монетарна институција чији задатак је био искључиво да се стара о стабилности међународног монетарног система. Самим тим и његове ингеренције су се ограничавале искључиво на деловање у области монетарне политике. Међутим, од краја 70-их година ММФ потпуно мења своју делатност и заједно са СТО постаје један од промотера неолибералне глобализације. Ови актери добијају моћ – ММФ и СТО формалну а транснационалне корпорације (ТНК) фактичку, да диктирају услове под којима ће поједине земље имати приступа светском тржишту роба, услуга и финансијских средстава. Ти услови су, најкраће речено, измена друштвених, политичких и економских структура тих земаља у складу са интересима Империје. Ради се, једноставније речено, о глобалним уцењивачима.
Препоруке:
15
0
48 петак, 23 август 2013 22:28
За онога који мисли да разуме...
2.
Кажеш да „moram da razlikujem ciljeve koje svaka institucija sebi definise.“ Слажем се. Али мислим да није нормално да једна монетарна институција себи дефинише као циљ „пружање помоћи“. Као што мислим да би било ненормално да Црвени крст себи дефинише као циљ давање кредита.
Препоруке:
11
0
49 петак, 23 август 2013 22:34
Crnoje
Beloje, u jednom od komentara sam naveo da su depoziti po vidjenju vise od trecine kapitala, , da je rocnost veoma niska, da je odliv kapitala ogroman, samim tim, povezao sam nas sa postojecim smanjenjem kreditnih linija u globaku (deleveraging) koji prati ogroman odliv kapitala od nerazvijenih i u razvoju ka razvijenim drzavama. U takvim uslovima ce g. Krstic prvo morati da brine za stabilnost dinara, prije bilo kakvih organizacionih poduhvata, jer moze lako da dodje do kolapsa platnog sistema.

Dinar jeste precijenjen za 20-30% i to je u sadasnjim okolnostima nemoguce ni drzati ni pustiti da devalvira, pa ce MMF tu biti neki (da ga nazovemo) stabilizator) da bar kreditni rejting ne ode nanize, sto bi izazvala sudden stop i ogroman odliv kapitala i kolaps citave privrede.

Znaci, situacija je VEOMA ozbiljna, koliko god gdja Tabakovic prica price za malu djecu!
Препоруке:
10
0
50 петак, 23 август 2013 22:34
Живорад
Не волимо истину али ништа не помаже. Волети не волети не мења ситуацију.
Препоруке:
4
0
51 петак, 23 август 2013 22:36
Grgur
Srbija ce za 50 godina potpuno izaci iz krize. Tada ce nas biti oko dva miliona i nece biti nezaposlenih, socijalno ugrozenih i stambeno neresenih.
Препоруке:
10
0
52 петак, 23 август 2013 22:42
телетабис
Ма људи бре, ми смо банкрот, чабар, како да вам кажем, пропали дибидуз, само што још неки месец то крију од нас. Рецимо кад прођу избори на КиМ и рецимо срби гласају на тим изборима и дају легитимитет тој квази држави, јавиће нам да смо пропали. Онда ни ови корисни идиоти власти им више не требају а и ми им ђутуре не трербамо.

Па коме трењба сиротиња за пријатеља и пословног паренера???

И шта то Србија има од привреде???

Кад одбијеш запослене у државним фирмама, агенцијама, здравству, судству, школству, војсци и сл., који само троше паре, и упоредиш незапослене на бироу и оне који раде у привреди биће и будали јасно каква нам је ситуација.

Нама и господ Бог не може више помоћи.

Забијмо главу још дубље у песак, задњи део истрћимо, па шта нам буде.
Препоруке:
7
1
53 петак, 23 август 2013 23:46
Nerazumko
@За онога који мисли да разуме...

Кажеш да „moram da razlikujem ciljeve koje svaka institucija sebi definise.“ Слажем се. Али мислим да није нормално да једна монетарна институција себи дефинише као циљ

Koga su novci toga je i politika druze moj uvek tako bilo i uvek ce tako i biti. Ne zaboravi MMF nije institucija svih drzava clanica kao recimo UN vec institucija vlasnika kapitala zato od njih ne treba ocekivati milostinju a svaka drzava ako hoce aranzman ima mehanizme da kaze ovo hocu ovo necu i da na osnovu postignutog dobije onoliko para koliko ispregovara.

Niko Srbiju ne sprecava da pregovara sa Kinom, Rusijom, Emiratima ali je problem sto ni oni ne daju pare na lepe oci tako da je na donosiocima odluka da stave na papir sve sto mogu da dobiju/izgube podvuku onda crtu i kazu ovo je najisplatljivije. To ne mogu ja da uradim a ne mozes ni ti jer mi ne pregovaramo pa ni ne znamo sta je na stolu da bi mogli da podvucemo crtu.
Препоруке:
4
1
54 субота, 24 август 2013 00:37
Beloje
@crnoje

Vidi. Da ne ulazim u makro indikatore vec iz politicke vizure. Dolazak MMF su najavili i Vucic i Pacic pre vise meseci. To znaci da oni znaju da para nema tako da MMF dolazi bez obzira na Krstica pa nema potrebe da decka ovde prozivaju.
Kada vec MMF dolazi mislim da ne treba praviti paniku oko sudden stop jer dolaskom MMF smo kupili jos koju godinu. E sada da li ce tada doci do bank run to je pitanje uspeha strukturnih reformi i to ne samo finansijskih vec i generalno drustvenih reformi. Ne mislim da MMF i Krstic nam zadaju zavrsni udarac kao sto pise autor jer od nas zavisi sta mozemo da dogovorimo. Mislim da nam je drzavna analitika na niskom nivou a bez toga tesko da mozemo prepoznati sektore u koje treba ulagati. Isto se plasim da su nam veca omca oko vrata ovi autoputevi koji se kao grade jer meni nije poznato da je uradjena ikakva studija isplativosti. Ako to ne krene da vraca novac onda ce nam omcu zategnuti nasi prijatelji koji su nam te kredite dali. Duga prica...
Препоруке:
2
1
55 субота, 24 август 2013 01:56
Kresimir
Ako poziva inozemne braniteljeonda mora zvati Petera Handkea za KraljaSrbije i Mr. Paula Krugmana zapremijera.
Препоруке:
3
1
56 субота, 24 август 2013 02:59
Beloje
@ Crnoje

1) Možete da fiksirate kurs dinara tako da ne uništite rezerve centralne banke i uporedo održavate kontrolu nad tokovima kapitala ( kao što je to slučaj sa Kinom danas )

Ovde imas gresku. Fiksni kurs upravo moze da unisti rezerve centralne banke (tj. da bi odrzala stabilnost kursa cent. banka mora da intervenise na deviznom trzistu sto vodi smanjenju dev. rezervi) dok kod fluktuirajuceg to nije slucaj. Ostalo je ok
Препоруке:
5
1
57 субота, 24 август 2013 04:23
srb a ne srp
Nije zavrsni,bit ce jos zaduzenja.Dokle god ima zita i ruda biti ce i zaduzenja.Ali,Student jos nije zapalio zito,a bogami ni brodic u Suezu jos nije potopljen,Sreca.Istrajanost unapredjuje ,opreznost je pozeljna.
Препоруке:
5
0
58 субота, 24 август 2013 09:25
Андро Лутак
Са Крстићем успостављена (мада не-објављена) коалиција Ђиласов ДС - Вучићев СНС ће свакако искористити "младог стручњака са Јејла" за помор сиромашних пензинера који су баласт "напретку ка Еу".
Јер зашто они, газде, да "прљају руке", када могу да народним парама плате џелата из Америке.
Препоруке:
5
0
59 субота, 24 август 2013 10:57
За Nerazumka
Кажеш: "Koga su novci toga je i politika"

Тачно, уз једно мало прецизирање. Новци могу да буду код банке, могу да буду код зеленаша а могу да буду и код мафијаша.Свако од њих ће имати различиту политику.
Препоруке:
3
0
60 субота, 24 август 2013 12:05
Od nerazumka
@ za onog ko pise За Nerazumka
Кажеш: "Koga su novci toga je i politika"

Тачно, уз једно мало прецизирање. Новци могу да буду код банке, могу да буду код зеленаша а могу да буду и код мафијаша.Свако од њих ће имати различиту политику.

Fine niko te ne tera da ides ni kod jednih ni kod drugih ni kod trecih. Niko tenije terao ni da trosis vise nego sto imas zato nemoj da krivis zelenase, banku ili mafijase sto si sam bio lakomislen.
Препоруке:
5
1
61 субота, 24 август 2013 13:18
За неразумка
"Niko te nije terao da trosis vise nego sto imas zato nemoj da krivis zelenase, banku ili mafijase sto si bio lakomislen."

Ствари су ипак мало сложеније.
Рецимо,имам 200.000 људи који живе од пољопривреде. Онда СТО или ЕУ донесу пропис да моји пољопривредни производи нису по стандардима тих наднационалних организација и ја више не могу да извозим те производе а климатски услови су такви да оних 200.000 људи не могу да се преоријентишу на неку другу производњу. Сад више немам приходе од извоза а имам 200.000 незапослених - са члановима породица 800.000 људи без средстава за живот.
Грчка је тај проблем решила тако што је део тих људи запослила у јавном сектору. Избор пред који је стављена је био или предимензиониран јавни сектор значи прекомерна буџетска потрошња, или демографска катастрофа. Грчка се определила за прво.
То је само један детаљ из грчке приче (која је ће бити и наша) а у којој мафијаш припреми терен за зеленаша а онда њихова жртва буде проглашена за лакомислену.
Препоруке:
5
0
62 субота, 24 август 2013 14:04
За Неразумка
Други детаљ о "лакомисленим" Грцима је куповина од Немачке подморница а од Француске хеликоптера и фрегата у износу преко 5 милијарди евра. Као чланица ЕУ и НАТО практично је била приморана на тај трошак.
Препоруке:
6
0
63 субота, 24 август 2013 14:56
Nerazumko dosadjuje
@ za onoga sto pise nerazumku

Los ti je primer. Doha runda pregovora STO o poljoprivrdnim proizvodima nije okoncana jer regulisanje ove oblasti ne odgovara razvijenim zemljama. Morale bi da ukinu visoke subvencije svojim poljoprivrednicima sto bi im unistilo proizvodnju hrane. To je i razumljivo jer zamisli da zbog nekonkurentnosti EU postane zavisna 100% od uvoza. Zamisli sada neka zemlja X objavi im rat. EU bi morala da kapitulira zbog gladi. Poljoprivreda je strateska grana i to je razumljivo.

Inace sto se tice prepreka za proizvode iz zemalja u razvoju to se slazem da postoji ali nemoj da ih precenjujes. SIMPO moze da izvozi namestaj bez problema ali nije konkurentan. Visokoprofitabilna zdravstvena industrija moze da se razvije i u Srbiji i da stranci dolaze ovde na operacije. Trenutno najbrze rastuci ICT ko sprecava Telekom da kupi Dojce telekom? Niko. Ali nema se para.

Nisu prepreke ono sto nas koci vec nedostatak znanja i inovativnosti.
Препоруке:
0
3
64 субота, 24 август 2013 15:03
Nerazumko i dalje
@za onoga sto pise За Неразумка
Други детаљ о "лакомисленим" Грцима је куповина од Немачке подморница а од Француске хеликоптера и фрегата у износу преко 5 милијарди евра. Као чланица ЕУ и НАТО практично је била приморана на тај трошак.


Primorana? Mislis stavili su Merkel i Sarkozi pistolj na celo Papandreua i primorali ga? Nece biti da je tako. Stvar je jednostavna Grcka stavi na papir sta sve dobija od clanstva u EU i NATO. Sve to pretvori u cifre. Onda to isto uradi i sa rashodnom stranom. Podvuce crtu. Utvrdi da li je u plusu ili u minusu i onda kaze mi hocemo/necemo da budemo u EU/NATO.

Sumnjam da Grci rade takve analize a o nasima i da ne govorim pa su i rezultati takvi kakvi su.

Verujem recimo da ti kad hoces da posadis krompir na svojoj njivi a nemas para pre nego sto uzmes kredit od bankara/zelenasa/mafijasa stavis sve na papir, ukalkulises rizike i proveris isplativost. E vidis drzave to ne rade pa onda nemoj da se cudis sto ih zovem lakomislenima.
Препоруке:
3
1
65 субота, 24 август 2013 15:23
Bojan M
Mislim da je jedini izlaz bankrot,ali za to je potrebno steci uslov, koji je najvazniji ,a to je da mozete samostalno da nahranite narod.
Ne elaborira mi se dalje ali ovo je kljuc resenja problema za svaku vlast u Srbiji.
Mislim da ima ljudi koji ovo shavataju,ali je pitanje
da li im se dopusta da to urade.
Препоруке:
2
2
66 субота, 24 август 2013 16:53
Crnoje
@Beloje,

vasa interprtacija napisanog je cini mi se vise radi toga da se ima nesto da kritikuje, nego sto je to u tekstu napisano. Ako u tekstu se paze u nastavku poput Kine i ako toj Kini rastu rezerve bar do juce), onda komentarisite primjer Kine koji sam naveo i ne generalizujte ako sam naveo tacno na koga sam i na sta mislio!

Usotalom vi ste do sada kritikovali napisano. Ne vidim da vam neko brani da iznesete svoj pogled sta treba i kako uraditi, jer ne vidim sta vi to uoste zastupate?

Ako sam napisao da Srbija ne moze od izvoza da finansira ni otlatu vec zaduzenog, onda ne mozete da ocekujete da ce g.Krsic da prvo da se posveti reorganizaciji sistema, uprave i administrracije, ako mu gori vatra u kuci!?

To iskljucuje mogucnost da se bilo sta investira jer nema od cega da se investira, jos manje da vi mozete da planirate nesto praznih dzepova!
Препоруке:
1
0
67 субота, 24 август 2013 17:47
Beloje
@Crnoje

Crnoje ja se generalno slazem sa vasim opservacijama. Da pisem sta treba raditi treba mnogo vise mesta nego sto komentari dopustaju a i treba da se upoznam sa makro indikatorima Srbije da ne bih pricao napamet. U tom smislu mogu da dajem generalne sugestije sto ne volim jer to smatram neozbiljnim. Mere se mogu predlagati tek na osnovu dobrog poznavanja makro situacije u zemlji, regionu i trgovinskim partnerima. Zato i kazem da su Srbiji potrebne strukturne reforme koje ce omoguciti investicije zasnovane na pozitivnom NPV a ne na politickim odlukama.
Kratkorocno, ako je situcaija kako navodite a verujem da jeste mogu uglavnom samo da potpisem ono sto ste i sami rekli. Jedino sto smatram da bez obzira na zaduzenost privrede treba polako devalvirati precenjeni dinar i paralelno omoguciti financial deepening (ne znam nas izraz) kako bi se uvodili novi finansijski instrumenti, smanjiti obavezne rezerve banaka kako bi kapital bio jeftiniji (evo vec nemam mesta)
Препоруке:
0
0
68 субота, 24 август 2013 17:54
Beloje strikes again
@Crnoje

Ukinuti drzavne garancije depozita, finansijski opismeniti narod (ovo sad nabacujem), uvesti mobilno bankarstvo (sto Telenor koliko vidim planira) kako bi se prosirila dostupnost kapitala a pojeftinile transakcije i kao sto rekoh nabacujem.

Dosta je mera koje treba razmotriti ali je potrebna malo ozbiljnija analiza nego ova koju ja pisem izlezavajuci se na trosedu. Svakako sve kratkorocne mere su tu samo da ugase pozar i zato ja i ponavljam kao papagaj da nam trebaju stukturne dugorocne reforme jer tek tada ce biti i kapitala za investicije. Sada kada treba gasiti pozar iluzorno je razmisljati da Krstic (iko) moze da obezbedi investicioni kapital.
Препоруке:
0
0
69 субота, 24 август 2013 18:05
Бране
Не куца Србија на вратра ММФ-а...послали су они кога треба да среди ствари у Србији. Питајте како је Крстић стигао у Америку и шта је радио у ''МЕКИНЗИЈУ'', али пишите о томе...Имиџ Крстића као и имиџ својевремено Ђелића на исти начин је диригована штамта приредила...Пазите : уши мрдају магарцем!
Препоруке:
4
0
70 субота, 24 август 2013 18:11
За Неразумка
Да, Грчка је била приморана да купује фрегате, хеликоптере и подморнице од Немачке и Француске. О томе је Данијел Кон Бендит поднео извештај у Европском парламенту па можеш мало да прогуглаш и провериш.(Узгред "Црвени" Дени ми уопште није симпатичан али повремено изнесе интересантне податке).
А што се тиче конкретне методе примењене да се Грчка примора на ову куповину - од времена колонијалних ратова ове две земље су се усавршиле . Данас користе много рафинираније методе.Репертоар им је велики али ја немам ту врсту маштовитости тако да заиста не знам коју су "кваку" нашли за Грке.

Али принцип је следећи. Позивајући се на начело слободне размене и конкуренције, у земљи-жртви се униште све делатности које могу успешно да конкуришу земљама Центра. При том су аргументи којима се доказује да је жртва кршила начело конкуренције најчешће бесмислени.
Препоруке:
6
0
71 субота, 24 август 2013 18:12
За Неразумка
2.
Грцима су десетковали маслињаке, производњу сирева од козјег и овчијег млека где су имали апсолутну предност (и били јака конкуренција Французима), Хрватима ће да затворе бродоградилишта (јер су јака конкуренција Британцима и Холанђанима), нама су уништили грађевинарство и мостоградњу где смо били у европском врху, Бугарима су уништили повртарство у коме су били европски No1, итд.

Кад промотери принципа конкуренције,СТО и Брисел,са аргументима типа - грамажа, амбалажа, ружни кокошињци, државне субвенције - униште гране које су конкурентне, извозно оријентисане и носиоци привредног развоја у земљи-жртви, та земља је практично бачена на колена. Следи сценарио - задуживање код банака, немогућност отплате кредита, и -завршни ударац - на сцену ступа ММФ "да помогне".
Препоруке:
8
0
72 субота, 24 август 2013 18:43
gospodari života i smrti
Da,ali bi bilo dobro da neko obavesti građane da se pripreme za promenu svesti,eventualno da ostanu bez svesti!
Препоруке:
4
0
73 субота, 24 август 2013 19:38
Razumko
@ Za Mr.X od Nerazumka

1. Ne moraju Grci da kupuju fregate, helihoptere itd. Ako im se ne isplati mogu da izadju iz EU/NATO. Jednostavno. Isto kao sto ni Srbi ne moraju da grade autoputeve i da se zaduzuju ako nije isplativo to raditi. Ali ako podlezes marketinskim manipulacijama onda zavrsis kao Grci.

2. Ambalaza, gramaza, ruzni kokosinjci i drugo karikiranje ok ima preterivanja sa njihove strane ali pazi sva ta pravila vaze i za njihove proizvodjace. A ti zamisli ovo: izgraditi lepi kokosinjac je skuplje u Nemackoj nego u Srbiji (skuplji su inputi) pa plus radna snaga u EU opet skuplja nego kod nas pa da nema drzavnih subvencija sto zaista stvara neravnopravnu utakmicu ovo sto si naveo je beznacajno.

3. Nisu oni (jesu u stvari) unistili povrtarsvo, brodogradnju itd. U stvari ove delatnosti su propale jer nisu konkurentne a razloga je puno. Najkrace da bi bio konkurentan moras da kupis masinu kamata u Britaniji je recimo 3% u Hrvatskoj 7% kraj price (ovo je pojednostavljeno)
Препоруке:
3
1
74 недеља, 25 август 2013 08:17
Ako je ovo tačno
Онда и треба да нестанемо као народ:
Aleksandru Vučiću građani najviše veruju

Politika, 19:46, 24.08.2013.

Autor: Agencija TANJUG

Lider Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić uživa najviše poverenje građana, a njegova stranka bi dobila ubedljivo najviše glasova ako bi danas bili raspisani izbori


Ило још један Куруров спин.
Препоруке:
1
0
75 недеља, 25 август 2013 08:18
Ako je ovo tačno
Виде ли неко ово:

http://www.vesti.rs/Vesti/Eskluzivno-Srpski-ministar-Lazar-Krstic-je-Americki-placenik-iz-Katara.html

Beograd – Lazar Krstić, novi ministar finansija u Vladi Srbije, porijeklom je iz Katara, trenutno uči srpski jezik, pa ga zato ne možete videti na televiziji ili da daje izjave i stariji je dvije godine nego što se predstavlja, ustvrdio je za „Slobodnu Bosnu“ Dževad Galijašević, samozvani ekspert za međunarodni terorizam.
Препоруке:
1
0
76 недеља, 25 август 2013 15:16
Crnoje
@Beloje

Prvo, bilo kakva devalvacija dinara vodi bar tolikom uvecanju spoljnog duga Srbije, privrede i gradjana, ako ne i za nekoliko procenata vise. Mada sam ubijedjen da je ona neizbjezna, ukoliko se ne desi neki investicioni bum, koji bi zaposlio veliki broj nezaposlenih i poceo da puni praznu drzavnu kasu!

Drugo, bilo kakvo ukidanje garancija na depozite vodi bjezanju novca iz Srbije i to ozbiljnom - i veoma brzom - sto bi preko noci dovelo do redova ispred banaka, redova u prodavnicama, redova ispred ambasada za iseljavanje, redova ...!

Trece, obavezne rezerve su medjunarodni standard (Basel II, Basel III) koji vi ne mozete da jednostrano da smanjujete, a da ne ugorzite svoj kreditni rejting, koji ce da vam poskupiti da se zaduzujete na trzistu novca. Isto tako imajte na umu da je 80% bankarskog sektora vec u rukama stranih banaka, pa je to jednostavno nemoguce uraditi, a da iste ne povuku dio svog kapitala iz Srbije.
Препоруке:
1
0
77 недеља, 25 август 2013 17:40
...
Белоје Црноје

Правите огромну грешку, ми имамо режим управљано флуктуирајућег курса и код нас се вредност динара одређује на основу понуде и тражње на девизном тржишту уз интервенције НБС. У таквом режиму промена курса назива се депресијација, а ви користите термин девалвација што се односи на режим фиксног девизног курса. Наравно у нашем случају, флуктуитрајућег режима дк, постоји нешто што се у економији назива ``немогуће тројство`` а подразумева да не можете истовремено остварити три циља - монетарну независност, стабилност дк и финансијску интеграцију са светом.

Молим Вас схватите ово као добронамерну опаску, јер то и јесте, све у циљу још већег квалитета Ваших анализа.
Препоруке:
0
0
78 недеља, 25 август 2013 20:54
Beloje
@...

Bez brige. Nisi citao od pocetka. Znamo obojica da smo u fluktuirajucem kursu ali je crnoje pokrenuo pricu o trilemi i naveo 3 puta kojim LK (mada to nije njegov nego posao guvernera) moze ici. U tom smilsu fiksni kurs je bio samo jedna od opcija a diskusija se razvila jer je crnoje dao primer Kine koja gomila rezerve sto je scenario neprimenjiv na nas iz vise razloga (da ne elaboriram sada) a jedan je da nasa pozicija pre podseca na Argentinu i Meksiko koji su takodje imali fiksni kurs ali su zavrsili sa potrosenim deviznim rezervama i bankrotstvom.
Препоруке:
0
0
79 недеља, 25 август 2013 21:00
beloje
@crnoje

Prvo, bilo kakva devalvacija dinara vodi bar tolikom uvecanju spoljnog duga Srbije, privrede i gradjana, ako ne i za nekoliko procenata vise. Mada sam ubijedjen da je ona neizbjezna, ukoliko se ne desi neki investicioni bum, koji bi zaposlio veliki broj nezaposlenih i poceo da puni praznu drzavnu kasu!


Slazem se i oko uvecanja duga i oko neizbeznosti devalvacije pa mi je jasno da smo u klopci koja mora da se popunjava kesom od spolja, zatvaranjem gubitasa i koliko god je to moguce nekim podsticajima za investicije. Kad kazem investicije najbolje bi bilo domace jer ekonometrijske analize pokazuju da domace investicije imaju znatno veci uticaj na rast GDP/per capita nego FDI. Ali sta je tu je mada mislim da moramo da kreiramo uslove da se domaci investitori podstaknu na ulaganje.
Препоруке:
0
0
80 недеља, 25 август 2013 21:05
beloje
@crnoje

Drugo, bilo kakvo ukidanje garancija na depozite vodi bjezanju novca iz Srbije i to ozbiljnom - i veoma brzom - sto bi preko noci dovelo do redova ispred banaka, redova u prodavnicama, redova ispred ambasada za iseljavanje, redova ...!


Ne slazem se sa ovim. Deo novca ce sigurno biti povucen ali garancije su ionako na depozite domacih gradjana. Uostalom garancije pre krize su bile na depozite ako se ne varam do 10K a sada su na 50K. Ljudi su vec imali iskustva sa manjim garancijama a generalno ukidanje/smanjenje garancija na depozite na srednji/dugi rok vodi makroekonomskoj stabilnosti koja je jedan od glavnih elemenata za bukvalno sve: razvoj finansijskog sistema, investicije...Ukidanje garancija smanjuje i moralni hazard na strani bankarskog sektora koji sada zna da i ako uprska bice tu drzava da obavi bailout. A to ne vodi stabilnosti vec upravo hazardu.
Препоруке:
0
0
81 недеља, 25 август 2013 21:11
Beloje
@ cronoje

Trece, obavezne rezerve su medjunarodni standard (Basel II, Basel III) koji vi ne mozete da jednostrano da smanjujete, a da ne ugorzite svoj kreditni rejting, koji ce da vam poskupiti da se zaduzujete na trzistu novca. Isto tako imajte na umu da je 80% bankarskog sektora vec u rukama stranih banaka, pa je to jednostavno nemoguce uraditi, a da iste ne povuku dio svog kapitala iz Srbije.


Tacno ali nasi propisi su zbog stabilnosti finansijskog sistema ostriji od Basela gde su propisane minimalne rezerve.
Da li ce smanjenje voditi odlivu kapitala? Sigurno u nekoj meri ali ako kod nas bude potraznje za kapitalom (a sigurno ce biti jer ce pustanjem dodatnog kapitala u promet pasti kamate) i ako drzava da subvencije za pokretanje poslova to bi moglo da pokrene investicije. Samo da ne budu glupi pa da subvencionisu gradjevinarstvo jer to pumpa rast vodi u bubble a ne proizvodi nista.
Препоруке:
0
0
82 уторак, 27 август 2013 20:21
Crnoje
@Beloje,

Podjite od sebe, koliko dugo biste držali svoju ušteđevinu u bankama države pred bankrotom, bez ikakve državne garancije da ce vam ušteđevina biti isplaćena? Postavite sebi jos jedno pitanje: zašto ‘države’ koje imaju najvisočije garancije depozita (USA $250,000, EU €100,000) nemaju problem sa likvidnošću i prilivom stranog kapitala?

Novac je običan papir, ako iza njega ne stoji neko ko mu garantuje vrijednost, sigurnost i povjerenje. Zato na većini novčanica piše: “We Promise to pay…”. Isto je i sa garantovanjem depozita. Sve dok Clearinghouses nijesu postale centralne banke, banke su imale problema sa povjerenjem jednih u druge, kao i stanovništvo da ce obećano biti ispoštovano. TRUST and CONFIDENCE are the words that make money go around! Slično je i sa osiguravajućim kućama – vidi pod Lloyd’s.
Zato je nelogično ovo što tvrdite istovremeno: da biste umanjili garancije tsedišama, iako tvrdite da je domaći capital najjeftiniji i najprodukktivniji za razvoj privrede!?
Препоруке:
0
0
83 уторак, 27 август 2013 20:25
Crnoje 2. dio
Da objasnimo da svi razumiju kako bankarski sistem (rizika) funkcioniše: država garantuje depozite u određenom iznosu da taj novac ne bi išao negdje drugo, obično van zemlje ili se novac drži kod sebe u devizama. Komercijalne banke te garantovane i oročene depozite (kao i neosigurane sa zalogom - demand deposits, repo) stranih investitora, gradjana i privrede izdaju Petru, Janku i Marku, za koji isti zalažu svoj kolateral. Da bi komercijalne banke mogle da izdaju kreditne linije, dužne su po “Bazelu” da same založe kao rezervu 8% depozita kod Narodne banke, kao garanciju da će svi depoziti građana i privrednika biti vraćeni i kamata plaćena. Za razliku od razvijenih i uređenih privreda u kojima su loši krediti (non-performing loans - NPLs) u rasponu od 3-5%, kod nas je taj procenat 3 puta veći (15-17%), uglavnom zbog lošeg privrednog poslovanja i menadžmenta rizika od strane banaka. Otuda su obavezne reserve u Srbiji uvećane u odnosu na zemlje u kojima su ovi parametric bolji.
Препоруке:
0
0
84 уторак, 27 август 2013 20:33
Crnoje 3. dio
Zaključujemo da su te rezerve prilagodjene kreditnom riziku države u kojoj banke posluju. To što su garancije depozita podignute 5 puta u Srbiji, samo govori da je država morala da ih uveća, jer je kapital zbog nesigurnosti počeo da se seli iz Srbije. Da naglasimo i to da u Srbiji od ovih 15-17% loše plasiranih kredita (NPLs), oko 30%-50% se otpisuju kao gubitak za banku, što je kao da ste iseckali i bacili 5% novca koje ste pozajmili privredi i stanovništvu. Taj novac banke nadoknadjuju preko uvećanog kolaterala, uvećanih kamata i provizija koje su u Srbiji za nekoliko % veće nego u uređenim privredama i finansijama, I takvi gubici su dodatni teret i porez za privredu i stanovništvo, koji oni moraju da plaćaju zbog neefikasnosti privrede i finansijskog poslovanja. E sad zamislite ovaj vaš scenario: da novac koji banke povuku iz obaveznih rezervi i rezervi za gubitke ne završi kao kredit privredi i stanovništvu, nego ga komerc-banke pozajmljuju (polu)praznoj Narodnoj banci po 15%.
Препоруке:
0
0
85 уторак, 27 август 2013 20:43
Crnoje 4. dio
Da li je vama poznato da državne obveznice imaju prioritet u isplati dugovanja države ispred domaće štednje građana i privrede, samim tim, ovo što vi predlažete još više udaljava štedise u naplati, u slučaju državnog bankrota. Pa ko je lud da u tom slučaju drži pare u srbijanskim banakama? Svetska kriza je upravo kreirana od strane pretjeranog REPO kreditiranja na kojima je bila zasnovana ekspanzija kredita i derivate/sekjuritizacija, iako se znalo da ti isti REPO mogu da napuste tržiste preko noći i ostave privredu i finansijski sektor u haosu i nelikvidnosti za dugi niz godina! Preko 50% US i EU kreditnih linija (narocito derivata) bilo je kreditirano putem REPO-a, koji su čim je počelo da se priča o nelikvidnosti sistema i nesolventnosti mnogih banaka (subprime collateral), preko noći se povukli sa tržišta kapitala, stvarajući haos i dugogodisnju finansijsku krizu.
Nešto slično čeka i Srbiju ako ne poveća ročnost depozita, koji se ne postiže ukidanjem garancija već obratno.
Препоруке:
0
0
86 уторак, 27 август 2013 20:50
Crnoje 5. dio
Veća ročnost depozita se ne može uvećati ako ne garantujete depozite gradjanima, maloj i srednjoj privredi. Povećana ročnost depozita umanjuje likvidni i rocni rascjep (liquidity and maturity gaps) kod kredita, pa je finansiranje jeftinije i sigurnije na duži rok. U suprotnom imate malu ročnost depozita, a veliki likvidni i rocni rascjep, koji poskupljuje kreditiranje, a finansiranje privrede i stanovnistva pravi rizičnim i neizvjesnim. I sami primijetiste da sa domaćom štednjom privreda brže razvija, jer se kamate vraćaju u privredu, dok to ne mora da znači kad je strani investitor u pitanju, pa se radi o oporezivanju privrede za iznos kamata i dividendi na uloženi capital. Međutim onda udariste po tim istim stedišama, kada kažete da im ne treba nikakva sigurnost i garancija, što je kontradiktorno jedno drugome, jer je najjeftiniji kapital je domaći capital i ako on pobjegne, zaboravimo na bilo kakav razvoj privrede i infrastrukture.
Препоруке:
0
0
87 уторак, 27 август 2013 20:57
Crnoje 6. dio
Zamislite sad da ste vi kiparski štediša, čija je ustedjevina, penzija, prodana nekretnina, ... u pitanju da li će ikada biti u potpunosti isplaćena? Dok na drugoj strani imate hedge fondove koji se tretiraju kao bondholders i imaju prioritet u naplaćivanju svojih potraživanja; i koji dobijaju 100 centi po ulozenom dolaru - koje su investirali kupujući kiparski dug sa popustom od 30-40%. Šta je ovdje moralni hazard? Srbija će biti u sličnoj situaciji ako ukinete garancije na depozite, jer će novac koji nije oročen ili je kratkorocno oročen (50% depozita) odmah da ode iz banaka! Čiji kapital će da zamijeni tih 25% BDP-a, koji će nestati iz banaka u toku od nekoliko mjeseci? Istovremeno dinar ce biti za 50% niže vrijednosti? Spoljni dug ce biti za taj procenat uvećan? Onih 50% kredita koji su izdati u čvrstoj valuti biće za isto toliko uvećani? Gradjani i privreda za toliko zaduženiji? Inflacija dvocifrena? Platni sistem u kolapsu? Država će plaćati na svoje obveznice 15-20% kamata...?!
Препоруке:
0
0
88 уторак, 27 август 2013 21:22
Crnoje 7. dio
Sad o pozitivnim stranama koje g.Krstic i vlada treba da iskoriste:

Kreditni intenzitet (credit intensity) u Srbiji je jedan od najnižih u Evropi, pa bi uz kresanje javne potrošnje i birokratskih prepreka za investitore, Srbija bila veoma povoljna destinacija za investicije, jer jedan uloženi evro investiran u njoj donosi oko 0.7-0.8 evra ekonomskog rasta, dok je on u USA 5-6, evrozoni 4-5, a u Kini 3-4 evra na svaki evro privrednog rasta.

Trenutno zemaljskom kuglom kruži u kešu neinvestiranih preko $20 triliona dolara, koji čekaju povoljnu I sigurnu priliku da se negdje umnože i oplode. Posto je kreditni intenzitet i odliv kapitala u porastu kad su u pitanju BRIC i ASEAN, te CEE, to se traže zemlje gdje su trokovi proizvodnje niži, što je trenutni slučaj sa Srbijom. Neka samo 0.5% od ovih 20 triliona dodje u Srbiju, to je 100 milijardi evra investicija ili 4 sadašnja BDP-a, koji bi napravili jos 70-80 milijardi profita, ili 3 BDP-a u narednih 20 godina.

TRUST & CONFIDENCE!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер