Sjajan i duhovit tekst. Ali cu ipak, radi objektivnosti, napisati da ni ti prodavci nisu nevinasca i cvecke. Ne znam kako je sada, ali kada sam ja bio djak i isao u Kosovsku da trgujem, za jednu knjigu su mi nudili 100 dinara. A tu istu su prodavali za 700. Razumem ja da mora da se zaradi, da je profit najbitniji itd. Ali mora li bas sedmostruko?
Препоруке:
18
17
2
недеља, 22 септембар 2013 03:32
PYC
Полицијска акција кодног назива "Половни буквар". Вучић најави: "Доследна и беспоштедна борба против криминала и корупције... без изузетака, нико неће бити поштеђен, никоме се неће гледати кроз прсте". Или је ово прво ватрено крштење диломца са Јејла, министра финанција у борби против сиве економије. Како год, велики је то успјех реконструисане Владе. Вјероватно ће нам РТС приказати прилог комисијског спаљивања запљењеног материјала у којем Вучић и Крстић сложно убацују радне свеске из српског и збирке задатака из математике у ватрено гротло ТЕ Обреновац. Овакав успјех у борби против криминала и сиве економије заслужује мадијску пажњу а и огроман је маркетиншки добитак за владајућу коалицију.
Препоруке:
47
0
3
недеља, 22 септембар 2013 03:44
Исаило
Читам и не могу да верујем. А онда се сетим да у Београду постоје само 2 књижаре Завода за уџбенике (у Косовској и на Канаревом брду), што ће рећи 1 књижара на милион становника. Да ли је то европски стандард?
Друге књижаре продају уџбенике других издавача: Клет (KLETT) ваљда аустријски и БИГЗ (у ствари BIGZ)- хрватски.
Та берза у Косовској улици је постојала и у време комунизма и никоме није сметала. Не схватам шта се жели постићи оваквим полицијским акцијама?
Деце ионако имамо све мање, још да нам полиција одређује шта ће да раде са уџбеницима, то је вала много.
Изгледа дља полиција у овој држави нема друга посла, него да гања децу која продају уџбенике. Срећна је ово земља ако пшолиција нема посла.
Препоруке:
34
1
4
недеља, 22 септембар 2013 07:26
Мика Дорћолац
Ових дана био сам у Косовској да купим књиге за Средњу техничку. Књижаре слабо опремљене. БИГЗ и Завод, купаца нема. Књига нема. Скупе. Около, понеки дилер. Очекују полицију. Роба је негде сакривена. Боже - има ли те, да ли је ово могуће? Уместо да тој деци направе приврмено и бесплатно тезге, да изнесу своје благо, да друга деца бирају - они трибине праве само за партијске митинге. Срамота. За паре које дају "чуварима" и прогону деце и продаваца, могли би да опреме књигама неколико разреда. Пропаде морал и ова држава - нема се куд! Европа куца на врата. Немамо више ни деце. Јалови смо.
Препоруке:
43
0
5
недеља, 22 септембар 2013 07:36
zarobljena
Gospoda preprodavci solidno zarađaju.Mogu da se organizuju na civilizovan način.Nisu oni samo u septembru tu,nego čitave godine.Uvek isti ljudi.Porodičan monopol.Živim tu pa znam.Zato se u podpunosti slažem sa akcijom Komunalne policije i što se mene tiče te berze nikad nije ni trebalo da bude.Užas na šta smo se navikli i šta ćemo sve zbog političkih napada da podržavamo.Jadna naša deca šta im ostavljamo.Fekalije na ulici.Kartonske kutije kao alternativu.Zapuštenu zemlju.Raspadnutu Državu.Kakav nam je lik,takvo nam je i Delo.
Препоруке:
5
33
6
недеља, 22 септембар 2013 08:56
Дринко Кончаревић
Ако се трговина са књигама одвија међу децом онда је то у реду, поготово ако обављају то у својој школи. Али ако се појавила буквар-мафија онда то говори да се од свега прави бизнис, до којег не би дошло, да људи раде. Мислим да нико то не ради из беса, већ из муке, у већини случајева. Ако се књиге комисијски спаљују а у школама имамо децу која немају ни за књиге ни за топли оброк, реалније је да се те књиге поклоне сиромашној деци. Спаљивање књига је злочин. Ово што сам написао не вреди много. Не решавам ствар. Држава решава а уствари не решава. За облачење деце, исхрану, књиге, држава нема новаца али има за педерске шетње. Питам се ко је коме будућност; држава деци или деца држави?
Препоруке:
21
1
7
недеља, 22 септембар 2013 09:01
Раде Румени
Разумем фрустрираност Заробљене ако живи у тој улици и заиста је у септембру ту увек гужва, идентично као што је и нама који живимо у близини градских пијаца, где се ствара гужва.
Али зар се код нас све мора решавати полицијом? Зар се не може осмислити и одредити место где ће се деца снабдевати књигама. Прошле године сам био у Кракову. Берза књига се врши на централном тргу, без икаквог проблема.
Има људи који су тамо целе године, како Заробљена каже. Њих 4-5. Па шта, нека плаћају разуман порез за своју активност и сви срећни сви задовољни. Али не, некоме из општине је слађе да их рекетира па да они тамо буду полулегално, него да им се одобри да раде и плаћају држави порез.
Чим они тамо бораве целе године, значи да постоји потреба за половним књигама. Па ако је тако, само то треба општина да правилно осмисли и не би било проблема.
Овако драга Заробљена, Ви као становник имате проблем не због људи којима је то делатност, него због неког бирократе из оопштине који их рекетира.
Препоруке:
21
1
8
недеља, 22 септембар 2013 09:19
Драгољуб Збиљић
Свака част Димитријевићу на овако добром осврту шта се све наопако ради код нас у вези с културом, школом и криминалом. Јурити родитеље који продају књиге да би својој деци купили такође књиге за неки други разред ке сулудост нарочите врсте.
Добро је што је Димитријевић предочио и какав је то проблем, због гужве, што нема више књижара у Бгду за продају књига и да осиротели родитељи не могу ни да купе лако деци нове књиге, па су приморани да се и тако сналазе.
Препоруке:
11
1
9
недеља, 22 септембар 2013 09:20
Kурсула
Е, мој Милутине, бивша "демократска" власт продала је националне издавачке куће хрватским тајкунима. Срамна издаја малоумника!
Тако је и са трговином (Идеа, Меркатор, итд). Тако је и са пољопривредом (министри у влади Србије, хрвати, омогућавали су то).
Полиција данас чува власт која је дошла на бази спреге ЦИА-БИА и КОС-ХОС, уз асистенцију БНД и МИ6. Дакле, хрватски итереси се морају заштити, ко шиша српске интересе. Па, погледајте како само ЕУ штити привилегован положај хрватских произвођача цигарета на рачун српских.
Тако се увек радило у окупираним државама. Наравно, три ђавоља шегрта: ПВ, ППВ и ПР не знају ништа о томе!
Препоруке:
28
0
10
недеља, 22 септембар 2013 10:02
Константин
Зашто се књиге не продају у школама? То је најједноставније и најлогичније решење. Проблем је у томе што школе не желе екстра обавезе.
Препоруке:
12
0
11
недеља, 22 септембар 2013 10:06
nn
Knjige su paljene i mnogo skorije. Posle su isti palili ljude i pokusali i zapalili svet...
Препоруке:
13
1
12
недеља, 22 септембар 2013 10:58
zarobljena
Gospodine Rumeni,ja nisam frustirana.U Srbiji je način života postao smetilište.Koje kako vidim ima podršku.Upoznata sam sa mnogo toga,tako da Ti jadni ljudi više deceniski obezbeđuju solidnu egzistenciju za svoje obitelji.I,gle čuda.Ti što su tu cele godine žive u istoj ulici.Kosovskoj.Olako etiketiranje je Duhovni primitivizam.Pragmatično sam pristupila problemu.Nepostojanje Države očigledno da je dovelo do velike raspolućenosti u Srbskom narodu.Te se ne prepoznaje granice Dobra i Zla.A još manje Zakon koji svakako podrazumeva disciplinu rad i red.Nikada neću prihvatiti takav način života.Čovek postaje bolji kad izvežba um da se kamena nelaća.A,Vi poštovani Gospodine očito niste savladali neke discipline Uma.Poštovanje.I lupajte minuse do beskraja.Ja znam ko sam.Tužna Srbija.
Препоруке:
4
17
13
недеља, 22 септембар 2013 11:12
Радикал
Када се мало дубље загребе по овом проблему, видеће се да нам је квалитет уџбеника никад слабији. Уџбеници обилују материјалним грешкама. Издавачи су углавном из иностранства,а пре свега Хрватске. А о третману који деца имају у друштву да и не говоримо. Када би им се пола пажње придавало колико се придаје педерима, било би у Србији и деце и школа. Овако, остајемо без младости, што због наталитета, што због опште бежаније у иностранство.
Препоруке:
18
0
14
недеља, 22 септембар 2013 11:28
Раде Румени
Немојте се једити госпођо Заробљена. Ја управо говорим оно што и Ви. Реда мора бити, и не знам никог нормалног ко је против тога. Ту нема никаквог располућивања. Располућевање настаје онда када се укаже на проблем, па сад неко ко треба да реагује се љути, јер мора нешто и да ради да би решио проблем, а у државним службама мало ко воли да раде, јер су сви "нечији".Да Вам откријем тајну, лупио сам вам плус, иако сте покушали да ме вређате.
Препоруке:
11
2
15
недеља, 22 септембар 2013 12:06
PYC
@zarobljena
U Srbiji je način života postao smetilište.Koje kako vidim ima podršku.
Начин живота у Србији можда јесте постао сметљише како ви то сликовито кажете, али зар се са чишћењем и прављењем реда почиње од берзе половниох уџбеника? Кажете... неки раде преко цијеле године и пристојно зарађују... зар је гријех пристојно зарађивати, и шта је то уопште пристојна зарада?
Ово је госпођо срамота ове државе и нажалост није једина, али не због тога што у њој постоји спонтано окупљена група која деценијама ту тргује половним уџбеницима, него из разлога што та држава не хаје за овај очит проблем око школских уџбеника (редовна продаја само на два мјеста у граду)али је зато врло ревносна у кориштењу апарата принуде и санкцијама када неко покуша самоиницијативно и самоорганизовано да ријеши проблем. Када држава споро или никако не рјешава нагомилане проблеме а врло брзо посеже за силим, онда то није ни чишћење смећа ни прављење реда госпођо... него диктатура.
Препоруке:
17
1
16
недеља, 22 септембар 2013 13:05
...
Ako su rasterivali prodavce udžbenika u Kosovskoj, šta bi tek radili tzv. bukinistima u Parizu, koji su deo atmosfere grada, njegovog prepoznatljivog kolorita i imaju vekovnu tradiciju?
Препоруке:
15
1
17
недеља, 22 септембар 2013 15:37
Београђанин
Раде румени,
да ли Краков има бувљак не знам,али га има Париз,Рим,Лондон..једино га Београд нема.
Нека ми нико не помиње Бубањ поток,јер нека пође до њега ако има среће својим колима и стигне икада,или градским превозом,никада.
Али зато посла за комуналну,онолико.
Треба оправдати улагања,возни парк,униформе,плате,рад у нерадне дане...
Под улагањем,многи подразумевају куповину радног места(улазницу)као некад на југопетроловој пумпи.
Препоруке:
11
1
18
недеља, 22 септембар 2013 19:27
Пећинци Сурчин
Комуналну полицију хитно укинути. То је партијска полиција, принуда, запошљавање без икакве потребе. Те паре уложити у васпитање омладине у школе, у децу, топли оброк, бесплатне књиге одличним ученицима. Држава да обезбеди књиге за све уписане ученике. Унифицирати наставу, штампати најбоље књиге. Зашто се сваке године мењају уџбеници, за један предмет по три, а ниједан не вреди пет пара по опреми и садржају. Књиге родитељи не могу да купе. Књиге у школе, распоређивати преко школа. Све за децу, децу ни за што. Зато - поставише трибине да прође Европа са Ружићем и Мишћевићком на челу педербалиса.
Препоруке:
10
1
19
понедељак, 23 септембар 2013 06:28
Никола Петковић
@zarobljenaЗначи у том грму лежи зец. Комшије. Јадна ти, комшије се богате продајући старе уџбенике и ``обезбеђују солидну егзистенцију``!!!!! А ти немаш новаца да летујеш на Миконосу. Брука. Чувена БГ комшијска солиданост. Вероватно би ти било лакше да сам се ја, дођош, наџеџио у твојој улици да продајем старе уџбенике.
Препоруке:
8
1
20
среда, 25 септембар 2013 17:57
Продаја уџбеника
Оваква борба против криминала јесте апсурдна али нису ни продавци књига невинашца. Камо среће да се организује размена књига између старијих и млађих генерација у самим школама, то би било јефтино и ефикасно. Продавци откупе уџбенике по цени од неколико десетина динара по комаду а продају по неколико ститина (сам сам имао прилике да плаћам књиге код продаваца и скупље него што су у књижари). Што се неко не би потрудио да у школи организује предају уџбеницима млађим генерацијама по ниским ценама, наравно добровољну, сигуран сам да би се барем половина ученика тако јефтино сабдела књигама.
Друге књижаре продају уџбенике других издавача: Клет (KLETT) ваљда аустријски и БИГЗ (у ствари BIGZ)- хрватски.
Та берза у Косовској улици је постојала и у време комунизма и никоме није сметала. Не схватам шта се жели постићи оваквим полицијским акцијама?
Деце ионако имамо све мање, још да нам полиција одређује шта ће да раде са уџбеницима, то је вала много.
Изгледа дља полиција у овој држави нема друга посла, него да гања децу која продају уџбенике. Срећна је ово земља ако пшолиција нема посла.
Али зар се код нас све мора решавати полицијом? Зар се не може осмислити и одредити место где ће се деца снабдевати књигама. Прошле године сам био у Кракову. Берза књига се врши на централном тргу, без икаквог проблема.
Има људи који су тамо целе године, како Заробљена каже. Њих 4-5. Па шта, нека плаћају разуман порез за своју активност и сви срећни сви задовољни. Али не, некоме из општине је слађе да их рекетира па да они тамо буду полулегално, него да им се одобри да раде и плаћају држави порез.
Чим они тамо бораве целе године, значи да постоји потреба за половним књигама. Па ако је тако, само то треба општина да правилно осмисли и не би било проблема.
Овако драга Заробљена, Ви као становник имате проблем не због људи којима је то делатност, него због неког бирократе из оопштине који их рекетира.
Добро је што је Димитријевић предочио и какав је то проблем, због гужве, што нема више књижара у Бгду за продају књига и да осиротели родитељи не могу ни да купе лако деци нове књиге, па су приморани да се и тако сналазе.
Тако је и са трговином (Идеа, Меркатор, итд). Тако је и са пољопривредом (министри у влади Србије, хрвати, омогућавали су то).
Полиција данас чува власт која је дошла на бази спреге ЦИА-БИА и КОС-ХОС, уз асистенцију БНД и МИ6. Дакле, хрватски итереси се морају заштити, ко шиша српске интересе. Па, погледајте како само ЕУ штити привилегован положај хрватских произвођача цигарета на рачун српских.
Тако се увек радило у окупираним државама. Наравно, три ђавоља шегрта: ПВ, ППВ и ПР не знају ништа о томе!
Начин живота у Србији можда јесте постао сметљише како ви то сликовито кажете, али зар се са чишћењем и прављењем реда почиње од берзе половниох уџбеника? Кажете... неки раде преко цијеле године и пристојно зарађују... зар је гријех пристојно зарађивати, и шта је то уопште пристојна зарада?
Ово је госпођо срамота ове државе и нажалост није једина, али не због тога што у њој постоји спонтано окупљена група која деценијама ту тргује половним уџбеницима, него из разлога што та држава не хаје за овај очит проблем око школских уџбеника (редовна продаја само на два мјеста у граду)али је зато врло ревносна у кориштењу апарата принуде и санкцијама када неко покуша самоиницијативно и самоорганизовано да ријеши проблем. Када држава споро или никако не рјешава нагомилане проблеме а врло брзо посеже за силим, онда то није ни чишћење смећа ни прављење реда госпођо... него диктатура.
да ли Краков има бувљак не знам,али га има Париз,Рим,Лондон..једино га Београд нема.
Нека ми нико не помиње Бубањ поток,јер нека пође до њега ако има среће својим колима и стигне икада,или градским превозом,никада.
Али зато посла за комуналну,онолико.
Треба оправдати улагања,возни парк,униформе,плате,рад у нерадне дане...
Под улагањем,многи подразумевају куповину радног места(улазницу)као некад на југопетроловој пумпи.