четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Треба ли нам држава у привреди - и каква?

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 28 децембар 2013 12:57
Дринко Кончаревић
Ово питање у наслову и без упитника отвара друго питање, чему држава уопште? Оног тренутка кад је човек схватио, да поред свог природног права не може да егистира без уређених односа, створио је државу. По предлогу ових што се смешкају, Ми данас, односе смо уредили тако да нам држава и не треба. То смо потврдили и на финансијском плану. Око два милиона незапослених, радно способних грађана не плаћа месечни порески оброк. Када би ти грађани плаћали порез бар 100 евра месечно, то би годишњи приход износио око 2,4 милијарде евра, у динарској против вредности. Али ми немамо привреду, немамо новаца, па је логично да немамо ни државу. Изгледа да смо, несвесно, постигли бескласно друштво или анархију. Како ће те Ви то тумачити зависи од Вашег прилаза.
Препоруке:
18
1
2 субота, 28 децембар 2013 14:03
au mile
Аутор је изузетно стручан и добронамеран. Али неће се љутити ако дозволи да приметимо једну дозу наивности.
Бомбардовање и уништење Србије није изазвано "непоштовањем људских права" и "агресијом Слободана Милошевића", већ пре свега одбијањем Милошевића да спроведе "реформе". Те реформе су наравно неолибералног типа, које су после пораза и окупације Србије (5.10.2000.) и спроведене, а своде се на "свето тројство неолберализма":
- стабилизуј,-либерализуј, -приватизуј.
И то је спроведено онако како се тражило, са делимичним изузетком који се тиче приватизације преосталих јавних предузећа - што ће доћи на ред како задужење буде расло.
Основа развоја привреде је финансијски сектор који је сада готово потпуно у рукама странаца. Своје кредите пласирају углавном становиштву, остварујући велике профите.
Србији се једноставно не дозвољава да формира своје инвестиционе банке које би финансирале велике пројекте који запошљавају хиљаде људи или инвестира у системе за наводњавање и хладњаче.
Препоруке:
18
7
3 субота, 28 децембар 2013 14:44
R. Jović
Za "au mile": Od kada sarađujem sa NSPM nisam reagovao na komentare mojih tekstova, ali eto ovog puta to činim, istine radi. Nigde u tekstu nisam rekao niti čak aludirao na to da "bombardovanje i uništavanje Srbije nije izazvano nepoštovanjem ljudskih prava i agresijom Slobodana Miloševbića" pa ne vidim iz čega izvlačite "dozu naivnosti". Uostalom, to i nije tema koju sam želeo da podelim sa cenjenim korisnicima i pročitam njihova mišljenja i komentare.
Препоруке:
18
1
4 субота, 28 децембар 2013 15:42
Milos
Svaka cast svakome, ali ovo je samo jos jedan u nizu tekstova koji odgovara na pitanje STA, dok izostaje odgovor na pitanje KAKO. Nismo mi izabrali neoliberalni koncept, on nam je nametnut. Nase vlasti vec vise od jedne decenije nisu nase, vec su marionete zapada. Njihov zadatak je da Srbiju odrzavaju u polumrtvom stanju i one to odlicno rade. Zapad nece dozvoliti da stranke ovde postignu bilo kakav konsenzus koji njima ne odgovara. Kada bi se to desilo, Srbija bi postepeno jacala pa bi mnogi zapadni poslovi bili ugrozeni, kao npr. snabdevanje Evrope drogom preko Kosova. Ekonomija je nerazdvojna od politike. Zoran Krasic ima jedan sjajan tekst o tome, upravo na ovom sajtu.
Препоруке:
11
0
5 субота, 28 децембар 2013 15:51
Milos
I da ne bude da ni sam nisam ponudio odgovor na pitanje KAKO? Srbiju iz ovog gliba, po mom skromnom i laickom misljenju, moze da izvuce jedan CIST narodni bunt. Kada kazem cist mislim na odsustvo bilo kakvih navijaca, kontroverznih biznismena, crkvenih velikodostojnika u besnim automobilima, stranih ambasadora, konvertita itd. Kada bismo uspeli u tome da 300 000 ili 500 000 hiljada ljudi izadje na ulice i dovoljno dugo istraje u svojim zahtevima, mozda bi nesto i krenulo nabolje. Mada, ponavljam, zapad je ovde instalirao vise sistema da zavadi narod, na prvom mestu putem medija. Male su sanse za jedan takav protest.
Препоруке:
8
2
6 субота, 28 децембар 2013 16:09
@R. Jovic
Gospodine Jovicu, ne osvrcite se na komentar vaseg teksta. U mnogo slucajeva, ,,komentatori'' nemaju mnogo znanja o temi koju autor obradjuje, pa ni sireg obrazovanja. To se vidi ne samo po neosnovanosti primedbi koje daju nego i po nacinu izrazavanja i pismenosti. Steta je sto je to tako jer su tekstovi autora na ovom sajtu uglavnom vrlo argumentovani, razlozni, dobronamerni i temeljni.
Препоруке:
10
2
7 субота, 28 децембар 2013 16:48
au mile
поштовани Јовићу, немојте се љутити, тачно је оно што сте рекли у вези са мојим наводима да нигде нисте споменули у тексту. Оно што сам хтео рећи је да је заблуда да смо ми, у стању окупације и успостављања неолибералног концепта привреде, у стању да било шта сами урадимо да наша привреда оживи а Србија изађе врзиног кола задуживања, распродаје државне својине и уништења оно мало привреде што нам је преостало. Таква права национална економска политика није могућа са овом влашћу. Све остало је козметика.
Једноставно, концепт који нам је наметнут од 5.10.2000, па надаље онемогућава било какво јачање учешћа државе у привреди.
Саша Радуловић је само један од ласноговорника неолибералног концепта. А користећи истиниту чињеницу да нам је држава партократска а јавни сетор прегломазан, као противлек тражи нова отпуштања која ће бити олакшана новим законом.
Свему томе, као и свим министрима пре њега недостаје оно што је најбитније - визја развоја. Без развоја и инвестиција нема ничег.
Препоруке:
11
0
8 субота, 28 децембар 2013 18:21
Дринко Кончаревић
@R. Jovic,
Непознати Г-дине коментаторе. У свом осврту пишете да су читаоци-коментатори полуписмени .... Пре свега, уместо својим пуним именом и презименом Ви се потписујете са туђим знаком додајући му "@". То је исто као и кад кукавица подмеће своје јаје... Није фер. Да живимо у неким бољим и лепшим временима ја верујем да би нам и текстови били квалитетнији. Колико имамо времена за писање коментара? Веома мало. Самим тим не може се више пажње посветити квалитету текста. Често пута реченице делују као да су "набацане лопатом". Битно је казати суштину. Други читаоци ће на основу прочитаног, срочити свој текст или мисли о тој теми. Зато квалитет писања и није битан поготово што то писање, не знам како да се текст добро напише, ништа не решава у Србији. Ово писање коментара по новинама, форумима, блоговима итд. је замена за некадашње седељке пред кућама на којима се "треби" политика, спорт и друге теме. Отуђили смо се. За академски ниво, имате геронтолошки центар при САНУ ...
Препоруке:
7
3
9 субота, 28 децембар 2013 21:40
телетабис
Један паметан човек рече: Србија је у таквом економском колапсу и политичком безнађу да је једино револуција може вратити на нормални пут.
Мислим да је овај био у праву икао схватам шта све то носи са собом.
Препоруке:
4
0
10 субота, 28 децембар 2013 21:46
sima
drzava treba da izadje iz privrede na nacin da prestane da bude subjekt.Da ona treba tu da bude kao regulator to je neimenovno.Razlog zasto drzava treba da izadje iz vecine ovih preduze je vrlo jednostavan.Ta preduzeca su neprofitabilna ,njima treba dodatni kapital.Nazalost drzava je taj kaptial negde potrosilo za ovih 13 godida.Bukvalno je stvar finasiranja ,kao preduslov da ta preduzeca budu profitabilna,da zaposljavaju radnike,i izmiruju obaveze.Znaci prosto moramo prestati kroz javna preduezca da obavlljamo socijalnu funkciju i cuvamo socijalni mir.To po ni jednoj teoriji nije cilj preduzeca.Preduzece mora da stvar vrednost,ostvaruje profit i da bude drustveno odgovorno.Najbolje je kad sve to obavlja drzava kao vlasnik.AL ovde nije pitanje drzave kao pojma celokupnog,nego drzave srbije.Zto je i naslov los,trebo je naslov biti mnogo odredjeniji.Pa da naslov bude,dal drzava srbije moze opste da ostane u privredi?
Препоруке:
1
7
11 субота, 28 децембар 2013 21:48
sima
ekonomija i politika su jako vezani pojmovi.Skoro sinonimi.Sve te zemlje su politikom ,jakim vezivanjem u eu,nato i opste amerikom uspeli to sto su uspeli.To se nemoze politikom izmedju istoka i zapada.To mora vezivanjem za jedan odredjeni ekonomski a samim tim politicki blok.Pogledajmo primer belorusije.Tajna njene privrede je jasna.Iako slazemo se ona nije bas primer uspesne privred.Trziste sssr bez carina,posledica politicke veze sa moskvom,i jako niska cena energenata iz rusije.Nezaposlenost 5 posto.Na nivou frikcione nezaposlenosti.E sad postavlja se pitanje dal srbija moze da bude na na zavidnom nivo vezivanjem za jedan takav savez kao sto je evroazijiska unija.Treba uzeti cinjenice.Prvo udaljenost od tih trzita i stvarnom potrebom tih trzista za nasom robom.Jer mi hranu nemozemo da izvozimo u kinu ,indiju.Daleko je.A vidiimo i sami da nam izvoz u rusiju ne prelazi ni milijardu.A izvoz u bosnu nam je preko milijardu.Uopste ovo sa japanom je ekonomika preduzeca objasnila davno.
Препоруке:
0
6
12 субота, 28 децембар 2013 21:51
sima
Nemoze se uspeh jedne ekonomije pravdati samo na osnovu uocljive prakse njenog delovanjA.Iz razloga sto nisu poznati sv faktori uspeha ove ekonomije,drugo jer moze doci do greske prilikom zakljucivanja koliko god bili vesti i koliko kod imali informacija .I najbitniji trzisni uslovi u kojima poslujemo mi ,a kojima oni.Na jednostavan nacin objasnjeno mi srbi nismo japanci.I tacka.Nas nacionalni program za spas ekonomije treba biti takav da bude prilagodjen nasim privrednim problemima.Da sedne drzava ,poslodavci i sindikati i konacno nadju kompromisno resenje oko ovog programa.Godinama udruzenja malih i srednjih preduzeca govore sta ih muce,sta bi im pomoglo.Ko ih slusa>Niko.Da podsetim drzavu da je to onaj deo privrede koji zaposljava 700 000 ljudi.Znaci na pitanje dal drzava treba da se povuce iz nase privrede,ja pitam sledece.Dali se ona to vec povukla ? i saamo je nemi posmatrac cele privredne aktivnosti?
Препоруке:
0
5
13 недеља, 29 децембар 2013 15:27
Mile
Kakvo tracenje vremena i slova! Napisana je gomila recenica, a sve moze da se sazme u otkrivanje tople vode - treba da radimo kao Japanci. Saznajna vrednost ovog teksta - nula.
Препоруке:
2
7
14 недеља, 29 децембар 2013 17:59
МР
Човек не каже да треба да радимо као Јапанци. Он каже да треба да научимо од њих, тј. како су се они подигли. Мислим да је чланак изванредан, преба га пажљиво прочитати. Своди се на уздај се у се и у своје кљусе. Требало је само да још напомене да у Србију годишње стижу милијарде евра, али куда одоше? Рече да се треба више окренути према штедњи а не потрошњи. Да би земља опет стала на своје ноге, рече он, мора да инсистира на својем суверенитету а не да њоме странци господаре. Изгледа да данашње власти очекују да ће их ЕУ подићи. Али не липши магарче до зелене траве.
Препоруке:
4
2
15 недеља, 29 децембар 2013 19:29
Турас
Бла,бла...Нема на овим просторима ни држава ни привреде ,само флоскулирање и фолирање.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 30 децембар 2013 04:08
Srboljub Savic
Srbija nije (13 g.) donela strategiju spoljne politike.
Garniturama-glumcima politicara i upravljaca nije
to dozvoljeno. Bez casti i min. samopostovanja,
prihvatili su glumatanje na stetu naroda i drzave.
Srbija je "skocila" i "kapitalizam" bez ijednog
elementa, odnosno "brisuci" prethodnu osnovu.
Srbija nije definisala ciljeve i put razvoja
privrede, a jos manje, resenja za preduzeca koja
zaposljavaju najveci procenat stanovnistva.
Etiketirajuci ova preduzeca "javnim", delila ih je
kao cupove sa blagom, partijama, da ih koriste kao
crpne pumpe gotovine za partijska trosenja.
Upravnici ovih "crpki" nisu ni imali zadatak, a jos
manje sposobnost, da upravljaju njima. Na ovaj
nacin, pa, nekontrolisanim uzimanjem kredita,
preduzeca gomilaju gubitke, dok drzavni dug i
opterecenje narodu) raste.
Deo izlaza:
Drzava "izlazi" iz garancije za kredite.
Partije izlaze iz "javnih" i svih preduzeca.
Upravljanje preduzecima, direktorima ciji je program izabran konkursom.
S. Savic
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер