Početna strana > Rubrike > Dokumenti > Predlog zakona o finansijskoj podršci pripadnicima srpskog naroda i nealbanskih zajednica na KiM
Dokumenti

Predlog zakona o finansijskoj podršci pripadnicima srpskog naroda i nealbanskih zajednica na KiM

PDF Štampa El. pošta
Dokumenti   
ponedeljak, 26. avgust 2013.

Poštovani članovi Radne grupe za izradu Nacrta Zakona o podršci pripadnicima srpskog naroda i pripadnicima manjinskih nacionalnih zajednica na teritoriji AP KiM kao i poštovani predstavnici Nacionalne službe za zapošljavanje i PIO Fonda.

Prošlo je nekoliko meseci od kada smo se zadnji put sastali u vezi izrade Nacrta Zakona.

U međuvremenu je došlo do velikih promena po pitanju režima funkcionisanja organa, organizacija i javnih službi na teritoriji AP KiM. Naime Briselskim sporazumom od 19. aprila 2013. godine koji je skloplljen izmedju predstavnika Republike Srbije i Privremenih institucija samouprave na KiM posredstvom Evropske Unije dogovoreno je sledeće:

Republika Srbija prestaje sa finansiranjem pravosudnih organa i organa bezbednosti na teritoriji AP KiM.

Organi i organizacije lokalne samouprave, obrazovanja, zdravstva i socijalnog rada koji sada funkcionišu u sistemu Republike Srbije nastaviće da funkcionišu u sistemu Zajednice srpskih opština koja će se formirati po propisima Privremenih institucija samouprave nakon lokalnih izbora koji će se održati 03. novembra 2013. godine..

Navedeno znači da Republika Srbija neće kao do sada finansirati zarade i doprinose lica zaposlenih u organima, organizacijama i javnim službama na teritoriji AP KiM već će se finansiranje srpske i nealbanske zajednice na teritoriji AP KiM obavljati preko finansiranja programa Zajednice opština.

Republika Srbija međutim ima obavezu da pruži materijalnu pomoć pripadnicima srpskog naroda i ostallih nealbanskih zajednica odnosno svojim državljanima koji na teritoriji AP KiM žive u otežanim uslovima i u priličnom nedostatku bezbednosti. Karakterističan primer takve prakse je Izrael koji pruža finansijsku pomoć svim izraelskim državljanima koji žive na kritičnim područjima kao što su Zapadna obala i pojas Gaze.

U skladu sa navedenim okolnostima dosadašnji radni tekst Nacrta Zakona pretrpeo je promene imajući u vidu da Republika Srbija ne može kao do sada uređivati režim zarada i doprinosa u organima, organizacijama na teritoriji AP KiM.

Ostaje međutim uređivanje finansiranja pripadnika srpskog naroda i nealbanaca na teritoriji AP KiM u obliku neke vrste socijalne pomoći sym licima na KiM koja podpadaju navedenoj kategoriji. Ova pomoć regulisana je članovima 3 -7 najnovije verzije radnog tekst Navedenu pomoć primala bi lica koja žive na teritoriji AP KiM jednom mesečno u visini do 80% minimalne zarade utvrđenje za decembar prethodne godine. Navedena pomoć primala bi se preko organa Zajednice opština nadležnih za socijalni rad. Imajući u vidu da se Zakonom uređuje pomoć koja je novčanog karaktera predložili smo da nosi naziv Zakon o finansijskoj podršcipripadnieima srpskog naroda i pripadnicima manjinskih nacionalnih zajednica na teritoriji AP KiM Ostali deo Radnog teksta je uglavnom ostao isti.

Po pitanju finansijskih efekata Zakona Kancelarija za KiM u ovom momentu ne može dati egzaktnu procenu obzirom da je navedeno pitanje u nadležnosti svih organa čiji su prodstvanici u Radnoj Grupi,a posebno Ministarstva finansija i pnvrede i Ministarstva za rad, zapošljavanja i socijalne politike. Imajući u vidu da se novčana pomoć može planirati do 80 % minimalne zarade zavisno od raspoloživih mogućnosti budžeta moramo udeti da li je oportuno da to bude 40 %, 60 % itd.

Na ranijim sastancima Vam je dostavljen podatak dobijen na osnovu aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova i Crvenog krsta Srbije iz 2008. godine da na KiM živi 119.677 Srba i 80.392 ostalih nealbanaca (Romi, Aškalije, Goranci, Egipćani, Bošnjaci i Turci). Napominjemo da navedeni podaci ne mogu biti statistički precizni budući da na teritoriji AP KiM nije urađen popis stanouiištva 2012. godine, ali se mogu uzeti za osnov procene finansijskih efekata Zakona po budžet Republike Srbije.

Imajući u vidu navedeno obaveštavam Vas da će se sledeći sastanak Radne grupe održati u ponedeljak 19. avgusta u 13 časova u prostorijama Palate Srbija, sala 533 .

U prilogu Vam dostavljamo najnoviji Radni tekst Nacrta Zakona o finansijskoj podršci pripadnicima srpskog naroda i pripadnicima manjinskih nacionalnih zajednica na teritoriji AP KiM. Molimo Vas da komentare i sugestije na navedeni tekst dostavite najkasnije do 9 časova 19. avgusta 2013. godine.

S poštovanjem.

 

Predlog zakona o finansijskoj podršci pripadnicima srpskog naroda i pripadnicima nealbanskih manjinskih nacionalnih zajednica na teritoriji autonomne pokrajine Kosovo i Metohija

UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se oblici finansijske podrške Republike Srbije pripadnicima srpskog naroda i nealbanskih manjinskih nacionalnih zajednica na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija (u daljem tekstu: AP Kosovo i Metohija) i posebna prava koja imaju.

Član 2.

Odluku o visini sredstava potrebnih za ostvarivanje prava utvrđenih ovim zakonom, a koja se obezbeđuju u budžetu Republike Srbije, donosi Vlada na početku svake budžetske godine, u skladu sa budžetskim propisima, na predlog Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

NOVČANA POMOĆ STANOVNIŠTVU NA TERITORIJI AP KIM

 Član3.

Lice srpske i nealbanske nacionalnosti koje živi na teritoriji AP KiM ima pravo na novčanu pomoć, koja se isplaćuje jedanput mesečno, pod uslovom da živi na teritoriji AP Kosovo i Metohija.

Novčana pomoć iz stava 1. ovog člana isplaćuje se preko mesno nadležnih centara za socijalni rad u okviru Zajednice srpskih opština..

Visinu novčanih sredstava za ostvarivanje prava iz stava 1. ovog člana utvrđuje Vlada svojom odlukom na početku svake budžetske godine u u skladu sa članom 2 ovog zakona

Visina novčane pomoći za ostvarivanje prava iz stava 1. ovog člana može se utvrditi najviše do 80% minimalne zarade u Republici. utvrđene za decembar prethodne godine.

  Član 4.

Zahtev za ostvarivanje prava na novčanu pomoć iz člana 3. stav. 1 ovog zakona podnosi se nadležnom centru za socijalni rad prema mestu prebivališta, odnosno boravišta podnosioca zahteva.

Uz zahtev za ostvarivanje pomoći iz stava 1. ovog člana podnosilac dostavlja:

uverenje Komesarijata za izbeglice Republike Srbije, da podnosilac zahteva nema status interno raseljenog lica ili da je evidentiran kao povratnik u evidenciji koju vodi Komesarijat za izbeglice Republike Srbije;

uverenje nadležnog organa Zajednice srpskih opština da podnosilac zahteva živi na teritoriji AP Kosova i Metohija; uverenje organa Ministarstva unutrašnjih poslova-Koordinacione uprave za Kosovo i Metohiju da podnosilac zahteva živi na teritoriji AP Kosovo i Metohija. Za maloletna lica i lica kojima je oduzeta poslovna sposobnost, zahtev za priznavanje ovog prava podnosi zakonski zastupnik, odnosno staratelj.

  Član 5.

Po sprovedenom postupku, a na osnovu pribavljenih dokaza, nadležni centar za socijalni rad donosi rešenje o dodeli novčane pomoći iz člana 3. stav. 1. ovog zakona.

Protiv rešenja iz stava 1. ovog člana može se izjaviti žalba nadležnom organu Zajednice srpskih opština, u roku od 15 dana od dana prijema rešenja, preko organa koji je doneo prvostepenu odluku.

 Član 6.

Korisnik novčanu pomoć iz člana 3. Stav 1. ovog zakona dužan je da nadležnom centru za socijalni rad u okviru Zajednice srpskih opština prijavi svaku promenu koja je od uticaja na ispunjavanje uslova za sticanje ovog prava, u roku od 15 dana od dana nastanka promene, a pomoć prestaje sa prvim danom narednog meseca od dana nastanka promene.

 Član 7.

Pravo na novčanu pomoć iz člana 3. stav 1. ovog zakona prestaje:

1) prestankom državljanstva Republike Srbije;

2)  izdržavanjem kazne zatvora, u trajanju dužem od 6 meseci;

3) brisanjem sa evidencije ako korisnik prava, bez opravdanog razloga, ne izvršava svoje obaveze prema centru za socijalni rad iz člana 6. ovog zakona;

4)   ukoliko korisnik zasnuje prebivalište, odnosno boravište van teritorije AP Kosovo i Metohija;

 DRUGI OBLICI FINANSIJSKE PODRŠKE

Član 8.

Finansijska podrška u oblasti obrazovanja, zdravstva, socijalne politike, kulture, infrastrukture, telekomunikacija, finansijske, pravne, tehničke i kadrovske pomoći u svim oblastima od značaja za Srbe i druge nacionalne zajednice i etničke grupe na teritoriji AP Kosovo i Metohija ostvaruju se putem projekata koje sprovode i finansiraju nadležni organi državne uprave Republike Srbije, odnosno jedinice lokalne samouprave.

Projekti iz stava 1. ovog člana koje predloži Kancelarija za Kosovo i Metohiju sprovode se po hitnom postupku.

Za projekte iz stava 1. ovog člana koje predlože drugi nadležni organi državne uprave, odnosno jedinice lokalne samouprave pribavlja se prethodno mišljenje Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

NADZOR, EVIDENTIRANjE I IZVEŠTAVANjE

 Član 9.

Nadzor nad izvršavanjem ovog Zakona vrši Kancelarija za Kosovo i Metohiju Izvršavanje ovog zakona obezbeđuje se pravovremenim evidentiranjem i izveštavanjem.

Bližu sadržinu podataka koji se evidentiraju i dostavljaju u izveštajima, kao i način vođenja evidencija i izveštavanja propisuje Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

 Član 10.

Jedinstveni registar korisnika prava utvrđenih ovim zakonom vodi i ažurira Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

Nadležni organi Zajednice srpskih opština kod kojih se ostvaruju prava utvrđena ovim zakonom vode sopstvene registre korisnika prava i u obavezi su da dvaput godišnje dostave ažurirane spiskove korisnika prava Kancelariji za Kosovo i Metohiji radi vođenja jedinstvenog registra.

Registar korisnika treba da sadrži lične podatke o korisniku prava i vrstu prava na lično, odnosno poslovno ime podnosioca; prebivalište, vrstu prava u vezi sa kojom je zahtev podnet i datum prijema zahteva.

KAZNENE ODREDBE

 Član 11.

Novčanom kaznom u iznosu od 50.000 dinara do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj odgovorno lice u nadležnom organu Zajednice srpskih opština

1)ako ne evidentira ili evidentira netačne podatke o podnosiocu zahteva za ostvarivanje prava saglasno ovom zakonu (član - drugi u odeljku evid. i izv);

2) ako Kancelariju za Kosovo i Metohiju ne izvesti o zahtevima za ostvarivanje prava utvrđenih ovim zakonom.

Član 12.

Novčanom kaznom u iznosu od 25.000 dinara do 250.000 dinara kazniće se za prekršaj lice koje ostvaruje ili se prijavljuje za ostvarivanje prava kod centra za socijalni rad u okviru Zajednice srpskih opština:

1) ako nadležnom centru za socijalni rad podnese neistinite ili ne prenese podatke za ostvarivanje prava saglasno ovom zakonu;

2)   ako nadležni centar za socijalni rad ne izvesti o promenama koje su vezane za ostvarivanje prava utvrđenih ovim zakonom.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Član 13.

 

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe: Zaključak Vlade 05 broj 120-1039/2005-002 od 24. februara 2005. godine; Zaključak Vlade 05 broj: 120-4369/2005 od 7. jula 2005. godine; Zaključak Vlade 05 broj: 11-4605/2006-1 od 20. avgusta 2006. godine, Zaključak Vlade 05 broj 120-335/2007 od 11. januara 2007. godine; Zaključak Vlade 05 broj: 120-335/2007-7 od 15. marta 2007. godine; Zaključak Vlade 05 broj 120-335/2007-12 od 27. decembra 2007. godine, Zaključak Vlade 05 broj: 120: 120-335/2007-14 od 25. decembra 2008. godkne i Zaključak Vlade 05 br. 120-6051/2010 od 26. avgusta 2010. godine

Član 14.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 01. januara 2014. godine 

 

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner