Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić iz Njujorka: Velike zemlje pritiskaju one koje su donele odluku da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici. Ako bi bilo više glasova protiv i uzdržanih, to bi bio politički uspeh
Hronika

Aleksandar Vučić iz Njujorka: Velike zemlje pritiskaju one koje su donele odluku da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici. Ako bi bilo više glasova protiv i uzdržanih, to bi bio politički uspeh

PDF Štampa El. pošta
utorak, 23. april 2024.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za RTS da velike zemlje pritiskaju one koje su donele odluku da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici. Poručuje da bi bio herojski politički uspeh ako bi bilo više glasova protiv i uzdržanih kada je reč o ovoj rezoluciji.

O sutrašnjim sastancima

Predsednik Vučić je najavio da će se sutra sastati sa predstavnicima iz Azije i pacifičkih zemalja.

"Loše stojimo na Pacifiku i loše smo radili i sve je to mnogo naših problema. Ali dobro, biće borba. I Marko će da ostane tu sve vreme, pa ću ja verovatno da se vraćam da probamo dodatno da uradimo neke stvari. Tu imate sad i dvojicu odbeglih ambasadora iz nekih zemalja, čije bi zemlje bile na našoj strani, ali oni su odbegli pod pritiskom i uticajem nekih velikih sila, pa ne mogu da ih smene. Takav je to cirkus u svetskoj politici, tako da se i time se bavimo. Sada gledamo kako da izvučemo najviše za našu zemlju", zaključio je predsednik Srbije.

"Savet Evrope je značajan, ali je sto puta manje značajan od odluke 2008."

Predsedništvo BiH nije postiglo konsenzus o stavu u vezi sa apliciranjem samoproglašenog Kosova za članstvo u Savetu Evrope, što Vučić komentariše time da nije postignut konsenzus ni za rezoluciju o Srebrenici, pa da nikoga nije briga.

“Oni će onako da glasaju kako njima padne na pamet, baš ih briga što to nema veze sa tim. Tako vam je i ovde. Je li dobio Lagumdžija saglasnost za ovo? Pa nije. Pa nije ni pitao, naravno“, rekao je Vučić.

Kaže da se rezolucijom o Srebrenici otvara Pandorina kutija iz koje će izaći samo problemi i dodatne podele u svetu.

“Dan posle toga će Rusi podneti zahtev za rezoluciju kojom će se osuditi nemački genocid nad ruskim i sovjetskim narodom. I mi ćemo za to što su Nemci uradili, i za to što su Hrvati uradili, i mnogi drugi. Dan posle, kad kažem dan posle metaforično, da li će biti mesec ili pet, potpuno je svejedno“, naveo je predsednik Vučić.

Rekao je i da se 2008. kada je Priština jednostrano proglasila nezavisnost rukovodstvo Srbije nije borilo ni deseti deo onoga kako se danas bori sadašnja vlast za nešto što je mnogo manje značajno.

"Savet Evrope je značajan, ali je pedeset puta ili sto puta manje značajan nego odluka 2008.“, rekao je Vučić.

Poručio je da veću svetinju od Srbije nemamo. “Kada branite najveću svetinju, onda od borbe nikada nećete da odustanete“, rekao je Vučić.

Cela igra u SB UN organizovana protiv nas“

Na pitanje da li smatra da je jasno onima koji su prisustvovali jučerašnjoj sednici Saveta bezbednosti kakva je zaista situacija na KiM, Vučić je rekao da su tu bili neki koji žele da čuju i neki koji su navijači – “koji hrane svoje čedo municijom za napade na Srbiju i to je jedino što ih interesuje“.

Rekao je da je obraćanje predstavnika Ujedinjenog Kraljevstva koji je govorio o referendumu na KiM i izborima bilo “uvreda za zdrav mozak“.

“Ja se sad moram vratiti u Beograd da bih se sreo sa Ketrin Ešton, između ostalog, ali to je uvreda za zdrav mozak. Ono što Slovenci pričaju, to je,... Ali dobro, ono što je bilo poseban problem ovde, to je što su celu igru organizovali protiv nas“, rekao je Vučić.

Naveo je da našoj delegaciji niko nije najavio da će na sednicu doći žrtve silovanja.

“Ne želim da kažem navodnog, ne želim da verujem da je moguće da neko tako nešto izmisli i verujem da su stvarne žrtve, ali ja sam, nisam slučajno rekao, mogao sam celu salu da napunim i Srpkinjama i Srbima, žrtvama koji su izgubili nekog od svojih najbližih, koji su bili sami žrtve albanskog terora, ali nam niko nije rekao da je tako nešto moguće“, naveo je Vučić.

Dodao je da je Vjosa Osmani slagala da su to članovi njenog kabineta.

“Đurić je danas objavio spisak članova njenog kabineta i nijedna od ovih žena nije članica njenog kabineta. I svi su oni za to znali. I zato je kasnio početak, jer protokol nije hteo da ih pusti, ali onda je neka od velikih sila intervenisala, zato su ih pustili“, rekao je Vučić.

Naveo je da je to situacija koja je nemoguća, s jedne strane iz emocionalnog ugla, a sa druge strane jer imate svoju zemlju koju morate da branite.

“Znate koliko je Srpkinja silovano, znate koliko Srpkinja neće o tome da govori jer ih je sramota, teško im je da o tome govore, znate koliko ih je ubijeno. Morate da poštujete i ove žrtve i nađete se u nemogućoj poziciji da neko to na takav način, bukvalno zloupotrebi, praveći političko pozorište od svega i da se svi prave naivni, da ni jednog sekunda ne priča u izveštaju“, rekao je Vučić.

Objasnio je da je za razliku od Osmanijeve on sve vreme govorio o izveštaju Unmika i o odgovornosti Karolin Zijade.

Zahvalio je francuskom predstavniku na korektnom pristupu i nastupu, ali naročito “našim prijateljima i Kinezima, i Rusima, i Alžiru, ali i Sijera Leone, i Mozambiku“.

Vučić: Deklaraciju o Srebrenici iz 2010. pisala Turska sa nama

Predsednik Vučić je rekao da nismo sami pisali Deklaraciju o Srebrenici iz 2010. godine, koja je usvojena u Narodnoj skupštini.

“Imam sve dokaze da vam objasnim da je to pisala Turska zajedno s nama. Možete da verujete? Možete da verujete da ja kao predsednik to znam i imam beleške o tome iz tog perioda? O čemu vi govorite? Mi nismo u svom parlamentu mogli da donesemo sami nešto. Mi smo morali da imamo posrednike za to“, rekao je Vučić poručivši da se Srbija promenila.

Vučić je rekao da nas podržava veliki broj zemalja globalnog juga i da je Srbija jedna od najpopularnijih zemalja u svetu.

“Nismo popularni u nekim zapadnim centrima, jer ne volimo faks mašinu i da nam preko faksa određuju kakve ćemo odluke da donosimo, niti preko imejla. Ali dobro, cena slobode uvek mora da se plati, a kada je ne plaćate životima, već je plaćate borbom svojih predstavnika, onda je ta cena izuzetno niska“, naveo je predsednik.

"Nećemo se obrukati 3. maja, moći ćemo da idemo uzdignute glave"

Predsednik Srbije je rekao da imaju dve grupe zemalja, one koje se uvek ponašaju odgovorno i dobijete odmah povratnu informaciju, a sa nekima, iako ste obavili više krugova konsultacija, još nemate odgovor. Bez obzira na broj zemalja koje će podržati našu zemlju, Srbija će ići uzdignute glave.

"Nećemo se obrukati ni 3. maja, moći ćemo uzdignute glave da izađemo odavde. I posle toga imaćemo više prijatelja", rekao je Vučić.

Predsednik kaže da ovde nije reč o proceduri već suštini.

"Ovde je suštinski problem zašto donosite tu rezoluciju – zbog pijeteta, kajanja? Ja sam pognuo glavu pred spomenikom stradalima, položio cvet i, iako sam bio napadnut, pozvao ih odmah na razgovor. Ali zašto pričate da to nije kolektivna osuda, kada svi znaju da jeste, nemate nijedno ime u toj rezoluciji", rekao je Vučić.

Bez obzira na ishod glasanja, predsednik Vučić je rekao da će Srbija nastaviti da se bori, da radi i ekonomski podiže.

Vučić: Veliki prete i pritiskaju zemlje koje su rekle da će glasati protiv rezolucije o Srebrenici

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za RTS da je pozicija Srbije, kada je reč o rezoluciji o Srebrenici, izuzetno teška i da, kada se pojedine zemlje uvere u ispravnost stava Srbije, onda "veliki počnu da prete i pritiskaju", nakon čega te zemlje odluče da budu uzdržane.

Važno da imamo više uzdržanih glasova i protiv, nego za, to bi bio herojski politički uspeh, poručio je Vučić.

Istakao je da u UN pravo glasa imaju 84 afričke zemlje i zemlje latinoameričke i karipske grupe, a u Njujorku se sastao sa više od polovine predstavnika tih zemalja.

“To su za nas izuzetno važni kontinenti i nacije, uvek su prijateljski prema nama, oni osećaju zabrinutost Srbije i zato pokazuju rezervisanost prema svemu“, rekao je Vučić.

Dodao je da ga je iznenadilo prisustvo zemlja za koje ne veruje da će glasati kako mi želimo, ali su bili tu da čuju argumentaciju Srbije.

“Nisu bili neki za koje smo bili sigurni da ćemo imati njihovu podršku, ali to je mnogo teška tema i, sa druge strane, mnogo je teško suprotstaviti se najmoćnijim silama sveta“, rekao je predsednik Vučić.

Podsetio je da su rezoluciju o genocidu u Ruandi kosponzorisale 74 zemlje, a da rezoluciju o Srebrenici kosponzoriše 18 ili 19 zemalja, ali su među njima SAD, Nemačka, Britanija, Italija, Francuska.

Predsednik Vučić je naveo i da pojedinci već odgovaraju za zločine, ali da je ovo pokušaj da se nametne kolektivna krivica jednom narodu.

“Ne postoji nijedno ime u predlogu rezolucije, već samo kolektivna osuda i svi to govore i svi to znaju. I naravno dodatni pritisak na jednu suverenu i nezavisnu zemlju u ovom trenutku. Zbog čega? Zbog neuvrštenja sankcija Rusiji? Zbog nerešavanja pitanja Kosova? Zbog odnosa sa Istokom? Obe, sve tri. Zbog toga što smo slobodna i nezavisna zemlja“, rekao je Vučić.

Rekao je i da ovo nisu nove stvari. “Sve ovo je bilo urađeno mnogo ranije, i tzv. kosovska nezavisnost. Oni se čudom čude kako mala Srbija 16 godina posle toga može da se koprca i bori“, naveo je predsednik.

----

Na jučerašnjoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija razmatran je redovni šestomesečni izveštaj o radu Unmika na Kosovu i Metohiji, a Srbiju je zastupao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Predsednik Vučić je rekao da je prošlo 11 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, a da ZSO još nije formirana. Vlasti u Prištini stvaraju nepodnošljive uslove za život Srba i drugih nealbanaca, ukazao je Vučić i zatražio momentalno puštanje na slobodu svih političkih zatvorenika.

Predsednik Vučić u Njujorku je danas nastavio diplomatsku aktivnost, a stav Srbije o rezoluciji o Srebrenici preneo je članicama UN iz Afričke grupe i Latinske Amerike i karipskih zemalja.

U Misiji Srbije formiran je štab i planirani su razgovori sa 120 zvaničnika, osim o Kosovu i Metohiji i o još jednoj temi – nacrtu rezolucije o genocidu u Srebrenici o kojoj bi države trebalo da se izjasne početkom maja.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner