Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić posle sednice Generalne skupštine UN: Dve trećine stanovnika planete bilo na našoj strani. Pitanje je i od ovih 84 na koji način su glasali „za“, realno bi bilo oko 60 glasova za rezoluciju
Hronika

Aleksandar Vučić posle sednice Generalne skupštine UN: Dve trećine stanovnika planete bilo na našoj strani. Pitanje je i od ovih 84 na koji način su glasali „za“, realno bi bilo oko 60 glasova za rezoluciju

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. maj 2024.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je novinarima posle sednice Generalne skupštine da su radili naporno i pokazali kako se bori za Srbiju. Dve trećine stanovnika planete je bilo na našoj strani, kaže Vučić.

Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio se svim saradnicima posle sednice Generalne skupštine UN na kojoj je izglasana rezolucija o Srebrenici.

"Ovo je veliko iznenađenje, mnogi su doživeli zaprepašćenje u sali. Od onih koji su u bili u sali 87 nisu glasali za rezoluciju. Dve trećine stanovnika planete je bilo na našoj strani", kaže Vučić.

Predsednik Srbije se posebno zahvalio Kini, Rusiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

"Srbija im to nikada neće zaboraviti, kao i Mađarskoj koja je jedina u regionu bila protiv“, rekao je Vučić.

Vučić se zahvalio Grčkoj, Slovačkoj, Kipru i brojnim afričkim, azijskim, južnoameričkim i pacifičkim zemljama koje su bile uzdržane.

"Sve su učinili da bi unizili Srbiju, a mi smo se vinuli u visine", rekao je Vučić.

Predsednik se posebno zahvalio srpskom narodu na podršci i jedinstvu, a posebno se zahvalio Srbima sa KiM.

Na pitanje novinara rekao je i da faktički znači da 107 država sveta nije glasalo za rezoluciju, a kako kaže, pitanje je i od ovih 84 na koji način su glasali "za", aludirajući na pritiske koje su imale određene zemlje i istakao da bi realno bilo oko 60 glasova za rezoluciju.

Ja sam večeras ovde završio karijeru“: Šta je Vučić rekao novinarima po završetku sednice GS UN?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras u Njujorku da je rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (GS UN) bio „veliko iznenađenje, gotovo zaprepašćenje“ za mnoge u sali i da mu inicijatori tog dokumenta „nikad neće oprostiti“ lobiranje protiv njegovog usvajanja.

„Ja sam večeras ovde završio karijeru, nikada mi ovo neće oprostiti. Mnoge stvari mi neće oprostiti, ali ovo je bio ekser u sanduk. Oni su uradili sve da nas pobede, a mi smo se vinuli u visine. Ne mogu da kažem da smo pobedili, jer su takve procedure, ali svakome je jasno kakav je rezultat“, rekao je Vučić novinarima po završetku sednice GS UN.

Vučić je kazao da se danas prvi put desilo da u GS UN nije jednoglasno usvojena rezolucija na temu genocida, a da su mnoge od 84 zemlje koje su glasale „za“ bile izložene „pritiscima i pretnjama“ od sponzora tog dokumenta.

„Za rezoluciju su glasale 84 zemlje, a 87 nije. Kad Amerikanci ili Rusi nešto predlože, ne mogu da dobiju ovoliko glasova koliko je Srbija dobila (protiv i uzdržani)“, naveo je Vučić i zahvalio svim zemljama koje su glasale protiv, ili su bile uzdržane.

On je rekao da želi da zahvali Rusiji i Kini što su glasale protiv rezolucije, ali i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), koji su bili uzdržani, iako su mnogi očekivali da glasaju „za“.

„Do zemlje se klanjam prijatelju Srbije, šeiku Mohamedu bin Zajedu Al Nahjanu! Nikada vam ovo Srbija neće zaboraviti! Ogromno hvala našoj mađarskoj braći, ali i Slovacima, Grcima, Kipranima koji su se usudili da budu uzdržani i pokazali prijateljstvo prema Srbima. Hvala brojnim azijskim i afričkim zemljama koje su razumele o čemu je reč“, rekao je Vučić.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić rekao je večeras novinarima da je „jedan od najvažnijih rezultata današnjeg glasanja to što će svako ko bude hteo da ide protiv Srbije ubuduće dva puta razmisliti“.

„Mi smo sada, na najosetljivijoj temi, uspeli da imamo 107 zemalja koje nisu protiv nas. To nam širi polje u kojem možemo da razgovaramo i o Kosovu i o drugim pitanjima. Mnogi svetski lideri su zbog ličnih odnosa sa predsednikom Vučićem prelomili da ne podlegnu pritiscima velikih sila da glasaju za rezoluciju“, kazao je Đurić.

Naveo je da je „srećan što su UN kolektivno rekle ‘ne’ diktatu“ i dodao da je Srbija „poslala poruku da je zemlja mira, ali i rekla ‘ne’ pravljenju hijerarhije među žrtvama i stavljanju žiga sramote celom jednom narodu“.

(RTS, Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner