понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александер Ротерт: Скандалозно је како у Берлину игноришу протесте у Србији због Шолцовог литијумског дила. Вучић шири теорије завере да га „Запад руши споља“ – док од ЕУ добија милијарде евра подршке
Хроника

Александер Ротерт: Скандалозно је како у Берлину игноришу протесте у Србији због Шолцовог литијумског дила. Вучић шири теорије завере да га „Запад руши споља“ – док од ЕУ добија милијарде евра подршке

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јануар 2025.

"Неће никакви ’странци’ да руше Вучића, напротив, Берлин и Брисел у њему фатално виде ’сидро стабилности’ у региону," оцењује немачки политиколог Александер Ротерт.

У чланку који је објавио Берлинер цајтунг, Ротерт пише о Србији, посебно се осврћући на литијум у долини Јадра који би требало да послужи немачкој аутоиндустрији – барем према плановима српских власти и Рио Тинта. Александер Ротерт се деценијама бави бившом Југославијом, а био је део разних дипломатских мисија УН, ОЕБС-а, ЕУ…

На почетку текста аутор наводи да Регистар лобиста који води немачки Бундестаг показује да консултантска кућа бившег зеленог шефа дипломатије Јошке Фишера као клијента има Рио Тинто, а да Министарство привреде воде управо немачки Зелени.

Управо је државна секретарка тог Министарства Франциска Брантнер имала важну улогу у дилу са Србијом. Брантнер је касније постала и копредседница Зелених.

Ротерт подсећа на састанак у јулу прошле године у Београду, када се тамо нашао и канцелар Олаф Шолц.

Без критика из Берлина

„Упадљиве су биле похвале Вучића за Брантнер, која је оперативно била врло ангажована. То што црпљење литијума може да изазове велику штету животној средини изгледа да не мари“, пише у тексту у Берлинер цајтунгу.

„Ни Шолц ни Брантнер нису консултовали противнике пројекта. И нико од њих није критиковао све ауторитарније понашање Вучићевог режима код куће, и све агресивније понашање ка споља“, пише Ротерт и оцењује:

„Скандалозно је како се подржава један од последњих аутократа Европе и како се игноришу масовни протести.“

Према Ротерту, литијуму је дат примат „иако Србија не поштује санкције ЕУ против Русије“ што је чини „економском сламком спаса Москве у Европи“.

Литијумски дил – згодитак у право време

Након такве тврдње, аутор даље наводи да је у Србији „у припреми“ и закон „о страним агентима“ по угледу на Москву. Ту аутор очито мисли на предлоге Александра Вулина, а након чега је Вучић демантовао да ће такав закон бити донет.

У чланку се подсећа и на откриће да српске власти користе шпијунске софтвере против активиста и новинара, да су неки од критичара на мети претњи смрћу, те да су, после пада надстрешнице у Новом Саду, „појачани протести против свеприсутне корупције и непотизма“.

„Литијумски дил који је подстакао Шолц, а спровела Брантнер, у том је погледу био згодитак у право време за Вучићев режим“, оцењује политиколог.

Ротерт додаје да је у децембру Шолц угостио Вучића, у истом дану када је Вучић поновио да га у Србији руше споља, са Запада, и да неће служити странцима.

„Чудновато је када у те теорије завере иде баш он, који од ЕУ добија милијарде евра подршке и у Берлину бива дворен као мало ко други“, оцењује Ротерт.

„Неће никакви ’странци’ да руше Вучића, напротив, Берлин и Брисел у њему фатално виде ’сидро стабилности’ у региону. Али, његовим грађанкама и грађанима је доста да живе у једној од последњих европских аутократија“, мишљења је Ротерт.

„Могу да раде шта им је воља“

Аутор тврди да је Београд током 2022. и 2023. године био „барем индиректно“ уплетен у више напада на Кфор и косовске снаге безбедности, те да „континуирано дестабилизује Босну“.

„Упркос свему кабинет канцелара – за љубав Вучићу – од маја 2024. блокира пријем Косова у Савет Европе“, наводи Ротерт. Берлин је, иначе, ту блокаду објаснио тиме што Приштина још није формирала Заједницу српских општина, што је потписано пре више од деценије.

Још један показатељ за Ротерта је учешће велике делегације српске Владе на „противуставној паравојној паради“ којом се обележава 9. јануар као Дан Републике Српске.

Подсећа да је на тај дан 1992. осуђени ратни злочинац Радован Караџић основао Републику Српску „и тиме камен-темељац рата у Босни“, а да данашњи председник ентитета Милорад Додик следи план отцепљења и уједињења са Србијом.

Цитирајући нека упозорења из Немачке и са Косова, Ротерт пише: „Вучић и Додик знају да могу да раде шта им је воља, све док траје литијумски пројекат“, као и да је мањак солидарности са српским цивилним друштвом „историјска грешка“.

(Дојче веле)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер