Početna strana > Hronika > Ambasadorka Nemačke u BiH Margaret Uber: Nemačka teži da kancelarija visokog predstavnika u BiH bude zatvorena u nekom srednjoročnom periodu
Hronika

Ambasadorka Nemačke u BiH Margaret Uber: Nemačka teži da kancelarija visokog predstavnika u BiH bude zatvorena u nekom srednjoročnom periodu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. jun 2021.

 Ambasadorka Nemačke u BiH Margaret Uber izjavila je da ova zemlja, zajedno sa ostalim članicama Upravnog odbora Saveta za sprovođenje mira, teži da kancelarija visokog predstavnika u BiH bude zatvorena u „nekom srednjoročnom periodu“.

Ona je pojasnila da je uslov za zatvaranje kancelarije visokog predstavnika ispunjavanje agende „pet plus dva“, a da je to posao domaćih lidera.

Prema njenim rečima, imenovanjem Kristijana Šmita kao nemačkog kandidata na poziciji visokog predstavnika, Vlada Nemačke želi da vrati BiH visoko na međunarodnu agendu.

„Istovremeno, želimo da damo novi zamah ispunjavanju agende „pet plus dva“. Nemačka Vlada je ubeđena da je funkcija visokog predstavnika i dalje značajna za ispunjavanje civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma, jačanje stabilnosti i bezbednosti, kao i za garantovanje teritorijalnog integriteta BiH“, rekla je Margaret Uber za Nezavisne novine.

Ona je navela da prisustvo međunarodne zajednice u BiH ne može i ne sme da oslobodi domaće političare njihove primarne odgovornosti za sudbinu zemlje i njenih ljudi, te naglasila da Dejtonski mirovni sporazum i dalje ima centralno značenje.

„Istovremeno, posebno kada je reč o Ustavu BiH, mi ga ne vidimo kao nešto što je načelno nepromenljivo, promene moraju biti moguće. Na primer, sprovođenje odluke „Sejdić i Finci“ Evropskog suda za ljudska prava u smislu reforme izbornog zakonodavstva, zahtevalo bi ograničenu promenu Ustava“, napomenula je Margaret Uber.

Ona je navela da trenutno u EU ne postoje nikakva razmišljanja o sankcijama ili sličnim merama prema zemljama zapadnog Balkana.

Podsetimo, plan „pet plus dva“, kako je navedeno na sajtu kancelarije visokog predstavnika, podrazumeva sledeće ciljeve:

1. Prihvatljivo i održivo rešenje pitanja raspodele imovine između države i drugih nivoa vlasti;

2. Prihvatljivo i održivo rešenje za vojnu imovinu;

3. Potpuna implementacija Konačne odluke za Brčko;

4. Fiskalna održivost (promovisana putem Sporazuma o utvrđivanju stalne metodologije za utvrđivanje koeficijenata za raspodelu sredstava UIO-a i osnivanje Nacionalnog fiskalnog veća);

5. Zaživljavanje vladavine prava (demonstrirano putem usvajanja Državne strategije za ratne zločine, donošenjem Zakona o strancima i azilu i usvajanjem Državne strategije za reformu sektora pravosuđa).

Pored ovih ciljeva, Upravni odbor Saveta za implementaciju mira je takođe utvrdio dva uslova koje treba ispuniti pre zatvaranja kancelarije visokog predstavnika:

1. Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju;

2. Pozitivna procena situacije u BiH od strane Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira zasnovana na punom poštovanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.

(Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner