четвртак, 06. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Упитан је легитимитет парламентарне опозиције, тешко да би прешли цензус
Хроника

Ана Брнабић: Упитан је легитимитет парламентарне опозиције, тешко да би прешли цензус

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. фебруар 2025.

 Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је упитан легитимитет парламентарне опозиције. Са друге стране, Српска напредна странка (СНС), када би сада били расписани избори, имала исти или чак бољи резултат уколико би изашла под именом председника Србије Александра Вучића.

„Ми имамо кризу опозиције. Када би данас расписали изборе, под каквим год условима и у каквим год околностима, резултати би, уколико Српска напредна странка поново иде под именом Александра Вучића, уколико би нам он то дозволио, имала сигурно исти резултат или ту негде. Могуће чак и неки проценат више, уколико би ишли под именом Александар Вучић.

Наш легитимитет и кредибилитет није упитан”, истакла је Брнабић за ТВ Пинк. Она је рекла да људи који данас протестују свакако нису они који су гласали за СНС нити би, како је рекла, гласали за њих.

„Нису ни у прошлости гласали за нас. Дакле, то је свакако опозиција. Упитан је једино легитимитет парламентарне опозиције. По свим релевантним истраживањама јавног мљења, тешко да би неко од њих уопште сада више могао да пређе цензус”, додала је Брнабић.

Она је навела да су се студенти у блокадама оградили од било какве политике, а да се од парламентарне опозиције оградила и организација Проглас, за коју је навела да је „Ђиласова опозиција”.

Председница парламента је нагласила да криза опозиције представља проблем јер, како је навела, имамо ванинституционалну борбу која у једној парламентарној демократији каква је Србија никада није добра, већ представља врсту дестабилизације.

„Ванинституционална борба се дешава у ситуацијама када ви немате ваше представнике у институцијама. Ту је сасвим јасно да већ неко време опозиција која је у парламенту не представља никога, тако да ти људи морају да се боре и да своје ставове и свој глас изразе ван институција”, каже Брнабић.

Она је додала да је други проблем што парламентарна опозиција прибегава екстремизму, пошто више никога не представља.

„Опозиција прибегава екстремизму да би скренула пажњу на себе, да би повратила какву такву релевантност и онда у институцијама имате у ствари екстремизам, немате дијалог, немате ни покушај дијалога, немате ни жељу за дијалогом”, рекла је Брнабић.

Истакла је да ће као председница Народне скупштине наставити константно да позива на дијалог. Брнабић је навела да је парламентарна опозиција свесна да више нема никакав легитимитет и да беже од избора, преноси Танјуг.

„Ви сте видели да Мариника Тепић је јуче одмах одговорила на мој твит који се није тицао њих посебно, већ читаве опозиције, и практично га потврдила. Она је рекла 'е нема избора'. То смо разумели”, рекла је Брнабић.

Додала је да је јасно да опозиција никако неће изборе, а да још мање жели саветодавни референдум о поверењу председнику државе, а да је једино што желе да сада са један, два или три процента подршке буду министри.

Брнабић је нагласила да прелазна влада, што тражи опозиција, није уставна категорија и да је једини циљ тог захтева опозиције да се договоре како ће да поделе ресоре, а да се народ не пита, преноси Танјуг.

(Политика)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер