Početna strana > Hronika > Andrej Kartapolov, predsednik Odbora za odbranu Dume: Ruska nuklearna doktrina mogla bi da bude izmenjena ako pretnje i izazovi za zemlju nastave da rastu
Hronika

Andrej Kartapolov, predsednik Odbora za odbranu Dume: Ruska nuklearna doktrina mogla bi da bude izmenjena ako pretnje i izazovi za zemlju nastave da rastu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 23. jun 2024.

Promene „u smislu donošenja odluke” o upotrebi atomskog oružja mogle bi da se donesu, izjavio je šef skupštinskog odbora za odbranu.

Ruska nuklearna doktrina mogla bi da bude izmenjena ako pretnje i izazovi za zemlju nastave da rastu, izjavio je predsednik Odbora za odbranu ruskog parlamenta Andrej Kartapolov.

Sve izmene pravila u vezi sa upotrebom nuklearnog oružja zavisiće od međunarodne vojne i političke situacije, izjavio je Kartapolov za RIA Novosti u nedelju.

„Doktrina odražava našu reakciju na ono što se dešava oko naše zemlje. Ako vidimo da su izazovi i pretnje sve veće, onda bismo u njoj mogli nešto da ispravimo u pogledu vremena upotrebe nuklearnog oružja, u smislu donošenja odluke o upotrebi“, izjavio je on.

Kartapolov je, međutim, naglasio da je „prerano“ govoriti o bilo kakvim konkretnim amandmanima koji bi mogli biti uvedeni.

Trenutna ruska doktrina kaže da se nuklearno oružje može koristiti samo ako je zemlja napadnuta oružjem za masovno uništenje, ili ako je suočena sa egzistencijalnom pretnjom od konvencionalnog ratovanja.

Tokom posete Vijetnamu u četvrtak, ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Moskva razmišlja o izmenama u svojoj nuklearnoj doktrini. To je zato što Zapad, kojeg je opisao kao „potencijalnog protivnika“ Rusije, radi na „smanjenju praga za upotrebu nuklearnog oružja“, uključujući razvoj nuklearnih oružja ultra niskog učinka, objasnio je on.

U zapadnoj ekspertskoj zajednici se pokreću ideje da bi to oružje moglo da se upotrebi i da „u tome nema ništa posebno strašno“, izjavio je predsednik i dodao da Rusija „mora da obrati pažnju na to“.

Putin je naglasio da „nam nije potrebna sposobnost prvog udara“, „jer naš uzvratni udar garantovano uništava svakog napadača“.

Prošle nedelje, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da članovi vojnog bloka predvođenog SAD raspravljaju o tome da li da stave više nuklearnog oružja u pripravnost usred tenzija sa Rusijom oko Ukrajine. NATO mora jasno da prenese spoljnom svetu da ima snažan potencijal odvraćanja, insistira on.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov optužio je generalnog sekretara NATO-a da ima dvostruke standarde, izjavivši da Stoltenberg, koji je ranije optužio Putina za „zveckanje nuklearnom sabljom“, radi istu stvar. Ruski predsednik „ne daje... primedbe [o nuklearnom oružju] po sopstvenoj volji, već samo na direktno pitanje novinara“, dodao je Peskov.

(RT)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner