Početna strana > Hronika > Angela Merkel: Nemačka država će morati da uloži "gigantske" sume u industriju da bi ostala konkurentna u visokotehnološkim sektorima
Hronika

Angela Merkel: Nemačka država će morati da uloži "gigantske" sume u industriju da bi ostala konkurentna u visokotehnološkim sektorima

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. jun 2021.

 BERLIN - Nemačka država će morati da uloži "gigantske" sume u industriju da bi ostala konkurentna u visokotehnološkim sektorima, pošto se pandemija kovid-19 povlači i svet prelazi na čistu energiju, izjavila je danas odlazeća nemačka kancelarka Angela Merkel.

Obraćajući se konferenciji udruženja industrija BDI, Merkel je navela da, iako je nemačka industrija relativno dobro prošla kroz krizu u poređenju sa drugim evropskim zemljama, nekim sektorima možda treba dodatna pomoć, prenosi Rojters.

"Moramo da potrošimo gigantske sume", rekla je Merkel na konferenciji, ističući sektor visoke tehnologije, pri čemu je apostrofirala veštačku inteligenciju, kvantno računarstvo, proizvodnju baterija i mikročipova.

Prema njenim rečima, firme bi morale da investiranju same, ali će, smatra, neka državna pomoć morati da se pruža širom kontinenta.

"Mnogo je oblasti u kojima nećemo moći da napredujemo bez državnog novca. Bez državne pomoći ekspanzija proizvodnje mikročipova u Evropi neće biti moguća", rekla je Merkel, koja se neće kandidovati za peti mandat na septembarskim izborima.

Takođe je poručila da, nakon spasilačkog i programa podsticaja koji su bili potrebni za ublažavanje efekta pandemije na najveću evropsku ekonomiju, javne finansije moraju da se vrate u red narednih godina.

Kandidat Merkelinih konzervativaca za njenog naslednika na mestu kancelara, Armin Lašet, rekao je na konferenciji da je važno da Nemačka ostane velika industrijska zemlja, čak i u periodu prelaska na neto nultu emisiju staklenih gasova.

"Za 20 godina i dalje ćemo imati industriju čelika, hemijsku, auto i industriju stakla, a pri tome smo klimatski neutralni", naglasio je on.

Dodao je da se nakon pandemije mora smanjiti birokratija kako bi se preduzećima omogućilo da budu dinamičnija. Ponovio je da sada nije vreme za povećanje poreza jer bi takav potez usporio ekonomski oporavak, ali je poručio da takođe nema prostora za smanjenje poreskih stopa.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner