понедељак, 12. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Авганистан: Талибанска влада додала шах на листу забрањених активности, класификујући то као „коцкање и кршење моралних вредности“
Хроника

Авганистан: Талибанска влада додала шах на листу забрањених активности, класификујући то као „коцкање и кршење моралних вредности“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. мај 2025.

Талибанска влада је додала шах на листу забрањених активности, класификујући то као коцкање и кршење моралних вредности, саопштила је данас авганистанска Управа за спорт.

Шах се сматра „средством за клађење“, што је забрањено законом о ширењу врлине и спречавању порока, усвојеним прошле године, рекао је за АФП портпарол Управе за спорт Атал Машвани.

Пошто је реч о верским питањима, шах ће бити суспендован у Авганистану док се ова питања не реше, додао је Машвани, не прецизирајући казне за прекршај.

Азизулах Гулзада (46), власник кабулског кафића где су муштерије до сада радо уживале у овој игри, рекао је да ће спровести забрану, али да га верски аргументи нису убедили у исправност одлуке.

„Многе муслиманске земље имају играче међународног нивоа који учествују у међународним такмичењима. Много младих људи је раније долазило овде сваки дан, без икаквог новца за клађење“, рекао је он.

Гулзада је изразио жаљење што ће људи имати мање изговора за окупљање и додао да постоје стравстени играчи шаха који ће вероватно бити незадовољни том одлуком.

Након што су вратили на власт 2021. године, талибани су постепено наметали своју ултра-ригорозну визију ислама, забрањујући одређене активности и спортове.

Талибани су прошле године забранили такмичења у ММА (мешовитим борилачким вештинама) уз оцену да је то „превише насилно и проблематично у погледу шеријатског закона“, док се крикет и даље широко практикује, али само међу мушкарцима.

Талибани су постепено изопштавали жене из друштвеног живота, забрањујући им улазак у паркове, теретане, салоне лепоте и универзитете, што је навело УН да осуде такав „родни апартхејд“.

(Бета, Данас)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер