Početna strana > Hronika > BBC: Muamer el Gadafi pod sve većim pritiskom, Libija tone u haos
Hronika

BBC: Muamer el Gadafi pod sve većim pritiskom, Libija tone u haos

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 21. februar 2011.

 Libijski lider, pukovnik Gadafi je pod sve većim pritiskom kod kuće i iz sveta, pošto su njegove pristalice tokom noći otvarale vatru i koristile bojevu municiju protiv demonstranata u centru Tripolija.

Jedan opozicioni aktivista je rekao BBC-ju da Gadafijevi protivnici kontrolišu sedište libijske vladajuće stranke.

Prvi čovek Arapske lige, Amr Musa, opisao je zahteve demonstranata u Libiji kao "legitimne", i pozvao je na prekid nasilja u toj severnoafričkoj zemlji.

Na ulicama glavnog grada Libije, Tripolija, od ponedeljka ujutru je uglavnom mirno - posle noći obeležene nasiljem u sukobima između pristalica predsednika Gadafija i antivladinih demonstranata.

Još u zoru, u gradu se mogla čuti pucnjava, a najmanje jedna vladina zgrada je zapaljena.

BBC-jev regionalni dopisnik kaže da se čini kao da vlasti od jutros opet kontrolišu ulice Tripolija.

"Preti nam građanski rat"

Jedan od Gadafijevih sinova, Saif al Islam al Gadafi, je u govoru na televiziji upozorio da Libiji preti građanski rat, i rekao da će se pristalice njegovog oca boriti "do poslednjeg čoveka i poslednjeg metka".

On je potvrdio da opozicija kontroliše Bengazi i Bajdu, na istoku zemlje.

Organizacija Hjuman rajts voč kaže da je više od 230 ljudi ubijeno od početka nemira u Libiji prošle nedelje.

Eskalacija nasilja u Libiji je uticala između ostalog i na rast cene nafte, koja je dostigla najviši nivo od početka svetske finansijske krize 2008. godine.

U jednom trenutku, cena sirove nafte Brent - jednog od glavnih pokazatelja na svetskim berzama - dostigla je 105 dolara za barel.

Jedna od najvećih svetskih naftnih kompanija, BP, kaže da se sprema da povuče strane državljane koji rade za nju u Libiji.

Sukobi tokom noći

Do ranog jutra Tripolijem je odjekivala pucnjava iz vatrenog oružja a jedna zgrada vlade je, kako se izveštava, zapaljena.

Da li je, posle Tunisa i Egipta, Libija sledeća domina koja će pasti pred narodnim gnevom?

To pitanje aktuelno je već nekoliko dana, otkako su na istoku zemlje počeli nemiri i protesti protiv dugogodišnjeg libijskog lidera, ali je od kako su se protesti proširili na glavni grad postalo posebno urgentno.

Evropske vlade oštro su kritikovale odgovor libijskih snaga bezbednosti na proteste, ocenjujući ga "neprihvatljivim i nesrazmernim".

Vašington je saopštio da pažljivo proučava govor Gadafijevog sina kako bi se ustanovilo "da li u Libiji ima potencijala za istinske reforme".

Prva pucnjava u glavnom gradu

Posle celodnevnih antivladinih protesta širom Libije, pucnjava je u nedelju po prvi put odjeknula u centru prestonice Tripolija.

Jedan očevidac je video oblake dima i suzavca koji snage bezbednosti koriste blizu zgrade univerziteta.

Kako se izveštava, ranije je bilo manjih antivladinih demonstracija u drugim delovima grada. Nije potpuno jasno kakva je opšta situacija u zemlji, jer libijske vlasti i dalje sprečevaju slobodno kretanje novinara.

Lekari u libijskom gradu Bengaziju opisuju tamošnju situaciju kao "užasnu", dan pošto su vladine snage otvorile vatru na pogrebnu povorku koja je pratila tela antivladinih demonstranata, ubijenih u sukobima sa snagama bezbednosti.

Jedan od lekara u Bengaziju rekla je za BBC da su bolnice "prepune tela" i da najmanje 900 osoba ranjeno. Većina žrtava je iz vatrenog oružja ranjena u glavu, vrat i grudi.

Bengazi nije jedini

U izveštajima koji stižu iz Libije govori se i o konfrontaciji demonstranata i snaga bezbednosti i u jednom broju drugih gradova u zemlji, ali se ne znaju detalji. Libijska državna televizija emitovala je snimke spaljenih i opljačkanih zgrada iz grada Al Bajde ali nije jasno kada je emitovani video materijal snimljen.

Demonstrant iz mesta Az Zauia, četrdesetak kilometara zapadno od Tripolija, rekao je za BBC da su učesnici protesta spalili sve zgrade koje imaju bilo kakve veze sa Gadafijevom administracijom, i da je istu sudbinu doživela i jedna od letnjih rezidencija libijskog lidera.

Jedan od stanovnika drugog libijskog grada Tobruka rekao je za BBC da se u centru grada nalaze hiljade demonstranata.

Gadafi 40 godina na vlasti

Vladini protivnici tvrde da su vlasti bez oklevanja onemogućile njihove pokušaje da demonstracije održe i u Tripoliju, koji je i najjače uporište libijskog lidera Muamera el Gadafija.

On zemljom upravlja više od 40 godina.

Libijska vlada je demonstracije nazvala "aktom sabotaže" i optužila strane elemente za pokušaj potkopavanja libijske stabilnosti.

Novinska agencija Rojters je javila da je 50 libijskih verskih velikodostojnika pozvalo snage bezbednosti da prekinu sa nasiljem.

Verski lideri su pozvali oružane snage da obustave, kako su rekli, "masakr braće i sestara".

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner